Trainen langs openbare weg, of klaverjassen in kantine Alles staat nu zwart op wit" Timman krijgt mogelijk financiële steun Leidse voetballers in de winter Gevaarlijke situatie 7 x Rob Ridder verrast in badmintonteam Amateurvoetbal en rugby al afgelast VRIJDAG 12 JANUARI 1979 LEIDEN - Ze hebben hun sportcomplexen de afgelopen weken zo vaak van de buitenkant gezien, dat ze er volgens eigen zeggen zo langzamerhand een "complex" van hebben gekregen. Bijna onafgebroken kunnen ze in deze koude, natte dagen worden "bezich tigd", de voetballers die langs de openbare wegen van Leiden hun trainingsrondjes draaien. Verbannen van de terreinen waarop ze gewoonlijk plegen te oefenen, moeten ze hun toevlucht elders zoeken. DEN HAAG (ANP) - Jan Timman, die zich als enige Nederlandse schaker heeft gekwalificeerd voor een van de internationale schaaktoernooien om het we reldkampioenschap kan in de toekomst op mogelijk financiële steun van derden rekenen. Uit de gelederen van de Koninklijke Nederlandse schaakbond is een driemanschap benoemd dat de komende maanden wil onder- Kwelling Bij uitzondering in een zaal. anders op het strand of in het bos. maar hee vaak ook moeten ze zich mengen tussen het verkeer van alledag. Een vooral voor aspiranten en junioren gevaarlijke situatie die zich elk jaar opnieuw voordoet. In de.winterperiode kunnen de Leidse veldsporters. en dan met name de grote groep voetballers vrijwel nergens anders terecht. Telkens wanneer het weer zodanig verslechterd dat er gevaar bestaat voor beschadiging van de gemeentelijke velden, gaat van de Leidse sportstichting het bevel uit dat die (trainingsjterreinén niet meer mogen worden bespeeld De op zichzelf logische en begrij pelijke opdracht, brengt de voet- balclubsjaarlijks in een moeilijke situatie, die zich vooral voor kan doen in de periode van november tot maart. Daarin kan het letter lijk vriezen of dooien voor de voetballers, die in beide gevallen vaak voor langeie perioden hun eigen trainingsaccommodatie niet kunnen betreden. Wanneer die regel van kracht is geworden zijn er maar weinig andere moge lijkheden om de oefeningen ge richt te continueren. Het voor de hand liggende alterna tief is uiteraard het uitwijken naar de zaal en dat willen de clubs ook graag, maar juist daarbij doen de problemen zich voor. De Vijf Meihal, de sporthal Broek plein en de Groenoordhal zijn volgeboekt, als de meest geschik te zalen. Andere gymnastiekza len zijn ook in gebruik of staan gewoon leeg op het tijdstip van de voetbaltrainingen, maar het blijkt lang niet altijd mogelijk die te huren op de momenten dat het echt nodig is. Enerzijds omdat sommige directeuren (en/of be sturen) van niet gemeentelijke scholen hun toestemming niet willen geven; anderzijds omdat er andere problemen meespelen bij de verhuring van de 33 gym zalen waar de gemeente dan wel wat over te vertellen heeft. Een voornaam bezwaar is dat er niet in gevoetbald mag worden, maar daarop is de kritiek van de clubs niet alleen gericht. Belang rijker is voor hen dat de sport stichting, die over de verhuur gaat. niet in staat blijkt de clubs die daar 's middags om vragen 's avonds aan een zaal te helpen. Van As van de gemeentelijke on- derwijs-inspectie. voelt zich wel aangesproken door dat principe "maar de controle daarop wordt vrijwel ondoenlijk. Toch zou het moeten kunnen, wat Kantebeen voorstelt". Caron van de Sport stichting meldt duidelijk dat het kan. "Als de clubs maar bijtijds (voor half zes) bellen, zijn er best mogelijkheden voor incidentele gevallen." Proef Een antwoord dat door UVS-trai- ner Gerard Désar als "louter theoretisch" wordt afgedaan. "Ik heb de proef op de som genomen en gebeld op een dag dat het sneeuwde. Om half één. Het was onmogelijk om voor dezelfde avond nog een zaal te krijgen. Ja, als ik een paar dagen eerder had gebeld, dan had het gekund, maar hoe kan ik nou beoordelen of ik een paar dagen later een zaal nodig heb? En zoals het nu ging met dat tele foontje, zo gaat het al jaren. Al die tijd al zijn we bezig om tot zo'n afspraak te komen, waarbij we op de dag kunnen bellen als we 's avonds een zaal nodig hebben. Dat is nog nooit gelukt. Ik daag r Caron dan ook uit om zijn woorden in een gesprek voor alle voetbalclubs hard te maken en om dan direct duidelijk te maken waarom dal nooit eerder is ge lukt. Ja. één keer misschien. Voor de rest geldt datje voor een lange perio de moet huren en incidenteel al leen via "ritselwerk" een zaal in kunt. Verder niet." Na al het voorafgaande zou het erop kunnen lijken dat alleen de Sportstichting de zwarte piet'in handen heeft. Zo is het niet hele maal. Er zijn verzachtende om standigheden. Het zalentekort bijvoorbeeld. Wel is per 1 januari de militaire sporthal (waar wél in gevoetbald mag worden) geheel bij de verhuur betrokken, maar er is nog altijd niet voldoende ruim te waarover kan worden be schikt. Die is er elders wel, maar daarover heeft de gemeente geen zeggenschap. In de scholen in Cronesteijn (bij de Lammenschans) staan gymzalen "ter grootte van sporthallen" leeg. die niet gebruikt mogen worden omdat de schoolbesturen daarvoor geen toestemming ge ven. En aangezien dat geen ge meentelijke scholen zijn, kan die toestemming ook niet worden af gedwongen. Pikant detail is dat die scholen voor hun gymnas tieklessen "buiten", wèl de vel den van de voetbalclubs kunnen huren in de zomer, ook al staan ze hun zalen in de winter niet af. Het draagt er toe bij dat het bui tenlopen voor de voetballer een Tantalus-kwelling wordt. Désar. "Want je laat mensen die daarin graag sport zouden bedri.iven door de ramen een lege zaal in kijken en je verbiedt ze binnen te komen. Inplaats daarvan mag je je in levensgevaarlijke situaties gaan begeven. Op straat, tussen het verkeer- op het strand tussen het aangespoelde hout en andere voorwerpen. We moeten toch wel? De training moet hoe dan ook door kunnen gaan. Om de al gemene conditie op peil te hou den en om al die knapen "waar" voor hun contributie te bieden Wèl kan er incidenteel worden ge huurd als er van te voren is be sproken. maar dat is voor de clubs volstrekt onmogelijk ge zien de wisselvalligheid van het weer, waardoor pas op het laatste moment de uitwijk-noodzaak zich voordoet. Op die korte ter mijn kan er vaak niets meer gere geld worden. Het wordt bestre den door Caron, de functionaris van de sportstichting die met die zaak is belast. Volgens hem zijn er wel degelijk mogelijkheden "als de nood echt aan de man is" maar de clubs zijn wat dat betreft door de ervaring wijs geworden Dat wordt wel bewezen door de wijze waarop zij nu hun oefenin gen afdraaien en zelf plannen maken. Een paar voorbeelden. UVS denkt er al over in vredesnaam maar een eigen sporthal neer te zetten, een plan waarvoor de technische staf van de amateurhoofdklasser een hoge prioriteit heeft ge vraagd aan het bestuur. "Want dat lopen op de openbare weg is levensgevaarlijk." Roodenburg heeft de speelweide in Leiden Noord als uitwijkmoge lijkheid en kan af en toe over een zaaltje voor de pupillen beschik- Training langs de openbare weg.Deselectiegroepvan UVS loopt ken. Lugdunum heeft het geluk dat via trainer Ruud de Groot (le raar lichamelijke opvoeding) tweemaal per week een zaal "ge regeld" kan worden LDWS heeft een contract voor een zaal op de dinsdag, maakt donderdags een "rondje Vliet" en speelt zaterdags een partijtje op het veld. met als alternatief "klaverjassen in de kantine" De rest van de clubs kampt met dezelfde moeilijkhe den. Blokkade De problemen dienen zich dus dui delijk aan. Mattie Kantebeen, oud-UVSer en leraar lichamelij ke opvoeding heeft voor UVS ge probeerd een legale oplossing te vinden. Dat is niet gelukt. Hij zegt; "Als je als club een zaal wilt afhuren als incidenteel huurder, loop je tegen een ge meentelijke blokkade op. Het kan gewoon niet op de momen ten dat het echt nodig,is. En dat terwijl er. overdreven gesteld, le gio zalen leeg staan wannéér tien tallen voetballers niets kunnen doen omdat hun buitenaccom modatie ongeschikt is voor trai ning. Ja, we kunnen zalen huren, maar alleen voor een langere pe riode, of als we het voorafhebben aangekondigd. Voor de clubs is dat volstrekt onmogelijk. Vooral financieel, omdatje nooit precies weet wanneer je zo'n zaal nodig hebt. Us je een zaal voor langere termijn zou huren, zou je ook geld moe ten betalen voor de dagen datje er niet in gaat. Dat kunnen we niet verkopen aan de leden. Wat krijg je dus? Inderdaad, dat er ge rommeld en gesjoemeld wordt dat de clubs clandestien zalen gaan gebruiken. Hier en daar zijn daarvoor wat mogelijkheden, maar die zijn er natuurlijk niet voor alle clubs. Die zitten ermee Wat wij nu willen is dit: op het moment dat een complex is afge keurd, willen we de mogelijkheid hebben een lege zaal in te gaan. waarbij we dan achteraf de nota ontvangen." Trouwens, er wordt van alle kanten geroepen datje moet trimmen en moet sporten, maar als je dat wilt kan het niet geregeld worden. En daar staan we dan, met alleen bij UVS al met 20 trainingsgroepen en een veertigtal trainingsuren. We kunnen niks doen aan gerich-' te training. De ene zaal mogen we niet in; de andere kunnen we niet huren op de momenten dat het echt nodig is. Ik maak niemand een verwijt, maar ik sta wel verbijsterd als ik zie dat er zoveel accommodatie leeg staat, waarvoor nooit een rege ling is getroffen. Ze laten je ge woon barsten uit onbegrip, onwil en formalisme. Iedereen kent de problemen, niemand kan of wil ze alleen oplossen. Men wacht op een centrale beslissing. Voordat die er is, kunnen we nog beter een eigen hal bouwen." En dat kan ook nog lang gaan duren nu de gevraagde financiële medewer king deze week van gemeente wege is geweigerd. PAUL DE TOMBE ZEIST - Het nieuwe voorstel om shirtreclame in het betaald voet bal in te voeren is identiek aan het vorige, waarvan het besluit in de cember van het vorig jaar door de bondsvergadering van de KNVB is vernietigd. Het nieuwe voor stel, dat door het sectiebestuur betaald voetbal volgende week zaterdag in een buitengewone vergadering aan de afgevaardig den zal worden voorgelegd, beoogt de invoering van shir treclame op 1 juli van dit jaar. De reglementswijziging, die hier voor noodzakelijk is, moet 'uiter lijk 1 mei plaatsvinden. Eric Vilé, de nieuwe voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal, rekent nu echter niet op te genstand van de bondsvergade ring. „Het is juist, dat dit voorstel gelijk is aan het vorige. Er be stond toen echter nogal wat ver warring over de formulering van het besluit. We hebben vorige keer de fout begaan het voorstel niet zwart op wit te zetten. Dat is nu wel gebeurd. In het nieuwe voorstel somt het sectiebestuur een aantal overwe gingen op waarom tot invoering van shirtreclame moet worden overgegaan. Het bestuur gaat uit van het rapport „Gezonder Be taald Voetbal", waarin wordt ge steld dat het betaald voetbal er naar moet streven over acht jaar selfsupporting te zijn. Volgens het sectiebestuur is dat echter onmogelijk, omdat bij de subsi die die nu aan het betaald voetbal zal worden verleend geen reke ning is gehouden met de reeds bestaande schulden van de clubs Dankzij shirtreclame zal een groot aantal clubs de mogelijkheid krijgen om overeenkomsten te sluiten, waardoor zij extra in komsten kunnen verwerven. Met die extra inkomsten kunnen de schulden van dit moment wor den voldaan en is het betaald voetbal tevens in de gelegenheid om de gevolgen van de aflopende rijksbijdrage in de loop van de komende acht jaar op te vangen. Een andere overweging voor het sectiebestuur is, dat shirtreclame reeds een aantal jaren in vele tak ken van sport is aanvaard. Na de opsomming van de overwe- Er Vile gingen en het voorstel om shir treclame in te voeren volgt nog de mededeling van het bestuur, dat uiteraard overleg zal worden ge voerd met de overheid en andere belanghebbende organisaties ringen zijn om het besluit te ef fectueren en derhalve de regle mentswijziging door te i aldus het sectiebestuur Die laatste zin zal echter de nodige problemen opleveren. Het sec tiebestuur bedoelt er mee, dat volgende week zaterdag het be sluit tot invoering van shir treclame moet worden genomen en dat pas daarna overleg zal plaatsvinden met de betrokken organisaties. Tegen die procedu re verzet met name staatssecreta ris Wallis de Vries zich. Eric Vilé daarover. „Ons voorstel was al aan de aangevaardigden in het betaald voetbal gezonden, voordat wij kennis namen van de brief van de staatssecretaris, die ons begin deze maand werd toe gezonden. Overigens ben ik van mening, dat die brief niet hoeft te betekenen dat wij ons voorstel moeten wijzigen. De staatssecre taris zegt in zijn brief, dat wij op 20 januari geen definitief besluit moeten nemen. Dat doen we dan ook niet." zoeken of derden bereid zijn Timman financiële steun te ver lenen. Het driemanschap bestaat uit prof. dr. Euwe, oud president van de Fide en Walling Dijkstra en Martin Vael. De schaker toonde zich zeer ver heugd met dit initiatief. "Ik ben er nu wel achter dat je zonder enige hulp - en dan wil ik niet alleen over financiële steun pra ten - niet aan de wereldtop kunt komen. Ook de bijstand van een goede secondant is een wezenlijk belangrijke zaak, maar die kan ik niet uit eigen middelen betalen. Daarom hoop ik dat men succes heeft. Voor mij betekent dit een enorme stimulans". Ook zijn oud-leermeester Hans Bouwmeester die jarenlang bondscoach van de Nederlandse schakers is geweest was blij met dit voor de Nederlandse schaak sport unieke initiatief. "Het is tegenwoordig niet doenlijk meer om alles alleen te doen. In de Sowjet-Unie vreest men ei genlijk alleen Timman. Hij is van dezelfde generatie als Karpov Dat spreekt de Russen aan. Ik zou al blij zijn als er centjes los komen die dan weer betaald kunnen worden aan een goede secondant met wie Timman zich kan gaan voorbereiden op het komende in terzonale toernooi dat medio dit jaar ergens ter wereld gespeeld gaat worden. Want ook in de voorbereiding kun je het als top- schaker niet meer alleen" De Sowjetrussische autoriteiten hebben de schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi zijn staatsbur gerschap ontnomen. Dit ver klaarde een woordvoerder van de Sowjetrussische ambassade gis termiddag in Berm. Kortsjnoi vroeg twee jaar geleden politiek asiêl aan in Nederland en woont momenteel in de Zwitserse plaats Wohlen. Eind vorige maand is Kortsjnoi al van de beslissing op de hoogte gebracht. Een zegsman van de Zwitserse schaakbond zei: "De Sowjetrus sische ambassade vroeg Kortsj noi of hij van de maatregel ook schriftelijk kennis wilde r Daarop barstte Kortsjnoi chen uit". Kortsjnoi hoopt nu dat zijn Bela en zijn 19-jarige zoor toestemming zullen krijgen de Sowjet-Unie te verlaten. Een mo gelijkheid zou zijn naar Israel te emigreren. Bij twee vroegere ge legenheden werden visa-aanvra gen voor mevrouw Kortsjnoi en zoon geweigerd. De Zweedse schaakgrootmeester Ulf Andersson heeft zijn koppo sitie in het schaaktoernooi van Hastings behouden. In de der tiende ronde kwam hij remise overeen met de Engelsman Mestel. Zijn grote concurrenten de Hongaar Csom en de Ameri kaan Christiansen kwamen er in hun partij niet uit. Deze werd af gebroken. Andersson heeft 8V2 punt., Christiansen is tweede met 7V2 punt. maar met één afgebro ken partij. 1 Igor bezig met de problemen rond de invoering van shirtreclame in het betaald voetbal. De Tweede-Ka merleden Worrell, Langedijk en Kosto (allen Partij van de Arbeid) hebben minister Gardeniers van CRM vragen gesteld naar aanlei ding van haar opmerking in een radioprogramma van de TROS, waarin zij zegt geen bezwaar te hebben tegen het uitzenden van televisieflitsen van voetbalwed strijden waarin shirtreclame ge dragen wordt. De PvdA-kamerleden willen nu weten, welke criteria en voor waarden moeten worden gehan teerd bij het begrip televisieflit sen. Voorts vragen zij of de uitla ting van de minister een gevolg is van een overleg tussen de NOS en het ministerie en zo ja tot welke resultaten dat overleg dan heeft geleid. Ten slotte willen de ka merleden weten of aan de uit spraak van Gardeniers de conclusie kan worden verbonden dat de overheid bereid is subsidie aan het betaald voetbal te verle nen zonder daaraan de voor waarde te koppelen dat dit riiet gelijktijdig gepaard kan gaan met de invoering van shirtrecla- ZEIST - De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zater dag- en zondagamateur- competitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de jeug- delftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zul len vinden. Over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden voor de eerste divisie en eredivisie betaald voetbal zou van middag een besluit worden genomen. Ook alle rugbywedstrijden, die voor het komende week einde voor de competitie waren vastgesteld, zijn afge last in verband met de slech te weers- en terreinomstan digheden. HAARLEM (ANP) - Nederland is uitgebekerd. De heren badmin- tonploeg verloor de tweedaagse wedstrijd in de halve finales van het toernooi om deThomaseup in de Duinwijekhal in Haarlem te gen Denemarken met 1-8. Deze nederlaag ten spijt is echter gebleken dat het peil bij de Ne derlandse heren een stijgende lijn vertoont. Vooral Rob Ridder, de 25-jarige hts'er uit Haarlem, is bezig zich bij de Europese top te voegen. Wat Rob Ridder aan vechtlust en mentaliteit etaleerde tegen we reldkampioen Delfs, die met veel moeite won en op de tweede dag van de wedstrijd tegen de Denen, tegen de nummer twee van de wereld Svend Pri. was van zeer hoog gehalte. Ridder won in een magistrale partij in twee games: 15-5 en 17-14 en scoorde daarmee een onverwacht punt voor Oran je. De andere uitslagen van de tweede dag zijn: Rob Ridder-Svend Pri 15-5,17-14, Guus van der Vlugt - Fleming Delfs 6-15, 9-15, Clemens Wortel - Morten Frost 4-15,6-15. Van der Vlugt/Leidelmeyer - Delfs/ Skovgaard 8-15, 15-13,2-15. Rob en Piet Ridder - Frost/Vladberg 4-15, 5-15.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13