Toyota Celica EEN JEEP VAN MERCEDES 2000 XT Liftback 'KLEINERE' AMERIKANEN Het dubbele pookje van Mitsubishi De eerste voorwiel- aandrijver van Buick ZATERDAG 6 JANUARI.1979 AUTO PAGINA 29 Audi - langzamerhand steeds meer het exclusieve merk van het Volskwagenconcern - is deze maand met een Audi 100 met vijf cilinder dieselmotor op de Ne derlandse markt verschenen. Als basis voor de ongebruikelijke vijfcilinder dieselmotor werd de reeds bekende anderhalve liter viercilinder motor met een ver mogen van 50 pk gebruikt. Uit deze krachtbron werd de vijfci linder met twee liter inhoud ont wikkeld. Deze heeft een vermo gen van 70 pk bij een motortoe rental van 4800 toeren per mi nuut. De compressie van 23 1 is bij deze vijfcilinder dieselmotor meer dan tweemaal zo hoog als bij een ver gelijkbare benzinemotor. De ho ge compressie heeft tot gevolg dat door het samendrukken van de lucht een zo hoge tempera tuurstijging optreedt dat hier door het brandstofmengsel tot ontbranding wordt gebracht. Een ontstekingsinstallatie is hierdoor overbodig geworden. Hierin ligt het wezenlijke verschil met de benzinemotor. De gloei- spiralen in de Audi-vijfcilinder dieselmotor zijn - in tegenstelling tot de bougies van de benzinemo tor - alleen bedoeld als starthulp. Bij een koude motor wordt deze "opgewarmd" zodat bij het rond draaien van de motor direct de ontstekingen volgen. De fabriek geeft een DIN-verbruik op van 1 op 12,2. Dat is erg geluk kig bij de huidige brandstofprijs. Daar staat tegenover dat de goedkoopste vijfcilinder Audi- diesel bijna dertig mille kost. Men kan gaan tot de CD waarvoor meer dan 38 mille moet worden neergeteld. Daar komt bij dat de motorrijtui genbelasting nog altijd zo'n dik ke dertig procent hoger is voor een diesel dan voor een benzine auto. Dus nu maar rekenen of de ze vijf-cilinder Audi 100 diesel winst kan opleveren. Pulsar opvolger Datsun Cherry Datsun heeft in Japan de "pulsar uitgebracht. De auto wordt voorlopig als 4-deurs sedan ver krijgbaar en zal in de loop van dit jaar ook op de Nederlandse markt komen. De auto moet wor den gezien als de opvolger van de huidige Cherry F2. De voorwielaangedreven wagen is leverbaar met een 1200 of 1400 cc motor. In de loop van het jaar gaat de fabriek de "pulsar" ook als 2- deurs en coupé leveren. Voorts is 1 nog een combi-uitvoering te ver wachten. Mitsubishi heeft in de duurste uitvoering van de nieuwe kleine Colt (de 1400 GLX) een dubbel pookje gestopt. Importeur Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim spreekt van - het "slimme pookje". Door een hendel naast de eigenlijke versnel lingspook kan men kiezen voor extra trekkracht of een economischer acceleratie. Men kan de hendel in alle ver snellingen gebruiken. Men moet daarvoor alleen even ontkoppelen. Zet men de hendel naar voren dan kiest men als het ware voor vier "korte" versnellingen met veel trekkracht. Waardoor het mogelijk is fel te accelereren of gemakkelijk een helling te beklimmen. Zet men de hendel naar achte ren dan geeft men de voor keur aan vier "lange" ver snellingen waarin de motor naar verhouding weinig toe ren maakt, rustiger is en na tuurlijk ook zuiniger draait. Dit "slimme pookje" is zoals ge zegd alleen in de 1400 GLX aangebracht, de uitvoering die op twee gulden na vijftien mille kost. In de Colt 1200 EL (12,5 mille) en de 1200 GL (13,5 mille) zal men dit snufje vergeefs zoeken. In de snel groeiende rij van automerken, die een jeep op hun programma hebben staan, heeft zich nu ook Mercedes Benz gevoegd Veel is er nog niet van bekend. Alleen dat het terreinwagentje (240 GD) volgende maand zal worden geïntroduceerd. Toch heeft bijvoorbeeld Gene ral Motors - die de vertoonde produkten bouwde - ver scheidene miljarden dollars uitgetrokken om tot doelma tiger en minder brandstof verslindende wagens te ko- Vorig jaar werd begonnen met het verkleinen van de aller grootste modellen. En dit jaar werd verder gegaan op het in geslagen pad. Natuurlijk gebeurt dat niet uit vrije wil. De Amerikanen kunnen nog altijd moeilijk af stand doen van hun kastelen op wielen. Maar de energie crisis en de daarop gevolgde discussies hebben ook de Verenigde Staten keihard met de neus op de feiten ge drukt: we zullen zuinig met de beschikbare brandstof moe ten omspringen. Gedwongen door de regering zijn de autofabrikanten aan het sleutelen gegaan, met de grootste autoconstructeur ter wereld (General Motors) na tuurlijk in de voorste gelede- Voor dit jaar komt G.M. met drie totaal nieuwe compacte re wagens met voorwielaan drijving. (Op de foto's van bo ven naar beneden de Olds mobile Toronado, de Buick Riviera S en de Cadillac Eldo Volgens de fabriek zijn echter alleen de buitenafmetingen kleiner geworden. Inwendig zbuden de wagens zelfs rui mer zijn. Wat ons niet zou verbazen, want veel aan die kolossen werd nutteloos be steed of nodeloos verspild. Drie nieuwe voorwielaandrij vers. Voor de Oldsmobile en de Cadillac is dat niets nieuws. Ze volgden alleen grotere modellen met aange dreven voorwielen op. De nieuwe Buick Riviera heeft nu echter ook voorwielaan drijving gekregen, hetgeen, voor Buick een nieuwe for mule betekent. Het is zelfs de eerste auto met voorwielaan drijving in de geschiedenis van Buick. Ze zijn dus kleiner geworden. Maar die Oldsmobile en die Cadillac zijn nog steeds 5,20 meter lang. En dat is nog al tijd een heel eind Als men deze foto's ziet is het nauwelijks te geloven dat de Amerikanen zeer serieus be zig zijn om de auto's kleiner en daardoor zuiniger te ma ken. rado). In onze ogen nog steeds kolossale karren, maar vol gens Amerikaanse begrippen al stevig gekrompen. Het succes van de Japanse auto's op de Westeuropese markt is voor het overgrote deel te danken ge weest aan de gunstige prijzen. Zeker, de eerste Japanners vielen ook erg op door hun volledige uitrusting en ze bleken in de praktijk niet al te onderhoudsge voelig, maar het zou toch te ver gaan om te beweren dat die eer stelingen zo gemakkelijk "over de toonbank" gingen door hun originele vormgeving en hun technische vooruitstrevendheid. Integendeel. Neen, de massa die in de Japanse auto's wilde rijden werd aange trokken door de zeer concurre rende prijzen. Helaas voor de im porteurs: daar is nu enigszins de klad in gekomen. Vooal de stevi ge waardevermeerdering van de Japanse yen heeft roet in deze maaltijd gegooid. De prijzen zijn zo flink gestegen dat er van aan vankelijke bijzondere verhou ding ten opzichte van de concur rentie hele brokken zijn afge knabbeld. Daardoor zijn de Japanse autofa brikanten nu in een andere posi tie terecht gekomen. Om hun zo sterk aandeel op de Westeurope se markt te kunnen handhaven zullen zij naar andere troeven moeten zoeken. Onder meer door een gewijzigde modellenpolitiek. Zij hebben wat dat betreft in zoverre gunstig getij dat ook in Amerika een ommekeer naar de kleinere wagens gaande is. Het gaat wel niet zo snel als president Carter had gewild, tnaar de ten dens naar kleiner en lichter is ook in de Verenigde Staten onmis kenbaar. Bovendien gaat men ook daar steeds beter de kracht van de ech te kleinere auto onderkennen. We denken aan de kleinere modellen van General Motors, Ford en Chrysler die ook met het oog op de Amerikaanse markt zijn ge maakt. Wagentjes van Westeuro pese snit. Dus kunnen de Japan ners - die in het verleden de blik voornamelijk op de Amerikaanse markt hadden gericht - zich rus tig wat meer gaan oriënteren op de smaak van de Westeuropeaan. We zien het in tal van nieuwe Ja panse modellen. En daar kunnen we de nieuwe Toyota Celica rus tig tussen zetten. Een plaatje van een auto. Een sierlijke lijn en zeer veel glas. Een auto, die uiterlijk in niets meer doet denken aan de aanvankelijk vrij plompe Japan ners met de hoge gordellijn en de oplopende achterkant. Die tijd is kennelijk voorbij. Een tijd, die Louwman en Parqui in Leidschendam overigens geen windeieren heeft gelegd. Deze Toyota-importeur aan de Veur- seweg heeft door allerlei interne verbouwingen en het zetten van nieuwe gebouwen en gebouwtjes een verhuizing lang kunnen te genhouden. Maar het was te voorzien dat ze eens voorgoed uit hun voegen barsten. Dat is nu gebeurd en daarom heeft men besloten een nieuwe hoofd kantoor en centraal onderdelen- magazijn in Kaamsdonkveer te gaan vestigen. Hoewel iedereen wist dat een dergelijk besluit eens zou kunnen afkomen is het voor velen in het bedrijf toch nog als de befaamde donderslag ge komen. Velen zullen hun domi cilie iir Brabant moeten zoeken. En gezien het rumoer rondom de verplaatsing van de PTT naar het noorden kan men begrijpen dat zo'n migratie naar het zuiden ook nog wel wat voeten in de aarde zal hebben. Maar inmiddels gaat men driftig door de Japanners aan de markt te brengen. In de hallen van het gebouwencomplex zagen wij ook een sportief karretje van Suzuki staan. Het uitbrengen van dit nieuwe autootje is wel geen zaak van Louwman en Parqui, maar dan toch zeker een zaak van een heel nauw familielid binnen het Maar wij gaan terug naar de Tovota Celica. We reden de Celica 2000 XT Liftback, zoals hij voluit heet. Koopprijs 23.100 gulden. Er is ook nog een 2000 GT. Dat is om zo te zeggen het sportieve type. Veel meer vermogen (118 pk tegen 89 pk in de XT). Derhalve een stuk feller. En natuurlijk een hogere topsnelheid (zo'n 190 tegen 175 km per uur met de XT). Maar voor dat alles moet men ook een be drag meer betalen: 26,7 mille. We hebben overigens al meer vraagtekens gezet, bij dat zoge naamde "sportieve" van een au to. Het betekent in de praktijk al tijd feller en sneller. En dat laat ste hoeft voor ons niet met deze Celica. Want al heeft het uiterlijk nu een "Westeuropees karakter" gekre gen, de Japanse techniek is nog niet helemaal meegegroeid. Al thans niet zichtbaar. Gezien de gedrevenheid, waarmee Japanse technici hier in Europa rondneu zen lijkt het ons echter absoluut onwaarschijnlijk dat ze niet op de hoogte zijn van de modernste technische toepassingen. Dat zij desondanks bij deze Celica bijvoorbeeld toch de voorkeur géven aan een stuurinrichting van worm en sektor met kogel kringloop boven de tandheugel besturing, die men algemeen hier tegenkomt heeft waarschijnlijk meer met de kosten van produk- tie dan met kennis van zaken te maken. Maar het effect is wel dat men de typisch Japanse vaagheid in de besturing bij hogere snel heden ook in deze Celica weer te rugvindt. En wij wagen ons maar liever niet aan extreme snelhe den als wij dan het gevoel krijgen "niets meer in handen te heb ben" Neem verder de wielophanging. De Westeuropese produkten worden steeds meer uitgevoerd met on afhankelijke wielophanging rondom. Zodat oneffenheden in de weg door de wagen zelf als het vvare worden gladgestreken. Het is niet alleen gelukkig-makend. Ook met een starre achteras kan men goede resultaten bereiken. Maar voor ons zijn die vier "onaf hankelijke" wielen nog steeds te prefereren. Natuurlijk kennen de Japanners dit principe ook door en door Toch vinden we in deze Celica weliswaar onafhankelijk opge hangen voorwielen, maar ach terin zit een starre achteras. Vier reactie-armen en een Panhard- stang moeten voor stabiliteit zorgdragen. Maar het lukt ze niet helemaal. De wagen blijft vooral voor de achterin zittenden erg aan de levendige kant. Nu zal men vooral in deze Liftbacks niet al te vaak achterin passagiers meenemen. Daar is dit model niet op gemaakt. Het blijft behelpen achterin. Maar dat weet men als men zo'n auto koopt. We zullen er verder niet al te ver op ingaan. We hebben in het verle den de Celica al eens besproken. En al heeft men hem nu een niéuw en erg aantrekkelijk pakje aangetrokken, in zijn hart blijft hij toch de oude Celica. Dus een goed, gedegen en zeer volledig uitgerustnj-instrument. Meteen imposant dashboard. Voor ons nog altijd een beetje té imposant. De Japanners mogen wat dat be treft best wat schuchtiger wor den. De stoelen zitten weer erg laag in de wagen. Het zijn geen slechte maar ook geen echt goede stoe len. We hebben al eens meer be toogd, dat autozetels eigenlijk nog een onderontwikkeld gebied vormen. Enkele merken komen met werkelijk comfortabele ze tels, maar bij de meeste - en he laas behoort Toyota daartoe - kan het er alleen maar mee door. De bediening is - zoals bij elke Toyota - heel gemakkeliik. Men voelt zich onmiddellijk thuis in de wagen. Mede dankzij de als al tijd voortreffelijke versnellings bak. Het zijn uiterst handzame auto's, daar valt niets op af te din gen. Niet goedkoop in het ge bruik, We kwamen gemiddeld op één op negen. Maar dat is bij zo'n pittige kar ook weer geen won- Alles bij elkaar, een erg leuke auto om te zien, heel gemakkelijk te hanteren en best in te rijden. On danks een aantal bezwaren...

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29