Safari: een onbeschrijfelijke belevenis ZATERDAG 13 JANUARI 1979 „Ik zou het best willen, maar ik kan het met beschrij ven. Het is simpelweg onbeschrijflijk. Overweldi gend" „Ik ben blij dat ik dit heb mogen meemaken, maar ik zal nog blijer zijn als mijn kleinkinderen deze onge looflijke ervaring kunnen opdoen" Twee citaatjes uit het gastenboek van de Kilaguni-Lodge.Het is een van die vermaarde bush-hotels in het hartje van de zwarte re publiek Kenya, u-aar je zittend op het terras de Afrikaanse die renwereld kunt gadeslaan. Waar je 's nachts wakker wordt van het gehuil van een hyena.het gebrul van leeuwen of het gekras van apen aan de deur van je kamer Waar de kleurrijkste vogels de kruimeltjes oppikken die naast je bord zijn gevallen en waar enorme grijsgroene hagedissen met een felgele buik eigenwijs en nieuwsgierig hun helblauwe koppeii op en neer bewegen als je door het gras van de tuin loopt om de wondermooie cacteëen te bewonderen Inderdaad. onbeschrijflijk mooi. Adembenemend, im posant. Woorden schieten let terlijk te kort om de ervarin gen van een safari-ganger weer te geven. De mengeling van schoonheid, spanning en avontuurzin doet de fantasie van de jongensboeken herle ven. De natuurfilms van de televisie worden werkelijk heid. Het volmaakte even wicht van het wonder dat na tuur heet doet alle herinne ringen aan milieuvervuiling vervagen. Hier, in Kenya is de schepping nog puur. Wildjager De KLM dropt de bleekgeziöh- ten iedere vrijdagmorgen vroeg op Kenyase bodem. De volgende morgen staan de Volkswagenbusjes en Land rovers klaar voor de tocht Handig manoeuvreert - de zwarte chauffeur zijn vehikel door het drukke stadsver keer, want Nairobi is een hv permoderne wereldstad mei. een nagelnieuw vliegveld (inclusief de slurfen) en met vele prachtige gebouwen met parkeerproblemen en veel, veel stoplichten en ro tondes. Maar diezelfde chauffeur ont popt zich luttele uren later als een wildjager van formaat Hij stuurt zijn auto langs we gen vol kuilen en gaten en „ruikt" het wild als het ware op verre afstand. Aan sporen in het hoge gras, aan uitwerp selen, aan bewegingen van de bomen ontleent hij zijn ken nis. Een excursie langs onge baande wegen is het hoogte punt van zo'n safari: op zoek naar het wild, voorzichtig en omzichtig om de dieren niet op te schrikken. Het is een opwindende sport met als in zet de benadering van een groep leeuwen of een chee- tah-paar met jongen, ergens luierend onder een boom, of beter nog, kluivend aan de restanten van een pas ver schalkte prooi. Zo'n safari is een avontuurlijk gebeuren. Kenya, dat meer aan wildbescherming doet dan welk land ter wereld ook is rijk aan natuurschoon en men vindt er - zij het dat he natuurlijk wel even zoeken vergt-vrijwel elk dier dat ooit het zwarte werelddeel heeft bevolkt. Cheetah's en lui paarden, olifanten en giraf fen, antilopen en wratten zwijnen, zebra's en gazelles impala's en krokodillen, rhi- nocerossen en apen. Bij de vleet. Maar bovendien heeft Kenya een fiks aantal lodges, stuk voor stuk gesitueerd op plaatsen waar het wild van nature zijn drinkplaatsen zoekt. Tentenkampen zijn er bij. maar ook luxueuze hotels, waarvan een zelfs in de toppen van een reeks bomen is gebouwd. Het trappenklimmen wordt evenwel rijk beloond, want door je slaapkamerraam kijk je op de olifanten neer en als je geluk hebt jagen de leeu wen voor je bed op een impa la. In een van die lodges, de Mount Kenya Safari Club die werd opgericht (en nog wordt geëxploiteerd) door de film ster William Holden, heeft prins Bernhard een prive-ap- partement met eigen bar en een badkamer als een zwem bad. Toeristen mogen er als het erg druk is wel eens een keertje slapen. Ze zijn dan van het beste kijkplaatsje op de natuur verzekerd. De safarigangers die op vrij dagmorgen in Nairobi wor den gedropt trekken met hun busjes van lodge tot lodge en van park tot park. Er is trou wens zoveel verscheidenheid dat men enkele jaren achter een op safari kan gaan zonder ooit in dezelfde lodge te moe ten logeren. Er komen nog steeds nieuwe bij, zoals vol gend jaar in de buurt van het Victoriameer aan de grens van Oegandó. Het grote wach ten is overigens op het hero penen van de grens met Tan zania zodat het netwerk van parken dat zich over beide landen verdeelt weer gesloten is. Het zit beide landen tot stemming komen, want er wordt al enkele maanden lang intensief onderhandeld Wekkertje Er zijn verschillende manieren om op safari te. gaan. De ge woonste is die met het busje van de reisorganisatie. Dat brengt je naar de lodges en verzekert je van een „game- drive" iedere morgen en ie dere namiddag. Het is onwe zenlijk te zien. hoe direct na het ochtendkrieken en kort voor het wegzakken van de zon de dierenwereld tot leven komt. Alsof een wekkertje is afgelopen staan de dieren op, rekken zich uit en gaan op jacht. De wilde tenminste want de graseters zijn wel zo ongeveer de hele dag in de weer om 'de magen te vul len. De slanke impala's zijn de huismussen van Afrika: men ziet ze overal, soms in kud den, een enkele keer-en dan meestal de mannetjes - soli tair. Vreemde bokkespron- gen maken ze soms als ze als vrolijke lammetjes in een bloemrijke Hollandse voor jaarswei dartelen, spelend el kaar achterna hollend. Majestueus zijn de gazellen en vooral de giraffen, die je heus niet alleen tijdens zo'n game drive in de vroege morgen ziet, maar die herhaaldelijk je pad kruisen als je over de weg rijdt. Dat doen trouwens ook de kudden olifanten, die ge lukkig nog ruimschoots voor radig zijn, al hebben de stro pers lelijk huisgehouden de laatste jaren. Het is overwel digend, zomaar onderweg te moeten stoppen als de jum bo's het verkiezen om dood kalm een gebaande weg over te steken, zich hier en daar te goed doende aan een malse boomtak, dan weer snoepend van het hoge gras, altijd de kleintjes beschermend door hen midden in de kring te houden De leeuw heet de koning van de wildernis en hij siert het na tionale wapen van Kenya, maar in werkelijkheid is de olifant het symbool van de Afrikaanse natuur, of hij nu bijna wit is. zoals in het Ambo- seli-park, aan de voet van dg zelfs op de evenaar liggend al tijd met een glinsterende sneeuwkop getooide Kili manjaro. of rood zoals enkele honderden kilometers ver derop in het Tsavo-park met zijn geheimzinnige vulkani sche lava-bedding. Een bus-safari geeft je alle mo gelijkheden om ze te bekij- it De heel luxe safari maak je door de lucht. Wie het kan betalen vliegt met een sportvliegtuig naar een lodge en overnacht daar als een Foto rechts: Olifanten in Kenya. De natuurfilms van de televisie wor den werkelijkheid. ken. Net zoals de vogels, de logge en overdag vrijwel al tijd onder water verblijvende „rhino's" die alleen maar zo nu en dan hun enorme muil openen om loom te gapen (hoewel... je ziet de voetstap pen van hun enorme poten in de smalle weggetjes langs het water, die ze in de nachtelijke uren banen) alsook meneer krokodil, overdag nauwelijks .te zien als hij roerloos ligt te zonnen en niet of nauwelijks is te onderscheiden van een drijvende boomstam, door de een of andere olifant achte loos in het water geplonsd Dat trouwens is een van de hoogtepunten van een safari: badende olifanten, de slurf fier in de lucht, ploeterend en spelend ermee als met een tuinslang. Vliegsafari's Heel luxe safari's maak je door de lucht. Ze zijn te bespreken in Nairobi of in Mombasa, de fascinerende half Arabische havenstad aan de Indische Oceaan. Wie het kan betalen vliegt met een sportvlieg tuigje naar de een of andere lodge, overnacht daar als een prins of prinses en maakt met de beste game wardens de ochtend-en middag wildzoek- ritten per landrover door de diepste wildernis om vervol gens verder te vliegen naar het kleine vliegveldje bij al weer een andere lodge. Luxe, gemakkelijk, niet ver moeiend maar natuurlijk wel even duurder. De meest avontuurlijke safari's maken de dapperen, die er zelf op uit trekken naar de wildernis. Eenvoudig is het niet altijd, want de wegen zijn op een uoodenkele uitzonde ring na baren boos en je moet je niet verbazen als (bordjes of niet) overstekend wild je weg verspert. En dat is dan echt wild... als kanonskogels zwe vend door de lucht (een de weg over springende impala) of als rotsblokken veranderde olifanten. Moeilijker te ont wijken zijn soms nog de ko lossen van vrachtwagens die zich van de kust spoeden naar allerlei plaatsen en plaatsjes in het binnenland, vaak tot ver voorbij Nairobi en zelfs tot in Oeganda, dal immers voor zijn aan- en afvoer op Mombasa is aangewezen. Het is opmerkelijk hoeveel wa- bij zijn die de nale dr; Ker het Tusker bie: gens een best biertje met een juweel van een kraag, hoog bekroond tijdens bierwed strijden in België en Duits land). Hier en daar langs de weg ligt een eenmaal veron gelukte vracht- of tankau to. Masaai Zo'n prive-safari heeft onge kende voordelen. Je trekt op' je eigen houtje door het land en ziet mens en dier natuur lijk opzijn best. Ook de mens. de verwestelijkte Kenvaan uit de grote stad. maar de nog al tijd als nomaden levende Ma- saai eveneens: lange, prachtig gebouwde mannen en vrou wen, die door de regering maar zelden zijn te bewegen om de ontwikkeling van het beschavingspatroon te vol gen. Ze weiden hun kudden van soms wel 1000 stuks vee, zoals ze altijd hebben gedaan en accepteren de moderne tijd alleen omdat ze hun kraaltjes en sieraden, hun kalebassen en speren voor goed geld aan de toeristen kunnen slijten. Mooie Masaai-meisjes versper ren dansend de weg, norse krijgers proberen speren en messen te verkopen en stam hoofden nodigen desnoods gezelschapjes uit om hun' dorpjes te komen bekijken. Wel tegen betaling uiteraard en dan nog zijn veel onderda nen niet bereid voor de came ra's te poseren. Masaai's zijn trotse mensen, sierlijk in hun beweging, afstandelijk in de deling gadeslaan. Zelfs als ze eenzaam of met zijn tweeën over de hoogvlakten dwalen te midden van hun vee, altijd gewapend met mes en speer om bij ontmoetingen met leeuwen niet weerloos te zijn. Dat is Afrika nog op zijn mooist. Een tocht door de wildernis confronteert je met alle mo gelijke en onmogelijke ver schijnselen van dierenland, met de vreugde van het jong geborene, maar ook met de meedogenloosheid en schijnbare wreedheid van de wildernis, waarin de onher roepelijke wet geldt van eten en gegeten worden en waarin alleen wat sterk en gezond is overleeft. Geen beeld is zo triest als dat van dat eenzame zebraatje midden op de weg met achter zich de majesteitelijke sneeuwhoed van de Kili manjaro... Daar stond hij. nat en huiverend met grote pgcr. starend in de verte, verlaten door de troep, magertjes en niet bereid een enkel stapje opzij te doen voor de auto. Kennelijk niet flink genoeg bevonden door de moeder, die een kilometer of wat ver derop wel te zoeken zal zijn geweest in de daar gemoede lijk grazende kudde. Zo stond het diertje daar. Hulpeloos. Nooit leek zijn gestreepte huidje zo op de pyama van een troost zoekende kleu ter. Machteloos voelt de chauffeur, zich dan achter zijn stuur... Er valt niet anders te doen dan door te rijden. Straks zal er wel die cheetah-moeder ko men die met ook al weer twee kleintjes lag te dromen onder de boom waar de safaribusjes zich heen spoedden... Het ze braatje wacht, als vastgena geld aan de leem van de ge baande weg als zocht het hulp bij voorbijgangers... prooi voor hongerigen, die zullen leven voor enkele nieuwe da gen dank zij hem. En dan komen de hyena's en de jakhalzen, zoals de avond te voren, toen de kok van de Se rena Lodge in Amboseli wat overblijfselen vlees enkele tientallen meters voor het ter ras neersmeet. Eerst kwamen de huiskatten van de hotel baas, dapper maar uiterst waakzaam. Tot de duisternis echt viel deden ze zich te goed, zich daarna met ge zwinde spoed terugtrekkend onder de tafeltjes op het ter ras. De gazellen kwamen erst op het schijnsel sch: nnwerpers drinkpoel verlichtten, daarna de hyena's, jakhalzen en de ocelot... Spookachtig in het halfduister.. Het strand Het ochtendkrieken, van de ene minuut op de ander... Eerst waren er de reigers, toen' de maliboes. wonderlijke ge drochten, toch sierlijk neer strijkend bij de poel om aan dachtig te gaan staan vissen en ten slotte de zich in de hoogste boomtoppen neste lende roofvogels, klaar om op te vliegen, teneinde een prooi van de grond te plukken. Im posant, een brok natuur-zo tot leven te zien komen na een nacht vol vreemde geluiden en spookachtige schimmen om je heen. Een onvergetelijke belevenis, zo'n safari, of je hem nu alleen of in groepen maakt. Wel vermoeiend. Daarom sluiten vrijwel alle toeristen die Ke- oya bezoeken hun avontuur af met een bezoek aan de ha gelwitte, zonovergote stran den rond Mombasa. Even mooi als die van Bali of Ha- wai. Mooier misschien nog dank zij alweer een andere speling van moeder natuur. Een anderhalve kilometer uit de kust liggen hier namelijk koraalriffen, die als het vloed is de haaien uit de buurt hou den, zodat het veilig zwem men is en die bij eb een schit terend nieuw natuurreservaat vormen, dat om een ontdek kingsreis vraagt. De 'isvangst stelt niet veel voor in Afrika en vissers zie je nauwelijks. Maar des te meer enthousiaste sierlijke jonge kerels die hun bootjes ter be schikking stellen van de bad gasten. Nou ja, bootjes, het zijn uitgeholde boomstam men waarvan in sommige ge vallen een soort catamarans zijn gemaakt. Met touwen zijn de „drijvers" aan de hoofd romp bevestigd, een beetje rechte stam is de mast en het zeiltjes hangt er net zo bij als die van een Indonesische prauw. Een schilderachtige stoffering vormen ze van de horizon. Maar nog mooier zijn die glinsterende zwarte lijven van de mannen of de boom stammen. die met harmo nieuze bewegingen hun scheepje voortbomen over het wad. Naarmate het water zakt springen ze vaker over boord om de bootjes door de slenken te trekken. Hun passagiers leveren ze af op het rif. waar dan een nieuwe wereld opengaat. Een wereld van blauwe en gele vissen, alsof je door een aquarium af, dit de loopt, een wereld met de prachtigste zeesterren, de overweldigende koraalfor- maties, de adembenemend mooie schelpen. Als de boot jongens na een uur hun af spraak precies nakomen en de passagiers afhalen, hebben die een paar fiks verbrande armen en benen opgelopen, maar ook deze ervaring zou den ze voor geen geld hebben willën missen. Safari-ziek Vakantie aan het strand, hartje winter, bijna op de evenaar, rond de 35 graden, een ananas of een kokosnoot bij de hand - de bomen staan tot aan het strand - wat wil een mens nu werkelijk nog meer, „Toch een safari". Zegt een Neder landse reisorganisator „Als ze weggaan vinden heel wat Nederlanders het toch doodzonde dat ze niet langer in de wildparken zijn geble ven. Ze hebben nooit en te nimmer spijt van de safari, hoogstens van het strand Want ja. als je een maal bent verslingerd aan dat speuren naar wild, als je een maal rond hebt getrokken door dat paradijselijke land... dan ben je ongeneeslijk safa ri-ziek". Onbeschrijflijk. Ja, als je in het vrieskoude Nederland terug gekomen in lyrische bewoor dingen erover vertelt, kijken ongelovige ogen je aan. Kun nen zij het helpen dat op hun netvlies niet dat beeld is ach tergebleven van die doodeen- zame zebra-baby, wachtend op de sterkere... Als hij maar niet symbolisch is voor Afrika. De nieuwe Ke nyase regering heeft een reeks maatregelen genomen om de stropers de voet dwars te zetten. Handel in ivoojc en dierehuiden is ten strengste verboden, stropers worden "keihard aangepakt en niet zelden pardoes neergescho ten door de parkbewakers Maar die parken zijn groter dan heel Nederland en hoe moetje daar dc jagende mens uit weren? De Kcnyaanse mi nister van natuurbescher ming heeft goede hoop dat de wildstand niet meer zal ver minderen en dat de schade, die de laatste tientallen jaren is aangericht zich geleidelijk zal herstellen. De toeristenin dustrie is per slot van reke ning als inkomstenbron van groot .belang voor het land. En meer nog dan dat. wat zou Afrika zijn zonder dieren? De olifanten zijn als de kerken en kathedralen in Europa en die cher ook.. Waarom zou je de onverlaten niet te lijf gaan, die om der wille van twee slachttanden zo'n majestueus dier neerk nallen? Waarom zou je niet alles doen om de tienduizen den flamingo's van het Naku- ru-meer een rustige broedtijd te gunnen, de buffels in Tsavo niet hun weiden te laten en de bijna uitgestorven gre en de et de onde gang bedreigde sabel-antilo pen te vangen en met vracht wagens van de moeilijkst op stropers te controleren par ken over vele honderden ki lo 'iliger plaatsen9 Kenya probeert zijn wild te redden en het natuurlijke evenwicht in de bush te handhaven. De Kenyanen elf» ten die het land'hebben ont dekt en z(j die het nog zullen ontdekken zijn erbij gebaat. Het eenzame zebraatje was met meer te redden, maar ook hij levert zijn bijdrage aan het behoud van dat adembene mende gebeuren dat rich ho pelijk (en waarschijnlijk) nog jaren en misschien wel eeu wenlang zal voortzetten in dit wonderbaarlijke land. waar van Elspeth Huxley (een van zijn grootste bewonderaars die er een paar prachtige boe ken over schreef) zegt „Ke- the vhule Slapende leeuwen in de,Kenyase 'bush'. Ook te even goedkoper. de Beekse Bergen avontuurlijk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25