Van der Klaauw breekt lans voor Nederlandse China bedrijven in 'Museum ook te gebruiken voor theater en muziek H.D. Schneider, nieuwe directeur Rijksmuseum van Oudheden li ÜÉ,31 - Caféhouder bedreigd GELD EN MUNTEN BIJ INBRAAK GESTOLEN 700 miljard gulden kosten, waarvan ongeveer 10 procent uit het buitenland moet ko men. Maar ze vragen zich af of beide zijden zich er niet op verkijken: zowel op de moei lijkheden rond schulden en aflossing, als ook rond die van de overhaaste invoering van moderne technologie in een laag ontwikkeld land. De Asian Wall Street Journal stemde dan ook onlangs in met de overleden partijvoor zitter Mao, die wat dit betreft altijd tot grote terughou dendheid maande... JAAP VAN GINNEKEN DEN HAAG -Gisteren is minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken met een half dozijn hoge ambte naren in Peking aangekomen. De komende dagen hoopt hij daar besprekingen te voeren met zijn ambt genoot Hoeang Hoea en de ministers van economi sche zaken, lichte industrie, telecommunicatie, me tallurgie en chemie. Daardoor zou een gunstig kli- maat moeten worden gescha pen voor verdere handelsbe sprekingen, die volgende maand tussen delegaties van de twee landen worden ge voerd. En ook voor het moge lijke bezoek van collega Pais (onderwijs) in diezelfde maand februari, die dan gaat praten over een uitbreiding van het aantal Chinese stu denten in Nederland (tot 500) en over wetenschappelijke uitwisseling. De hele sfeer verschilt opval lend van die van vier jaar ge leden, toen zijn voorganger Van der Stoel zijn (inmiddels weggezuiverde) ambtsgenoot Tsjao Koean-hoea opzocht. Hij was nauwelijks vertrok ken of premier Tsjoe En-lai ontvouwde voor het parle ment zijn belangrijke pro gramma van de vier moderni seringen, die de volksre publiek zouden moeten hel pen de ontwikkelde landen rond het jaar 2000 „in te ha len". Na de dood van Tsjoe en van Mao in 1976, en de terugkeer van vice-premier Deng (Teng) in 1977, begon men dit pro gramma het afgelopen jaar op grote schaal uit te werken. En het gevolg was een reusachti ge opbloei van de economi sche betrekkingen met Ja pan, de Verenigde Staten en West-Europa, waarvan ook Nederland nu hoopt te kun nen profiteren. Partijvoorzitter Hua heeft na melijk aangekondigd dat voor 1985 maar liefst 120 spe ciale projecten moeten wor den gerealiseerd, waarvoor in veel gevallen een beroep op westers kapitaal en techniek zal worden gedaan. Van onze eigen grote drie, Unilever, Shell en Philips, heeft de eer ste (via de toenmalige direc teur Sydney van de Berg) al tijd een open oog gehad voor de Chinese markt. Maar om dat zij vooral consumptie-ar tikelen verkoopt, moet zij het nu toch afleggen tegen de beide anderen die vooral uit rustingsgoederen te bieden hebben. Drs. De Bruijne van de Ko ninklijke Shell heeft onlangs gezegd dat men bereid is de eigen kennis op het gebied van off-shore-technologie (booreilanden, enz.) te ruilen tegen een aandeel in de olie- produktie die zo zou worden gerealiseerd. Philips heeft nog steeds nauwe banden met Taiwan, maar zou mis schien ook op het vasteland een rol kunnen spelen bij de verbetering van het tele communicatiesysteem. Ver der zoekt men naar vliegveld en havenapparatuur: de Hol landse Signaal (een Philips- dochter) is bijvoorbeeld bezig met radar. Ook op het gebied van de zware industrie (staal, machines, kunstmest) wordt met een aantal grote Neder landse bedrijven (zoals Hoogovens, Stork en Akzo) gepraat. Waterbouw Maar de echte grote kansen lig gen daar waar ons land een wereldnaam heeft: in de wa terbouw. Chinese ministers hebben het afgelopen jaar de Rijnmond en de Deltawerken bezocht, en daaruit beginnen nu grote zaken voort te vloeien. Er is al een „verkla ring van bereidwilligheid" getekend voor twee miljard gulden, die gemoeid zijn met de aanleg van de grootste ko- lenhaven van het land bij Ljen Jun-Kang, 700 kilometer ten noorden van Shanghai. Deze moet over tien jaar schepen tot 100.000 ton kun nen ontvangen, en per jaar 30 miljoen ton kolen en 20 mil joen ton andere goederen kunnen verwerken. Deze zijn vooral bestemd vor Japan, dat zo betaald wordt voor zijn complete mijnbouw- en in dustriecomplexen die het gaat leveren. Een nog groter project is de uit dieping van de monding van Scheepvaart Verder heeft het te maken met de hoop op uitbreiding van de scheepvaartverbinding met Rotterdam (wiens burge meester Van der Louw afge lopen zomer de overtocht maakte). Vorig jaar is de om vang van het goederenver keer tussen beide steden al verdubbeld tot een miljoen ton (ook al door de reuzenor- ders bij bijvoorbeeld de Duit se staalindustrie). Maar de verbinding is nog onregelma tig, en Nedlloyd zou wellicht ook in lijndienst willen ope nen. Verder zijn de Chinezen druk bezig hun eigen han delsvloot uit te breiden: ze hebben het afgelopen jaar meer dan 100 tweedehands koopvaarders gekocht en zouden op het punt staan ze ker 30 nieuwe te bestellen. Ook daar heeft de Maasstad in deze crisistijd wel oren naar. Hetzelfde geldt trouwens op een verwant gebied. De mi nister zal tijdens zijn bezoek eindelijk een luchtvaartver- Minister Van der Klaauw drag ondertekenen, waarbij de KLM eens per week van Amsterdam naar Peking gaat vliegen. Tegelijk wordt er ge praat over levering van de Fokker F-28 Fellowship die de Volksrepubliek eventueel zelf in licentie zou kunnen gaan bouwen. Bij schepen, vliegtuigen en telecommuni- catie-apparatuur zouden de Chinezen echter ook belang stelling kunnen hebben voor militaire toepasscngen, waar Nederland nogal huiverig te genover staat. Een laatste, maar niet onbe- van buitenlandse zaken effent weg naar China voor Nederlandse industrie. langrijke sector is ten slotte de agrarische, waar zaai- en pootgoed kan worden gele verd, fokmateriaal en zuivel- installaties, landbouwmachi nes en tuinbouwvoorzienin- gen. De Nederlandse export naar de volksrepubliek die in 1970 nog geen 80 miljoen gul den bedroeg en vorig jaar nog slechts 127 miljoen gulden, kan zo rond 1985 oplopen tot tegen de èèn miljard. Aldus schattingen van het handels huis Sembodja, dat bij veel van deze overeenkomsten bemiddelt. Peking heeft ech ter al laten weten dat Den Haag dan ook meer grond stoffen en lichte industrie- produkten moet afnemen, zo als conserven en textiel. Waarschuwing Al met al ziet het er naar uit dat de betrekkingen met ons land sterk zullen toenemen, net als die met het Westen als geheel. Toch waarschuwen finan ciële kringen steeds meer voor een al te groot optimis me. Zij wijzen erop dat China's spe ciale projecten tot 1985 zeker de grootste rivier van Azie, de Jang Tse-kiang. Eerst tot aan Shanghai, enkele kilometers verderop, en dan tot aan Nan king verder stroomopwaarts. Daarbij gaat het niet alleen om baggeren. In het totale plan gaat het ook om het in polderen van 1000 of 2000 vierkante kilometer, het gra ven van kanalen naar de dro gere vlakten in het noorden, het verhogen van dijken en bruggen, en het aanleggen van waterkrachtcentrales. In een eerste fase zou hiermee nog eens twee miljard gulden zijn gemoeid, maar later kan dit tot een veelvoud oplo pen. Een Nederlands consortium van Bos en Kalis-Westmin ster, Volker-Stevin en Hol landse Beton Groep hoopt hiervoor hoge ogen te gooien. Hun bankier, prof. Karsten van de AMRO heeft onlangs gesproken over de financie ring en staatssecretaris Beij- en van buitenlandse handel is namens de overheid komen kijken. Het ingelaste bezoek van minister Van der Klaauw aan de grootste havenstad Shanghai moet tevens in dit licht worden bezien. fi Wethouder Tesselaar neemt uit handen van mevrouw Van der Hoek c cheque voor de VOS in ontvangst VOS plaatst kanttekeningen bij gift LOI aan Tesselaar LEIDEN - De nieuwe over dekte hal van het Rijks museum van Oudheden in Leiden zou ook gebruikt kunnen worden voor thea ter-uitvoeringen en ka mermuziek. Ook voor le zingen is de nieuwe hal ge schikt. Al deze mogelijk heden doemen op, wan neer op 4 april aanstaande de nieuwe hal - met daarin als pronkstuk de opnieuw opgebouwde Egyptische Tempel van Taffeh - offi cieel wordt geopend. Deze ideeën, die neerkomen op een intensief cultureel gebruik van de nieuwe museumzaal "en een nog levendiger museum", zijn afkomstig van de man die zich sinds woensdag de nieuwe direc teur van het museum (gevestigd aan het Rapenburg) mag noe men. Het is de Oegstgeestenaar Dr. H. D. Schneider (39), de op volger van Prof. Dr. A. Klasens die al de museum-werkzaamhe den sinds vorig jaar heeft neer gelegd. Schneider werkte al sinds 1968 bij het Leidse museum. Volgens Schneider zijn er al diverse muziekgezelschappen die aan geboden hebben om in het mu seum voor oudheden te komen spelen. Er is op gerekend, want in de hal komt een akoestisch pla fond. "Ik zie erg veel in deze acti viteiten", zegt Schneider. "Zo nu en dan kunnen we dit best doen, hoewel het in een museum na tuurlijk niet mag gaan overheer sen". Natuurlijk is de overkapping van de vroegere binnenplaats van het museum een buitenkansje om de nieuwe ruimte voor culturele ac tiviteiten te gaan gebruiken, maar het wetenschappelijk werk in een museum blijft toch van groot belang, vindt Schneider. De hal werd gebouwd als "on derdak" voor de Tempel van Taf feh. Die tempel kreeg het mu seum van wijlen president Na sser van Egypte cadeau nadat Westerse wetenschappers (onder wie Schneider) belangrijk red dingswerk hadden verricht bij Egyptische oudheden. De tempel werd verscheept in meer dan 650 blokken en lag jaren in een maga zijn van het museum aan de Pa pengracht. Opgravingen Wat betreft het wetenschappelijke werk hoeft er van Schneider niet zoveel te veranderen nu hij direc- teur geworden is. De opgravin gen waar hij persoonlijk in Egyp te nog steeds bij betrokken is (in Sakkara, dicht bij Cairo) zullen doorgaan, hoewel hij nu minder tijd zal krijgen om tochtjes naar dat land te maken."Vroeger zat ik er maanden, dat zal rrfe nog wel eens spijten", aldus Schneider. Wat ook door moet gaan zijn de onderzoekingen die één van Schneiders medewerkers thans uitvoert in het rivierengebied bij Sliedrecht. En dan natuurlijk het vele vele werk dat in het mu seum zelf gedaan wordt om de oudheden van Etruskische, Griekse, Romeinse en Egypti sche herkomst goed te bewaren. "Er wordt de laatste tijd aan musea de eis gesteld dat ze meer naar de mensen toegaan, maar onze we tenschappers moeten hun werk beslist kunnen blijven doen", stelt de nieuwe directeur na drukkelijk. Desalniettemin, want Schneider wil niemand onrecht aandoen, is hij van plan om de educatieve sector van het museum te gaan versterken. Als het aan hem ligt komt er zo snel mogelijk een edu catie-medewerker die zich bezig houdt met het opzetten van pro jecten. Het museum heeft nu zes conservators en één rondleidster, die zo'n specialist best kunnen gebruiken. Schneider- "Iemand die weet hoe hij het allemaal moet overbrengen". Aan dat overbrengen schort nog wel eens wat, niet in de laatste plaats op scholen, vindt Schnei der. Hij verfoeit het als scholen hun kinderen "door het museum jagen". De begeleiding moet echt goed zijn, zowel voor als na het museumbezoek. Schneider: "Ik weet nog wel uit mijn eigen jeugd dat je na dat gejaagde gedoe in een museum helemaal geen zin had om ooit nog terug te gaan". Misschien dat ook daar een taak ligt voor een educatieve medewer ker. Verder zou de nieuwe direc teur er wel wat in zien als meer musea gingen samenwerken. "Het Tropenmuseum in Amster dam zou bijvoorbeeld met be paalde thema's heel goed op ons aanbod hier in Leiden kunnen aansluiten. Ook in Leiden zelf liggen er genoeg mogelijkheden tot samenwerking tussen de muea. De band tussen de Leidse musea kan nog veel hechter, hoewel ik zelf ook niet weet watje daar aan moet doen". Nieuw De overkapping van de binnen plaats, die behalve de tempel ook een groot aantal beelden zal be vatten, heeft tegelijk nog een paar veranderingen binnen het mu seum op gang gebracht. Bij de openstelling van de Tempel van Taffeh worden op 4 april ook de vernieuwde klassieke afdeling van het museum en de nieuwe zaal voor de grieks-romeinse af deling geopend. Bovendien is er nog een klein stukje van de Egyp tische afdeling vernieuwd, ook dat wordt dan geopend. Schnei der: "De Tempel van Taffeh is dus toch nog een duur cadeautje geworden". Tot aan de officiële opening is de ingang van het museum aan de Papengracht. Aan diezelfde gracht staan trouwens nog twee prachtige grote gebouwen (ei gendom van het Rijksmuseum) leeg. Ze zullen wellicht in ge bruik worden genomen als dienstruimten van het museum. Ook het laboratorium zou vol gens Schneider naar de Papen gracht kunnen verhuizen "omdat daar soms stoffen worden ge bruikt die je liever niet in het mu seum-gebouw zelf bewaart" HENK VEGTER LEIDEN - Wethouder Tesselaar mocht gisteren uit handen van mevrouw Van der Hoek van de Leidse Onderwijs Instellingen een cheque van tienduizend gul den in ontvangst nemen. De LOI doet elk jaar een schenking aan verenigingen, instellingen of in stanties die een sociaal, cultureel of maatschappelijk doel dienen, en dit jaar is de keus op de VOS (Vrouwen oriënteren zich in de samenleving) gevallen. De VOS organiseert cursussen voor vrouwen met Weinig opleiding. In die cursussen wordt gepraat over allerlei onderwerpen die de vrouwen zelf aandragen. De gift van de LOI is bestemd voor de tussentrainingen van vrouwen die de cursus gevolgd hebben en daarna begeleidster van zo'n cur sus willen worden. Die tussen trainingen worden zover bekend nergens anders in het land gege ven. Het geld werd aan wethouder Tes selaar aangeboden, en niet aan de VOS zelf, omdat die geen rechts persoon is en omdat, aldus me vrouw Van der Hoek tot de VOS- medewerksters: "We u wilden besparen telkens bij ons reke ning en verantwoording over de besteding van het geld te moeten afleggen. We geven het liever in één keer en zijn blij dat de heer Tesselaar als tussenpersoon wil optreden." De vrouwen van de VOS stelden het op prijs dat het geld dit jaar voor hen is bestemd. Maar ze hebben moeite met de manier waarop ze het geld moeten beste den. "We zijn al jaren bezig met het verkrijgen van een vergoe ding voor de cursusbegeleid sters. Een subsidieverzoek hier voor is door de gemeente afgewe zen. Door middel van deze gift zou het mogelijk geweest zijn de begeleidsters tenminste iets te geven, maar we begrijpen dat we het geld moeten gebruiken voor de tussentrainingen. Daar moe ten we ons dan maar bij neerleg gen", aldus de vrouwen. Verder bevreemd het ze dat ze het geld niet zelf krijgen, maar de gemeente. Wethouder Tesselaar zei daarop dat hij geenszins de behoefte heeft om in een situatie van bevoogding terecht te ko men, dat de VOS steeds rekenin gen in kan dienen, en dat die dan betaald worden. Overigens zal er tussen de VOS en de wethouder, die nog niet zolang geleden in een felle strijd tegen over elkaar stonden, nog onder ling overleg plaatshebben over de preciese besteding van het geld. LEIDEN - De eigenaar van een café aan de Nieuwe Beestenmarkt heeft gisteravond bij de Leidse politie aangifte gedaan van be dreiging met een mes door twee mannen, beiden inwoners van Leiden. Het tweetal, respectieve lijk 27 en 30 jaar oud zou vervol gens alle ruiten van het café heb ben vernield. De politie is er later op de avond in geslaagd de twee vernielzuchtige mannen op te pakken en inmid dels is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de toedracht van hun gewelddadige handelingen. Ijsbaan Rijndijk vanavond open LEIDEN - De ijsbaan aan de Rijn- dijk is vanavond vanaf zeven uur geopend. Morgen kunnen de schaatsliefhebbers er van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds terecht. Om half drie 's middags zijn er ringsteek-wed strijden voor leden; vanaf acht uur 's avonds zijn er wedstrijden hardrijden voor senioren. LEIDEN -Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond inge broken in een woning aan de Diepenbrocklaan in Leiden. Ontvreemd werd een geldbedrag van rond de duizend gulden, een aantal oude munten en enkele sieraden, waarvan de gezamen lijke waarde nog niet vast is ko men te staan Men verschafte zich toegang tot het pand door het for ceren van de achterdeur. 9 In de nacht van woensdag op donderdag is er ingebroken in de kantine van de Leidse Groente veiling aan de Zoeterwoudscweg. Hier ging men aan de haal met een flinke hoeveelheid rookwaar, ter waarde van ongeveer 1600 gulden, en een cassetterecorder met een waarde van 500 gulden. In de International Students Club aan de Eerste Binnenvest- gracht is gisteren overdag een geldinwerpautomaat van een Amerikaans biljart geforceerd. De inhoud, ongeveer 1000 losse guldens is verdwenen. Schneider staande voorde Tempel van Taffehde 2000jaar oude Egypti sche tempel die stukje bij beetje weer in het Rijksmuseum voor Oudheden werd opgebouwd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11