Soldatenbond: nieuwe bereidverklaring nodig 'Waarom geen zand in plaats van zout?' Moeder van hartpatiënt in recordtijd naar VS Handel in vrouwen in Nieuwegein opgerold Wiegel: beter onderhoud van schuilkelders noodzakelijk Z-Engeland gezonken Voor uitzending naar Libanon Scheveningse treiler bij VVD vraagt de FNV om looneis te laten vallen HAAGSE POLITIE ONTMANTELT RADIO DELMARE M II'I.'IJ.'IH.1!.— NIEUWEGEIN (GPD) - De Nieuwegeinse politie heeft met de aanhouding van de 22- jarige R. C T de H. en haar 28-jarige ex-echtgenoot J. de V., beiden uit Amersfoort, een internationale handel in vrouwen ontdekt. Indonesi sche vrouwen werden in Ja karta geworven om in Ne derland in een restaurant te werken. Zij kregen een pas poort en een vliegticket naar Nederland. De vrouwen werkten echter in Nieuwegein niet in een res- DEN HAAG (GPD) - De hektreiler SCH 106 'Noordzee' is gistermid dag op de rede van de haven van Plymouth in Zuid-Engeland ge kapseisd en vervolgens gezon ken. Alle 14 opvarenden van de SCH 106 zijn door de Britse ha venpolitie gere.d. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De SCH 106 ligt op een diepte van 10 meter voor de haven van Plymouth. De 14 opvarenden zijn onderge bracht bij de Britse marine. Vol gens reder A. van der Zwan zul len zij vandaag weer naar Neder land terugkeren. Van der Zwan schatte gisteravond de schade op drie tot vier miljoen gulden. De SCH 106 moet, vol gens hem, als verloren worden beschouwd. Het is niet de eerste keer dat dit schip bij een scheepsongeval betrokken is geweest. Enkele jaren geleden kwam de SCH 106, toen varende onder de naam 'Alie' tot zinken voor de haven van I Jmuiden. Het schip kon toen worden geborgen en werd later weer aan de vloot van rederij Jaczon in Schevenin- gen toegevoegd. Vermoeden van brandstichting in Delfts laboratorium DELFT (ANP) - Bij het onderzoek naar de oorzaak van de brand, die zondagavond een hal van het wa terloopkundig laboratorium in Delft verwoestte, wordt brand stichting niet uitgesloten. Dit heeft brandweercommandant, J. van den Hoek, gisteren meege deeld. De brandweercommandant noemt het ronduit vreemd dat kort na de controle zondagavond de vlam men uit het gebouw sloegen. Za terdagnacht werd in Delft een Mavo-school in brand gestoken. "We zijn nu extra op onze hoede", aldus Van den Hoek. Volgens een woordvoerder van het waterloopkundig laboratorium, zal het geruime tijd duren voor dat het onderzoek in het labora torium weer op gang is gekomen. Vooral het onderzoek naar de verdieping van de vaargeul in de haven van Rotterdam zal nu aan zienlijke vertraging oplopen. Bij het laboratorium werken 35 men- taurant, maar moesten in een flatwoning in Niéuwegein- Noord in een sex- en massage instituut hun diensten aan bieden. Zij ontvingen geen stuiver voor hun werkzaam heden. Het geld werd geïnd door de 22-jarige vrouw. De sexclub, die half november vorig jaar werd opgericht, be gon na een matig begin goed te draaien. De twee verdachten zijn vrijdag voor de officier van justitie in Utrecht, mr. Von Meyenfeldt, Het 44ste Pantserinfanteriebatal- jon is al sinds 1965 aangewezen voor vredestaken in VN-verband. Volgens het ministerie van de fensie hebben de soldaten voor zij in dienst traden allemaal gete kend dat zij bereid waren bij een VN-detachement te dienen. Vol gens de AVNM en de WDM hebben de meeste soldaten daar van echter niets geweten. Zij zouden in hoofdzaak voor lege ring in Zuidlaren getekend heb ben, omdat zij dan dicht bij huis konden blijven. Bij de staf van de landmacht wordt dit hoogst onwaarschijnlijk geacht. De soldaten van het 44ste dragen permanent een lichtblauw koord op hun tuniek, het teken van de VN-eenheden. Bij de indelingsraad in Assen zegt men niet te kunnen geloven dat de soldaten niet van de bete kenis van dat koord op de hoogte zijn geweest. Overigens zou er geen sprake zijn van het tekenen van een verklaring, maar slechts van een mondelinge bereid verklaring door de soldaten. De AVNM heeft gisteravond op de kazerne in Zuidlaren een enquête gehouden onder de soldaten over de eventuele uitzending naar Li banon. De uitslag ervan was vanmorgen nog niet bekend. De AVNM vindt dat alle soldaten van het bataljon nu opnieuw een bereidverklaring zouden moeten kunnen tekenen. Bijzonderheden Vandaag zouden in Zuidlaren bij zonderheden over de uitzending worden bekendgemaakt. Het gaat daarbij onder meer om het tijdschema en om de aanwijzing van aanvullende eenheden die het 44ste bataljon op de sterkte van 700 man moeten brengen. In politiek Den Haag is ook niet on verdeeld eenstemmig gereageerd op het kabinetsbesluit om 700 man aan de VN ter beschikking te stellen. Binnen de PvdA is men het eens met de argumenten van de twee soldaten-vakbonden om alleen vrijwilligers te sturen. Volgens kamerlid Piet Dankert moet beseft worden dat het in dit geval niet alleen om een soort po litiediensten gaat, maar om ge wapende vredeshandhaving. Bij CDA en WD stemt men in met de uitzending, maar bestaan tal van vragen over de uitvoering. Het CDA-kamerlid De Boer heeft om een speciaal beraad van de kamercommissies voor defensie en buitenlandse zaken met de twee betrokken ministers ge vraagd. De christendemocraten willen vooral duidelijkheid over de uitrusting van de soldaten. Het gebrek aan een degelijke uitrus ting (zoals pantserwagens) zou bij de Franse troepen mede tot de in Libanon gevallen doden en ge wonden hebben geleid. WD-woordvoerder Ploeg wil dat Nederland aandringt op een geleid. De Indonesische vrouwen, die geen woord Ne derlands spraken, werden met behulp van een tolk ge hoord. Zij werden daarna op een onderduikadres in Utrecht geplaatst, teneinde hen te beschermen. Via de vreemdelingendienst van het ministerie van justitie zijn de vrouwen naar Indone sië uitgewezen. Het onder zoek naar de vrouwenhandel, waarbij Interpol is ingescha keld, is nog in volle gang. nieuwe bevelhebber voor de vre destroepen in Libanon. Volgens Ploeg zou juist het onvoldoende opereren van de Ghanese gene raal Erskine bij de Fransen heb ben geleid tot het terugtrekken van hun VN-troepen. Levens ge vaarlij k Inmiddels is de Utrechtenaar J. Oltmans gisteren een actie be gonnen onder ouders van dienst- plichte militairen uit het 44ste Pantserinfanteriebataljon. Hij DEN HAAG (GPD) - D'66 heeft grote kritiek op de gladheidsbe- strijding in ons land. „Waarom wordt er niet veel meer met zand gestrooid in plaats van met zout", wil D'66-fractieleider Jan Ter- louw van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat weten. „Het is in de eerste plaats verwon derlijk dat, na pas veertien dagen winters weer, het zout in de ver schillende provincies al groten deels op is. Weliswaar zijn er vér- schillende zachte winters ge weest, maar iedereen weet dat er ook strenge kunnen komen. De overheid had meer zout in voor raad moeten hebben. Bovendien verwonder ik mij erover dat er niet meer, zoals vroeger, met scherp zand gestrooid wordt, met DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse Hartpatiënten Ver eniging is er het afgelopen weekeinde in geslaagd een moeder van een hartpatiënt in recordtijd naar Amerika te krijgen. Vandaag is mevrouw Wijngaarden uit Dordrecht in het ziekenhuis van Rochester (Minnesota) aangekomen, waar haar zoon John zou worden geopereerd. De jongen was op 4 januari met zijn vader vertrokken naar dit wil de regering zo onder druk zet ten dat afgezien wordt van het plan dienstplichtigen te sturen. Oltmans voorziet grote gevaren voor de vaak erg jonge dienst plichtigen. Volgens de heer Oltmans is de hele operatie „levensgevaarlijk". Hij wil nu via een advertentiecam pagne in de dagbladen proberen de ouders van andere dienst plichtigen te benaderen en het parlement onder druk te zetten om van de uitzending van dienst plichtigen af te zien. name voor kleinere wegen en voor stoepen en fietspaden. Als je om je heen kijkt, zie je dat de doorgaande wegen ook in de ste den meestal aardig schoon zijn, maar dat vooral de stoepen ijse- lijk glad zijn. Het lijkt me dat ou dere mensen nauwelijks buiten huis kunnen komen zonder dat ze gevaar lopen om te vallen". Fractieleider Terlouw wil weten of het strooien met zand soms ge stopt is uit financiële overwegin gen, of dat er andere motieven voor zijn geweest. Een derde punt waarover D'66 zich verbaast, is dat Nederland in Frankrijk geen zout kan krijgen. „De Fransen zeggen dat ze zelf niet genoeg wegenzout hebben. Dat is op zijn zachtst gesproken ziekenhuis, waar wel vaker individuele Nederlanders (meest kinderen met aange boren hartafwijkingen) dank zij speciale voorzieningen worden geopereerd. Vrijdag kwam uit de VS het be richt dat de aanwezigheid van de moeder was vereist. Me vrouw Van Wijngaarden bleek echter geen paspoort te hebben. Dank zij de mede werking van de huisarts, de gemeente Dordrecht, de am bassade van de VS, de KLM onhoffelijk als je kijkt naar de si tuatie van de Rijn. De Fransen stoppen per seconde zoiets als honderd kilogram zout in de Rijn en dat krijgen we tot onze schade op ons dak. Ze hadden volgens een verdrag op 1 januari zullen beginnen om 20 kilogram per se conde op te slaan, zodat dit niet in de Rijn terecht zou komen en dus beschikbaar zou z\jn. Het Franse parlement heeft echter gewei gerd dat verdrag met Nederland te bekrachtigen. Dat heeft ons ontzettend geërgerd. We vinden het schandelijk dat, nu we om wegenzout vragen, Frankrijk het ons niet eens wil verkopen. Daar willen we nu wel eens ophelde ring over, vandaar de vragen die mijn fractie gesteld heeft", aldus Jan Terlouw. en de werkgever van de heer Van Wijngaarden (die het vervoer naar Schiphol ver zorgde) lukte het de zaak rond te krijgen. Zondag stapte me vrouw Van Wijngaarden in het vliegtuig. ,Een stuk menselijkheid in de ze harde tijd", zegt NHV- voorzitter Piet van Overveld, die de coördinatie van deze poging op zich nam en zich met zijn vereniging garant stelde voor de overtocht. Indonesisch gezin mag in Dokkum blijven LEEUWARDEN (ANP) - De Indonesiër Nicolaas Kolam- ban en zijn gezin mogen in Dokkum blijven. Dit heeft mevrouw Haars, staatssecre taris van justitie, beslist. De Indonesische familie was sinds 2,5 jaar in Dokkum woonachtig en had gevraagd daar te mogen blijven. De Raad van State besliste echter negatief op zijn verzoek. Daarna kwam er in Dokkum een actie op gang, om het ge zin in Nederland te laten blij ven. Volgens de heer Kolam- ban was terugkeer naar zijn vaderland niet goed mogelijk omdat men hem daar in zijn Indonesische woonplaats discrimineerde vanwege zijn gereformeerde geloof en het feit dat zijn vader als Knil-mi- litair voor de Nederlandse zaak was gesneuveld. PAGINA 7 DEN HAAG - Minister Wiegel van binnenlandse zaken stuurt alle gemeenten in ons land bin nenkort een brief, waarin hij de gemeenten wijst op hun verplich ting om schuilkelders goed te onderhouden. Bij het ministerie van binnenlandse zaken bestaat de indruk dat dat onderhoud nogal eens te wensen overlaat. Vaak blijkt de plaatselijke BB- kring de enige te zijn die zich om het onderhoud bekommert. Ook wordt op het departement gewerkt aan de opstelling van richtlijnen voor het gebruik van de schuilplaatsen. Er bestaat al een financiële regeling tot op richting en instandhouding van schuilgelegenheden, maar vol gens een woordvoerder van mi nister Wiegel moeten de gemeen tebesturen er ook van worden doordrongen dat het gebruik van de kelders een plaatselijke aan gelegenheid is. De rijksoverheid vreest dat er veel fout zal gaan op het moment dat de schuilkelders werkelijk in gebruik moeten worden geno men. Zo is bijvoorbeeld niet be paald wie erop toeziet dat niet te veel mensen een schuilkelder invluchten. Ook over de „be manning" (ordedienst, medische staf, geestelijken) tasten de ge meenten in het duister. Met name de organisatie Be scherming Bevolking is weinig gelukkig met deze situatie, te meer omdat diverse schuilkel ders in vredestijd een andere be stemming hebben. Een aantal doet dienst als ondergrondse parkeergarage, weer andere zijn in gebruik als metrostation of als kelder van gebouwen. De BB meent dat in tijd van nood enige leiding noodzakelijk is, omdat de kelders vaak vele duizenden mensen zullen moeten herber gen. Terrorist bleef uit handen van politie GRONINGEN (ANP) - Een ver moedelijk Franse terrorist is door het te laat inleveren van een ho- telregister van een Gronings ho tel uit handen van de politie gebleven. Het betreft de 28-jarige Gerard C., die in Frankrijk onder meer be trokken is geweest bij een vlieg tuigkaping. De man overnachtte, zo bleek later, donderdag op vrijdag in hotel Weeva in de Groninger binnen stad. Het hotelregister had nor maal dezelfde nacht nog bij de politie moeten worden ingele verd, maar door een vergissing gebeurde dit een dag later. De politie ontdekte toen op de lijst ook de naam van de Fransman en toog zaterdagochtend vroeg, be veiligd met kogelvrije vesten en traansgasgranaten naar het hotel, waar de man inmiddels vertrok ken bleek te zijn. DEN HAAG/ZUIDLAREN (GPD) - In kringen van de organisaties van dienstplichtige militairen is nogal wat kritiek geuit op de wijze waarop het 44ste Pantserinfanterie-ba- taljon uit Zuidlaren is aangewezen om binnenkort de VN-vredesmacht in de Libanon te gaan versterken. Zowel de AVNM als de VVDM vinden dat alleen vrijwilligers deel van de VN-vredesmacht mogen gaan uitmaken. Bovendien vinden zij dat de soldaten van het bataljon van tevoren onvoldoende zijn geïnformeerd over de consequenties van het deel uitmaken van dit onderdeel. HENGELO - Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft gistermid dag in Hengelo het centrale alarmnummer 0011 in gebruik gesteld. Dit centrale nummer werd 's morgens al door de minister in Leeuwarden geopend en later op de dag in Eindhoven. De inwoners van de provincies Friesland, Overijssel en Noord-Brabant kunnen nu via deze 0011-lijn worden doorverbonden met alle hulpverlenende instanties zoals brand weer, politie en volksgezondheid. GORINCHEM (ANP) - Op een WD-bijeenkomst gisteren in Gorinchem heeft de liberale partijvoorzitter mr. F Korthals Altes de FNV gevraagd de extra looneis van f 20,- te laten vallen. Hij noemde deze eis "ongemo tiveerd en onverantwoord". Ook sprak de WD-voorzitter de hoop uit, dat de Industriebond de arbeidstijdverkorting tot een 35-urige werk week laat vallen. Sprekend over de hulp aan Vietnam toonde hij zich voorstander van voortzetting van deze hulp, opdat "de bevolking niet het slachtoffer wordt van de fouten van een regime, waarop de bevolking zelf geen invloed heeft". Wel moet, naar zijn mening, de hulp voor haven- en wegenaanleg en voor al die projecten, die mede voor militair gebruik kunnen dienen, worden opgeschort. •k AMSTERDAM - Een brugwachter in Amsterdam helpt een vrouw bij het overstappen van het ene brugdeel op het andere dat een halve meter lager ligt. Door een stroomstoring kon de brug over de Amstel bij de Ceintuurbaan gisteravond niet meer dicht met als gevolg dat gedurende ruim een uur slechts voetgangers en fietsers van de waterovergang gebruik konden makeii. SCHEVENINGEN (GPD) - De Haagse politie heeft in samen werking met de rijkspolitie te wa ter en de radiocontroledienst van de PTT gisteravond het illegale zendschip Radio Delmare. de voormalige Sch. 54, ontmanteld. De zendapparatuur die aan boord was, is in beslag genomen. Het schip is naar de haven van Rot terdam versleept. Bij de inval werden de drie opva renden van het schip aangehou den. Het zijn de 25-jarige monteur L. V. (zonder vaste woon- of ver blijfplaats), de 22-jarige techni cus F. W. van D. uit Den Haag en de evenoude J. A. M. J. van H. uit Antwerpen. Zondagavond hield de Haagse politie al drie mannen aan die ervan worden verdacht dat zij het zendschip wilden be voorraden. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is de inval een direct gevolg van de aankondi ging dat de zender nog deze week op vaste tijdstippen op de golf lengte van de voormalige zeezen der Radio Veronica (192 meter) in de lucht zou komen. Op het moment van de inval lag het schip 3000 meter uit de laag- waterlijn. De territoriale grens ligt op drie zeemijlen uit de laag- waterlijn. Bejaarde vrouw omgekomen na in brand vliegen van kleren GOES (ANP) - De 96-jarige me vrouw J. de Jonge-Bogaard uit Kloetinge op Zuid-Beveland is gisteravond in een ziekenhuis in Goes overleden aan de verwon dingen die ze eerder op de mid dag had opgelopen nadat haar kleren in brand waren geraakt. Mevrouw De Jonge heeft ver moedelijk tijdens het schoonma ken van de schoorsteen tegen de kolenkachel gestaan, waardoor haar kleren in brand vlogen. Haar 97-jarige echtgenoot heeft nog geprobeerd het vuur te doven. Mevrouw De Jonge moest met derdegraads brandwonden op genomen worden in het zieken huis. Haar echtgenoot raakte lichtgewond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7