Kees Verkerk: "Ik stop met Zweedse ploeg" Ernst Happel: "Ik geef waarschijnlijk voorkeur aan Harelbeke..." Krappe zege van tafeltennisteam 'KONSUMENTEN ICONTAKT' BOYCOT 'ROOKCAMPAGNE' Lions deelt en pakt beker "Ik moet werken vooreen fooi" DONDERDAG 18 JANUARI 1979 SPORT PAGINA 13 Ernst Happel ROTTERDAM - Ernst Happel ziet definitief af van zijn Amerikaanse plannen. Hoewel de Oostenrijker zijn handtekening in Los Angeles al onder een voorlopig contract zette, geeft hij er de voorkeur aan in België te blijven. Happel: "Vóór 15 januari had de knoop doorgehakt moeten zijn. Nu ziet het er naar uit dat het Harelbeke wordt; een tweede-divi sieclub. Zaterdag heb ik nog een bespreking met die mensen. En ver loopt dat goed, dan zit ik zondag al op de bank als Harelbeke tegen Hasselt speelt". De weersomstandigheden moeten echter het competitievoetbal niet on mogelijk maken. Happel: "Het slechte weer is er de oorzaak van geweest dat ik de ploeg nog niet in actie zag. Dat is jammer. Maar we kunnen niet langer wachten. Harelbeke heeft acht punten uit 15 wedstrijden. Dat beschouw ik als een uitdaging voor me in de vier maanden dat ik er zal werken. Nee, dat heeft niets met Anderlecht te maken. Daar ga ik name lijk niet heen". FC Dordrecht Het gemeentebestuur van Dordrecht is niet bereid het noodlijdende FC Dordrecht meer steun te geven dan thans het geval is. Nu wordt er alleen financieel bijgesprongen voor de huur van de accommodatie aan de Krommedijk. De gemeente volgt wel de particuliere reddingsplannen op een afstand waarvoor het nodige begrip wordt opgebracht. Overigens willen de spelers er niet in geloven, dat de FC Dordrecht op 2 februari a.s. ophoudt te bestaan. Op die datum zou de KNVB geen steun meer verlenen zodat de spelersgroep geen salaris meer ontvangt. Bij de spelers leeft het plan om als amateur-formatie de competitie in de eerste divisie af te maken als er in februari geen loon beschikbaar is. Zodoende krijgt de leiding dan de handen vrij om in meer rust naar een financiële oplossing te zoeken. OUD BEYERLAND (ANP) - De 4-3 overwinningdie het Ne derlands tafeltennisteam gis teravond in Oud Beyerland tegen Griekenland behaalde, was ruimschoots voldoende om zich uit de gevarenzone van de Europese eerste divisie te werken. Met drie overwin ningen uit vijf duels neemt Nederland nu een veilige plaats in de middenmoot in. Vooruitzichten op de titel en de daaraan verbonden terug keer naar de Superliga bezit de ploeg van bondscoach Bert Schoofs echter niet. Daarvoor moet Polendat ongeslagen de ranglijst aanvoert met slechts een individuele verliespartij Bert Schoofs had zijn lesje ge leerd. De twee nederlagen te gen Italië en Luxemburg), die Nederland tot een zeer be scheiden rol in de eerste divi sie veroordeelden waren het gevolg van pure onderschat ting. Tegen Griekenland nam hij geen risico's. Met de duels tegen de twee sterkste landen (Poleti en Bulgarije) nog in het verschiet wilde Schoofs niet het gevaar lopen door een nederlaag tegen Griekenland in de degradatiezone te blij ven hangen. Om die reden trad Nederland in de sporthal ,fiet Paradijsvoor 500 toe schouwers in de sterkste op stelling aan. Het leverde tegen Griekenland, dal zijn nationale kampioen Desis thuis had moeten laten wegens zakelijke beslomme ringen, niet meer dan 4-3 ing op. Bert van der Helm opende tegen Prytis onbeheerst. Zijn spel was te onrustig om de kort achter de tafel blokkende 22-jarige Griek in moeilijk heden te brengen. Toen Van der Helm forehand gevaar loos bleek was het snel ge beurd met de Nederlandse be kerhouder: 16-21 en 17-21. De zege van Nico van Slobbe in de tweede partij tegen de zeer simpel spelende Mandalis hing aan een zijden draadje. Na verlies in de eerste game (19-21) kwam de nationale kampioen in de tweede game achter met 11-18De 31-jarige corpulente Griek werd over moedig en Van Slobbe produ ceerde opeens in alle situaties winnende klappen die hem alsnog de game (23-21) en de partij (21-13) in de derde ga me opleverde. Tucsa loammidou stond tegen Bettine Vriesekoop als ver steend achter de tafel. De bal len vlogen in rap tempo aan alle kanten langs haar en in kort tijdsbestek werd de Griekse gedeklasseerd door de Europese nummer 12: 7-21, 11-21. Na verlies van het gelegen- heidsdubbel Vlieg /Gootzen dat de stand na vier duels op gelijke hoogte bracht, was de inbreng van de combinatie Van der HelmtVriesekoop doorslaggevend voor de triomf van de Nederlandse ploeg. Met messcherp aanvalsspel werd het Griekse duo constant onder druk gehouden. Deze tactiek leverde het gewenste resultaat op. Met 21-13,21-10 sloeg de balans duidelijk naar het voordeel van Ne derland door. De vooraf ver wachte overwinning van Van der Helm op Mandalis bete kende het vierde en beslissen de punt in dit duel. De zege was veilig, de wijze waarop deze tot stand kwam weinig overtuigend. DEN HAAG - Konsumenten Kon- takt heeft de sportverenigingen gevraagd de nieuwe reclameac tie van tabaksfabrikant Nie- meyer te boycotten. Deze cam pagne looft vijf cent uit voor el ke lege sigaretten- of shagver- pakking die de clubs inleveren. In een brief aan alle bonden die bij de Nederlandse Sport Federatie zijn aangesloten, vraagt Kon sumenten Kontakt niet aan deze actie mee te doen. Bij de Recla me Codecommissie heeft KK te gelijkertijd een klacht inge diend tegen de reclameactie. Volgens de organisatie maakt tabaksfabrikant Niemeyer het zó bont dat de Reclame Code commissie een algeheel verbod moet afkondigen voor adverten ties die een verband leggen tus sen roken en sport. Al enkele weken geleden diende KK een klacht in tegen een ad vertentie van Niemeyer, waarin Johan Cruijff de lezer oproept tot verstandig roken. Volgende week wordt over deze adverten tie een uitspraak verwacht. Konsumenten Kontakt is boos over de wijze waarop Niemeyer zijn rookwaren aan de man pro beert te brengen. De meeste sportverenigingen zitten in fi nanciële nood. Zij zullen daar om geneigd zijn aan de actie van de tabaksfabrikant mee te doen, ook al weten ze dat roken zeer schadelijk is voor de gezond heid. Aangezien sportverenigingen veel jonge leden hebben, worden vooral jongeren aangespoord met roken te beginnen. Met zijn actie wekt Niemeyer onmisken baar de suggestie dat roken he lemaal niet slecht is voor de ge zondheid. Een dergelijk recla- mebeleid noemt Konsumenten Kontakt „meer dan schanda lig". GRONINGEN -Tien jaar geleden steeg de populariteit van Kees Verkerk naar een absoluut hoogtepunt, maar tege lijk namen de zorgen om hem toe. Wat moet er van de kleine schaatsheld terechtkomen als de ijzers niet meer zo snel vooruit willen? Dat begon zelfs de grootste genieter van zijn in perfecte stijl uitgevoerde jachten over het ijs zich ongerust af te vragen. Omdat studie en topsport in zijn ogen niet samen konden gaan, was het eerste er bij ingeschoten. De enige uitweg naar een maatschappelijke toekomst leek het café van zijn vader Pleun in Putters- hoek. zullen zijn Hans van Helden (links), omdat hij niet langer waardig wordt bevonden voor de Nederlandse schaatskernploeg; Kees Verkerk, omdat hij zijn ontslag als coach van de Zweedse schaatsequipe heeft aangekon- Het is met Kees Verkerk wel een beetje anders'gelopen. In de zo mer van 1966 ontmoette hij Sally, de dochter van een camping-ei genaar in Hamresanden. Deze had de zo succesrijke Nederland se schaatsploeg uitgenodigd voor een vakantie. Enkele jaren later trouwden Sally en Kees Verkerk. Zijn toekomst lag vanaf dat ogenblik in Noorwegen. Hij woont er inmiddels vijf jaar, is vader van twee kinderen (van vier en een) en werkt in het be drijf van zijn schoonvader. „Het allerliefst", zegt hij, „zou ik een hotelletje hebben, ergens in de bergen. Nee niet zo erg afgele gen dat er geen hond komt na tuurlijk. Ben je gek. 's Zomers het gezellig maken voor de toeristen en in de winter skilessen geven, aan Nederlanders bijvoorbeeld. Maar jammer genoeg voelt Sally daar niets voor". Waar hij ook verschijnt, Kees Ver kerk is overal het middelpunt. Nog altijd is hij de populaire jon gen, die de toehoorders amuseert met kostelijke verhalen, maar ook van zijn grote gevoeligheid blijk geeft wanneer zeer pijnlijke herinneringen boven komen. „Toevalligheden" Maar de babbelaar is al vertrokken voordat het startschot heeft ge klonken: „Ik zou hier nooit heb ben gezeten als er in '62-'63 niet zo'n strenge winter was geweest. Want hoe is Kees Verkerk schaat senrijder geworden? Door toe valligheden. In 's-Gravendeel konden de kampioenschappen van Zuid-Holland worden ge houden. Mijn vader nam me er mee naar toe. Derde werd ik. La ter kreeg ik een uitnodiging voor de Nederlandse kampioen schappen in Groningen. Daar was ik vierde achter drie jongens van de kernploeg, Rudi Lie- brechts, Arie Zee en Chria Meeuwisse. Dat was geweldig voor me. Ik mocht mee met de groep naar een trainingskamp van drie weken in Noorwegen. Klaas Schenk en Egbert van 't Oever waren de trainers. Ik viel af en moest naar huis. 's Zomers heb ik wat getraind Soms in een zaaltje. Ik kwam in de kernploeg en behaalde zilver op de Olympische Spelen van 1964 in Innsbruck. Vanaf dat moment telde ik mee en ging het ieder jaar beter. Eén Europees en twee wereldkampioenschappen, het hadden er net zo goed vier kunnen zijn. Ja toch? In'68 had den we die trammelant met Wim de Graaff, een jaar later kwam Deventer waar ik als de grote fa voriet aan de start kwam". Bij dat titeltoernooi staat Kees Verkerk even stil. Het was in ze kere zin een keerpunt in zijn car rière. Hij verkeerde na een bewo gen Europees titelgevecht in In zeil (gedupeerd door plotseling slecht ijs op de 5000 m en een glanzend wereldrecord op de 10 km) en een nieuw 1500 m record in uitmuntende vorm, maar knapte af op het beslissende moment, terwijl de slechte ver standhouding met coach Leen Pfrommer er voor de eerste maal aan het licht kwam. Verkerk: „Mijn 500 meter was be roerd, maar ik won daarna twee afstanden en kon toch nog kam pioen worden als ik ook de 10 km won. Mijn voorbereiding op die race tegen Guttormsen was slecht. Er was geen tijd geweest voor massage. Na zes rondjes merkte ik dat het niet ging en twee rondjes later zat ik te jan ken. Nu zitten hier 24.000 mensen en kun je het niet maken, dacht ik steeds. Later werd me duidelijk dat Jan Bols eerder flink ge scheurd had tegen Dag Fornaess, mijn grootste concurrent. Leen zweepte hem op en Jan trok For naess naar een scherpe tijd. Later op het banket sprak Leen meer over die geweldige 10 km van Jan dan wat er met mij gebeurd was. Als ik toen kampioen was gewor den, zou ik mijn schaatsen gelijk aan de kant hebben gegooid. Met drie wereldtitels was ik klaar ge weest". Gespannen Met Leen Pfrommer bestond vanaf het begin een gespannen relatie. „Ard Schenk was vijf jaar lang mijn slapie geweest, daarvoor had ik steeds iemand anders bij me op de kamer gehad. Dat was niks voor mij, want ik moet tel kens verschrikkelijk wennen. Ja, wat wil je. Iedereen heeft zijn bij zonderheden. De een snurkt, de ander neemt een vrouw mee zijn nest in. Ik zei tegen Leen: „Wat wil je nou eigenlijk, waarom moet er weer gewisseld worden. Ik ben geen hoerejong. Maar hij haalde Ard en mij uit elkaar om Jan, zijn eigen pupil, een goed vriendje te geven. Leen maakte ook de fout om twee rijders tegelijk te willen coachen. Eerst overlegde hij met mij op welk schema ik zou ver trekken, daarna ging hij naar Ard om te vertellen wat ik van plan was. Ik kreeg er wat van". Het dieptepunt met Pfrommer werd in 1970 bereikt. Verkerk: „Een week voor de Europese kampioenschappen in Innsbruck hield hij nog een selectiewed strijd in Inzeil. Ik was ziek ge weest en voelde daarom weinig voor zo'n gevecht. Maar het moest. Leen dacht mij te kunnen wippen. Ik voelde dat hij van me af wilde. Na de 1500 meter kwam toen de explosie. Eddy Verheijen die tegen me had gereden was steeds een metertje of twee ach ter me gebleven en dacht zo op een behoorlijke tijd uit te komen. Maar ik reed niet best en Eddy vond dat hij door mij was bela zerd. Leen kwam toen naar me toe en zei: nou is het wel genoeg geweest Kees. Huilend van kwaadheid ben ik het bos in ge lopen. De omroeper in het sta dion hoorde ik zeggen dat Jan Bols bezig was een wereldrecord te rijden. Toen ik later terug kwam in de kleedkamer stond Ard daar met mijn schaatsen in de handen. Hij gaf ze me en zei alleen: ze zijn geslepen, goeie reis. Alles heb ik er op die v(jf kilometer uitgegooid. De terug slag kwam een week later in Innsbruck, op de tweede dag van de Europese kampioenschap pen". Verkerk nu: „Ik had het verschrik kelijk moeilijk. Ik twijfelde en dacht: ben ik inderdaad bezig de sfeer te verpesten? Maar er was meer. Ik was terug in Innsbruck, een plaats met een bijzondere be tekenis voor me. Iedereen kent het verhaal van mijn bontmuts, die ik altijd droeg. Hij was van mijn moeder geweest. Ze had hem voor de Olympische Spelen van 1964 gekocht. Voor de eerste keer zag ze me in een wedstrijd en toen won ik zilver. Een dag na de huldiging lag ze dood in bed. Toen ik zes jaar later in Inns bruck mijn bontmuts afzette, was dat voor iemand die er niet meer bij was. Zonder dat hij het wilde had mijn vader het nog extra moeilijk voor me gemaakt. Don derdagsavonds zei hij tegen me: Kees, je weet het hè? Hier moet het gebeuren. Maar twee of drie mensen wisten wat ik daar in Innsbruck doormaakte. Daar lui je uit jezelf niet over natuur lijk". Vanaf dat toernooi maakte Kees Verkerk op de schaatstroon plaats voor Ard Schenk. Hij moest zich tevreden stellen met een paar incidentele succesjes, de kruimels die Ard Schenk liet lig gen. Na de ontgoochelende prof periode („Die Amerikanen waren oplichters") beëindigde hij zijn glorierijke loopbaan vijf jaar ge leden. Toen de Zweedse bond een opvolger zocht voor Kees Broekman bleek hij een bereid willige kandidaat. Geen diploma Een trainersdiploma heeft Kees Verkerk nooit gehaald. „Maar dat zegt niet zoveel. Ik kan iemand die wel de papieren heeft binnen een half uur onder de tafel lul len". Hij ging aan de slag met een nieuwe en jonge ploeg, waaruit de opvolger van Goeran Claeson te voorschijn zou moeten komen. Dat is tot op de dag van vandaag niet gelukt. Kees Verkerk: „Misschien zal het ook nooit gebeuren. In de breedte zijn we wel sterker geworden, maar wat wil je in een land waar maar 1500 actieve schaatsers zijn, de toertochtrijders meegere kend. Ik kan in Zweden niet doen wat ik wil. Er is hiaar een budget van 20.000 gulden. Allereizen doe ik per auto. Twaalf tot dertien uur rijd ik om de trainingen te bezoe ken en dan moetje bedenken dat ik er hooguit 35 trainingen per jaar bij kan zijn. Wat kun je een schaatser nou in 35 trainingen le ren? Verdere begeleiding is er niet, geen dokter, geen masseur, niks. Daar is geen geld voor. De schaatsers zijn volledig op mij aangewezen, terwijl ze best wel eens behoefte zullen hebben om tegen iemand anders aan te klet sen. Ze worden toch zo kotsmis selijk van me. Ik heb uitgerekend dat ik 100 dagen per jaar weg ben voor de Zweedse bond. Voor een fooitje doe ik het, maar het vol gend jaar stop ik er onherroepe lijk mee. Ik kan met mijn gezin niet langer aandoen om zo vaak weg te zijn". De laatste jaren is het topschaatsen een kant uitgegaan waarvoor Kees' Verkerk niet zo bar veel bewondering kan opbrengen. „Nu is het bijna allemaal puur op kracht gebaseerd. Het is geen kunst om een jongen van 18 jaar binnen een jaar tweemaal zo sterk te maken. Dan heeft hij wel sterke spieren, maar het is te laat om nog goed schaatsenrijden te leren. Niemand neemt haast nog de tijd om echtte glijden. Je moet leren van de afzet te profiteren, want die levert een glijmoment op welke geen inspanning kost. De Noren kunnen dat helemaal niet. Die gaan met hun korte slag recht vooruit". Vooral op de Noorse coach Johs Tenmann is hij erg kritisch: „Tenmann vernielt de Noorse schaatssport", is zijn onomwon den oordeel. „Storholt en Stenshjemmet kreeg hij in de schoot geworpen. Sjoebrend is zijn enige rijder en die gaat met een verkrampte kop over het ijs. Tenmann wil met niemand an ders in Noorwegen iets te maken hebben. Al zijn gegevens bewaart hij voor zich alleen en daarom heeft hij veel vijanden gekregen. Hij houdt zijn rijders maar steeds angstvallig bij elkaar in Hamar. Omdat hij als leraar niet weg kan, zitten ze daar maar steeds met grote ogen naar elkaar te loeren. Daar gaan die kerels stuk In Puttershoek staat nog steeds het café dat ooit zijn bestemming leek te worden. Er is een andere naam op ruiten geschilderd. Drie jaar geleden stierf Pleun Ver kerk. De jongste zuster van Kees Verkerk en zijn zwager hebben de zaak van de erfgenamen ge pacht. "Het gaat niet zo goed met het café, helemaal niet best.zelfs", zegt hij met een hees geworden stem. LEIDEN - De 4-4 deling, die het ijshockeyteam van Menken/Lei- den Lions HYS gisteravond af dwong, was voldoende om zich tot eindoverwinnaar te kronen van een serie van vier vriend schappelijke ontmoetingen met die Haagse ploeg. Eerdere duels waren tweemaal in Leids (6-2 en 10-5) en eenmaal in Haags (9-0) voordeel beslist. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Leiden Lions-captain Jiri Anton de aan die wedstrijdserie verbonden beker uit handen van Leids burgemeester Vis zou mo gen ontvangen. Evenals in het competitietreffen van zaterdag avond tegen SIJC zaten de Sleu telstadbewoners in de openings fase vast; verliepen de aanvalsac- ties van de McSheffrey-brigade op aanzienlijk soepeler wijze. De Lions-defensie had vooral in het begin geen enkel vat op de Haag se combinaties, die met name de eerste HYS-aanvalslijn geregeld op het ijs legde. De 0-1, die Phil McKenzie (assist Piet Roskam) na 6.36 minuut scoorde, was dan ook het logi sche gevolg van het Haagse overwicht. Ook na die snelle ope ningstreffer van HYS slaagde Leiden Lions er niet in de - tradi tionele - bakens te verzetten. De Leidenaars moesten zich vooral beperken tot het ontregelen van de Haagse aanvallen en waren in het stadium van de wedstrijd vrijwel nooit bij machte aanval lend weerwerk van importantie te leveren. Nadat McKenzie kort voor het verstrijken van de eerste periode andermaal succes had gehad en Brian McSheffrey (in de tiende minuut van de tweede pe riode) zelfs de 0-3 had gevonden, leek Leiden Lions rijp voor de slachtbank. Rob Hagendoorn luidde met zijn 1-3 evenwel het onverwachte herstel van de Paul Domm-bri- gade in. Een opleving, die volle dig gestalte kreeg, nadat Wiel- heesen fraai solowerk beheerst had afgerond. De 'blauwwitten' lagen na die goal weer volledig in de "bekerrace", wat even later nog eens duidelijk werd onder streept, toen Jiri Anton de 3-3 ter wereld hielp. Die gelijkmakende treffer had op de Uithof-bewo ners een demoraliserende wer king. Goed, Harry Turk mocht zijn equipe nog eenmaal aan de voordelige kant van de marge brengen, toen eenmaal Ivan Ko- canda zijn ploeg op 4-4 had ge bracht, mocht Leiden Lions de Vriendschapsbeker' definitief in de prijzenkast opbergen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13