'Ik ging daarnet mooi waterpas' Medaille-voorraad voor molen- en merentoÉten al bijna uitgeput NOORMARTVELDT WINT SKILOOP OP HOLTERBERG Poldi Kladno geeft Leiden Lions les, twee vaantjes en een ijshoekeyboek... Uitslagen van de schaatswedstrijden Ijs bij molen- en merentochten „alleen goed aan de onderkant MAANDAG 8 JANUARI 1979 SPORT SPORT De heren Smolders (links) en Bakker, bestuurders LEIDERDORP - "Aan het be gin van het seizoen hebben we voor vijftigduizend gul den aan medailles ingeslagen. De belangstelling voor de molen- en merentochten is zo overweldigend dat de voor raad nu al uitgeput raakt", al dus P.M.F. Smolders, de Lei- derdorpse voorzitter van het organisatiecomité van de molen- en merentochten, de zer dagen een drukbezet man, nu er door mensen vanuit het gehele land aan de molen- en merentochten wordt deel genomen. "Ik heb zelfs men sen ontmoet die uit Brabant hier een tocht komen schaat sen. Waarschijnlijk kennen die mensen dit gebied omdat ze er 's zomers watersport beoefenen." Populair "Wij van het organisatiecomité zijn bijzonder gelukkig met de grote belangstelling voor de tochten. De mensen delen complimentjes uit en blijken enorm enthousiast. Er wordt zelfs met geen woord gerept over de matige kwaliteit van het üs. Die slechte kwaliteit is overigens iets waar wjj na tuurlijk niets aan kunnen doen. Wij zorgen alleen voor het uitzetten van de route aanduidingen en dergelijke" De eigenlijke organisatie ligt in handen van vijf ijsclubs, te weten Alkemade, Hoogmade, Rijpwetering, Oud Ade en De Kaag. Elk van de clubs levert een commissaris, de vijf commissarissen vormen te- samen het comité van de mo len- en merentochten. Smol ders, oud-burgemeester van Alkemade, is voorzitter van dit gezelschap. "Mijn taak be staat hoofdzakelijk uit het coördineren. Elke club ver zorgd een route binnen haar agglomeratie en heeft daar ook de controleposten neer gezet. Het is dus wel een be langrijke zaak dat de diverse uitgezette routes goed in el kaar overlopen. We. moeten wel eens improviseren omdat sommige stukken binnen één HOOGMADE - De Zuidhol landse meren en molentoch ten hebben het afgelopen weekeinde 10.000 deelne mers getrokken. Zaterdag was de drukste dag met 5.400 liefhebbers. Overigens zul len vandaag de tochten, door de slechte weersgesteldheid, niet meer verreden worden. dag volkomen onberijdbaar zijn geworden. Maar binnen onze organisatie hebben wij voldoende mensen die erva ring genoeg hebben om de route binnen korte tijd te wij zigen. Dat is bepaald niet ge makkelijk, omdat men er al tijd van uit moet gaan dat het ijs betrouwbaar moet zijn. Er ligt dus ook nog een verant woordelijke taak op onze schouders! Vroeger "In het verleden werden er di verse andere tochten op touw gezet. Bijvoorbeeld de zoge naamde drie provinciën- tocht" over negentig kilome ter. Deze tocht is nu onmoge lijk geworden omdat diverse kanalen of rivieren, die voor de verbinding tussen Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Hol land zorgen, opengehouden worden of onberijdbaar zijn. Ook de traditionele Sleutel- Bloementocht, tussen Leiden en Aalsmeer kan om dezelfde redenen niét meer georgani seerd worden. Toch jammer, want die evenementen waren altijd populair plus dat wii ook nog met ettelijke duizen den medailles van deze route opgescheept zitten. Vandaar ook dat er waarschijnlijk een tocht Leiden-Roelofarends- veen georganiseerd zal wor den, tenminste, als de vorst aanhoudt. De weerberichten voorspellen wat dat betreft weinig goeds, anders hadden we eindelijk ook eens van die medailles afgekomen". Dooi Als gevolg van de invallende dooi zullen de medailles van Smolders wel in de kast blij ven, hoezeer hem dat bok zal spijten. De oud-burgemees ter, die 10 jaar in de gemeente Alkemade met de scepter zwaaide hoeft dan ook niet meer bang te zijn dat de me- daillevoorraad van de roeren en molentochten tekort zal schieten. Of het moet weer gaan vriezen, natuurlijk. ROB ONDERWATER HOLTEN - De in Nederland woonachtige Noor Martveldt heeft gisteren een skiloop op de Holterberg in Overijssel gewonnen. Tweede werd Krauel uit Vianen. Bij de dames was de Eindhovense Heeringa de beste. Mevrouw Schelten uit Voorschoten eindigde als derde. Lody Pieters en Katouscha Esser zijn gisteren in het Zwitserse Val d'Isere de nieuwe Nederlandse ski-kampioenen bij respectievelijk de heren en de dames geworden. Favoriet Peter van der Swaluw schakelde zichzelf uit door in de tweede afdaling een ski te verliezen. Tweede werd bij de heren Bart Zomerdijk, bij de dames Carolien Drommel. De winnaars van de wedstrijden om de wereldbeker ski van december blijken ook na de kerstpauze de strijd vplledig te beheersen. De Cana dees Ken Read won in Morzine zijn tweede afdaling (een protest over zijn kleding, die niet zou voldoen aan de standaard-voorschriften werd afgewezen), de 17-jarige Chri'sta Kinshofer zegevierde in Les Gets in een reuze-slalom en alleskunner Ingemar Stenmark deklasseerde in Cour- chevel zijn tegenstanders en behaalde zijn derde achtereenvolgende overwinning in een reuze-slalom. De Fin Petti Kokkonen heeft de vierschansentoernee gewonnen. Hij zege vierde zaterdag in de Oostenrijkse plaats Bischofshofen in het vierde en laatste onderdeel met sprongen van 99 en 106,5 meter. Tweede werd in het eindklassement de jonge Zwitser Hansjörg Sumi. De uitslagen van de van het afgelo pen weekeinde verreden wed strijden zijn als volgt Hoogmade: Nationale kortebaan wedstrijden. 1. Kees Borst (Hoogmade); 2. Kool (Vlaardin- gen); 3. Jan Bazen (Zevenhuizen). Leiderdorp: Kortebaanwedstrij- den voor jongens, meisjes en se nioren. Jongens 8-9 jaar 1. Sjaak Boelee: 2. Ad Postma; 3. Ewoud Snellink. 10-12 jaar. 1. Peter van der Velde; 2. Wilco Blom; 3. Hans Jansen. 13-15 jaar. 1. Harm Klui vers; 2. Frank van Velzen; 3. Hans de Lange. Meisjes t/m 16 jaar 1. Bettina van Klaveren; 2. Lidia de Lange; 3. Irene van Beurzen. Se- HOOGMADE-Het gevecht tegen de natuur kan mooi zijn. Stil in een hoekje zit een wat op leeftijd zijn de heer met enige trots naar de pas verworven medaille te staren Hij heeft zijn merentocht zojuist succesvol afgelegd en is daarvoor beloond met een koperen blik "Ach, het valt allemaal wel mee achteraf. Ik dacht bij mezelf,jon gen, doe jij het nu m aar eerst rus tig aan en loop niet direct hard van stapel. Ik ben nu nog fit ge noeg om nog eens dertig kilometer op de ijzers te staan" Hij is een van de vele schaatslief hebbers die een meren- of molen tocht aangegrepen hebben om zich op sportief gebied te laten gelden. Als er één sport is die in korte tijd door zoveel mensen beoefend wordt dan is het wel het schaatsen. Pa en moe^die zich met hun kroost, met dmd&elnemers- kaarten op de borst, naar de vol gende controlepost begeven. Of de student, die vol hoogmoedswaan zin inschrijft voor de molentocht van vijftig kilometer en even la ter, wanneer de ijzers onderge bonden zijn. onder hoongelach van zijn kornuiten wat krakke mikkige bewegingen maakt, die weinig met schaatsen te maken hebben Geen probleem.Hij wordt gewoon op sleeptouw genomen. Van de vertrekpunten van de Zuid hollandse meren- en molentoch ten, onder auspiciën van de KNSB, is Huize Van der Ploeg in Hoogmade veruit het drukst be zocht. Daar werken de bestuur ders die met een opvallende rode kleur op de wangen, van het har de werken (en de borreltjes?), con stant een lange rij popelende deelnemers moeten verwerken Het etablissement ligt bezaaid met schoenen.Buiten, waar op het ijs gestapt moet wordenzijn roeiboten plotseling veranderd in complete schoenenwinkels n Oud Ade moet een kleine hinder nis worden genomen. Een brug getje belemmert de doortocht waardoor de deelnemers genood zaakt zijn om enkele meters over het asfalt, dat bedekt is met ko kosmatten, te overbruggen. Een slimme caféhouder sloot daar een rij matten bij aan die naar de deur van zijn tapperij leiden met hel bordje erwtensoep uitnodi gend als lokaas. Het resultaat is ernaar, want 's middags zit de hele tent gulzig aan de soep te smikkelen. Het is trouwens moei lijk te schatten hoeveel van het groene vocht verorberd wordt de ze dag maar dat het erg veel is, is zeker. In elke gelegenheid wordt de soep in ruime mate naar bin nen gewerkt. Later op de dag ne men kleine glaasjes, het wordt dan ook wat kouder, gevuld met wat sterker spul, de plaats de erwtensoep. Koek en zopie Langs de route is ook voor de in wendige mens gezorgd. Naast de bekende erwtensoep zijn er vele versnaperingen te verkrijgen om de deelnemer vooral niet te laten uithongeren. Deze rustpunten grijpen de meesten aan om wat ervaringen over de tocht uit te wisselen. "Ik ging daarnet mooi waterpas bij dat slechte stuk" "het ijs is alleen goed aan de on derkant" en "ik heb koude voe ten" waren zoal wat reacties. Vanuit het restaurant van clubhuis Braassemermeer, gelegen aan de Braassem, is het een schitterend schouwspel om de schaatsers zich te zien voortbewegen. Vanuit di verse invalshoeken op de route is het een uniek gezicht de lange sliert sportievelingen aan het werk te zien. De weerberichten voor deze week zijn ontluisterend. Het vele ple zier dat heel veel mensen aan deze tochten beleefd hebben ?al hoogstwaarschijnlijk door de in vallende dooi niet van blijvende aard zijn. De natuur kan soms ook hard zijn ROB ONDERWATER De belangstelling zoals hier in Hoogmade, groot. KUNSTRIJDEN - Norbert Schramm is Westduits kampioen kunstrijden geworden. Titelver dediger Rudi Cerne was door een blessure verhinderd aan de start te verschijnen. In Oost-Berlijn behaalde Jan Hoffmann bij de heren de titel. ADVERTENTIE Tsjechen naar 13-1 zege Beter voorkómen én genezen met BMP-sportverzorging Verbanden, bandages, tapes en warmtepleisters. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist Bmrcdorf Medical Progran LEIDEN - Een tweetal vaantjes en een boek over de ijshoc- keyvereniging Poldi Kladno waren de (enig) tastbare re sultaten die Menken/Leiden Lions aan het duel tegen de Tsjechen overhield. De 1-13 uitslag sprak boekdelen, terwijl de Leidenaars ook financieel gezien een gigantisch debacle moesten verwerken. Duizend toeschouwers moesten aanwezig zijn om het duel tegen de meervoudige Tsjechische kampioen financieel rond te kunnen krijgen. Er waren er echter niet meer dan 300, die waar voor hun geld kregen, nu de Tsjechen gisteravond een ware show opvoerden. Hoewel de ploeg van trainer Prosek zaterdagavond nog uitkwam te gen het Finse lives Tampere, draaide men op volle toeren. In ternational Novak opende na ze ven minuten de score. In de tweede periode maakte Wielhee- sen nog verrassend gelijk, waar- Permanent Kladno drong Leiden Lions per manent in eigen stellingen terug, waardoor invaller-goalie Rob de Jong de gelegenheid kreeg zijn kunnen te tonen. De Jong groei de naarmate de Tsjechen hem onder vuur namen. Ook hij kon echter niet verhinderen dat Kladno in het tweede part ruim afstand nam. Onder de impulsen van Novak en Kopecky doorkliefden de Tsje chen geregeld de Leidse defen sie. De Tsjechen werden ook al lerminst uit hun concentratie ge haald toen hun medespeler Vej- voda door misconduct voor tien minuten op het strafbankje moest plaats nemen. Illusies Na het enige Leidse doelpunt maakten de Tsjechen aan alle Leidse illusies op een mogelijke overwinning een abrupt einde. Novak, Melc, Kopecky, Vins, Cernak en weer Novak brachten in de tweede periode de stand al op 8-1. Leiden Lions stelde daar weinig tegen over. En als de Lei denaars (Bakker) eens voor het 1. Doris Borst; 2. Kees Labots; 3. Ruud Vermeulen. Doris Borst kwam in het bezit van een nieuw ingestelde wisselbe ken de z.g.n. Andries Kwik (in memoriam) beker. Hazerswoude: Nationale afvalrace 1. Arie Ravensbergen (Voorscho ten); 2. Wout Speksnijder (Al phen); 3. Bas Slingerland (Ha zerswoude); 4. Alex Jansen (Lei den); 5. Bas Rijkaard (Hazers woude). Er namen 20 schaatsers aan deze afvalrace deel. Er waren ook wedstrijden voor de jeugd georganiseerd. De uitslagen wa ren: jongens 6-7 jaar. 1. Kees Ja cobs; 2. Ard Tor; 8-9 jaar 1. Peter Cadel; 2. Johan van Dorp; 10-11 jaar 1. Hans Boere; 2. Arno van Gend; 12-13 jaar Hans Tor; 2. Frans van Tol. Meisjes 6-7 jaar 1. Sophie van Gunsteren; 2. Esther Slingerland; 8-9 jaar; 1. Ester Roelofs; 2. Fleur van Gunsteren; 10-11 jaar 1. Angele Goddijn; 2. Carla Brobbel Dorsman; 12-13 jaar 1. Marina Engelsman; 2. Linda Heyker. Rijpwetering: Kortebaanwed- strijden: 1. Gerard Ganzefles; 2. Sjaak van der Star; 3. Huib Dui venvoorde. Dames: 1. Josine Ganzefles; 2. Mieke van Weyeren. Ammerstol: Rien de Roon is zater dag kampioen van Zuid-Holland lange baan geworden. De Roon won twee afstanden (1500 en 5000 meter). Uitslagen: 500 meter 1. Jan Boere (Rijpwetering) 43.8 sec.; 2. Sikkel de Vries (Krimpen a/d IJssel 43.9; 3. Gert Boelsma (Nootdorp) 45.2.1500 meter Rien de Roon (Oud-Beyerland) 2.18.1; 2. Jan Boere 2.18.7; 3. Sikkel de Vries 2.18.9. 5000 meter 1. De Roon 8.14.9; 2. Boelsma 8.29.4; 3. Sikkel de Vries 8.31.5. To taalklassement 1. Rien de Roon 141.323; 2. Sikkel de Vries 141.350; 3. Jan Boere 141.483. Maasland: Marathon over 40 km voor dames: 1. Lenie van der Hoorn (Ter Aar); 2. Elly van Ha gen (Nootdorp). Spaarndam: Marathon over 12 km voor dames: 1. Lenie van der Hoorn; 2. Marjon Portengen (Diemen); Veteranen: 1. Jan van der Hoorn sr. (Ter Aar). doel van Krasa verschenen dan wist men geen raad met de kan sen. Sikora, Kopecky en Melc bepaalde de einduitslag op 1-13. HERMAN POOS VOETBAL - Peter Hendriks heeft de arbitragecommissie van de KNVB ingeschakeld om te be middelen in het geschil tussen hem en zijn vroegere werkgever Telstar. Hendriks, die door Tel star bij NEC werd weggehaald maar een nieuw contract weiger de, meent dat de Velsense ploeg ten onrechte zijn transferbedrag claimt. WK-ijshockey voor b-teams in Galati WENEN (AP) - Het wereld kampioenschap ijshockey groep B, waaraan ook Ne derland deelneemt, zal van 16 tot 24 maart in het Roemeense Galati gehouden worden, zo is gisteren door de internatio nale ijshockey federatie in Wenen bekend gemaakt. De 10 deelnemende landen teams zullen in twee poules worden onderverdeeld. Ne derland komt in poule B uit tegen Japan, Zwitserland, Noorwegen en China. Poule A wordt gevormd door Roe menië, Hongarije, Oostenrijk, Oost-Duitsland en Denemar ken. Het wedstrijdschema voor het Nederlandse team luidt 16 maart Nederland-Japan, 17 maart Nederland-Noorwe- gen, 19 maart Nederland- Zwitserland, 21 maart Ne- derland-China. Op 22 maart is een rustdag in gelast, de playoffs volgen op 23 en 24 maart. Het Russische ijshockey- team, dat een toernee door Nederland maakt, heeft gis teravond in Roosendaal met 14-1 gewonnen van een équi pe, bestaande uit in Neder land en België spelende Ca nadezen. Periodestanden: 4-0, 4-1 en 6-0. Het Finse lives Tampere heeft een, door Heerenveen georganiseerd internationaal toernooi gewonnen. In de fi nale werd Poldi Kladno met 6-3 verslagen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10