Acties van schippers uitgebreid VNO KLAAGT OVER DRUK VAN PREMIES Bouwfonds geeft uuitstelvan hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. Boekje open over politie in Amsterdam BINNENDOOR BUITENOM Wellicht staking in België Voorwaardelijke straf voor gijzeling Groenlo V Bouwfonds Amerikanen exporteren science fiction film naar China Steenkamp: enige tijd rust houden ZATERDAG 6 JANUARI 1979 HiliMilT.liTI AMSTERDAM (ANP) - De verkla ring voor klachten tegen politie optreden in Amsterdam moet niet worden gezocht in de aanwe zigheid van "enkele rotte ap pels". Zij is van structurele aard. Te verwachten is dat de relatie tussen politie en publiek nog meer zal verslechteren als alles blijft lopen zoals het nu gaat. Dit concludeert de stichting klach ten- en adviesbureau "politieop treden" in een lijvig boekwerk getiteld "Een jaar Amsterdamse doofpot", waarin 250 klachten worden beschreven die volgens de makers een "schokkend" beeld geven van de relatie politie- burgerij in Amsterdam. Behalve een uitvoerige beschrij ving van de klachten wordt inge gaan op de afhandeling ervan door politie en justitie, de moge lijke oorzaken voor het uit de hand lopen van situaties, en de wijze waarop hierin verbetering kan worden gebracht. De stichting stelt dat vooral bij het lagere politiekader de rechten van de arrestant nogal eens in het gedrang komen. De klachten die het afgelopen jaar binnenkwa men betroffen onder meer de weigering van de medische hulp, de langdurige insluiting van ver dachten in volstrekte isolatie en het onthouden van informatie aan familieleden. Ook wordt gewag gemaakt van een discriminerend aanhoudingsbe- leid ten aanzien van kleurlingen en vreemdelingen, en misbruik van bevoegdheden bij het betre den van woningen, het recht van de burger om de politie - als er geen gerechtelijk bevel wordt ge toond - de toegang te weigeren, stelt in de praktijk weinig voor, zo concludeert het rapport. Intimi datie wordt niet geschuwd, en bovendien ligt op menig bureau een stapel blanco documenten voor het grijpen. Uit het rapport komt naar voren dat vooral de geüniformeerde sur veillance-dienst nogal eens bui ten zijn boekje gaat: 70 procent van alle klachten had op deze sec tor betrekking Bij een rang schikking per district scoorde de Warmoesstraat (met 20,6 procent) duidelijk het hoogst. Oorzaak van de moeilijkheden is volgens het klachtenbureau vooral dat het korps de laatste ja ren is "vergroend": de gemiddel de leeftijd van de geüniformeer de surveillant ligt momenteel in Amsterdam rond de 20 jaar. Veel incidenten zijn dan ook terug te voeren op onervarenheid, onze kerheid en gebrek aan sociale vaardigheden bij de jonge agent. Slechts de ontwikkeling van een geheel nieuw type scholing zal hierin verandering kunnen bren gen, aldus het rapport. ROTTERDAM (ANP) - De stakingsacties in de bin nenvaart breiden zich uit. De kans is groot dat de Eu ropese Schippersorgani- satie (ESO) maandag de aangesloten bonden zal oproepen tot een volledige staking. Dat betekent dat particuliere binnenschip pers niet alleen in Neder land, maar ook in België en Frankrijk met hun schepen aan de kant blij ven. De ESO vergadert, morgen in Brussel. Fabriek in Vaals zal binnenkort dicht moeten MAASTRICHT (ANP) - De Lim burgse industriebank heeft giste ren bekend gemaakt geen toe komst meer te zien voor de Vaal- ser textielfabriek (VTF) in Vaals (het bedrijf dat gefuseerd is met het vroegere Krantz-bedrijf uit Leiden). Volgens de industrie- bank is voortzetting van de VTF- activiteiten in een nieuwe hoofd zakelijk door de industriebank te financieren, vennootschap zowel op korte als middellange termijn bedrijfseconomisch gezien niet verantwoord. Bij de VTF werken ongeveer 160 mensen, waarvan er 100 naar de nieuwe vennootschap over' had den moeten gaan. De verwach ting is thans dat deze mensen binnenkort allemaal op straat komen te staan. De Maastrichtse rechtbank sprak op 16 november 1978 het faillis sement uit over de VTF. Enkele weken later werd het plan gelanceerd door de ex-directie de activiteiten in een nieuwe ven nootschap onder te brengen. De betrokken vakbonden betreu ren het dat er, geen toekomst is voor de VTF maar ook zij zeggen dat op grond van een studie de zaak VTF uitzichtloos is. De bon den vinden het beter om dat de betrokken werknemers nu te zeggen dan over een half jaar. De Belgische schippers overwegen al een volledige staking, omdat ze het niet eens kunnen worden met de verladers over een verhoging van de vervoersprijs. Maar gezien de situatie in Nederland is uit breiding van de actie ook niet onwaarschijnlijk, zo heeft ESO- voorzitter J. Bollaerts laten we ten. Hij vindt dat in Nederland staatsse cretaris Smit-Kroes en het be drijfsleven elkaar de bal toespe len om de particuliere schippers onder de duim te houden. Het bewijs is volgens de ESO-voorzit- ter het kort geding dat de graan handel heeft aangespannen tegen de schippersboycot. Het schipperscomité dat in Neder land de vrachtboycot organi seert, heeft gisteravond de Twee de Kamer een brief gestuurd, waarin het zegt dat de stakende schippers onmogelijk akkoord kunnen gaan met de voorstellen van staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Die zijn volgens de brief "ongebruikelijk en gevaarlijk". Het voornaamste bezwaar van de stakers is dat het bedrijfsleven (de verladers) naar de mening van mevrouw Smit-Krofs invloed moeten hebben op de organisatie die de vracht verdeelt in het ver keer op België en Frankrijk. Taak De schippers vinden dat dat een taak is van de overheid, zoals de overheid ook het binnenlands verkeer al jaren regelt volgens het systeem van de evenredige vrachtverdeling. Als de staatsse cretaris dat niet wil, aldus de brief, dan willen de schippers het zelf regelen. Tenslotte regelt elke bedrijfstak haar eigen minimum voorwaarden, waarbij volgens de schippers zeker wel rekening wordt gehouden met de klanten, in dit geval de verladers. De acties gaan volgens het schip perscomité ondertussen door. Gisteren zijn er nauwelijks bin nenschepen geladen, zeggen de actievoerende schippers. De bin nenvaart ligt nu zo goed als stil volgens het comité: in het noor den door het ijs, op de grote rivie ren en in het zuiden door staking van de particuliere schipper. In het kort geding dat de graanhan del aanspant tegen de schippers- bonden zal een dwangsom van een miljoen gulden per boycot dag worden geëist. Op straffe van dat bedrag moeten de drie orga nisaties het stakingsparool in trekken, zo staat in de dagvaar ding die gisteren bij de bonden is binnengekomen. ROTTERDAM - Op vliegveld Zestienhoven kwam gistermiddag de eerste zogenaamde "gipsvlucht" vc ANWB aan met vier Nederlandse slachtoffers van de wintersportvakantie. Klacht over advertentie van Cruyff DEN HAAG (ANP) - De stich ting Konsumentenkontakt heeft een aanklacht inge diend bij de reclamecode commissie tegen een adver tentie van ongeveer drie we ken geleden voor een teer- en nicotine arme sigaret, waarin de ex-voetballer Johan Cruyff staat afgebeeld met daarbij de tekst "Wat Johan Cruyff al tijd bij zich heeft". De adver tentie suggereert, aldus Kon sumentenkontakt, dat roken zo onschuldig kan zijn dat een topsporter kan roken zonder dat het schadelijk is voor zijn gezondheid. Konsumentenkontakt ontkent niet dat sigaretten met een laag teer en nicotinegehalte misschien minder schadelijk kunnen zijn dan gewone siga retten, maar, zo stelt de stich ting nog nergens is weten schappelijk aangetoond dat dit inderdaad zo is. „Er be staat niet zoiets als verstandig roken", aldus Konsumenten kontakt. DEN HAAG (ANP) - De sociale verzekeringen bieden de onder nemingen voor dit jaar weinig perspectief. Ondanks de over heidsbijdragen aan de sociale verzekeringskassen zijn de vast gestelde premies voor 1979 hoger dan die voor het afgelopen jaar, waardoor de premielast voor de ondernemers zwaarder wordt dan werd geraamd. Tot deze conclusie komt het verbond van Nederlandse ondernemingen (VNO) in zijn deze week versche nen blad "de Onderneming" Uitgaande van de geraamde stij ging van de loonsom per werk nemer van 0,1 procent in de Ma cro Economische Verkenning 79 als gevolg van de stijgende so ciale lasten voor de werkgevers, komt het VNO gezien de jongste premievaststelling en de nog niet doorberekende stijging van de ziektewetpremies in de diverse bedrijfstakken op een totale stij ging van 0,3 procent extra. De daaruit voortvloeiende lasten stijging voor het bedrijfsleven komt volgens de berekeningen van de werkgeversorganisaties op ongeveer 450 miljoen gulden Volgens het VNO staan die cijfers in schril contrast met die voor de werknemers zoals blijkt uit de memorie van antwoord van mi nister Albeda (Sociale Zaken) op het wetsontwerp inzake beper king stijging van de sociale uitke ringen. Het VNO meent dat van de nullijn voor werknemers - uit gezonderd die met 2 of 4 maal ZUTPHEN (ANP) - De rechtbank in Zutphen heeft gisteren de 30-jarige Willy H. veroordeeld tot een vier maanden geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Willie H. gijzelde 26 sep tember j.l. met haar echtgenoot Louis (40) in hun woning te Groenlo de 22-jarige verpleegster Yvonne Wassink-Te Braake. De Zutphense rechtbank acht de vrouw medeplichtig aan deze gijzeling en bepaalde voorts dat zij zich gedurende de haar oplegde proeftijd laat behandelen in een psychiatrische kliniek, zolang dat nodig wordt geacht. Willy H. is voorts onder toezicht van de reclassering geplaatst. De officier van justitie eiste twee weken geleden zes maanden onvoor: waardelijke gevangenisstraf tegen Willy H.. Haar man Louis staat op 2 februari voor de gijzeling terecht. ADVERTENTIE Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. Zo ziet u maar weer; we zeg gen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum. Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 134343. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten modaal - geen sprake is, evenmin als voor de uitkeringsgerechtig den. Uit de nota van wijzigingen blijkt, aldus het VNO, verder dat alleen de WAO-er met een maximale uitkering (circa 47.000 bruto) er reëel enigszins op achteruit gaat. De modale WAO-er zou er zelfs meer op vooruit gaan dan de mo dale werknemer. Gezien deze cij fers vraagt de werkgeversorgani satie zich af of het gekrakeel rond de stijging van "iets minder meer" wel opweegt tegen de be langen die macro-economisch in het geding zijn. LOS ANGELES (Reuter) - Een science-fictionfilm, "Future world", wordt de eerste Ameri kaanse film voor het grote publiek in de Chinese volksre publiek sinds de communisti sche omwenteling in 1949, zo heeft een filmmaatschappij in Hollywood gisteren bekendge maakt. American International Pictures deelde mee dat hij de film, waarin Peter Fonda de hoofdrol speelt, had verkocht voor vertoning in geheel China voor tussen de drie en vijfjaar. De Chinezen hebben al eerder Amerikaanse films gekocht, waaronder "Futureworld" en "Wuthering Heights", maar al leen voor gratis vertoning voor een elite-publiek. Futureworld is in 1976 gemaakt als vervolg op "Westworld", die ging over een luxueus ontspannings oord dat bezoekers toestond hun droomwereld werkelijkheid te la ten worden. DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van het CDA, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, heeft op medisch advies besloten om zich gedu rende enige maanden te onthou den van zijn politieke functies. Dit heeft een woordvoerder van het CDA gisteren meegedeeld. Prof. Steenkamp die een groot voorstander is van een samen gaan van de confessionele partij en, zal zijn voorzitterschap gedu rende deze periode overdragen aan de beide vice-voorzitters van het CDA, dr. S. Faber en mr. J. L. Janssen van Raaij. Koud (1) Het is van dat weer datje alleen naar buiten gaat om de auto van je vrouw schoon te bik ken. Had U nou toch maar die sneeuwkettingen voor Sin terklaas gevraagd. Koud <2> Pauze zichten op van wetenschap pelijke medewerkers aan een bevriende faculteit. Maar wat deed jij er dan zelf op dat uur, zult u zeggen en daar heeft u glad gelijk aan. Als ik een ca baretier was die veel woord speling en weinig mening in zijn betoog stopte, zou ik het wel weten: "de nieuwe vr'ijs- gestelden" zou ik ze noemen. Ha. ha. De vorige Elfstedentocht, die van 1963, herinner ik me voornamelijk, omdat toen in Leeuwarden een collega-re porter door een caféruit werd geslagen. De tapperij heette geloof ik "Het Trefpunt" en de t.v.-verslaggever heeft daarna nog heel aardig carriè re gemaakt in omroepland. Hoe gaat nou zoiets? Het is koud, er zitten gaten in je wanten en het panopticum van notabeelen met transpa rante voorhoofden van cra- quelé dat bij dat soort evene menten altijd de dienst schijnt uit te maken is wat al te vermoeiend. Dus laat je'res- taurant "De Groene Weide" maar tijdelijk "De Groene Weide". Fluks een dorsthuis opgezocht. Daar zijn er in Leeuwarden veel van. "Het Trefpunt" dan maar; de bee- renburger op tafel, zelfs toen het nog niet in de mode was. Dan komt de onvermijdelijke autochtoon - als hij zwart was zouden we hem inboorling noemen. De man begint in een vreemd koeterwaalsach- tig dialect dat we sinds de provincie stemrecht heeft zelfs 'taal' noemen. Het zal dus wel Fries zijn. Het is gelukkig vooralsnog on verstaanbaar. Alleen "televi sie", "reporter" en nog wat moeilijke woorden vissen we, zij het gehavend, uit de tong val. Want moeilijke woorden zijn hetzelfde in dialecten, alleen spreken ze ze een beetje raar uit. De autochtoon richt zich, zo mag men concluderen, vooral tot de tv- verslaggever, wiens gezicht een vertrouwde gast in de huiskamers van 1963 was. Nu worden tv-persoonlijkheden grosso modo op twee manie ren benaderd. De eerste is serviel en onderdanig. Zoals het behoort. Soms is het al voldoende dat men de Pas- schier of de Dobben, of een ander prijsdier, slechts aan raakt; een enkele vermetele verstout zich zelfs om een handtekening te vragen. Maar er is ook een andere cate gorie, alshetware het negatief van de vorige. Ze zijn even verlegen als de autogram- menjagers, maar uiten dat door onbehoorlijk gedrag. Opdringerig zijn, in de reden vallen, zaniken over de hoge omroepgelden en andere kre ten zo rechtstreeks aan het bekende ochtendblad ont leend. Zo'n soort man was die autochtoon in het café. Zo lang zij een monoloog houden is er niks aan de hand. Maar het onbegrijpelijk gebrabbel in die verbale folklore mond de uit in een vraag. Daarvan had die t.v.-verslaggever niet terug, want hij had niet ge luisterd. "Kan dat ondertiteld worden", zei hij tot de autoch toon. Enige ogenblikken later had hij via het venster de ta veerne verlaten De glasscherven lieten zich niet onbetuigd. Maar het gene zingsproces verliep snel. Laatst kwam ik hem nog eens tegen. Die t.v.-reporter van toen, bedoel ik. Of hij er nog iets van overgehouden. Nee, eigenlijk nauwelijks iets, zei hij. Een paar littekens. Die konden een beetje trekken. Maar alleen als het heel koud Koud (3) Bij mij voor de deur ligt de offi ciële ijsbaan van de stad. Als er bij het begin van de ijspret een foto voor de krant möet worden gemaakt, gaat de persfotograaf altijd bij mij voor de deur staan. Hoe zou zoiets toch komen, denk ik dan. IJspret is misschien één van de weinige genoegens, waaraan alle sociale lagen op de zelfde lokatie deelnemen. Strand- en zeegeneugten zijn heel anders gestructureerd. Wie naar Acapulco gaat, ligt niet op Zandvoort. Wie naar Tsjechov gaat, wordt niet bij het theater van de lach aange troffen. Wie zich aan Vrij Ne derland en een kloeke Chablis laaft, zal wat minder snel naar de Story of de rosé uit het kerstpakket grijpen. En wie zich vermaakt met Koot en Bie, lacht waar schijnlijk wat minder hard om dat andere komische ou- wejaarsduo, Duys en Agt. Maar op het ijs zijn wij allen ge lijk. De hiërarchie op zo'n dichtgevroren singel wordt bepaald door de krachtige streken met het benenwerk. Niet of daar een houten krul- schaats met touwtjes of een gestroomlijnde noor aan steekt. Hoogstens zou je kun nen zeggen dat het uur er wat toedoet. Op enige doorde weekse middagen viel mij een verrassend groot aantal ge- Het personeel van een confec tiebedrijf in Oost-Groningen legde afgelopen donderdag het werk vijf kwartier neer uit protest tegen het plan van de directie om de vier w.c.-pau- zes af te schaffen. De directie is van oordeel dat de vier keer tien minuten aan sanitaire stops te veel tijd kosten. An ders gezegd, de directie wil van de sanitaire stoptrein af en boekt voor de intercity. En of er nou ook ijsafzetting aan de bovenleiding zit en of de wissels nou al bevroren zijn, dat zoeken die meiden van dat confectie-atelier maar in hun vrije tijd uit. En daar heeft zo'n directeur na tuurlijk groot gelijk in. Weer een aanleiding voor wat uit stoot van werk en daarvoor in de plaats enige frisse kapi taalinvesteringen. De mini- processor hoeft nooit naar de w.c. En hebt u ooit gehoord van een chip die de maand had?. Geografie Het wordt zo vaak van het leer vak Frans gezegd: je begint er- of liever je begon er- op de lagere school mee, maar van daag aan de dag bevalt de Franse grammatica nog via een keizerssnee van een vol zin, zo gauw ik in Parijs een 'pression" op een terrasje wil bestellen. Maar is het met aardrijkskunde zoveel anders? Pak het eerste het beste deel van de nieuwe telefoongids; het deel van Aadorp tot en met Beutena- ken. Ooit van nederzettingen met die naam gehoord? Ze moeten zijn ontstaan, toen ik even niet oplette bij aard rijkskunde, of misschien wel stiekum Franse onregelmati ge werkwoorden erin ramde vanwege een repetitie in het volgende uur. Aadorp en Beutenaken. En ze schijnen er zelfs al telefoon te hebben. Drs. P. Soms maak ik in deze rubriek gewag van een boekje dat in het gewone circuit naar mijn smaak te weinig aandacht heeft gekregen. Zo'n boekje is "Nieuw", ondertiteld "weten en geweten in de reclame ook onder de gordel van sma ragd". Auteur is drs. P, de woordkunstenaar met een stemgeluid alsof er a quatre mains over een schoolbord wordt gekrast. De doctoran dus is zelf copywriter ge weest. Aankoop van het werkje (kosten 17.50, uitga ve Tiebosch B.V.) is daarom al de moeite waard, omdat het een facsimilé bevat van die beroemde advertentie over het thuis leren bespelen van een muziekinstrument. In het Engels taaleigen én in de ge schiedenis van de reclame is de kopregel klassiek gewor den; "They laughed when I sat down at the piano But when I started to play". Gru welijke varianten op de twee de zin waren en zijn legio. De bekendste: "And they had put the stool away". Drs. P. is zelf echten ook zeer behendig in het staccatogewijs schet sen van dat deels ambitieuze, deels pretentieuze, deels van schuldgevoelens treurige reclamewereldje. Citaat één: "Ergens las ik een stukje over de handel in da meskleding, en dat was geti teld CHEAP CLOTHES FOR FAT OLD WOMEN. Heerlijk om zo'n zin te lezen, en wat een verkwikking om die te schrijven en gedrukt te zien, wanneer je als copywriter da gelijks tjilpt over 'fleurige modelletjes voor ieder figuur en ...lief voor uw beursje, me- Citaat twee: "Wie veel energie wijdt aan het verzinnen en uitvoeren van een soort men tale wisseltrucs, en daar nog dik voor beloond wordt ook, die kan aan wroeging gaan lijden. En dat is een slepende ziekte. In Nederland üeedt dan vaak progressiviteit aan de dag. Ik zei al dat ons bu reau door de aard van de ac counts niet zo erg bloot stond aan gewetensconflicten; maar toch was de copy-afde- lmg gedeeltelijk links geo riënteerd, en bij de ontwer pers liep minstens één paci fist rond. In manchester na tuurlijk". Drs. P. is een keurige heer in wit overhemd met stropdas. Ach ter de dodelijke ernst van zijn outfit steekt een parmantige particulier met een loper die- op het slot van menig heilig huisje past. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7