LEIDSCH DAGBLAD Iran heeft weer kabinet Nieuw systeem moet einde maken aan etherpiraterij Richtlijnen voor politie nu openbaar Dooiaanval met sneeuw HIER, PAK AAN NS schrapt weer aantal diensten Sjah teruggekeerd in Teheran Politieke gevangenen in Bangladesj vrij ZATERDAG 6 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35749 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorafgaande aan staking Honderden arrestaties in Peru LIMA - De regering van Peru heeft vandaag voor het land de uitzon deringstoestand afgekondigd, en alle burgelijke vrijheden opge schort, met het oog op de alge mene staking die voor dinsdag is uitgeschreven. De minister van binnenlandse zaken is gemach tigd de publicatie te verbieden van bladen die tot staking oproe pen. De algemene staking is uitgeschre ven door twintig vakbonden en acht linkse partijen. Volgens een zegsman van de Democratische Volksunie zijn al meer dan hon derd vakbondsmensen en partij activisten gearresteerd. Veel vakbondsleiders zijn onder gronds gegaan om de staking te organiseren. In de volkswijken patrouilleren politiepatrouilles met automatische wapens. De staking is uitgeschreven als pro test tegen de sterke stijging van de kosten van levensonderhoud. DEN HAAG (ANP) - De ministe ries van binnenlandse zaken en justitie hebben gisteren de thans bij de Nederlandse politie gel dende en zo omstreden handlei ding 'Benaderingstechniek ge vaarlijke personen' openbaar gemaakt. Volgens een woord voerder van het ministerie van binnenlandse zaken is dat een uitvloeisel van een uitdrukkelij ke toezegging in die richting aan het parlement. De openbaarma king is gebeurd na overleg met de betrokken politiebonden. Vol gens de woordvoerder zijn niet alle instructies uit de handleiding openbaar gemaakt. In een toelichting wordt gezegd dat de technieken sedert 1976 zijn ontwikkeld omdat de politie in de afgelopen jaren meer is geconfro- teerd met geweld, terwijl ook het publiek in gevaarlijke' situaties betrokken kan raken. Verder wordt gezegd dat de procedures vooral zijn bedoeld als richtlijn en ruggesteun voor de indivi duele politie-ambtenaar bij zijn optreden in de praktijk. De toepassing, aldus de toelichting, moet altijd plaatsvinden met inachtneming van de voorschrif ten van de geweldsinstructie.het wetboek van strafvordering, de wegenverkeersweg en wegen- verkeerwet wettelijke bepalin gen. "Zij geven dus in geen enkel opzicht de politieambtenaar een vrijbrief om aan de bestaande wettelijke voorschriften voorbij te gaan". Verder wordt gesteld dat de procedures alleen zullen worden toegepast indien dat werkelijk nodig is. Elke aanhouding moet volgens de richtlijnen van geval tot geval worden bezien en indien moge lijk, door tenminste twee politie ambtenaren worden uitgevoerd. Bij fouillering moet de politie man zich eerst vergewissen of er omstandigheden zijn die dit rechtvaardigen. De fouillering zelf moet snel geschieden en in de eerste plaats gericht zijn op het vaststellen of de verdachte voor werpen bij zich heeft, die gevaar lijk zijn voor zichzelf, de politie of de omgeving. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Vanmiddag lich te vorst met maximumtemperaturen van -5 graden. Weersvooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3; minimumtem peratuur omstreeks min 4 graden; maximumtemperatuur omstreeks 0 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3. Minimumtemperatuur omstreeks plus 1 graad. M'axjmuntemperatuur omstreeks plus 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. 7 JANUARI Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 13.16 uur; onder: 2.45 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.26 en 23.06 uur, laagwater om 5.57 en 18.31 uur. 8 JANUARI Zon op: 8.46 uur; 16.47 uur. Maan op: 13.47 uur; onder: 3.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.37 uur, laagwater om 7.11 en 19.42 uur. (Van onze weerkundige medewerker) In het noorden van het land, waar in Noordoost-Groningen vier nachten met meer dan 20 graden vorst zijn opgetekend, bleef het ook gisteren overdag 10 tot 12 graden vriezen. Geheel Scandina vië, West- en Midden-Europa liggen dit weekeinde nog in de greep van de winter. In Schotland begonnen vrijdagavond de barome ters sterk te dalen, omdat een depressie een front naar de Noord zee stuurt. Zondag zal dit front in ons land de bewolking, de zuidwestenwind en de sneeuwkans doen toenemen. Een duidelij ke aanval op de vorst,die daardoor tot licht of matig zal afnemen. Of dit het einde van de vorstperiode gaat betekenen, is nog onzeker. De computerverwachting van De Bilt is wel zeker en verwacht voor maandag temperaturen tot plus 5 graden met regen. Toch zullen de depressies tegen een muur van koude lucht moeten vech ten om succes te boeken. In het verleden zijn wij daarbij in ons land nog wel eens op de rand van koude en zachte lucht blijven liggen. Het wordt belangrijk minder koud en de kans op sneeuw ofijzel zal in ieder geval toenemen, zodat de conditie van de wegen er vanaf zondag in ons land weer op achteruit zal gaan. TEHERAN/BEIROET (AFP/DPA/UPI)- De Iraanse kabinetsformateur Sjapoer Baktiar is er gisteren in geslaagd een regering te vormen, zo is uit welingelichte kring verno men. Baktiar zal zelf naast het premierschap ook de post van minister van binnen landse zaken bekleden. Generaal Fereydoun Djam wordt de minister van defensie. Gene raal Djam is ambassadeur in Ma- De sneeuw biedt niet alleen de kinderen plezier. Dolle pret ook voor de gorilla's in Dierenpark Wassenaar waar gisteren een echt sneeuwballengevecht gehouden werd. Beumer leidt CDA UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen zullen in het weekeinde weer een aantal inter city-diensten laten vervallen. Zo zal tussen Amsterdam en Roo sendaal per uur in beide richtin gen één intercitytrein minder rij den. Op de lijnen van Rotterdam en Den Haag naar Groningen en Leeuwarden zullen eveneens geen intercity-diensten worden onderhouden. Ook de doorgaan de treinen tussen Zandvoort en Heerlen vervallen. Wel rijdt er een intercity-trein tussen Zand voort en Maastricht. Reizigers van Venlo naar Den Haag en omgekeerd zullen het vandaag zonder intercity-verbinding moe ten stellen. Het is gisteren de koudste dag geweest in de huidi ge vorstperiode, waarvan het we zenlijke begin heeft gelegen in de oudejaarsnacht. In de nacht van donderdag op gis teren daalden de temperaturen in het noorden het sterkst: vliegveld Eelde bij Groningen met 22 gra den onder nul, luchtbasis Leeu warden kwam tot min 20 graden. Op de vliegvelden Eelde (-11), Beek (-10)en Volkel (-10) bleef het overdag het hardst vriezen. Maandag zal het bestuur van de Friesche Elf Steden beslissen over een elfstedentocht na een vergadering met de rayonhoof den. Het ijs is echter overal nog erg slecht en pogingen om het sneeuwvrij te maken, zodat de vorst meer greep krijgt, zijn nog niet gelukt. Volgens de organisatoren is er op sommige plaatsen nog maar een dikte gemeten van vier centime ter, terwijl het ijs voor een even tuele tocht minstens vijftien cen timeter dik moet zijn. De kans, dat de grote rivieren in ons land dicht vriezen, zoals in de strenge winter van 1962/1963 ge beurde, is bijzonder klein. Het Rijnwater heeft bij Lobith nog al tijd een temperatuur van 2 gra den boven nul, aldus rijkswater staat in Arnhem. Het huidige weertype zou nog ze ker twintig dagen moeten duren, wil de temperatuur van het Rijn water tot om het vriespunt dalen. Momenteel is er nog nergens sprake van ijsafzetting op de gro te rivieren, zelfs niet op de IJssel, waar zich bij voortdurende vorst het eerste ijs zal vormen. UTRECHT (ANP) - Het dagelijks bestuur van het CDA heeft una niem de besturen van ARP, CHU en KVP geadviseerd drs. B. Beumer, thans lid van de Tweede Kamer voor het CDA, te benoe men tot lijsttrekker van het CDA bij de komende verkiezingen voor het Europees Parlement. Wanneer de besturen akkoord gaan met de voordracht van de heer Beumer tot Europees lijsttrekker dan betekent dit dat er weer één van de zogenaamde "loyalisten van het kabinet Van Agt uit de Tweede Kamer zal verdwijenen. De loyalisten die allemaal uit de AR afkomstig zijn, gingen inder tijd niet unaniem achter het re geerakkoord tussen CDA en WD staan. Zij kondigden aan het kabinet op zijn daden te zul len beoordelen. drid geweest en chef van de gene rale staf. Ahmed Mir Fenderski, oud ambassadeur in de Sowjet- Unie en oud-vice minister van buitenlandse zaken, zou weer tot minister van buitenlandse zaken zijn benoemd. In Beiroet heeft de minister van buitenlandse zaken van Libanon, Butros, meegedeeld dat Iran de Verenigde Naties, ervan op de hoogte heeft gesteld zijn troepen uit de VN-vredesmacht in Zuid- Libanon terug te trekken. Iran, dat zeshonderd man aan de vre desmacht levert, heeft hiertoe besloten gezien de binnenlandse problemen, aldus Butros. Vandaag zijn er weer kranten in Iran verschenen. De vakbond van de pers heeft besloten de sta king, die zes november is begon nen te beëindigen. De Sjah is gisteravond, na een tweedaags uitstapje met zijn ge zin binnen Iran weer in Teheran teruggekeerd. In de stad werd weer tegen de Sjah gedemon streerd. Volgens de Iraanse radio verliep de demonstratie vreed- De Verenigde Staten hebben een hooggeplaatste generaal naar Iran gestuurd om te bekijken of het top-geheime Amerikaanse militaire- en spionage materiaal daar veilig is en blijft om te zien of het Iraanse leger invloed zal blij ven houden, wanneer een linkse regering de macht in het land ^Overneemt. Dit is gisteren ver uit defensiebronnen. Volgens de bronnen gaat het om generaal Robert Huyser van de luchtmacht, de op een na hoogste Amerikaanse opperbevelhebber in Europa. Officiële woordvoer ders hebben deze berichten be vestigd, maar weigerden meer in formatie te verstrekken. De religieuze leider Khomeini die 15 jaar geleden uit Iran werd ver bannen en op 5 oktober vorig jaar uit Irak in Frankrijk aankwam, mag zijn verblijf aldaar met drie maanden verlengen. De moeder en de zuster van de Sjah van Iran hebben hun toevlucht gezocht in een landhuis dat mid den in de woestijn in Californië ligt. Door een overwinning in de laatste ronde op de Schot Muire is Leidenaar John der Wiel (foto) Europees schaakkampioen bij de jeugd geworden. Dankzij dit resultaat mag Van der Wiel zich nu internationaal mees ter noemen. PAGINA 11 Binnenvaartschippers gaan hun acties op internationaal niveau uitbreiden PAGINA 7 Italiaanse regering wankelt PAGINA 9 Rhodesiërs werden kolonist uit noodzaak PAGINA 21 Geen glimlach meer, een reisbrief uit Thailand PAGINA 23 I Het is voorbij met de rivier- visserij PAGINA 25 Een merkwaardige hobby: grafkranslintenverzamelaar PAGINA 31 Speciale band voor zendamateurs HILVERSUM (ANP) - In het voorjaar van 1980 treedt in Ne derland een nieuw systeem in werking voor het radio- zenda mateurisme dat een einde zal maken aan de etherpiraterij. Dit zei staatssecretaris Smit-Kroes gisteravond in de KRO-actuali- teiten-rubriek Brandpunt. Vanaf volgend jaar is voor het zenden in een speciaal daarvoor vrijge maakte amateurband geen ver gunning meer nodig. Zenden zonder machtiging is op het ogenblik een misdrijf waar maximaal vijf duizend gulden boete of zes maanden gevange nisstraf op staat. In de laatste vijf jaar heeft de radiocontroledienst van de PTT in totaal bijna tien duizend zenders in beslag geno men. Desondanks is het aantal etherpiraten in de loop van de ja ren toch drastisch toegenomen Dit komt mede omdat het niet eenvoudig is om aan een machti ging te komen. Bij het nieuwe systeem komt het er in de praktijk op neer dat alle 50.000 tot 100.000 etherpiraten die Nederland kent hun huidige zen ders niet meer mogen gebruiken Voor ongeveer 300 gulden kun nen zij een goedgekeurd toestel kopen dat een beperkt vermogen heeft en dat de storingen in alle etherverkeer zoveel mogelijk be perkt. Sinds 1974 mogen particulieren geen clandestiene zendappara tuur in huis hebben. Handelaren mogen de toestellen op het ogenblik nog wel in de winkel hebben maar mogen ze niet ver kopen. Staatssecretaris Smit-Kroes gaat aan deze toestand een einde ma ken. Ook voor handelaren wordt het volgend jaar strafbaar om zendapparatuur in huis te heb ben, die niet door de PTT is goed gekeurd. De staatssecretaris zei "immense gevolgen" te verwach ten van het nieuwe systeem voor het radio-zendamateurisme. Zij gelooft dat binnen tien jaar een miljoen Nederlanders met een zendertje in de ether zullen zitten. De plannen van de staatssecreta ris komen volgende week in de ministerraad. Zendschip De Rotterdamse politie heeft gis teravond zendapparatuur onder schept die volgens een woord voerder bestemd was voor de etherpiraat Delmare. De in beslag genomen zender is overgedragen aan de PTT. Volgens de politie is het eigenlijke werk gedaan door het Fillippijn- se vrachtschip Antonio Luna die op een vermeend noodsignaal van vissers voor de kust bij Rot terdam twee mannen in een rub berboot oppikte. De "drenkelingen" werden over gedragen met hun vaartuigje aan een reddingboot die uitgevaren was. Bij aankomst in Hoek van Holland namen de twee uit de rubberboot de benen en de ge waarschuwde politie ontdekte de zend-onderdelen in de boot. De politie neemt aan dat het spul bestemd was voor de zend-treiler "Delmare" die een paar weken geleden uit Scheveningen ver trokken is voor uitzendingen vanaf de Noordzee. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18.00 uur DACCA (AP) - De re gering van Bangla desj heeft gister avond besloten alle politieke gevange nen in het land vrij te laten. Tot december vorig jaar werden meer dan 10.000 po- Het regeringsbesluit volgde op een ge sprek met de leiders van de oppositie, die een zeven punten omvattende eis hadden gesteld als voorwaarde voor hun deelname aan de parlementaire verkiezingen die op 18 februari zullen plaatsvinden. Vrijla ting van alle politie ke gevangenen maakte deel uit van die VRIEZEN OF DOOIEN wij halen van 8 t/m 15 januari in Leiden uw kleding op. MAX TAILLEUR STICHTING Geef veel, wij geven veel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1