Sjah laat onzeker Iran na Relus ter Beek getuigt in Letelier-proces SJAH-BEWIND IN EIGEN LAND MISLUKT Aardbevingen in Iran Spanning in Z. -Libanon naar hoogtepunt WOENSDAG 17 JANUARI 1979 WASHINGTON (GPD/ANP) - Het Nederlandse PvdA-tweede kamerlid Relus ter Beek heeft als getuige in het Letelier-proces in Washington de verklaring van de openbare aanklager Eugene Propper ondersteund, waarin een verband wordt gelegd tussen de moord op Letelier en diens geslaagde poging om een investe ring van de Stevingroep in Chili geen doorgang te laten vinden. Ter Beek memoreerde de vier ontmoetingen die hij in 1976 met Letelier had gehad. Hij werd vooral ondervraagd over de tegen gehouden investeringen van de Stevingroep, over de rol van het instituut voor een nieuw Chili in Rotterdam en de poging van Letelier om de Nederlandse regering ertoe te bewegen zich tegen de lening van de wereldbank aan Chili uit te spreken. Tijdens het drie kwartier durende verhoor liet Ter Beek zich in niet mis te verstane bewoordingen uit over het huidige Pinochet-be- wind in Chili, dat hij als onwettig en fascistisch kwalificeerde. Het was voor het eerst dat er tijdens het proces dergelijke scherpe politieke uitspraken werden gedaan. Tweejaaren vier maanden nadat een bom in zijn auto een luidruch tig einde maakte aan het leven van de voormalige Chileense minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier en dat van zijn assistente Ronnie Moffit, staan in de Amerikaanse hoofdstad drie Cubanen in ballingschap terecht als uitvoerders van deze ern stigste daad van terrorisme die Washington tot nu toe heeft ge kend. Een vierde verdachte. Chileen-Amerikaan, met duidelijke bindingen zowel aan de Chileense geheime politie DINA als de CIA, treedt op als kroongetuige voor de aanklager. De rechtszaak, in een zwaar bewaakte en beschermde zaal van het Washingtonse districtsgerechtshof, moet het vooralsnog stellen zonder de aanwezigheid van de eigenlijke beklaagde: het regime van de Chileense dictator Pinochet, dat ten minste de inspiratie moet hebben verschaft voor de moord op zijn gevaarlijkste poli tieke tegenstander, die in ballingschap via een reeks contacten als restant van een loopbaan bij de Inter-Amerikaanse Ontwik kelingsbank, als ambassadeur van Chili in de VS en als minister van buitenlandse zaken onder de marxist Salvatore Allende, ui terst effectief en op brede schaal, verzet pleegde tegen het onder de voet lopen van de Chileense vrijheid. Op 21 september 1976 werden de stoffelijke resten van Letelier met moeite vrijgemaakt uit een zojuist op de Sheraton Circle ontplof te automobiel, in een buurt die als „Embassy Row" bekend staat. Een handvol Nederlandse getuigen komt voor de aanklager ten tonele: de PvdA-buitenland-specialist Relus ter Beek, de journa listen Theunissen (van De Groene) en Vuysje (van de Haagse Post). Nederlandse getuigen, die de aanklager, Eugene M. Propper, moe ten bijstaan in het aantonen van het motief voor de aanslag: Letelier was voor de junta zo gevaarlijk geworden dat hij uit de weg moest worden geruimd. Propper is anderhalve maand gele den in Nederland geweest om te zoeken naar getuigen, enkelin gen in een lange reeks met zulke illustere namen als die van voormalig minister van buitenlandse zaken Kissinger en vroeger directeur van de CIA, Richard Helms. Dagenlang is rechter Barrington Barker, een strenge, gebrilde heer van ruimschoots middelbare leeftijd, bezig geweest aan een zorgvuldige selectie van een jury - een geheel zwarte groep van twaalf mannen en vrouwen zal nu over schuldig of onschuldig moeten oordelen naeen proces dat zeerlangdurig gaat worden en zowel voor de Chileense regeringals voor de VS nog verrassende momenten kan opleveren. Immers, maandag heeft de verdedi ging luidkeels betoogd dat de aanslag op Letelier het resultaat was van een samenspannen van de Chileense DINA en de Ame rikaanse CIA - een opvatting die in de folklore rond de zaak vrij algemene ingang heeft gevonden. Guillermo Novo Sampol, zijn broer Ignacio en ene Alvin Ross Diaz staan in elk geval terecht, twee andere Cubanen die bij de aanslag waren betrokken zijn nog voortvluchtig en Michael Townlev, de Chileense agent, Amerikaan van geboorte, die de bom in de auto zette, zal het getuigenis verschaffen dat de basis vormt van de betogen van de aanklager. Inmiddels echter verblijft Michael Vernon Townley ergens tussen de coulissen. De man die als Amerikaan, na een verblijf van twintig jaar in Chili werd uitgewezen, als onderdeel van Chileen se pogingen om de relatie met Washington te verbeteren. De VS heeft ook gevraagd om uitwijzing van drie voormalige functiona rissen van de DINA, onder wie de voormalige chef, generaal Contreras. Dictator Pinochet, zoekend naar een uitweg, heeft de kwestie verwezen naar Chili's hoogste gerechtelijke autoriteit, in de veronderstelling dat deze eerst uitspraak zal doen als het pro ces in Washington achter de. rug is. ADVERTENTIE DAALDEROP BISTRO-GRILL t.w.v. 165.-. Met zijn 1600 W maakt u snel de lekkerste hap- Een geschenk van DAALDEROP B V. te «Pr >3**^ Tiel. Lb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" UTRECHT - „Wij proberen eeuwen in en kele tientallen jaren ineen te schuiven en wij proberen de westerse industriële en technologische revolutie in te halen". Dat zei de sjah van Iran in december 1954 in een rede voor de nationale persclub in Washington. I Nu 25 jaar later, kan worden gezegd dat het doel, dat de „koning der koningen" zich destijds stelde, hem vrijwel zeker zijn troon heeft gekost. Het is eigenlijk nauwelijks voor te stellen: Iran zonder de sjah. Zoals de Franse Zon nekoning, Lodewijk de Veertiende uit riep: „De staat ben ik", zo heeft Moham mad Reza Sjah Pahlevi vooral de laatste kwart eeuw van zijn 38-jarige periode als onbetwist leider van Iran, de wereld toe geschenen. Op papier leek het streven van de sjah zo mooi. Maar hij schoot al vroeg zijn doel voorbij, doordat hij de Islamitische geestelijkheid in een hoek drukte, zoals elke dictator slechts .jaknikkers" in zijn omgeving duldde en geen enkele voeling had met het gewone volk. Mohammad Reza Sjah PahleVi werd op 26 oktober 1919 in Teheran geboren. Toen hij zeven jaar oud was liet zijn vader, de ko- zakkenkolonel Reza Khan, die in 1921 de macht in handen had genomen, zich tot keizer van Iran kronen. Mohammad Reza kwam in Zwitserland, waar hij op school ging, in contact met de westerse wereld. Op 16 september 1941 nam hij onder dwang van Engeland en de Sowjet-Unie de plaats op de pauwentroon van zijn vader over, omdat deze laatste duidelijk sympathiek stond tegenover het Duitsland van Hitier. In het begin van de jaren vijftig rezen er binnenlandse politieke problemen. Het nationale front onder leiding van premier Mossadeq probeerde de verregaande be voegdheden van de sjah in te perken en de olie-industrie te nationaliseren. In augus tus 1953 kwam het tot een uitbarsting. De sjah vluchtte naar Rome, maar kon drie dagen later weer terugkeren na een door de Amerikaanse Centrale Inlichtingen Dienst (CIA) opgezette militaire coup te gen Mossadeq. Sinds die tijd was de sjah een nog trouwer bondgenoot van de Verenigde Staten dan hij al was geweest. In zijn pogingen om van Iran voor het einde van deze eeuw een van de machtigste industriële mogendhe den ter wereld te maken, had de sjah hulp nodig, die hij door de olierijkdom van zijn land overal kon kopen. In de allereerste plaats bij de Amerikanen. Maar ook bij de Westduitsers, Nederlanders, Japanners, Engelsen en Fransen. Zij hielpen hem Iran te industrialiseren. Maar niet tot meerdere glorie van het Iraanse volk, maar tot die van de sjah en de rijken in het land. Om de boeren aan zich te verplichten, riep de sjah in 1963 de „witte revolutie" uit, een van opzet gigantische landbouwhervor ming, die een eind moest maken aan het grootgrondbezit. Alle grootgrondbezit ters moesten hun land verkopen aan de staat, op één dorp na. Als prijs kregen zij een bedrag dat tienmaal zo groot was als het bedrag dat zij jaarlijks aan inkomsten van dat land voor de belasting hadden op gegeven. Hoewel voor veel grootgrondbe zitters deze prijs tegenviel - zij hadden te weinig voor de belasting opgegeven - konden zij toch met deze financiële com pensatie een aandeel verwerven in de in dustriële ontwikkeling van het land. De sjah en zijn familieleden gingen hen daarin oVterigens voor er is in Iran nau welijks een belangrijke onderneming te bedenken, of de Pahlevi's hebben er een wezenlijk aandeel in. Intussen was het de bedoeling dat de boeren van de staat grond zouden kopen over een periode van vijftien jaar. Maar aangezien zij geen geld hadden, moest er worden geleend, wat uiteindelijk betekende dat zij slechts „voor de bank" werkten. Het resultaat was een trek van het platteland naar de stad, waar inmiddels de indus triële ontwikkeling goed op gang was ge komen. Voor de voedselvoorziening van Iran was deze ontvolking van het platte land desastreus: het land dat vroeger voedsel exporteerde, moet thans voedsel importeren. Bij de verwerkelijking van zijn plannen kon de sjah geen oppositie gebruiken. Met de politieke oppositie maakte hij korte met ten. Daartoe had hij de beschikking over de zo gevreesde geheime politie, de Sa- vak, die overal was en mensen ongestraft kon martelen, kortom een ware terreur uitoefende. De religieuzen die hun positie en die van de kerk door de modernistische plannen van de sjah bedreigd zagen, stelden zich wel te weer, maar werden of verbannen of in de gevangenis gezet. Zijn tweede belangrijke steunpilaar was het leger, dat hij met behulp van de Amerika nen tot een van de modernste van de we reld maakte. De Verenigde Staten waren des te gewilliger om de sjah bij te staan, omdat Iran een uiterst strategische plaats inneemt in het gebied van de olierijke Perzische Golfen omdat de sjah graag „de politieagent" in dit deel van de wereld wilde zijn. Maar de man die op internationaal terrein zo n belangrijke rol speelde, mislukte op nationaal terrein. De sjah kwam gisteren Sadat werd ontvangen. hij in Assoean met veel eerbetoon door de Egyptische president TEHERAN (UPI) - Het noordoos ten van Iran is gisteren getroffen door een aardbeving. In het eerste officiële bericht over de aardbeving in de streek van Qaen gistermorgen tegen elf uur (Ned. tijd), zei radio Iran dat het aantal slachtoffers en de schade aanzienlijk' waren. De berichten over de aardbeving bereikten Teheran druppelsge wijs, als gevolg van de verwarring die het vertrek van sjah Moham med Reza heeft verwekt. Het geofysisch instituut van Tehe ran zei dat het de aardbeving niet had kunnen registreren door de stakingsacties van de sjah vijan- dig-gezinde elektriciteitsarbei ders, die de seismografen hebben stilgelegd. Volgens radio Iran was het epicen trum van de aardbeving gelegen bij de stad Qaen, die aan omvang rijke schade ontkwam. Maar drie dorpen eromheen werden zwaar getroffen. Om half één gistermiddag (Ned. tijd) heeft zich volgens het Franse persbureau AFP een nieuwe aardbeving voorgedaan in de provincie Chorassan in het noordoosten van Iran. Masjaad - een stad waar zich hevige onlus ten hebben voorgedaan in de campagne tegen de sjah - is er de V hoofdstad van. !k\^4 Lip. 1 4 --v - Radio Iran deelde mee over deze tweede aardbeving nog geen ge- Een standbeeld van de sjah werd gisteren in Teheran neergehaald. Na gevens te hebben. het vertrek van de sjah heerste in de hoofdstad een uitgelaten stemming. TEHERAN-PARIJS (GPD)-Teheran, de Perzische hoofd stad, verkeerde dinsdag na het vertrek van de sjah en zijn familie, in een feestroes, maar het gevaar van een kater blijft levensgroot. De emoties na maandenlange demon straties tegen het gehate bewind van de Pahlevi's ont laadden zich in het neerhalen van standbeelden van de sjah; wildvreemden vielen elkaar spontaan om de hals, hossende menigten riepen om de komst van de ajatollah Chomeini, de in Parijs in ballingschap levende moslim leider. (Van c correspondent) DAMASCUS - De spanning in Zuid-Libanon stijgt naar een hoogtepunt. Israëlische com mando's bliezen gisteren twee huizen op die behoorden tot een Palestijnse terroristenbasis op 2 kilometer ten zuiden van de Zuidlibanese havenplaats Tyrus. Het was een vergeldingsactie voor de Palestijnse aanval op een hotel in Maalot afgelopen zater dag. Palestijnse woordvoerders in Beiroet verklaarden dat de twee opgeblazen huizen „leeg staande boerderijen" waren, en dat ook de Israëlische marine het Palestijnse vluchtelingenkamp Jlashadiya vanuit zee had be schoten. Alle betrokken partijen bij het Zuidlibanese conflict proberen de spanning kunstmatig op te voeren, nu over 48 uur de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties het mandaat van de, VN-troe- penmacht in Zuid-Libanon (Uni- fil) moet verlengen. Hoewel de Palestijnse infiltraties in het VN-gebied de laatste weken zijn toegenomen en de militaire geloofwaardigheid van de Unifil een knauw gekregen heeft met de aangekondigde terugtrekking van de Franse en Iraanse batal jons en het nog weken kan duren voordat in vervanging in de vorm van Nederlandse en Deense troe pen kan worden voorzien, moet Israël in de eerste plaats verant woordelijk gesteld worden voor de zeer onzekere situatie in Zuid- Libanon. Er bevinden zich nu acht Israëlische tanks 6 kilometer diep op Libanees territorium, en Israëlische helikopters en jagers vliegen alsof er niets aan de hand is dagelijks over Zuid-Liba- Belangrijker is dat Israël de op standige christen-rechtse milities van Said Haddad - die een strook van 10 kilometer diepte langs de gehele Libanees-Israëlische grens controleren - gebruikt om i de Unifil "1 de Unifil - i VN-resolu- 1 het Libanese i de feitelijke verdere ontplooiing v te dwarsbomen. Het is juist de taak var zoals omschreven i ties 425 en 426 - c staatsgezag tot a Libanees-Israëlische grens door te voeren, maar zij stuit daarbij al tien maanden lang op tegenwer king, vertaald in beschietingen en intimidaties van Haddads vrij- scharen, die letterlijk vrij spel hebben in het uiterste zuiden omdat zij altijd militair en poli tiek kunnen terugvallen op Is raël. Unifil-commandant generaal Ers- kine probeert zijn troepen te doen rouleren om hen zodoende afwisselend in verschillende de len van Zuid-Libanon te laten opereren. Erskine wijst overi gens Israëlische kritiek dat de Unifil zijn taak niet afdoende zou vervullen gezien het feit dat Pale stijnse commando's door VN-li- nies heen Israël konden berei ken, beslist van de hand: Unifil heeft de gewapende Palestijnse elementen in Zuid-Libanon (cir ca 600 man) onder controle, maar de VN-macht zou nog effectiever tegen Palestijnse infiltraties kunnen optreden, als de Unifil met dag in, dag uit geprovoceerd en bezig gehouden zou worden door de door Israël gesteunde christen-milities in het zuiden. Behalve in het noorden van het land, waar soldaten het vuur zou den hebben geopend op demon stranten, kwam het gisteren niet tot confrontaties tussen leger en bevolking. Of dat zo zal blijven, is een groot vraagteken. Het kabi- net-Baktiar ontbeert nog steeds de steun van de ongekroonde op positieleider Chomeini en van de generale staf van de strijdkrach ten, die pro-sjah is. Chomeini hult vooralsnog het tijd stip van zijn terugkeer naar Iran in nevelen. Volgens zijn woord voerder zal dat zeker niet deze week zijn. Gisteren feliciteerde hij het Perzische volk met het vertrek van de sjah; hij noemde dat „slechts een eerste stap op weg naar de totale overwinning". De sjiitische leider riep tegelijk de Iranezen op deel te nemen aan een tegen het „onwettige kabi- net-Baktiar" gerichte religieuze demonstratie, vrijdag in Tehe- Hij verklaarde ook dat de regenten- raad, die de keizerlijke macht waarneemt gedurende wat offi cieel de tijdelijke afwezigheid van de sjah wordt genoemd, moet aftreden. Iran moet een islamiti sche republiek worden, aldus Chomeini, die de bevolking maande zich rustig te houden en provocateurs geen kans te geven wanorde te stichten. De sjah en keizerin Farah Diba ver trokken. vergezeld van enkele hoffunctionarissen, gisteren di rect nadat ook de Majlis, het Per zische parlement, zijn vertrou wen in het kabinet-Baktiar had uitgesproken. Een eerder aange kondigde persconferentie werd afgelast, tegen enkele Iraanse verslaggevers zei de sjah, volgens ooggetuigen duidelijk geëmotio neerd, dat de monarchie voor Perzië behouden moet blijven. Hij zou pas in Iran terugkeren wanneer zijn gezondheidstoe stand dat toeliet. 's Middags arriveerde de keizerlijke Boeing 727 - de geruchten willen dat het toestel persoonlijk door de sjah werd bestuurd - in Cairo. De keizerlijke familie werd door de Egyptische president Sadat in diens buitenverblijf in Assoean ontvangen. Verwacht wordt dat de sjah daar tot vrijdag zal blijven en dan naar de Verenigde Staten zal reizen. De sjah werd in Assoean op aller hartelijkste wijze door president Sadat als „regerend staatshoofd" met eresaluten en volksliederen ontvangen. Politieagent 3remicr Baktiar verklaarde in het parlement dat Iran niet langer de politieagent van de Perzische Golf zal zijn. Hij kondigde een drastische verlaging van de mili taire uitgaven aan. „Wij zullen een leger in stand houden dat slechts tot taak heeft het land te verdedigen". In Teheran, waar nog altijd een avondklok van kracht is, waar schuwde de militaire gouverneur van de stad dat provocateurs en opruiers zullen worden gearres teerd en afschrikwekkend be straft. Legereenheden zouden volgens deze verklaring, die door de radio werd uitgezonden, stra tegische punten in de stad bezet ten en regerings- en gebouwen bewaken. Ondanks de beloften van het kabi net-Baktiar - onder meer straf vervolging voor leden van de ge heime dienst Savak, wijziging van de buitenlandse politiek - is er van toenadering tot de belang rijkste oppositiegroeperingen geen sprake. Gisteravond werd bekend dat de vice-voorzitter van het Nationaal Front, Dartus Fo- rouhar, in Parijs is aangekomen voor besprekingen met Chomei ni. Het is volgens politieke waar nemers vrijwel zeker dat het tot een politiek akkoord komt tussen de geestelijke leider en het Front, waarin op de Moskou-gezinde Tudeh-partij na. alle oppositie groeperingen zijn vertegenwoor digd. In dat geval zou, tenzij het leger ingrijpt, de regering-Bak- tiar geen lang leven meer zijn be schoren. Uiteenlopend In de Arabische wereld werd uit eenlopend gereageerd op het ver trek van de sjah uit Iran. In de Arabische oliestaten aan de Golf ziet men de sjah met lede ogen vertrekken. Men vreest een pe riode van langdurige chaos in Iran en dientengevolge een ern stige aantasting van de algehele veiligheidssituatie in de strategi sche Perzische Golf, waardoor de zogenaamde olieroute in gevaar zou kunnen komen. De Iraanse strijdkrachten namen bij het vei ligstellen van deze plicroute een dominante positie in. De Ameri kanen probeerden met een de monstratie-Squadron F-15 de verontruste Saoedi's een steuntje in de rug te geven. In Syrië en in Palestijnse kringen is met vreugde kennis genomen van het vertrek van de sjah, maar de aanwezigheid van de Perzi sche keizer in Egypte wordt sterk veroordeeld. In „radicale" Arabi sche landen, zoals Syrië, Libië en Zuid-Jemen, heeft men de sjah altijd als „steunpilaar van het Amerikaanse imperialisme" ge zien en als de olie-leverancier van de vijand: Israël. Een uitzonde ring op deze politieke stelling- name vormt Irak. dat op dit mo ment naar een politieke unie met het anti-sjah Syrië streeft, maar ësd blijft vo erslaa lut io de i ïairc volkswoede der Sjne- lie in Irak een onderdrukte derheidsgroepering vor-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9