Wim Pol benadrukt kandidatuur voor hoge EK-ldassering "GROOT SLEM" CONNESSON Lions geklopt door H YS Schaatsagenda Jubileum Philidor kan vandaag nog meer glans krijgen ZATERDAG 6 JANUARI 1979 Schaatswedstrijden in Inzeil [NZELL (ANP) - Deventer kan zich gaan opmaken voor een "ouderwets" Europees schaats kampioenschap in een vol sta dion. Gisteravond immers bena drukte Wim Pol in Inzeil nog maals zijn kandidatuur voor een hoge klassering. De nog geen 20- jarige banketbakker uit het De- venterse buurtdorp Twello was na een behoorlijke 500 meter (40,76 seconden) en een imposan te 3000 meter (4.08,51) zeker van een startplaats in de Europese ti telstrijd. De grote verrassing van de Nieuw jaarswedstrijden in Oslo bena derde in Inzeil zelfs het wereldre cord van Eric Heiden onder be paald niet ideale omstandighe den tot op anderhalve seconde. Het vroor 12 graden en het ijs was bikkelhard. Pol had wel de mee valler dat het ijs kort voor zijn ra ce was gedweild. Piet Kleine, die vijf ritten later startte, moest zich door uitgetrapte bochten wor stelen en bleef mede daardoor vijf seconden achten 4.13,82. Pol reageerde lakoniek op zijn top tijd: "Ik had geen idee zo dicht bij het wereldrecord te kunnen ko men. Pas in de laatste ronde kreeg ik het te horen, maar die mededeling kwam te laat". Geen wereldrecords derhalve in Inzeil, maar toch knappe tijden. Egbert van 't Oever was in zijn nopjes. "Nooit eerder reden Ne derlanders zo vroeg in het seizoen op dergelijk hard ijs zó snel. Een bewijs dat er progressie in ons topschaatsen zit". De goede prestaties van Oslo wer den bevestigd door dezelfde rij ders. Het maakte de selectie voor Deventer gemakkelijk. Van 't Oever bevestigde dat Pol, Van der Duim, Kleine en Vriend de nationale ploeg zullen vormen. Van der Duim, stijlvoller maar breekbaarder dan de vechtjas Pol, onderstreepte nogmaals zijn kansen op de Europese titel met een eerste plaats op de 500 meter in 40,45 seconden en een tweede positie op de 3 km in 4.10,31. Temidden van het geweld van de kernploeg probeerde rebel Hans van Helden zich staande te hou den. Dat ging met moeite. Zijn vijfde plaats op de 500 meter (40,79) viel na een trage start niet tegen maar op de 3000 meter ver speelde hij vooral door een ge brek aan kracht tien seconden op Pol. "Ach", zei hij, "Ik ga gewoon door en hoop op betere tijden. Ik ben in elk geval blij dat ik als sportman wedstrijden kan rijden, hoe ver ik nog kom zie ik wel" De dames waren gisteren in Inzeil Ria Visser: aanstormend talent even oppermachtig als de heren. Het zestal van de kernploeg moest op de sprint wel de Cana dese Brenda Webster voor laten gaan, maar op de 1500 meter wer den de zaken recht gezet. Sijtje van der Lende was weer vaan deldraagster van de dames, met Ria Visser als aanstormend ta lent. De juniore werd zesde op de 500 ipeter en vierde op de 1500 meter. Misschien ietsje tegen vallend na eerder geleverde top prestaties, maar dat mag van zo'n debutante eigenlijk nog niet worden vastgesteld. In Inzeil imponeerde vooral de Sowjetsprinter Sergej Klebni- kov, 20 jaar pas, met dijbenen als achterhammen. De spierbonk verloor de 500 meter in 39.06 te gen landgenoot Koelikov, maar op de 1000 meter haalde hij met een verschil van een duizendste seconde vernietigend uit, net als vorige week in Oslo: 1.17.21. Bij na twee seconden sneller dan Medennikov en Koelikov. EMMELOORD - Alle respect voor Francis Connesson. De Frans man rekende gisteren indruk wekkend af met de Belgische "lastercampagne" die sinds vorig jaar rond zijn persoontje wordt gevoerd. In Brugge scoorde hij toen een serie van 199 carambo les: een waanzinnig bandstootre- cord waarbij hij geprofiteerd zou hebben van een minuscuul putje in de tafel. In de derde ronde van het Europees kampioenschap in Emmeloord ontzenuwde hij dat fabeltje met een supersnelle reeks van 111 punten in nauwe lijks twee minuten; één caram bole per seconde. Onwaarschijn lijk; groot slem op de groene dra perie. Het publiek heeft het niet gezien - zo vlug ging het -, de arbiter kon het amper volgen en Raymond Ceulemans krabde zich op de tri bune verbaasd aan zijn kin. Onzichtbaar In de twaalfde beurt van de partij tegen de Duitser Chagen vond de chagrijnig ogende Fransman de ideale positie aan het einde van de lange band. Voorbandje, rood, derde bal. De positie raakte geen halve millimeter verstoord. Dat is een kwestie van "onzichtbaar" aanspelen van de tweede bal. Zonder een vin te verroeren tikte hij de punten bij elkaar, alsof hij een machinegeweer hanteerde. Een mirakel van precisie. Piet Dekker suggereerde na afloop stout dat de tweede bal ook nu telkens in de positie terugkantel- de door een oneffenheid in de ta fel, maar het laken was zo glad als een spiegel. Dat moest de Noord hollander bij nadere controle toegeven. Belachelijk Francis Connesson, de 30-jarige "prof' die niets anders doet dan biljarten en die zo mager is dat hij zich achter een keu kan ver schuilen, heeft geen putten in de tafel nodig. "Belachelijk die kri tiek op mijn serie in het wereld- toernooi in Brugge. Ik speel het bandstoten zoals het over een paar jaar door alle topspelers beoefend zal worden. Heel klein en erg zacht. Dan gaat het nog sneller dan libre. Het is eigenlijk het ei van Columbus". Ceulemans blijft favoriet, maar na wat hij gisteren te zien heeft ge kregen, mag hij wel oppassen. Hij zal met alle defensieve middelen moeten verhinderen dat Connes son de ballen in het strategische driehoekje bij elkaar krijgt an ders is het gebeurd. De grote vier - Ceulemans, Vultink, Connesson en Scherz - beginnen vandaag aan de ontknoping van het toernooi. Het topkwartet had in de derde en vierde ronde niet de geringste moeite met de zwakke broeders en bleef vol gens verwachting ongeslagen. Ceulemans die achtereen volgens Oddo en Norbert Ohagen oprol de, zit met een algemeen moyen ne van 15.09 prinsheerlijk in een fauteuil. De Belg is de regelma- tigste van het gezelschap met tót nu toe een beste partij van 11 en een "slechtste" van 15 beurten. Toch ging het gisteravond soms erg moeilijk; lang zoeken en veel werk op de lange afstand. Herstel Vultink Een meevaller is het herstel van Hans Vultink die eerst zijn partij tegen Arenaza door gebrek aan concentratie en maatgevoel ver prutste (32 beurten), en daarna op de proppen kwam met een beres terke vertoning in het Neder landse duel met Piet Dekker. Zijn landgenoot maakte het hem niet al te lastig, waardoor Vultink eindelijk eens wat kon doen aan zijn gemiddelde. Met 8.16 schoof hij op naar de tweede plaats, een sprong waar hij zelf van stond te kijken. Hij slaat zijn kansen niet hoog aan: "Natuurlijk, ik hoor erbij, maar normaal gesproken val ik buiten de prijzen. Ik ben geen bandstoter". Dat is quasi- zelfonderschatting. Loterij Met Connesson haalde ook Johan Scherz de maximale winst uit de voorhoedegevechten. De 46-jari- ge Oostenrijker speelt alleen op de punten en blijft voor iedereen een gevaarlijke klant. Vanmiddag wordt het in Em meloord pas echt spannend. Dat blijven er twee koplopers oven waarschijnlijk Ceulemans die te gen Scherz speelt, en de winnaar van het duel Vultink-Connesson dat een complete loterij is. Stand Stand na vier ronden: W-Duitsland dreigt met boycot OS MAINZ (AP) - West-Duitsland zal de Olympische Spelen van 1980 in Moskou boycotten als atleten uit West-Berlijn onder aparte vlag moeten deelne men. Dit dreigement is door de voorzitter van het West- duitse Olympische Comité, Willi Daume, geuit. "Het zou voor sportlieden uit de bondsrepubliek ondenkbaar zijn aan de spelen in Moskou deel te nemen in een dergelij ke (geval van) discriminatie of als Westberlijners niet wor den toegelaten" zei Daume. Hij reageerde daarmee op een uitlating eerder deze week van de Russische minister voor sportzaken, Sergei Pavlov, dat Westberlijnse at leten tijdens de spelen van 1980 van de Westduitse ploeg afzonderlijk zullen worden aangeduid. De Sowjet-Unie is van mening dat West-Berlijn geen deel uitmaakt van West- Duitsland. Daume beklemtoonde dat Pavlov niet bevoegd is tot or ganisatorische beslissingen van deze aard. De uitspraak van Pavlov was, zo zei Daume, "op zijn best een proefballon" en "in werke lijkheid geen punt" van dis cussie. De uitlatingen van Pavlov "moeten niet te hoog worden aangeslagen", aldus Daume. Hij voegde er evenwel aan toe voornemens te zijn de Russi sche organisatoren en Pavlov om uitleg te vragen om elk mogelijk conflict over de Westberlijnse atleten bij voorbaat uit de weg te rui men. Daume verklaarde dat West berlijnse sportlieden volgens de bepalingen van het inter nationale Olympisch Comité beschouwd worden als vol waardige leden van de West duitse ploeg en vallen onder de zeggenschap van het Westduitse Olympisch Comi té. LEIDEN - Het profschaakteam van V/Rotterdam kan in de vandaag te spelen vijfde ronde in de hoofdklasse van de KNSB op zijn gemak rondkijken. Na het afha ken van Philidor/Leeuwarden in de race om de landstitel zijn D Watergraafsmeer en E/VAS/ASC nog de enige concurrenten van de Rotterdammers. Hierin komt vandaag verandering, want de beide nog overgebleven rivalen van de Maasstedelingen ontmoe ten elkaar. Op papier heeft het tiental van E/VAS/ASC de beste kansen Het team uit de Maasstad heeft "een makkie" aan hekkesluiter DD uit Den Haag. Nadat hij giste ren het Europese kampioen schap bij de junioren en ook nog en passant de titel van interna tionaal meester had veroverd, speelt John van der Wiel vandaag al weer mee bij de Rotterdam- Overigens is de 19-jarige Van der Wiel de eerste speler van het Leidse Philidor die een meester titel in de wacht sleept. In onge veer acht jaar is hij tot de Europe se top doorgedrongen, want hij kwam als elf-jarige hummel op de toenmalige jeugdclub van Phili- dor/Leiden. Daar raakte hij onder de indruk van openingsvalletjes en offercombinaties en al spoedig was hij een fervent aanbidder van Calssa. Nu is hij uitgegroeid tot een all-round-schaker eerst posi tioneel spel en als de stukken goed staan, het taktisch uitma ken. Het succes van Van der Wiel geeft het 60-jarig jubileum van de schaakclub Philidor natuurlijk extra glans. Helemaal mooi was het geweest indien Van der Wiel vandaag zijn succes had geboekt, want precies op 6 januari 1919 werd Philidor/Leiden opgericht. Toch kan het vandaag nog een feestdag worden indien de beide KNSB-tientallen van Philidor hun thuiswedstrijden in klasse I B weten te 1 John der Kampioenskandidaat Philidor 1 moet volgens teamleider Joop Piket rode lantaarndrager Maas tricht zondermeer van de borden vegen: "Ik verwacht zeker een 8-2 zege, anders ben ik ontevre den. Als we aan het eind van dit seizoen kampioen worden en te rugkeren naar de hoofdklasse, lijkt mij ons eerste bord een aar dige kluif Wiel" Philidor II vecht voor zijn laatste kans op lijfsbehoud. Teamleider TonKohlbeck: "Ik blijf hopen op handhaving, want ik geef ons een goede kans op een zege tegen HMC/Den Bosch. Met van Ofwe-1 gen als versterking (hij bereikte in een tweekamp tegen eerste bordspeler Hans Kuyf een 4V2-41/ 2 stand) zie ik het wel zitten." Behalve Philidor I loert ook LSG I/Leiden op de titel in klasse I B. Ploegleider Nico Bosman over de uitwedstrijd van LSG bij Over- schie I: "We mogen zeker tegen Overschie I geen steek laten val len, als we tenminste die titel willen pakken. Eigenlijk zie ik nog maar twee moeilijke wed strijden: die teven Den Haag en die tegen Philidor I in de laatste DEN HAAG - Op de schaatskalen- der van de KNSB komen de vol gende tochten en wedstrijden voor Zondag 7 januari: Warmond: Dis- trictskoppelwedstrijden voor he ren van het district Sassenheim. Ijsbaan in Warmond. Inschrijven vanaf 11.30 uur. Aanvang 13.00 Een aantal tochten van zaterdag kan ook op zondag gereden wor den, zoals: Gouwzeetocht (Mon- nickendam), Waterland-West- tocht (Den lip), Molen-Meren- tocht (Uitgeest), West-Graftdijk- tocht (West-Graftdijk), Korten- hoef. Zoeterwoude: Clubkampioen schappen voor senioren van de voetbalclub Meerburg Meerburg- Wetering, Zoeterwoude. Hoogmade: Kortebaan heren, 13.30 uur, 01712-8248. Spaarndam: marathon voor heren, veteranen en dames, 11.00 uur, 023-373777. Vinkeveen: nationale korte-baan- wedstrijd heren, aanvang 14.00 uur op de ijsbaan, inschrijven 02972-1352. De Kwakehtoertocht over 20 en 40 km, start van 10.00 tot 14.00 uur in Uithoorn en Tolhuis. Inlichtin gen: 02975-64847 of 62455. Zuidlaardermecr: toertochten over 10 tot 80 km. Starten vanaf 12.00 uur bij alle paviljoens rond het meer. Kockengen: dorpentocht hart van Holland over 30 km. Start vanaf 10.00 uur in Kockengen (voetbal kantine), Hoek van Spepgen en Wilnis. Groot Schermer: toertochten over 18 en 25 km. Start vanaf 10.00 uur. Ammerstol: marathonwedstrijd voor dames en heren (A en B) over 75 en 150 ronden, aanvang 14.00 uur, aanmelden op de ijs baan. Nieuwkoop: marathonwedstrijd over 75 ronden, aanvang 14.30 op de ijsbaan. Maandag 8 januari: Molenaars graaf: (IJsclub de Graafstroom): korte-baanwedstrijd voor heren, aanvang 19.30 uur, aanmelden: 01844-314. Mijnsheerenland: ijsclub Winter vermaak): marathon voor senio ren over 100 ronden, aanvang 15.00 uur, vanaf 14.00 uur aan melden op de ijsbaan. Zaterdag en maandag: Polsbroek: twee provinciën-poldertocht, 20 en 40 km, tussen 09.00 en 15.00 uur in Polsbroek, Vlist en Haa strecht. Inlichtingen: 02975-64847 of 62455. Dagelijkse Toertochten: Hollands Merendistrict: toertoch ten over 20 km (merentocht) en 50 km (molentocht). Starten tussen 09.00 en 15.00 uur. Aanmelden in Oud Ade (Clubhuis watersport vereniging Vennemeer, Leidse- weg), Rijpwetering (café De Ver gulde Os, Koppoellaan), Hoog made (hotel Van der Ploeg), De Kaag (café Kaagzicht, Buiten kaag, Huigsloterdijk 390) en Ou de Wetering (clubhuis Braasse- mermeer, Noorderhemweg). Nieuwe Niedorp: toertochten over 20 en 40 kilometer, start 13.00 uur. Tienhoven: toertochten over 22 kilometer. Start: 10.00 uur in Tienhoven en Breukelen. Amstellandtocht: Toertocht over 30 kilometer. Start 10.00 uur. In Uithoorn en De Hoef. Alblasserwaard: molentochten over 15, 45 en 70 kilometer. Star ten vanaf 09.00 uur in Alblasser- dam, Goudriaan, Groot-Ammers, Bleskensgraaf, Oud-Alblas, en Nieuw Lekkerland. Waterland: toertochten over 30 en 60 kilometer. Start tussen 10.00 en 14.00 uur in Ilpendam en Den lip. Ouderdijk: prestatietocht over 10 tot 40 km, start 10.00 uur. Ang- stelplassertocht over 40 km, start 10.00 uur in Ouderkerk a/d Am- stel, Abcoude, Baambrugge en de Waver. Grote Sloot toertocht over 25 kom, start tussen 11.00 en 14.00 uur in Burgerbrug, Schagerbrug en Sint Maartensbrug. Connesson: "belachelijke kri tiek" (punten, hoogste serie, alg. gemid delde): 1. Ceulemans 8 114 15.09 2. Vultink8 77 8.16 3. Connesson 8111 8.08 4. Scherz 8 45 7.76 5. Ohagen 0 49 5.22 6. Dekker0 40 4.79 7. Oddo 0 37 4.44 8. Arenaza 0 31 4.26 ronde. Philidor I krijgt het nog moeilijk bij V/Rotterdam II, zo dat we rustig de kat uit de boom kunnen kijken." Het duel tussen LSG II en Voor schoten I in klasse II C is geëin digd is in een 4V2-5V2 nederlaag voor de Leidenaars. Doordat Bakker zijn hangpartij tegen Thieme in elf zetten probleem loos won, kon LSG de stand nog wat dragelijker maken. Tegen Overschie II verwachten de reserves van LSG vandaag een royale zege. Voorschoten rekent echter op een fikse nederlaag te gen koploper Moerwijk, dan kan het alleen nog maar meevallen. Overigens speelde Both reeds zijn partij tegen Zwetsloot voor uit. Er werd afgebroken in een potdichte stelling, die waar schijnlijk remise gaat opleveren. In Sas van Gent heeft de Schot Paul Motwani ook na de tiende ronde in de strijd om de wereldtitel bij de kadetten, spelers tot en met 17 jaar, alleen de leiding genomen. Na winst in de negende ronde moest de Israëli Greenfeld er in de tiende ronde aan geloven. De Cubaan José Huergo won in de achtste ronde zijn hangpartij van de Sowjetrus Korzubov, versloeg in de negende Kong Wong uit Singapore, maar struikelde toen over de Chileen Morovic. De stand aan de kop na tien ronden: 1 Motwani 8,5 punten; 2 Huergo 7,5; 3/5 Hjartarson, Short en Mo- rovich ieder 7. De Nederlanders Cardon en Dokkum hebben elk 5 punten, terwijl Rob Nio Bertho- lée op 4 bleef staan. Algemene kennisgeving. Heden nam de Heere tot Zich na een kortstondige ziekte, geheel onverwacht, onze zuster, schoonzuster, tante en vriendin MARIJTJE EVA JOHANNA VAN LEEUWEN weduwe van G. BLAAUW VAN LEEUWEN Gelegenheid tot condoleren maandagavond 7.30-8.30 uur in het Rouwcentrum, Smidstraat 68a, alwaar de overledene is opgebaard. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 9 januari a s. om 10.45 uur v.m. in het Rouwcentrum Smidstraat 68a te Rijnsburg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden in het familiegraf op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, aan de Laan van Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Enige kennisgeving. Dr. KAREL JOHANNES KLEBE in de leeftijd van 46 jaar. Oegstgeest: JOKE M. CAROL KARIN OLIVIER Rotterdam: W. KLEBE-VAN VEEN S. BOUMAN-KLEBE J. BOUMAN Oegstgeest, 4 januari 1979 Wijttenbachweg 28 De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 179, Leiden. Liever geen bezoek. De crematie is bepaald op dinsdag 9 januari a.s. om 13 uur in het Crematorium "Ockenburgh", Ockenburgh- straat 21Den Haag-Loosduinen. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de crematie in de ontvangkamer van het crematorium. Nederlaag van 9-0 in "vriendschapstweekamp" DEN HAAG - Leiden Lions moest gisteravond de eerste nederlaag in casseren ir. de 'vriendschaps- tweekamp' met HYS. Na een rommelig duel, waarin' Danny Cuomo (slashing) en HYS-speler Jerry Baartman (spearing) met een Match Penalty werden be straft, mochten de Leidenaars met een negatieve 9-0 marge de wonden gaan likken. HYS legde de basis voor die ruime zege in de tweede periode. Tot genoegen van de 75 Haagse kijkers voerden Roland Meyer (2x), Harry Turk, Piet van Amels- foort en Paul Rusche de score naar 6-0 op. Leiden Lions was toen definitief verslagen. Dat Phil McKenzie, Roland Meyer en de uitblinkende Dave Bell uit eindelijk het resultaat op 9-0 be paalden was nog slechts van sta tistisch belang. Het ijschockeyteam van Leiden Lions speelt verigens morgen avond (aanvang 20.30 uur) een oe fenduel tegen het Tsjechische Poldi Kladno. Dit team telt drie internationals: Novak, Novy en Kaberle. De mogelijkheid bestaat dat de Leidse équipe voor deze gelegenheid versterkt zullen worden met de HYS-speler Phil McKenzie, Harrie Turk en Carl van Harrewijn. Heerenveen en Amsterdam verlo ren gisteravond hun wedstrijden voor een internationaal ijshoc- keytoernooi. Heerenveen verloor in Enschede met 3-5 van lives Tampere uit Finland. In de hoofdstad won Poldi Kladno uit Tsjechoslowakije met i 5-3 van Amsterdam. THEODORA SUSANNA MAAS op de gezegende leeftijd van 91 jaar Leiden, 5 januari 1979 Corresp.adres: Kerkstraat 109 Noordwijkerhout Telefoon 02523-4139. Tante Dora zal bearaven worden woensdaa 10 ianuari ra s om 12.15 uur op de 1ste algemene 'Soestbergen' begraafplaats Gansstraat te Utrecht. Algemene kennisgeving Heden overleed na een kortstondige ziekte zacht en kalm, in de volle zekerheid des geloofs, onze innig gelief de moeder, groot- en overgrootmoeder ADRIANA KUIJT weduwe van WILLEM DE JONG in de ouderdom van 87 jaar. J BARNHOORN-DE JONG A. BARNHOORN A VAN DER PLAS-DE JONG J. VAN DER PLAS C. DE JONG L. DE JONG-KOEKEBAKKER C. KUIJT-DE JONG A. KUIJT W. A. DE JONG L. W DE JONG-VAN RIJN Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee. 5 januari 1979. Meerburgkade 14 De overledene is opgebaard in de rouwkamer, Zuidstraat 103 te Katwijk aan Zee, alwaar gelegenheid zal zijn tot condoleren maandag 8 en dinsdag 9 januari a.s. des nam. van 7-9 uur. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden D V. woensdag 10 januari a.s des nam. 2.15 uur in de zaal van de Bethel- kerk, Duinrustplein te Katwijk aan Zee, waarna de teraar debestelling zal plaats vinden omstreeks 3 00 uur op de nieuwe begraafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13