Leiden vraagt meer dan universiteit wil toestaan ift is onmisbaar" WERKLOOSHEID IN LEIDENOMHOOG „Vernuft is STRIJD OM GROND IN LEEUWENHOEK Cent blijft bestaan maar verdwijnt als sneeuw voor de zon VRIJDAG 12 JANUARI 1979 LEIDEN A. Meester na 35 jaar afscheid van de Sterrewacht i halve cent e :ent wel uit de n het heleboel Volgens minister Andriessen van financien vervult de cent nog altijd een wezenlijke functie als Tekenmiddel. De bewindsman ontkent hiermee dat hij van plan zouzijn de cent uit de roulatie te De laatste tijd gingen er steeds meer stemmen op dat dit op korte termijn zou gaan gebeuren maar dat is dus niet het geval. De cent mag blijven en zal voorlopig nog niet hetzelfde lot ondergaan als indertijd de halve cent, de kwart centde twee en ee de halve gulden hebben moeten ondergaan Toch hadden vele Nederlanders liever gezien dat de roulatie zou zijn genomenMet name winkeliers er bankwezen vinden dat de cent alleen maar voc ongemak zorgt (zo kost het bijvoorbeeld twee een fabriceren Bovendien is er zo verdraaid moeilijk aan te komen. De heer Van der Velde, directielid van de Algemene Bank Neder land in Leiden: "Vrijwel continu komen winkeliers die bij ons klant zijn smeken of ze alsjeblieft wat meer centen kunnen krij gen. Maar dat gaat gewoon niet want zelfs wij kunnen er maar moeilijk aan komen. Sinds enkele jaren is de cent bij ons dan ook op rantsoen. Volgens de heer Van der Velde is handhaven van de cent niet meer dan uitstel van executie. Hij zegt: "Ik snap niet wat voor nut Andriessen er nu inziet om decent nog langer te handhaven want binnenkort zal het toch met dit muntstuk zijn gedaan. Je hebt alleen maar ongemak van die dingen en er is toch werkelijk niemand meer die bukt voor een cent op straat De heer Brekelmans van deSpar-vestiging aan de Brahmslaan ziet de cent ook liever vandaag dan morgen verdwijnen"Twee keer in de week krijgen wij van de bank een rollet je met 100 centen. Met die 200 centen en wat we van de klanten krijgen moeten we het ~Zien te doen. dat is gewoon te weinig. Nee. van mij mag die cent eruit gegooid wordenaldus de heer Brekelmans. En mevrouw Bakker, van "Bakker s brood en banket": "Tegen woordig kunnen we het aardig redden met de centen omdat de prijs vooreen heelbrood is gezakt naar één gulden tachtig. Maar toen het nog één gulden en 81 cent was hadden we altijd proble men want meestal hadden noch wij noch de klanten losse centen en dan schoot die ene cent er altijd bij in". Ook bij de grootwinkelbedrijven zorgt de cent nogal eens voor het nodige ongemak. Vandaar dat men er bijvoorbeeld bij de HEM A in Leiden ook bij Vroom en Dreesmann bestaan plannen in die richting) toe over is gegaan om op zoveel mogelijk afdelingen de prijzen af te ronden. De heer Bennink. directielid van de HEMA. "Op dit moment wordt er eigenlijk alleen nog waren en noten afdeling met centen gewerkt. Zij krijgen de centen die andere afdelingen bin nen zich op die manier nog redelijk redden". Een van de zeer weinigen die de cent nog wel zi Weeda van de afdeling voorlichting van he r op de vlees nkrijgen en kun- Volgens de heer Weeda is er nog wel degelijk een toekomst voor de cent. "Het is in elk geval niet zo dat de problemen zullen worden opgelost door méér centen in omloop te gaan brengen. Per jaar worden er zo'n 15 miljoen centen bijgemaakt.op dit moment zijn er in totaal 1.7 miljard in omloop. Dat betekent dat er per hoofd van de bevolking een dikke 120 centen zijn en dat moet toch echtvoldocn- de zijn. Het probleem is alleen, en dat geldt eigenlijk voor alle kleine muntstukken, ze raken zo snel zoek en niemand doet ver volgens en ige moeite om ze weer op te zoekenBovendien betalen de mensen liever met groot geld en dan krijg je terug en hoefje niet zelf te gaan staan rekenen, gemakzucht dus". Wanneer men thuiskomt met een heleboel kleingeld wordt de por temonnee geleegd en verdwijnen de meesten mun ten in potjes. Als dat in het vervolg nu eens wat minder zou worden gedaan dan ben ik er van overtuigd dat een groot deel van het centenprobleem zou zijn opgelost", aldus financiënvoorlichter Weeda. GAB: Gevolg van het seizoen Krijgt Leiden straks tweede vrije school? LEIDEN - Er is kans op een tweede Vrije School in Leiden. Het be stuur van de Rudolf Steiner- school aan de Cesar Franckstraat in Leiden-Zuid-West heeft ge vraagd met wethouder Tesselaar (onderwijs) de stichting van zo'n tweede Vrije School in Leiden te bespreken. Dat deelde wethouder Tesselaar gisteravond mee in een vergade ring van de raadscommissie voor onderwijs. Momenteel beschikt de Vrije School in Leiden over 11 lokalen aan de Cesar Franck straat. "De school groeit als kool", aldus de wethouder gister avond. De Leidse Rudolf Steinerschool legt zich momenteel alleen toe op het geven van basisonderwijs aan kinderen tot en met 13 jaar. De harmonische ontwikkeling van het kind staat daarbij centraal. In het leerplan is dan ook een grote plaats ingeruimd voor expressie vakken. In Voorschoten wordt bovendien kleuteronderwijs ge geven. De gedachte tweede school zal eveneens worden bestemd voor het lager onderwijs. In de toe komst zit een uitbreiding met een afdeling voor voortgezet onder wijs er ook nog in. Daarvoor kun nen Vrije-School-leerlingen nu alleen nog maar terecht in Haar lem en Den Haag. ADVERTENTIE WËSËÊSM IVlilM'lliHl.iiiHRB De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Badhuis blijft voorlopig open LEIDEN - De gemeente overweegt om het badhuis aan de Linde straat voorlopig tot 1 april open te houden. Aanvankelijk zou het badhuis, het laatste dat Leiden nog rijk is, per 1 februari van dit jaar worden gesloten. De op brengsten gingen jaarlijks ach teruit terwijl het bezoekersaantal sterk terugliep. Van de kant Van een aantal gebruikers van het badhuis is echter protest geko men tegen de voorgenomen slui ting. In de tussentijd zullen B en W be kijken of er voor de gebruikers mogelijkheden zijn om de dou ches in bijvoorbeeld de Leidse zwembaden te gebruiken. LEIDEN - De gemeente Leiden blijft vierkant op zijn standpunt staan dat voor woningbouw in de Leeuwenhoek meer grond beschikbaar moet komen dan de universiteit wil toe staan. Burgemeester en wethouders hebben het rijk inmiddels officieel ge vraagd Leiden in totaal 41 hectare in de Leeuwen hoek voor woningbouw over te dragen. Zoals eerder gemeld bestaat tussen de universiteit en de gemeente groot verschil van mening over de grond die Leiden toekomt. Leiden verkocht de grond enkele jaren geleden grotendeels aan het rijk. Door de gewijzigde nieuw- bouwplannen voor het Acade misch Ziekenhuis kan de ge meente volgens een beslissing LEIDEN - De heer A. Mees ter heeft vandaag op het Huygenslaboratorium, na 35 jaar, afscheid genomen als chef-instrumentmaker van de Leidse Sterre wacht. Als 16-jarige jongen kwam de heer Meester naar Leiden om het vak te leren aan de Leidse instru- mentmakersschool. Hij is gebo ren in Zaandam. "Ik ben een Zaankanter", zegt hij zelf. "Een leraar op de ambachtschool, die ook op de instrumentmakers- school had gezeten, heeft tegen me gezegd: jij hebt aanleg voor techniek, jij moet naar Leiden. Ik wilde altijd wel monteur worden, maar wist nauwelijks wat dat in- hield...fietsenmaker of zo" Over de studie aan de instrument- makersschool: "Die opleiding was erg zwaar, vooral als je pas 16 jaar bent en in een grote stad op kamers moet gaan wonen. We gingen toen nog 6 dagen per week naar school, dus ook op zaterdag En vier avonden per week naar de avond MTS. Om je huiswerk te maken was je aangewezen op de zondag. Het viel niet mee, maar och je wist niet beter" Veel leerlingen van de school hebben hun sporen wel ver diend", vindt de heer Meester. Hij is er van overtuigd dat ook in de toekomst werk zal zijn voor de in strumentmaker. "Er wordt nu veel gebruik gemaakt van dingen die je gewoon kunt kopen, maar daarnaast blijft het vernuft van de instrumentmaker onmisbaar Er wordt geweldig veel experi menteel werk verricht waarbij het vakmanschap van een in strumentmaker hard nodig is. De eisen die men aan een instru mentmaker stelt worden steeds hoger". Na de school werkte de heer Mees ter 4V2 jaar bij de KLM op de af deling navigatie-instrumenten. In die tijd ging de KLM er toe over om de ontwikkeling, het on derhoud en de reparatie van na vigatie-instrumenten in eigen van het vorige kabinet inmiddels een belangrijk stuk terugkopen. Op de voorlichtingsavond over de Leeuwenhoek in het Gorlaeus- laboratorium kwam gisteravond naar buiten dat de gemeente de ministers van volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening en onder wijs heeft gevraagd Leiden de maximaal overeengekomen op pervlakte grond terug te verko pen. Volgens de gemeente is dat ruim 31 hectare naast de ruim 9 hectare die men op grond van de oude overeenkomst nog in bezit heeft. Van de zijde van de universiteit is er steeds uitgegaan dat de gemeente op zijn hoogst de beschikking moet krijgen over de ruim 31 hec tare. Beide partijen beroepen zich op een beslissing van het ka binet van twee jaar terug. In deze beslissing werd vastgelegd om Leiden 'bij voorkeur' ruim 31 hectare terug te verkopen. De universiteit kreeg gisteravond op de voorlichtingsavond over de hand te nemen. Onze taak was om de navigatie-apparatuur te verbe teren. Die was eerst zo slecht dat de vliegers niet met de automati sch e piloot wilde vliegen. Toen ik er weg ging wilde de vliegers niet meer vliegen zonder een automa tische piloot", zegt hij niet hele- ma.il zonder trots. Leeuwenhoek onverwachts steun van de werkgroep Milieu beheer. Vertegenwoordiger E. Meelis noemde de eis van de ge meente 'niet reëel'. Volgens hem is het kabinet er steeds vanuit ge gaan dat Leiden niet meer dan 31 hectare zou terugkrijgen. Meelis waarschuwde de gemeente dat men de universiteit richting Rijnsburg en Katwijk drijft. Hij toonde zich bevreesd dat Leiden met zijn grote ruimteclaim de universiteit steeds meer buiten gemeentegrenzen 'verwijdert'. Daarnaast waarschuwde hij voor een bezwaarprocedure van de universiteit tegen de plannen voor de Leeuwenhoek. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) toonde zich daarvoor niet beducht. "Voor de universiteit is dat geen voordeel. Als onze plan nen vertraagd worden, worden alle bouwplannen van de univer siteit ook vertraagd. De universi teit heeft er baat bij dat men zo snel mogelijk weet waar men aan toe is" de school. Maar nu als leraar. "Ik dacht dat ik toen wel voor goed op school zat. Ik had het er erg naar mijn zin. Maar toen ik na 4V2 jaai de kans kreeg om bij de Ster rewacht te gaan werken heb ik dat gedaan. Ik vond het heel inte ressant om astronomen in staat te stellen de positie en de lichtsterk te van sterren te meten. Toen ik er in 1943 kwam begon net de radio-sterrenkunde van de grond te komen. Ik ben daar van af het begin bij betrokken ge weest. Een belangrijke zaak in die jaren was het moment dat door middel van de radio-ster renkunde het bewijs geleverd kon worden dat de melkweg een spiraalnevel is. ''In de jaren vijftig ben ik Vöoral be trokken geweest bij de opbouw var. kijkers in een station van de Leidse Sterrewacht in Zuid-Afri- ka. Eén van de belangrijkste kij kers die daar staat is hier in Lei den gemaakt. Dat was kort na de oorlog. Het was toen bijzonder moeilijk om aan onderdelen te komen. Na veel geschrijf naar de marine hebben we onderdelen mogen slopen uit de zoeklichten die waren gekoppeld aan het ge schut dat de Duitsers hier hadden achtergelaten. Die hebben we toen toegepast in het instelsys- teem van de kijker". Meester is niet bang dat hij zich zal vervelen nu hij thuis is. "Een in strumentmaker is van alle mark ten thuis, en dat komt ook thuis goed van pas. Er is altijd wel wat te doen. Dat was vroeger al zo", zegt hij. "Als de kinderen buiten speelde en er was iets kapot dan riepen ze altijd: ga maar mee naar binnen, dat maakt mijn vader wel". JAN RIJSDAM LEIDEN - In de Leidse re gio raakten vorig jaar de cember meer mannen zonder werk, terwijl de werkloosheid onder vrouwen licht afnam. Het aantal werkloze mannen steeg met 283 en het aantal werkloze vrouwen nam af met 83. In vergelijking met een jaar ervoor (december 1977) zijn echter zowel meer mannen als vrouwen werkloos geraakt. Eind december stonden bij het ge westelijk arbeidsbureau in Lei den 2441 werkloze mannen en 884 vrouwen als werkloos ingeschre ven. Eind 1977 bedroeg het aantal werkloze mannen 2427 en het aantal werkloze vrouwen 767. De stijging van de werkloosheid volg van seizoensinvloeden. De grootste stijging van de werk loosheid deed zich voor bij sei- zoensgcvoelige beroepstakken als de bouw (+160) en de yisserij (+89). De situatie wordt nog verslechterd door een afname van de werkge legenheid. De vraag naar manne lijke arbeidskrachten in de ver schillende beroepstakken liep met 195 terug tot 864. Vooral door seizoensinvloeden liep de vraag naar werk terug in de bouw (-50). de metaal (-84) en personeel in al gemene dienst (-38). De daling van de werkloosheid on der vrouwen voltrok zich in hoofdzaak in het onderwijs (-20), dé kantoorsector (-14), de handel (-9) en onder huishoudelijk per soneel (-9). Daarnaast, nam de vraag naar vrouwelijk personeel toe in de sociale sector (+22), kan toor (+20). personeel in algemene dienst (+20) en de horeca (+11). Onder de werklozen nam het aantal jongeren, die vorig jaar van school kwamen en geen werk konden vinden (zogenaamde schoolverlaters) licht af. Bij de jongens nam het aantal werklo zen (ex-scholieren) met 15 en bij de meisjes met 37 af. Eind de cember stonden overigens nog 274 schoolverlaters (127 jongens en 147 meisjes) bij het arbeidsbu reau ingeschreven. De werkloosheid eind december in de verschillende gemeenten in de Leidse regio met daarachter het cijfer van november: Alkemade mannen: 51 (52), vrou wen: 26 (33). Katwijk mannen 349 (251), vrouwen 61 (64). Leiden mannen: 1630 (1489). vrouwen. 604 (648), Leiderdorp: mannen 118 (105), vrouwen 45 (60). Oegst- geest mannen 82 (65), vrouwen 46 (45). Rijnsburg mannen 44 (35). vrouwen: 9 (10), Valkenburg mannen: 12 (11). vrouwen 4 (6), Voorschoten mannen: 94 (93). vrouwen: 42 (48),'Warmond man nen: 25 (21vrouwen: 8(13), Zoe- terwoude mannen 20 (22). vrou wen 12 (15). overige plaatsen mannen: 16 (14). vrouwen: 7 (6). ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemenie en 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Vrouwengroep In het vormingscentrum voor werkende jongeren "Troef' gaat eind van deze maand de "vrouwengroep" weer begin nen. Het is de bedoeling dat vrouwen van 17 tot 30 jaar el ke dinsdagochtend met elkaar praten over zelf aangedragen onderwerpen. Op dinsdag 16 januari is er voor belangstel lende vrouwen een open och tend waar alle informatie over de vrouwengroep wordt gegeven. De ochtend is in het gebouw van Troef aan het Noordeinde 2a en begint om kwart over negen. Driekoningen Het jaarlijkse "Driekoningen spel" van de Rudolf Steiner school zal morgenochtend om half elf worden opgevoerd. De voorstelling wordt gegeven in het schoolgebouw aan de Ce- sar Franckstraat 9 in Leiden Zuid-West. Behalve ouders van leerlingen zijn ook ande re belangstellenden welkom Kijkhuis Op maandag 15 januari zal in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 de cyclus van speelfilms van de Italiaanse regisseur Marco Ferrari worden voortgezet met de vertoning van de film "Dillinger is dood". In de hoofdrol Michel Piccoli. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt f 4,50. Macrobiotiek In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 wordt dinsdag 16 januari de tweede lezing gehouden van een serie over macrobiotiek. Op deze avond zal door Alfons Zwetsloot een inleiding wor den gehouden over de macro biotiek als voedingsleer. Aan vang 20 uur, toegang drie gulden. Avondlezing In het kader van de serie avondlezingen met als thema "Ontwikkeling van het leven op aarde wordt dinsdag 16 januari een bijeenkomst ge houden in de filmzaal van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht. Drs. G. Kortenhout van der Sluijs zal die avond spreken over het onderwerp "225 miljoen jaat zoogdieren" Gratis toe gangskaarten moeten schrif telijk worden aangevraagd bij de educatieve dienst van het museum. De bijeenkomst begint om acht uur. Straatverbetering Volgende week wordt een twee tal informatieavonden ge houden in de Oude Morsch over straatverbetering. Op maandag 15 januari is het voor bewoners van Kort Gal gewater en Smidssteeg. Dins dag 16 januari is het voor be woners van Steenstraat, 2de Binnenvestgracht, Beesten markt. N. Beestenmarkt (even zijde) de St. Aagtenstraat. Beide avonden worden ge houden in café Lisc (lste Bin nenvestgracht 22) en begin nen om acht uur. A. Meester neemt na 35 jaar afscheid van de Sterrewacht:

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3