"Dolmatov beter, maar het was mijn toernooi Bange dagen voor Reinier Paping J ohn Washington „Met deze ploeg wordt P/Leiden weer kampioen" EUROPESE JEUGDTITEL VAN DER WIEL Feyenoord wil Jezek nog 2 jaar houden Reinier Paping: op "kinderpap" winnaar van de Elfstedentocht. ZATERDAG 6 JANUARI 1970 Dit moeten bange dagen zijn voor Reinier Paping. Zijn status van Eeuwige Elfstedenwinnaar wordt plotseling bedreigd door een ongekende kou. Op 2 januari 1979 vroor het ergens in Neder land (Noordoost-Groningën om precies te zijn) niet minder dan 23 graden, en we moeten tot 16 fe bruari 1956 teruggaan om een la gere temperatuur te meten: 26 graden onder nul, in het Oostbra bantse Volkel. De laagste tempe ratuur die deze eeuw in ons land gemeten werd, was min 27,4 gra den Celsius op 27 januari 1942 te Winterswijk (de naam zegt het al). Zowel in 1942 als in 1956 werd de Elfstedentocht verreden. Die van 1956 werd gewonnen-verloren door een kolchoz van vijf koprij- ders: J. van der Hoorn, A. J. P. de Koning, M. Wijnhout, A. Verhoe ven en J. Nauta, die hand-in- hand-kameraden als een met één man extra uitgebreide wieler ploeg-achtervolging tegelijker tijd over de finish gingen. Een dracht maakt macht, macht cor rumpeert, ik vond het tamelijk aandoenlijk en kameraadschap pelijk, maar zo is het spel niet, dus zo dient het ook niet gespeeld te worden. Dan moet je je niet als wedstrijdrijder opgeven, maar als tochtrijder. Dat zou, in een volgend leven, mijn ideaal zijn: als later gestarte tochtrijder arri veren vóór de eerste wedstrijd rijder! Ook in 1942 werd de Elfstedentocht verreden. Sietske de Groot uit Weidum wist zich bijtijds los te maken van D. de Jong en Van der Bij en won de tocht van 1942. En als er in die jaren met recordkou gereden werd, waarom dan niet ook in 1979, nu er opnieuw zeer lage temperaturen werden ge klokt? Zestien jaar is het nu al weer geleden dat de laatste Elf stedentocht verreden kon wor den, en volgens de insiders had het ook toen eigenlijk niet ge kund. In ..Tien jaar Topschaat- sen" beschrijft Theo Koomen de voorafgaande weersgesteldheid, zoals hij die op 17 januari 1963 in de Volkskrant beschreef: .Morgenochtend om vijf uur zal het omtrent zestien graden vriezen. De oostenwind zal als een gesel over het besneeuwde land jagen. In deze omstandigheden nu zul len duizenden door de Friese ijs woestijn kruipen. Een worsteling wordt het, nooit een schaat stocht. Nietwaar, wat is er deze winter gebeurd? Eerst heeft het gevrorenlekker hardToen is het gaan dooien, heel even, gewoon voor een plasje op het ijs. Vervol gens viel er een pak sneeuw, don zig dik. De natuur bereiddeer, ge trouw aan haar vrouwelijke nei gingen. een smeuiig papje van, kostelijk beslag in de sloten, zo te bakken tot pannekoek. En ten slotte stroomde de kou weer bin nen, eerst traag, weldra krakend over het land. Het beslag, hoog opgebold, verstijfde tot een rau we woestijn, waarin nex-gens de oase van een heuse ijsvloer op blonk. Welnu: op deze poolkap zullen morgen zo'n 8000 mensen voortstrompelen...!" Theo Koomen was toen nog te jong om te overdrijven, zijn beschrij ving vooraf klopte met de werke lijkheid. De man die deze barre omstandigheden het beste trot seerde, was Reinier (Brinta) Pa ping. Hij won met een minuut of twintig voorsprong op nummer twee, de befaamde Jeen van den Berg. die de Elfstedentocht van 1954 in de recordtijd van 7 uur 35 minuten won. In zijn onschuld vertelde Reinier Paping dat hij 's ochtends voor de start Brinta had gegeten, de kinderpap met de daadkrachtige zemelen en het Droste-cacaobuseffect op het pak, een ongevraagde reclame tekst die Johan Cruijff zoniet miljonair dan toch zeker tonnair zou hebben gemaakt. Brinta kreeg toen in Nederland opeens hetzelfde imago als spinazie voor alle Popeve-aanhangers, je moest het gegeten hebben om de Elf stedentocht te kunnen win- Sinds die roemruchte 18de januari 1963 zijn nu bijna zestien jaar verlopen, de baby's die op insti gatie van Reinier Paping conse quent met Brinta werden gevoed, zijn nu vijftien jaar. en als je ze vraagt wie Reinier Paping is we ten ze het niet. Ik herinner me de foto's en interviewtjes nog. in 1964, 1965, 1966, 1967, zodra het maar even gevroren had. Ja, Rei nier Paping was al weer enige maanden in training, op de fiets, duurlopen. met halters, weet ik veel, en ja. hij zou zeker weer van de partij zijn als de Elfsteden tocht weer van start ging. en in derdaad, de voorzitter van de Vereniging „De Friese Elf Ste den" had, zodra zijn bril beslagen was toen hij uit de vergaderzaal de droge vrieskou instapte, via de Commissaris van de Koningin alle scheepvaart in de Friese wa teren verboden, maar wat er ook kwam, geen Elfstedentocht. Zes tien jaar is het nu al weer'gele den. Is er ooit eerder zo'n lang interreg num geweest tussen twee Elfste dentochten. sinds de eerste offi ciële Elfstedentocht in 1912 van start ging? De tweede was in 1917 (vijf jaar pauze dus), de derde in 1929 (twaalf jaar ertussen), de vierde in 1933 (vier jaar ertussen), de vijfdein 1940 (zeven jaar ertus sen). de zesde in 1941 (één jaartje maar), de zevende in 1942 (weer maar één jaar, het leken wel de PAGINA 11 wereldkampioenschappen op de baan die juist in die oorlogsjaren niet verreden werden), de achtste in 1947 (vijf jaar ertussen), de ne gende in 1954 (zeven jaar ertus sen), de tiende in 1956 (twee jaar ertussen) en de elfde in 1963 (ze ven jaar ertussen). Gemiddeld heeft er steeds vijfjaar en één maand tussen twee Elf stedentochten gezeten, die zes tien jaar sinds 1963 zijn dus in derdaad uitzonderlijk lang. Puur toeval? Zoals het ook puur toeval was dat er achter elkaar in 1940, 1941 en 1942 gereden kon wor den. alleen maar omdat van ho gerhand getracht werd de Duitse opmars te bemoeilijken? Als we het van die kant bekijken, en er zijn hele religies die het van die kant bekijken, dan mogen we al leen maar blij zijn met dat inter regnum van zestien jaar, want dat zou betekenen dat er althans in de schaatsenrijdende landen geen reden is voor noodweerach tige tegendruk. Ik zelf behoor overigens niet tot die groeperin gen die overal de onfeilbare hand van hogerhand in zien, dus wat mij betreft is het gewoon een kwestie dat het kan vriezen of dooien. De theorie dat de Friese wateren minder makkelijk be vriezen doordat het vriespunt la ger is komen te liggen door alle watervervuiling, klinkt aantrek kelijk (de boze mens die moeder natuur een beentje licht), maar lijkt niet erg houdbaar nu blij kens de rapporten het water in Nederland geleidelijk aan steeds zuiverder, althans minder vuil wordt. En waar blijft eigenlijk dat plan van Carel Bnels om tussen de Elf Steden een kunstijsbaan aan te leggen? GRONINGEN - Met een even flitsende als dodelijke combinatie weerlegde John van der Wiel gistermiddag in de Groningse Martinihal de zwartgalli ge schaakanalyses van Gert Ligterink. "Van der Wiel zal danig op zijn tellen moeten passen, wil hij tegen die Muire niet de boot ingaan had de Groningse schaakmeester aan een ieder die het horen wilde toegeroepen. ROTTERDAM - Feyenoord heeft de Tsjechische autori teiten vrijdag toestemming gevraagd om trainer Vaclav Jezek nóg twee seizoenen in de Maasstad te mogen hou den. Jezek verklaarde zich eerder deze week bereid om nog twee jaar bij Feyenoord te blijven trainen. Zonder de toestemming van Prago Sport, de officièle in stantie die in Tsjechoslowa- kije beslist over de visa van topsporters, gaat het echter niet, aldus Feyenoord-direc- teur Stephan. De tweede trainer van Feye noord, de Arnhemmer Cle mens Westerhof, onderte kende vrijdag een nieuw con tract voor de duur van een jaar. De vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen Italië en Nederland, zal op zaterdag 24 februari in het San Siro sta dion van Milaan worden ge speeld. De wedstrijd begint om drie uur 's middags, zoals gebruikelijk is in de winter maanden omdat het 's avonds in Milaan vaak mist. Voor het Nederlands elftal is de ontmoeting met Italië de eni ge oefenwedstrijd voor het tweede deel van de kwalifica tiewedstrijden voor het Eu ropees kampioenschap, dat op 18 maart wordt ingezet met het duel tegen Zwitserland in Eindhoven. 'Hij heeft die variant op die Sici- liaan niet actief genoeg gespeeld, trouwens, ik zou die toren ook niet naar a7 hebben geschoven", liet Ligterink de vele schaaktoe schouwers belerend weten. De aanvankelijk zo opperbeste stemming ("Van der Wiel pakt die titel wel") zakte ver beneden het nulpunt, nu de door het publiek aangedragen 'winstvoe ringen' ("Van der Wiel kan met de dame op b2 inslaan; speelt hij de loper naar f5 dan kan Muire wel opgeven") door de hautaine 'schaakschoolmeester' als niet terzakedoende afgedaan. In een onwaarschijnlijk hoog tem po joeg Ligterink de stukken over het demonstratiebord, vond telkens nieuwe wendingen, die vervolgens steeds dezelfde ont nuchterende conclusie "ook dit wint niet" opleverden. Op het moment evenwel dat ook bij de meeste onverbeterlijke optimist de mening had postgevat dat "Van der Wiel zijn titel wel kan vergeten", raakte Muire bevan gen door een spontaan opko mende' aanval van schaakblind- heid. De Schot die tevoren, wellicht dankzij zijn vooroorlogse (geen gezicht '79) bril, zoveel zicht op de partij had, ging tot tweemaal toe op bedenkelijke wijze in de fout. Iets dat hem regelrecht op stuk verlies kwam te staan. Blunders, die voor John van der Wiel niet op beter moment hadden kunnen komen, nu zijn Russische con current Sergei Dolmatov inmid dels de Israëliër Grinberg had verslagen. "En daardoor heb ik me toch wel even akelig ge voeld", biechtte Van der Wiel la ter op. Vertrouwelijk: "Op zo'n moment zie je die titel toch nog aan je neus voorbijgaan. Geluk kig wist ik mijn hoofd verder koel te houden, kon ik toch nog de winst pakken nadat Muire had geblunderd". 'Die Schot was trouwens wel een taaie", aldus de Leidenaar, "hij speelde expres eem moeilijke va riant. Was echt op remise uit" Waarna John van der Wiel zijn onbegrip ventileerde met be trekking tot Ligterinks vaststel ling, als zou Muire op een bepaald ogenblik winstkansen hebben gehad. "Geen sprake van", luidde het resolute verweer, "ik had een beter functionerend loperpaar, stond daarom steeds iets beter, al moet ik toegeven dat Muire remi se had kunnen halen" Nu die speler de kans op die deling niet aangreep kon Van der Wiel na afloop opgelucht de verzuch ting slaken "dat er een 'stuk spanning van mij is afgevallen" "Met dit kampioenschap heb ik een doorbraak naar de schaaktop geforceerd, al moet ik bekennen dat Dolmatcv beter schaakt dan ikzelf', stelde de Leidse schaker nuchter vast. „Maar het was wel mijn toernooi, omdat ik het na die zesde ronde opeens zo verschrik kelijk op mijn heupen heb gekre gen" De Europese jeugdtitel leverde Van der Wiel meteen een aantal toer- nooi-invaties op. Onmiddellijk na afloop van zijn zo succesvol vol tooide klus tegen Muire werd hij uitgenodigd om te participeren in de tweede grootmeestergroep van het IBM-toernooi, terwijl de Volmac-speler ook in een Nij meegs schaakevenement acte de présence zal geven. Als geen ander beseft Van der Wiel dat één en ander ten koste van zijn rechtenstudie zal gaan. Zegt dan ook "dat ik dit jaar nog wel afmaak, maar daarna toch wel voor het schaken zal gaan kie zen". Een keuze, die door schaakminnend Nederland in hoge mate op prijs gesteld zal worden, getuige de luide bijval die Van der Wiel tijdens de prijs uitreiking ten deel viel. Huldeb lijken, die hij overigens met frisse tegenzin onderging. Zuchtend: "Ik hou nu eenmaal niet zo van al Van der Wiel: "Die Schot was wel een taaie' dat gedoe; speel liever niet voor feestvarken. Maar het is wel de prijs die ik voor dit kampioen schap graag wil betalen" Uitslagen De uitslagen van de dertiende en laatste ronde zijn: Muir (Sch) - Van der Wiel (Ned) 0-1 Dolmatov (Sov) - Grinberg (Isr) 1-0, Swoboda (Oos) - Plaskett (Eng) 0-1, Nikolic (Jsl) - Peturs- son (IJsl) 1-0, Hawelko (Pol) - Vaelkesalmi (Fin) afgebroken, Mateu (Spa) - Gazik (Tsj) 0-1, Ka- rolyi (Hon) - Dos Santos (Por) 0-1 Levacic (Fra) - Pedersen (Den) 0-1, Tiller (Noo) - Cramling (Zwe) remise, Neunschwander (Zwi) - McCarthy (Ier) 0-1, Heaven (Wal)- De Boer (Ned) 1-0. Ratti (Ita) - Natsis (Gri) remise, Yurtseven (Tur) - Hessenbruch (Lux) remi se, Zimmermann (Bel) - Arnold (Wdl) 1-0. Eindstand is: 1. Van der Wiel 11 punten, 2. Dol matov 10,5.- 3. Plaskett 9. 4. Pe- tursson en Nikolic 8, 19. De Boer 5,5 .-. GERARD VAN PUTTEN Ui'! -VI iU'.'V.T-; ZATAAPA6 6 JANUAR/ 19 li £ËN UU/? VOO/? P£ AFTRAP VAN 1 TAA!£ TOG£/?S— VASToX/A-2 LEIDEN - Meer dan een maand had Parker Leiden nodig om een geschikte opvolger voor de weg gestuurde Bartholeme te vinden. In eerste instantie contracteerde men Dave Kyle, maar deze bleek niet aan de eisen van coach Hen- nie Blom te voldoen. Twee dagen voor het sluiten van de transfer periode kwamen de Leidenaars uiteindelijk bij John Washington terecht. Washington moest dé center worden die Leiden voor ogen had. De 2.10 m. lange Ame rikaan heeft inmiddels zijn eerste wedstrijd op Nederlandse bodem al achter de rug en kan samen met de supporters van Leiden terug blikken op een zeer geslaagd de buut. Een aantal dunks voor de wedstrijd tegen Rotterdam Zuid, enkele fraaie rebounds en blocks en een dertiental punten oogstten veel good will. Ook Washington was meer dan te vreden na afloop van het met 114-81 door Leiden gewonnen duel tegen Rotterdam. Maar het kon nog beter, zo stelden hij en zijn coach Hennie Blom, want zijn conditie was nog niet op peil. De laatste competitiewedstrijd die hij speelde was zo'n zes maanden geleden voor het Belgi sche Elite Gent. Een sterfgeval in zijn familie noodzaakte Washing ton vroegtijdig (en voorgoed) België te verlaten. In de periode daarna, speelde Washington geen enkele wedstrijd van betekenis meer. Het gevolg was dat zijn conditie zienderogen minder werd. totdat spelersmakelaar Glinder Torain Leiden met hem in contact bracht. In twee dagen was alles geregeld. Vervolgens trainde Washington driemaal en speelde hij een paar dagen later zijn eerste wedstrijd in de Vijf- meihal. Washington: Ze hadden mij namelijk een vliegticket toe gezonden waarvan de geldig heidsduur vier uur later afliep.Ik moest dus snel een beslissing nemen. Ik wist niets van Leiden. Ik had ze alleen een paar keer op de tv gezien in België. Ik wilde graag weër spelen en Leiden heeft dit jaar een erg goede ploeg, daarom ben ik gegaan. Ik heb er geen spijt van. Met deze ploeg worden we kampioen Dat weet ik zeker. De ploeg is uitgebalan ceerd." Onbekendheid "Ik kende geen enkele speler toen ik in Nederland aan kwam. Ik kon me alleen herinneren dat een oud ploeggenoot van mij ooit eens in Nederland heeft ge-, speeld. Dat was Fred Horten. Hij heeft het niet lang volgehouden, want in de tweede wedstrijd die hij hier speelde sloeg hij de scheidsrechter k.o. Nee, ik ben niet zo agressief'. De 23-jarige center die in Amerika voor het college team van the Universiteit van Memphis uit kwam, ervaart het als prettig dat hij al eens in Europa heeft ge speeld. "De bal wordt hier heel anders opgebracht dan in Ameri ka. Doordat ik in België gespeeld heb, ben ik daar nu al aan ge wend". Maar ook tussen België en Nederland constateert Was hington een hemelsbreed ver schil. Lachend vraagt hij of deze krant ook in Belgie verschijnt, want hij is bang dat zijn kritiek doorsijpelt naar de clubbestuur ders van zijn oude vereniging. "In België kunnen ze er niets van. De scheidsrechters zijn heel slecht en de spelers zijn ook niet zo best. Bij Leiden wordt tenminste ge bogen. Daardoor kun je als center de bal gemakkelijker kwijt. Bo vendien wordt hier mede door de vele Amerikanen veel sneller en agressiever gespeeld. Door de komst van de Amerikanen gaan de Nederlanders ook beter spe len." Als Washington, die met het college team van Memphis een divisie la ger dan de profs heeft gespeeld, niet naar Leiden was gekomen, dan had Blom al een alternatief achter de hand: de 250 pond zwa re Felton Young. Blom hoefde echter geen beroep op Young te doen nu Washington voor Leiden tekende. Als Washington in het verdere verloop van de competi tie net zo goed of zoals hij zelf zegt. nog beter gaat spelen als in het duel tegen Rotterdam dan kan Blom nog veel plezier van hem beleven. Vanavond tegen Donar (aanvang 21.00) kan Was hington in de duels met Fopma bewijzen dat hij ook fysiek erg sterk is. Zijn enorme sprong kracht en zijn redelijke wend baarheid staan verder borg voor kwaliteit Het is precies de speler die de coach van Leiden zocht. Een aanvallend ingestelde cen ter. Washington weet dat. In Amerika blonk hij al uit in het pakken van rebounds en zijn ge middelde score lag daar ongeveer op zestien punten. Leiden weet inmiddels echter dat dat nog niet alles zegt. Kyle is daar het pak kende voorbeeld van. Gezien de cijfers in het grote jaarboek moest Kyle een uitstekende spe ler zijn. Bij Leiden kwam hij ech ter niet uit de verf. Washington zal dat 'een zorg zijn. Hij heeft te maken met een nieuw Leiden. Dat wil zeggen zonder Hagens en Kyle, maar met Huub Oost veen én Johan Washington. HERMAN POOS John Washinglc ADVERTENTIE Zondag 7/1 BADMINTON 1E KLASSE VEGLO 1 tegen AVANTI 1 Aanvang 2 uur Universiteit-Sporthal Wassenaarseweg Aangeboden door FA. VOETLICHT klassieke verlichting Haarlemmerstraat 15. Leiden. M/SSCA/FN MC£T [0£ u/èpstpop u/o/?- CAN 0'T6£ST£LD \N~oT MOPT5B/J J I Noo/? oor /s 'tZCMMO! AK£T£N U/A T TJA/P£/? ONZ£ A/OO/T- CA>-ZO/V0£X5-S7££ B£A/ OS &/V44A/T

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11