Stichting zet groep studenten in de kou 1978: best Groenoordhalj aar ov Actief in vrije tijd Brandweer schaft reddingslijnen af Rijnland dreigt in verband met gevaar levering van stroom te stoppen MAANDAG 15 JANUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Bewoners van de panden Noordeinde 46, 48 en 50 zullen op korte termijn actie ondernemen tegen hun malafide "huisbaas", de stichting Pawanpoetra. De aan leiding is dat de bewoners volgende maand in het donker en in de kou dreigen te komen zitten. Miljoen bezoekers evenementen Op veemarkt 300.000 dieren Een "volle bak" in de Gr oenoor dhallen: het kwam vorig jaar meer dan eens i Voor dit celletjevan nauwelijks tweeëneenhalf bij drie meter moet maandelijks het lieve sommetje van 250 gulden op tafel worden gelegdu Kort geleden sprong hier door de vorst een verwarmingsbuis waardoor in een mum van tijd de hele inboedel ronddreef. NO Breestraat 135 - Leiden Enorme korting voor u met onze aktie "alles moet weg" om plaats te maken voor de komende voorjaarskollektie. Alle artikelen voor de helft van de prijs gedurende de week van 16t/m 20 januari 1979. Kom nu snel en doe uw voordeel. Qfcé De stichting Pawanpoetra heeft te gen zeer forse huurprijzen 57 stu denten in de drie panden weten te proppen en laat deze verder he- Antiekdieven weer actief LEIDEN - Antiekdieven blijken de laatste tijd opnieuw actief in Lei den en omgeving. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd inge broken in een woning aan de Van Slingelandlaan. De inbrekers boorden een gaatje in de spon ning van een raam en kwamen op die manier binnen. Zij verdwe nen met een antieke klok ter waarde van vijfduizend gulden en een antieke waterketel ter waarde van tweehonderdvijftig gulden. Inbrekers hebben ook een bezoek gebracht aan een rijwielhandel in de Haarlemmerstraat. Zij kwa men het pand binnen in de nacht van vrijdag op zaterdag via de achterzijde binnen. Ze verdwe nen met twee rekenmachines en een paar ijshockeyschaatsen. Winkeldief stal verrekijker LEIDEN - Dank zij oplettendheid kon zaterdag een 45-jarige Leidse winkeldief worden aangehou den. De man haalde uit een vitri ne van een opticien aan de Nieu we Rijn een verrekijker weg met een waarde van 950 gulden. Bijen houden Deze maand begint weer een cursus bijen houden voor be ginners, georganiseerd door de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de bijenteelt. lemaal aan hun lot over. In alle drie de panden zijn er in het ver leden grote gebreken geconsta teerd bij de elektrische installatie maar daar is ondanks duidelijke afspraken met het energiebedrijf Rijnland verder nooit iets aan ge daan. Vandaar dat het energiebe drijf heeft aangekondigd dat als deze gebreken niet aan het einde van deze maand zijn verholpen zonder enige kennisgeving de le vering van energie wordt ge staakt. De verwachting is dat dit ook daadwerkelijk zal gebeuren want de vertegenwoordigers van de stichting Pawanpoetra, hebben in een eerder stadium tegenover de huurders al eens gezegd dat er eenvoudig geen geld voor repara ties is. Op dit moment verkeren de topfiguren trouwens in het buitenland en zijn pogingen van diverse kanten om contact te krijgen met andere vertegen woordigers van de stichting op niets uitgedraaid. Via de rechtswinkel zijn de studen ten inmiddels in contact geko men met advocaat Spijker. Die zegt "Ik heb op allerlei manieren geprobeerd om erachter te ko men hoe die stichting nu zo'n beetje in elkaar steekt maar dat is vrijwel onmogelijk. De mensen achter Pawanpoetra proberen langs allerlei slinkse wegen hun verantwoordelijkheid als ver huurder te ontduiken maar tege lijkertijd wel de huurpenningen op te strijken. Het mag dan wel zo zijn dat alle huurovereenkom sten op mondelinge afspraken berusten, toch ligt het er dui- mendik bovenop dat wat hier ge beurt in strijd is met het huur recht". Kort geding De bewoners van het pand Noord einde 46 hebben nu op advies van mr. Spijker een kort geding aan gespannen tegen Pawanpoetra, welke woensdag 31 januari in het paleis van justitie in Den Haag zal plaatshebben. Volgens advocaat Spijker is de kans zeer groot dat er niemand van de stichting ge volg zal geven aan de sommatie om de 31ste in het paleis van jus titie te verschijnen. "In dat geval zullen we proberen het recht naar eigen hand te zetten. Ik zal de huurders adviseren om geen huur meer te betalen en van dat geld een potje te vormen om daarmee de nodige reparaties te bekostigen", aldus mr. Spijker. De moeilijkheid hierbij is echter dat het voor de reparaties beno- LEIDEN - Voor de Leidse Groenoordhallen is 1978 een glo rieus jaar geweest. In totaal brachten zo'n mihoen mensen een bezoek aan de hallen en wer den tijdens de veemarkten meer dan 300.000 dieren aangevoerd. Vooral op het punt van de eve nementen was 1978 een topjaar. Absolute hoogtepunten waren Beestenspul (45.000 bezoekers in twee dagen) en het optreden van de groep Santana (11.000 bezoe kers op één avond). Vooruitblikkend op 1979 verwacht directeur Andre de Jong een minder druk jaar dan 1978. maar wel met een betere bezetting dan 1977. Blijkens de nu al gedane re serveringen belooft 1980 op nieuw een zeer goed jaar te wor den. Voor de veemarkt verwacht hij een stabilisering van de huidi ge positie. De aanwezigheid van de veemarkt in de Groenoordhallen beteken de een bruto-omzet van ruim 1.7 miljoen gulden. "Dat betekent dat de hal door de veemarkt al 100 dagen kostendekkend is", aldus André de Jong. In 1976 was het aandeel van Leiden in de natio nale veehandel 11.8 procent. In 1977 bleek dat te zijn gestegen tot 13 procent. Daarmee is Leiden op het ogenblik de derde veemarkt van ons land op slechts geringe afstand van Zwolle die de tweede plaats bezet. De aanvoercijfers over 1978 waren als volgt: runderen: 86.744, big gen en lopers: 9.098, varkens: 25.808, schapen en lammeren: 69.173, nuchtere kalveren: 108.517, graskalveren: 2.372, paarden en ponys: 853, geiten: 5.603. In de evenementen-sector werd het afgelopen jaar een omzet van ruim zes ton bereikt, dertig pro cent meer dan het jaar daarvoor. "Vooral het najaar was stormach tig met enkele nieuwe evenemen ten als de Pasar Gambir, "aldus directeur De Jong. De sportbeoefening in de hal speelt nog altijd een zeer belangrijke rol. Vorig jaar werd de hal op 110 dagen gemiddeld zo'n zeven uur voor sport gebruikt. Een bruto- omzet van 8.5 ton. Wat volgens directeur De Jong wel opvalt is een duidelijke verschuiving van de sport van clubs en verenigin gen naar bedrijven en grotere or ganisaties. Met name het aantal sportdagen stijgt duidelijk. André de Jong hoopt dit jaar bo vendien een aantal topsport- digde bedrag wel eens te hoog zou kunnen zijn om met de geza- melijke huuropbrengst te kun nen bekostigen. "Het is dus niet denkbeeldig dat we nog een hele tijd in het donker en in de kou moeten zitten wat de studie na tuurlijk niet bepaald ten goede komt", aldus één van de bewo ners. Hij vervolgt "Het is hier al tijden een verschrikkelijke puinhoop. Van enig comfort is totaal geen sprake. We hebben ook telkens te maken met een andere verte genwoordiger van de stichting. Wanneer er dan bepaalde repara ties zijn beloofd zegt zo iemand dat die beloftes door zijn voor ganger zijn gemaakt en dat hij daar niets mee te maken heeft. In het begin van de maand novem ber zijn hier mensen van Bouw en evenementen in de hal te bren gen. Zo bestaat de kans dat de zogenaamde "play-offs" die de basketbalvereniging P./Leiden gaat spelen in de Groenoordhal len zullen worden gehouden. Een grote wens van hem is dan ook om te kunnen beschikken over een speciale sportvloer en een elektronisch scorebord. Vogens directeur De Jong ligt het niet in de bedoeling om de pu- blieksbeurzen in de hal nog ver der uit te breiden. "We gaan ons dit jaar meer richten op de be drijven die hier een sportdag kunnen houden en na afloop bij voorbeeld een koud buffet in het restaurant. Voor dergelijke eve nementen hebben we een capaci teit tot 1500 personen. Verder richten we ons op de vakbeurzen. Woningtoezicht en van de brandweer komen kijken. Die bestempelden deze panden als zeer brandgevaarlijk. Pawanpoe tra deed niets en op 26 november brandde prompt één van de ka mers uit. De bewoonster van die kamer kreeg vervolgens een an dere kamer aangeboden die veel kleiner was maar waar de bewo ners wel veel meer huur voor moest betalen. Aan die uitge brande kamer is nooit meer iets gedaan zodat het in de aangren zende kamers nog behoorlijk stinkt. Dit soort zaken zijn natuurlijk te gek om los te lopen, vandaar dat wij de nodige acties gaan onder nemen. Dat had eigenlijk al veel eerder moeten gebeuren maar er is pas sinds kort een eenheid ont staan onder de kamerbewoners. Voorheen probeerde iedereen alleen maar om zo snel mogelijk weg te komen. Nu is gelukkig ie dereen bereid om zich voor de zaak in te zetten". JAAP VISSER En niet te vergeten de popconcer ten. Op dat punt hopen we dit jaar door te kunnen breken, al hebben we op dit punt grote concurren ten als Ahoy, de Martinihal en Houtrust." Aan onderhoud voor de hal zal dit jaar een bedrag van 300.000 gul den worden uitgegeven. Zo zul len onder meer voorzieningen worden getroffen om de stan koverlast van de veemarkt nog verder te verminderen. Verder zal het voormalige restaurant dat inmiddels is vervangen door een veelgrotere, worden omge bouwd tot een bistro. Er komen verder afvalbakken in de hal, de geluidsinstallatie wordt verbe terd en bovendien wordt de hal aan de binnen- en buitenzijde opnieuw geschilderd. Aan de buitenzijde van de hallen komen plantenbakken en het parkeerterrein zal worden voor zien van parkeervakken. Om de bereikbaarheid van de hal te ver beteren zullen op de invalswegen van Leiden ook een twaalftal lichtbakken worden geplaatst die bezoekers de weg naar de hal wij- Voor de langere termijn heeft direc teur De Jong nog een flink aantal wensen op het verlanglijstje staan. Als er geld voor is zal in 1980 de entree van de Groenoordhallen zodanig wor den verbouwd dat er acht vaste kassa's komen. Op de planning staat ook een uitbreiding van het aantal telefoonlijnen en de bouw van een regiekamer op een van de galerijen. Vanuit dat centrale Brand gesticht in schuur LEIDEN - Jongelui hebben zater dagmiddag brand gesticht in een schuur onder de flats aan de Mi- lanenhorst. De brandweer die uitrukte behoefde niet op te tre den omdat de huismeester er in middels in was geslaagd om de vlammen te doven. De schade wordt geraamd op 300 gulden. punt zou de hele verlichting en het geluid in de hal geregeld moe ten worden. Ten slotten wordt er binnenska mers gewerkt aan een nieuwe uitgang voor de Groenoordhallen aan de Gooimeerlaan. Dat opent de mogelijkheid om bij massaal bezochte evenementen de zaak verkeerstechnisch goed te kun nen verwerken. LEIDEN - Erasmusuniversiteit, Rotterdam: Aan de economische faculteit promoveerden tot doc tor W.J.M. Kloos, Leiden en F.L. Vollemans, Leiden. Tot accoun tant bevorderd: H.C.M. Compeer, Waddinxveen, R. Daalmeijer, Oegstgeest en W.J.B.M. Stolwijk, Langeraar. Vrije Universiteit, Amsterdam: Voor het doctoraal examen god geleerdheid slaagde mevrouw A.C. Jacobi- Van Duyn, Leider dorp. Doctoraal Duits: Mej. M.A.H. Spape, Katwijk aan Zee. Doctoraal economische weten schappen: M. van den Heuvel, Nieuw Vennep. Doctoraal eco nomie: G.J. van der Zwan, Lisse. Doctoraal sociale wetenschap pen: mej. H M. Bakker, Wasse naar. Fysische geografie: G.J. Rhebergen, Oegstgeest. De cursus omvat zowel prak tische als theoretische lessen en wordt gesubsidieerd door het ministerie van landbouw, waardoor de kosten slechts 45 gulden bedragen. Na het ex amen wordt er een officieel diploma uitgereikt. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij de heer P. Reddingius Rederijkersplein 17 in Noordwijk, tel. 01719 - 13247. Filmavond De Leidse Werkgroep Homofilie organiseert een filmavond in de soosruimte aan de Nieuwe Rijn 20a. Vertoond zal wor den de film "A very natural thing". Na afloop kan er over de inhoud worden gediscus sieerd. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Natuurlezing De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert woensdag 17 januari een lezingavond in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Onderwerp van de lezing, die wordt ge houden door dr. E. Hennip- man uit Leiderdorp is "Va rens, fraaie versierders van vooral het tropisch bos". Tij dens de lezing zullen fraaie dia's worden vertoond. Aan vang 8 uur. Modeshow In het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 wordt vanavond een modeshow gegeven. De show is bedoeld voor vrouwen van alle leeftijden. Er wordt om acht uur 's avonds begon nen en de toegang is gratis. Federatie De afdelingen Leiden. Voor schoten, Warmond van de In dustriebond NKV en de afde lingen Leiden Voorschoten, Oegstgeest van de Industrie bond NW hebben na twee be sprekingen besloten met el kaar een federatie te vormen. De grote afdeling van de In dustriebond FNV blijft tot 1 januari 1981 als federatie be staan. Daarna is de fusie vol ledig en vloeien beiden samen tot de Industriebond FNV. Het bestuur dat nu gekozen is'ziet er als volgt uit: K. Rietdijk voorzitter (NW), R. Zandvliet, secretaris (NW), J.G. Azier, penningmeester (NKV), v.d. Geest bestuurslid (NKV), L. Janse bestuurlid (NW). De afdeling telt als ge volg van de fusie ruim 2300 LEIDEN - De belangrijkste evenementen die het ko mende jaar in de Leidse Groenoordhallen gehouden zullen worden zijn: 31 januari - 4 februari: Woon- manifestatie "Woon Ideaal", 15, 16 en 17 maart: BOVAG- occasionshow, 18 maart: Hondententoonstelling van de Kynologenvereniging "Rijnland", 29 maart - 1 april: Leidse paardendagen, 29 maart: Paasveetentoon- stelling, 7 april: Muziek en show 1979 met Leidse mu ziekkorpsen, 7 april: Open nationale kampioenschap pen showbands, 24, 25, 26 en 27 mei: Antiekbeurs, 12, 13, 14, 15 juli: Congres Jehova's Getuigen, 1 september: Fok- vee*-, mestvee- en zuivelten- toonstelling, 7 t.e.m 16 sep tember: 18de Leidato huis- houdshow, 29 en 30 septem ber: Beestenspul, 11,12 en 13 oktober: BOVAG-occasion- show, 25, 26, 27, 28 oktober: Najaars Pasar Gambir, 3 en 4 november: Taptade '79: in ternationale manifestatie voor muziek en majorette korpsen. Verder zijn er plannen om dit jaar zo'n 3 a 4 popconcerten in de Groenoordhallen te houden. Voor de maand mei - de precieze datum is nog niet bekend - staat een concert van de groep "Golden Ear ring" op de planning. Verder is op het buitenterrein van 14 tot en met 17 april het paas- lunapark en houdt het circus Knie in de zomermaanden enkele dagen residentie op het Groenoordhallenterrein. LEIDEN/DEN HAAG - Brand weerkorpsen in Nederland mo gen de in gebruik zijnde red dingslijnen en gordels niet meer als redmiddel gebruiken. Dit is een halfjaar gelden door een ver gadering van brandweercom mandanten van de grotere steden al besloten, maar dezer dagen door de hoofdinspecteur voor het brandweerwezen aan alle com mandanten meegedeeld. De reden voor deze beslissing is dat de reddingslijn van hennep en de gordel met gordelhaak niet meer aan de veiligheidseisen voldoen. Overigens zijn er nog maar en kele korpsen die dit materiaal gebruiken. In Leiden is de brandweer er al eer der van afgestapt, omdat er vol doende andere redmiddelen zijn. De reddingslijnen en gordels werden gebruikt door de brand weerman zelf, hij kon zich ermee in veiligheid brengen. Tegen woordig is dat niet meer nodig, de houten ladders zijn vervangen door lichtere waarmee men hoger kan komen. Bovendien zijn lad derwagens en hoogwerkers rui mer inzetbaar. De 26 november jl. uitgebrandde kamer waar verder nooit iets aan gedaan is. De bewoonster van deze kamer kreeg een andere kamer aangeboden die veel kleiner is maar waar wel veel meer huur voor betaald moet worden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3