Komende week beslissend voor lot van Iran Asean veroordeelt Vietnam Terreurgolf Baskenland houdt aan Syrische beschieting van christen-wijk in Beiroet Miljoenen Britten zonder werk Nicaragua: opnieuw gevechten MAANDAG 15 JANUARI 1979 (Van onze correspondent) MADRID - In het Spaanse Bas kenland zijn dit weekeinde twee leden van de Guardia Civil gedood en twee anderen zwaargewond bij bomaansla gen in Azcoitia. In het Zuid franse plaatsje Saint Jean de Luz werd de leider van ETA- Militar, de 34-jarige José Ma nuel Pagoaga, alias "Peixo to", zaterdagochtend bij een aanslag zwaargewond. Om de terreur tegen te gaan zal de politie in het Baskenland binnenkort worden versterkt met 2000 politiemannen. Sinds zaterdag patrouilleren in de Spaanse hoofdstad 2000 politiemannen extra. De aanslagen waarbij de poli tiemannen omkwamen, ge beurden kort na elkaar op vrijwel de zelfde plaats. Vol gens de officiële nota van de Guardia Civil doet de korte afstand tussen de twee bom men vermoeden dat zij beide gelijktijdig hadden moeten ontploffen. Hoewel tot gister avond geen enkele organisa tie de verantwoordelijkheid voor deze aanslagen heeft op geëist, neemt men aan dat dit het werk is geweest van ETA- Militar. Drie mannen schoten zaterdag ochtend in Saint Jean de Luz vanuit een bestelauto met jachtgeweren op de leider van ETA-Militair, José Manuel Pagoaga, toen deze zijn wo ning wilde verlaten. „Peixo to", die bij de aanslag niet le vensgevaarlijk werd gewond, zal door hagelkorrels die zijn ogen troffen vermoedelijk blind blijven. Peixoto, die verschillende jaren in Equador als leken-missio- naris werkte, is de kassier van ETA-Militar. Elke maand kwamen door de ETA ge chanteerde Spaans-Baski- sche industriëlen naar Saint Jean de Luz om persoonlijk aan Peixoto hun aandeel in de zogenaamde revolutionaire belasting af te dragen. De ver antwoordelijkheid voor deze aanslag werd zaterdagavond zowel door de Apostolische Anti-communistische Allian tie (AAA) als door de Anti-ter- reur ETA-organisatie (OATE) opgeëist. De politie in het Baskenland twijfelt aan de echtheid van de communi qués van beide extreem rechtse organisaties. In de Londense winkels beginnen de gevolgen van de staking van vrachtwagenchauffeurs al goed zichtbaar te worden. In deze Londense supermarkt is het vlees al totaal uitverkocht. LONDEN (Reuter) - In Groot-Brit- tannië zullen naar verwacht wordt in de komende week onge veer twee miljoen arbeiders zon der werk komen door de staking wegens looneisen van ruim 100.000 vrachtwagenchauffeurs. Al een half miljoen werknemers hebben geen werk. De auto-in dustrie zal in de loop van de week wegens gebrek aan voorraden het werk in fabrieken stil moeten leggen, zo wordt verwacht. British Leyland begon in enkele van haar 60 autofabrieken men sen uit te sluiten. Dunlop Tyre deelde mee dat haar vier banden fabrieken gesloten worden. Morgen en donderdag zullen er geen treinen rijden daar de ma chinisten staken hetgeen de in dustriële onrust waartegenover premier James Callaghan zich geplaatst ziet, nog groter maakt en dat terwijl algemene verkie zingen mogelijk nog slechts en kele maanden verwijderd zijn. Het Britse kabinet bespreekt de groeiende chaos vandaag nog. Lagerhuisleider Michael Foot, die lid van het kabinet-Callaghan is, gaf gisteren echter te kennen dat de regering niet graag zou over gaan tot afkondiging van de noodtoestand zoals de oppositio nele Conservatieven eisen. "Het heeft geen zin een noodtoestand uit te roepen of militairen in te schakelen als dit geen effect zal hebben", zo zei hij in een televi sie-uitzending. De algemeen secretaris van de machtige transport en algemene arbeidersbond, Moss Evans, zei dat enkele wegvervoersbedrijven bereid waren de geëiste 22 pro cent loonsverhoging te betalen, hetgeen de Britten een glimp van hoop gaf dat een oplossing zou kunnen worden gevonden. Maar de premier en zijn ministers vrezen een loonexplosie die een nieuwe periode van grote inflatie voor de kwetsbare Britse econo mie teweeg zou kunnen brengen. Recente loonsverhogingen, die be gonnen bij de Ford-auto-indus trie eind vorig jaar, waren onge veer 15 procent, dat is drie keer zoveel als het percentage van vijf procent dat de regering wenste. Maar de vrachtwagenchauffeurs verwierpen zelf die verhoging. Zij eisen een basisloon van 65 pond sterling (260 gulden) voor een werkweek van 35 uur in plaats van de huidige 53 pond (212 gulden) voor 40 uur. Aan de horizon daagt het vooruit zicht van uitgebreide industriële actie van anderhalf miljoen werknemers in de openbare sec tor, waartoe ambulance-chauf feurs, ziekenhuispersoneel en arbeiders bij de rioleringsdienst behoren. TEHERAN - De Iraanse premier Baktiar, die zich gesteld ziet tegenover de zwaarste uitdaging voor zijn leider schap aan het begin van een week die "naar verwach ting beslissend zal zijn voor het lot van Iran", vocht gisteren om zijn regering te redden. Verpleger in Zweden paste euthanasie toe op 17 personen STOCKHOLM - Een 18-jarige ver pleger in Zweden zegt aan zeven tien bejaarden doodshulp te heb ben verleend. De jongeman had een dosis gif door hun maaltijden gemengd. Zijn verklaring is niet in alle gevallen te staven, want de meeste overledenen zijn, zoals gebruikelijk in Zweden, gecre meerd. In de Zweedse dagbladen werd het woord massamoord gebruikt, maar de verpleger houdt vol de bejaarden op hun verzoek uit hun lijden te hebben verlost. De offi cier van justitie verklaarde dat de verpleger „een enorm gevoelige jongeman is, die de mogelijkhe den die hij had heeft misbruikt. Het debat over euthanasie dat de afgelopen maanden in Zweden is gevoerd, heeft blijkbaar grote in vloed op hem gehad". Op de dag dat de verpleger werd aangehouden, waren vijf andere patiënten aan een dodelijke dosis toe. Het debat over het recht te beschikken over eigen leven en dood is hierdoor in Zweden weer op gang gekomen. De Majlis (Tweede Kamer) debat teerde over het liberaliserings programma van de nieuwe rege ring. De sjah baande de weg voor zijn vertrek door in te stemmen met de vorming van een regent- schapsraad die het land tijdens zijn afwezigheid zal moeten be sturen. De uit negen leden be staande raad, waarvan premier Baktiar deel uitmaakt, werd za terdag gevormd. De sjah staat onder zeer zware druk het land, op zijn minst tijdelijk, te verlaten. Hij liet weten dat hij dat niet zal doen voordat het parle ment de een week geleden be noemde premier het vertrouwen zal hebben gegeven. Gespeculeerd werd dat hij een mo tie van vertrouwen van de Majlis voldoende zou achten en met zijn vertrek niet zou wachten op een vertrouwensvotum van de se naat, dat op woensdag verwacht wordt. Het paleis houdt vol dat als de sjah vertrekt, dat slechts voor een wintervakantie zal zijn. Maar Baktiar zei de sjah te hebben ge vraagd voor een langere periode te vertrekken teneinde de ge moederen tot bedaren te bren gen. De in ballingschap levende reli gieuze leider en geestelijke aan voerder van de anti-sjahbewe ging, de ajatollah Khoemeini, maakte in Frankrijk bekend dat hij van plan was de "sterke man" van een nieuwe Iraanse islamiti sche republiek te worden. Terwijl Baktiar veelal wordt beschouwd als een "stroman" van de sjah, wordt de ayatollah in heel Iran vereerd. Hij bestempelde het be wind van Baktiar als een onder deel van een "gevaarlijk komplot van de verraderlijke sjah". Zijn nieuwe dreigement zou op nieuw groot politiek rumoer kunnen doen ontstaan, ook na het vertrek van de sjah, en zou mogelijk kunnen leiden tot een militaire coup van generaals van MACAO - China en Portugal, de koloniale heersers van de kleine enclave Macao aan de Chinese kust, zullen binnen enkele dagen diplomatieke betrekkingen aan knopen, zo zeiden gisteren westelijke diplomatieke kringen in Peking te verwachten. Men kon niet direct zeggen of Ma- cao onder Portugees bestuur zou blijven. China heeft geen diplomatieke banden met Portugal sedert in 1949 in Peking de communisten aan de macht kwamen. de harde lijn, zo werd geopperd. Voor de tweede achtereenvolgende dag marcheerden duizenden de monstranten op vreedzame wijze door de hoofdstad waarbij zij het vertrek van de sjah en zijn pre mier eisten. Op zeker ogenblik sierden manifes tanten militairen met anjers, kus ten 'j hen en noemden zij hen broeders. De soldaten lachten, staken hun wapens omhoog en riepen "dood aan de sjah". Ook uit andere steden van Iran werd melding gemaakt van vreedzame betogingen. Uit kringen van de olie-industrie werd vernomen dat de raffinage van ruwe olie voor binnenlands gebruik op gang kwam en giste ren voor het eerst weer 500.000 vaten bedroeg, hetgeen voor de winterbehoefte echter nog slechts de helft is. i soldaten liepen tijdens de demonstraties van afgelopen weekeinde in Teheran vaak c Zeker 18 personen omgekomen CHICAGO AN PIUPI) -Chicago wordt geteisterd door de ergste sneeuwval in de 131-jarige geschiedenis van de stad. Hierdoor werden de wegen, zelfs midden in de stad, onbegaanbaar. Verscheidene mensen zijn door het slechte weer om het leven gekomen en er is grote schade aangericht. Op de daken van sommige huizen ligt meters sneeuw. Ook de luchthaven van Chicago moest sluiten. Honderden gestrande luchtreizigers moesten de nacht in het stationsgebouw doorbrengen. Het hele middenwesten van Amerika heeft van de strenge winter te lij den. De zwaarst getroffen staten zijn 1 llinois, Iowa, Wisconsin en Indiana. BEIROET (Reuter/UPI) - Minstens 18 mensen kwamen om het leven en 73 werden gewond toen Syri sche troepen zaterdagmiddag christelijke wijken van de Liba nese hoofdstad Beiroet bestook ten met tanks, raketten en zware artillerie. Naar schatting kwamen meer dan 150 raketten néér op dichtbevolk te christelijke wijken in het oostelijke stadsdeel van Beiroet. Volgens een woordvoerder van een ziekenhuis was het aantal slacht offers zo groot omdat veel bur gers naar de stad zijn terugge keerd sinds de zware gevechten in de Libanese hoofdstad drie maanden geleden. Over het mo tief voor de nieuwe beschieting gaven de twee partijen tegen strijdige verklaringen. De door Syrië overheerste Arabische vre desmacht, die in Libanon de vei ligheid moet waarborgen, liet we ten dat gewapende mannen in een christelijke wijk het vuur op voorbijgangers openden, nadat de vredestroepen een man "om veiligheidsredenen" hadden op gepakt. De woordvoerder van de Nationale Liberale Partij sprak i tegen dat leden van de christelij ke militie hun wapens hadden gebruikt. Hij zei dat de "Syriërs een spontane aanval uitvoerden en in koelen bloede onschuldige burgers vermoordden". Enkele uren voor de beschieting was de Libanese premier Selim al-Hoss naar Damascus vertrok ken voor crisis-besprekingen met de Syrische leiders. MANAGUA (UPI) - Bij botsin gen tussen leden van de Na tionale Garde en Sandinisti- sche guerrilleros zijn gisteren in de Middenamerikaanse staat Nicaragua zeker 15 mensen om het leven geko men, zo is door de autoriteiten in de hoofdstad Managua be kendgemaakt. De zwaarste gevechten deden zich voor in de stad Esteli. Bij gevechten tussen soldaten en opstandelingen zouden al minstens 15 mensen zijn om gekomen. De Nationale Gar de heeft er niet bij gezegd aan welke kant de slachtoffers zijn gevallen. Gevechten werden ook gele verd in de stad Cardenas waar regeringstroepen vliegtuigen gebruikten tegen de guerril lastrijders. Over slachtoffers is niets bekend. Leiders van de oppositie tegen president Anastasio Somoza kondigden gisteren de vor ming aan van een nieuwe groepering, het Nationaal-Pa- triottisch Front. De groepe ring bestaat uit socialisten, christendemocraten, vak bondsleden en journalisten van de radio. De partij kon digde de vorming aan van een nieuwe regering en de oprich ting van een nieuw patriot tisch leger. Het bemiddelingsteam dat een vreedzame oplossing zoekt voor de Nicaraguaanse crisis heeft 19 januari als limiet ge steld, waarop regering en op positie zijn gewijzigde voor stellen moeten hebben aan vaard of verworpen. Het team, bestaande uit verte genwoordigers van Amerika, Guatemala en de Domini caanse Republiek, riep vorige maand op tot een onder inter nationaal toezicht te houden referendum over de vraag of president Anastasio Somoza moet aanblijven of aftreden. De commissie zette ook een aantal maatregelen uiteen die voor en na het referendum zouden moeten worden ge troffen, zoals de vrijwillige ballingschap van Somoza tot mei 1981, als het referendum verkeerd voor hem zou uit pakken. De voorstellen werden door het brede oppositiefront aan vaard maar door Somoza van de hand gewezen als inmen ging in de interne aangele genheden van Nicaragua. De linkse Sandinistische guer rilla-beweging heeft gewei gerd iets met de onderhande lingen van doen te hebben. In een kleine concessie aan Somoza heeft het bemidde lingsteam zijn oorspronkelij ke voorstellen gewijzigd in die zin dat het referendum nu kan worden georganiseerd door een tripartite-groep van regering, oppositie en onaf hankelijke leiders, onder in ternationaal toezicht. Debat in Veiligheidsraad voortgezet BANGKOK-NEW YORK (GPD) - De vijf Asean-landen hebben za terdag, na afloop van een speciale bijeenkomst in de hoofdstad van Thailand, Bangkok, de Vietna mese interventie in Kampuchea (Cambodja) krachtig veroor deeld. Hoewel Vietnam niet met name werd genoemd in de ge meenschappelijke slotverkla ring, zei de minister van buiten landse zaken van Singapore, Ra- jaratnam, dat de eis van Asean voor „onmiddellijke en volledige terugtrekking van buitenlandse troepen uit Kampuchea" recht streeks aan het adres van de Vietnamese premier Pham van Dong is gericht. Vandaag zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het debat over de situatie in Cambodja voortzetten. De ongebonden lan den in de raad werken aan een verklaring, die een door China ingediende resolutie moet ver vangen. De Chinese resolutie, die zeker door een Russisch veto zal worden getroffen, eist de on voorwaardelijke en volledige te rugtrekking van de Vietnamese troepen. In de tekst van de com promis-resolutie, die door Bangla Desj zal worden ingediend, wordt opgeroepen tot een wapenstil stand en terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Cam bodja. In New York wordt verwacht dat een delegatie van het nieuwe be wind in Phnom Penh deze week bij de VN zal arriveren. Amerika heeft bij monde van VN-ambas- sadeur Andrew Young al laten weten te zullen instemmen met het horen van deze delegatie door de Veiligheidsraad, mits niet wordt gesproken van een „rege ringsdelegatie", maar van „een bij het conflict betrokken par tij". Zaterdag verklaarde Young in de Veiligheidsraad dat de VS welis waar van mening is dat de ver dreven regering van Pol Pot de mensenrechten in Cambodja zwaar heeft geschonden, maar dat de kern van de zaak is het be zetten van een land door een an der land. Na afloop van de zitting zei Young dat er een reële kans bestaat dat Vietnam, onder druk van het debat in de VN, zijn troe pen uit Cambodja zal terugtrek ken. De Asean-landen, Thailand, Indo nesië, de Philippijnen, Singapore en Maleisië, zijn duidelijk ge schrokken van de snelle opmars van de Vietnamezen in Cambodja Volgens bronnen in Thailand zijn Vietnamese pantserwagens van de tiende divisie de grens met Thailand tot op 5 kilometer gena derd. Het betekent dat deze divi sie in twintig dagen een afstand van 600 kilometer heeft afgelegd. De verontrusting over de militai re kracht van Vietnam zou der mate groot zijn, dat de Asean- landen tijdens hun bijeenkomst in Bangkok ook hebben overlegd over omvorming van hun eco nomische organisatie tot een mi litair bondgenootschap. In het slotcommuniqué werd daar over met geen woord gerept. Op grond van uitlatingen van minis ter Rajatnaram leiden diploma tieke waarnemers echter af dat over die mogelijkheid wel is ge sproken. Rajatnaram zei dat de noodzaak van militaire samen werking tussen de Asean-landen nu nog niet aanwezig is. „Maar mocht dit wel het geval zijn, dan zal de associatie niemand om een mening vragen", aldus de minis ter van buitenlandse zaken van Singapore. De Chinese vice-premier Deng Xiaoping heeft zaterdag in Pe king gezegd dat zijn land de „wet tige regering van Pol Pot" zal blijven ondersteunen. Deng zei dit tijdens een banket ter ere van de gevluchte vice-premier van Cambodja leng Sary. Zaterdag zond Radio Peking - voor het eerst sinds de Vietnamese invasie - een verklaring van de verdreven regering-Pot uit. Daaruit kon worden opgemaakt dat de pre mier persoonlijk de nu gestarte guerrillastrijd in zijn land leidt. Toegegeven werd dat de steden „tijdelijk door de Vietnamese in dringers zijn bezet".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7