'Eigen bijdrage' moet f 100 miljoen opbrengen Bulgaren gestrand in Europoort Zuidamerikaans meisje mag niet bij haar moeder blijven Conflict rond het scharrelei Ziekenfondsen vinden regeling te ingewikkeld Uit in de Randstad Comité 'Verzet tegen Libanon' opgericht DONDERDAG 18 JANUARI 1979 ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse Rode Kruis wil de 150 Bulgaarse chauffeurs helpen, die gestrand zijn in de Europoort. De Bulgaren wachten met hun op leggers op vracht uit Engeland. Door de staking in het Britse wegvervoer lopen zij de kans dat zij nog dagen moeten bivakkeren in het havengebied. Het Rode Kruis heeft gisteren twee mensen naar de Europoort ge stuurd om te bekijken waar de Bulgaren behoefte aan hebben. De chauffeurs brengen het groot ste deel van de dag door in hun cabine. Zij koken daar ook hun eigen potje. De politie van Ro zenburg heeft de vrachtwagens bij elkaar gebracht op een terrein bij North Sea Ferries. Op verzoek van de politie heeft de gemeente Rozenburg vuilcontai ners bij de vrachtwagens ge plaatst. Sanitaire voorzieningen zijn er niet."Wij kunnen weinig voor deze mensen doen. Wij heb ben de indruk dat de chauffeurs er wel aan gewend zijn in hun wagens te bivakkeren", aldus de woordvoerder van de Rozen- burgse politie. Volgens hem groeit het aantal vrachtwagens nog dagelijks. De meeste chauf feurs wachten op vracht, die met North Sea Ferries uit Hull moet komen. Volgens de woordvoerder van het Rode Kruis zijn de wagens waarin de chauffeurs (van wie enkelen al veertien dagen in Ro zenburg staan) goed verwarmd en ingericht met een keukentje en koelkast, zodat de meesten zich aardig kunnen redden. Ook zouden de chauffeurs van de Bulgaarse staatsvervoersmaat- schappij voldoende vergoedin gen krijgen uitgekeerd. Alleen op het terrein van de drink watervoorziening en de medi sche verzorging heeft het Rode Kruis bijstand verleend. Van daag zouden enkele mensen van de gemeente Rotterdam de drinkwatersituatie proberen op te lossen. Voor de medische ver zorging (enkele Bulgaren zijn volgens het Rode Kruis ziek. zij het niet ernstig) zijn contacten gelegd met het permanent me disch centrum van de Rotter damse GG en GD. Voor verzor ging kunnen de chauffeurs hier terecht. Uit het onderzoek is gebleken dat de Bulgaren nog voor zeven tot acht dagen voedsel bij zich hebben. Overwogen wordt, als de situatie voortduurt, een tent neer te zet ten, waar de chauffeurs elkaar kunnen ontmoeten en waar zij bijvoorbeeld een kaartje kunnen leggen. Besloten is dat mensen van het Rode Kruis eens in de twee dagen de situatie zullen be kijken. Overigens zijn er volgens de woordvoerder drie oorzaken voor het stranden van de Bulgaren. Naast de staking in Engeland zouden ook de situatie in Iran en het winterweer mede oorzaak zijn. Door de situatie in Iran ko men goederen die werden ver wacht niet af. terwijl door het winterweer de produktie van Nog dagelijks groeit het aantal vrachtwagencombinaties uit Bulgarije die in het Rotterdamse industriegebied Europoort stranden vanwege de stakingsacties in Engeland. goederen die de Bulgaren nor maal vervoeren stagneert. Verder is gebleken dat Bulgaarse chauf feurs uit West-Duitsland en Bel gië naar Rozenburg zijn geko men, omdat zij hier, in tegenstel ling tot die landen, geen staan geld hoeven te betalen. DEN HAAG - Oud-premier Bies heuvel (rechts) toost met de Aru baanse politicus Betico Croes op het welslagen van de Koninkrijks werkgroep die een nieuwe staat kundige structuur van de Neder landse Antillen moet gaan voorbe reiden. De werkgroep werd gisteren door minister Van der Stee in Den Haag geïnstalleerd. Van der Stee zei dat de werkgroep bij zijn beschouwin gen alle mogelijke toekomstige rela ties tussen de zes Antilliaanse ei landen en Nederland mag betrek ken. Hij zei verder dat het overleg van de 26 deskundigen uit Nederland en de Antillen gericht moet zijn op het vinden van voor alle partijen aan vaardbare nieuwe verhoudingen tussen landen en eilanden. Met deze twee opmerkingen trachtte de minister opnieuw het wantrou wen weg te nemen dat nog steeds leeft bij sommige Arubanen, die vrezen dat met de instelling van de werkgroep de zaak in feite al is be slist, namelijk in de richting van een zelfstandige nieuwe staat, ge domineerd door Curacao. Volgens de voorzitter van de werk groep, oud-premier mr. B. W. Bies heuvel, is het de bedoeling medio 1980 een eindrapport uit te bren gen. Biesheuvel zei gelukkig te zijn met de medewerking van Aruba aan de werkgroep. CDA-kamerlid: bisschop gaat DEN HAAG (GPD) - Volgens staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) zal de heffing van een „eigen bijdrage" van f 5 per dag bij verpleging, per jaar een besparing van f100 miljoen opleveren. De totale opbrengst wordt op f 115 miljoen geraamd, maar daar van gaan f 15 miljoen kosten af. In ziekenfondskringen meent men voorlopig dat het geschatte kostenbedrag wel juist kan zijn, maar twijfelt men aan het bedrag van de opbrengst. veel te ver HILVERSUM (ANP) - Bisschop Gijsen van Roermond gaat veel te ver met zijn dreigement katho lieke Tweede-Kamerleden het recht te ontnemen lid te blijven van de katholieke kerk, als zij ak koord zouden gaan met het wets ontwerp over de abortus. Aldus het CDA-tweede kamerlid Aarts gisteren in het VARA-radio pro gramma "In de rode cirkel". Aarts vroeg zich af wat de bisschop met dat dreigement dacht te be reiken. Hij vond dat de bisschop ruimte moet laten aan kamerle den om hun politieke verant woordelijkheid te dragen, die, al dus Aarts, verder gaat dan hun eigen houding ten aanzien van abortus. Het zoeken en tasten dat in een po litiek verdeeld land altijd nodig is moetje zijn gang laten gaan. Als kerk kun je dit niet op hardhan dige wijze beïnvloeden. Ik denk dat dat juist averechts werkt", al dus Aarts. DEN HAAG (GPD)-Het scharrelei is de inzet van een conflict tussen de dierenbescherming en de stichting „Rechten voor al wat leeft". Deze laatste stichting vindt het onfatsoenlijk dat de dierenbescherming gisteren heeft gedreigd uit de stichting Scharreleierencontrole te treden. De dierenbescherming zegt dat de consument misleid wordt met het begrip scharrelei, omdat de kippen die deze eieren leggen zeer weinig bewegingsvrijheid hebben. Het Scharreleierenbesluit van het ministerie van landbouw bepaalt dat een ei een scharrelei mag worden genoemd wanneer het is gelegd door kippen waarvan er maximaal acht per vierkante me ter worden gehouden. De dieren bescherming vindt deze bezet tingsdichtheid veel te hoog. Mevrouw M. van Oosten, geestelijk moeder van het scharrelei en lid van de stichting „Rechten voor al wat leeft": „De dierenbescher ming bestaat nu 125 jaar en heeft nog nooit een verbetering voor staldieren weten te bereiken. Het Scharreleierenbesluit is een gro te stap op weg naar een welzij ns- verbetering voor de kippen". komen kijken. Ik zit nu al drie jaar lang in de stichting Scharre leierencontrole en van de 150 schuren die ik bezoek, zitten mis schien in vijf schuren wel eens acht kippen per vierkante meter. In alle andere schuren hebben de kippen meer ruimte. Alle schar- relkippen hebben voldoende stro en strooisel voor stofbaden. Ze hebben ook genoeg frisse lucht en licht en kunnen op hun gemak hun ei leggen", aldus mevrouw Van Oosten. Volgens mevrouw Van Oosten worden er wekelijks in ons land anderhalf miljoen scharreleieren verkocht. De stichting Scharre leierencontrole let er ondermeer op dat de eieren uit legbatterijen niet als scharrelei worden ver kocht. Mevrouw Van Oosten blijft onder andere met vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in de con trolecommissie zitten. „Het is een slechte zaak voor het welzijn van de kip dat de dierenbescherming uit de stichting Scharreleieren controle stapt. We hebben nu al bereikt dat een scharrelkip in drie kwartier zijn ei kan leggen. De kip in de legbatterij doet er anderhalf uur over omdat alle kippen boven en onder elkaar liggen". Negen kamerleden naar Griekenland DEN HAAG (ANP) - Onder leiding van Kamervoorzitter dr. Vonde ling zal een Nederlandse parle mentaire delegatie van maandag 19 tot zaterdag 24 februari een be zoek aan Griekenland brengen. De reis wordt gemaakt op uitno diging van de voorzitter van de Griekse kamer van afgevaardig den. Van de delegatie maken deel uit de Eerste-Kamerleden Gooden (CDA), Louwes (WD) en mevr. Van den Heuvel-De Blank (PvdA) en de Tweede-Kamerle den Nypels (D'66), Rietkerk (WD), Wisselink (CDA), mevr. Langedijk-De Jong (PvdA) en Lubbers (CDA). De bewindsvrouwe noemde deze bedragen gisteren in een radio uitzending van de VARA. Zij zei zich een hoger bedrag aan incas sokosten dan f 15 miljoen niet te kunnen voorstellen; de ambtena ren van haar ministerie hebben de zaak grondig berekend. De hoogte van het bedrag van f 5, dat men bij opname als ziekenfonds- patiëni of voor verpleging op kos ten van de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) moet betalen, vond mevrouw Veder geen werkelijke aantasting van de koopkracht. „Wie per dag twee pakjes sigaretten koopt, is het zelfde bedrag kwijt", gaf zij als voorbeeld. De regering wil de heffing per 1 april invoeren, maar de Zieken fondsraad is nog bezig de details uit te werken. Van die zijde kon men dan ook nog geen bereke ningen leveren. Extra werk Bij de ziekenfondsen meent men dat de regeling zoals het kabinet die nu invoert, bijzonder inge wikkeld is en naar verhouding weinig oplevert. Als het gaat om kostenbesparing, blijven wij plei ten voor eenvoudige maatrege len, aldus secretaris J. de Vries van de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen. De VNZ vreest dat er nu te veel uitzonderingen worden gemaakt en dat er nogal wat extra werk aan de heffing zal zijn verbonden. Zo zullen de fondsen bij uitvoering van de heffingsmaatregel allerlei (persoons)gegevens moeten con troleren om te kunnen beoorde len of patiënten al dan niet voor een bijdrage in aanmerking ko- Opschorten DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 19 jan., 20.15 uur. Haagse Comedie met "De voorpagina" van Hacht en McArthur: 20 jan.. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenleving" van Ibsen21 jan.. 14.00 en 20.15 uur en 25 jan., 20.15 uur. Haagse Comedie met "Coriolanus" van Shakespeare; 22 jan., 20.15 uur. Galas Karsenty Herbert "Le neveu de Rameau"; 23 jan., 20.15 uur, Planning en Organisatiecentrum POC met "Luv" van Murray Schisgal; 24 jan., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "De mensenhater" van Molière. Congresgebouw: 19 jan.. 20.30 uur. Residentie-Orkest o.l.v. Ferdi nand Leitner: 20jan. 20.30 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Carlo Maria Ciulini; 25 jan., 20.15 uur, Andrae Crouch, soul- en gospel zanger, m.m.v. The Diciples. HOT-Thcater: 19 en 20 jan.. 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw"; 21 jan.. 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Pa- doedepoppelos"; 22 jan.. 20.30 uur. Nederlands Dans Theater "Studio avond 3": 23 jan., 20.30 uur. Roy Hart Theatre met "See- things": 24 en 25 jan.. 20.30 uur, Haagse Comedie met "Hou me vast" van Jules Feiffer. Diligentia: 19 en 20 jan., 20,15 uur, cabaret Don Quishocking met "Trappen op"; 21 jan., 11.30 uur. Frédéric Meinders, piano; 21 jan., 11.30 uur. Paul Crossley. piano: 23 jan.. 20.15 uur, Aafje Heynis, alt en Rudolf Jansen, piano: 24 jan.. 12.45 uur. Thérése Steinmetz, zang; 25 jan.. 20.15 uur. Nieuw Hongaars Strijkkwar tet. Appeltheatcr/studio: 19.20.23.24 en 25jan.. 20 30uur. toneelgroep De Appel met "De feeks" (theater); 19 en 20 jan., 20.30 uur, to neelgroep De Appel met "Netvlies" vah Peter van der Linden (studio). Theater aan de Haven: 19, 20 en 25 jan., 20.30 uur, Festival geïm proviseerde moderne muziek. Theater in de Steeg: 19 en 20 jan., 20.30 uur. cabaret Vaders trots met "Os en Bol aan de rol"; 21 jan., 14.30 uur, Haagse Sprookjes toneel met "Dag dromer". Theater Pepijn: 21 jan., 15.00 uur, Charlie Mariano en Jasper van 't Hofduo. 23 jan., 20.15 uur, Jorge Oraison, gitaar: 24 jan.. 14.30 uur. Kindertheater NJT met "Pinokkio"; 24 en 25 jan.. 20.30 uur. "In en om Queneau". programma rond deze Franse dichter. Theater de Tobbe, Voorburg: 20 jan 20.30 uur. Peter Faber in "De Faber show", solotoneel; 21 jan., 20.30 uur, Harlekijn Toneel Bel gië met v,,Le dejeuner sur l'escalier"; 21 jan., 14.30 uur, Kinder programma Harlekijn Toneel België met "Peter en de groezel"; 25 jan.. 20.30 uur, cabaret Kwartoverelf "Het beste van Tekstpie- LEIDEN. Leidse Schouwburg: 20 jan., 20.15 uur. cabaret Ivo de Wijs met "Formule2"; 24 jan., 20.15 uur, toneelgroep Kiss met twee eenak ters "The stronger", van August Strindberg en "The birthday party" van Harold Pinter; 25 jan., 20.15 uur. "Black Africa", na tionaal dans-, zang en muziekensemble Djoliba. LAK-Theater: 19 jan., 20.30 uur, Theaterkollektief Hare Maje.sini met "De vergroeiing"; 20 jan., 20.30 uur. Poppentheater Lucas Goedzwaarden DatodeWeerd met drie Japanse vertellingen: 21 jan.. 15.00 uur, kindervoorstelling poppentheater Luca Goud zwaard en Dato de Weerd met "Het verhaal van de soldaat": 25 jan.. 21.00 uur. Comedia del'Arte gezelschap Scaramuccia met "Tablodelatroep". Dorpskerk, Leiderdorp: 19 jan., 20.15 uur. gitaartrio Dick Visser. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest: 20 jan., 20.15 uur, "Bedden", ko medie van Dimitri Frenkel Frank Groene Kerkje Oegstgeest: 21 jan., 14.00 uur. Syntagma Musicum o.l.v. Kees Otten. men. Informaties bij bedrijfsver enigingen en andere instellingen moeten worden ingewonnen en daarin zal veel tijd en mankracht gestoken moeten worden. Ongetrouwden beneden 18 jaar, ongetrouwden van 18 jaar en ou der die geen eigen inkomen heb ben, en getrouwden en onge trouwden die aanspraak kunnen maken op kinderbijslag, vormen de uitzonderingen die de eigen bijdrage niet hoeven te betalen. De Vries vreest, hoewel hij de juiste details ook nog niet kent, dat er weliswaar in theorie f 90 tot f 100 miljoen gulden wordt opge bracht, maar dat daarvan maar de helft binnenkomt. Gisteren hebben de Tweede-Ka merleden mevrouw Wessel- Tuinstra en Engwirda (D'tifi) de staatssecretarissen Veder-Smit en De Graaff (sociale zaken) ge vraagd het regeringsbesluit over deze „eigen bijdrage" op te schor ten tot in de Tweede Kamer is ge sproken over een harmonisch en totaal plan van kostenbeheersing in de gezondheidszorg. Als reactie op het regeringsbesluit over de vijf gulden heeft de initia tiefgroep „Stop het eigen risico" gezegd dat zij nieuwe acties zal voorbereiden. Deze groep, die in november 1978 werd opgericht en die bestaat uit vertegenwoor digers van ziekenfondsen, ge zondheidszorg, vakbeweging en uit hoogleraren en artsen, verza melde indertijd enkele duizen den handtekeningen, maar stop te haar activiteiten toen het er na de kamerdiscussies op leek dat de eigen bijdragen van de baan waren. Pleidooi voor lichtgevende fietsbanden DOETINCHEM (GPD) - „Lichtge vende"' fietsbanden moeten on gelukken met overstekende fiet sers voorkomen. Veel fietsers verongelukken doordat automo bilisten hen te laat opmerken. Hopelijk worden deze reflecte rende banden een even groot succes als de rijwielreflector, die op 1 november verplicht wordt". Dit zei de heer Kruger, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland af deling Doetinchem, bij de eerste landelijke presentatie van de lichtgevende band. Het materiaal dat voor het reflecterende effect zorgt, is in een smalle strook op weerskanten van de band aange bracht. De strip vormt één geheel met het rubber. Leerlingen van de Lagere Techni sche School in Doetinchem de monstreerden woensdag het ef fect van de lichtgevende banden en toonden aan dat deze zelfs op een afstand van 150 meter duide lijk te onderscheiden zijn in dim lichtbundels van passerende au to's. Twee lichtende cirkels ga ven duidelijk aan waar de fietsers zich bevonden. Erg duur zijn de speciale banden niet. Zij zijn ongeveer tien gulden duurder dan normale ban den. UTRECHT (ANP) - In Utrecht is gisteren het landelijk comité 'Verzet tegen Libanon' opgericht. Het comité bundelt volgens woordvoerder J. F. Oltmans, ex- beroepsmilitair en vader van een dienstplichtige die op de nomina tie staat naar Libanon te worden gestuurd, de protesten van ou ders van dienstplichtigen en van oud-militairen tegen een Neder landse VN-eenheid met dienst plichtigen in Libanon. Volgens Oltmans hebben nu al zo'n twee honderd ouders en ongeveer honderd oud-beroeps contact met hem opgenomen. Over twee weken wil het comité een vergadering houden, waarop bepaald, moet worden welke stappen er genomen dienen te worden. "Op die vergadering zal ook een Libanondeskundige, de oud-beroepsmilitair De Vries die vijf jaar in dat land heeft ge woond, uiteenzetten waarom het volstrekt onverantwoord is jon ge, onervaren dienstplichtigen naar de VN-vredesmacht in Li banon te sturen", aldus Oltmans. Voor die vergadering zijn ook de soldatenbonden VVDM en AVNM uitgenodigd. Beide soldatenorganisaties staan overigens, evenals het verse co mité, niet negatief tegenover het sturen van Nederlandse troepen voor de VN-vredesmacht in Li banon. Maar dan wel ervaren, liefst beroepsmilitairen die op gedegen wijze worden voorbe reid op hun taak aldaar en de risi co's die daaraan zijn verbonden. ROTTERDAM (ANP) - Een zeventienjarig meisje uit Guyana, dat bij haar Neder landse moeder in Spijkenisse woont, wordt binnenkort Nederland uitgewezen. Sishikala Lachmansing krijgt van het mi nisterie van justitie geen verblijfsvergun ning. Volgens haar advocaat mr. G. J. W. de Vries vindt justitie het niet nodig dat moeder en kind bij elkaar wonen. Sishi kala moet terug naar Zuid-Amerika. Sishikala Lachmansing is een zogenaamd 'voorkind'. Haar ouders waren toen zij werd geboren niet getrouwd en zijn bei den met een ander gehuwd. Sishikala's moeder trouwde met een Surinamer, kwam naar Nederland en kreeg in 1976 de Nederlandse nationaliteit. Het meisje werd in Guyana door haar grootmoeder grootgebracht. Toen oma ziek werd en niet meer in staat was het meisje bij zich te hebben, werd Sishikala in het gezin van haar vader on dergebracht. Volgens mr. De Vries werd het meisje in dit gezin niet geaccepteerd, zodat zij in september vorig jaar naar Ne derland kwam om bij haar moeder te gaan Toen begonnen de moeilijkheden. Nadat de verblijfsvergunning was geweigerd vroeg mr. De Vries een herziening van deze be slissing. De verblijfsvergunning werd op nieuw geweigerd. Sishikala kwam, vol gens het ministerie van justitie, niet in aanmerking voor gezinshereniging, om dat zij nooit deel uit had gemaakt van het gezin van haar moeder. Bovendien mocht zij niet het resultaat van verdere procedu res in Nederland afwachten. Een kort ge ding daarover tegen de staat, dat vorige maand voorde Haagse rechtbank diende, werd verloren. De uitspraak van het be roep hiertegen door het gerechtshof wordt op 8 februari venvacht. Of Sishikala dan nog in Nederland zal zijn, is twijfel achtig. Volgens mr. De Vries is zijn cliënte dins dagmiddag, toen zij alleen thuis was. door de politie van Spijkenisse opgehaald. Zij verblijft beurtelings op het politiebureau in haar woonplaats en op het hoofdbureau in Rotterdam, in afwachting van har defi nitieve uitwijzing. gens het ministerie geen zin hebben de uitspraak van het hof af te wachten, "om dat het gerechtshof in zulke zaken altijd de uitspraak van de rechtbank bekrach tigt", zo zou De Vries door het ministerie zijn meegedeeld. Volgens de raadsman van het meisje maakt het ministerie zich bij uitwijzing schuldig aan het onttrekken van een minderjarige aan de ouderlijke macht. Bij het ministerie van justitie is nog niet be kend, wanneer Sishikala het land moet verlaten. Volgens een woordvoerder is men bij de justitie bezig de opvang van het meisje in Guyana te regelen "Pas als flat is geregeld, wordt zij op het vliegtuig gezet", aldus de woordvoerder van het ministerie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7