LEIDSCH DAGBLAD „Risico's bij bouw nabij laboratoria" Israëliërs gepakt vandaag Leiderdorp zit nog met „fiscaal probleem" Eigen bijdrage wordt 5 bebienetle aéen lengen WEER GLADDE WEGEN „Grote horeca zaak op dezelfde plaats... HM KB&fflï UNIVERSITEIT WAARSCHUWT GEMEENTE LEIDEN Moord bekend via praatpaal a.s. moeders VRIJDAG 12 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35754 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verkeer verrast DEN HAAG (GPD) - Op tal van plaatsen heeft het verkeer van morgen last gehad van gladde wegen als gevolg van opvriezing en, in Friesland, Overijssel en Noord-Brabant, ook door sneeuwval. Ernstige ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Wel waren er aanrijdingen met fikse blikschade. Bij Noordwijkerhout deden zich maar liefst elf aanrij dingen voor waarbij diverse au to's total loss raakten. De verraderlijke en op sommige plaatsen zeer ernstige gladheid kan door gebrek aan strooizout maar moeilijk worden bestreden In de provincie Groningen is het zout vrijwel geheel op. Alleen provinciale waterstaat heeft nog een klein voorraadje, maar dat wordt achter de hand gehouden voor noodgevallen. Rijkswater staat zit iets beter in zijn zout, maar strooit met mondjesmaat en louter op busroutes Inmiddels heeft de centrale ver kooporganisatie van ureum (kunstmest), de NVCP (Neder lands Verkoopkantoor van Che mische Produkten), laten weten dat ureum uitstekend geschikt is om gladheid op de wegen te be strijden. De stof wordt al jaren gebruikt bij de bestrijding van gladheid op vliegvelden Een woordvoerder van de NVCP zei gisteren 30 ton kunstmest ver kocht te hebben aan Rijkswater staat. Diverse gemeenten in Limburg hebben ook enkele tien tallen tonnen afgenomen Het nijpend tekort aan wegenzout heeft ertoe geleid dat uit Frank rijk zout moet worden gehaald om de voorraden weer op peil te brengen. HUISMAN b.v. |Uw Fiat-dealerl Nederland duur DEN HAAG (GPDl - Nederland behoort tot de duurste landen ter wereld. Deze conclusie trekt de werkgeversorganisatie VNO uit een Japans onderzoek naar de prijzen in ruim 75 landen. Ons land behoort op het gebied van zaken als elektriciteit, au to's, taxiritten, autorijlessen en dergelijke "tot de absolute we reldklasse", zo schrijft het VNO- weekblad De O derneming Meer zonnige perioden Morgen kan hier en daar nog een winterse bui vallen,maar er zullen ook zonnige periodes voorkomen Twee weersystemen zijn voor dit weer in hoge mate bepalend: na melijk een opvullende depressie die vanmorgen boven het Duits- Deense grensgebied lag en naar het zuidoosten koerst en een rug van hoge luchtdruk die via de Britse eilanden naar de Noordzee en onze omgeving trekt. Tussen beide systemen handhaaft zich boven onze omgeving een noordwestelijke stroming. Een enkele winterse bui die boven de Noordzee ontstaat kan met deze stroming ons land nog binnen drijven. De rug van hoge luchtdruk zal voor flinke opklaringen zorgen In de komende nacht kan het hier en daar in het binnen land dan ook matig vriezen overdag zal de temperatuur weer tot enkele graden boven nul oplopen (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Het is nog niet bekend op welke manier de ver wisseling van de tarieven op de aanslagbiljetten van de onroe rend goed-belasting in Leider dorp ongedaan gemaakt zal wor den. Het gesprek dat gisteren is gehou den tussen vertegenwoordigers van de gemeente (verstrekker van de gegevens) en de rijksbe lastingdienst (inner van de gel den) heeft nog niet tot een con crete oplossing geleid. Wat gedaan moet worden om de verwisselde bedragen op de aan slagen terug te draaien is nu af hankelijk van adviezen van onder andere het ministerie van finan ciën en de rijksbelastingdienst. Afgelopen maandag en dinsdag kreeg het gemeentehuis massa's telefoontjes van geschrokken inwoners van de gemeente die- hun aanslag van de onroerend goedbelasting in huis gekregen hadden, Op de aanslagen was het eigenaarstarief verwisseld met het gebruikerstarief. Hierdoor kreeg de huurder van een woning een veel te hoge aanslag. Zover bekend is op het gemeente huis, is het grootste gedeelte van de aanslagformulieren bij de mensen terecht gekomen. Toen de verwisseling bekend werd heeft de rijksbelastingdienst de verzending van nog resterende aanslagen tegengehouden. Een duidelijk antwoord op de schuldvraag is er ook nog niet, er wordt van uit gegaan dat de fout gemaakt is bij het de basisgegevens. Afbraak Hotel Palace lijkt onvermijdelijk (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Het staat vrij wel vast dat het Palace-hotel aan de boulevard in Noordwijk zal worden afgebroken. Hoewel schade-experts het onlangs door brand verwoeste complex op dit moment nog niet "total loss' hebben verklaard, houdt de directie er ernstig rekening mee dat dit vernietigend vonnis elk ogenblik kan afkomen In elk geval zal er een groot ho- rëcagebeuren voor in de plaats komen'zo verzekerde mede directeur Van de Anker. Dit zou kunnen bestaan uit een hotel, een aantal appartementen en een bar. De Palace-directie is van plan om dit complex de zelfde architectonische aanblik te geven als het oude gebouw Het dak, dat ieders aandacht trok, zal op gelijke wijze worden uitgevoerd. De overblijfselen van het hotel (twee etages brandden volledig uit) hebben rond de jaarwisse ling enorm te lijden gehad van hevige regenval, sneeuw en vorst. Zo ernstig zelfs, dat er op een gegeven moment instor tingsgevaar dreigde. De politie heeft de hele omgeving afgezet Toen het weer enigszins op knapte hebben slopers het op instorten staande gedeelte steen voor steen afgebroken In de muren die thans nog over eind staan worden grote scheu ren zichtbaar. Nu ook blijkt dat de plafonds aan de achterkant in het hotel, waar het vuur niet heeft gewoed, ernstige water schade heeft opgelopen. De vrees bestaat dat als men be sluit tot repareren van het hotel slechts het karkas zal overblij- De centrale verwarmingsin stallatie is afgekeurd: Palace zit al meer dan een maand in de kou. Bovendien heeft de ge meente Noordwijk bevolen dat de resten van het gebouw moe ten worden voorzien van nieu we kabels en elektriciteitslei dingen. Alleen de kelders, die bestaan uit veertig centimeter dikke muren en Atlantis, op de hoek naast Palace, zijn destijds niet aangetast door het vuur De schade-experts hebben hun onderzoek niet kunnen afslui ten. Hun eindrapport moet nog worden uitgebracht. Voor di recteur Van de Anker staat het vast dat de schade een "enorm bedrag" zal omvatten. Om hoe veel het gaat weet hij niet, maar zeker is wel dat het in de mil joenen beloopt. Dat de deskun digen zolang op hun eindrap port laten wachten komt dat zij bij hun werkzaamheden steeds opnieuw worden geplaagd door nieuwe schadegevallen. Daar door is het voor hen niet moge lijk geweest een definitief scha debedrag vast te stellen UTRECHT (ANP) - De regering heeft besloten per 1 april 1979 een eigen bijdrage in te voeren van vijf gulden per dag voor patiënten die ten laste van de ziekenfondsverzekering of de algemene wet bijzondere ziekte kosten worden verpleegd in een ziekenhuis of AWBZ-inrichting. Aanvankelijk was de regering van plan een eigen bijdrage van tien gulden per verpleegdag in te voeren. Maar bij haar besluit heeft zij nu rekening gehouden met een "tussentijds bericht" van de ziekenfondsraad die. uitgaande van het besparingsmotief (kosten die de patiënten thuis niet behoeven te maken voor voeding e d niet verder kwam dan vijf gulden De beslissing houdt in dat ziekenfondsverzekerden die in een ziekenhuis zijn opgenomen vijf gulden per dag moeten bijbetalen. Dat geldt echter liet voor ongehuwden onder de 18,ongehuwden van 18jaaren ouder die geen eigen inkomen genieten en gehuwden en ongehuwden die aan spraak kunnen maken op kinderbijslag. Bij de AWBZ-inrichtingen gaat het om ziekenhuizen (na een verblijf van een jaar), verpleeginrichtingen, zwakzinnigeninrichtingen, inrichtingen voor zintuigelijk gehandicapten. "Het Dorp" in Arnhem en gezinsver vangende tehuizen voor gehandicapten 26 PAGINA'S Er komen nieuwe experi menten met onderwijs voor kinderen van vier tot veer tien jaar. Dit heeft minister Pais (foto) gisteren aange kondigd in Utrecht. Deze plannen worden uitgevoerd naast de al draaiende expe rimenten met de midden school. PAGINA Soldaat van Oranje nu ook in tv-bewerking PAGINA 5 Gevaar en verveling staat Nederlandse VN-soldaten in Libanon te wachten. PAGINA 9 Wim Pol ondanks gebrek aan talent doorgestoten naar de schaatstop. PAGINA 13 Westerse kerken onvol doende meegegroeid met de Wereldraad. PAGINA 17 Engelse bonden steunen de acties van chauffeurs. PAGINA 21 (Van t verslaggevers) AMSTERDAM (ANP) - Een speciaal arrestatieteam Opklaringen Opklaringen en voornamelijk in de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Tot matige afnemende wind uit noordwest tot noord. Minimumtempe raturen van 0 graden vlak aan zee tot circa min 5 graden in het binnenland. Maximumtemperaturen omstreeks plus 2 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 JANUARI Zon op: 8.43 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 17.33 uur; onder; 8.19 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.25 en 15.36 uur. Laag water om 11.38 en 23.56 uur. van de rijkspolitie heeft vanmorgen de twee Israë liërs gearresteerd, die af gelopen dinsdag in Am sterdam drie marechaus sees van de Amsterdamse vreemdelingendienst hun wapens afhandig maakten en boeiden. De Israëliërs zijn de 20-jarige E.K en de 21 -jarige Y. A. Bij de arresta tie in een pand in de Azaleastraat in de hoofdstad werd K. gewond. Hij is overgebracht naar het Bin nengasthuis. Volgens de politie begon het tweetal te schieten De Israëliërs zijn ontsnapt uit de gevangenis in Zutphen. Afgelo pen dinsdag vertrokken zij met wapens en koffers vanuit een pand in de Van Beuningenstraat in Amsterdam-West. De mare chaussees waren toen in het pand beland, nadat zij de inzittenden van een auto, die hen bij het Leid- seplein had gesneden, om hun papieren hadden gevraagd. Omdat van die papieren niet veel klopte, werd de marechaussees gevraagd mee naar huis te gaan. Daar werden zij onder bedreiging met een revolver gedwongen op de grond te gaan liggen en hun wapens af te geven. LEIDEN - De aanwezigheid van chemische laboratoria vlakbij de toekomstige woonwijk "De Leeuwen hoek" brengt risico's met zich mee De gemeente gioet daar ernstig reke ning mee houden Die waarschuwende woorden sprak dr. S.J. Roorda. directeur beheerder van het Gorlaeus-la- boratorium gisteravond op een door de gemeente Leiden beleg de voorlichtingsbijeenkomst ver de toekomstplannen voor UTRECHT (GPD) - De 4(i-jarige T.H.N. uit Biest-Houtakker, ge meen tp Hilvarenbeek, heeft van nacht zijn 49-jarige vriendin Bra- ber-Bijveld in zijn woning in Biest met een mes vermoord. De man meldde zich vannacht to taal overstuur via een praatpaal op de snelweg Utrecht-Amster dam bij de ANWB. Een wegen wachtstation seinde op haar beurt de Utrechtse politie in, die de man op de rijksweg ter hoogte van het verkeersplein Oudenrijn oppikte. De man bekende met enkele mes steken zijn vriendin in de slaap kamer te hebben gedood. Over zijn motieven is niets bekend. het gebied tussen Wassenaarse- weg en Plesmanlaan ("De Leeu wenhoek"). Hij hield de gemeente voor "niet te nonchalant te zijn met wat men in de buurt van chemische labora toria doet. Er zijn nu eenmaal ze kere risico's." zo zei dr. Roorda. Al eerder werd bekend dat het mi nisterie van volksgezondheid strenge eisen stelt aan de afstand tussen woningen en laboratoria Maar van de kant van de gemeen te Leiden werd gisteravond ont kend dat op dit punt al afstanden zijn genoemd. Die zijn sterk af hankelijk van de situatie tei plaatse. In het programma van ei sen dat de gemeente voor "De Leeuwenhoek" heeft opgesteld zijn ook nog geen afstanden op genomen. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) verzekerde dat de gemeente deze zaak alle aandacht zal geven Er zal met de universiteit overleg worden gepleegd om na te gaan welke gevaarlijke stoffen in de laboratoria aanwezig zijn. De gemeente is daarvan nu nauwe-' lijks op de hoogte", aldus wet houder Waal. Na dat overleg zal de gemeente waarschijnlijk een speciaal bu reau in de arm nemen om te on derzoeken wat de risico's en eventuele gevolgen zijn. Afhan kelijk van de resultaten zal de gemeente de afstand tussen wo ningen en laboratoria bepalen. Op de voorlichtingsavond wees dr Roorda erop dat de gemeente volgens de nu bestaande plannen een weg wil aanleggen vlak langs het oplosmiddelenmagazijn. Daar liggen grote hoeveelheden brandbare en explosieve stoffen opgeslagen. Ook loopt de weg langs een laboratorium waar wa terstof onder een druk van 506 atmosfeer gebruikt wordt. Hij waarschuwde de gemeente vooral om te voorkomen dat na de bouw bij de bewoners onrust en een gevoel van onveiligheid ontstaat. Dr. Roorda vergeleek de situatie met de chemische fa briek Verdugt in Tiel waar een nieuwe woonwijk vlakbij de fa briek werd gebouwd en nu grote problemen bestaan. .aar zijn oordeel zijn de bestaande -aboratoria niet gevaarlijk. "Als je maar weet wat je doet. Maar we kunnen geen marantic geven dat -n een waarin wij stu denten opleiden geen ongeluk kan gebeuren." Namens de Werkgroep Milieube heer trok E. Meelis de risico's sterk in twijfel. "Er zijn plannen geweest om het nieuwe AZL vlakbij de laboratoria te bouwen en in het "Gorleaus" werken londerden mensen". Dr. Roorda betitelde het als een "oneerlijk argument" Hij benadrukte dat in laboratoria mensen werken, die de risico's bewust accepteren Meelis noemde de afstand tussen woningen en laboratoria waar mee de gemeente in de tekenin gen rekening houdt (65 meter) ruim voldoende. "Bij Rijnmond waar ik geinformeerd heb, moest men lachen om die ruimte. Daar hanteert men veel kleinere af standen". aldus Meelis. Wethou der Waal. ten slotte, kondigde aan dat de inspectie strenge norme- hanteert en de gemeente die ook zwaar laat wegen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 grote sortering kinderwagens ledikantjes hoge rijndijk 96d leiden - tel 071-120687 4 weken lang h.i LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken r halt geld e Gironr Hokje c kruisen en bon ingevuld m een open ei postzegel opsturen naar Leidsch Dagb Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1