een kop van Jut voor kabinet Blik in de weekbla deTijd Bouke Beumer, CDA-lijsttrekker Europese verkiezingen: ELSEVIERS DONDERDAG 18 JANUARI 1979 „Ik sta daar straks niet om het kabinet te verdedigen of te kritiseren", zegt drs. Bouke Beumer uit Hooge- zand, lijsttrekker voor het CDA bij de verkiezingen voor het Europese Parlement op 9 juni. De econoom die in het Noorden bekend was als „die kleine bur gemeester" van Midwolda en als voorzitter van de Streekraad Oost-Groningen voelt er weinig voor om het huidige regeringsbeleid een rol te laten spelen in de verkiezingsstrijd die de komende maanden toch zal moeten worden gevoerd. „Ik zal alles doen om te voorko men dat het straks gaat over het huidige kabinet", meent Beu mer die de CDA-lijst gaat aan voeren met vlak onder hem CHU'er Tolman en KVP'er Vergeer. De AR-radicaal (zoals hij zich eind van de zestiger jaren noemde, tegenwoordig heet zo iemand loyalist) zonder enige Europese ervaring, maar wel steeds belangrijker geworden in het Nederlandse CDA, is al lerminst een stemmentrekker. Toch moet hij straks in het voorjaar de boer op, net zoals mr. Andries van Agt vorig jaar het volk bij de statenverkiezin gen om stemmen smeekte. Het CDA brokkelt - zo willen de opiniepeilingen - de laatste tijd wat af. Wordt nu Beumer als loyalist en als minder bekende CDA'er niet een soort Kop van Jut voor het zittende kabinet? De heer Beumer lacht wat ze nuwachtig in zijn Haagse werkkamer. Kijkt uit het raam en mompelt dat dat allerminst het geval is. „Ik vind dat het mensbeeld tot zijn recht moet komen. De mens moet vrij zijn, geen hon ger hebben, ga maar door. Daarom moeten we in Europa daar de structuur aan aanpas sen. Omdat het mij om het mensbeeld gaat, betekent dat nog niet dat het om „zachte" zaken gaat. Als je mensenrech ten bekijkt, wel, dan is christe lijke politiek wel degelijk hard te maken. Dat ga ik ook doen. Het is allerminst zo dat we kie zen voor een verdedigend op treden". Maar Beumer heeft wel een te genstander in de strijd die af komstig is van de oppositie: kamervoorzitter dr. Anne Von deling. Al 32 jaar parlementa riër in Den Haag, terwijl Beu mer er pas ruim driejaar werkt. Een bekende man, terwijl Beumer niet zo vreselijk vaak landelijk in de publiciteit was. Respectabel speelt hij die tegen zijn eigen wil in toch. Want met Lubbers zorgde de AR-loyalist er voor dat het CDA een stuk tegengas aan de regeringsplannen onder het kopje Bestek '81 gaf. Beu mer: „We hadden een goed verhaal over Bestek. Het zat vol ideeën. De WD hing te dicht tegen de regering aan. Wij heb ben alternatieven aangedra gen, goed gewerkt". Het is toch veel mooier voor een aankomend kamerlid om, nu Lubbers fractieleider is en Aantjes weg, als belangrijk woordvoerder op sociaal-eco nomisch gebied te functione- Beumer: „Ik ben er ook zeker nog niet op uitgekeken.Het is ook niet zo dat het Europese parle ment mijn hoogste streven al was. Misschien later. Maar in gesprekken in het CDA bleek mij dat men toch graag een econoom in de Europese fractie wil. In de Tweede-Kamerfrac tie blijven genoeg economen over. Het is ook wel een beetje een last voor me om de grote verantwoordelijkheid voor de verkiezingen als lijsttrekker van het CDA in te gaan. Men moet mij ook niet zozeer geluk als wel sterkte wensen", aldus Beumer. Hij is dezer dagen als „zachtaar dig" en „de zachte Beumer" omschreven. Bij ieder ander politicus volgt na deze woor den een felle veroordeling van die begrippen, maar Beumer zegt bijna academisch-afstan- delijk over zichzelf: „Ik ben ook niet zo naar buiten gericht. Ik vraag me ook af of ik die mo gelijkheden wel heb. Maar men verkijkt zich op mijn zachtheid. Ik ben best bereid om iets te doen voor zaken die ik van enig belang vind. Om daarvan te vinden wat ik wel en niet wil. Er is ook nooit twijfel over mijn standpunten. Het is zelden on duidelijk. Mijn optreden was altijd wat mild". Loyalisme Beumer: „Vondeling is een ui termate respectabele tegen stander. Maar mijn benadering zal niet zijn: hoe boor ik die nu het beste de grond in. Ik wil proberen om wat ik van belang vind, tegenover zijn opvatting gestalte te geven. Het gaat om Europese verkiezingen. Ik heb ook van Vondeling begrepen dat die ook wil voorkómen dat het in de verkiezingstijd een bespreking van de Nederland se politiek wordt. Daar hebben we beiden geen zin in. 't Gaat om Europa. De nationale zaken zijn voor mij niet de eerste, tweede of zelfs maar derde plaats. Als die ter sprake ko men, zal ik er op in gaan, maar het gaat niet om de Nederland se politiek". Bouke Beumer zou in een spel rond de Nederlandse politiek ook een allervervelendste rol moeten spelen en wellicht Hij is dus niet als Van Agt van binnen van beton? Beumer „Nee, zeker niet. Ik ben niet van beton. Toch heb ik wel iets van: dit standpunt heb ik inge nomen en zo moet het anders doe ik niet meer mee". Beumer die als loyalist liever een CDA- PvdA-regering wilde en als zo danig in gezelschap o.m. van Wim Aantjes, Jan van Houwe- lingen, Hans de Boer en Sietze Faber politiek bedreef, heeft het loyalisme nog niet helemaal aan de Hoogezandster wilgen gehangen: „In de Europese verhoudingen wil ik hetzelfde als nu in de CDA-fractie. Geen stemdwang, dat is nooit goed. Wel heb ik het gevoel dat er een grote verplichting is om tot een eensluidend standpunt te ko men. Het mag tenslotte geen duiventil worden. Maar een af wijkend standpunt van de frac tie moet kunnen als het nodig Door Jan Hensema Dat kan in Europees verband nog aardige incidenten opleveren, want bekend is dat Beumer niet juichend wegloopt met bijvoorbeeld de christen-de mocratie zoals die zich in bij voorbeeld de Duitse deelstaat Beieren manifesteert onder leiding van iemand als Josef Strauss en in de rest van Duitsland onder Kohl, de res pectievelijke CSU en CDU-lei- ders. Beumer: „O, maar er is wel een duidelijk verschil tussen Strauss en Kohl". Hij beaamt dat de een minder erg is dan de ander. „Ik richt mijn blik wat Duitsland betreft bijvoorbeeld op een man als Albrecht (de minister-president van de deel staat Nedersaksen). Die gaat nu wat betreft de kernenergie- problematiek wat voorzichti ger aan doen en dat gaat in te gen de politiek van Helmut Schmidt. Albrecht wil eerst voorwaarden over de veilig heid van opslag van kernafval. Hij wil eerst dat probleem op lossen voordat er beslissingen genomen worden. Zoals wij dat ook voor de Nederlandse situa tie-denk aan de proefboringen in het Noorden - willen. Ik hoop op meer van dat soort geluiden uit de Duitse christen democratie", aldus Beu- Hij heeft nooit vreselijk hard ach ter Europa aangelopen. „Toch heb ik me er al jaren geleden wel degelijk voor geïnteres seerd. Toen ik nog in Midwolda werkte ben ik een paar keer naar Brussel geweest naar con ferenties over Europese zaken. Niet als voorzitter van de Streekraad Oost-Groningen, gewoon omdat het mijn inte resse had". Oneens Hij is het oneens met de critici van een verenigd Europa die zeggen dat zulk slechts in het belang van multinationals „Ik denk juist dat het tegendeel het geval is", aldus Beumer. „De multinationals maken op het ogenblik vaak gebruik van een verdeeld Europa. Ze spelen tegen mekaar uit de plaatsen waar ze zich vestigen, de ver schillende wetgevingen, de plaatsen waar de winsten ont staan. Dat gebeurt allemaal door een verdeeld Europa. Er is om deze zaken tegen te gaan een bestuurskracht nodig op dezelfde schaal als de multina tionals hebben. En die hebben deskundigen in dienst die be zien hoe van de verdeeldheid geprofiteerd kan worden. Daarop moet een antwoord komen. De politiek kan er dan op gericht zijn dat er meer op behoefte in Europa wordt gelet dan op de maximale economi sche mogelijkheden. Europa kan beter kijken naar maat schappelijke effecten als werk gelegenheid en milieu. Overi gens kan je macht en know how van de multinationals ook goed gebruiken". Een ander aspect waarom hij voor een grotere Europese parlementaire macht aan de slag gaat: „Het regionale be leid. De regeringsleiders wil „Volksfront AR-loyalist Bouke Beumer allerminst een stemmentrekker den bijvoorbeeld het regionaal fonds beperkt houden. Het parlement zei „nee" en wilde hogere bedragen uitgetrokken zien voor zwakkere regio's. Het hield voet bij stuk. De regerin gen hebben dat geaccep teerd". Het uitbreiden van de budgettai re bevoegdheden voor het Eu ropese parlement spreekt Beumer aan. Het parlement krijgt, zo verwacht hij, een gro tere grip op het budget en dat noemt hij vrij wezenlijk. Het geld speelt immers nog steeds een belangrijke, zo niet de be langrijkste rol in de (Europese) politiek. Het betekent wel, dat met de uit breiding van het „verenigd Eu ropa" met Griekenland, Spanje en Portugal, de mogelijkheden voor zwakke Nederlandse re gio's als het Noorden, Twente en Limburg er niet veel rooskleuriger op worden, om het maar eens voorzichtig uit te drukken. Beumer, als noorde lijk bekend kamerlid: „Die landen zullen over een aantal jaren een beroep doen op die regionale middelen. Dat is een zeer goede zaak dat dat ge beurt. Maar niet alleen die lan den doen dat dan, kijk nu maar eens naar Italië, waar zeer ar moedige regio's zijn. Binnen de Europese landen zelf moeten er ook maatregelen voor een evenwichtige verdeling ko men. Europa lost de problemen niet voor de landen op. Maar Europese middelen zijn zeker verantwoord voor die zwakke gebieden. Het hoort gewoon bij goed sociaal-economisch be leid". De heer Beumer vermoedt dat het regionaal beleid in de toe komst in Europa in zijn totali teit meer aandacht zal krijgen. De bedragen zullen vergroot worden. Er is een tendens het regionaal beleid te versterken in plaats van te verslappen. Afgezien van de inspanning die Beumer als noordelijk kamer lid wil blijven geven aan de ver sterking van dat regionale be leid, is de „selectieve groei" voor hem een belangrijk punt om in Europees verband te genaan te gaan. Voorop „Die selectieve groei slaat in Eu ropa nog niet zo aan als bij ons. Het gaat toch die kant uit. Het is moeilijk, moet betaald kunnen worden. Maar het is waard het te proberen. We moeten erken nen dat we een internationale arbeidsverdeling krijgen die rekening moet houden met de activiteiten van de Derde We reld. Nederland is binnen een verenigd Europa een land dat wat voorop loopt, dat zich af vraagt wat de invloed op de maatschappelijke structuren zullen zijn. Dat weten we nog niet. Als je je dat teveel af vraagt, is er de kans dat de ont wikkeling zo gaat datje als land de boot mist. Het beroerde is dat elk land dat zich druk maakt om de maatschappelijke effecten, dat zo'n land het het moeilijkste krijgt in de concur rentie. Een gelijker denken in Europa moet daarom bevor derd worden. Het zou geen ramp zijn als de oude opvattin gen over de ontwikkeling van de groei wat matiger zouden zijn in Europa. Dan krijg je ook een beter evenwicht tussen de ontwikkelingslanden en de Eu ropese landen". Beumer erkent dat Europa dan op den duur gaat inleveren om de ontwik kelingslanden te helpen, maar meent dat zulks helemaal niet zo erg hoeft te zijn. Wat later in het gesprek, als „Be stek" nog even om de hoek komt kijken, zegt hij dat voor op lopen (zoals Nederland ge neigd is te doen) „ook zijn gren zen" heeft. „We moeten wel aansluiting houden bij de Eu ropese ontwikkeling". De CDA-lijsttrekker voegt er aan toe dat hij „erg gehecht" is aan het stelsel van sociale voorzie ningen in Nederland dat be scherming van de sociaal zwakkeren biedt. „Men is daar in ons land aan gehecht. We moeten ons stelsel ook in Eu ropees verband, waar die voor zieningen minder goed zijn als bij ons, proberen te handhaven. Maar tegelijkertijd moeten we ook de gevolgen van onze voor zieningen aanvaarden. Daarom kunnen we nu niet zomaar gaan zeggen dat economische groei ineens niet meer hoeft", aldus de heer Beumer. Hij twijfelt dan ook aan de na druk die gelegd wordt op de persoonlijke inkomensont wikkeling. „Je moet rekening gaan houden met vertraging van die ontwikkeling en met de gevolgen van minder groei voor de inkomensverdeling. Ook bereid zyn offers te bren gen". De vrees bij delen van de PvdA dat Europa er voor zorgt dat er meer „kapitalisme" ontstaat, deelt Beumer niet. Hij verwijst naar het antwoord van collega Vondeling op die kritiek. „Het hangt er helemaal van af hoe we als parlement Europa gaan in vullen. Er hoeft geen liberaal kapitalisme te ontstaan, zo je nog over die vorm wilt spreken in deze tijd. Beumer die niet verwacht dat het in Europa tot een soort „Volks front" van bijvoorbeeld socia listische en communistische partijen komt, zegt dat het „uit stekend is dat ieder de ander nodig heeft. Niet alleen in Ne derland, ook in Europa. Ik zal me tegen alles wat een reductie van de democratie betekent, fel verzetten. Als christen-demo craten kies je als uitgangspunt de bijbel. Daarin staan echter geen recepten voor politiek handelen. Maar de bijbel geeft wel een mensbeeld aan. Daar uit volgt een maatschappijvi sie: de persoonlijke verant woordelijkheid gekoppeld aan de dienstbaarheid aan de ande ren. Niet alleen maar voor je zelf, een uitgangspunt dat bij de liberalen te sterk ontwik keld is. Overleg sterk bena drukken, dat willen we. Een dynamisch mensbeeld: opge ven en inleveren van macht is belangrijk voor Europa. Het ibeste wat we nu kunnen doen. Het Noorden raakt bij de Europe se verkiezingen deze zomer liefst drie van de spaarzaam aanwezige kamerleden kwijt. Behalve Anne Vondeling ook Teun Tolman uit Friesland en dus Beumer uit Hoogezand. Van die drie was Beumer het meest uitgesproken „regiona le" Tweede-Kamerlid. Volgens ingewijden en eigen waarne ming uitstekend ingevoerd bij economische zaken waar hij gezag geniet. Goede naam bij zowel werkgevers als bonden in het Noorden. Alom wordt het jammer gevonden dat het Noorden hem „verliest". Beumer hoopt en verwacht dat hij de behandeling van het In tegraal Structuur Plan Noor den des Lands dit voorjaar in de Tweede Kamer nog kan doen. „Tenzij de fractie er ie mand anders voor aan wijst, doe ik dat natuurlijk graag", zegt Beumer. Dat kan dan tot gevolg hebben dat wanneer Beumer eens fiks voor het Noorden „in de baan" gaat, in andere gebieden met een scheef oog naar zijn poli tiek voor de drie noordelijke provincies wordt gekeken. Met de kans dat Beumer allerminst optimaal als stemmentrekker - in bijvoorbeeld Limburg of Twente - kan functioneren. Het CDA heeft er niets aan als een kamerlid dat de lijst aanvoert, buiten het Noorden weerstand ondervindt. Nu kan Beumer wel zeggen dat het om Europese verkiezingen gaat. Maar op 9 juni staan wel alle nationale politici in de rij om te vertellen of de verkie zingsuitslag hen is meegeval len of tegengevallen. De rege ringspartijen zullen willen we ten hoe het volk denkt en stemt. De oppositie zal - wan neer Vondeling bijvoorbeeld veel stemmen trekt - dit uitleg gen als steun aan de strijd tegen het kabinet-Van Agt-Wiegel. En als „veroordeling" van de CDA-politiek. Beumer wordt er nog niet heet of koud van. „Het gaat om Euro pese verkiezingen", houdt hij dapper vol. Jawel, maar hij blijft de Nederlandse toets steen van de binnenlandse ver houdingen. Daarom is de last die de kleine Midwolder bur gemeester op zijn schouders nam, zwaarder dan het plezier dat vast zit aan een Europese - lees Brusselse - hervormd nederland In het hart van Hervormd Neder land een uitvoerige beschrijving van de wordingsgeschiedenis van de neutronenbom. Een angstaanjagend relaas. Vooral als blijkt dat het moordtuig wordt gelanceerd als een wapen, dat echter hoe langer hoe meer tot speelgoed wordt in een steekspel tussen militairen en weten schappers, tussen Amerikaanse departementen en tussen de su- permogendheden. De militairen waren tegen de neu tronenbom, maar de weten schappers zetten door. En hoe groot de macht van die weten schappers wel is bewijst het feit, dat president Carter moest toe geven dat "hij niets van het nieu we wapen wist en in de krant moest lezen dat het in zijn eigen budget zat". Aan de hand van een rapport van het Oecumenisch Studie- en Ac tiecentrum voor Investeringer (OSACI) licht Hervormd Neder land Van Leer door, met name de vestigingen in Zuid-Afrika, Rho- desië en Columbia. Ook in dit weekblad een gesprek met Trouw-columnist en predi kant van de Amsterdamse Kei- zersgrachtkerk, ds. Pijlman. Een van zijn uitspraken: "Heel in het groot gezien in de wereld zijn het vooral de christenen die voor rot zooi zorgen". Het botert niet tussen de CDA-frac tie en de CDA-ministers, conclu deert VN. "De eretekens van het CDA liggen in een links beleid", verklaarde Sytze Faber de vice- voorzitter van het CDA onlangs. En dat terwijl van Agt "zich koste wat kost erop richt het coalitie kabinet in stand te houden". De bewindslieden vinden dat de fractie hen te veel voor de voeten loopt* terwijl de fractie op haar beurt van mening is dat er over de ministers en staatssecretarissen uit het christendemocratische kamp weinig positiefs valt te melden. En is de minister ener giek dan blijkt hij een beleid te voeren dat "eerder de aspiraties van de WD tot uitdrukking brengt dan de evangelische radi caliteit". De dames en heren gaan echter op nieuw praten. Dit keer in het comfortabel pluche van het Pro menadehotel. CD A-secretaris Kleisterlee: "zo'n bijeenkomst in het Promenadehotel heeft ge woon een informeel, plezierig ka rakter. Er is nu eenmaal geen vergadering van het CDA zonder dat de kranten schrijven dat er spanningen zijn. Maar ik drink er echt geen borrel minder om, ge loof me". Natuurlijk heeft VN het over de gewraakte gratis vliegtickets. In een gesprek met Kamervoorzit ter Vondeling wordt hem min of meer onzorgvuldigheid verwe ten. Het gaat allang niet meer al leen om vliegtickets, maar ook om dubbele boekhouding en ga ten in het onderzoek van de ex terne accountant. VN wijst op de noodzaak van parlementaire con trole van de KLM, maar Vonde ling antwoordt "We hebben hele andere taken, we moeten stimu leren". De oliesjeiks zijn bang. Nu de sjah is vertrokken en daarmee de rol van Iran als politieagent van de Perzische Golf is uitgespeeld, vrezen de olieheren het Iraanse virus, waarvan de dragers sjiieten heten, orthodoxe islamieten die de wereldlijke macht ter discus sie stellen. De Arabische landen nemen maatregelen, maar of die zullen helpen. "De sjahs hebben geprobeerd om de bevolking door leugens en door verraad van de religie af te keren en het is ook onze plicht om daartegen te protesteren". Aan het woord is ^jatollah Ruholla Khomeini. In De Tijd beschrijft Ian Murray de levensgeschiede nis van deze man, die al vijftig jaar de poten wegzaagt onder de pauwentroon van de sjah. Het bureau Lagendijk Opinieon derzoek heeft in opdracht van De Tijd een onderzoek ingesteld naar het imago van het CDA. De uitslag moet voor de CDA-politici weinig bemoedigend zijn. Slechts 38% weet zeker weer op het CDA te stemmen, tegen 47% op de PvdA en 20% op de WD. AJs klap op de vuurpijl, slechts 12% stemt volkomen in met het abortus-wetsontwerp. In De Tijd komt ook prof. dr. B. Goudzwaard aan het woord. Hij is de man die, als Hans de Boer tot CDA-fractievoorzitter zou zijn gekozen, voorzitter zou worden van de ARP. Nu zegt Goud zwaard: "Ik heb soms wel moeite met katholieke politiek omdat zij te sterk op bepaalde praktische doeleinden is gerichtVoor een AR is dat moeilijk want die zegt de wijze waarop je de dingen doet is eigenlijk belangrijker dan daar waar je terecht wil komen". Ook in de Haagse Post aandacht voor het CDA. De loyalisten heb ben veel moeten inleveren. Boersma verdween en Aantjes, waarvoor Lubbers in de plaats kwam, terwijl het eigenlijk Hans de Boer had moeten worden. Maar die wilde geen fractievoor zitter worden, niet op deze wijze, op basis van bloedgroepen. Het resultaat is dat het beeld van het CDA als vergrote KVP werd ver sterkt met drie katholieken op de sleutelposities binnen het CDA. De meest populaire Belg van de maand januari is Johan Anthie- rens, die door de Raad van Be heer van de BRT is ontslagen. Hij praat met Lieve Joris over zijn journalistieke loopbaan en zijn abrupt geëindigde televisiecar- riére en noemt zichzelf een echte minderwaardige Belg. "België is een bastaardland, een straat hond. Een Belg is een mislukte kruising". Onlangs verscheen het geloofsboek van mgr. Gijsen, bisschop van Roermond. De titel luidt "Zeker heid en Vrede; katholiek ge loofsbrief'. Dit was de aanleiding voor Elsevier eens met de zo om streden bisschop te gaan praten. De onderwerpen liggen voor de hand. Het zijn de onenigheid binnen de bisschoppenconferen tie, homofilie, abortus, 't Eikske. Over CDA-politici die het abortus- wetsvoorstel zouden steunen: "Ik denk dat wanneer een chris ten inzake leven en dood niet een heel stringent standpunt inneemt - ook al weet hij dat de gemeen schap waarin hij staat dat op dit moment niet aanvaardt - dan stelt hij de haalbaarheid en de. publieke opinie hoger dan Gods heilige wet. En dat mag hij nooit". Waaraan de bisschop toevoegt dat hij die politicus de sacramen ten zou weigeren. WIM SCHEURER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17