Yan der Duim: "Plaats bij de eerste drie" Twee opraapmannen Oranje-troef bij EK schaatsen Kortsjnoi wil met Fischer strijden om "wereldtitel voor profschakers GERBEN KARSTENS PLOEGLEIDER VAN ZICHZELF Vriesekoop, Kooter en De Kruiff naar WK - WOENSDAG 17 JANUARI 1979 TEL AVIV (AP) - De schaker Viktor Kortsjnoidie vorig jaar de strijd om de wereldti tel verloor van Anatoly Kar- pov,heeft gisteren in Tel Aviv bekendgemaakt, dat hij de voormalige wereldkampioen Bobby Fischer heeft uitgeno digd voor een wedstrijd van. vier partijen"een wereld kampioenschap schaken voor profs". Kortsjnoi verklaarde: "Het zou een grote eer voor me zijn want ik beschouw Fischer als een genie". Fischer verloor ooit de wereldti tel aan Karpov omdat hij weigerde te spelen onder de wedstrijdregels die door de internationale schaakjedera- tie waren vastgesteld. Kortsj noi verklaarde dat'hij Fischer een telegram had gezonden met de woorden: "We wachten op uw condities Kortsjnoi zei verder dat hij reeds in 1977 in Pasadena met Fischer over een tweekamp had gesprokei i. "We spraken ruim vijf uur en kwamen in principe overe en een partij te spelen Kortsjnoi heeft een welgestelde supporter in zijn gastheer voor tien dagenhet Israëli sche parlementslid Shyiuel F lat to-Sharon, die verklaar de dat hij graag zou zien dat de wedstrijd, in Israël wordt gehouden. De partijen zouden gespeeld moeten worden in Jeruzalem Tel Aviv, Haifa en Beersheba. "Alle winst gaat naar het Is raëlische leger", aldus Flatto- Sharon,die gelooft dat dit een stimulans zal zijn voor Fi scher, omdat deze van Joodse afkomst is. Iser Koe per mandie vorig jaar de Sowjet-Unie de rug toe keerde om zich te vestigen in de Verenigde Staten, wil in een Damtweekamp tegen Jannis van der Wal bewijzen dat hij nog steeds tot de we reldtop behoort. De oud-we reldkampioen speelt al sinds 1976 iiiet meer in vooraan staande toernooien. Van 26 februari tot en met 3 maart komt Koeperman in Amsterdam uit tegen de nummer zeven van de natio nale ranglijst Van der Wal. De organisatie van de tweekamp is in handen van de Vebeda. de vereniging van betaalde dammers. DEVENTER (GPD) - Op de voorlaatste dag van 1978, ter wijl de laatste rijders bezig waren met de afsluiting van de Nieuwjaarswedstrijden, zat Hilbert van der Duim zich ergens binnen in het van ouderdom kreunende Bislet- stadion te verbijten. Niemand in het rumoerige en ver warmde vertrek schonk aandacht aan de Nederlander die een tijdlang roerloos in het bekertje hete thee staarde tussen zijn verkleumde handen. Hilbert van der Duim betreurde een tuimeling op de 1500 meter die hem de eindzege had gekost. Het zou zonder die fatale val het beste toernooi in zijn loopbaan zijn geweest, want ineens openbaarde zich bij hem en de andere Nederlanders de vorm waarmee de Noorse en Russische schaatsers met kans op succes bestreden konden worden. baan hebben die goed met het schaatsen te combineren valt, in het onderwijs, of desnoods iets anders. Eenvoudig zal dat niet zijn. Maar ik heb nu tenminste een diploma achter de hand. Ja renlang kwam mijn studie op de eerste plaats. Ik wil de komende jaren intensief met het schaatsen bezig zijn. Alleen de militaire dienst komt er straks tussen. In mei moet ik in dienst. Ik heb al gevraagd of ik een beetje in de buurt van de noordelijke ijsba nen gelegerd kan worden, in Ha- p velte bijvoorbeeld". Van der Duim is zich er terdege van bewust dat de militaire autoritei ten wat toeschietelijker met het verlenen van faciliteiten zullen zijn als hij in de komende grote schaatstoernooien van zich doet spreken. Zonder steun, ook fi nanciële", zegt hij, „begin je te genwoordig als topsporter niets". Ook het Nederlands Olympisch Comité kan wellicht enig gewicht in de schaal leggen, want de ko mende zomer staat immers in het teken van de voorbereiding op de Winterspelen van 1980. Van der Duim: „Dan gooi ik er nog een extra schepje bovenop. De Olympische Spelen spreken me Wel aan. Toch wel iets meer dan de wereldkampioenschappen. Ik wil er op zoveel mogelijk afstan den rijden". Die smak tegen de'bikkelharde ijs korst in Bislet was de zoveelste van Hilbert van der Duim, aan wiens schaatscapaciteiten niet getwijfeld hoeft te worden. Let terlijk met vallen en opstaan heeft hij zich ontwikkeld tot de beste Nederlandse klassements rijder van dit moment. Daarom zullen zaterdag en zondag zijn bewegingen over het ijs-ovaal van Deventer eerder met inge houden adem dan met luidruch tige bewondering worden ge volgd. Zolang hij op de been blijft, geldt Hilbert van der Duim als de be langrijkste troef van bondscoach Egbert van 't Oever in het IJssel- stadion, dat na zes jaar weer eens het strijdtoneel is van het Euro pees kampioenschap. Na in Oslo de ergste teleurstelling te hebben weggespoeld, bleek het zelfver trouwen van Hilbert van der Duim in het geheel niet aange tast. Alle toen geleverde presta ties in ogenschouw nemend, stond hij zelfs op het standpunt dat alleen Eric Heiden in het ver dere verloop van het seizoen te sterk voor hem zou zijn. Van der Duim nu: „Tenminste, wanneer de Noren en Russen niet ineens harder gaan rijden, heb ik er toen bij gezegd. Uit de resulta ten die ik daarna heb geleverd, blijkt dat de Noren eigenlijk uit elkaar zijn gegroeid. Storholt heeft de stijgende lijn te pakken gekregen. Hij is op dit moment, geloof ik, wel de sterkste. Stenshjemmet en Sjöbrend zit ten ongeveer op het zelfde niveau als wij. Voor die twee hoef ik niet onder te doen. Hoe het momen teel bij de Russen zit, weet ik to taal niet. Veel indruk hebben ze in elk geval nog niet gemaakt". De kracht van de concurrentie sa menvattend, concludeert Hilbert van der Duim voor zichzelf: „Ik schat mijn kans op een plaats bij de eerste drie. Daar ga ik me vol ledig voor inzetten, want ik weet mijn eigen kunnen". Werkloos In augustus beëindigde Hilbert van der Duim met succes zijn studie aan de pedagogische academie in Drachten. Sindsdien is hij een werkloze onderwijzer. „Ik ben naar het arbeidsbureau geweest en daar kwam ik als i op de lijst. Het liefst Uitkering Harm Kuipers achter het gramma. Op de vraag Hilbert Ofschoon momenteel zijn werk zaamheden uitsluitend bestaan uit het beoefenen van de schaats sport, kan hij natuurlijk niet als profschaatser betiteld worden. Van der Duim: „Verdienen doe ik er tenslotte niets mee. Ik word slechts door de KNSB in staat ge steld topsport te beoefenen. Als schoolverlater kreeg ik een uitke ring van 208 gulden per week. Toen we voor ons trainingskamp naar Inzeil gingen, werd dat stopgezet, omdat ik niet meer onmiddellijk inzetbaar was op de arbeidsmarkt. De KNSB heeft er daarna bij de NSF voor gezorgd dat ik die uitkering toch krijg, als loonderving". „Wat moetje anders. Als ik als on derwijzer voor de klas sta, kan ik het dubbete verdienen. Of je zou al een rijke vader moeten hebben, zoals Eric Heiden. Het geld dat die voor de sportcarriére van zijn zoon betaalt, is gewoon een in vestering. Hij smijt er veel geld tegenaan en hoopt dat Eric straks met een stuk of drie gouden me dailles thuiskomt van de Olympi sche Spelen. Dan ben je als Ame rikaanse sportman binnen". Samen met Piet Kleine, Wim Pol en Klaas Vriend - de andere Neder landers die in Deventer aan de start komen - heeft Hilbert van der Duim de stijgende lijn te pakken die ook perspectieven biedt op een plezieriger schaat- stoekomst en de maatschappelij ke voordelen die in het verlengde hiervan kunnen liggen. De malai se lijkt in elk'geval overwonnen. de Nederland- i totaliteit in het vorig jaar teleurstelde en nu ineens 'de weg timmert, kan Hil bert van der Duim geen pasklaar antwoord geven. „De gewicht training is duidelijk anders van opzet geworden. Het vorig jaar waren we er na iedere keer vier dagen kapot van. Het leek me be ter om het de dag na de gewicht- training rustig aan te doen om de spieren weer wat losser te krij gen, maar op ons programma stond dan een tempotraining. Daar hebben we veel over ge praat. Ook is er uitvoerig overleg geweest met Harm Kuipers, die onze trainingsprogramma's heeft bestudeerd. Daar is dan een an dere gewichttraining uit te voor schijn gekomen, met specifieke, dus op het schaatsen gerichte oe feningen". Maar of dat nou de sleutel tot het succes is geweest? Hilbert van der Duim: „Ik weet het niet. De schaatssport is nog zó onontgon nen. Het verschilt allemaal van persoon tot persoon. We moeten er maar van uitgaan dat het nu goed gaat en dus gaan we verder op de weg die we de vorige zomer zijn ingeslagen. Maar, we moeten natuurlijk niet blind zijn voor verbeteringen". „Ik zie die hele positieve ontwik keling van de laatste tijd niet zo zeer als een mentaliteitskwestie. Er is misschien door de komst van drie nieuwe jongens 'wel een andere stemming in de kernploeg gekomen. Heel begrijpelijk na tuurlijk, maar de sfeer was ook goed toen de prestaties van ons allemaal bitter tegenvielen. Ook al werden we er door de Noren en Russen afgedroogd. Geknokt hebben we ook altijd wel, maar al vecht je ook nog zo hard, als je de mindere bent, houdt alles na tuurlijk op. Er is nu bij iedereen wel een fijner gevoel, maar beslist nog geen hoera-stemming. We weten gewoon dat we in de lift zitten". Probleem De naam Harm Kuipers is reeds ge vallen en deze komt ook ter spra ke als Hilbert van der Duim op merkt: „De vorm vasthouden.dat is nu het grote probleem. De vraag is hoe datje dat moet doen. Keihard doortrainen of freew heelen. Als je niets doet, word je slap. Maar met elke week een wedstrijd kun je ook niet hard trainen, want dan draai je jezelf over de kop. Het is misschien een kwestie van een beetje aanvoe len. Ja, daar was Harm Kuipers erg goed in. Hij kon in het s zijn vorm als het ware regelen. Daarom is het misschien het bes te dat hierover weer contact wordt opgenomen met Kuipers. We zien hem haast nooit, de con tacten lopen altijd via Tjaard Kloosterboer en Egbert van 't Oever". Harm Kuipers, de „stille kracht" achter het nieuwe (gewicht)trai- ningsprogramma, zal, als hij tij dig terugkeert van een buiten landse studiereis, in Deventer onder de waarschijnlijk vele toe schouwers zijn. Aan de vechtlust van Hilbert van der Duim zal niemand hoeven twijfelen: „Ik haal echt alles uit de kast". Met zijn techniek kan de nu 2I-jarige schaatser uit Beetsterzwaag ook uitstekend voor de dag komen. In de op hem gerichte blikken zal de angst echter overheersen. Hilbert van der Duim maakt eigen lijk nooit veel woorden vuil aan zjjn buitelingen, die tot een grie zelige lijst zijn uitgegroeid. „Een teer onderwerp om over te pra ten? Nee hoor, maar er valt wei nig over te zeggen. Een tijdlang had ik wel eens moeilijkheden met het insteken in de bochten, maar ik heb veel geoefend om dat te verbeteren. Op hard ijs heb ik nog wel eens problemen, maar tijdens de race heb ik nooit angst. Dan heb je geen tijd om aan een val te denken. SCHAATSEN - Bij de strijd om de Europese schaatstitel voor here- nallrounders, die het komende weekeinde in Deventer wordt gehouden, worden ook Konink lijke gasten verwacht. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen zondag in Deventer te gast zijn. De organisatoren hopen dat over beide dagen 20.000 toeschouwers op het evenement komen. LEIDEN - Gerben Karstens zal dit jaar als ploegleider van (enkel) zichzelf fungeren. De 37-jarige wielrenner heeft een contract af gesloten met De Vleeschmeesters, die hem een jaar lang financiële steun zullen verlenen bij de af bouw van zijn 20 jaar lange top sportcarrière. In die periode zal het slagersbedrijf bekijken of de steun aan één coureur kan worden omgezet in een sponsoring van een "echte" profwielerploeg. Kar stens zou daarvan dan ploegleider worden. Een voorzichtige benadering, waarvoor om een aantal redenen gekozen is. Karstens: "Aanvanke lijk was er sprake van dat we direct al met een nieuwe profploeg zou den starten, maar dat kon niet. Medisch gezien was het voor mij namelijk niet verantwoord om na Roy Schuiten (links) en Gerben Karstens 11 LEIDEN - De eerste van de ze ven zesdaagsen die Gerben Karstens deze winter nog zal rijden, begint morgen in Rotterdam. Daar is "de Karst" gekoppeld aan Roy Schuiten, die hij bepaald niet als een ideale partner beschouwt. "Ik had liever met Clark gereden, want aan Schuiten moet je teveel ver tellen, wat hij moet doen. Dat komt mede omdat hij geen specifieke baanrenner is. Dat ben ik trouwens ook niet", zegt Karstens, "maar ieder ander duo heeft wél een specialist. In dat veld zijn Schuiten en ik te beschou wen als de twee "opraap mannen". Overigens zal Karstens in Rot terdam al in dienst van zijn nieuwe sponsor rijden, waarmee hij vorig jaar ok tober het contact legde via Joop Riethoven, de man die nog altijd ijverig in de weer is om de start van de Tour opnieuw naai de regio Lei den te halen. Waarheen wil hij nog altijd niet zeggen. Wél wfl Riethoven kwijt dat hij inmiddels een sponsor gevonden heeft die het beno digde half miljoen op tafel wil leggen voor een start in 1981. Het hangt, volgens Riethoven, nu alleen nog af van Tourdi recteur Félix Lévitan of het ook daadwerkelijk tot een nieuwe start in de Leidse re gio zal komen. "Die beslis sing moet deze week afko men", aldus Riethoven, die dan naar Parijs zal vertrek ken om de zaak definitief te beklinken. twintig jaar abrupt te stoppen en zó van de fiets in de ploegleiders wagen te stappen. Bovendien kon, met de renners die nu vrij zijn, geen verantwoorde basis voor een goede ploeg worden gelegd. Daar om is voor deze vorm gekozen". Dat is dan de vorm, waarbij Kar stens (voorlopig) ais eenling wordt gesteund, gedurende het jaar waarin hij zijn loopbaan zal af bouwen. "Met nog zeven zesdaag sen in deze winter, daarna wat wedstrijdjes op de weg, en nog een aantal zesdaagsen in de volgende winter. In de tussentijd zal dan worden bekeken of er een ploeg kan worden geformeerd". Of het zover zal komen is echter sterk afhankelijk van de resulta ten die de sponsoring in "dit proefjaar" zal opleveren voor het slagersbedrijf (met 400 zaken in Nederland en 25 filialen in België). Zijn die resultaten op sportief ge bied en op het terrein van de publiciteit positief, dan "zou wel licht al in de tweede helft van dit jaar gestart kunnen worden met het aantrekken van andere ren ners", aldus directeur Veer van het bedrijf, dat zich in het recente verleden garant stelde voor de 360.000 gulden die nodig waren om de start van de Tour de France naar Leiden te halen. Wellicht door het forse verlies dat met dat evenement is geleden, toonde ook het slagersbedrijf zich terughoudend. Directeur Veer "We sponsoren in eerste instantie alleen voor dit jaar; daarnaast lig gen er plannen voor sponsoring tot 1983, maar daarover is op dit moment niets met zekerheid te zeggen". Meer concrete mededelingen wil den Karstens ("we willen geen valse beloften doen") en de spon sor daarover gistermiddag niet verstrekken tijdens een bijeen komst in Leiden, waar het hoofd kantoor van het bewuste bedrijf is gevestigd. "Al is het wel de bedoe ling dat er een grote ploeg komt, met goede renners", aldus Kar stens. "Maar dat zal ook van de omstandigheden afhangen. "Misschien zijn er wel twee 'Ne derlandse' ploegen in 1980. Dan heb ik natuurlijk weinig kans. Maar het kan ook zijn dat er dan geen enkele ploeg meer is en dat er dan goede renners vrij zijn. In dat geval sta ik klaar om echt ploeg leider te worden". DEN HAAG - Vier dames en vier heren zullen Nederland vertegenwoor digen in het toernooi om de wereldkampioenschappen tafeltennis, dat van 26 april tot 6 mei in Pjongjang (Noord-Korea) wordt gehouden. Bij de dames zijn aangewezen: Bettine Vriesekoop (Avanti, Hazerswou- de), Brigit Kooter (Avanti, Hazerswoude), Sandra de Kruiff (Scy 11a, Lei den) en Marianne van der Vliet (TT. Amsterdam). Reserve is: Jolanda Noordam. Bij de heren zijn geselecteerd: Bert van der Helm (Altena, WDL), Nico van Slobbe (TT, Amsterdam), Han Gootzen (TT, Amsterdam) en Anne Vlieg (Midstars, Middelstum). Reserve is Herman Hopman (Fürstenfeldbrück, WDL). Als coaches gaan Bert Schoofs (heren) en Leidenaar Gerard Bakker (dames) mee. Chef d'équipe is Egbert Welsink. Karei Koerts treedt op als fysiotherapeut.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19