China waarschuwt Vietnam Legertop in Iran is afgetreden Hoop in Namibië op nieuwe verkiezingen Uitvaart werd demonstratie van fascisten Tegemoetkomingen studiekosten 1 I mm mm rasci Rijksstudietoelagen Oorlog met Cambodja heeft boemerang-effect Koudegolf eist tientallen doden 1979 fALïIINA 9 (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Een golf van opti misme valt in Namibië te bespeuren nadat bekend is geworden dat Martti Athisaari, de speciale- vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, binnen een week naar Windhoek zal terugkeren. Hij zal - zo neemt men aan - thans definitieve voor bereidingen treffen om dit jaar alsnog nieuwe verkiezingen onder controle van de Verenigde Naties te houden. In Wind hoek zelf verklaarden de vertegenwoor digers van de drie partijen die niet aan de in december gehouden interne verkiezin gen deelnamen, dat zij de verklaring van dr. Kurt Waldheim inzake Namibië steu nen en bereid zijn om wel aan nieuwe ver kiezingen deel te nemen. Daniel Tjongarero. leider van de bevrij dingsbeweging SWAPO in Namibië, ver klaarde gisteren dat zowel de interne vleugel van SWAPO als ook de guerrilla- organisatie buiten het land bereid zijn om aan de VN-verkiezingen deel te nemen. De belangrijkste voorwaarde is. aldus Tjongarero. dat de controle van de Ver enigde Naties behoorlijk en doeltreffend wordt geregeld. Het belangrijkste strui kelblok blijft volgens hem nog steeds de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troe pen in het gebied. Ook Axel Johannes, de administratieve se cretaris van SWAPO, meent dat een deel name van SWAPO staat of valt met de houding van Zuid-Afrika. Een van de voorwaarden in het oorspronkelijke Waldheimplan is dat de Zuidafrikaanse troepen in Namibië worden terugge bracht tot 1500 man. Thans staan volgens onbevestigde berichten minstens 15.000 Zuidafrikaanse soldaten in de vroegere Duitse kplonie. Ook Andreas Shipanga, de leider van de or ganisatie SWAPO-Democraten en een der felste tegenstanders van SWAPO-leider Sam Nujoma, maakte bekend dat hij aan de verkiezingen zal meedoen, als de oor spronkelijke voorwaarden van de Ver enigde Naties van kracht blijven. Martti Athisaari, die reeds verleden jaar Namibië bezocht en daarna verslag uit bracht aan de secretaris-generaal van de VN, zal waarschijnlijk op 11 januari in Pretoria aankomen om daar gesprekken met de Zuidafrikaanse regering te voeren. Hij zal van daaruit naar Windhoek reizen en op 12.13 en 14 januari de Zuidafrikaan se administrateur-generaal, rechter M. Steyn. en de vertegenwoordigers van alle politieke partijen ontmoeten Eerwacht wordt dat. zodra een nieuwe overeenkomst tussen Zuid-Afrika en de Verenigde Naties is getekend, de troepen van de UNO met een bataljon per week Namibië zullen binnenkomen. Het voor naamste struikelblok-blijft nog steeds het getal van 7500 man, waarmee Zuid-Afrika niet akkoord gaat en de datum voor nieu we verkiezingen. Ook de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen zal opnieuw ter sprake komen. PEKING (DPA/Reuter/UPI) - China heeft Vietnam giste ren gewaarschuwd voor het boemerang-effect dat zijn oorlog ter verovering van Cambodja zal hebben. Het was de eerste reactie van Peking. .£panje-ja. democratie-neeschreeuwt deze jonge Spaanse rechts-i tremist terwijl hij een brandende Baskische vlag omhooghoudt (Van onze correspondent) MADRID - Enkele duizenden fas cisten hebben donderdag ge bruikmakend van de door hen gezaaide verwarring in Madrid het stoffelijk overschot van de woensdag vermoorde gouver neur van Madrid, divisie-gene raal Constantin Ortin Gil, tijdens de uitvaart voor hun politieke doeleinden opgeëist. Naar aanleiding van de moord heeft de politie Radio Phnom Penh beschuldigde Vietnam gisteren van luchtaan vallen op steden zoals Neak Luong op slechts 50 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad en verder bood het Rode Kruis de strijdende partijen aan om te be middelen en steun te verlenen om ze zo tevens te kunnen herin neren aan de eisen van de Ge- neefse conventies ten aanzien van oorlogsvoering. Nog steeds onduidelijk is echter wie er nu precies vechten in de strijd die thans voornamelijk schijnt te worden gevoerd om Phnom Penh en zijn verbinding met de haven Kompong Cham, die gisteren op zeker een punt scheen te zijn verbroken. Dit laatste zou betekenen dat Cam bodja alleen nog maar via de lucht zou zijn verbonden met zijn bondgenoot China. Blijkens zijn eerste openlijke waar- schuwing, waarin niets wordt ge- men, vloekte een luitenant-kolo-, nel hardop. Toen de lijkkist van uit de kazerne de straat werd op gedragen hoorde men zowel publiek als militairen „Het leger aan de macht" gillen en riepen stemmen uit het publiek: „Mis dadige regering, fusilleer Suarez, Gutierrez Mellado is een vrijmet selaar!" au ue inoora neen u aantal arrestaties Herhaalde malen werd tijdens de rouwstoet, die op een extreem rechtse manifestatie uitdraaide, het fascistische strijdlied „Cara Al Sol" aangeheven, waarbij men de Hitler-groet bracht. Leden van de extreem-rechtse partij Fuerza Nueva vernielden een tv-camera en sloegen een Spaanse persfoto graaf neer. verricht. Hierbij zou de Baski sche ETA-leider Arregui zijn op gepakt. Na de rouwdienst in de hoofdka zerne van Madrid vormden dui zenden extreem-rechtsen op straat een kordon om de lijkkist van de door de ETA vermoorde generaal en dwongen de militai- sftasasaa «ware* moesten laden, door de Madn- leense hoofdstraat Alcala rich ting kerkhof te defileren. De poli tie keek lijdzaam toe toen de fas cisten de politieverspernngen doorbraken op het moment dat de lijkkist de kazerne verliet. Ge schokte omstanders beschouwen deze handelwijze van extreem rechts als de kaping van een lijk om politieke munt uit te slaan. Op het einde van de requiemmis riepen militairen: „Leve de eer baarheid", waarop er prompt een massaal „Viva!" klonk. Een van de militairen verzocht schreeu wend om het ontslag van luite nant-generaal Manuel Gutierrez Mellado, de minister van defen sie, die zelf op de begrafenis- dienst aanwezig was. Op het moment dat de lijkkist op de schouders van collega's van de de provincie Segovia zeven perso nen gearresteerd, van wie er vroeger drie deel uitmaakten van het ETA-commando „Persiot" Hoewel de politie in alle talen zwijgt gaan er geruchten dat dit commando van de ETA betrok ken is geweest bij de aanslag op de divisie-generaal Constantin Ortin Gil. zegd over een mogelijk ingrijpen in Indochina, gaat China er ken nelijk van uit dat Phnom Penh en andere steden in Cambodja wel kunnen vullen maar dat er dan een langdurige guerrilla-oorlog zal komen. Gevaarlijk Peking verklaarde gisteren in zijn partijblad met name dat Vietnam een gevaarlijke zaaier van oorlog in Zuidoost-Azie is geworden, zulks gesteund door de „hege- monisten van de grote Sowjet- mogenheid". Washington liet echter al weten elk ingrijpen van welk land dan ook in Cambodja „ongerechtvaardigd" te achten en niet te beschikken over enige informatie die erop zou kunnen duiden dat de Sowjet Unie direct betrokken is in het conflict. Als de veiligheidsraad van de VN bij een zou komen, zouden China en de Sowjet-Unie in New York overigens wel voor het eerst in een openlijk debat tegenover el kaar komen te staan, zo meent men in diplomatieke kringen bi - ADVERTENTIE Motie van wantrouwen tegen Turkse regering verworpen ANKARA (AFP) - Het Turkse par lement heeft met 226 tegen 210 stemmen het plaatsen op de agenda van een motie van wan trouwen tegen de regering, ver worpen. De motie was afkomstig van Soeleiman Demirel, de leider van de Gerechtigheidspartij die in de oppositie is, en enkele par tijgenoten. Demirel beschuldigde de regering van Bulent Ecevit ervan niet bij tijds de nodige maatregelen te hebben genomen om "het drama van Kahramanmarah" te voor komen. In deze stad vielen on langs bij onlusten meer dan tweehonderd doden. Uit welingelichte bron is vernomen dat een afgevaardigde van de Re publikeinse Volkspartij van premier Ecevit, Ramazan Jildi- rin, uit de partij is gestapt. Dit be tekent dat de regering van Ecevit in het parlement nog 213 van de 450 zetels heeft. voor 1979/1980 kunt u nü aanvragen Ouders van (aanstaand^) leerlingen van dagscholen voor voort gezet onderwijs: (I a.v.o., m.a.v.o., h a v o. en v.w.ojen voor lager e middelbaar beroepsonderwijs (I.b.o./m.b.o.) kunnen nu reeds een tegemoetkoming in de studiekosten voor het studiejaar I979/I980 aanvragen. Toekenning is o.a. alhankelijk van het ouderlijk inkomen. Meer informatie wordt gegeven in de toelichting bij hei aanmeldings formulier. Een aanmeldingsformulier moet bij voorkeur vóór 31 januari 1979 worden ingediend. Als de schoolkeuze op een later tijdstip wordt gemaakt, zal het formulier zo spoedig mogelijk daarna en in ieder geval vóór 15 september 1979 moeten worden ingezonden. Aanmeldingsformulieren voor tegemoetkomingen in de studiekosten «orden niet rechtstreeks door het ministerie toegezonden, maar zjjn uitsluitend verkrijgbaar bij de scholen die men in 1979/1980 wil gaan bezoeken. U behoeft dit l'ormuliei Jeccmbcr 1978 van dc Ccr ichril lelijk bericht ontving iictin tc zenden.,ils u in now rale Directie Sludiqlinancierii iver een aanvraag 1979/1980 11 HEI pg iiSTH JS ENL HAPPH de VN. Daar beiden over een ve torecht beschikken zou dit kun nen uitlopen op geheime Chi- nees-Russische-Vielnamese- Cambodjaanse onderhandelin gen onder auspiciën van de VN. Hanoi heeft tot dusverre ondanks Chinese en Cambodjaanse be schuldigingen en andersluiden de informatie steeds volgehou den dat het geen troepen in Cam bodja heeft. Gisteren noemde een woordvoer der van de Vietnamese missie bij de VN in New York de beschul diging van agressie door Vietnam die Cambodja woensdag in zijn verzoek om een spoedbijeen- komst van de veiligheidsraad uit te „flagrante laster". Cambodja poogt, naar hij verklaarde de we reldopinie te misleiden, die de daden van volkenmoord in dit land en agressie jegens Vietnam al heeft veroordeeld. Strijd Cambodja en Vietnam staan al eeuwen tegenover elkaar en zijn al jaren aan hun gemeenschap pelijke grens van honderden ki lometers in een strijd verwikkeld, die nu het voortbestaan van het kleinste land, Cambodja be dreigd. In Den Haag wordt intern overleg gepleegd over de gevol gen van de steeds heviger strijd in Cambodja voor de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking met Vietnam. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken desge vraagd meegedeeld. De Nederlandse regering, zo ver klaarde de woordvoerder, volgt met zorg de ontwikkelingen in Cambodja, waar de strijd sterk is geëscaleerd. Zij is van mening dat deze situatie gevaren inhoudt voor de stabiliteit in Zuidoóst- Azië. „Inzake de consequenties voor de Nederlandse ontwikkelingssa menwerking met Vietnam vindt thans intern beraad plaats," aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPDIAP) - Met een sprong vangt een politieman in het Engelse graafschap Kent een zwarte zwaan welke met meer dan veertig soortgenoten het slachtoffer dreigde te worden van de barre winterkou. Niet alleen dieren, maar ook mensen worden het slachtoffer van de kou degolf die vrijwel geheel Europa'sinds het afgelopen weekeinde in zijn greep houdt. Het dodental is inmiddels gestegen tot 36. De kou is nu ook tot diep in Italië doorgedrongen. Rome maakte zijn koudste nacht sinds 1963 mee. Ook Griekenland kreeg te maken met sneeuwval en rond 20 graden vorst. Het sneeuwde zelfs voor het eerst sinds 20 jaar op de eilanden Samos, Kreta en Korfu Het verkeer ondervindt in grote delen van Europa nog steeds erg veel last van de ijzige omstandigheden. Het weg- en treinverkeer van Noord* Duitsland naar Denemarken is nog steeds niet helemaal vrij. In Frankrijk en Oost-Duitsland komt door het winterweer de energietoe voer in het gedrangDe Franse elektriciteitsbedrijven hebben een deel van de leidingen uitgeschakeld om een totale storing in het elektriciteits net te voorkomen. Op de Britse eilanden hebben de sneeuw en de vorst voor een totale chaos gezorgd. Desneeuwruimwerkzaamhden komen daar maar langzaam op gang, mede als gevolg van een staking van gemeenteambtenaren die hogere lonen eisen.Het Londensevliegveld Heathrow werd gisteren deels gesloten. De luchtvaartmaatschappij British Airways stelde zelfs alle vluchten uit Vietnamese vluchtelingen naar Israël JERUZALEM (DPA) - Enkele honderden Vietnamese vluchtelingen die zich op schepen op de Indische Oce aan bevinden, zullen ver moedelijk door Israël worden opgenomen. Zondag zal dit bij de kabinetsvergadering ter sprake komen. De meeste ministers hebben zich al uit gesproken voor opname. Het kabinet zal zich dan ook be raden over een aanbod van Abi Nathan van het "vredes- schip". die in Nederland geld heeft ingezameld om de huur van een vliegtuig voor dit doel bijeen te brengen. ADVERTENTIE TEHERAN (GPD) - Militaire bron nen in Iran hebben gisteren be kend gemaakt dat de zeer con servatieve legertop is afgetreden. Generaal Gholami Oveissi, de commandant van de Iraanse landmacht, is afgetreden en met instemming van de sjah naar het buitenland vertrokken. Ook zou den twee andere generaals hun ontslag hebben ingediend. Daarmee is de kans op een mili taire staatsgreep aanzienlijk kleiner geworden. Kabinetsformateur dr. Sjapoer Baktiar is gisteren officieel door de sjah benoemd tot premier. Hij ondertekende een keizerlijk be sluit, waarin de formateur offi cieel als regeringsleider wordt aangesteld. Morgen zal de nieuwe premier zijn kabinet aan het Iraanse parlement voorstel len. Generaal Oveissi, die tevens mili tair gouverneur van Teheran was, gold als een van de felste tegen standers van de vorming van een burgerregering onder Baktiar. De twee andere opperofficieren die hun ontslag zouden hebben ingediend, zijn generaal Hoes sein Rabii, de commandant van de luchtmacht en generaal Ma- noechehr Ghosrowdad, com mandant van de leger-vlieg- dienst. Volgens een westerse di plomaat in Teheran zijn deze drie generaals "de enigen die zonder pardon wilden optreden tegen de tegenstanders van de sjah" De Verenigde Staten hebben in middels hun onvoorwaardelijke steun aan het beleid van de sjah laten varen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteren dat de Verenig de Staten bereid zijn volledig sa men te werken met premier Bak tiar, zodra de kabinetsformatie is voltooid. Sjapoer Baktiar, die het formateur schap zou "hebben aanvaard on der voorwaarde dat de sjah in elk geval tijdelijk het land verlaat, zei woensdag dat de monarch hier toe ook bereid zou zijn. Of de kans van slagen van forma teur Baktiar door het aftreden van de drie hoge militairen en de openlijke steun van de Verenigde Staten beduidend groter wordt, blijft de vraag. Baktiar, die tot voor afgelopen zaterdag tweede man was in het Nationaal Front (de gebundelde oppositiepartij en) van Karim Sanjabi, kan reke nen op aanzienlijke oppositie. Het Nationaal Front is nog steeds zeer gebelgd, omdat Baktiar wil blijven vasthouden aan de mo narchie als staatsvorm, en de sjah - met zeer beperkte bevoegdhe den en na een periode van afwe zigheid - zou willen handha- voor 1979/1980 kunt u nü aanvragen Als u «illgaan studeren in het wetenschappelijk oiulerwus. het hoger beroepsonderwijs of aan de opleidingsscholen voor kleuter- leidt sl)er en financiële steun denkt nodig te hebben, kunt u zich hij voorkeur vóór 31 januari 1979. aanmelden voor een rijksstudietoclagi Dit geldt ook voor degenen die nog geen zekerheid hebben studieresultaten (eindexarrten). studiekeuze of toelating. Iln later aar melden is de kans groot dat de aanvraag niet tijdig kan worden afge handeld. hun Aanmeldingsformulieren voor rijksstudietoelagen rechtstreeks door het ministerie toegezonden, maar zi verkrijgbaar hij de scholen of de universiteiten en hog 1979/198» wil gaan bezoeken. orden niet U behoeft dit formulier niet in i december 1978 van de Centrale Di schriftelijk bericht ontving overeet dit formulier is óók overbodig, als i Bureau Aanmelding en Plaatsing a aangegeven, dat u in aanmerking w studietoelage. tg 1979/|98U I let ccbruik va Linmcldig bij hel cntnul jaarsstudentcn reeds heeft 1 PUBIIKAIIFV^ I 1 IftHKEl - -v- wtoipii uhu Arf TUllDltnll VrVI V. -7 JyS DERWIJS 1

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9