„Vogelweid-school eerder sluiten" Bejaarden geëvacueerd [Le/f/se agenda Na twee jaar nog geen antwoord op klachten Plan van Leiderdorpse wethouder GEZONDHEID KEUKENHOF ONDERZOCHT VANUIT LUCHT MAANDAG 15 JANUARI 1979 Bij brand met veel rook in „Dillenburgh" LEIDERDORP - In het bejaar dentehuis 'Dillenburgh' te Leiderdorp is gisteravond rondom kwart over zes door onvoorzichtigheid met vuur in de keuken van een 88-jarige kamerbewoonster brand ont staan. Door de grote rookontwikkeling leek de brand erger dan ze in feite was. De snel aanwezige Leiderdorpse brandweer moest wel overgaan tot het evacueren van een 12-tal be woners, terwijl de 88-jarige vrouw met ademhalings moeilijkheden naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd moest worden. De keuken is hélemaal uitgebrand en de andere woningen en het gangcomplex hebben rook schade opgelopen. De Leiderdorpse politie kon vandaag nog geen schatting geven van de totale schade. De toestand van de bejaarde vrouw ts inmiddels weer re delijk genoemd. het Leiderdorpse bejaarden- Tv-storing Haarlemmertrekvaart OEGSTGEEST - "Wat den ken burgemeester en wet houders nu eens te doen aan de al bijna twee jaar durende klachten van be woners van de Haarlem mertrekvaart over hun tv- ontvangst". Dit vraagt Karei Beckers, PPR- raadslid in Oegstgeest, zich af in een brief aan burgemeester en wethouders. Beckers merkt op dat het bijna twee jaar geleden is dat B en W de klachtenbrief van bewoners doorzond voor advies aan Multivisie (het bedrijf dat de tv-mast plaatste), en dat er sinds dien nog geen enkel schot in de zaak is gekomen. Overigens stelt Beckers zelf dat hij nu precies een jaar vragen stelt over deze vreemde situatie, zonder dat hij ooit een bevredigend antwoord heeft gekregen. De kwestie betreft de bewoners bij de Haarlemmertrekvaart, die sinds de aanleg van de kabel-tv te kampen hebben met een slechte ontvangst van de Nederlandse zender. Deze slechte ontvangst, gepaard gaande met een storing die een dubbelbeeld veroorzaakt, is te wijten aan de aanwezigheid van de kabel tv-mast. In een brief van de betrokkenen aan de gemeente Oegstgeest wérd gesteld dat de benadeelden (35 gezinnen) best bereid waren kabel-tv te nemen. De actie had weinig effect, daar de gemeente Oegstgeest er in een antwoord op deze brief op wees dat aansluiting van de betrokkenen dermate duur zou zijn, dat dit het gemid delde tarief behoorlijk zou doen stijgen. De gemeente zegde wel toe dat later zou worden bekeken of het ge bied voor de aanleg van kabelte levisie uitgebreid kon worden tot de Haarlemmertrekvaart. Multi visie toonde weinig belangstel ling voor de problemen. Er werd zelfs beweerd dat de bewoners onmogelijk last van storing kon den hebben, iets wat door de be woners heftig werd aangevoch ten. Er is duidelijk sprake van een enorme schaduw, wat in feite een dubbelbeeld veroorzaakte, zo beweerden de bewoners. Bij Lopik deden zich overigens soortgelijke problemen voor met de kabel-tv. Hier kregen de be woners als compensatie een gra tis aansluiting op de kabel-tv Aardgas De tv-storing is niet het enige on gemak waarmee de bewoners aan de Haarlemmertrekvaart te ma ken hebben. Zo beschikken de bewoners ook nog niet over een aardgasaansluiting. Voor deze aansluiting zouden de bewoners een bedrag van 30.000 gulden moeten betalen terwijl dit in een normale woning rond de 150 bedraagt. De woonboten die zich aan de andere kant van de brug op Leids grondgebied bevinden, beschikken wel c LEIDERDORP - Zoals het er nu naar uitziet zal de openbare lagere school "De Vogelweid" aan de Vronkenlaan in Leiderdorp een jaar eerder moeten sluiten dan was voorzien. Het aantal nieuwe leerlingen is veel Kiezen sterker teruggelopen dan de cij fers indertijd voorspelden. Op basis van deze cijfers heeft het gemeentebestuur de ouders des tijds de garantie gegeven dat hun kind het onderwijs in het Vogel- weid-gebouw kon afmaken. De school zou rond 1980 worden op geheven. "Afbouwen" In 1976 is begonnen met het "af bouwen" ven de Vogelweid. Dat betekende dat de school vanaf die tijd geen nieuwe leerlingen meer kon aannemen. De be staande klassen konden de nor male tijd in het Vogelweid door brengen, net zo lang tot de laatste zesde klas zou zijn vertrokken. Daardoor heeft "De Vogelweid" nu al geen eerste en tweede klas meer. Volgend jaar is er ook geen derde klas meer, met als gevolg dat er vijf lokalen leeg komen te staan. Volgens de Leiderdorpse wethouder van onderwijs, Jos Verdier, is deze situatie reden om vroegtijdig in te grijpen en naar een goede oplossing te zoeken. "Door deze leegstand krijgt de ge meente Leiderdorp minder in komsten. Deze zijn Mmelijk ge baseerd op de stichflngskosten- vergoeding die door het rijk wordt uitgekeerd. Voor elk lokaal dat leeg staat wordt niets meer betaald, terwijl de gewone kosten toch doorberekend worden. Daarnaast maakt de leegstand een "onplezierige" indruk op de gene die in het gebouw moeten zijn. De kinderen en de leer krachten vinden het daar niet leuk meer", zegt werhouder Ver- dier die duidelijk wil maken waarom hij op een eerder gedane toezegging wil terugkomen. "*Ija, je moet op een gegeven mo ment kiezen hè. Niemand kan vooruit weten dat het aantal nieuwe leerlingen zó sterk zou te ruglopen. Als we de school een jaar eerder opheffen, brengt dat veel voordelen met zich mee. Doorgaan tot 1980 zou onder wijskundig een slechte zaak zijn voor de kinderen. Doorgaan be tekent een combinatie maken van de klassen vier, vijf en zes onder leiding van meer één leer kracht. En dat is nier verant woord. De kinderen kunnen be ter naar de school in Voorhof worden overgebracht. Maar het staat de ouders natuurlijk vol komen vrij of zij deze keus willen maken. Het gaat om in totaal 37 leerlingen. Dan zeg ik dat het be ter is hen ergens anders te zetten waar ze wél recht komen" meent de wethou der, die mede aan de hand van een inmiddels gehouden enquête onder de ouders van de 39 leer lingen is gaan praten met de ou dercommissie. Uit de enquête bleek dat 19 ouders bereid zijn hun kinderen naar de school in Voorhof over te brengen. Tien ouders zijn daar echter tegen en 8 hebben hun twijfels, of willen een beveiligde oversteek van de En- gelendaal alsmede een overblijf- gelegenheid in de Voorhof- school. "Een veilige oversteek kan ik niet garanderen en een overblijfgele- genheid zou andere scholen in Leiderdorp het recht geven ook zoiets te vragen. En dan zijn we financieel nog verder van huis" zegt de wethouder. Hij stelt verder dat door de ophef fing van "Vogelweid" in augus tus een andere school in Leider dorp geholpen kan worden. Dat Agent zakt bij redding ook door ijs WASSENAAR- Met veel moei te en met gevaar voor eigen leven heeft de 20-jarige poli tieman A. Wensink afgelo pen zaterdag de 7-jarige Govert van der Spek uit Wassenaar die door het ijs van de Zijlwetering was ge zakt, weten te redden. Wensink, die op het moment van het ongeluk in de buurt surveilleerde, ging kruipend het ijs op, in de richting van het wak waarin Govert lag en dat ongeveer vier meter van de kant was verwijderd. Op het moment dat hij het jongetje kon grijpen zakten beiden door het ijs en gingen kopje onder. Desondanks wist de politieman Govert nog te vinden. De twee wer den vervolgens door om standers op de wal geholpen. Het tweetal heeft aan het kou de en natte avontuur geen nadelige gevolgen overge houden. De openbare lagere school "de Vogelweid" i i Leiderdorp die binnenkort zal worden gesloten. Ijsbaan open LEIDERDORP - De ijsbaan van Leiderdorp is met ingang van vandaag weer geopend. De baan is open van 9.00 uur tot 22.00 uur. Voor aanstaande woensdag staan er districtswedstrijden gepland, maar daarvoor heeft de KNSB nog geen toestemming verleend. is de Reformatorische school die is gevestigd in een houten ge bouw aan de Splinterlaan. een'eigen klas te^ "Het bestuur van de Reformator!- sche school heeft een claim voor een nieuw gebouw in de nog te bouwen wijk Buitenhof. In een gesprek met het bestuur is mij duidelijk geworden dat men vol gend jaar best het gebouw aan de Vronkenlaan wil betrekken en af wil zien van de claim in Buiten hof. Gelukkig maar, want gezien het dalende leerlingenaanbod was het niet eens zo verstandig geweest om ook in Buitenhof een school te bouwen" concludeerrt wethouder Verdier, die zijn plan nen overigens nog door de ge meenteraad goedgekeurd moet Meeverhuizen "Gebeurt dit dan zullen de twee leerkrachten op de Vronkenlaan- school met de kinderen meever huizen naar de school in Voorhof. Anders zit men in Voorhof maar met drie leerkrachten voor 112 leerlingen." LISSE - In de wit gekleurde Keukenhof in Lisse worden alweer volop voorbereidingen getroffen om op de ope ningsdatum, 29 maart, uitstekend voor de dag te kunnen komen. De tuin viert dit jaar het 30-jarig bestaan en ter gelegenheid daarvan ondergaat de bloementuin een "fa ce-lift", die tuinarchitect Koster en zijn staf aan mede werkers handenvol werk geeft. Zo zijn aan de hand van de meest gebruikte wandelroutes van de bezoekers verschillende knel punten in de paden verbreed, de heidetuin en rotspartij zijn ver groot en op het ogenblik zijn ho veniers, (omdat hun werk in de tuin door de weersomstandighe den plat is komen te liggen), druk bezig in het park pompen en kra nen te voorzien van een fris tintje groen. Commissaris koningin in Oegstgeest OEGSTGEEST - Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan de ge meente Oegstgeest. Tegelijker tijd heeft hij vanmiddag het nieuwe overdekte zwembad in de gemeente officieel geopend. Na een vergadering met burge meester Van Eijsinga en de wet houders Thorn, Van Belle en Blom bracht het gezelschap rond Vrolijk een bezoek aan de Groene Kerk, waar zij werden ontvangen door de president kerkvoogd dr. W.J. Maan. Verder werd vandaag nog het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf bezocht. Via de Haarlemmertrekvaart, waar de onhoudbare verkeerssituatie on der de aandacht van Vrolijk werd gebracht, keerde men terug naar het gemeentehuis waar een spe ciale raadsvergadering werd ge houden. Tijdens deze vergadering kwam de actuele Oegstgecster problema tiek aan de orde. Na de raadsver gadering vertrokken de raadsle den, B en W en Vrolijk naar het geheten door burgemeester uve zwembad waar hij met overhalen van de lichtknop de onderwater-verlichting, overdekte bad opende. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Nico Dirk, z v H. Noppen en J.H. van Duijvenvoorde; Bastiaan L. z.v L.A. Ginsel en M.R. Heijmans; Marinus M. z v M.G. Horen berg en E.G.T.M. Knijnenburg. Overleden: P. Rook (1913); L. van Werk hoven (1902); P. Pikaar (1928); F. Leder (1904); W. Scheepmaker (1907); D. Ba- rendse (1899); M. Jansen (60), (Voorscho ten); M. Louwrier (41); J.D. Hirdes (58). Getrouwd: H. Laman en L. Geerlings; C. Callenbach en P. de Wit (Leiderdorp). Ondertrouwd: K.L.C. van der Vliet en J.E. van der Pompe; W.F. van Tongeren en S.M. Montanje; E. Echevarria Munoz en M.C. Splinter; H.J. Onkenhout en m Y.L. Schaap; R.C.T. Noordermeer en C. Tas; J.A. van Andel en A.W. de Mol; A.J.M. Wolvers en H.J.M. Hoogeveen. Wandelboekje VOORSCHOTEN - De afdeling Den Haag van het Instituut voor natuurbeschermingseducatie (I.V.N.) heeft een boekje uitgege ven met daarin twee wandelin gen door het kroondomein "De Horsten" in Voorschoten. Het werkje, dat verkrijgbaar is aan de ingang van het wandelpark Raaphorst, geeft uitleg over di verse waterverschijnselen in bos en veld De showkas ligt er nu nog verlaten bij, maar als het weer niet te veel tegenzit zal binnenkort worden begonnen met het overbrengen van eigen gekweekte azalea's en rododendrons, die in de showkas in bloei zullen worden getrokken. Om de gezondheid van de tuin te peilen heeft een carteringsvlieg- tuig van de KLM een serie infra- roodfoto's gemaakt die, bekeken door een stereoscoop, duidelijk een beeld geven van de gezond heid van het bomenbestand. Zo is er als het ware een maquette ont staan van het park. Dode en zieke bomen verschillen door hun kleur van gezonde bomen. Aan de hand van deze speciale foto's hebben verschillende zeer oude bomen een extra behandeling gekregen. Bijvoorbeeld is de grond rondom de wortels met kunstmest geïnjecteerd. De bo men krijgen op zo'n manier wat meer levenskracht toegediend. In de Keukenhof, waar alle bollen nu zijn geplant en rustig hun tijd afwachten onder een veilig dek van sneeuw, vragen niet alleen de bomen en de bloembollen de aandacht. Ook de karpers en de winden, die in de grote vijver voor het restaurant zijn uitgezet, moeten nauwlettend in de gaten worden gehouden. Met name door het i de laatste tijd moet men alle zei len bijzetten om de vissen heel huids door de winter te krijgen. Om toch voor de nodige zuurstof te zorgen zijn vorige week in het ijs van de vijver zogenaamde ra men geveegd, om het zonlicht de kans te geven tot de vissen door te dringen. Om de dieren op de bodem van de vijver zoveel mo gelijk rust te geven zijn er in de vijver ook geen wakken gehakt en heeft men schaatsers geweerd. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Troef, Noordeinde 2 A, fotografie; yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga; t'ai chi, 19.30 uur; gitaar, Go-club, 20 uur. Breehuys, ma., di., do. en vr. over- blijfsoos, 12-13.15 tur. Stadhuis, cie. algemene bestuurlij ke aangelegenheden, 20 uur. Kijkhuis, film van Ferreri, 20 uur. Nieuwe Rijn 20 A, film van de Leid- se Werkgroep Homofilie, 20.15 Poelmeer, Oegstgeest, opening overdekt zwembad, 17 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie, welzijn, 20.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. ruimtelijke ordening en openba re werken, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 12 tot 19 januari door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, telefoon 071-123553; Apo theek R. van Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, telefoon 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, telefoon 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn 134604, te lefoon ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, telefoon 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, V.d. Waalslaan telefoon 4641. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43, Noord wij kerhout, telefoon 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren* Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwijs winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur RutgershuiS Ook het vogelbestand van het park maakt moeilijke dagen door. Vijf tig reigers, die hun domicilie hebben in het natuurreservaat naast Keukenhof, zijn nu te gast in het park. Voor deze reigers zijn in de koudste dagen grote hoe veelheden vis fijngesneden. Ook voor de overige vogels zijn hapjes klaargemaakt. Van 10 tot 20 mei is de Liliade te gast op de Keukenhof. Voor deze lelienïanifestatie ligt een gede tailleerd plan gereed. De Liliade zal worden ondergebracht in de showkas. Het is de bedoeling dat in één nacht tijd de gevulde showkas wordt leeggehaald en dat daarvoor in de plaats het Li- liade-bloemenmateriaal wordt opgesteld. Op de Keukenhof maakt men zich nog helemaal geen zorgen over de onverwacht koude winter. Tuin architect Koster: "Het heeft er wel eens meer zorgelijk uitge zien, maar uiteindelijk kon het feest toch normaal door gaan. Daar rekenen we nu dan ook maar op. We hopen wel dat het binnenkort is gedaan met de erg ste koude, want er moet namelijk ook nog 3000 kilo graszaad ge zaaid worden". FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven tel.: 410903/895587/410357/892597. Keukenhof-tuinarchitect Koster: "Nog 3000 Icilo graszaad zaaien" LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnementf 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2