Huzarenstukj e korfballers Fides Pacta Crosstitel Stamsnijder door val van Snoeijink PI Leiden toont verschil tussen top en de rest Onnodig verlies De Danaïden Trotters met veel moeite langs DAS Bronstring nog ongeslagen MAANDAG 15 JANUARI 1979 SPORT LEIDEN - In de overgangsklasse C van de microkorfbal- competitie kwam Fides Pacta goed voor de dag, nu het koploper Samos op 10-10 hield. Met dat resultaat revan cheerde het Leidse team zich voor de nederlaag, die het eerder dit seizoen tegen die Utrechtse ploeg opliep. De twee andere Leidse overgangsklassers, Danaïden en Al gemene, beleefden daarentegen een teleurstellend weekeinde. De Danaiden verloor met 14-13 van de zwak ste equipe uit de afdeling, DEVD, terwijl De Algemene geen kans zag Achilles uit Den Haag een punt afhandig te maken. De Algemene-Achilles 10-15 In de eerste helft van deze voor De Algemene zo belangrijke wed strijd zag het er niet naar uit dat de brigade van Bart Lambooy met grote cijfers verslagen zou worden. Ondanks het krachtige openingsoffensief van Achilles, dat die formatie een 0-2 voor sprong opleverde, kwam Alge mene binnen 10 minuten weer op gelijke hoogte. De Leidenaars slaagden er zelfs in via Wim van Vliet en Sanny Rusman op een op dat moment verdiende 5-3 voorsprong te ko- Een nadien door Arbiter Schnabel aan Achilles ten onrechte toege kende strafworp, benut door Ste ven Broers, luidde echter de ne derlaag voor Algemene in. Coach Lambooy en speler Wim van Iter- son wonden zich in zodanige ma te over de scheidsrechterlijke dwaling op, dat ze het spel totaal vergaten. In de laatste fase van de eerste helft moesten de Leide naars, bij wie Lambooy was weg gezonden, de voorsprong prijs geven: 5-6. Na rust bracht Wim van Iterson beide équipes weliswaar nog op gelijke voet, maar het pleit was voor De Algemene definitief be slecht toen dat team nog twee strafworpen moest incasseren. Achilles kon mede daardoor naar de 10-15 zege opmarcheren. Doelpunten: Wim van Vliet 4x, Ruud van Vliet 3x; Truus vap Vliet; Sanny Rusman en Wim van Iterson. DEVD-De Danaïden 14-13 Ondanks de riante voorsprong, die de Danaïden in het eerste part had opgebouwd, moesten de Sleutelstadbewoners voor de derde achtereenvolgende maal een nederlaag incasseren. Een te lichtvaardige instelling in de openingsfase van de tweede pe riode lag aan dat verlies ten grondslag. Een onbegrijpelijke nederlaag, als bedacht wordt dat de Danaïden bij rust nog op een 3-9 voorsprong kon bogen. Mede door de lank moedige houding van de Leide naars kwam DEVD goed terug, waardoor in een mum van tijd de achterstand al tot de helft was ge reduceerd: 7-10. Gerard Nap leek zijn ploeg met de door hem gescoorde 10-12 nog even op het juiste pad terug te brengen, maar uiteindelijk bleek DEVD toch over de langste adem te beschikken. Doelpunten: Cees Christiaanse 5x; Hans v.d. Leek 3x; Eric Filemon 2x en Hennie Devil ee. Samos-Fides Pacta 10-10 (5-4) Op meer dan voortreffelijke wijze is Fides Pacta bezig te herstellen van de eerder in deze microcom petitie opgelopen nederlagen. De wedstrijd in Utrecht leek op een duel om de bovenste plaats en het scheelde zelfs weinig of Fides Pacta had zelfs met een overwin ning naar Leiden teruggekeerd. In de eerste helft ging het duel gelijk op. Om en om kwamen beide ploegen aan de leiding. In de tweede helft hadden de Lei denaars zelfs het beste van het spel. Daan Carree 2x, Nico Pi- kaar, Wim Piket en Yvonne Neu teboom drukten de meerderheid uit in doelpunten (6-9). Tot aan de achtste minuut voor tijd hield Fi des Pacta de Utrechtenaren op afstand 8-10 (Anja Kamping), maar in de slotfase kwam Samos nog op 10-10. Doelpunten in de eerste helft: Dik Onderwater 2x, Wim Piket, Daan Carree en Diet Rijsbergen. Eerste klasse In de eerste klasse is Zuiderkwar tier er niet in geslaagd het gat op de ranglijst met Het Zuiden te dichten. Door de nederlaag tegen de Rotterdammers is de afstand tussen Zuiderkwartier en Het Zuiden onoverbrugbaar gewor den. De Rotterdammers zullen daardoor naar de Overgangsklas se terugkeren. TOP verloor met 11-9 van Ready. In de eerste helft kwamen beide teams vrij ge makkelijk tot scoren (19-7). maar in de tweede helft werd er van de vijfde minuut tot aan de negenen twintigste minuut niet gescoord. Crescendo heeft het tegen Quick net niet kunnen redden. Met 9-10 werd verloren. Zuiderkwartier - Het Zuiden 7-10 (3-4). Door deze nederlaag heeft Zuiderkwartier zijn eventuele aspiraties op de titel prijs moeten geven. Het Zuiden verdiende de overwinning, hoewel er in de eer ste 30 minuten nagenoeg geen krachtsverschil te bespeuren viel. In de tweede helft liep Het Zuiden via 3-0 en 4-8 naar 5-10 weg. Leidse doelpunten: Ineke de Hertogh, Carla de Kreek, Eric van Lunteren 3x, Dirk Jan de Kreek en Toos van Dam. Crescendo - Quick 9-10 (5-4). Het gevecht om de onderste plaats is voor Crescendo ongunstig uitge vallen. In de eerste helft leek alles nog mogelijk en werd er zelfs met een voorsprong gerust. De routi ne van Quick en het zwakke op treden van de scheidsrechter de den de groenwitten in de tweede helft de das om. Voor Crescendo scoorden: Piet l'Amie 5x en Louis Kok 4x. Ready - TOP 11-9 (10-7). Het be langrijkste van deze wedstrijd speelde zich af in de eerste helft. Het hoge tempo in de eerste helft werd beide ploegen in de tweede episode noodlottig. Slechts drie maal kon er nog maar gescoord worden. Doelpunten: Bert Stam 3x, Jan Willem Simmelink 3x, Anneke Keuning en Dirk Meijer 2x. Tweede klasse In de tweede klasse maakt Ons Ei land zich toch langzaam maar ze ker op voor het belangrijke tref fen tegen Kinderdijk. Door de overwinning op NIO (13-7) staan Martin Filippo van De Algemene in de aanval tegen Achilles. Zijn ploeg zou uiteindelijk met 10-15 het onderspit delven. de Leidenaars in verliespunten op gelijke hoogte met de koplo per. Coach Piet Weerheim denkt echter nog niet aan een kam pioenschap. Daarvoor is de con currentie in deze klasse te groot. Pas in het laatste weekeinde zal volgens hem de kampioen be kend zijn. De dertien treffers te gen NIO kwamen uit handen van: Wim Nijenhuis 2x, Rob Hassel- bach 3x, Barry van Duin, Julia Arnoldus, Olga Soedan, Patrick Verra 3x, Piet Beekman 2x. Kinderdijk - Fluks 7-6 (3-3). In de allerlaatste minuut van dit treffen heeft Fluks de wedstrijd verlo- GIETEN (GPD) - Dramatiek is in de wielersport een veel voorkomend verschijnsel. In het Drentse Gieten werd daarvan weer eens een sprekend voorbeeld ten tonele gevoerd tijdens de strijd om de nationale titel veldrijden voor amateurs en profs. De hoofdrolspelers in het sportieve drama waren Herman Snoeijink en zijn Twentse streekgenoot Hennie Stamsnijder. Het noodlot had beslist dat eerstgenoemde de rol van slachtoffer kreeg toebe deeld, hetgeen voor zijn tegen strever Stamsnijder inhield dat hij in een decor van sneeuw en duizenden toeschouwers de ge vierde held kon spelen. Anders gezegd: Stamsnijder zegevierde dank zij een knullige buiteling van Snoeijink in de laatste ronde, op een moment dat de Denekam per onderwijzer zo goed als zeker was van prolongatie van zijn ti tel. Een kunstmatig aangebrachte hin dernis op een omgeploegde ak ker verpulverde alle illusies van Snoeijink. Terwijl hij zijn voor sprong op zijn enige concurrent had uitgebouwd tot zo'n 15 sec., struikelde Snoeijink over een balk. Een val was onvermijdelijk. De tweestrijd zou niettemin tot op de streep zijn uitgevochten, ware het niet dat Snoeijink zo on gelukkig tegen de vlakte sloeg, dat hij tussen het frame en de voorvork van zijn fiets bekneld raakte. Er gingen minuten voor bij voordat de ongelukkige Tuk ker zich uit zijn benarde positie had bevrijd. Voor Stamsnijder, die overigens wel enigszins in het nadeel was omdat dit parcours een minimum aan loopwerk vereiste, was het vervolgens een koud kunstje de kampioenstrui te veroveren. Nummer drie van het uiteengera felde peloton, de Brabander Rei- nier Groenendaal (tweede ten slotte), had toen al ruim een mi nuut achterstand op het leidende duo opgelopen. De verbazing was groot bij het publiek toen Stam snijder moederziel alleen de fi nish passeerde, en werd nog gro ter toen Snoeijink in het geheel niet meer kwam opdagen. De ge ruchten dat de onttroonde kam pioen ten val was gekomen en daarbij een sleutelbeenbreuk zou hebben opgelopen, bleken echter maar voor de helft waar. Snoeijink was inderdaad ten val gekomen, maar van een ernstige blessure was geen sprake. De coureur uit Denekamp mankeer de zelfs niets. Hij was echter zo gedesillusioneerd, dat hij regel recht naar de warme douche koerste. Een plaats bij de eerste zes was zeker nog haalbaar voor hem geweest, maar na zijn buite ling kon hij de moed niet meer opbrengen de tocht in het Zwa- nemeer-bos te voltooien. Een afdoende verklaring voor zijn val kon de teleurgestelde Snoeijink niet melden. Ver moeidheid was volgens zijn zeg gen in elk geval uitgesloten. Snoeijink: „Misschien ben ik iets In overleg met de sportcommissie van de KNWU heeft de bondscoach voor de veldrijders, Cees Zoontjes, de vol gende renners geselecteerd voor het wereldkampioenschap, dat over twee weken in het Italiaanse Sacco- longo plaatsvindt: Hennie Stam snijder, Herman Snoeijink, Reinier Groenendaal en Wil Brouwers. Re serve is Frans Francissen. Bij de profs wordt Nederland vertegen woordigd door Kees van de Wereld. te overmoedig geweest. Ik weet het eigenlijk niet. Risico's hoefde ik niet te nemen, omdat ik een behoorlijk stukje voor lag". De dolgelukkige Stamsnijder, om ringd door uitzinnige supporters, beschreef het beslissende mo ment als volgt „Hij werd zeker zenuwachtig". Een fortuinlijke winnaar noemde Stamsnijder zich niet „Zoiets hoort er nu eenmaal bij in het wielrennen. In de voorlaatste ronde ben ik gevallen, waardoor Herman een voorsprong op mij kon nemen. Als hij had gewon nen, had daar geen haan naar ge kraaid. Toen ik was gevallen, dacht ik trouwens wel dat de koers beslist was. Bert Boom, mijn begeleider, zei echter dat ik nog eenmaal alles moest geven. En dat is goed uitgepakt". Het duo Stamsnijder-Snoeijink toonde zich in Gieten een klasse apart. Beide Twenten bewezen andermaal dat zij in crossend Nederland op eenzame hoogte staan. Hoe Stamsnijder en Snoeijink er internationaal voor staan, wordt over twee weken duidelijk in de Italiaanse plaats Saccolongo, waar om de Regen boogtrui wordt gestreden. Het mondiale succes zal van Stam snijder en Snoeijink moeten ko men. Hun overmacht in Gieten Groenendaal kon nog redelijk dicht in de buurt blijven, maar outsiders als Bennie Meijer, Jan Olde Meule, Frans Francissen en Kees van de Wereld moesten erg veel terrein prijsgeven op het glibberige parcours. De laatste mocht zich overigens ook als kampioen laten huldigen. Van de ren. Want met nog precies 90 se conden te gaan stonden de Noordwijkers nog met 5-6 voor. Fouten bij balbezit spel veroor zaakten tenslotte deze dramati sche afloop. Doelpunten: Jan Verloop 2x, Corrie van Hoek, Corrie Schelvis en Peter v.d. Berg Phoenix - Fiks 9-9. Ook Fiks heeft in de slotfase de wedstrijd min of meer uit handen moeten geven. Via 6-9 kwam Phoenix nog net voor tijd op 9-9 uit. Doelpunten: Aad Knetsch 3x, Ineke Kooy. Ma rian den Hollander 2x, Robert v.d.Kraan 2x Martin Huizinga. GERT GRESSIE t Herman Snoeijink, die vlak t zandpaden is iets waartoe veel Nederlanders zich geroepen Ook de veteranen kwamen in het strijdperk. Lissenaar Herman Zuiderduin bleek bij de 'oudjes' verreweg de rapste. Hij had voor de tien kilometer 33 minuten en 11 seconden nodig. AMSTERDAM - Opnieuw heeft Parker/Leiden aan getoond dat het verschil tussen de top en de mid denmoot van de ere-divi- sie basketbal heel erg groot is. De Leidenaars wonnen twee weken gele den al met ruim verschil van de nummer vier Rot terdam Zuid en de week daarop van de nummer drie Donar; zaterdag was het als vijfde geklasseerde Amsterdam het slachtof fer. De 70-101 overwin ning had voor Leiden zelfs nog groter kunnen uitval len, als de ploeg van Hen nie Blom in de beginfase van de uitwedstrijd tegen Amsterdam wat beter op schot was geweest. De toch al ruim uitgevallen over winning had Leiden grotendeels te danken aan het feit dat Blom zolang zijn sterkste formatie bin nen de lijnen hield. De vraag dient zich echter aan of dat wel zo handig was. De Leidenaars zijn per slot van rekening al vrijwel verzekerd van deelname aan de play-offs. Tegen het uit vorm zijnde Amsterdam had Blom met een gerust hart zijn bankzitters Paulides en Cornelissens wat meer speeltijd kunnen gunnen. Mopperen Cornelissens mopperde na afloop: "Blom is soms onnavolgbaar. We staan toch van het begin af aan voor. Waarom gunt-ie mij dan niet wat meer speeltijd?" Blom deed dit echter niet. Blom: "We moeten kampioen worden en dat kunnen we alleen met onze beste spelers. Bob Oostveen en John Washington moeten in dat team ingepast worden. Cornelissens kan ik daarom niet zoveel speel tijd geven. Ook niet als we met de rust al met 25 punten voorstaan. Dat zegt me niets". Vijf minuten voor tijd bij een stand van 60-97 mochten Paulidus en Cornelissens uiteindelijk komen opdraven. Te laat want de span ning was toen al verdwenen. Die was er trouwens maar zelden geweest, want Leiden dicteerde het spel vanaf het begin. Hier door kreeg het publiek in de Apollo-hal eenzijdig, maar goed basketbal te zien. De enige ge vaarlijke angel in de Amsterdam se ploeg, Hank Smith, werd goed in bedwang gehouden door Jimmy Woudstra en de andere Amerikaan waarover coach Egon Steuer kan beschikken, Al Davis, kwam in de eerste helft niet aan de bak. Davis speelde voor zijn doen heel slecht. De vier punten die hij toen scoorde bewijzen dat. Omdat Kragtwijk de basket ook niet goed kon vinden en spelver deler Walter Ombre bij tijd en wijle door Plaat werd dolge draaid kon Leiden heel gemak kelijk afstand nemen van zijn op ponent (0-8, 10-24 en 19-36). Mentale dreun Washington gaf Amsterdam in die fase een mentale dreun, waar door de wedstrijd al in de eerste helft werd beslist. Washington grabbelde een bal van de grond en dunkte vervolgens uit stand. Zelfs het Amsterdam-publiek had er een applausje voor over. Hij verdiende het, want de lange Amerikaan speelde tegen Am sterdam zijn beste wedstrijd tot nu toe. Tegen Rotterdam Zuid en tegen Donar moest hij vroegtijdig het veld verlaten omdat hij vijf per soonlijke fouten beging. Tegen de ploeg van Steuer verliet Was hington het veld met slechts één persoonlijke fout achter zijn naam. Een goede prestatie als wordt bedacht dat hij als verde digend ingestelde center uit blonk. Hij scoorde niet alleen zes Onmogelijk Omdat de 25-50 ruststand Steuer duidelijk maakte dat zijn ploeg voor een onmogelijke taak stond in de tweede helft gunde de Am- sterdam-coach zijn bankspelers Schilp, Richel, Pieterse en Lies- dek na rust de nodige speelminu ten. Het viertal werd al direct ge confronteerd met een tegenstan der die er ook in de resterende 20 minuten nog eens flink tegenaan wilde gaan. Collins accentueerde dat met twee gave dunks. Nadat Steuer bijna zijn gehele tweede team binnen de lijnen had gezet, waagde Blom het om Collins en Plaat ten gunste van Joost Cor nelissens en Peter Paulidus te wisselen. Cornelissens maakte vervolgens het honderdste punt (64-101) waarna Hank Smith er voor zorgde dat zijn club nog iets terug kwam (70-101). Scores Leiden: Collins 28; Bruins- ma 26; Woudstra 14; Plaat 13 en Kip 8 punten. Scores Amsterdam: Smith 26; Da- vis 16; Kragtwijk 14 en Pieterse en Schilp 4 punten. HERMAN POOS LEIDEN - Door een 78-73 overwinning op DAS heeft Nijssen Trotters zijn kopposi tie in de rayon hoofdklasse behouden. De Leidenaars speelden ondanks de winst op het als derde geklasseerde DAS geen beste wedstrijd. De ruststand 24-26 was dan ook verdiend in het voordeel van de mensen uit Delft. In de tweede helft beslisten de Lei denaars de wedstrijd uitein delijk in hun voordeel door hun surplus aan routine. Plomp (18), Ruyssenaers (16) en Maarssen (14) kwamen in de dubbele cijfers. Volgende week zaterdag kan Trotters waarschijnlijk het kampioen schap binnenhalen, als het wint van naaste belager An- guila uit Spakenburg. Binnen zes minuten had een sterk gemotiveerd Luba de uitwedstrijd tegen Argus in feite al beslist. Vanuit een goed gesloten verdediging bouwde Luba in de beginfase al een 6-23 voorsprong op. Het op de één na onderste plaats staande Argus had in de eer ste helft niets tegen het goede spel van Luba in te brengen. Na een ruststand van 36-56 deed Luba in het tweede part een stapje terug, waardoor de voorsprong niet uitgebouwd werd. Einduitslag: 68-88. Scores: Kallenberg 25, Ross 17 en Van der Geer 16 punten. De dames van Parker Leiden komen zo langzamerhand toch weer in het rechte spoor. Weliswaar ging de uitwed strijd tegen De Groene Uilen opnieuw verloren, maar de cijfers 58-50 geven aan, dat de Leidse ploeg ditmaal niet weggespeeld werd. In de eindfase bleek de thuisclub net iets sterker dan Leiden, dat binnen afzienbare tijd eindelijk weer eens op een overwinning wil rekenen. De rolstoelploeg van De Sleu tels kreeg de zege wel erg ge makkelijk in de schoot ge worpen. Opponent Drecht- steden kwam namelijk niet opdagen, hetgeen een regle mentaire 2-0 nederlaag in hield. Wereld was met zijn derde plaats De strijd om het Belgisch kam- namelijk de beste prof, welijks tot de verbeelding spre kende prestatie, omdat zich slechts zes broodrijders hadden aangemeld. Niettemin is in Gieten aangetoond dat het veldrijden in Nederland pioenschap veldrijden heeft bij de profs een verrassende over winnaar opgeleverd in de per soon van Jan Teugels. Hij bleef in Koersel de gedoodverfde win naar Roger de Vlaeminck ruim minuut voor. goede toekomst tegemoet In Zwitserland eiste Albert Zweifel gaat. De publieke belangstelling was in het Drentse brinkdorp on verwacht groot. De sterke uit breiding van de veldritkalender spreekt trouwens voor zich. Ei genlijk is dat ook logisch, want het ravotten in klei en op bos- en de titel bij de profs voor zich op, terwijl Fritz Saladin de amateur- titel pakte. André Wilhelm toon de zich in Frankrijk de sterkste en in West Duitsland mocht Klaus Peter Thaler de kampioen strui bij de profs aantrekken. DORDRECHT - Na twee ronden in de halve finales van de strijd om de Ne derlandse damtitel in Dordrecht is alleen Leide- naar Evert Bronstring nog ongeslagen. Na zijn overwinningen op Bakker (Alblasserdam) en Van Harten (Groningen) van zaterdag en zondag leidt Bronstring met vier punten in groep twee. In groep één wordt de eerste plaats ge deeld door Van Aaiten en Van der Wal met drie punten. De derde ronde wordt zaterdag gespeeld. Michael Korenevski is zaterdag in Erevan de nieuwe damkam- pioen van de Sowjet Unie gewor den. De 23-jarige Korenevski ging oud-wereldkampioen Tsje- golev vooraf en haalde uit zes mogelijke punten vier en een half punt. Tsjoelkov eindigde als der de, Letsjinski werd vierde en laatste. Korenevski, Tsjegolev en Letsjinski zullen in mei in het Italiaanse Bolzano deelnemen aan de strijd om de Europese ti tel. t Evert Bronstring

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11