Italiaanse regering opnieuw in sfeer van crisis l'llltilT.li'l1 zijn besprekingen begonnen Haig: meer politicus Muurkrant: verwijder Mao uit mausoleum Hoofdstad van Cambodja is nu bijna omsingeld Optimisme bij Sadat ZATERDAG 6 JANUARI 1979 Christendemocraten zouden oude coalitie willen herstellen ROME (Reuter) - De christendemocratische minderheids regering van Italië staat voor een nieuwe periode van instabiliteit die gemakkelijk tot een politieke crisis kan leiden en tot vervroegde algemene verkiezingen. Dit is gisteren vernomen in welingelichte kringen in Rome. Veel prominente Italianen willen een crisis vermijden maar er lijken desondanks barsten te ontstaan in het bro ze pact met de linkse partijen, dat premier Giulio An- dreotti sinds augustus 1976 aan de macht heeft gehouden. Toenemende ontevredenheid met de politieke situatie is de laatste tijd geuit door leiders van de communistische, socialistische en sociaaldemocratische partij en, die, tezamen met de republi keinen, de regering Andreotti in het parlement steunen. Ema- nuele Macaluso, een prominent lid van de machtige communisti sche partij, zei dat de toestand spoedig "ondraaglijk" zal wor den als er geen koerswijziging wordt aangebracht door de rege ring. Claudio Signorile, de plaatsver vangend leider van de socialis ten, meende dat een minder heidsregering van één partij de economische problemen van het land niet kan oplossen. En Pietro Longo, de leider van de kleine Sociaaldemocratische Partij, heeft opgeroepen tot de vorming van een nieuw kabinet, bestaan de uit een gelijk aantal leden van de christendemocratische partij en technische deskundigen, die voor de linkse partijen aanvaard baar zijn. In kringen in de naaste omgeving van de premier heet het dat An- tendemocraten gehoopt op een terugkeer naar een centrum linkse coalitie met socialisten, sociaaldemocraten en republi keinen, maar zonder de commu nisten. Dit idee werd na de juni- verkiezingen van 1976 door de socialisten en sociaaldemocraten verworpen, maar als de christen democraten in nieuwe verkiezin gen winst zouden boeken, zou den ze zich in een krachtiger posi tie bevinden om aan te dringen op een terugkeer naar de oude centrum-links-formule, aldus politieke kringen. Mogelijk met dit vooruitzicht in gedachten heeft Andreotti nieu we leiders gekozen voor de groot ste staatsondernemingen van Italië, die goed lagen bij zijn eigen partij, bij de socialisten en bij de sociaaldemocraten. Zijn keus, totstandgekomen na uitvoerig overleg, wekte de voorspelbare ergernis op van de communisten. Het communistische blad "L'U- nita" kenschetste zijn besluit in een voorpagina-artikel als "een slechte beslissing" PEKING (AFP) - In Peking is gisteravond laat een muurkrant opgehangen, waarin geëist wordt d^t het stoffelijk overschot van Mao Zedong (Mao Tse-Tung) uit het mausoleum wordt verwij derd. De eis is vervat in een "Manifest voor de Rechten van de mens" en is afkomstig van een Chinees "Verbond voor de Rech ten van de mens". De muurkrant is een fotocopie van het origi nele manifest, hetgeen er op lijkt te duiden dat er meerdere exemplaren in Peking rondgaan. Voorts wordt er in de muurkrant geëist dat er een monument komt ter nagedachtenis aan Tsjou en Lai. Mensen die de muurkrant lazen en naar hun mening werden gevraagd, antwoordden dat zij het geheel met de schrijvers eens waren. ANKARA (UPl)- De Turkse spoorwegen hebben gisteren meegedeeld, dat tot dusver 28 lijken zijn geborgen uit de twee exprestreinen die gisternacht laat in een sneeuwstorm op elkaar inreden bij een afgelegen dorp op 60 kilometer van Ankara. Er zijn tegen de 200 gewonden,van wie er 190 naar ziekenhuizen in de hoofdstad werden gebracht. Tweeëndertig verkeerden in levensgevaar. De twee treinen waren onderweg van Ankara naar Istanbul en van Istanbul naar Ankara. De spoorwegen verklaarden dat het hun een raadsel was hoe de trein westwaarts op het zelfde spoor kon rijden als de trein naar het oosten. dreotti meent het nog tot juni te 1-7 pp vi t kunnen uithouden, maar een AJCCVll» zegsman gaf toe dat de linkse par tijen het "behoorlijk moe" wor- rp 1 P 1 1 den hun rivalen te blijven helpen. J[ WH 3.11 dOClCH. Sleutels Een van de sleutels tot de onmid dellijke politieke toekomst zou kunnen zijn de reactie van vak bondszijde op een groots, nieuw, driejarig economisch plan dat de regering binnenkort zal publice ren, aldus de zegsman. Uit ande re, goedingelichte bron, kwam de voorspelling dat het plan alle loonsverhogingen wil koppelen aan het inflatie-percentage en dat dit door de communisten zal worden verworpen, waarmee de politieke crisis een feit zal zijn. Er zijn trouwens ook aanwijzingen dat de communistische leider Enrico Berlinguer onder steeds grotere druk staat binnen zijn partij om een eind te maken aan het verbond met de christende mocraten, dat de communisten, naar men aanneemt, al veel steun van het volk heeft gekost. De communisten onthielden zich van stemming toen de regering Andreotti in 1976 werd gevormd, maar ze stemden in februari 1978 voor zijn tweede regering, daar mee het recht naar zich toehalend over het beleid te worden ge raadpleegd. In politieke kringen in Rome ge looft men dat de christendemo craten, bij een ineenstorting van het pact, zullen weigeren de rege ring te wijzigen en zullen kiezen voor vervroegde algemene ver kiezingen. De laatste politieke opinie-peilingen wekken de in druk dat de christendemocraten ongeveer 4 procent meer kunnen binnenhalen, waarmee hun aan deel in het totale stemmental op 42 procent zou komen. bij onlusten ANKARA (AFP) - Premier Ecevi't van Turkije heeft op een perscon ferentie meegedeeld dat tijdens politieke onlusten die zich na 26 december in dertien provincies hebben voorgedaan en hebben geleid tot instelling van de staat van beleg in totaal tien Turken zijn gedood en twaalf gewond. Er zijn 892 aanhoudingen verricht. De premier zei dat het politieke geweld nog niet geheel de kop was ingedrukt, maar dat een be trekkelijke rust was opgelegd. (Door onze correspondent) JAKARTA-BANGKOK - Eenhe den van in Laos gelegerde Viet namese strijdkrachten zijn noordoostelijke Cambodja bin nengevallen en rukken zonder enige noemenswaardige tegen stand op naar de Mekong-vallei, waar andere Vietnamese troepen en Cambodjaanse opstandelin gen van het Verenigd Front voor de Redding van Cambodja zich klaarmaken voor de omsingeling van de hoofdstad Phnom Penh. Met een kwart van Cambodja on der controle en zes grote provin ciehoofdsteden en bijna alle stra tegische wegen in hun greep, lijkt het erop dat de Vietnamezen streven naar een spoedige afwik keling van hun militaire cam pagne tegen het bewind van Pol Pot en leng Sary Een communistische diplomaat in Bangkok verklaarde dat de val van het regime-Pot-Sary op Tet, het Vietnamese nieuwjaar, een feit zal zijn. De enige stad die nog niet schijnt te zijn gevallen, maar die sinds gisteren zwaar wordt belegerd, is Kompong Cham, zes tig kilometer ten noordoosten van Phnom Penh aan de Mekon- grivier. Vanuit zuidwestelijke richting rukt, volgens berichten van wes terse inlichtingendiensten in Bangkok, een overmacht van Vietnamese militairen op naar Kompong Sam, Cambodja's eni ge haven aan de Golf van Siam Een van de twee spoorlijnen er heen is momenteel onbruikbaar en er wordt zwaar gevochten om de weg, die Phnom Penh met de haven verbindt, van waaruit de Cambodjaanse hoofdstad met wapens wordt bevoorraad. Wan neer deze weg in handen valt van de Vietnamezen, betekent dat de genadeklap voor de machtheb bers in Phnom Penh. Pol Pot heeft intussen in een rede voor radio Phnom Penh het volk opgeroepen „zich nimmer over te geven aan de door Vietnam ge leide strijdkrachten". Het was voor het eerst dat Pol Pot zich tot het volk richtte sinds de Vietna mezen een maand geleden met hun offensief begonnen. Thai land intussen maakt zich ernstige zorgen over de ontwikkelingen in het buurland. Premier Kriangsak Chomanan verklaarde geen di recte interventie te verwachten van China, noch een confrontatie tussen Peking en Moskou. Waar Thailand zich wél ongerust over maakt, is het feit dat het zich langzamerhand omringd weet door communistische landen, die Hanoi wil smeden tot wat wordt genoemd „Grote Indochinese Federatie" Het volk van Thailand heeft nooit zijn eeuwenoude wantrouwen jegens de Vietnamezen verloren en ondanks de grove schending van de mensenrechten in Cam bodja voelt Bangkok zich toch veiliger met een Cambodja onder Pol Pot dan onder de Vietnamese communisten. Hoewel Hanoi hardnekkig blijft ontkennen dat het enig aandeel heeft in de huidige strijd om Cambodja, wordt in Bangkok en andere hoofdstreden van Zuid- oost-Azië niet getwijfeld aan het feit dat het meeste werk op het slagveld opgeknapt wordt door Vietnamezen. Het is namelijk onmogelijk, zo menen diploma tieke waarnemers, dat een leger van opstandelingen, dat nauwe lijks een maand bestaat, al in staat is een perfect offensief te ontketenen tegen Phnom Penh. SAINT FRANCOIS (GUADE LOUPE) - President Carter van de Verenigde Staten, premier James Callaghan van Groot-Brit- tannië, bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland en gastheer president Valery Gis- card d'Estaing van Frankrijk, zijn op het Franse, Caraïbische eiland Guadeloupe aan hun tweedaag se, informele top-conferentie be gonnen. De "conferentiezaal" is een schuil plaats op het strand met strodak. Men begon gistermiddag om half drie. De Franse officiële woordvoerder, Pierre Hunt, vertelde dat de be sprekingen "uitermate vriend schappelijk, openhartig en zake lijk" waren. "Goed, goed", beaamde premier Callaghan, toen hem werd ge vraagd hoe alles verliep. Groot-Brittannië, Frankrijk en CAIRO (AFP) - President Sadat van Egypte heeft verklaard dat tegen het begin van de volgende week een akkoord zou kunnen worden bekendgemaakt over de wijze waarop de vredesonder handelingen met Israël zouden kunnen worden hervat. In antwoord op vragen over ge ruchten inzake de ondertekening van een vredesverdrag rond me dio maart zei hij dt hij nog geen inlichtingen van Washington had ontvangen over hervatting van het overleg. "Het antwoord van de premier, Khalil, zal over een dag of twee in Washington aan komen en wij hopen dat wij daar na iets kunnen bereiken". Sadat bevestigde dat Egypte hecht aan hervatting van de onderhande lingen. Opzienbarende carrière generaal na ontslag niet voorbij Terugkeer Weer Spaanse miltair beschoten MADRID (AFP/Reuter) - Bij het verlaten van zijn woning in de Spaans-Baskische stad Llodio is gisteren een lid van de Guardia Civil - de Spaanse marechaussee - beschoten door enkele mannen en ernstig gewond. De verdenking is meteen gevallen op de Baskische afscheidings beweging ETA, die eerder de ver antwoordelijkheid op zich nam voor de moorden deze week op de militaire gouverneur van Madrid, een majoor en een mijnoprui- mingsdeskundige. Men vermoedt dat de ETA haar aanslagen op militairen pleegt om militair ingrijpen in Basken land te ontketenen. ETA zou ho pen dat hieruit een volksopstand zou voortvloeien die zij dan zou kunnen leiden. (Van onze correspondent) DEN HAAG - Het bericht dat de Amerikaanse viersterren-gene- raal Alexander Meigs Haig op 30 juni het opperbevel over de NA- VO-troepen in Europa zal neer leggen, is voor insiders niet als een verrassing gekomen. Vorig jaar werd al rekening gehouden met zo'n beslissing. Niet omdat Haig te oud is - hij is pas 54 - of niet meer in de NAVO-hiërarchie zou passen, maar omdat zijn aspi raties de laatste jaren duidelijk anders zijn komen te liggen dan alleen bij een militair leider schap. Al spreekt Haig het zelf vooralsnog tegen, in Amerikaanse politieke kringen wordt de generaal als een van de voornaamste kanshebbers gezien voor het leiderschap van de Republikeinse Partij bij de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten op 5 november volgend jaar. Na het debacle van Nixon en het verlies van Gerald Ford tegen Jimmy Carter in 1976, zoekt de Republikeinse Partij al enige tijd naarstig naar een man die het kan opnemen tegen de Democraten, die met Carter en wellicht Edward Kennedy over sterke troeven beschikken. En Haig heeft een aantal eigen schappen die hem voor de Re publikeinse kandidatuur ge schikt lijken te maken. Hij ziet er goed uit, komt sympathiek over, praat gemakkelijk, is een harde, nuchtere werker en een sterke persoonlijkheid. Hij behoort tot de rechtervleugel van de Re publikeinse Partij. Indien het Haig zou lukken tot de top van de Amerikaanse politiek door te dringen - hij zegt zelf nu geen politieke ambities te heb ben maar die in de toekomst ook niet uit te sluiten - zou dat een bekroning zijn op een van de meest opmerkelijke militaire en politieke carrières, die eigenlijk alleen maar vergelijkbaar is met die van de andere president-ge neraal, D wight D. Eisenho wer. Van 1948, toen hij van de militaire academie af kwam, tot januari 1969 vervulde hij de hele reeks van militaire rangen en functies die gebruikelijk zijn, van pelo tonscommandant tot brigadege neraal in Vietnam. Zijn militaire carrière was toen al opmerkelijk, met tal van staffuncties en een enorm aantal onderscheidingen. In 1969 werd hij door Nixon's veiligheidsadviseur Henry Kis singer aangezocht als militair ad viseur. Binnen de kortste keren klom Haig op van aide-de-camp tot Kissingers plaatsvervanger als voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad. In die functie wist hij steeds meer het vertrou wen van president Nixon te win nen, die hem dan ook steeds va ker, met passering van Kissinger, In de hele malaise die het Witte Parijs, maar bracht net zo vaak achter diens rug om verslag uit aan de president. Toen begin 1973 Bob Haldeman als gevolg van het Watergateschandaal zijn post als chef-staf van het Witte Huis moest opgeven, vroeg Nixon aan Haig om die taak over te nemen. Kissinger was tegen, en ook Haig aarzelde, omdat hij bang was voor zijn militaire carrière, maar deed het toch. Hij was Nixon wel het een en ander verschuldigd, want de president had hem kort tevoren tot vice-stafchef van het Amerikaanse leger benoemd, daarbij maar liefst 240 oudere (in leeftijd en rang) officieren passe rend en had hem tegelijkertijd zijn vierde generaalsster gege- raad ging vragen. Haig reisde wel tien keer voor Nixon naar Vietnam als persoon lijk adviseur. Hij stond Kissinger terzijde bij de vredesonderhan delingen met Noord-Vietnam in Huis in 1973 en 1974 als gevolg van Watergate trof, bleef Haig wonderwel overeind. Hoewel hij achter de schermen zijn rol in het hele gebeuren meespeelde, bleef hij na de val van Nixon vrijwel buiten schot. Hij had weliswaar Alexander Haig: concurrent geprobeerd Nixon, bij wie zijn grote loyaliteit lag, zo lang moge lijk te beschermen, maar had niet meegedaan aan de onwettige verdoezelings- en afluisterprak tijken die Nixon de kop kost ten. In de nadagen van Nixon als presi dent was het in feite Haig die het land bestuurde. Hij besliste wel ke stukken de president wel en welke hij niet te zien kreeg, Haig besliste wat besloten moest wor den en wat niet. Tijdens de wan kele laatste periode van Nixon was het Haig die de zaak in het Witte Huis draaiende hield. Zijn harde zakelijkheid, organisatie vermogen en politieke ongebon denheid maakten hem daarvoor geschikt. Haig is een man van de harde lijn. Hij juichte aan het begin van de jaren '70 de hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam toe en vond dat Kissin ger - voor wie hij weinig waarde ring had - veel te zacht tegen de Noord vietnamezen optrad. Toen Nixon- gevallen was, moest ook Haig van het toneel verdwij nen. Haig mocht diens opvolger Ford niet zo, al heeft Ford nog geprobeerd hem voor het Witte Huis te behouden. Haig liet zijn militaire carrière voorgaan en kreeg in november 1974 als belo ning het commando over de Amerikaanse troepen in Zuid- Europa en zes weken later al het opperbevel over de NAVO-troe- pen in heel Europa, een post die traditioneel is voorbehouden aan een Amerikaanse landmacht-ge neraal. In die functie trad Haig net zo vaak op de voorgrond als in zijn korte politieke loopbaan. Haig ontpop te zich als een sterk ijveraar voor versterking van de NAVO-strijd- krachten. Hij moet gezien wor den als de motor achter het lange- termijn moderniseringspro gramma van het Atlantische bondgenootschap. Hij waar schuwde telkenmale voor de ern stige dreiging die van de landen achter het IJzeren Gordijn uit gaat, al verwerpt hij tot nog toe stelselmatig de theorieën dat de Russen binnen 48 uur heel West- Europa onder de voet zouden kunnen lopen. Hij bundelde het traditionele rijtje najaarsoefeningen van de NAVO- strijdkrachten tot één organisa torisch geheel, onder de naam Autumn Forge, volgens insiders meer om aan zo'n massaal gebeu ren zijn naam te kunnen verbin den dan uit een feitelijke militaire behoefte. Want ook dat is Haig: een man die zich graag laat zien. Haig vindt voor zijn politiek-mili- taire opvattingen meer gehoor bij zijn directe chef, NAVO-secreta- ris-generaal Joseph Luns, dan bij de diverse lidstaten, waar hij nogal als een havik wordt be schouwd; iets dat niet zou passen in de ontspanningspolitiek van het moment. In toenemende mate is er kritiek op zijn uitlatingen, die meer en meer politiek van karakter zijn, iets wat in Europa voor militairen als ongepast wordt gezien. Haig is een onverbloemd voorstander van de neutronenbom, al zal hij dat in het openbaar niet toege ven. Over het feit dat Haig nu zijn ontslag bekend heeft gemaakt, wordt in NAVO-kringen ver klaard dat hij in het najaar, wan neer president Carter het ak koord over de beperking van strategische atoomwapens (SALT) door het Congres moet halen, de handen vrij wil hebben om daarover te oordelen. Haig vindt dat Amerika veel te toe geeflijk is tegenover de Russen, en hij zal zeker leiding kunnen geven aan het koor van conserva tieven (onder andere in de Ame rikaanse Senaat) die het SALT-2- akkoord willen verwerpen. De New York Times beschreef hem deze week dan ook „meer als een conservatief politicus dan als een beroepsmilitair" West-Duitsland hebben zich in genomen getoond met de Ameri kaanse erkenning van de Chinese volksrepubliek en zij zijn het er over eens dat de politiek van ont spanning jegens de Sowjet-Unie er niet onder zal lijden. De vier staatslieden hebben het verder diepgaand gehad over de gevolgen van het uitvallen van Iran als olieleverancier, zowel de politieke als bevoorradingskan ten. Moskou heeft er overigens geen gras over Jaten groeien. Een offi ciële commentator waarschuwde de Verenigde Staten en hun bondgenoten gisteren dat zij met vuur spelen door wapens te leve ren aan China. Jody Powell, Carters perschef, herhaalde op Guadeloupe dat de Verenigde Staten, niet van plan zijn wapens te leveren aan noch China noch de Sowjet-Unie. "Wij zijn tegen de levering van aan valswapens, maar kunnen uiter aard niets doen aan besluiten hierover van andere regeringen", aldus de perschef. Stakingen in Engeland breiden zich verder uit LONDEN (DPA) - Een staking van vrachtautochauffeurs dreigt economie en consumenten in Groot-Brittannië in ernstige moeilijkheden te brengen. Der tigduizend rijders in Engeland en Wales sloten zich met een onwet tige staking aan bij de officiële arbeidsstrijd van de 5.000 chauf feurs van de Schotse transport sector. Gisteren tekende zich ook een ar beidsstrijd in de olie-industrie af, nadat de 1100 tankautochauf feurs en bijrijders van Texaco zich via een stemming uitgespro ken hadden Voor een algemene staking. Arbeiders van Texaco vormden intussen ook stakings- posten bij de andere grote olie- bedrijven Shell, Esso, BP en Mo bil. Met hun stakingen protesteren de chauffeurs bij de transportbe drijven en de oliebranche tegen het volgens hen ontoereikende aanbod van 15 procent loonsver hoging door de werkgevers. De door de strenge winter al moeilij ke voedselvoorziening zou door de staking in de zwaarst getroffen gebieden van Schotland en Noord-Engeland binnen enkele dagen helemaal ineen kunnen storten als er geen oplossing voor het conflict komt. De prijzen van groenten en fruit zijn al drievoudig gestegen. Ook komt er steeds meer gebrek aan vlees en vis. Boeken over massamoord niet populair SAN FRANCISCO - In San Fran cisco zijn de twee pockets die onlangs zijn uitgekomen over de Peoples Temple-sekte van Jim Jones die in San Francisco haar wieg en in Jonestown in Guyana haar massagraf had, geen best sellers gebleken. In de grootste boekwinkel van de stad zijn tot nu toe van elke poc ket maar 25 exemplaren ver kocht. De boeken zijn in een week tijd ge schreven door twee journalisten van de "San Francisco Chro nicle", van wie er een in Jones town werd gewond tijdens de aanval op congreslid Leo Ryan en twee journalisten van de Was hington Post, van wie er een vlak na de massale zelfmoord Jones town bezocht. Voorzien was dat "Suicide Cult" en "Guyana Massacre" op de best sellerslijst zouden komen te

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9