Yance: Sjah weg binnen enkele dagen Obote roept op tot opstand in Oeganda VN-vredesmacht in Libanon: gevaar en verveling NAAST HET NIEUWS Pol Pot liet miljoenen vermoorden BAKTIAR MAAKT DEMOCRATISCH REGERINGSPROGRAMMA BEKEND VRIJDAG 12 JANUARI 1979 99 HANOI (Reuter/UPI) - "Meer dan drie miljoen Cambodjanen zijn sedert mei 1975 gedood door de "kliek Pol Pot-Ieng Sary, het schok-commando van het Chi nese expansionisme en hegemo- nisme". Dit heeft de algemeen secretaris van het verenigd front voor nationale redding van Kam puchea (Funsk), Rua Samay, gis teravond in Hanoi verklaard. Het was voor het eerst dat leden van het Funsk in het openbaar ver schenen sedert de oprichting van de beweging op 2 december jl. Op een solidarileitsbijeenkomst in een theater die georganiseerd was door het Vietnamese vader landsfront, legde Samay de na druk op de "bijzondere solidari teit" die de Vietnamese en Cam bodjaanse volken verenigen. In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh vestigde het nieu we door Vietnam gesteunde be wind gisteren de "volksrepubliek Kampuchea". In Washington heeft de minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance gisteren een beroep op "alle landen die vrede en stabili teit in Azië wensen, gedaan dui delijk hun verzet tegen de invasie in Cambodja kenbaar te maken" Op een persconferentie zei hij dat al die landen "zouden moeten han delen voor terugtrekking vap de invasietroepen en voor de eer biediging van de territoriale on schendbaarheid van alle staten van het betrokken gebied" De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties een zware diplo matieke nederlaag geleden toen het orgaan in meerderheid be sloot prins Norodom Sihanoek te erkennen als vertegenwoordiger van de Cambodjaanse regering en hem als zodanig het woord te laten voeren op een open bijeen komst. Zoals verwacht pqkte de prins fel uit. Hij verklaarde dat Vietnam een "Hitlerachtige Blitzkrieg" had uitgevoerd tegen Cambodja, "mijn arme kleine land". Hij riep de Veiligheidsraad op Vietnam op te dragen zich onmiddellijk en volledig uit Cambodja terug te trekken. Voorts vroeg hij om de veroordeling van Vietnam, om de beëindiging van alle internatio nale hulp aan dit land en om ver dere maatregelen als Hanoi in gebreke blijft. Daarnaast drong hij erop aan de nieuwe mach thebbers in Phnom Penh niet te erkennen. De in een Mao-pak geklede prins werd bijgevallen door de af gevaardigde van China, die op riep tot een scherpe veroordeling "van de gewapende agressie van Vietnam" tegen zijn buurland. In zijn toespraak viel Sihanoek ook de Russen aan, die hij verweet het conflict in Cambodja te hebben aangemoedigd. Ook hier werd hij bijgevallen. De Vietnamese afgevaardigde, Ha Van Lau, zette zich tegen alle be schuldigingen af. Hij noemde de gebeurtenissen in Cambodja het gevolg van een massale opstand "van het Cambodjaanse volk te gen zijn onderdrukkers". De re gering Pol Pot had volgens hem het land veranderd in een enorm concentratiekamp. Met de ver dwijning van Pol Pot en consor ten "is de bedreiging voor de vre de in Indochina verdwenen" Prins Sihanoek mocht gister avond namens de Cambodjaanse regering van Pol Pot zijn zegje doen in de Veiligheidsraad. Gestoken in Mao-pak kwam hij op voor zijn arme kleine land". Tussen de be drijven door had hij nog tijd om de Amerikaanse VN-vertegenwoordi ger Andrew Young de hand te schudden UITGEVOCHTEN De Newyorker Steve Kreisler nam het niet dat (de vrouwelijke) parkeerwacht Linda Lewis een bonnetje onder zijn ruitewisser had gestoken. Hij besloot het uit te vechten en verloor. Toen het stof was opgetrokken had Kreisler, volgens het politie rapport, een kapotte bril door de handtas die Linda er tegen aan geslingerd had en een beet "in de linker borststreek". Steve Kreisler heeft zich in het ziekenhuis "Maria-onbevlekt-ont- vangen" onder behandeling moeten stellen. ROKERS In Ierland worden deze maand nieuwe bepalingen van kracht waarbij de tabaksfabrikanten verplicht zijn de woorden "rokers sterven jonger" in vette letters af te drukken op pakjes sigaretten. Voorts is de invoer van buitenlandse dagbladen en tijdschriften waarvan de advertenties niet overeenkomstig de nieuwe bepa lingen zijn voortaan verboden. Als het ministerie van gezondheid zich strikt aan deze regels houdt, zal vrijwel geen blad het land meer binnen mogen. STERILISATIE Mannen en vrouwen die zich willen laten steriliseren worden in de staat Pondicherry in het zuiden van India uitbetaald met een premie van 5 roepia's. Tot nu toe hebben vijf deelstaten besloten premies te geven voor sterilisatie. De premie wordt uitgeloofd omdat de bevolking weinig voelt voor vrijwillige sterilisatie. defensie, Djafar Sjafaquat (Van onze correspondent) TEHERAN-WASHINGTON-PARI.JS - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, heeft gisteren op een persconferentie in Washington met grote stelligheid aangekon digd dat sjah Mohammed Reza Pahlevi van Iran zijn land binnen enkele dagen zal verlaten. De sjah zal een regentschapsraad samenstellen en met vakantie gaan, aldus Vance In Teheran, de Iraanse hoofdstad nig met hem samen te wer- wordt aangenomen dat premier ken" Sj apoer Baktiar - die gisteren zij n regeringsprogramma presen teerde - al Zijn politieke gewicht in de schaal heeft moeten leggen om het staatshoofd hiertoe te be- Sociaal-democratisch Volgens Sjapoer Baktiar krijgt de nieuwe Iraanse regering een so ciaal-democratische signatuur Gisteren - twee dagen later dan in de bedoeling lag - presenteerde Baktiar zijn programma aan de Majlis, de Iraanse Tweede Ka mer. Baktiar vroeg het vertrou wen voor een beleid, gebaseerd op ontbinding van de gevreesde geheime politie, de Savak, reha bilitatie van alle politieke gevan genen die onder het bewind van de sjah gevangen zijn gezet, en „billijke compensatie" voor alle slachtoffers van het regime. Te vens heeft Baktiar vrije verkie zingen aangekondigd, wil hij de staat van beleg (sinds september in 12 steden) geleidelijk opheffen en de vrijheid van meningsuiting garanderen. Ten aanzien van het toekomstig buitenlands beleid verklaarde Baktiar dat de betrekkingen met Zuid-Afrika worden hei-zien, de olieleverantie aan dat land en aan Onder luid applaus van familieleden en vrienden doen deze politieke gevangenen de laatste stappen r vrijheid. Sommigen van hen hebben jarenlang vastgezeten wegens verzet tegen de sjah Israël zal worden stopgezeten dat de Palestijnen steun krijgen bij hun pogingen hun „wettige rech ten terug te krijgen" Applaus De Iraanse Tweede Kamer rea geerde met applaus op de toe spraak van de premier. Zaterdag zal deze in de Senaat zijn plannen ontvouwen. Naar verwachting zullen beide Kamers begin vol gende week hun oordeel geven over het nieuwe kabinet. Een van de redenen van het uitstei Minister Vance zei dat de sjah de VS er van op de hoogte heeft ge steld het land te willen verlaten „De sjah heeft dit besloten. Wij geloven dat het een gezond be sluit is en kunnen het er mee eens zijn", voegde hij er aan toe. Vance zegde de regering-Baktiar op nieuw de warme steun van de VS toe. Uit de verklaring van Vance blijkt dat de regering-Carter van me ning is dat het kabinet van Bak tiar Iran de beste kansen biedt om de toestand te normaliseren Vance: „Wij geloven dat de nieu we regering elke mogelijkheid moet worden geboden om de ge schillen in eigen land op te lossen en tot een vreedzame politieke regeling te komen. De sjah blijft het grondwettelijke staatshoofd en wij zullen doorgaan als zoda- van Baktiars presentatie in de Majlis was het optreden van ge neraal Feridoem Jam, die was aangezocht als minister van de fensie, maar die op het laatste moment bedankte. In zijn plaats komt nu generaal Djafar Sjafa quat, die geldt als een trouw aan hanger van. de sjah. Buiten Teheran - waar een dik pak sneeuw ligt - is het gisteren in ze ker veertien andere plaatsen op nieuw tot betogingen tegen de sjah gekomen. In de stad Shiraz, in het zuiden van Iran, waren dui zenden betogers op de been. Vol gens Radio Teheran hebben zij diverse gebouwen in brand ge stoken, waaronder dat van de ge heime politie, de Savak. Ook zou het Amerikaanse consulaat zijn aangevallen. Het gebouw zou echter geen schade hebben op gelopen. Shiraz is de enige stad waar de staat van beleg is opgeheven. In Tehe ran zelf wordt al een begin ge maakt met de vrijlating van poli tieke gevangenen. Juichend verlaten zij de gevangenissen en zoeken zij hun familieleden, die bij honderden bij de gevangenis deuren staan te wachten. ■k Dr Milton Obote DAR ES SALAAM (Reuter) - De afgezette Oegandese leider dr Milton Obote heeft gisteren acht jaar politiek stilzwijgen verbro ken en de Oegandezen in een verklaring opgeroepen in op stand te komen tegen het regime van zijn opvolger, President Idi Amin. "Er is maar één antwoord Dat is een Oeganda-omvattende rebellie", aldus de verklaring. Volgens Obote, die in januari 1971 werd afgezet toen hij in Singapo re een conferentie van het Geme nebest bijwoonde, heeft Amin er acht jaar voor gezorgd dat de Oe gandezen het land ontvluchten en heeft hij "ieder jaar weduwen en wezen bij duizenden ge maakt" Obote beschuldigt Amin van "geïnstitutionaliseerd gangster- dom". De economie en de sociale diensten staan op instorten. Het leger zou in staat van ontbinding verkeren en "velen van zijn beu len zenden nu hun vrouwen, kin deren en bezit Oeganda uit" De ve-dreven president beschul digt zijn opvolger er voorts a niet in staat te zijn zijn agressie- oorlog (tegen Tanzania) te beta len en alle belangrijke functiona rissen van de bank van Oeganda en de staatshandelsbank te heb ben gearresteerd en "mogelijk Volgens Obote gedraagt Amin zich als een voortvluchtige uit vrees voor zijn leven en verbergt hij zich in 30 huizen in en om Kam pala en Entebbe en vliegt hij soms 's nachts van de ene schuil plaats naar de andere Hij zegt voorts dat kort voordat Oe gandese strijdkrachten Tanzania (waar Obote in ballingschap ver blijft) binnenvielen er een kom- plot was om Amin te arresteren of te doden omstreeks 9 oktober Dr. Obote wijst voorts Amins be wering van de hand dat Tanzania hem weer aan de macht wil hel pen en zegt niets te willen winnen of herwinnen maar slechts van afschuw vervuld te zijn van de moorden in Oeganda door Amin en zijn regime. TROUWEN De leeftijd waarop getrouwd voor mannen en van 18 naar 20 jaar voor vrouwen. Dit is in Peking vernomen. De laatste tijd zijn er in China openlijk bedenkingen geuit tegen het huwelijk. VEE De Franse veehouder Jean Bouhier heeft van het ge rechtshof in Lyon een scha devergoeding toegewezen gekregen van 82.052 frank (ruim 40.000 gulden). Bouhier had een eis tot schadevergoe ding ingediend omdat zijn runderen totaal van streek waren geraakt bij de strijd om het kampioenschap voor he- teluchtballonnen. De aanblik van de talrijke bal lonnen en het geruis van de verwarmingselementen was de dieren te veel. Zij kregen diarree, vermagerden en werden agressief. De vee houder moest daardoor extra zorg aan de dieren besteden en maakte bij de verkoop een slechtere prijs dan normaal. FILMSTER SCHMIDT De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft een aanbod om een hoofdrol te spelen in een film afgeslagen. Schmidt zou minister van fi nanciën moeten spelen in een misdaadfilm, waarbij hij het honorarium voor een liefda dig doel zou kunnen gebrui ken. De bondskanselier is inderdaad minister van financiën ge weest. Het verhaal draait rond de diefstal van een fortuin aan bankbiljetten van vijf mark. waarna de minister besluit om nieuwe bankbiljetten in de omloop te brengen om zo de dieven een voet dwars te zetten. Bij zijn weigering bracht Schmidt naar voren dat hij tegen geweld op de beeldbuis is. De makers van de film hebben nu aangekondigd het ^^^B/ijzigen. Vandaag beslist de ministerraad over het verzoek van VN-secretaris-generaal Waldheim een batal jon Nederlandse militairen naar Libanon te stu ren. Unifil, de VN-vredesmacht in Libanon, is ernstig gekortwiekt door het terugtrekken van de Franse en Iraanse contingenten. Ook aan België en Denemarken is gevraagd troepen voor Unifil te leveren. Ongevaarlijk is het in Libanon niet. Vooral in het Zuiden verscherpt de situatie zich met de dag. In de afgelopen tien maanden vielen er tien doden en meer dan vijftig gewonden aan Franse zijde. Onze correspondent in Beiroet, Rienko Wilton, schetst in bijgaand verhaal wat de Nederlandse militairen te wachten staat wanneer het kabinet ,ja" zegt tegen Waldheim (Van onze correspondent) BEIROET - Als er inderdaad Ne derlandse troepen worden uitge zonden om in VN-verband in Zuid-Libanon de vrede te bewa ren, dan komen ze in een heel vreemde wereld terecht: een sprookjesland met onmogelijk ingewikkelde politieke verhou dingen. Zuid-Libanon is qua na tuurschoon een van de mooiste plekjes in het Midden-Oosten Heuvels - gedeeltelijk groen, deels rotsachtig kaal - tot circa 800 meter hoog, valleien met kleine riviertjes, sinaasappel boomgaarden en af en toe een dorpje, dat een verderop gelegen dorpje soms naar het leven staat. Voorts veel „ongeregelde gewa pende elementen", die, afhanke lijk van hun politieke kleur, je hetzij thee aanbieden en het laat ste voedsel dat ze hebben met je zullen delen, hetzij een kogel op je afschieten. Het werk van VN-soldaten in Zuid- Libanon bestaat uit patrouille lopen (of -rijden), het controleren van burgervoertuigen op wa pens, kortom zij dragen zorg voor de veiligheid in een bepaald ge bied. Daarnaast zijn er gevallen bekend van VN-mannen die hel pen bij het graven van waterput ten of het verbeteren van wegen e.d. Het contact met de lokale (onbe wapende) bevolking is meestal allerhartelijkst. De officieren worden dagelijks bij de dorp soudsten op de koffie uitgeno digd. Amoureuze contacten tus sen VN-personeel en dorpsscho- nen zijn uitgesloten. Andere ge notsmiddelen zijn er echter in overvloed: de plaatselijke bevol king zal een keur van drank en sigarettenmerken te koop aan bieden tegen naar Nederlandse begrippen spotprijzen: een slof sigaretten kost circa f7,50 en whisky ongeveer f 11. Het grootste probleem voor de blauwhelmen is de verveling Daarbij is van groot belang waar in Zuid-Libanon de Nederlandse troepen gelegerd zullen worden. Aan de kust is het zomers heerlijk zwemmen en zonnebaden. In de winter kan in het hooggebergte (ruim twee uur rijden) worden geskied. In het binnenland van Zuid-Libanon is evenwel weinig vertier. De dichtstbijzijnde stad is de door Israëlische artillerie gedeeltelijk in puin geschoten havenplaats Tyrus, waar één bar Voor de werkelijke „beschaving moet men naar Beiroet, twee uur rijden noordwaarts. In de Liba nese hoofdstad zijn tientallen bioscopen, cafés, goede restau rants, terrasjes, moderne winkel straten (souvenirs), uitstekende boekwinkels met literatuur en tijdschriften in vier talen, en na tuurlijk de kern van de Neder landse gemeenschap in Liba- Op het politieke vlak tenslotte zal het Nederlandse detachement al snel vertrouwd raken met de er varingsfeiten van bijna alle „ou we stompen" onder de blauw helmen in Libanon: de proble men zijn over het algemeen niet met de Palestijnse commando's - ongunstige uitzonderingen daar gelaten -, maar veel meer met de fanatieke, hondsbrutale, zich bo ven de internationale machts verhoudingen verheven voelen de christen-rechtse militia in Zuid-Libanon, Israëls lokale be schermelingen. Het Franse bataljon, 750 man sterk, behoorde tot het elitekorps para chutisten van de marine-infante- rie, en werd algemeen als de beste eenheid binnen de Unifil gezien. Niet dat de Zweden, Noren, Fij- ianen, Iranezen, Nepalezen, Se- negalezen en Ieren (totaal 5000 man) slechte soldaten zijn, maar de Franse terugtrekking bete kent in feite een militaire degra datie van de Unifil. Toen de Fran sen hier tien maanden geleden aankwamen, hoopte iedereen dat zij doortastend zouden gaan op treden en met geweld de situatie in het zuiden zouden gaan aan pakken. Maar na een eerste confrontatie met Palestijnse commando's, waarbij een Frans kolonel werd gewond, lieten de „para's" duidelijk mer ken het niet meer op een militair treffen met wie dan ook (Palestij nen, christen-rechtse militia's) aan te willen sturen. Het Perzi sche bataljon, 550 man sterk, wordt uit Libanon teruggetrok ken vanwege de zeer onrustige si tuatie in Iran zelf. Als vervangers voor de Fransen en Perzen zijn verschillende Zuid- amerikaanse landen benaderd, die het allen evenwel hebben la ten afweten. Denemarken zou daarentegen wel een bataljon voor de Unifil willen leveren, en de Nederlandse regering neemt vandaag een beslissing over het al dan niet zenden van Hollandse blauwhelmen naar Zuid-Liba- Een tweede kopzorg voor de Liba nese regering is de verlenging van het Unifil-mandaat zelf, waarover de Veiligheidsraad op 15 januari een beslissing neemt. Beiroet wil een verlenging voor minstens zes maanden, en dé di plomatie van Libanons minister van buitenlandse, Fuad Butros, is daar binnen en buiten de VN ook helemaal op gericht. Bovendien wil de Libanese rege ring zeker stellen dat Unifil een echte „militaire vredesmacht" blijft en niet langzamerhand af zakt tot het niveau van een groepje bewapende „waarne mers". Moslim- en linkse politie ke kringen in Libanon vinden ei genlijk dat Unifil tot een zuiver „militaire commandomacht" zou moeten worden omgeschakeld, om met geweld een einde te ma ken aan het verzet van de chris ten-rechtse muiters in het grens gebied. Want dat verzet heeft de taak van de Unifil tot nu toe onmogelijk ge maakt de christen-rechtse mili tia onder leiding van de uit zijn rang ontheven ex-majoor Said Haddad, die al drie jaar lang door Israël militair worden gesteund en politiek opgehitst. Haddads mannen schieten niet alleen af en toe op de Unifil, maar ook op ie dere eenheid van het geregelde Libanese leger die in het zuiden het staatsgezag komt herstellen. Zo zit er bij Kaukaba sinds au gustus vorig jaar een bataljon uit Beiroet vast, omdat het door Haddads artillerie en Israëlische mijnenvelden werd tegengehou den. Deze situatie is de derde re den voor slapeloze nachten voor de machthebbers in Beiroet. Volgens Unifil-officieren - zij die het uit eigen waarneming weten kunnen - is niet Said Haddad, maar een Israëlische officier de feitelijke ongekroonde koning van Zuid-Libanon. Het gaat om kolonel Yarun, die ter wille van zijn Libanese „vrienden" een schuilnaam heeft aangenomen die meer past bij de lokale omge ving: Aboe Jaafar. In VN-kringen schat men het aantal Israëlische militaire „adviseurs" dat in de christen-rechtse militia in Zuid- Libanon dient, op vijftig. Radio Israël beweert dat er 6000 Pale stijnse „terroristen" in Zuid-Li banon aanwezig zijn en de Noor se VN-troepen (dienstplichtigen en daarom „links") zouden zelfs „sympathiseren" met de Pale stijnen, aldus Radio Israël. Volgens Arabische diplomatieke kringen hier ter stede, die daarbij refereren aan hun collega's in Den Haag en Kopenhagen, zijn de Israëlische ambassades, sa men met met hen sympathise rende actiegroepen in de desbe treffende landen, begonnen de regeringen van Nederland en Denemarken te „bewerken" geen troepen voor de VN voor Zuid- Libanon te leveren. „Israël heeft belang bij een zwakke Unifil, on rust in Zuid-Libanon en daardoor in heel Libanon, zodat de twee grote tegenspelers, de Palestij nen en de Syriërs, bezig worden gehouden"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9