Conflict dreigt rondom woningbouw 'Overdekte' 'Middelmatige vrouw heeft geen kans' Maredorp verontrust over aanpak gemeente Valse bommelding vermoedelijk grap "Agent moest vooral krijgshaftig zijn Drie uitzonderlijke occasions, voor snelle beslissers! Nu extra voordelig FORD RIJNLAND WOENSDAG 17 JANUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Tussen buurtbewoners in Maredorp en de ge meente dreigt een conflict te ontstaan over de uitwerking van de plannen voor woningbouw op de plaats van zwembad 'De Overdekte' aan de Haarlemmerstraat. In de buurt is sterke ongerustheid gerezen over de aanpak van de gemeente. "De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat, straks woningen of winkels? Kamerbewoners In samenwerking met de School 't Rapenburg en de HuishoiL- delijke Voorlichting ten plat- telande organiseert K O binnenkort een cursus koken voor kamerbewoners. De kooklessen worden op drie achtereenvolgende woens dagavonden gegeven van 1930 tot 22.00 uur in het schoolgebouw aan het Rapen burg 23. Aanvang 7 februari. Tijdens de cursus maken de deelnemers met elkaar een maaltijd klaar, die snel klaar is, niet al te veel kost en niet teveel calorieën bevat. De kos ten daarvan worden hoofde lijk omgeslagen. Nederland-Israël De afdeling Leiden van het ge nootschap Nederland-Israël houdt vanavond een bijeen komst in het Hooglandhuis aan de Moriaansteeg 3 in Lei den. Richard Stern zal een le zing houden over de Sinaï on der de titel "In de voetsporen van Mozes". Stern is een foto journalist uit Amsterdam, die geregeld reizen naar Israël organiseert voor natuurlief hebbers en fotografen. De bij eenkomst begint om acht uur. Gevangeniswezen In het kader van de cyclus "Op geborgen Nederland" wordt morgen een forumavond ge houden met medewerking van staatssecretaris mevrouw Haars. Zij zal praten over het leven van mensen in inrich tingen. Speciale aandacht wordt besteed aan het gevan geniswezen. Voor de forum avond zijn stellingen voorbe reid waarover gediscussieerd kan worden. De bijeenkomst wordt gehouden in het SSR- gébouw aan de Hogewoerd 108 en begint om acht uur. Exotisch koken Clubhuis In de Vroolijcke Arke organiseert een cursus exo tisch koken in een kooklokaal van de huishoudschool 't Ra penburg. De cursus start don derdag 18 januari en duurt acht avonden. Deelnemers gaan gerechten bereiden uit Israël, Indonesië, Zweden, Finland, Turkije en Marokko. Opgeven voor deze cursus kan men zich in het clubhuis aan de Pieterskerk-Choorsteeg 15 tel 0^.-123271 Occultisme Morgen wordt in het Gespreks- centrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 een lezing gehouden over Edgar Allen Poe en het Occultisme. De le zing wordt gehouden door de Leidse dichter en schrijver Boudewijn Büch, die een stu die heeft gemaakt van werk en leven van Poe. Daarna zal een speelfilm worden ver toond gebaseerd op het ver haal "Het Kasteel der Ver schrikking" van Poe. Aan vang acht uur, toegangsprijs f 430. Gisteren kwam naar buiten dat op ambtelijk topniveau andere, sterk afwijkende ideeën leven dan de plannen die voorlopig in de werkgroep voor 'De Overdek te' (overleg van buurt en lagere ambtenaren) zijn uitgewerkt. In de ambtelijke top van gemeen tewerken wil men een andere ar chitect, voelt men voor sloop (in plaats van restauratie) van het ke telhuis aan de Oude Vest en denkt men aan woningbouw (in plaats van winkels/bedrijven) langs de Haarlemmerstraat. Deze zaken liggen in de buurt stuk voor stuk zeer gevoelig. De grootste onrust is ontstaan over de aanwijzing van een architect. Bij de gemeente bestaat duidelij ke voorkeur voor architect Meer- tens. Dit architectenbureau maakte eerdere woningbouw plannen (in de premie-sector) voor project-ontwikkelaar Noorlander. De gemeente Leiden kocht 'De Overdekte' in de loop van vorig jaar van Noorlander. maar zit nog gedeeltelijk aan de projectont wikkelaar en diens architect vast, zo is overeengekomen dat Noor lander op de plaats van 'De Over dekte' premie-woningen mag bouwen als de gemeente geen kans ziet om woningwetbouw te realiseren. Noorlander krijgt de grond dan in erfpacht. Een overweging bij de top van ge meentewerken om voor architect Meertens te kiezen zou liggen in het feit dat deze al belangrijke kosten (voor grond- en teken werk) heeft gemaakt. De gemeen te moet volgens de overeenkomst met Noorlander de kosten van de LEIDEN - Rond het juridisch stu diecentrum van de Leidse uni versiteit aan de Hugo de Groot straat is de rust weergekeerd. Studenten en medewerkers zijn vanochtend weer gewoon aan het werk gegaan. Gisterochtend kwam bij het stu diecentrum een telefoontje bin nen met de mededeling dat door het Leidse studentenverzen er gens in het gebouw een bom was geplaatst. In allerijl werden beide gebouwen door de Leidse politie ontruimd en werd de Hugo de Grootstraat voor alle verkeer af gesloten. Met vier man, waarvan twee man van een speciale ver kenningsgroep, is men vervol gens naar de bom gaan zoeken. Toen er rond het kritieke tijdstip niets gebeurde, besloot de politie om de zaak tot tien uur "s avonds aan te houden omdat met de me dedeling dat de bom om tien uur zou ontploffen ook wel eens tien uur 's avonds bedoeld zou kun nen zijn. Nadat ook 's avonds niets was gebeurd werd de afslui ting van de Hugo de Grootstraat opgeheven. Een woordvoerder van de Leidse politie verklaarde vanochtend dat er nog nooit eerder iets was gehoord van het Leidse studen- tenverzet zodat wordt aangeno men dat de hele zaak op een flau we grap berust. Gisterochtend werden trouwens examenuitsla gen in het studiecentrum bekend gemaakt. V akantiebonnen en geld weg na inbraak LEIDEN - Tijdens afwezigheid van de bewoners is er gister avond ingebroken in een woning aan de Julianakade in Leiden. Men kwam het pand binnen door een ruit in te slaan van de keu kendeur aan de achterzijde van het pand. Vervolgens ging men aan de haal met wat geld en een aantal vakantiebonnen met een gezamenlijke waarde van ruim drieduizend gulden. architect Meertens vergoeden als deze afvalt als ontwerper voor woningbouw op de plaats van 'De Overdekte'. Duurder In Maredorp is men echter beducht dat met deze constructie van de kant van Meertens toegewerkt zal worden naar duurdere plannen, waardoor Noorlander toch in staat wordt gesteld om zijn eerde re plannen voor premie-bouw te realiseren. De bouw van goedko pere voor de buurt betaalbare woningwetwoningen valt dan af. Vanuit de buurt wordt architect Meertens behalve vanwege zijn relatie met Noorlander ook afge wezen op geringe ervaring met stadsvernieuwing op sociaal ni veau. Vanuit de kring van de be woners is een tweetal architecten voorgedragen van wie architect Van Wijngaarden uit Delft voor lopig de voorkeur geniet. Deze architect heeft ruime ervaring met bouwen voor de buurt. De plannen voor 'De Overdekte' komen neer op 15 a 20 woningen. In de ambtelijke top van gemeen tewerken is gedacht aan meer woningen door sloop van het ke telhuis (oude pastorie). In de werkgroep 'Overdekte' was juist uitgegaan van restauratie. Via een moeizaam compromis zou deze restauratie dan toevallen aan Meertens en de nieuwbouw aan de 'buurtarchitect'. De voorkeur bij gemeentewerken om aan de kant van de Haarlem merstraat ook woningbouw te realiseren houdt nauw verband met de beperking van de winkel functie in dit deel van de Haar lemmerstraat en de slechte erva ringen met bezetting van buurt- winkels in het Herengracht/Zijl, singelgebied. In de werkgroep 'Overdekte' Was op dit punt een moeizaam sa mengaan van buurtbewoners en winkeliers gevonden. Men wilde juist streven naar buurtwinkels dan wel vestiging van bedrijven die weinig publiek trekken (ar- chitectenbureau/advokatenkan- toor). Zevenmijlslaarzen In Maredorp is men zeer verbaasd over de afwijkende ideeën 111 de top van gemeentewerken. Kees van Laar van de Welzijnsraad, lid van de werkgroep en woordvoer dervan de bewoners: ..Wij vinden het vreemd dat de gemeente op zo'n manier op zevenmijlslaarzen door het bestaande overleg heenwandelt". De verontruste bewoners leden van de werkgroep 'De Overdekte' hebben gisteren direct contact gezocht met een aantal raadsle den. Men heeft langs deze kant bereikt dat de zaak morgen (don derdag) aan de orde komt in de raadscommissie ruimtelijke or dening. Van de kant van de gemeente wordt benadrukt dat de ideeën bij ge meentewerken niet beslissend zijn. Gemeentewerken moet een advies maken voor burgemeester en wethouders, waarna uiteinde lijk1 de raad pas beslist over de plannen. Bij de keuze van een ar chitect kiezen b en w tussen de voordracht van gemeentewerken en de buurt. De eerste motoren met zijspan bij de Leidse politie. De Leidse politie heeft naast een muziekgezelschap en een sportvereniging ook een eigen korpsblad. Al vijfentwintig jaar. Naast korpsnieuws (ge boren, eervol ontslagen, be noemd,enz.) aankondigingen en verslagen van feestjes, dagjes uit, wedstrijden en andere wetenswaardigheden hebben de twee redacteuren er een hobby van gemaakt om allerlei gebeurtenissen en her inneringen uit de politiehis- torie op te halen. Vooral ge pensioneerde collega's stellen dat zeer op prijs. Maar die historische verhaal tjes zijn meestal veel te mooi om alleen binnen de kring van politiemensen onder de aan dacht te worden gebracht. Zo schreef de heer Bakker (één van de redacteuren en hoofd van de vreemdelingendienst in het eerste nummer van de vijfentwintigste van het korpsblad over de politie i 1890-1920, met name over de discipline die er toen in het korps heerste. Hij schrijft: "Niet alleen het kwade werd gestraft, maar ook het goede werd beloond. Welhaast elke aanhouding elke oplettendheid waardoor een opsporing kon plaatsvin den, zowel in als buiten dienst, werd beloond". Het verhaal staat bol van de voorbeelden. Deze bijvoor beeld: een agent liep op 27 april 1900 een boete van vijf tig cent op omdat hij bij droog weer met een regenjas aan liep. Een ander kreeg een kwartje boete omdat hij zich te langzaam naar zijn post begaf. Vijftig cent beloning stond er op het aanhouden van een bedelaar. En een boe jaargang >n verhaal de jaren te van twee kwartjes stond op "het op de kleine steentjes lo pen en niet uitwijken voor voorbijgangers"In die tijd waren de voetpaden met klei ne steentjes bestraat en de ei genlijke rijbaan met kinder hoofdjes. Bij smalle trottoirs werd de politieman geacht op de rijbaan te lopen. Ook in de lijd dal de heer Bak ker en zijn collega Van Boor den pas in dienst waren bij de Leidse politie, rolden de straf fen nog wel. Van beloningen weten zij zich persoonlijk niets meer te herinneren. Ze begonnen beiden in juli 1945 als hulpagent, net na de oor log. Bakker vertelt: "Voor onze tijd werden agenten aangenomen op een krijgshaftig uiterlijk, overwicht op het publiek was belangrijk. Hun bekwaam heden kwamen op een veel la gere plaats, diploma's werden toen ook nog niet afgenomen. Toen wij hier kwamen begon de selectie op bekwaamheid nel zo'n beetje. Dat wil zeg gen: vlak na de oorlog keken ze nog niet zo nauw, want er was een enorm gat gevallen in het politie-apparaat. In die veertien dagen dat wij kwa men, kwamen er 45 hidpageïi- ten tegelijk. Drie maanden la ter pas moesten we opkomen voor een keuring, en daarna begon de studie die gericht was op plaatselijke bekend heid. Er werd een gemeente lijk examen afgenomen en daarna werden we lichame lijk gekeurd. Door die selectie zijn er van die 45 man 14 overgebleven, en nu zijn er nog vier van bij de Leidse po litie". Ondanks het feit dat ze nooit op de politieschool gezeten heb ben, zijn Bakker en Van Boorden van mening dat ze meer tact hadden in de om gang met het publiek dan de jonge agentjes van nu. Bak ker: "Ik schaam me af en toe als ik jonge agenten nu met het publiek zie omgaan". Ze geloven dat ze dat te danken hebben aan hun opvoeding waarin hun discipline was bijgebracht. Van Boorden: Wij waren melkmuiltjes hoor. Dat ik de eerste keer iemands naam moest vragen, geboortedatum enz.,dat vergeet ik nooit meer. Dat ivas zó ontzettend moei lijk". Maar ze waren tenmin ste in staat, zeggen ze zelf, om geen ergernis op te wekketi en toch duidelijk te maken dat iemand fout was geweest. "Ik wil niet zeggen dat het zo goed was, maar als we op de Steenstraat liepen, en daar jongens het publiek lastig za gen vallenzeiden we: pas op, als je het nog een keer doet. krijg je een dreun. We gingen heus niet slaande rond. maar het was er wel mee afgedaan", aldus Van Boorden. Bakker: "Ik kan rustig zeggen dat mijn handen vroeger behoor lijk los zaten, maar ik weet ze ker dat er nog nooit iemand is geweest die daaraan haatge voelens tegenover de politie of tegenover mij in het bijzonder heeft overgehouden. Nee, ze zeiden: dankjewel, want we hebben het verdiend" Grote aantallen reigers zijn de laatste dagen neer gestreken bij de Zijlpoort in Leiden. Onze fotograaf kiekte er een zevental. Bij de Leidse Dierenliulp- dienst (Anna Paulownastraat 15, tel. 134687) zijn de laatste dagen een paar dode reigers binnenge bracht. Dat valt gezien het grote aantal reigers nogal mee. Reigers voeden zich normaal gesproken met vis, kikkers en af en toe een jong vogeltje. In de winter mogen ze ook gevoerd worden met brood. LEIDEN - Prof. D. J. Kuenen, rec tor magnificus van de Leidse Universiteit, heeft vanmorgen het tweedaags microsymposium "vrouwen en werk in de derde wereld" geopend. Centraal in het symposium staan de drie vormen van sociale en eco nomische organisatie: de zelf voorzieningseconomie oftewel de produktie voor huishoudelijk gebruik, de landbouw in een markt met primitieve middelen (éénmansbedrijfjes) en de geïn dustrialiseerde stedelijke eco nomie. Deze stadia kunnen grof weg worden opgevat als de drie stadia in het moderniseringspro ces, waarin de werking van vraag en aanbod in toenemende mate een rol speelt. Bij de behandeling van het ondèrwerp 'vrouwen en werk' stuit men op het probleem van de veelzijdige betekenis die aan het begrip werk wordt gege ven. Er bestaat volgens de spre kers de neiging om betaald werk gelijk te schakelen met produk- tief, wat zou inhouden dat onbe taald werk niet produktief zou zijn. In grote delen van de Derde Wereld, met name in de zelfvoor- zieningslandbouw, in de stede lijke (informele) sector en in het huishouden is er volgens prof. dr. E. Boserup sprake van een enor me hoeveelheid arbeid die buiten het marktmechanisme valt. Het is juist de arbeid van vrouwen die voornamelijk binnen deze ca tegorie valt en dus niet als arbeid wordt opgevat. Hun werk speelt zich af in de onzichtbare sector in en rondom het huis. Volgens prof. Boserup is de pro- duktiviteit van huishoudelijk werk laag omdat de huishoude lijke sector al die activiteiten be helzen die nog niet zijn gemecha niseerd. Of vrouwen in de Derde Wereld buitenshuis gaan werken hangt volgens prof. Boserup af van de gezinsgrootte: vrouwen met grote families en polygame huishoudingen zijn mobieler dan vrouwen met kleine families en monogame huwelijken. Kansen voor vrouwen in de moderne, geïndustrialiseerde sector zullen echter groter worden. Ze zouden de tweede sector, landbouw in een markt met primitieve mid delen, kunnen overspoelen. In de geïndustrialiseerde sector be vinden zich echter alleen ont wikkelde vrouwen. Middelmati ge vrouwen hebben er geen kans: ze moeten de behandeling die hun man hen wenst te geven ac cepteren. Daarom is de toegang tot de moderne sector als alterna tief in geval van nood belangrijk voor veel meer vrouwen dan de meerderheid die er werk kan krijgen. Tijdens het symposium, dat in de Gorlaeuslaboratoria wordt ge houden, zullen studies over vrouwen en werk uit verschillen de samenlevingen worden gepre senteerd door onderzoekers. De organisatoren hebben niet de pretentie dat het symposium concrete voorstellen voor onder zoek zal opleveren, maar ver wachten wel dat er een 'bodem' wordt gelegd voor toekomstig onderzoek in die richting. ADVERTENTIE VW GOLF, 1975 Kilometerstand 42.000 - Kleur: oker geel Deze zuinige degelijke auto kost nu f. 7.900 - 1E AANBETALING f. 2.400,-- VAUXHALL CAVALIER, 1977 Kilometerstand 35.000 - Kleur: metaal blauw Prijs nu f. 11.500,- 1E AANBETALING f. 3.500,- OPEL KADETT COUPE, 1976 Kilometerstand 28.000 - Kleur: metaal blauw Prijs f. 8.900,- 1E AANBETALING f. 2.700,-- Door de grote vraag naa hebben wij teveel occasie Daar willen wij vanaf. Dat betekent honderden guldens voordeel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3