Meerburg vraagt koningin hulp voor tunnel Rijndijk Mevrouw v. Leeuwen mag in kraakwoning blijven "TER VOORKOMING VAN DODELIJKE ONGELUKKEN" "De hele dag tegen je vrouw aankijken is ook niet allesr Hond bijt geit dood LOI schenkt 10 mille aan YOS-cursussen Inbraken DONDERDAG 18 JANUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg hebben in een brief aan de koningin aangedrongen op bespoe diging van de bouw van een tunnel onder de Hoge Rijndijk. Brieven met soortgelijke verzoeken zijn ook verzonden naar de minister van verkeer en waterstaat, Rijkswater staat, de commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Kamer. De Stichting Meerburg, die de brief namens omwonenden schreef, vraagt om subsidie-verlening voor een tunnel "ter voorkoming van nog meer en eventuele dode lijke ongelukken, zodat de bewo ners niet genoodzaakt zijn ver dere acties te ondernemen". De wijkbewoners schreven juist de koningin omdat zij in haar troon rede o.m. stelde dat ter wille van de verkeersveiligheid het treffen van voorzieningen op punten waar het wegennet regelmatig overbelast is worden versneld. De bewoners menen dat (tijde lijk) genomen maatregelen als een oversteekbrigade en een ver keerslichteninstallatie op de Ho ge Rijndijk nabij de Leiderdorp- se brug niet voldoen. De moederbrigade, die kinderen over de Hoge Rijndijk naar de scholen in Leiderdorp loodst, voldoet niet. De uitgaanstijden van de scholen verschillen na melijk zozeer dat het ondoenlijk is om dan een brigade te laten functioneren. Ook het plaatsen van een verkeerslichteninstalla tie is geen oplossing omdat de opstoppingen op het toch al zwaar belaste kruispunt te om vangrijk zullen worden. Met de gemeente Leiden zijn de bewoners dan ook van mening dat een tunnel de enige prakti sche en voldoende veilige oplos sing zal blijken. Het ministerie Ouders loodsen hun kinderen over de Hoge Rijndijk (archieffoto) heeft echter nog steeds met geantwoord op brieven van de gemeente Leiden waarin om sub sidie voor de bouw van een voet gangers- en fietserstunnel wordt gevraagd. Volgens de Meerburg-bewoners vinden er wekelijks ongelukken op de Hoge Rijndijk plaats. Dat de politie veel minder ongeluk ken signaleert, komt volgens hen omdat veel aanrijdingen niet bij de politie worden gemeld. Door de onderbezetting van het Leidse politiekorps, de afstand van het politiebureau tot de Hoge Rijn dijk heeft het volgens de bewo ners weinig zin de politie te waar schuwen wanneer het geen ern stig ongeluk betreft. Gemeentelijk verkeersingenieur Aletrino, vertegenwoordiger in de werkgroep Experimenteer project Leidse Baan heeft inmid dels een plan ontworpen voor een tunnel, waarop in het midden van de Hoge Rijndijk een halteplaats voor de buslijnen van en naar Leiderdorp en Zoeterwoude is gesitueerd. De halteplaatsen zijn voor voetgangers bereikbaar via een trapvoorziening in de tunnel. De bewoners zouden die tunnel graag verwezenlijkt zien. dijk hun mening over de drukke weg kenbaar maken. Al in juni boden zij de gemeenteraad van Leiden en Leiderdorp, Rijkswa terstaat en Provinciale Staten een petitie aan. Ze eisten toen dat er vóór 15 augustus toezeggingen gedaan zouden worden van een termijn waarin een tunnel werd aangelegd. Toen dat niet gebeur de zetten ze in augustus het ver keer op de Hoge Rijndijk een kwartier lang vast. FNV-vergadering De Dienstenbonden FNV van het district Zuid-Holland Noord houden vanavond een ledenvergadering in het An- tonius Clubhuis aan de Mare 43. Tijdens de vergadering zal een inleiding worden gehou den over de organisatorische consequenties van de federa tie voor de eigen bond. Verder zal er een verkiezing van de regiobesturen plaats hebben. De vergadering begint om acht uur 's avonds. Bingo-avond De wandelsportvereniging Zuid-West houdt morgen een bingo-avond in t Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. leder een is van harte welkom. De bingo-avond begint om acht LPMG-concert Het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap geeft morgenavond een uitvoering in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Het LPMG, dat in 1920 werd op gericht wordt gedirigeerd door Cees Brugman. Op het programma staan onder meer vier delen uit "Fireworks" van Handel en "A Sullivan Fantasy" van Gordon Lang ford. Na afloop van het con cert kan er tot in de kleine uurtjes worden gedanst op de muziek van de Belgische groep "The Sonny Boys". Leedewijk Vanavond houdt de initiatief groep "Leedewijk" een bij eenkomst voor de bewoners uit dit deel van de Merenwijk. Op deze bijeenkomst in wijk centrum Op eigen Wieken aan het Valkenpad, wil men kij ken hoe men de activiteiten in de wijk (café, kinderspeel- voorzieningen, sport, muziek, kinderclubs) op poten kan zet ten. De wijkavond begint om acht uur. Jonge Socialisten Morgenavond (vrijdag) houden de Jonge Socialisten in de Partij van de Arbeid een nieuwjaarsfeest in studenten- Bouwvakkers al 26 dagen z in vorst- 1 verlet Over het hele land zijn op dii moment ongeveer 180.000 bouwvakkers uit gevroren" Dit omvangrijke legioen kost de stichting risicofonds voor de bouwnijverheid dagelijks een bedrag van rond de 18 miljoen gulden. Wanneer alle uitkerin gen van deze week de deur uit zijn. zal het fonds 300 miljoen gulden lichter zijn. De bodem van de kas van het fonds is evenwel nog lang niet zichtbaar want de winter '78- 79 is inge gaan met een reservepot van 1.3 miljard. Dat betekent dat wan neer de vorst aanhoudt tot het einde van de verletpcriode eind maart) toch nog het lieve som metje van een half ttiiljard gul den over blijft Al dat geld is bijeenvergaard door de werkgevers en de werk nemers in de bouw. Zowel de werkgevers als de werknemers betalen een bepaald percentage "risico-vorstverlet"Wanneer er in een heel jaar geen vorst verlet is geweest vloeit een ge deelte van het bijeenvergaarde geld weer terug. Hoewel de bouwvakkers dus wekelijks een uitkering krijgen slaan verreweg de meeste van hen weer te popelen om aan de slag te gaan. "Voor een paar dagen is het wel aardig om thuis te zitten maar op de duur gaat de lol er wel vanaf Vijf weken lang de ganse dag tegen je vrouw aan zitten te kijken is na tuurlijk ook niet alles", zo zegt één van de "uitgevroren" bouwvakkers de heer Waarts, die werkzaam is bij het Leidse aannemersbedrijf Lemij bv. De heer Waarts is al bijna een kwart eeuw werkzaam in de bouw maar zo erg als het dit jaar is met de vorst heeft hij nog maar zeer zelden meegemaakt. "De laatste keer dat het echt flink raak was was in 1963. Toen hadden we maarliefst zes tien weken vorstverlet", aldus de heer Waarts. Hij vervolgt: "Financieel word je er door die vorst nauwelijks wijzer van. Je krijgt dan wel wekelijks een uitkering maar die is toch be duidend lager dan wat je nor maal aan het eirid van de week mee naar huis neemt. Nee. ik ga het liefst zo snel mogelijk weer aan de slag". Ook zijn collega bij hetzelfde bedrijf, dat zich voornamelijk bezighoudt met grondwerk zaamheden. de heer Van der Leest staat te popelen om weer aan het werk te kunnen. Hij zegt: "Je bent het hele jaar druk bezig en dan opeens ligt alles stil. je bent gelijk uitje normale doen. In het begin kun je thuis nog wel karweitjes opknappen maar op een gegeven moment ga je je rot vervelen". En directeur Frits Rijsbergen: "Bij ons ligt de zaak al zo'n beetje vanaf begin december stil. Als het maar een klem beetje vriest en de vorst komt in de grond dan is het bekeken. Vandaag zijn wij dan ook al de 26ste verletdag ingegaan en het zal nog wel eventjes duren voordat wij weer aan de slag kunnen". Mededirecteur Hans van Leeu wen: "We hebben op dit moment 59 man in de vorstverlet en stuk voor stuk zijn het jongens voor wie het helemaal niets is om thuis een beetje rond te hangen. De meesten vluchten dan ook het huis uit omdat ze daar toch maar in de weg lopen. Voor die gasten hoop ik dat de dooi zo snel mogelijk intreedt. Mis schien helpt het wanneer we met z'n allen elke dag een uurtje met het gezicht naar Mekka gaan zitten". Bij het bouwproject aan de Morssingel kon tot voor kort binnen worden gewerkt maar op dit moment ligt ook bij deze flats in aanbouw de boel plat. Uitvoerder Vermeulen: "Wan neer het 's ochtends zeven gra den vriest en overdag gemid deld een graad of vijf kan er binnen niet meer worden ge- stuckt, gevoegd of tegels worden gezet. Èr kan met goed fatsoen alleen nog maar een beetje wor den getimmerd". Uitvoerder Vermeulen voor het bouwproject aan de Morssingel waarde boel als gevolg van de strenge vorst helemaal plat is komen te liggen,zelfs binnen kan er niet meer worden gewerkt. LEIDEN - Twee geiten die op een stuk land tussen de Ringkade en de Surinamestraat liepen, zijn gisterochtend aangevallen door twee herdershonden. Eén van de geiten werd daarbij gedood, de ander in zijn achterpoten gebe- een kudde schapen op. De politie, bij wie de eigenaar van de hond bekend is, joeg de hond van het land. Een zestal schapen liep gisteravond op de rijbaan van Rijksweg vier. Ook hier kwam de politie er aan te pas om de schapen weer bin nen de omheining van hun land bij de Europaweg te drijven. LEIDEN - In het parkreslaurant van Avifauna in Al phen aan den Rijn werd gisteren een receptie gehou den ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Leidse groenteveiling en het 25-jarig voorzitter schap van de heer B. van Vliet. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de heren Huyts, voorzitter van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland, Barendse, voorzitter van de Provinciale Veilingorganisatie Zuid-Holland en Van der Krogt, voorzitter van de Tuinbouwstu- dieclub Leiden t.o De eerste, de heer Huyts. prees het bestuur van de veiling en de heer Van Vliet in het bijzonder, omdat de Leidse Veiling nog steeds zelfstandig draait. Van de 134 veilingen die er in 1928 waren, zijn er nu nog maar 58 over, de landelijke omzet ging in de tussen liggende periode van honderdmiljoen gulden naar 1930 miljoen gulden en het aandeel van Leiden steeg van een procent naar één-en-een-kwart procent. Huyts betitelde voorzitter Van Vliet als een bekend man in het veilingwezen, strijdbaar, met verant woordelijkheidsgevoel en vooral op het terrein van de financiën en de organisatie bekwaam. Hij bood het bestuur en Van Vliet enveloppen met inhoud De heer Barendse van de provinciale Veilingorganisa tie bood een filmcamera aan, Van der Krogt van de Tuinbouwstudieclub eveneens een enveloppe met inhoud en de heer Van het Zelfde gaf' namens de kleinhandel in Leiden een geweldige fruitmand. LEIDEN - De werkgroep "VOS- cursussen" (maatschappij-cur sussen voor vrouwen) in Leiden krijgt een gift van 10.000 gulden van de Leidse Onderwijsinstel lingen (LOI). De gift wordt van avond in het LOI-gebouw in Lei derdorp overhandigd aan de Leidse wethouder Tesselaar (on derwijs). Hij neemt de gift voor de werkgroep VOS-cursussen in ontvangst. Het LOI doet jaarlijks een schen king aan verenigingen, instellin gen ol' instanties die een sociaal, cultureel of maatschappelijk doel dienen. Eerder schonk men ook geld aan Nederlandse speel-o- theken, waaronder "Pinokkio" in Leiden en gaf men een aangepas te auto aan het dagverblijf voor gehandicapten "Gading' in Lei derdorp. De gift aan de VOS-cursussen is volgens het LOI in nauw overleg met wethouder Tesselaar be paald. Het LOI signaleerde dat aan trainingen voor VOS-bege- leidsters grote behoefte bestaat, maar het benodigde geld ont breekt. De gift van het LOI maakt het mogelijk de trainingen voor tenminste drie en mogelijk zelfs vijfjaar te verzorgen. mÊÊÊ LEIDEN - In een viertal tuinhuis jes op het volkstuincomplex "Ons Buiten", is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken. Overal werden één of meer dere ruiten vernield en alle kas ten doorzocht. Uit twee huisjes werd niets gestolen, uit één een transistorradio en uit een ander voor tweehonderd gulden aan spullen, waaronder een cassette- i het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland .feliciteert recorder. sociëteit Catena (Kolfmaker- steeg 8) De gitaristen Peter van Emburg en Ralf Dekker en de Leidse disc-jockey zor gen voor de muziek. Tussen door spreken landelijk voor zitter Felix Rottenberg en Ar- noud Reinders van de Leidse Jonge Socialisten. De toe gangsprijs is twee gulden. Het feest begint om acht uur. Molenwandeltocht Het IVV organiseert op zater dag 20 januari een molen wandeltocht door Leiden en omgeving. Tussen negen 's ochtends en één uur 's mid dags kan er gestart worden bij het WV-kantoor aan het Stationsplein 210 in Leiden. Iedere deelnemer die de tocht van 10 of 15 kilometer heeft voltooid ontvangt een tegel met de afbeelding van een van de molens langs de route. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50. LEIDEN - De Leidse Van Leeuwen mag van de Leidse Woning Stichting in de flat blij ven wonen die de Leidse kraak- bond vorige week in de Meren wijk voor haar kraakte. Zoals afgelopen zaterdag in deze krant gemeld kreeg mevrouw Van Leeuwen al eerder een wo ning in de Merenwijk toegewezen en van een vertegenwoordiger van de Leidse Woning Stichting had zij al de sleutel en de geluk wensen ontvangen. Enkele da gen later, toen zij na een operatie uit het ziekenhuis kwam, bleek de zaak plotseling niet door te gaan. Volgens de Leidse Woning Stich ting zou mevrouw Van Leeuwen in haar vorige woning van wo ningbouwvereniging "Ons Be lang" een flinke huurschuld ach terlaten. De LWS bleek niet op de hoogte van de regeling die in middels was getroffen om de ach terstallige huur te vuldoen. Op grond van die onvolledige infor matie was de Leidse Woning Stichting op haar eerdere besluit de woning toe te wijzen, terug gekomen. Gisteren stond de vertegenwoordi ger van de Leidse Woning Stich ting opnieuw bij mevrouw Van Leeuwen voor de deur met de mededeling dat hij goed nieuws had. Naar aanleiding van het ar tikel in deze krant, waarin me vrouw Van Leeuwen één en an der recht zette, kreeg zij de ge kraakte woning in de Zijldonk in de Merenwijk definitief toegewe zen. De vertegenwoordiger van de Leidse Woning Stichting bood mevrouw Van Leeuwen zijn ver ontschuldigingen aan voor zijn impulsieve optreden. Mevrouw Van Leeuwen zegt zeer gelukkig te zijn met het besluit van de Leidse Woning Stichting. Zodra gas en licht zijn aangeslo ten en de woning is ingericht zullen haar vijf kinderen, die ge durende de tijd dat hun moeder in het ziekenhuis lag in een pleeggezin waren ondergebracht, weer thuis komen. Voetganger legen bos: ernstig hoofdletsel LEIDEN - Een voetganger die de busbaan van de Stationsweg wil de oversteken, raakte gisteren ernstig gewond toen er een auto bus tegen hem aan reed. De bus draaide vanaf het Stationsplein linksaf de Stationsweg op, en reed daarbij door het groene ver keerslicht. De politie acht het waarschijnlijk dat de 37-jarige voetganger is overgestoken terwijl het voet gangerslicht op rood stond. Het slachtoffer is met ernstig hoofd letsel voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3