Bewoners Noord renovatiehuizen ten einde raad Onze opruiming duurt welgeteld 3dagen. Pander GELUIDSOVERLAST FASSON BLUFT J3 m Boer moet beslist uit de Merenwijk PLAN VOOR 'GAT' AAN MORSSINGEL Ververshof wordt mogelijk gesloopt VENDA PINDAKAAa 1,39 VENDA ONTBIJTKOEK 0,89 VENDA SURINAAMSE RIJST 2,55 BRINTA NU 1,39 VENDA DOPERWTEN 1,49 Jé\ "ffffi/jw. TIJGER BROOD 0,98 Klachten bewoners flats Langegracht VROOM DREESMANN WOENSDAG 17 JANUARI 1979 PAGINA 15 Hoog grondwater geeft grote overlast ADVERTENTIE t LEIDEN - Een aantal bewoners van de gerenoveerde wo ningen aan de Van Hoogendorpstraat en aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden-Noord zijn ten einde raad. Het grondwater onder de vloeren van hun woningen staat zo hoog dat de gerenoveerde woningen gewoon verrotten Volgens de bewoners is de kwaliteit van de huizen zo bedroevend slecht dat de woningen haast onleefbaar ziin geworden. Gisteravond kwam het in de raads commissie voor de volkshuisves ting tot een ware uitbarsting. Een aantal bewoners gaf op niet mis te verstane wyze blijk van hun op gekropte woede over de laksheid waarmee de gemeente en de Leidse Woning Stichting op de klachten hebben gereageerd. Mevrouw Klein uit de Willem de Zwijgerlaan nodigde wethouder Waal en de andere leden van de raadscommissie uit om eens in haar woning te komen kijken. "U moet niet om de tafel blijven zit ten kletsen, daar schieten we niets mee op", aldus mevrouw Klein. "Komt u maar kijken. In die huizen kunnen we niet meer LEIDEN - Op het open terrein tus sen het ANWB-kantoor aan de Stationsweg en de in aanbouw zijnde flats van Neduco aan de Morssingel zal een nieuw gebouw worden neergezet door de Inter nationale Gewapendbeton- Bouw BV uit Breda. Op de bega ne grond komt een winkelgalerij waarin ook plaats zou zijn voor een horeca-bedrijf. Op de eerste verdieping zijn kantoren gedacht terwijl op de twee hoger gelegen verdiepingen woningen zullen komen. De IGB werkt op het ogenblik aan een schetsontwerp, waarin zal worden uitgegaan van een win keloppervlakte variërend van 700 tot 900 vierkante meter en een zestiental in grote variërende woningen. In de kelder zal par keerruimte voor de bewoners worden gecreëerd. Het ligt in de bedoeüng de grond in erfpacht uit te geven aan de IGB en een begeleidingscommissie te forme ren die gaat bepalen wie de be drijfsruimten gaan bezetten. De woningen zullen worden ge bouwd in de premie-verkoopsec tor. normaal leven. Straks hebben we allemaal een ziekte. Er moet een oplossing komen en niet steeds een dingetje dit en een dingetje dat". De klachten over de te hoge grondwaterstand bestonden al voor de renovatie. Een van de voorwaarden voor renovatie was dan ook dat de gemeente de moeilijkheden met het grondwa ter zou verbeteren. Vier jaar later zitten de bewoners echter nog met de narigheid. De woningen zijn gerenoveerd maar het water staat nog hoog onder de vloeren. De bewoners voelen zich dan ook door de gemeente genomen. In brieven aan de gemeente en aan de Leidse Woning Stichting heb ben bewoners van de Van Hoo gendorpstraat en de Willem de Zwijgerlaan al regelmatig aan dacht gevraagd voor hun problemen. In het begin van dit jaar richtte ook de Leidse Woning Stichting zich met een uitgebreid rapport tot de gemeente Leiden. Het mocht allemaal niet baten, aldus de bewoners. Het wijkkomitee Plan Noord heeft zich enkele weken geleden in een brief rechtstreeks tot de gemeen teraad gericht en aangedrongen op een snelle beslissing. Een flink aantal bewoners was gisteravond aanwezig in de vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting om hun verlan gens kracht bij te zetten. Me vrouw Klein: "We houden het niet langer uit. De vloeren verrot ten en de vloerbedekking ligt te beschimmelen. Alles stinkt muf'. De bewoners van de gerenoveerde woningen hebben ook andere klachten over de renovatie van hun woningen. Mevrouw Aal- bersberg vertelt dat de vloer van haar woning door het vele grondwater verzakt. "Mijn huis was voor de renovatie beter dan nu. Het dak is al kapot, stopcon tacten zitten los en ramen en deu ren sluiten niet meer. Het tocht vreselijk. Iemand van de Leidse Woning Stichting heeft tegen my gezegd: "Uw woning moet op nieuw gerenoveerd worden", al dus mevrouw Aalbersberg. Wateroverlast De heer Klein zegt: "We sterven het af van de kou". Zijn vrouw vertelt nog dat twee maanden na de re novatie de helft van het plafond al naar beneden kwam. "Vindt u dat normaal voor een vernieuwde woning", vroeg ze wethouder Waal. Deze bleef het antwoord schuldig. De heer Vervoorn van het wijkkomitee Plan Noord hield de wethouder voor dat hij een duidelijk antwoord wilde hebben op de problemen omdat anders 'de hel losbreekt". Ook van de kant van raadsleden kwam kritiek dat het zolang duurt voor er maatregelen wor den genomen. Wethouder. Waal liet weten zo snel mogelijk met een oplossing te willen komen die naar de huidige inzichten het beste is. Hij wees er op dat in het verleden de rioleringen zijn ver nieuwd maar dat dat niet het verwachte resultaat heeft opge leverd. Op korte termijn zal een pompin- stallatie komen die een eind moet maken - aan het grondwater probleem, aldus de wethouder. De kosten van deze installatie zal 150.000 gulden bedragen en ten laste komen van de interim saldo regeling. LEIDEN - De gemeente blijft on verbiddelijk op het standpunt staan dat boer Vulpen voor 15 fe bruari zijn boerderij in de Me renwijk moet ontruimen. Wet houder Waal liet gisteravond we ten, in een vergadering van de commissie volkshuisvesting, geen reden te zien waarom het college van B en W de ontruiming van de boerderij niet door zou la ten gaan. De wethouder zegde wel toe, naar aanleiding van vragen van de raadsleden Beijen (PPR) en Kokxhoorn (CDA), de zaak in het college van B en W verder te zul len bespreken. Zoals bekend had de gemeente aanvankelijk plan nen om de boerderij voor een kwart miljoen te restaureren. Maar tijdens een kort geding, twee weken geleden voor de Haagse rechtbank toverde de ad vocaat van de gemeente een rap port van de directeur van de dienst gemeente werken te voor schijn waarin gezegd wordt dat de boerderij inmiddels te slecht is om te herstellen en gesloopt moet worden. In de koopakte van 1968 staat een bepaling dat boer Vulpen in zijn boerderij mag büjven wonen tot dat die gesloopt wordt. De ge meente had plannen om na even tuele renovatie een medewerker van de plantsoenendienst in de boerderij te laten wonen. Volgens het koopcontract komt boer Vul pen echter eerst in aanmerking om naar zijn boerderij terug te keren. De heer Beijen vroeg zich af of die overweging niet meege speeld heeft in het besluit van B en W om de boerderij toch maar te slopen. Verschillende raadsleden spraken er hun twijfel over uit of sloop van de boerderij wel noodzake lijk is. Ook een aantal bewoners van de Merenwijk zijn in het ge weer gekomen tegen het besluit van B en W dat boer Vulpen uit zijn boerderij moet. 43 Merenwij- kers hebben hun handtekening gezet onder een stuk waarin wordt gezegd dat boer Vulpen moet blijven. Donderdag 18, vrijdag 19, zaterdag 20 januari vanaf 's morgens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22. Den Haag - Amsterdam Rotterdar Leiden - Enschede Renovatiekosten lijken te hoog LEIDEN - Het in vervallen staat verkerende Ververshof in Leiden wordt waarschijnlijk gesloopt. In een vergadering van de raads commissie voor de volkshuisves ting liet een ambtenaar van de gemeente gisteravond blijken dat de renovatiekosten zo hoog zijn dat de kans op renovatie niet groot is. Op 30 januari zal in een vergadering van de projectgroep Kooipark een definitief besluit worden genomen. Mevrouw Passchier (PSP) drong er op aan dat, wanneer de beslissing over wel of niet renoveren nega tief uit valt, zo snel mogelijk ge sloopt zal worden. Zoals bekend is de situatie in het Ververshof al Bedrijf in Hazerswoude overweegt extra maatregelen DEN HAAG - Fasson is bereid om nog eens twee ton te steken in maatregelen ter beperking van de geluidsoverlast die deze fabriek in zelfklevend materiaal in Ha zerswoude en Leiderdorp ver spreidt. „Maar als dan blijkf dat 42 decibel len niet haalbaar is en we moeten het bedrijf sluiten, voelen we ons door de overheid flink genomen. We hebben ons destijds geves tigd op een industrieterrein, ver volgens op aandrang van de overheid twee miljoen gulden besteed aan allerlei milieu-vrien delijke maatregelen en zouden dan nu onze 300 werknemers aan de kant moeten zetten". Woorden van ir. De Jong namens Fasson aan het slot van een zit ting van de Raad van State, die zich dinsdag met de problemen van dit bedrijf bezig hield. Te genover deze uitlating stond het betoog van drs. G. Roest, namens zijn familie, die een boerderij aan de Achthovenerweg in Leider dorp bewoont „We hebben geen hekel aan Fasson, maar krijgen het wel een beetje als die fabriek dag en nacht lawaai maakt. En het is geen constant geluidsni veau. Het is dan weer deze storing en dan weer die. Daar ga je je aan ergeren, je slaapt er niet van. Vaak zitje tv te kijken en hoor je Fasson daar bovenuit. Maar Fas son kan je niet uitzetten". Kortom: een strijd om de decibel len, waarin de Kroon het laatste woord zal moeten spreken, als de Raad van State een advies heeft uitgebracht. Inzet is de hinder wetvergunning die door de ge meente Hazerswoude aan Fasson is gegeven, maar door de familie Roest, het gemeentebestuur van Leiderdorp en de inspecteur voor de volksgezondheid en milieu hygiëne in Zuid-Holland wordt bestreden. Lawaai De bouw van een fabriek in zelfkle vend materiaal op het industrie terrein Rijndijk, op de grens van Hazerswoude en Leiderdorp, die zo'n tien jaar geleden werd vol tooid, blijkt achteraf in ieder ge val hiet zo'n gelukkig idee te zijn geweest. In de eerste jaren kwa men er legio klachten over stank binnen, die door Fasson dag en nacht werd verspreid - het bedrijf werkt continu. Ter bestrijding van de luchtverontreiniging werden in de jaren 1973 en 1974 een aantal installaties gebouwd. ADVERTENTIE pot a 350 gram V&r ca. 380 gram .MS" zak a 1000 gram A85" pak a 500 gram uit onze diepvries zeer fijn, zak a 500 gram J*9S uit onze broodwinkel ca. 400 gram Daarmee werd het ene probleem opgelost, maar het andere ge creëerd: lawaai. Daar had de wijk Groenendijk in Hazerswoude last van. Fasson besteedde vervolgens 400.000 gulden aan geluidbeperkende maatregelen. Daarmee waren de problemen van Groenendijk op gelost, maar niet die van de fami lie Roest aan de Achthovenerweg in Leiderdorp. In 1974 wezen me tingen van TNO uit dat bij de boerderij van de familie Roest het geluid naar 56 decibellen door sloeg. Medio 1978 bleek dat, ondanks alle maatregelen die Fasson inmid dels had genomen, de wijzer bij de boerderij nog altijd naar 50 uitsloeg, niet alleen overdag, maar ook 's avonds en 's nachts. En waar 40 decibellen een rede lijk maximum wordt genoemd voor de uren overdag, betekent 50 decibellen een aanzienlijke overschrijding. Al waren de des kundigen het dinsdag op de zit ting van de Raad van State het er niet over eens of een dergelijk surplös aan lawaai met het men selijk oor gemeten nu tweemaal dan wel vijfmaal zo luid klinkt. De familie Roest heeft bovendien last van trillingen. Maximum Met de nog te nemen maatregelen hoopt Fasson het aantal decibel len terug te brengen tot veertig, maar kan daar geen garantie voor geven. Een dergelijk maximum zou wat Fasson betreft in de hin derwetvergunning kunnen wor den opgenomen, mits een over schrijding van enkele decibellen blijft toegestaan. Maar zelfs al brengt Fasson het geluid terug tot 42 a 43 decibellen, dan wordt daarmee nog niet voldaan aan de wensen van de familie Roest en van het gemeentebestuur van Leiderdorp. Wethouder Meerburg pleitte voor de volgende normen: 40 decibel len overdag, 35 in de avonduren en 25 's nachts en op zon- en feestdagen. Dat er in de hinder wetvergunning in ieder geval jaren onhoudbaar. In één van de krotwoninkjes woont nog steeds een bejaard echtpaar in zeer be hoeftige omstandigheden. De bejaarden mensen leven al sinds 1934 zonder gas en licht omdat zij dat nooit aangevraagd hebben. Het hof zelf had tot voor kort veel weg van een vuilnisbelt. Naar aanleiding van een artikel in deze krant over het Ververshof heeft woningbouwvereniging Werk- mans Woningen de poorten in het hof inmiddels schoon gemaakt. Twee volle grofvuilbakken wa ren het resultaat van deze schoonmaakactie. In de raadscommissie voor de volkshuisvesting is al een paar maal in beslotenheid vergaderd over de woonsituatie van de oude mensen. Duidelijk is geworden dat het college van burgemeester en wethouders de heer Dekker, chef van bureau huisvesting, op dracht hebben gegeven een on derzoek in te stellen naar de huis vestingssituatie van het echtpaar. De heer Dekker, heeft een bezoek gebracht aan het Ververshof maar moest onverrichter zake te rugkeren. Een woordvoerder van de woning bouwvereniging Werkmans Wo ningen laat desgevraagd weten dat al meerdere malen een andere woning aan het bejaarde echt paar is aangeboden maar dat zij die steeds geweigerd hebben. Mevrouw Zwart, directrice van de GG en GD, vertelt dat een zus ter van de GG en GD met iemand van de sociale dienst het echtpaar heeft bezocht eveneens zonder iets uit te kunnen richten. De bejaarde vrouw wil niets liever dan op haar oude stekkie blijven zitten. Zij is zeer verknocht aan haar oude woninkje in het hof en wil eigenlijk niet verhuizen. Wanneer wordt besloten tot re novatie of sloop van het Ververs- hof zal echter toch een oplossing voor het probleem van het be jaarde echtpaar moeten worden gevonden. LEIDEN - De bewonerscommissie van het nieuwe flatgebouw aan de Langegracht heeft zich tot de Leidse Woning Stichting (LWS) en de gemeente gewend met een aantal klachten. Nu de bewoners een aantal maanden in de flats wonen, zijn er enkele onvolko menheden aan het licht geko men, die om een spoedige oplos sing vragen. Naar de mening van de bewoners is het noodzakelijk om de balkons aan de voorzijde te witten omdat daardoor de lichtinval verbeterd zou worden. De bewonerscom missie spreekt de wens uit dat de LWS tot een grote verfbeurt overgaat. Verder ondervinden de bewoners overlast van stof en vuil doordat de trappenhuizen niet bekleed zijn. Deze klacht zou volgens een deskundige van de gemeente opgelost kunnen wor den door de vloeren met een be paalde verfsoort te gebruiken. maximum aantal decibellen bewonerscommissie heeft de moet worden genoemd, is ook de mening van de inspecteur voor de volksgezondheid en milieu hygiëne. gemeente in een brief gevraagd de LWS toestemming te geven om deze werkzaamheden op kor te termijn uit te voeren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15