Wim Pol: „Ik ben naar top doorgestoten m-- Didi Thurau is kopman af NIET GEK TE BEGINNEN: vakantietoeslag en een winstdeling. F2304.- PLUS SPORTAGENDA Ondanks 'gebrek'aan talent Gladheid speelt ook de biljarters parten Het moeten presteren was een te zware druk Kom bij Heineken. VRIJDAG 12 JANUARI 1979 SPORT .PAGINA 15 95 Carambole vaster op kop in competitie 95 ook met 39,89 sec. op de 500 m kon hij uitstekend voor de dag komen. GRONINGEN - Als dertienjarige had ook Wim Pol zijn idool, ,,'s Nachts hadden we de radio aan om maar niets te missen van de Olympische Winterspelen in Sapporo. Wat Ard Schenk toen Acmeraocm presteerde, daar werd ik helemaal koud van. Het is een van de belangrijkste redenen waarom ik met schaatsen ben begonnen" functie in. „Ik zit zomers erg veel op de fiets. Meestal neem ik een parcours over de Postbank bij Arnhem. Het vorig jaar heb ik nog veel wedstrijden gereden ook, bij een zgn. wilde bond. Ik won zeven koersen. Tot juni heb ik gefietst, daarna heb ik het vol ledige trainingsprogramma ge volgd Nu, zeven jaar later, is dezelfde Wim Pol de snel rijzende ster aan de tot voor kort zo donkere Ne derlandse schaatshemel. Geen enkele Nederlander maakte zelfs zó snel furore in de internationale ijsarena's, want debuterend bij de senioren wees de junior eerst de onthutste Europese top terug op de 5000 meter tijdens de nieuwjaarswed strijd en in Oslo en een week later wankelde zowaar het 3000-m-wereldrecord toen hij zich over het verre van volmaakte ijs van Inzeil spoedde. Pas teruggekeerd vanuit het pitto reske wintersportdorp in de Beierse Alpen ervaart Wim Pol wat zijn opzienbarende prestaties op de schaats allemaal hebben aangericht. In de ouderlijke wo ning in Twello houdt hij spreek uur voor journalisten, en: „Het hele dorp praat erover, er wordt erg met me meegeleefd" Vooral in de bakkerij waar Wim Pol sinds twee jaar zijn brood ver dient. Er wordt hem geen stro breed in de weg gelegd, hij kan vrij krijgen voor het schaatsen wanneer dat maar nodig is. Wim Pol: „Mijn baas is zelf een enorme schaatsliefhebber. Hij heeft me helemaal zien opgroeien, want vroeger kwam ik vaak kijken in de bakkerij. Nu werd ik er als banketbakker, maar de mede werking die ik krijg is enorm Vóór het seizoen is Egbert van Oever nog langs geweest om te vragen of ik in de winter wel weg kon. Dat was voor mijn baas he lemaal geen punt" Toen Wim Pol - geinspireerd door de successen van Ard Schenk - zijn keus had bepaald en de ijzers onderbond, bleek lang niet ieder een van zijn aanleg overtuigd. Hij herinnert zich: „Op de ijsbaan in Deventer kwamen veel trainers maar er werd niet zoveel aan dacht aan mij geschonken. Ik schaatste er zo'n beetje bij, het draaide altijd om de andere jon gens. Er was geen vertrouwen in mijn capaciteiten, maar ik ben wel de enige van die hele groep die goed is doorgestoten. Ik heb nooit aan mezelf getwijfeld, want het ging elk jaar een stukje beter Vanaf het begin wilde ik laten zien dat ik het heus wel kon met mijn techniek. Ik wilde ze alle maal voor aap zetten" Geslaagd Daarin is hij dan nu wel geslaagd maar het afgrijzen waarmee de kennersblikken destijds zijn ca priolen volgden, is wel verklaar baar. Ook nu nog geldt voor Wim Pol dat hij wel hard maar niet mooi schaatst. Hij beseft dat zelf terdege: „Ik maak mijn slagen niet goed af. Natuurlijk wordt er bijzonder veel aan mijn techniek gedaan en het gaat momenteel al een stuk beter" Iemand die wel het volste vertrou wen in de capaciteiten van Wim Pol heeft gehad, is Ben Scheper kamp, de trainer van de oostelij ke selectie. Toen deze Brabander in Twello neerstreek en zich over het schaatstalent van de Deven ter ijsclub ontfermde, waren zijn zoon Marcel, die nu deel uitmaakt van Jong Oranje, en Wim Pol twee van zijn pupillen. Wim Pol: „Vijfjaar heeft Scheperkamp mij getraind. Hij heeft me vrijwel naar de plaats gebracht waar ik nu ben". In de schaatstraining van Wim Pol neemt de racefiets Kloosterboer en Van Op de racefiets kweekte Wim Pol mentale hardheid. Natuurlijk ook om zijn povere techniek te compenseren werd hij een karak tervolle schaatser, een knokker .dus. Twee jaar geleden leverde hem dat de nationale titel bij de B-junioren op, de vorige winter volgde hierop het kampioen schap in de oudste jeugdcatego- rie. Hij was na Hilbert van der Duim, die toen nog de junioren- -éeftijd bezat, de beste Neder- .andse jeugdschaatser. Zijn ne gende plaats bij de wereldkam pioenschappen in Montreal was evenwel een tegenvaller („Tech nisch ging het toen niet zo best"), hij sloot het seizoen in april af met een serie erg tot de verbeelding sprekende tijden op 's werelds snelste ijsbaan, die van Medeo bij het in Azië gelegen Alma Ata Zijn 1500 m (1.58,99) was de beste Nederlandse seizoenprestatie en Met lichte achterdocht trad Wim Pol de afgelopen zomer toe tot het gezelschap van het trainers duo Van 't Oever-Kloosterboer. „Ik keek niet tegen ze op, hoor maar ik had niet zoveel vertrou wen in de instelling van de jon gens van de kernploeg. Mis schien is die wel veranderd, maar achteraf is het me enorm meege vallen. Zoals iedereen tegen de sport aankijkt en er intensief mee bezig is, dat had ik helemaal niet verwacht" De eerste fase op het ijsverliep voor Wim Pol wisselvallig. Een sterke indruk maakte hij bijvoorbeeld tijdens de eerste selectiewed strijd in Eindhoven (op de 5000 m), minder voortvarend ging het in Oost-Berlijn bij de Dynamo- Cup en ook in Larvik, waar hij in het juniorentoernooi niet erg kon overtuigen. In de twee weken daarna kwam de ommekeer. Wim Pol: „Ik kwam toen volledig tot rust, omdat ik alles op het schaatsen kon zetten en niet hoefde te werken. Ik kon alles precies zo uitvoeren als ik wilde en op een gegeven moment riep ik tegen Egbert van 't Oever, ik kan alles weer. Nou ja, en dat is er bij de nieuwjaarswedstrijden wel een beetje uitgekomen" Voor de wedstrijd tegen de Zweden is Wim Pol weer ingedeeld in de juniorenklasse. „Daar heb ik geen moeite mee. Ik had zelf de keus, maar als ik voor de senioren had gekozen zou Yep Kramer naar huis moeten en hij heeft er Wim Pol ten slotte ook een heel jaar voor getraind. Maar eigenlijk ben ik ook nog maar een junior, soms voel ik mij in de kernploeg ook wel een beetje tussen de wal en het schip. Ik moet ook de jongens van Jong Oranje in dè gaten hou den, want voor de juniorenwe reldkampioenschappen moet ik rekening houden met Harm van der Pal en Marcel Scheperkamp. Dat toernooi, daar mik ik eigen lijk op. Omdat Eric Heiden niet meer mee mag doen moet ik er bijzonder hoog kunnen eindigen Meedoen aan de Europese kam pioenschappen op mijn eigen baan in Deventer én de WK voor junioren, dat waren mijn doel stellingen voor dit jaar" Middenafstanden Als klassementsrijder gaat de voorliefde van Wim Pol uit naai' de middenafstanden, de 1500, de 3000 en ook wel de 5000 m. Maan dag brak hij in Inzeil zijn derde 10 km halverwege af. „Omdat ik erg stijve spieren had. Egbert van 't Oever vond het daarom beter dat noemde LEIDEN - De koploper in de Leid- se biljartcompetitie, de Caram bole 1, heeft de voorsprong op de concurrenten Landzicht 1 en Be tween 1 verder kunnen uitbou wen. Zelf won Carambole met 6-2 van rivaal Between 1, terwijl de concurrentie op een gelijkspel bleef steken. Uit de 10 ontmoetingen heeft de Carambole nu een totaal van 52 punten, terwijl Landzicht en Be tween er resp. 45 en 44 uit 10 heb ben. De gladheid speelde ook de biljar ters parten, waardoor in alle poules het beeld wat vertekend is geraakt door uitgestelde wed strijden. Uitslagen in de eerste klasse: Vriendschap 1-UVS 1 6-2; 'tZuid 1-Between 1 2-6; UVS 1-Land- zicht 1 4-4; Carambole 1-Be tween 1 6-2. In de tweede klasse blijven de re serves van de Carambole goed doorgaan. Twee 6-2 zeges brach ten dit viertal met een totaal van 61 uit 12 alleen aan de leiding. Het Wapen van Voorschoten 1, dat klop kreeg van Carambole 2, en De Waag 1 staan weliswaar op 55, maar met een wedstrijd minder gespeeld kunnen beide ploegen deze achterstand nog ongedaan maken. Uitslagen: Morspoort 1-Wapen van V. 1 2-6, De Heul 1-Rijnegom 1 4-4, De Waag 1-TOG 1 6-2, Ca rambole 2-TOP 1 6-2, Rijnegom 1-Wapen van V. 1 0-8, Wapen van V. 1-Carambole 2 2-6, Rijnegom 1-Morspoort 1 6-2. In de derde klasse verloor Land zicht 2, maar het derde team bleef desalniettemin lijstaanvoerder met 53 uit 11. Cleyn Duin 1 staat er met 48 uit 10 ook nog goed voor. Uitslagen: Landzicht 2-Landzicht3 6-2; Cleyn Duin 1-Between 2 4-4; Wachtje 1-Rijnegom 2 3-5; Rij negom 2-Between 2 4-4; Wachtje 1-Landzicht 2 4-4. beetje worstelen. En j)e uitslagen in de overige klasses. C», Vierde klasse: TOG 2-Landzicht 4 8-0, Rijnegom 3-Vrienschap 2 2-6, Landzicht 4-De Waag 2 8-0, DOB 1-VOP 1 2-6, DOS 1-UVS 2 8-0, VOP 1-TOG 2 6-2, De Waag 2-Carambole 3 2-6, VOP 1- Vriendschap 2 8-0, UVS 2-Land zicht 4 4-4, TOG 2-DOB 1 6-2. ik helemaal niet zou starten, maar ik wilde het toch gaan proberen. Na ongeveer zes kilometer ben ik gestopt. Overal had ik pijn en het had geen zin om me te forceren. Mijn beste tijd is 15.54, ja, daar moet nog veel van af, maar dat komt nog wel" Op grond van zijn regelmatige en goede tijden op de 5000 m baart de lange afstand vooralsnog wei nig zorgen, met de 500 m blijft hij nog wel dat terwijl Wim Pol enkele jaren geleden de bijnaam „Hasse" verwierf na een goed gereden sprint in Zweden. Wim Pol: „Marcel Scheperkamp kwam toen ineens met die bijnaam. Hij vergeleek me met Hasse Boerjes, de Zweedse sprinter. Iedereen toen Hasse Pol. Zelfs bij wedstrijden werd ik zo omgeroepen. Nu is dat voorbij. Wel gek die bijnaam voor een afstand die ik het minst graag rijd. De basissnelheid heb ik wel voor de 500 m, ook het bewe gingsritme, maar de benen strek ken, dat is bij mij het grote probleem" tijdlang Vijfde klasse: Witte Hen 1-Caram- bole 4 2-6, De Waag 3-Spijkerbak 1 6-2, Zwaantje 1-Cleyn Duin 2 6-2, Landzicht 5-'t Zuid 2 4-4, Spijkerbak l-'t Zuid 2 4-4, Ca rambole 4-Landzicht 5 2-6. Zesde klasse: Morskwartier 1- DOB 2 8-0, Between 3-Rijnstreek 2 8-0, Landzicht 6-DOS 3 6-2, Zwaantje 2-TOP 3 6-2, DOB 2-De LICHTAART (GPD) - Hoewel Willy Jossart, ploegleider van de Belgische wielerploeg IJsboerke, gisteren tijdens de presentatie van zijn equipe-1979 met nadruk onder streepte dat het programma voor het komende seizoen tot stand was gekomen met inspraak van alle coureurs, kwam het voor de Westduitser Didi Thurau toch nog als een verrassing dat hij het komende seizoen niet langer als kopman van de Belgische extra-sportieve wielergroepe- ring zal fungeren Didi Thurau, die meteen na afloop van de zesdaagse van Bremen, waar zijn nederlaag tegen René Pijnen op een hels fluitconcert was onthaald, naar het Belgische Lichtaart was getogen om de Voorstelling van zijn ploeg mee te maken, was slechts even onder de indruk van deze mededeling. „Het is vandaag voor de eerste keer dat ik hiervan hoor. Maar misschien is het voor mij nog wel het beste. Het werkt mogelijk wel bevrijdend dat ik niet langer als beschermde kopman, van wie nu eenmaal de prestaties worden verwacht, aan het komende sei zoen moet beginnen. Het moeten presteren is voor mij het. afgelo pen jaar toch wel een te zware druk gebleken" vEr zijn natuurlijk verschillende oorzaken aan te wijzen voor het feit dat ik vorig jaar geen klassie ke zege heb kunnen bemachti gen. Twee keer ben ik er dichtbij geweest: in Luik-Bastenaken- Luik en in de Waalse Pijl. Had ik inderdaad een van die twee klas siekers kunnen winnen, dan zou niemand nog gesproken hebben over het matige seizoen van Thu rau. Ik zeg niet dat ik het afgelo pen seizoen slecht heb gereden, maar door het ontbreken van een grote overwinning wordt zoiets nogal snel gezegd. Zo betrekke lijk is nu eenmaal de wieler sport" Thurau zegt er overigens wel be grip voor te kunnen opbrengen dat ploegleider Willy Jossart hei: dit komende seizoen over een andere boeg wil gooien: geen be schermde kopman, maar een ploeg die moet handelen naar het koersverloop. Een zelfde situatie heeft Didi Thu rau evenwel ook in het verleden al eens meegemaakt. Bij de equi pe van Peter Post, die in zijn for matie niet langer op voorhand beschermde renners wilde aan wijzen, een handelwijze die de ploeg van Post overigens het af gelopen seizoen bepaald geen windeieren heeft gelegd. Didi Thurau kon zich met die ziens wijze van Post echter niet vereni gen en stapte op. Nu is een zelfde situatie ontstaan. Vorig jaar werd Thurau door Jossart nog met veel tamtam als kopman binnenge haald. Nu zal de Westduitser zich tijdens het voorseizoen moeten LICHTAART - Fedor den Her tog is komend seizoen de enige Nederlander in de Bel gische ploeg van de West duitser Didi Thurau. Den Hertog neemt de plaats in van de naar Post terugge keerde Bert Pronk. Den Hertog kreeg op een bui tengewone manier een con tract. Nico de Vries, organi sator van de Ronde van Ne derland en sinds jaar en dag "peetvader" van Fedor, bleek namelijk bereid zijn salaris te betalen als de in middels uit Franse dienst ontslagen Den Hertog de kleuren van de Vlaamse ijs fabriek mocht verdedigen. Den Hertog wilde daar graag rijden vanwege de goede verzorging van renners en materiaal. De sponsor was na de garantiestelling van De Vries graag bereid Den Hertog van kleding en mate riaal te voorzien. Fedor wordt in het nieuwe sei zoen omringd door vijftien Belgen en twee Westduitsers en ploegleider Willy Jossart. Hij hoopt na een goed voor seizoen in zijn vijfde ronde van Frankrijk te kunnen starten. 'De Tour wil ik graag nog eens meemaken", zei hij gisteren tijdens de ploeg-voorstelling in Lichtaart. "Of het zo ver komt is een vraagteken" bewijzen om straks als be schermde renner van de Belgi sche ploeg naar de Tour af gevaardigd te worden. Thurau: „Ik heb daar geen proble men mee. Ik vind ook niet dat ik een stap terug heb moeten doen. Bovendien ben ik er financieel niet op achteruit gegaan". En bovendien tekende Didi Thurau vorig jaar een contract voor twee seizoenen, zodat hij zich wel bij de nieuwe situatie heeft moeten neerleggen, een situatie die er ongetwijfeld toe zal leiden dat de Westduitser dit jaar op zoek zal gaan naar een nieuwe sponsor, te meer omdat zijn slapie Bertje Pronk de Belgische formatie de rug heeft toegekeerd. Thurau: ADVERTENTIE Énifyif mWW 3-ploegendienst (week-ends vnj) m de bottelarij: "W* ItYAAflJEl vanaf 23 jaar f2304 -bruto per maand 8% „Ik heb nog wel geprobeerd Ber tje aan een nieuw contract te hel pen, maar de sponsor wilde niet meer het zelfde geld op tafel leg gen als vorig jaar". Dat de sponsor Thurau een verbod heeft opgelegd om na de zesdaag se van Bremen geen zesdaagse wedstrijden meer te rijden, wordt door Thurau fel tegengesproken. „Peter Post heeft dan deze week wel gezegd dat ik op bevel niet aan de zesdaagse van Rotterdam mag deelnemen, maar dat is grote onzin. Ik bepaal altijd nog zelf waar ik wel en niet aan zesdaagse wedstrijden deelneem. In Rot terdam had ik geen interesse. Ook Antwerpen, waar men mij ook gevraagd had, heeft mijn be langstelling niet. De piste daar bevalt me niet zo erg". Thurau heeft overigens wel bedon gen dat hij in het voorseizoen zichzelf rustig kan voorbereiden op de Tour de France. Na het trainingskamp in Tielen en Plava di Aro begint voor hem met Mi- laan-San Remo het grotere werk. Didi Thurau: ''Dit is liet beste" Vervolgens zal hij alleen nog in Parijs-Roubaix, de Ronde van Vlaanderen en Luik-Bastena ken-Luik uitkomen met daar naast uiteraard een serie minder vermoeiende kleinere wedstrij den. Thurau: „De Tour staat dit jaar voor mij centraal. Niet dat ik die wedstrijd ga winnen, maaT ik acht deze ploeg toch wel in staat goed te presteren en veel publici teit te krijgen". En vooral dat laatste is voor Thurau erg belang rijk géworden, nu hij zijn verdere wielertoekomst moet gaan vei ligstellen. Vraag nti inlichtingen, tel. 071-814265 Burgemeester Smeetsweg 1, Zoeterwoude. EREDIVISIE Ajax-Haarlem AZ-67-G.A. Eagles (13/1)... FC Den Haag-PSV Sparta-FC VW NEC-Vitesse MW-Feyenoord (13/1) FC Utrecht-Roda JC PEC/Zwolle-Volendam (13/1) NAC-FC Twente (13/1) EERSTE DIVISIE Heerenveen-Heracles FC Dordtecht-De Graafschap Exeelsior-SW FC Groningen-SC Amersfoort Wageningen Veendam FC Vlaardingen-Willem II Eindhoven-FC Den Bosch Telstar-SC Cambuur Helmond Sport-FC Amsterdam Waag 4 8-0, Vriendschap 3- Zwaantje 2 6-2, Morskwartier 1- DOS 3 6-2. Zevende klasse: Spoortje 1-DOB 3 2-6, Cleyn Duin 3-Wachtje 2 -De Heul 2 4-4, TOG 3-Wapen van V. 2 4-4, DOS 4-Cleyn Duin 3 6-2, Compromis in tenniswereld NEW YORK - De rebellerende spelers en de overkoepelende bond voor beroepstennissers hebben in New York een voorlo pig compromis bereikt met de organisatoren van de Grand Prix- toernooien. De toplaag in de pro fessionele tenniswereld had ern stig bezwaar tegèn de bepaling in het nieuwe reglement, waarin stond dat zij verplicht waren aan zes van tevoren gekozen toer nooien deel te nemen. De datum van ingang van die nieu we bepaling is nu uitgesteld tot 5 maart. Twee van de "rebellen" boekten gisteren een simpele zege in het Mastertoernooi. Connors ver sloeg zijn landgenoot Solomon (6-1, 6-2), McEnroe klopte de 35- jarige Ashe met 6-3, 6-1. De Ame rikaan Gottfried bereikte als eer ste de derde ronde. Hij versloeg Barrazutti (7-6, 64). Betty Stöve werd in het toernooi van Oakland uitgeschakeld. Zij verloor in de tweede ronde van Mima Jausov (Joeg): 4-6, 3-6. Dan Cuomo van Lions één duel geschorst AMSTERDAM - De strafcommis- sie van de nationale ijshockey- bond heeft de - in de vriend schappelijke wedstrijd tegen HYS - opgelopen Matchpenalty van Leiden Lions-speler Dan Cuomo bestraft met een schor sing van één wedstrijd onvoor waardelijk en drie voorwaarde lijke duels. "En dat valt mij mee", aldus Leiden Lions-voorzitter Pim van Halem "Wij hadden op minstens drie wedstrijden onvoorwaardelijk gerekend." Cuomo zal derhalve morgenavond tegen Utrecht al weer kunnen spelen. Het nationale ijshockeyteam van de Sowjet-Unie en het team van Den Bosch hebben er gister^ avond in de Brabantse provin ciehoofdstad een ontspannen onderonsje van gemaakt. De teams speelden "gemengd", met Nederlanders en Russen in zowel "Den Bosch" als de Sowjet-Unie De verzameling spelers die onder de naam "Sowjet-Unie" het ijs betrad won uiteindelijk met 10-6 na de periodestanden 2-5,3-0,1-5. Het was de laatste ontmoeting die de selectie van de Sowjet-Unie tijdens zijn oefentrip door Ne derland maakte. Juventut: zege in finalepoule BARCELONA (ANP) - Juventut de Badalona, eerder tegenstander van P/Leiden in het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen, heeft gis teravond in Barcelona in de fina lepoule met 70-68 gewonnen van Emerson de Varese uit Italië. Bij de rust stond Varese met 28-27 voor. In groep A van de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen bij de dames verloor AZS Poznan in Polen van het Italiaanse Geas Sesto San Giovanni: 63-77. De uitslagen van de eredivisie wed strijden die gisteravond voor de Nederlandse basketbalcompeti- tie (dames) werden gespeeld zijn: White Stars-Rotterdam Zuid 52-72, AMVJ Amsterdam- Racing Amsterdam 56-53. ADVERTENTIE DE BISSCHOP

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15