Franse motorfiets is een heilige koe „Sommige bonkers lenen zich uitstekend als terras in zomer...' Kind vraagt volwassene om stuk dienstb „Broeien" wordt populair... Liefde loopt uit de hand Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Er zijn nog maar weinig "gave" bunkers in de duin Noordwijk en Wassenaar, die het waard zijn om behouden te blij ven. De Stichting Menno van Coehoorn, die de instandhouding bevordert van oude, buiten militair gebruik gestelde vesting werken, gaat op korte termijn opnieuw besprekingen voeren met Staatsbosbeheer over enkele bunkers in het duingebied tussen Noordwijk en Wassenaar. Zoals bekend bestaan er plan nen om de bunkers, waarvan er veel in slechte staat verke ren, uit de weg te ruimen. Staatsbosbeheer probeert daar momenteel de benodig de gelden voor bijeen te schrapen en sleutelt ook aan een gedetailleerd oprui mingsplan, dat mogelijk al binnen twee jaar uitgevoerd zou kunnen worden. Het verzoek van de Stichting Menno van Coehoorn om een paar "mooie" bunkers te laten staan heeft gehoor gevonden. Althans, Staatsbosbeheer wil er over praten. De gespreks partner in deze is de Wasse- naarse generaal-m^joor bui ten dienst Cortenaar, die door de stichting is aangezocht de onderhandelingen te voeren. Hij heeft inmiddels de bun kers verkend. "Het is opvallend hoeveel er al naar de knoppen zyn", zegt Cortenaar. "Erg gave exem plaren zitten er nauwelijks meer tussen. Zover ik het heb kunnen bekijken zijn er daar door maar een stuk of drie die interessant voor ons zijn. Ar chitectonisch stellen ze niet veel voor, maar daar gaat het ons ook niet om. Belangrijk is dat we over een jaar of vijftig nog steeds aan mensen kun nen laten zien wat voor ver dedigingswerken de Duitsers hier tijdens de Tweede We reldoorlog hebben neerge zet". Opslagplaats Volgens de generaalrmyoor b.d. heeft het instandhouden van een of meerdere bunkers al leen maar nut als er een be stemming voor kan worden gevonden. "Eigenlijk zou één of andere instelling er ge bruik van moeten kunnen maken of moet er een moge lijkheid zijn de bunker als op slagplaats te gaan gebruiken. Dan kun je er tenminste vrij zeker van zijn dat er onder houd aan wordt gepleegd". "Het hele punt is echter dat het bewuste duingebied niet voor het publiek toegankelijk is. Staatsbosbeheer zal zich daar ongetwijfeld strikt aan hou den. En dan blijft eigenlijk alleen maar over om de bun kers die wij op het oog heb ben goeddeels met zand af te dekken en bijvoorbeeld al leen de contoufen bloot te la ten, zodat toch te zien is hoe in grote lijnen de constructie is geweest". Als de generaal het voor het zeggen had wist hij wel een paar gebruiksmogelijkheden. "Die bunkers langs de Was- senaarseslag", zegt hij, "met die geschutsopstellingen, le nen zich bijvoorbeeld uitste kend als terrasjes waarop men in de zomermaanden ta feltjes en parasols kwijt kan en waar dan wat fris wordt ge schonken. Maar ja, zo zie ik het als leek. Staatsbosbeheer denkt daar natuurlijk anders Cortenaar hoopt nu dat Staats bosbeheer zelf met wat sug gesties op de proppen komt. Mede-organisator Schoorl: "Thuis broeien niet makke lijk Rommelmarkt in Oegstgeest voor betere hondenhokken De hokken zitten vol kieren en gaten, voldoen niet meer aan de eisen. Momenteel zijn ze daarom ook buiten gebruik. Geld om ze te vervangen is er niet. Een particulier, me vrouw Van het Reve uit Oegstgeest, heeft nu het ini tiatief genomen om te probe ren het benodigde bedrag, ongeveer 15.000,- op tafel te krijgen. De grootste klapper moet gaan worden een in de eerste week van februari te houden rommelmarkt. Ze heeft daarvoor de beschik king gekregen over de zaal van het gemeentecentrum. De hondenhokken van Postbrugaan de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest: afgekeurd vanwege de vele gaten en kieren. Vandaar de rommelmarkt-actie voor opknapgelden. De spullen voor die rommel markt heeft ze echter nog niet. Wie wat heeft kan dat bij haar langs brengen (Van Was- senaarlaanl) of bellen (155010), dan wordt het ge haald. Ze kan van alles ge bruiken. Boeken, speelgoed, platen, serviesgoed e.d. In haar eigen huis kan ze niet veel opslaan, daarom hebben buurtbewoners ruimte be schikbaar gesteld. De één zijn zolder, de ander een paar ka mers. "Ik doe waarschijnlijk meer dan het hele bestuur bij el kaar", zegt ze," maar dat vind November vorig jaar werden op het land van kweker Van Dijk, aan de Achterweg in Lisse. een paar hon derd potten met tulpen, narcissen en hyacinten aan de grond toevertrouwd. Over een paar weken, lang dus voordat ze onder normale omstandigheden op het land tot bloei zouden komen, worden ze er weer uitgehaald om te worden uitgedeeld. En wel aan de deelnemers aan de zogenaamde huisbröeitentoon- stelling, een typisch Lisses evenement, dat de laat ste jaren aan populariteit wint. Het gaat er om dat de deelnemers ieder tien potten mee naar huis nemen, in totaal 64 bollen. Ze moeten die thuis in bloei zien te trekken, dusdanig dat ze begin maart (dan worden alle bloemen tentoonge steld) in volle bloei staan. Dat betekent dus een week of vijf stoeien met temperaturen en het in gepaste hoeveèlheden toedienen van water en licht. In huis wel te verstaan. Organisatoren van de broeiwedstrijd nemen steekproeven om te kijken of de deelnemers zich wel aan die regel houden. Vorig jaar hebben zich voor het eerst ook niet-bollen- strekers aangemeld. Vier man sterk, allen uit Lei den. Mede-organisator Schoorl: "Twee hebben voortijdig de strijd moeten staken, maar er was er Ook één die in de prijzen viel. Een bewijs dus dat het thuis broeien van bloemen niet makkelijk is, maar daarentegen .best tot resultaten kan leiden als men er maar voldoende aandacht aan schenkt. Dat geldt dus ook voor mensen buiten de streek". Er kunnen dit jaar maximaal 35 deelnemers inschrij ven. Op 3 februari a.s. kunnen zij aan de Achterweg in Lisse hun op pot gezette bloembollen komen ophalen. ik niet zo'n punt. Iémand moet iets doen. Laat mij dat dan maar zijn. Er moet wel haast worden gemaakt, want over een paar maanden komt er weer een groot aanbod van honden waarvan de baas op vakantie gaat, of die ergens uit de auto zijn gezet. Prettig als ze dan ergens goed onder dak kunnen krijgen". In het dierentehuis is kortgele den al het nodige geïnves teerd. Het geld (voornamelijk bijeengebracht door midden standers uit Oegstgeest) is toen besteed aan een ver nieuwde accommodatie voor de katten en aan een nieuwe vloer voor de binnenhokken. Zodra de rommelmarkt achter de rug is (de dierenbescher ming staat vierkant achter het initiatief) wil men achter het dierentehuis aan de slag gaan. Mevrouw Van'het Reve is ook nog op zoek naar "een paar dierenvrienden die tevens straatmaker zijn", om te hel pen het terreintje te egalise ren en van tegels te voorzien, en timmerlieden zijn ook welkom. Het dierentehuis „Post brug" aan de Haarlem mertrekvaart in Oegst geest zit flink in de pe narie, nu de dierenbe scherming na inspectie heeft geconcludeerd dat de acht buitenhok- ken niet meer geschikt zijn om er honden in te houden. Rita Kohnstamm op congres: (Van onze correspondent) PARIJS - Voor heel wat Fransen staat de motorfiets - le moto - gelijk met elders de heilige koe. Want hoewel er genoeg andere Fransen zijn die vinden dat moto's de at mosfeer verpesten en het leven bedreigen, durven de au toriteiten geen vinger naar de fans en hun helse machines uit te steken. AMSTERDAM (GPD) - „Een opgroeiend kind heeft behoefte aan de voortdurende aanwezig heid van een volwassene; het vraagt een stuk- dienstbaarheid van een volwassene. Tot nog toe werd deze taak als vanzelf sprekend bij de moeder gelegd. Vrouwen vertonen echter sterker de wens hun eigen persoonlijkheid verder te ontwikkelen. We hebben hiermee twee on verenigbare gegevens die ons voor een nieuw maat schappelijk probleem stellen; wat doen we met de kinderen? We kunnen de zaak afdoen met de opmerking „dat is dan jammer voor het kind", maar we kunnen ook zeg gen: „Dan zal de maat schappij andere oplossin gen moeten, beden ken". Dit zei Rita Kohnstamm, hoofdre dactrice van „Ouders van nu" op het maandag in Amsterdam ge houden symposium „Babyzorg en ontwikkeling van het gedrag", dat door de Stichting Bio-Weten- schappen en Maatschappij was georganiseerd in het kader van het Internationaal Jaar van het Kind 1979. De eerste spreker was prof. dr. G. J. Kloosterman, hoogleraar in de vrouwengeneeskunde aan de universiteit van Amsterdam. Hij hield een inleiding over „beval len thuis of in het ziekenhuis". Hij signaleerde het gevaar dat de hedendaagse verloskunde voor ons kan opleveren wanneer deze te veel de nadruk legt op het li chamelijk welzijn, en het geeste lijk welzijn van moeder en kind daarbij verwaarloost. Hij onder kende dit gevaar met name in de tendens om bevallingen steeds vaker in ziekenhuizen te laten plaatsvinden. In de Sowjet-Unie is het volgens hem al verboden om thuis te bevallen, en in de Verenigde Staten feitelijk onmo gelijk gemaakt. Nederland noemde hy als een gunstige uit zondering binnen West-Euro- pa. Hij voegde eraan toe dat een nor- male, gezonde bevalling door de wetenschap op geen enkele ma nier verbeterd kan worden. Bo vendien pleitte hij ervoor om kind en moeder niet te snel van elkaar te scheiden. Alles wat het contact tussen moeder en kind zou kunnen belemmeren, moet volgens prof. Kloosterman met het grootste wantrouwen worden bezien. Prof. dr. D. J. de Levita, hoogleraar in de kinderpsychiatrie aan de unive^siteut van Amsterdam, sprak over de gevolgen voor het kind van verstoorde communica tie met de moeder. De Levita be toogde dat een kind een aantal banden legt waarbinnen een hiërarchie te onderkennen is. Eèn band is verreweg de belang rijkste, en dat is in de meeste ge vallen de relatie met de moe der. De Levita stelde echter dat ieder een met wie het kind deze be langrijkste band onderhoudt, de moederfunctie kan vervullen; zelfs de vader wilde hij hiervan niet uitsluiten, hoewel hij er aan toevoegde dat hij zelden een va der die rol had zien vervullen. Wanneer deze primaire relatie voortijdig wordt verbroken heeft dat, aldus De Levita. ernstige ge volgen voor het kind. Het zal vaak schade opleveren aan het ge voelsleven, in de intellectuele ontwikkeling, en zelfs moeilijk relaties kunnen aangaan. In een reactie op de inleidingen merkte de Leidse andragoge- seksuologe dr. Gerda van Wijk op dat de inleiders volledig voorbij waren gegaan aan de ontwikke ling van de seksualiteit van het kind. Zij stelde dat de kinderen veelal afleren onbevangen met hun lichaam om te gaan. Kloos terman haakte 'hierop in door te verwijzen naar borstvoeding, die naar zijn mening onder meer voor deze ontwikkeling heel belang rijk zou kunnen zijn. Gerda van Wijk betreurde het vervolgens dat het ook hier weer alleen om de relatie moeder-kind ging. Ook lichamelijk contact met de vader leek haar van belang. De door haar en later door Kohn stamm gesignaleerde tendens bij vrouwen, om zich niet uitsluitend aan huishoudelijke taken te wil len wijden, werd door de heren Kloosterman en De Levita niet bijzonder problematisch geacht. Zo merkte De Levita op dat hij, als hij moeder was, best een paar jaar zijn kind zou willen verzor gen, en dat hij graag af en toe een flesje zou geven. Woorden die volgens de vrouwelijke sprekers nogal van lichtvaardigheid ge tuigden in vergelijking met de eerder door hem uitgesproken noodzaak van een voortdurende zorg, die onbehagen bij het kind in welbehagen zou moeten om zetten. Kloosterman wees er op dat het verzorgen van een kind ook als een voorrecht zou moeten wor den gezien; dat bovendien de ge zinnen steeds kleiner werden zo dat de vrouw steeds korter ge bonden was. Hij pleitte er ook voor om zwangerschap en de ge volgen ervan niet als een handi cap te zien. FNV-medewerkster Ingrid Christochowitz reageerde hierop met de opmerking dat het moederschap erg vaak wel dege lijk als een handicap werkt, bij voorbeeld wanneer een moeder probeert een baan te krijgen. Ieder jaar worden er in Frankrijk ongeveer 100.000 nieuwe motor fietsen verkocht. Dat die allemaal moeten worden geïmporteerd, omdat de eigen industrie de strijd tegen de concurrentie heeft ge staakt, bezorgt de liefhebbers een diep gevoel van schaamte. Het opzienbarendste initiatief ter overwinning van deze schaamte komt van drie communistische notabelen uit Pantin en Saint Quentin, daar waar de fabrieken van Motobécane zich bevinden. De drie communisten willen de staat om hulp voor deze privé-in- dustrie vragen, met het doel de motorfietsen industrie weer op gang te brengen. Bij Motobécane haalt men echter de schouders op. „We weten van niets", zegt men daar en mompelt er mismoedig achteraan: „Le mo to, c'est fïni"; het is afgelopen met de motorfiets. Alleen Honda pro duceert al 2.400.000 motorfietsen per jaar en komt met prijzen op de Franse markt die 29 procent lager liggen dan waarvoor de Fransen het zelf zouden kunnen doen. Intussen blijven ook andere initia tieven niet uit. Ze lijken op de eerste voorzichtige bewegingen van een schone slaapster die uit een boze droom probeert wakker te worden. De fans Boccardo, Grange en Favario produceren onder de letters BFG uiterst be hoedzaam motorfietsen met au tomotoren. BFG had het oog eerst laten vallen op de luchtge- koelde 1300 cc motor van de Ci troen GS, die in de tweewieler de indruk wekte van een olifant vóór een kinderwagen. Maar het gaat erom de kosten te drukken door onderdelen te ge bruiken die al in massaproduktie zijn. Nu probeert BFG het met de motor van het splinternieuwe Ci troen-model Visa, ditmaal van 650 cc en meer aan de normale eisen van een motorfiets aange past. Twee prototypes werden al gefabriceerd en tentoongesteld. Ze wonnen meteen een prijs, omdat ieder idee - hoe dol ook - om chauvinistische redenen dient te worden aangemoe digd. Een andere optimist is een vroegere coureur van Matra en Lotus, de vriendelijk besnorde Eric Offen- stadt. Hij knutselt aan een nieuw soort moto met een frame uit èèn stuk, van gegoten aluminium. Dat spaart gewicht en verhoogt de stevigheid, aldus Offenstadt. Zijn pogingen worden financieel gesteund door oliemaatschappij Total en een firma die in meube len en HiFi-apparatuur doet. Twee prototypes - van 350 en 500 cc - kwamen na heel wat strub belingen ten slotte op de weg. Een ervan behaalde een zevende prijs bij een wedstrijd in Enge land. Komt er van het franse moto ooit iets terecht? Offenstadt droomt van een zo nuttig mogelijke ma chine met zo min mogelijk on derdelen en een chassis dat in massaproductie naar de huidige maatstaven niet meer dan 50 franc (f25) zou moeten kos ten. "Luchtkastelen" menen de nuchte re toeschouwers: de Japanners zijn niet meer te verslaan en de veelal jeugdige moto-enthousias ten, die iedere centime moeten omdraaien, zullen het bij hun Honda houden, of andere Japan ners, waarvan de naam soms op kamikaze lijkt. "Zelfmoordpo gingen" blijven het, zeggen de brave burgers. En nadat 18 jeug dige fans in de loop van de tijd tussen rook en geraas het leven verloren hadden op het onoffi ciële moto-circuit van Rungis, werd dit door de autoriteiten ge sloten. De heilige koe had het te bont gemaakt. Een nieuwe uitlaat voor hun driften hebben de 200.000 leden van de moto-sekte gevonden op de startbanen van het verlaten vliegveld van Voisins, niet ver van Coulomniers. Hier razen ze dag en nacht door, tot de omrin gende bewoners er razend van worden. „Als het niet ophoudt, pakken we ons geweer", roept men in machteloze woede en door het gedender overstemd uit. De afschuw voor dit soort moto- manen komt niet alleen voort uit het lawaai dat ze produceren. Hoewel ze zelf het tegendeel be weren, blijven zij ook nog zichzelf en elkaar te pletter rijden. Zo ein digde enige maanden geleden een keurige demonstratie over de Parijse boulevards bij het naar huis rijden op de pèriphèrique (de rondweg rond de stad) in bloedige botsingen en ellen de. Maar er is ook nog het vandalisme datover de lawaaimaniakken komt als ze eenmaal goed de geest hebben gekregen. Een eer zame pompbediende in de buurt van het verlaten vliegveld van Voisins werd met Engelse sleu tels bedreigd toen hij een groep motofans niet gratis wilde vol- tanken. Voortaan is hij zondags - als het hoogtepunt van de cultus is gekomen - veiligheidshalve gesloten. Alle protesten van de buurtbewo ners veroorzaakten niet meer dan laffe uitvluchten en dooddoeners van de autoriteiten. Op het minis terie voor sport en vrije tijd wordt openlijk toegegeven dat niemand de verantwoordelijkheid aan durft om de motorrijders na de sluiting van Rungis nog eens boos te maken. Toch heeft men op ditzelfde ministerie alle moed nu bijeengeschraapt. Het fan-verkeer op Voisins is aan banden gelegd en in ieder geval na tien uur 's avonds verboden. En in Tremblay-lés-Gonesses (even zuidelijk van het vliegveld Charles de Gaulle) wordt een heel nieuw en speciaal uitgedacht cir cuit voor de motomanen aange legd, dat in april klaar zou moeten zijn. Ook daar blijft het lawaai "made in Japan", BFG en Offen stadt en de communisten 'ten spijt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4