"Watership Down" kon uitgevers eerst niet boeien Flower-power onder konijnen "Fedora": kwaliteitsprodukt Anne-Marie Prins maakt film Films deze week Konijnen in animatiefilm FILM Filmprijs voor film criticus Ellen Waller DEN HAAG (ANP) - De filmrecen sent mevrouw Ellen Waller krijgt de eerste Cinemagia-prijs van de audiovisuele beroepsvereniging NBF. Een sculptuur en een geld bedrag worden haar uitgereikt als de NBF 7 april haar jaarverga dering houdt, waarschijnlijk in Amsterdam. De prijs voor 1978 is toegekend op advies van senarioschrijver An ton Koolhaas, filmverhuurder Wim van Roosmalen en filmer Pieter Verhoeff. De NBF stelde de prijs in bij haar 25-jarig be staan. De prijs zal jaarlijks wor den uitgeloofd: voor de rubriek film, de sector televisie of voor "overige media". De NBF omvat meer dan 500 personen die be roepsmatig in een creatieve func tie werken aan audiovisuele pro- dukties. Met de Cinemagia-prijs erkent de NBF opvallend goede publika- ties die inspirerend werken op de produktie-situatie in ons land. De adviescommissie voor de toe kenning oordeelde, dat het werk van mevrouw Waller in ruime mate beantwoordt aan de gestel de criteria deskundigheid en be trokkenheid. Mevrouw Waller begon in 1945 films te resenceren en doet dit tegenwoordig voor NRC-Handelsblad. Speelfilm met hulp van CRM DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van CRM heeft deze week 'geen ontbijt' van Anne-Marie Prins gepresenteerd. De ze korte speelfilm van 32 minuten is haar eerste en werd inmiddels al waard bevonden voor aanmel ding om te worden gese lecteerd voor een Oscar, een onderscheiding die over de gehele, wereld begeerd wordt. „Geen ontbijt" is tot stand ge komen met subsidie van de rijksoverheid. Anne-Marie Prins, die tot nu toe theater en televi siewerk maakte, staat te boek als de regisseur en de schrijver van het sce nario. Met Ton de Graaff maakte ze voorts het draaiboek en met Elsa Wijnands de dialogen. Henk van der Meulen schreef de muziek. Ma- rianna Stieger vertolkt de hoofdrol. De film speelt zich af in een psychiatrische inrich ting, maar dit is toeval, aldus de regisseuse die naar 'lange gangen met deuren' zocht, aanvan kelijk in een hotel of zo. Het gaat in de film om een vrouw, die op een dag geen ontbijt krijgt en niet weet wat ze hiervan moet denken. Er doemen angsten op, de persoon gaat zich verstoppen, speelt met zichzelf ver stoppertje, speelt met haar angst, raakt erdoor in een isolement en fan taseert dat de behoefte „Spelletjes speten om een confrontatie met de werkelijkheid uit de weg te gaan in de vorm van een uiterst gestileerde fictie-film", zoals Anne- Marie Prins verklaarde. Het ministerie van CRM presenteerde tevens - 's morgens in Amsterdam en 's middags in Den Haag - de bijna veertig minuten lange film „Gas station art and culture" van Bruce Gray en Frans van Barschot, een toneel- en een televisietechni cus. Zij leveren commen taar op het cultiveren van de Amerikaanse ge schiedenis in de be zienswaardigheden bij de pompstations langs eindeloze wegen: opge zette beesten, wassen beelden, diarama's, e.d., waarmee de Amerikanen zelfs de grootste bank rover een culturele status verlenen. De scenarioschrijver, producent en regisseur van de animatiefilm "Watership Down' Martin Rosen was onlangs een dag in Neder land om iets te vertellen over deze film over konijnen. De Engelse auteur Richard Adams schreef het boek, dat model stond voor de film. Ondanks het feit, dat Penguin-Books 'Watership Down' oorspronkelijk op de En gelse boekenmarkt lanceerde als een science-fiction boek voor de jeugd, zagen Rosen en Adams er meer een animatiefilm voor vol wassenen in. Rosen werd bij de realisatie van het filmscript ge confronteerd met dezelfde moei lijkheden, welke de auteur Adams bij het uitbrengen van zijn boek eveneens had onder vonden. Adams moest 17(!) En gelse uitgeverijen aflopen, alvo rens Penguin-Books, bereid bleek tot druk en distributie over te gaan. De in Berkshire geboren Richard Adams is nu, mede door het succes van 'Watership Down', in Engeland uitgegroeid tot de bestverkopende 'levende' auteur van Penquin-Books. Zijn boek verscheen in Engeland al in 1972 en het is de verdienste van regis seur Rosen, dat hij het belang van het boek onderkende, ver voor dat Adams' boek een bestseller werd in de Verenigde Staten. Al in 1974 kocht hij de rechten voor de verfilming van het boek via de uitgeverij. Rosen had toen in middels zijn naam gevestigd als co-producent (samen met Ken Russel) van de verfilming van het boek van D.H. Lawrence 'Women in Love' (met o.a. Glenda Jack son). Daarnaast produceerde Ro sen in het London's Royal Court Theatre' 'Cancer', dat veel succes oogstte. Zijn plannen om 'Wa tership Down' te verfilmen ont stonden in 1974, toen een produc tie-manager Rosen in India waar zij filmden, een exemplaar over handigde van het boek. Rosen werd gegrepen door de inhoud van het boek en terug in Amerika begon hij onmiddellijk met de voorbereidingen voor de film. Nadat hij de rechten had verwor ven, verzamelde hij een ploeg van professionele animators om zich heen. Voornamelijk Engelsen, omdat hij de sfeer van dit typisch Engelse, in Berkshire spelende, boek wilde handhaven. Alleen Tony Guy, het hoofd van de Ani matie-afdeling en Philip Dun can, die zijn sporen had verdiend in de Disney' Studio's kwamen, evenals Rosen, uit Amerika. Maar de stemmen van de verschillende konijnen werden stuk voor stuk gesproken door Engelse acteurs en actrices. Een uitzondering werd gemaakt voor de vogel Ke- haar, die werd ingesproken door Zero Mostel. Rosen maakte voor de vervaardiging van zijn film gebruik van acteertalenten als John Hurt (Hazel), Richard Briers (Fiver/Vijfje), Michael Graham-Cox (Bigwig) en Ralph Richardson (Chief Rabbit.) Ro sen had verschillende mogelijk heden tot zijn beschikking, toen hij aan de verfilming begon. Hij kon mensen verkleden als konij nen; hij kon poppen gebruiken; hij kon echte konijnen gebruiken en hij kon een animatiefilm ma ken. Na zorgvuldige overweging van het voor en het tegen heeft hij tenslotte voor animatie gekozen. vecht tussen 'Generaal Gulden roede' en 'Kopstuk'. De film is een groot succes in Engeland, na tuurlijk mede veroorzaakt door de verkoop van het boek van Adams. In Amerika was het boek nauwelijks bekend, maar ook daar blijkt de film bijzonder aan te spreken. Rosen heeft gekozen voor een mij onbekende filmdis tributiemaatschappij' en niet voor één van de groteren, omdat hij beslist niet wil dat zijn film opgaat in de massa. Op 3 novem ber jl. is de film door de Ameri kaanse filmcritici zeer gunstig Hazelaar wordt besprongen door de kat van de boerenhoeve. zoals dat nu met de konijnen het geval is. De konijnen zijn in elk geval zo menselijk, dat geweld een be langrijk stuk van de film bepaalt. Het shockeert, omdat het niet past binnen het imago van die lieve beestjes en binnen het ka dervan de gemiddelde tekenfilm. Alhoewel in Tom en Jerry aan zienlijk meer geweld wordt ge bruikt. Martin Rosen, de regisseur, heeft erg veel aandacht aan de achter grond besteed. Het zijn prachtige natuurtekeningen geworden, waarin de konijnen, wat gesti leerder gevormd, af en toe weg vallen. Het is nauwelijks storend, ook al heb je soms het idee datje meer naar de achtergrond kijkt dan naar de konijnen. Misschien dat Rosen iets te weinig aandacht heeft besteed aan de herkenbaarheid van de "hoofd personen". Alleen Fiver, het kleine onderkruipertje en de be- kuifde ijzervreter met het gouden hart Bigwig, zijn herkenbaar. Voor het overige zijn de konijnen van Hazel bijna niet van elkaar te onderscheiden. Wat soms irrite rend werkt. Maar Waterschapsheuvel is een zo knap gemaakte film, dat die irri taties snel zijn verdwenen. En het knappe van die film zit 'm dan, buiten de uitzonderlijke teken techniek, in het feit, dat het een echte, bij tijd en wijle boeiende speelfilm is en geen langgerekt stripverhaal. Waterschapsheu vel, flower-power onder de ko nijnen met nog een waarschu wende ecologische vinger na. WIM SCHEURER Fiver, een armetierig klein konijn tje, heeft een visioen waarin hij de ondergang ziet van het gebied waar hij woont. Samen met en kele andere konijnen vlucht hij. Onder leiding van Hazel bereiken ie de Waterschapsheuvel, een waar paradijs. Alleen ontbreekt het ze aan vrouwtjeskonijnen, die ze echter helpen ontvluchten uit Waterschapsheuvel: regie Martin Rosen; voornaamste rollen ko nijnen met de stemmen van be kende acteurs; Studio; a.l. Rosen heeft geprobeerd de sfeer van het boek als Amerikaans re gisseur zoveel mogelijk te bewa ren. Daartoe laat hij de spora disch voorkomende volwassenen in de film (o.a. die van de 'Note- boshoeve' met de boerenfó 2) een Berkshire-achtig accent spreken. Volwassenen worden in de film slechts getoond d.m.v. hun schaduwen. De regisseur heeft steeds als uitgangspunt de belevingswereld van de konijnen genomen. De film is ook zeer wreed. Een konijn, 'Violet', dat door een roofvogel wordt ver scheurd en een ander konijn, Kopstuk, dat in een konijnen- strik terecht komt. De kat van de boerenhoeve, die het konijn 'Ha zelaar' bespringt en de hond, die verschillende 'Efrafanen' ver scheurt. Daarnaast is er natuur lijk nog het zeer realistische ge- ontvangen tijdens het 'Chicago Film Festival'. Op 19 oktober daar aan voorafgaand werd de film in Londen gelanceerd tij dens de 'Royal Film Performan ce'. 'Penguin's Pearson Long man, die de film gefinancieerd heeft, gooide 2 miljoen pond te gen de film aam en zette 84% van deze gelden uit in Engeland, Ca nada en de Verenigde Staten. Zodoende werd het financieel ri sico voor Longman (c.q. Pen guin) beperkt tot 16% van die 2 miljoen Engelse ponden. De première in Londen kostte nog eens 80.000 pond. Eenzelfde be drag werd uitgegeven voor de première tijdens het 'Chicago Film Festival' in de U.S.A. Rosen lijkt zijn hele cinematografische toekomst met 'Watership Down' verbonden te hebben. Hij vond Art Garfunkel bereid om de Mike Batt-compositie 'Bright Eyes' voor de film op te nemen. Nu het succes van 'Watership Down' ze ker lijkt (in Australië, Canada, U.S.A., Engeland, Zweden en ook in Nederland werd de film door critici zeer goed ontvangen) is Martin Rosen van plan om de tweede bestseller van Richard Adams 'The Plague Dogs' te ver filmen. De verkoop van de Adams-roman 'Shardik', de filmversie van het boek 'Waters hip Down' en van 'The Plague Dogs' (600.000 exemplaren in twee maanden, alleen in Enge land) geven regisseur/producer en scenarioschrijver Martin Ro sen het gevoel, dat hij met 'The Plague Dogs' het succes van 'Wa tership Down' in ieder geval kan evenaren, zo niet overtreffen. Efrafa, een somber land waar ko nijnen leven onder het juk van de tiran Woundwort. In het kort is dit de inhoud van de tekenfilm Waterschapsheuvel. Een bijzondere film, dat moet worden gezegd. Niet alleen om dat het verhaal sterk afwijkt van wat in tekenfilmprodukties ge woon is, en zowaar ook nog een verborgen boodschap heeft, maar ook omdat de tekenstijl van een totaal andere orde is. Het is geen verfilmde strip gewor den en het lijkt in de verste verte niet op de fondantprodukties uit de Disneystudio. Als er overeen komsten gezocht moeten worden in de tekenfilms die tussen 1979 en het eerste schamele produkt van tekenfilmvader Emile Cohl zijn verschenen, zal dat hooguit Animal Farm zijn van Halas en Batchelor. Een film waarin de dieren mensen verbeelden net Marthe Keller in "Fedora' De frustraties van Billy Wilder Wilder met zijn film net zo heeft moeten leuren, als de producent in "Fedora" dat doet. William Holden geeft die producent ove rigens goed gestalte. Marthe Keller, die de hoofdrol speelt, is geen Greta Garbo, hoewel Wilder een dergelijke actrice voor die rol wel nodig had gehad. Maar dat doet niets af aan het feit dat Kei ler de mogelijkheden die zij in zich heeft dan ook ten volle ge bruikt, waardoor haar aandeel zeer aannemelijk wordt. Ze weet een zeker medelijden op te wek ken en dat moet eveneens de be doeling van Wilder zijn geweest dat je medelijden krijgt met het sterrendom en zijn sterren. ANNEMIEK RUYGROK "Ik heb de pest aan mensen die hun films verdedigen door te zeggen dat hij zo diep en complex is. Een film die je moet verklaren kan niet deugen." Billy Wilder, de grijze eminentie en maker van films als "Irma la Douce" en "Some like it hot" be weerde dit onlangs in een inter view naar aanleiding van zijn nieuwste film "Fedora". Toch kan men "Fedora" bepaald niet ongecompliceerd noemen. Al is na afloop de "boodschap" van Wilder zo klaar als een klon tje. Wilder brengt de toeschou wer voortdurend van zijn stuk, laat niet na hem steeds voor ver rassingen te plaatsen. En aan het slot komt men tot de prettige conclusie dat Wilder je met een heel ander belevenis naar huis stuurt dan je aan het begin kon vermoeden. Nu zijn er films van Wilder die al in die "moeilijke" richting wijzen. Zoals bijvoor beeld "Sunset Boulevard" en 'Fedora"; regie: Billy Wilder; hoofdrollen: William Holden, Marthe Keiler, Hildegard Knef: Trianon; 16 jr. "Stalag 17". Toch is Fedora" een grote verrassing. Wilder spuit al zijn frustraties over de Holly- wood-idiotie die sterren koste wat kost geen greintje van hun roem wil laten prijsgeven. De le vende mummies die Hollywood heeft voortgebracht worden knap belachelijk gemaakt en meedogenloos aan de kaak ge steld. Wilder heeft zich echter geen ogenblik verloren in een klakkeloze vuilspuiterij tegen de filmfabriek. Integendeel: "Fedo ra" is je reinste "suspense". Slechts langzamerhand komt de toeschouwer tot de conclusie dat hij niet naar een louter spannen de film zit te kijken, maar dat er meer aan de hand is. Die combinatie van spanning en kritiek op het sterrendom maken van "Fedora" een aangenaam kijkspel. Subtiel gebracht met gezonde aandacht voor futulitei- ten die later van groot belang blijken. Een kwaliteitsfilm dus. Triest is het dan te bedenken dat Blijvers "Even en oneven" Robbertjes komisch vechten. Luxor, Lei den, Euro 1, Alphen. "Grease" Zeer hitgevoelig, Camera, Leiden, Euro 3, Al phen. "De wraak van de roze panter" Peter Sellers mag nog een week in Lido 1 in Leiden blijven. "Jaws 2" Behalve in Lido 2 (Leiden) gaat dit verschijnsel nu ook in Alphen draaien. En voor wie de late avondvoorstel ling niet haalt kan in Euro 2 nog zaterdagnacht terecht. "An unmarried woman" Ge trouwd geweest en toch blij, Li- do 3, Leiden. "Eros roulette" Altijd prijs in Rex, Leiden. "De Turkse non" Nog steeds gruwelijk gestraft in Euro 4, Al phen. Kindermatinee "Bambi" - Lido 3, Leiden. "Lucky Luke" - Rex, Leiden. "Robin Hood" - Euro 4, Alphen. N achtvoorstelling "Love and death" Camera, Lei den. "Stevige borsten, hete dijen" Rex, Leiden. "Fyghting Mack" Euro 1, Al phen. "Little big man" Euro 3, Al phen. "Het huis der manzieke vrou wen" Euro 4, Alphen. Haagse bioscopen APOLLO 1: "Jaws 2". dag. 2. 7 en 9.30 uur, zo. 1,7 en 9.30 uur. 12 jaar. APOLLO 2: "Django. de man zonder genade", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vr., ma en di. ook 2.30 uur. 16 jaar. ASTA: "Force 10 from Navaro- ne", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. 12 jaar. BIJOU: "De vrouw die teveel wist", dag. 2, 7 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 12 jaar. CALYPSO: "Grease", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. AL. CAMERA: "Pourquoi pas", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 2, 4.30. 7.15 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC: "Midnight cowboy", dag. 1.30,4,7 en 9.30 uur. za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "Even en oneven", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. AL. DU MIDI: "Jaws 2", dag. 8.15 uur, vr. 6.45 en 9.30 uur, zo. 3.30, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. EURO: "Dokter Zjivago", dag. 7.30 uur, za. en zo. 3.30 en 7.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: "Veel liefs uit Moskou", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 iaar. METROPOLE 2: "Water schapsheuvel", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 3: "Moord op de Ni.il". dag. 2 en 8 uur. AL. METROPOLE 4: "Der Ameri- kanische Freund", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: "Revenge of the Pink Panter", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. ODEON 1: "Cirkel van staal", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur 16 jaar. ODEON 2: "Waterschapsheu vel", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 3: "Revenge of the Pink Panter", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 4: "Fedora", dag. 1.45 (behalve za., zo en woe 6.45 en 9.30 uur, zo. 4.15, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. PASSAGE: "Even en oneven", dag. 2, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. AL. STUDIO 2000: "Girlfriends", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. AL. DE UITKIJK: "Herfstsonate", dag. 2, 7 en 9.30 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13