verzamelaar - v.rê Strijkende hobbyist ZON 9 m ZATERDAG 6 JANUARI 1979 Er wordt heel wat afverzameld in dit land. Niet alleen door de trend-spaarders van speldjes, suikerzakjes, stickers en John Travolta-badges, maar vooral door de ras-verzamelaars. Die zijn vaak jaren bezig een collectie samen te stellen en op peil te houden. Stoppen erg veel tijd, energie en geld in hun hobby. Na tuurlijk zijn er verenigingen van verzamelaars, worden er ruil beurzen en exposities georgani seerd. Het bekende postzegel- werk is nog altijd hoog aange schreven, maar daarnaast wor den vaak de meest bizarre verza melingen aangelegd. Dat loopt van eierdopjes tot sinaasap pelvloeitjes, van kauwgomballen tot zelfs grafkranslinten. Dat laatste is de hobby van Wim van den Heuvel. Hij heeft zich op de linten gestort en speciaal exemplaren die afkomstig zijn van herdenkingen en dan nog het „U kunt natuurlijk wel komen, maar dan pas in de loop van komende week. Ik moet eerst mijn linten uitzoeken en strijken'. Een afspraak met Wim van den Heuvel, Eind- hovenaar, gepensioneerd en verzamelaar van grafkrans linten. De eerste contacten met deze wat bizarre hobbyist verlie pen aanvankelijk erg moei zaam. Van den Heuvel is nog steeds boos op het weekblad dat ooit - volgens de verza melaar zonder zijn voorken nis of toestemming - een foto van de man en zijn linten ge publiceerd heeft, met daar bij een onderschrift waarin werd gesuggereerd dat de grafkranslinten bij nacht en ontij van pasgedolven gra ven zouden zijn gestolen. Een zware - en onware - aan tijging, die op een rectifica tie in het betreffende blad uitdraaide. In het schuurtje achter 's mans huis liggen en hangen de herdenkingslinten - een klein deel van de collectie overigens - de rest ligt ge rangschikt en gevouwen in grote kartonnen dozen. Door Henk Kropman liefst herdenkingen die betrek king hebben op de Tweede We reldoorlog. In zijn schuurtje heeft Van den Heuvel zijn collectie opgeslagen, in grote kartonnen dozen. Maar haalt de mooiste stukken graag te voorschijn als er iemand belang stelling toont voor zijn verzame ling. Kan uren erg trots vertellen over zijn hobby. Heeft alles voor elkaar, niet alleen een uitgebrei de verzameling van zo'n 2.000 grafkranslinten, maar ook plak boeken vol brieven, knipsels en een kaartsysteem waarin zijn hele collectie staat beschreven. Datum van ontvangst, van wie en waar gekregen, bij welke gele genheid enzovoort. Hoe komt iemand erop om speciaal graf kranslinten te gaan verzame len? „Het idee van mijn verzameling is ontstaan rond 1960. Tijdens een bevrijdingsherdenking in Eind hoven, zoals dat ieder jaar op 18 september gebeurt met een fak keltocht naar het monument voor het gemeentehuis. Ik stond met mijn dochtertje te kijken en die zei op 'n moment: „Mooi hè Pa pa" „Toen vroeg ik, wat is er dan £0 mooi, die bloemen?" „Nee,", zei ze, „die linten aan die kran sen". „En omdat we zo dichtbij stonden viel het mij ook op hoe mooi die linten waren. Ik zag die avond een van mijn ken nissen, hij had iets te maken met de herdenking en dus stapte ik op hem af. Frans, moet je luisteren, ik wil- graag een hobby opzetten. Waaruit, vroeg hij toen. Nou, die linten die aan de kransen gehecht zitten. Daar moet ik eerst eens over denken, kreeg ik als ant woord. Maar een paar dagen later stond Frans voor de deur, met de linten Maar om alleen maar linten uit Eindhoven te krijgen, daar voel de ik niets voor. Dus ging ik zoe ken in kranten naar plaatsen, waar monumenten staan en waar herdenkingen werden gehouden. Een monument is eigendom van gemeente, dus de burgemeester heeft daar de bevoegdheid over. Wim van den Heuvel: grafkranslintenverzamelaa Die moet ja of nee zeggen. Dus ik brieven schrijven naar die bur gemeester. In eerste instantie kreeg ik toch wel veel afwijzin gen. Vooral uit piëteitsoverwe- gingen, maar gelukkig kreeg ik ook regelmatig de gevraagde lin ten" Politie .,In de gemeente Leeuwen was een herdenking van oud-strijders Exposities Dus schreef ik een brief. Maar daar vertrouwden ze het niet he lemaal en die hebben mij aange daan dat ik op het politiebureau moest komen. heb ik alles laten zien, de linten, de brieven alles. En sindsdien heb ik nooit meer problemen ge had. En als er soms toch iets mis mocht gaan: ik heb al mijn offi ciële papieren altijd bij me. Dus als ze iets vragen: alstublieft, mappen vol aanvragen en ant woorden. Zelfs van de commissa ris van de koningin en van paleis Soestdijk" Ik met mijn hele verzameling in een koffer op naar de politie Daar „Ik ben ook jaren actief geweest in de Nederlandse Vereniging van Verzamelaars. Heb jaren het hele land doorgetrokken met mijn verzameling. Exposeerde veel op' tentoonstellingen. Soms keken de mensen wel wat vreemd op als ze mijn verzameling zagen. Vaak liepen ze vlug door, wisten niet wat ermee te beginnen. Maar na tuurlijk werd ik ook vaak aange sproken door mensen die geïnte resseerd waren. Dan kon ik ze van alles over de linten vertel len. Maar exposeren, dat doe ik bijna niet meer. Ik ben na wat moei lijkheden uit de vereniging ge stapt en het is al meer dan een jaar geleden, dat ik voor het laatst mijn collectie tentoon heb ge steld. Maar ik blijf natuurlijk wel bezig mijn verzameling uit te breiden. Vooral de linten, die ik heb over en uit Duitsland. De Duitsers zijn daar erg vrij in èn die linten zijn veel breder. Hier is het allemaal zo smal, een centi meter of tien. De Duitsers zijn in dat opzicht veel royaler. Ik maak geen onderscheid tussen de strij dende partijen uit de oorlog. Voor mij zijn het allemaal jongens die gesneuveld zijn voor de vrijheid van hun vaderland. Ook de Duit- Eerbetoon „Ik heb mijn verzameling speciaal gericht op de Tweede Wereld oorlog omdat ik, als ik mijn linten tentoon stel, het een eerbetoon vindt aan de gevallenen. Helaas zijn de herdenkingen niet meer zoals voorheen. Het verloopt allemaal. Maar gelukkig krijg ik nog gere geld linten opgestuurd. Ook uit Canada en de Verenigde Staten. Ik heb ook niet zo veel moeite nodig om aan de linten te komen. De mensen kennen me. Meer dan eens krijg ik ongevraagd linten. Want die blijven nooit lang bij een monument liggen. Op een gegeven moment komt de ge meentereiniging en neemt het hele zaakje mee. Dan heeft nie mand er meer iets aan. Dus zorg ik dat ik de linten krijg" Oogappellint „Zo ben ik ook aan dat herden kingslint van prinses Wilhelmina gekomen. Ik was in Gemert en zag dat de burgemeester een krans legde bij het monument. Dat was bij een herdenking van de sterfdag van prinses Wilhel mina. Ik ben kort daarop naar de burgemeester gestapt en heb het lint gevraagd en gekregen Dat kleine lintje, met de naam Theo Dekkers er op, dat is'.mijn oogap pellint. Dat was een eerbetoon aan een klein manneke van tien Jk ben een keer in Amsterdam geweestvoor een verzameldag .Toen ik langs het Nationaal Monument op de Dam kwam, zag ik een krans die was neergelegd door een hoge gast uit Japan. Met een lint, als een taf eikeed zo breed en met van die mooie gouden letters erop. Dat zou een mooi stuk voor mijn verzameling zijn. Maar Amsterdam geeft ze niet. Die linten gaan na verloop van tijd de vuilnisbelt op! Monumenten zijn voortaan speelplaatsen. Maar voor mij zit er nog steeds een speciale verering achter. Als je ziet wat er allemaal gebeurt rond het Monument op de Dam. Ga je daar, als gewone, normale Nederlander staan, loop je de kans een pak slaag te krijgen. Ik vind het erg jammer dat die kransen vernietigd wordenDie zijn daar als eerbetoon neergelegd en later vind je ze terug, verspreid over de Dam. En de linten krijg ik niet eens!" jaar uit Arnhem. Die had een verwaarloosd monumentje ge vonden van gesneuvelde militai ren, die uit Venlo afkomstig wa ren. Het ventje heeft dat graf schoongemaakt, zodat de namen weer leesbaar waren en er een tuintje om gebouwd. Toen is men gaan uitzoeken wie dat graf on derhield en toen bekend werd dat Theo dat deed, is hij op tienjarige leeftijd geeërd op de militaire ba sis in Venlo. Tijdens die herdenking had ik daar een tentoonstelling van mijn ver zameling en heb toen maar met een aan de luitenant gevraagd of ik de linten mocht hebben. Er waren bij die plechtigheid wel zo'n twintig verschillende mili taire onderdelen die allemaal een krans legden en al die linten heb ik toen gekregen" Variatie „Al mijn linten zijn eenmalig. Er zit niets dubbels tussen. Toen ik be gon heb ik alles systematisch op gebouwd en ik wil de zaak niet uit elkaar trekken door linten te gaan ruilen of zo. Ik heb linten met zwarte letters, ik heb linten met zilveren opdruk. Met een zwarte of witte ondergrond. Kijk, dat brengt allemaal variatie in zo'n collectie" -Wat bent u van plan met uw ver- „Ik wil alles alsnog bewaren. Maar het probleem is dat ik geen ruim te heb. Ik zou twintig keer zoveel plaats moeten hebben dan nu om alles te laten zien. Maar, is er ie mand in het land die mijn collec tie wil overnemen, heel graag. Ik ben er niet op uitgekeken, maar ik ben wel bang dat dergelijke dingen als met dat weekblad zich gaan herhalen, (zie kader links, red.). Het is en blijft een uniekei collectie, natuurlijk ben ik er erg; trots op, maar die misère als meL dat blad, dat wil ik niet meer hebben". Airborne „Ik ben nog lid van de 101 Airbor ne-vereniging De 101 waren de Amerikaanse parachutisten, die Eindhoven en omstreken hebben bevrijd en later bij Arnhem heb ben gevochten. We hebben nog steeds erg goede contacten met die Amerikaanse oud-strijders. Vorig jaar zijn mijn vrouw en ik nog op uitnodiging naar Amerika geweest. Heel erg fijn hebben we het daar gehad. En jaarlijks komt er rond bevrijdingstijd een dele gatie uit Amerika om hier de her denkingen mee te vieren. Wij hebben in die vereniging eraan gedacht om zelf een 101 Airbor ne-museum op te richten. En al meermalen is mijn naam ge noemd als de man voor dat mu seum. Maar we hebben nog geen ruimte. We moeten ruimte vin den in wat de toenmalige corridor was. Die liep van Eindhoven via Veghel naar Nijmegen en Arn hem. In dat museum zou mijn collectie natuurlijk erg goed uitkomen. Te meer omdat ik zoveel heb over die herdenkingen ter ere van ge sneuvelden van de 101-divisie. Ik krijg nog steeds regelmatig spon tane aanbiedingen. Natuurlijk is het met het teruglopen van de herdenkingen wat minder dan- vroeger. Toen ontving ik wel meerdere pakketjes per dag. Maar toch krijg ik nog wel tele foontjes van „Wim, kom je de lin ten even halen"7 C-j 13 d. I Minne de Boer (5 jaar) Veenderdijk 2, Rijpwetenng ■- 'm»-y Corinne van Rossum (9 jaar) Het Cappelrijeland 6 Rijnsburg Voor kinderen van 4-12 jaar, elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden O StrÈp ysr 'iWt. ftell

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31