Universiteitsraad wijst voorstel af Meevaller Mansveld Kantonrechter U moet een beetje op uw woorden letten JE VRAAGT JE AF... WAAROM HOUDT KÜHLMAN EIGENLIJK OPRUIMING? Swift weer in de fout Vul eens Dat betekent kolommen méér in op uw Lotto-formulier, extra kansen op Almanak universiteit rolt van de persen Margo van Velzen in halve finale kühlman "Verhnisregeling bij renovatie moet in werking treden" DINSDAG 16 JANUARI 1979 "Ik heb misschien wel een on dankbare taak, omdat ik al leen te maken heb met wette lijke bewijsmaterialen. Een verklaring van een politie man, op ambtseed opge maakt, is zo'n bewijsstuk. Maar ik 'vind het helemaal geen ondankbare taak, want ik stel het volste vertrouwen in de politie." Dat zei verkeersschout Van der Ham gisterochtend tegen ver dachte De L. en diens collega die als getuige optrad. Beide heren verklaarden dat het ro de stoplicht dat De L. gene geerd zou hebben, er helemaal niet geweest was op dat mo ment. Volgens hun was het lampje defect. Maar dat was voor Van der Ham geen bewijsmateriaal, want zijn politieagenten ver klaarden dat de verkeers lichtinstallatie beslist niet de fect was geweest terwijl ze stonden te controleren. Ze hadden het licht zelf welis waar niet kunnen zien vanaf de plaats waar ze stonden, maar wel het verklikkerlicht je. De verkeersschout eiste dan ook een boete van honderd gulden. Rechter Van Dijke, die boven de partijen hoort te staan, moest echter wel twijfelen op grond van de tegenstrijdige verkla ringen. Hij nam aan dat niet de verkeerslichtinstallatie, maar alleen het rode lampje defect was geweest, en sprak De L. vrij. Botsingen tussen justitie en verdachten zijn aan de orde van de dag. Verdachten die zichzelf allesbehalve schuldig voelen omdat ze de overtre ding die ze hebben begaan immers niet met opzet begin gen. of zich menen te kunnen beroepen op allerlei omstan digheden zoals haast, geen parkeerruimte, 'iedereen doet het', noem maar op. Voor jus titie gaan die argumenten nu eenmaal niet op, zolang er er gens in de dikke boeken van law and order' staat dat het niet mag. Dat lijdt niet zelden tot frustra ties, haatgevoelensof die nu terecht zijn of niet. Zo kon een bewoner van de Santhorst in Leiderdorp zijn woede giste ren nauwelijks bedwingen toen de verkeersschout na het aanhoren van een verhaal over gebrek aan parkeer ruimte en onredelijk hande len van de politie toch gewoon zei: het mag nu eenmaal niet, en de gewone boete eiste. "Ik verlang een redelijke argu mentatie van u. Ik verlang dat u ingaat op wat ik zeg, en niet van: het mag niet, boete, uit. Ik heb hier twee uur zitten wachten, dat maakt niet uit. Het gaat me ook niet om die vijfentwintig guldenMaar ik voel me niet schuldig, ik zet mijn auto daar morgen weer "U moet een beetje op uw woor den letten", zei de plaatsver vangend kantonrechter At- tema, legde de boete op, en kapte de discussie af. Een assistente bij het Acade misch Ziekenhuis koos haar woorden iets zorgvuldiger om uit te leggen hoe ontzettend moeilijk de situatie daar is voor wie zijn auto kwijt moet En het hielp. Verkeers schout Van der Ham:"Me- vrouw heeft met verve de moeilijke situatie uit de doe ken gedaan. Ze heeft hier vanaf drie uur zitten wachten en het is nu half zes. Ik bewon der haar dat ze ondanks deze omstandigheden haar kalmte weet te bewaren." Die omstandigheden waren be halve het lange wachten het feit dat de directie van het Academisch Ziekenhuis haar en vele andere lagere perso neelsleden niet met de auto op het terrein toelaat. "Omdat de directeur twee plaatsen heeft, één voor hem, één voor zijn vrouw, en er verder een aan tal plaatsen zijn voor de staf leden. Meer auto's op het ter rein mag niet vanwege het brandgevaar" Van die kant was volgens de vrouw geen oplossing te ver wachten. Evenmin van de kant van de gemeente, in de vorm van extra parkeer plaatsen buiten het zieken huisterrein. Omdat ze er overdag dikwijls uit moet om spullen elders in de stad op te halen, is het voor haar extra moeilijk. Om acht uur 's och tends is er nog wel ergens in de buurt een plaatsje te vinden, maar de rest van de dag, en met name tijdens de bezoeku ren, moet ze dikwijls noodge dwongen parkeren op een plaats waar dat niet is toege staan. De verkeersschout en rechter At- tema waren vol begrip. Er kwam een 'schuldig zonder straf uit, maar met de waar schuwing dat dit er een vol gende keer wel eens niet meer in kon zitten. Het zal mij ook niet meer gebeu ren, want louter om dit probleem heb ik een baan el ders aangenomen"besloot ze. En op een holletje haastte ze zich naar haar wachtende pa- tiénten. De zitting van de kan tonrechter was ten einde. MARGA WUIS Voor redactieraad weekblad Mare LEIDEN - De Leidse universiteits raad heeft gisteravond de voor dracht van zes nieuwe leden voor de redactieraad van het universitaire weekblad "Mare" terugverwezen. Voor een wel overwogen keuze wil de univer siteitsraad uit een groter aantal kandidaten kunnen kiezen. Nu kwam de redactieraad van Mare voor zes plaatsen met niet meer dan zes kandidaten. "Mare" kwam eind vorig jaar in het nieuws door het aftreden van de voorzitter van de redactieraad prof. A. Brouwer. Hij kon zich niet langer verenigen met de do- vor de redactie van "Mare" ge volgde koers. "De behoefte aan opinies wordt voldoende gedekt door allerlei dag- en weekbladen. Mare moet gekleurd worden door dé bril van hen die dagelijks met de problemen van wetenschap pelijk onderwijs omgaan. Een goed universiteitsblad mag er geen twijfel over laten bestaan dat het afkomstig is uit een cen trum van wetenschap. De univer siteit zoekt naar mogelijkheden om het beeld naar buiten te ver beteren, maar maakt van Mare geen gebruik", aldus prof. Brou wer in zijn open brief. Ook binnen de universiteitsraad bleek er kritiek op de inhoud te bestaan. "Mare is momenteel een puinhoop", aldus dr. G. P. van Rees. Besloten werd dat de kwes tie opnieuw aan de orde komt zo dra een uitgebreidere voordracht is opgesteld. Zuid-Afrika De heer A. van Kampen informeer de gisteravond hoe het college van bestuur staat tevenover het onderzoek van de heer Ross van de faculteit geschiedenis. Het be treft een onderzoek naar de so ciale structuur in Zuid-Afrika in de negentiende eeuw. Aanleiding was de vorig jaar door de univer siteitsraad aangenomen motie waarin contacten met Ziid-gafri- ka, die niet de verbetering van de mensenrechten beogen worden afgekeurd. In antwoord op de vraag merkt het college van bestuur op dat naar zijn mening de individuele con tacten voor de verantwoording zijn van de betrokkenen zelf.nTot vice-voorzitter van de raad werd D. Sonneveld gekozen. Hij volgt prof. A. E. Cohen op, die ander halfjaar optrad als leider van de fractie "Cohen", bestaand uit on gebonden leden var teitsraad. LEIDEN - De Leidse Universitaire Almanak voor 1979 is van de per sen gerold. Tijdens een zeer stu dentikoze en even traditionele plechtigheid werd het "eerste" exemplaar van dit boekwerk gis termiddag aangeboden aan Prof. Dr. D. J. Kuenen, rector magnifi cus van de Leidse universiteit. Dat gebeurde in het Academie gebouw aan het Rapenburg. Almanak-redacteur Ton van de Universitaire Almanak 1979 met almanak). Tielraden li nks) tijdens de overhandiging ProfDr. DJ. Kuenen (midden, Naast een lijst van namen en adres sen van alle studenten die aan de Leidse universiteit staan inge- ADVERTENTIE ZEIST (ANP) - De straf van Aad Mansveld is gisteren commissie van beroep van de KNVB teruggebracht tot ééi voorwaardelijk, één voorwaardelijk met een proeftijd van een boete van driehonderd gulden. De Feyenoordspeler wa: instantie door de strafcommissie van de KNVB geschorst wedstrijden. De aanleiding voor de strafmaatregel tegen Mansveld lag in de competi tiewedstrijd van begin december tegen FC Twente in Enschede. Kort voor tijd miste de Hagenaar een strafschop. Provocerend optreden van Twente's doelman Van Gerven bracht Mansveld tot handtastelijkheden. Een vergrijp dat de arbiter ontging, maar geconstateerd werd door KNVB-waarnemer Odenthal op de tribune. Aan de hand van diens rap port en getuigenverklaringen van Twente-spelers bepaalde de tucht- gingen in hoger Zeist door de duel on- n jaar en in eerste 'oor drie Aad Mansveld 2 de strafmaat. Mansveld en Feyenoord vochten het zware vonnis a beroep dat gisteravond in Zeist diende. De commissie van beroep oordeelde dat de tenlastelegging niet bewezen werd geacht. Wel was de commissie van mening dat Mansveld zich LEIDEN De tumgter Mar. Die vraag ligt voor de hand, want Kühlman heeft geen incourante moeilijk verkoopbare meubelen. En toch y We ^/m opruiming /AjL I moeten bij Kühlman? ruimte scheppen Jazeker, maar wel Ruimte voor uitsluitend meubelen die 1 meubelen die straks in kenmerkend zijn voor f onze showroom moeten. A Kühlman; eigentijds en van Dus kreeg een beperkt onbesproken kwaliteit. I aantal moderne en f klassieke meubelen het kaartje: "opruiming". Wie Mmm zich snel komt oriënteren heeft de eerste keus. met /alle voordelen van verrassend lage prijzen. A Bij Kühlman de wonderwereld van het wonen Delft Asvest 113/Achterom 113-121 Leidschendam V/inkelcentrum ,,Leidschenhage' Weigelia 8-11 alle rust kom dan op een doordeweekse dag. (Maandagochtend gesloten). onbeheerst had gedragen daartoe geprovoceerd door een tegenstander. Op basis hiervan draaide de commissie van beroep de schorsing terug. Het handhaafde de in eerste instantie opgelegde geldboete. Eén en ander houdt in dat Feyenoord met onmiddellijke ingang weer kan beschikken over de libero, omdat de Hagenaar reeds één duel aan de kant heeft gezeten. Voor invaliden en bejaarden LEIDEN - Bejaarden en invaliden, wiens woningen worden gereno veerd, dienen (kosteloos) bij hun verhuizingen te worden gehol pen. Een op handen zijnde rege ling, die dat materieel mogelijk zou maken is nog steeds niet van kracht. Het werkersoverleg Haagwegkwartier, Transvaal- buurt en Tuinstadwijk, bestaan de uit mensen en instellingen die nauw bij de renovatie zijn be trokken, acht een nog langer uit stel van deze verhuisregeling "volstrekt onaanvaardbaar". Het overleg (waarin o.a. zijn verte genwoordigd de Sociale Dienst, GGD, de Dienstencentra, Inter- kruis en de Welzijnsraad) dringt in een brief aan de raadscommis sie voor volkshuisvesting op een snelle in werking treding van de regeling aan. Vanavond zal de commissie zich over de brief van het werkersoverleg buigen. In de brief schetst het werkers overleg nog eens de problemen waar mensen, wiens woningen worden gerenoveerd, mee te ma ken krijgen. Zo wijst het overleg erop dat vooral het tweemaal verhuizen voor oudere mensen, een "grote fysieke en psychische belasting" vormt. Soms kan men bij een verhuizing een beroep doen op familie of vrienden, vaak ook zijn bejaarden genoodzaakt zelf alles te regelen. In het verle den bood het Dienstencentrum wel eens hulp door vrijwilligers bij renovatie-verhuizingen in te schakelen. Het verhuizen bleek echter een te zware klus voor de, voor het grootste deel uit wat ou dere vrouwen bestaande, vrijwil ligers. Volgens het overleg is de uitkering voor verhuis- en inrichtingskos ten 3000,-) te krap om de wer kelijke kosten te dekken. Boven dien vindt het werkersoverleg het onbillijk dat jongere bewo ners vaker in staat zijn hun ver huizing goedkoop te regelen door zelf een busje te huren, terwijl bejaarden en invaliden genood zaakt zijn bij een professioneel verhuisbedrijf aan te kloppen. In een brief aan de commissie wordt ook een ontwikkeling ge schetst van steeds meer bezuini gingen bij renovatieprojecten, waardoor de plannen van de overheid voor de bewoners steeds minder aantrekkelijk worden. Volgens het overleg worden ondanks de bezuinigin gen de huren na de renovatie steeds hoger. "Daardoor krijgt renovatie steeds meer het karak ter van het wegwerken van ach terstallig onderhoud op kosten van bewoners in plaats van eige naars Velzen heeft zich i tegorie meisjes van 10 en 11 jaar geplaatst voor de halve finale van de nationale kampioenschappen van de K.N.G.V. De Victoria-turnster heeft haar deelname aan de Nederlandse kampioenschappen te danken aan de 17e plaats die zij afgelopen zondag behaalde tijdens voorse lectiewedstrijden in Goirle. TENNIS - Betty Stöve heeft met haar Amerikaanse partner Tracy Austin in de finale van de Cali- fornische tenniskampioen schappen met 3-6, 6-4 en 6-3 verloren van het duo Evert/Cas- als uit de Verenigde Staten. Vrouw bedreigd LEIDEN - De politie heeft gister avond op de Haven drie jongens van 16,17 en 19 jaar aangehouden omdat ze een 23-jarige vrouw in de Haarlemmerstraat met een mes bedreigd hadden. De vrouw deed daarvan aangifte bij de poli tie. Naar aanleiding van het sig nalement dat de vrouw opgaf, konden de jongens gepakt wor den. Eén van hen is in de loop van de nacht naar zijn ouderlijk huis gebracht. De overige twee jon gens verbleven vanochtend nog op het politiebureau LEIDEN - De fractie van de Partij van de Arbeid heeft zich ge distantieerd van de onzorgvuldi ge wijze waarop het college van B en W schriftelijke vragen heeft beantwoord. De vragen hadden betrekking op uitlatingen die het toenmalige PvdA-raadslid Ar- mand Höppener zou hebben ge daan tijdens een rechtzaak voor de Haagse rechtbank over de om standigheden binnen de psychia- PvdA: antwoord onzorgvuldig trische inrichting "Endegeest", n een brief aan Höppener zegt PvdA-fractievoorzitter Peters verbaasd te zijn over het feit dat het college de antwoorden heeft gebaseerd op een krantenverslag, zonder de juistheid daarvan na te trekken bij de persoon in kwestie of de Haagse rechtbank. Peters zegt de indruk te hebben dat de getuigenverklaring van Höppe ner een belangrijke rol heeft ge speeld bij de totstandkoming van een meer gerechtvaardigde uit spraak van de rechter. LEIDEN - Van der Plas ondervond gisteravond in de Cleyn Duinhal in Katwijk de stijgende vorm van Van Gerven: De Katwijkse for matie kreeg een verdiende 1-2 nederlaag te slikken. EKL won van Swift (3-1). EKL - Swift 3-1 (1-1) De wedstrijd begon hoopvol. Na 60. seconden had Gijs Collé Swift-doelman Van As al het nakijken gegeven. Vier minuten later was de stand alweer gelijk. Een overtreding van Sjaak Matters jegens Piet Gubler werd met een penalty be straft. Gubler zelf nam de straf schop feilloos. Nadien zakte het duel af naar een bedenkelijk ni veau. EKL en Swift kwamen niet meer tot aanvaardbaar zaalvoet bal en verveelden het publiek met doelloos geschuif. Pas in de laatste minuten viel er eindelijk iets te beleven toen EKL binnen één minuut tweemaal scoorde. Matters en Sjardijn zorgden voor de treffers. Van der Plas - Van Gerven 1-2 (d-0). Deze krachtmeting werd na de doelwisseling interessant toen beide ploegen pas werkelijke in zet toonden. Daarvoor leverden de teams een matte vertoning af en creëerden zich nauwelijks enige kansen. Direct in de tweede rondgang nam Van Gerven de leiding. Floor Schaap speelde als sinterklaas door de bal vlak voor de voeten van Jack van Ruiten te depone ren. Van Ruiten aarzelde niet en verzilverde het presentje gretig. Nadien bleef de Lissese ploeg het spel dicteren en de 2-0, die door Hennie van Eeuwkijk binnen geloodst werd, was dan ook vol komen verdiend. Toen moest de thuisclub wel ko men, maar ging zo onzorgvuldig te werk dat de bezoekers alle aanvallen fluitend kondén laten verzanden. Alleen een schot van Fred Eijsberg was doelman Kor- tekaas teveel. Er restte de Kat- wijkers toen nog te weinig tijd om een deling te bewerkstelligen. schreven bevat de almanak als vanouds een uitgebreid "tip"-ge- deelte. Het redaktionele gedeelte bevat bijdragen van de almanak- redaktie die dit jaar heeft geope reerd onder het thema "rechten en plichten van de student in he den en verleden". Zes Leidse studenten hebben de bijdragen binnen dit thema geleverd. Namens deze studenten, samen de almanak-redaktie vormend, deelde Ton van Tielraden mee dat er ten opzichte van voorgaan de jaren niet zoveel nieuws te beleven valt in deze uitgave voor 1979. Nieuw is wél dat 32 studen ten hebben gereageerd op de op roep in het universitaire nieuwsblad "Mare" om hun pas foto voor de almanak in te sturen. Behalve naam en adres valt nu dus ook hun portret in de alma nak te bewonderen. Professor Kuenen stelde de vraag, of de almanak zijn geld (53.000 gulden uit de universiteitskas red.) wel waard is, maar beant woordde die vraag meteen zelf, en positief. "Er moet ook gele genheid zijn om binnen de uni versiteit iets te doen dat niet di rect rationeel is. Voor de alma nak-redaktie is het bovendien een extra ervaring. Iedereen kent de grote problemen bij de samen stelling van dit boek", aldus Kuenen. Naast het historische gedeelte (verhalend over onder meer het i verplicht theedrinken bij hoogle raren) gaat de almanak-redaktie door middel van interviews in op de problematiek rond de WUB (Wet Universitaire Bestuursher- vorming). Ook leverden burge meester Vis en Professor Kuenen een bijdrage aan de almanak. De Universitaire Almanak is ge drukt in een oplage van 11.000 exemplaren. Voor studenten aan de Leidse universiteit zal hij (op .vertoon van collegekaart) gratis te krijgen zijn bij diverse boek handels en de universiteit zelf. Woningbotiw in "Oude Morsch" niet vertragen LEIDEN - De plannen om op het terrein van-de Morspoortkazerne woningen te bouwen en groen voorzieningen aan te leggen mo gen niet vertraagd worden door tijdelijke bestemming van de ge bouwen. Dat standpunt heeft projectgroep d'Oude Morsch gis teren tijdens een gesprek met wethouder Van Dam ingenomen. Zoals het er nu uitziet zal niet voor 1 januari 1981 de eerste paal voor de woningen geslagen kunnen worden. De projectgroep heeft er dan ook geen bezwaar tegen dat in die tussenliggende periode de gebouwen een andere - tijdelijke - bestemming krijgen. Het gesprek in het stadhuis was door d'Oude Morsch aange vraagd omdat onduidelijkheid bestond over de toekomst van het Morspoort-complex. Enerzijds de woningbouwplannen ander zijds de ideeén om er een daklo- zencentrum in onder te brengen. Toegezegd werd dat de project groep op de hoogte zal worden gehouden van de toekomstige gebruikers van de kazerne. 2 ADVERTENTIE Twee kolommen extra kosten maar f 1,50 meer. Voor vier kolommen betaalt u dus f 3,- plus f 0,25 administratiekosten. Als dat geen gokje waard is. fsooooa-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13