Schippers voor rechter gedaagd Oplossing in zicht problemen Schip hol Barre winter van63: kunstgebit bevroor in glas op nachtkastje sfjpps; STORM RICHTTE RAVAGE AAN Regering wil overleg Dode bij steekpartij DEN HAAG (GPD) - In beboste streken in het zuidwesten van Engeland hebben door de honger wild geworden pony's mensen aangevallenDit wist de Belgische krant Belang van Limburg op 9 januari 1963 te vielden. Het dierenleven was flink van slag door de strenge winter die eind 1962 begonDe vogels bijvoorbeelddie een week of tien door sneeuw en ijs van hun natuurlijke voedselbron nen waren afgesneden. Er werd gevoerd bij het te- Bij de Friese kant van de Af sluitdijk onder meer. waar een wak in het tientallen cen timeters dikke ijs was ge maakt. Elke dag kregen hier 300 wilde zwanen en 5000 eenden hun portie leeftocht. Vogelverzorger H. Gaarman uit Bolsward had het er maar druk mee. ,JDan arriveert de zeearend en verscheurt op een achtermid dag zes prachtige wilde zwa nen"schrijft een krant. ,Zou de vogelverzorger, staan de bij de het denmaal, zich dan niet af vragen waar hij zich eigenlijk zo voor inspant?" Uitgehonderde wolven trokken in die barre dagen door Euro pa. De roofdieren waren af komstig uit Polen en Tsjeckn- slowakije en drongen door tot in Frankrijk. In de bossen bij het Italiaanse Accettura wa ren verbijsterde boswachters getuige van een woest gevecht tussen een troep wolven en een aantal beren. „De boswachters schoten hun geweren af en de wolven na men de vlucht. Ze vonden la ter overal in het rond grote plukken haar en stukken huid van de wolven", aldus een Belgische krant, die daar snedig aan toevoegde: „Het geen er op wees dat de wolven er het slechtst waren afgeko men in de strijd" Sinterklaas gon een vorstperiode die vrijwel onafgebroken tot 3 maart zou voortduren. Niet dat niet voor die 22 ste winter se ongemakken ons bespaard bleven In november had het al ge sneeuwd en menigeen zal zich die chaotische sinterklaasdag van 1962 herinnerentoen er een zo dichte mist hing. dat alle verkeer onmogelijk werd. Op 23 december werd al duide lijk dat er iets bijzonders aan de hand was. Er werd die zondag een voor december uitzonderlijk hoge barome terstand van 787 millimeter geconstateerd. Zoals dat dan zo mooi heet: ..sinds het begin der waarnemingen" van het KNMI was dat nog niet geme ten. De eerste dagen van de koupe riode waren het vooral de landen buiten onze grens die problemen kregen. Toen was het nog mooi om te schrijven. ..Op het station in Milaan was het een chaos. Overvolle trei nen vertrokken uren te laat en reizigers die op aansluitingen moesten wachten, die maar niet kwamen opdagen, waren gedwongen in de barre koude op de perrons en in de stamp volle wachtkamers te blij- In de Alpen daalde de tempera tuur tot 35 graden onder nul En in Engeland werd het zo koud dat twee olifanten in een dierentuin in Paignton „een fikse slok rum kregen om te voorkomen dat ze door de kou zouden worden bevan gen Dat was lachen, om dat buiten land waar Koning Winter voor zo veel ongemakken zorgde. Tot onze moerasdelta zelf in de verlam mende greep van deze heerser terecht kwam. Dat gebeurde rond de jaarwisseling .toen de sneeuw onafgebroken uit de loodgrij ze winterhemel viel. Trein Noord-Holland was er het ergst aan toe Metershoge sneeuw- banken maakten daar alle verkeer onmogelijk. Een van die banken zorgde er voor, dat de trein tussen Hoorn en Purmerend bij het dorpje Oosthuizen uit de rails liep. Dorpen in Groningen, Fries land en Zeeland raakten van de buitenwereld afgesneden In een aantal gevallen werd de BB opgeroepen om de meest elementaire verbindingen weer te herstellen. Het leger hielp met bulldozers. De koude kostte in ons land mensenlevens. Dat van een 17- jarige jongen uit Hoogeveen bijvoorbeeld, die op oude jaarsavond een pakje sigaret ten ging kopen. Vermoedelijk gleed hij uit en raakte hij bui ten bewustzijn. De koude nacht moet hem het leven heb ben gekost. Berichten van een welhaast my thische lading verschenen in de kranten. „In de buurtschap Havikhorst onder Achterveld zaten de inwoners gisteren al twee dagen zonder brood. Uit de bossen kwamen de herten tevoorschijn op zoek naar voedsel". En in de laatste vijf minuten van 1962 las NCRV-omroeper Gerard Rakers voor de radio het volgende politiebericht voor: „Wil Theo Klapper bulldozerchauffeur uit Wor- merveer. zich met de post- commandant van de rijkspo litie te llpendam verstaan7 Hij heeft het contactsleuteltje van de bulldozer op zak die voor het bevrijden van 150 au to's uit de sneeuw moet wor den gebruikt" Spliterwten Sommige middenstanders be leefden gouden tijden in de eerste dagen van het nieuwe jaar. Schaatsenkachels, bontlaarzen, dekens en sleetjes vonden gretig af trek. „In delevensmiddelenbedrijven kan men de zaak. wel af. De vraag naar peulvruchten is toegenomen. Spliterwten zijn hier en daar van tijd tot tijd zelfs uitverkocht"lezen we tn een krant van 3 januari. Tekorten ontstonden ook aan zout. In Limburg was het zelfs zo erg dat enkele winkels ertoe overgingen het artikel per le pel te verkopen. „Voor de voedselvoorzieningen in ons land behoeft men niets te vre zen", verklaarde minister Marijnen niettemin gerust stellend. En al snel was de Gouwzee be vroren. Dat was maar goed ook, want de dijk die Marken met het vasteland verbindt, was onbegaanbaar. Bosjes riet op de ijzige Gouwzee ga ven de alternatieve route Half januari was het ijs op het lJsselmeer zo sterk, dal het au to's met gemak kon dragen Drie Urkers maakten als eer sten een „Tour d'lJsselmeer": Marken, Volendam, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Hin- deloopen en Lemmer werden op deze winterse autotocht aangedaan Mistsein Urk stond toch al op z'n kop door vorst en sneeuw. De tot werk loosheid gedoemde vuurto renwachter daar maakte zich meer dan verdienstelijkHij bleek bereid bij plotselinge mist of sneeuwval het mistsein in werking te stellen en zo au- tomoblisten voor verdwalen op het lJsselmeer te behoe den. De grote rivieren vielen de een na de ander voor de scheep vaart uit. Over de Lek bij Cu- lemborg reed op 21 januari de eerste auto. Verderop, bij Rot terdam,kon men alleen nog in konvooi varen. Het Hollands Diep werd dagelijks door 12 ijsbrekers te lijf gegaan En terwijl eind januari uit heel Europa alarmerende berich ten kwamen, waren in ons land nog zo'n 20 dorpen van de buitenwereld afgesloten Dat kwam dan zo in de krant: „De inwoners van Didam krijgen vandaag geen brood omdat de bakkers het dorp niet kunnen bereiken" t: 99 n t -rrnmu DEN HAAG - Zo koud als het in 1963 was is het nu nog niet hoewel de Waddeneilanden momenteel zijn voorbereid op een isolement. Gisteren slaagde de veerboot tussen Ameland en het Friese vasteland er in het kielzog van een ijsbreker nog in het Waddeneiland te bereiken. Als de veerdiensten gestaakt moeten worden door de ijsgang dan zal een helicopter-luchtbrug tussen de eilanden en het vasteland worden ingesteld. Geïsoleerd waren ook de Wad deneilanden. De Koninklijke Luchtmacht onderhield vanaf de vliegbasis L eeuwarden een luchtbrug. De luchtmacht deed nog meer goed werk: zij zorgde voor de 6000 porties soep die de inwoners van Katwijk aan Zee kregen uit gereikt omdat er geen gas was daar. Moordend Op 18 januari werd de Elfste dentocht gehouden. Hij was moordend. Stuifsneeuw en een brullende noordooster zorgden ervoor dat maar weinigen van de vele enthou siast gestarte schaatsers de eindstreep haalden. Nummer één: Reinier Paping. Een weekje later trok Nederland massaal naar de kust. om er getuige van te zijn van een uniek schouwspel: een zee, door ijs verstard, zonder ge bulder, zonder zelfs maar hel geringste geruis. Kilometers breed was dat ijsveld. Op zondag de 27e was het zo druk, dat automobilisten voor Scheveningen en Zandvoort uren in een file zaten. De grap van februari waren de massale autotochten over het lJsselmeer. De ANWB had bordjes uitgezet en omdat het wegenverkeersreglement op het water, zelfs al is dat bevo- ren, niet geldt, mochten ook mensen zonder rijbewijs pro beren van West-Friesland naar Stavoren te komen. Elders liep het verkeer niet zo fijn. In Rotterdam deed het gemeentebestuur daarom een beroep op de mannelijke be volking tussen 18 en 60 jaar om zich te melden voor sneeuwruimingswerk. Daar konden de vrijwilligers dan twee gulden per uur mee ver dienen - belastingvrij wel te verstaan. Rare dingen gebeurden er. In Londen bijvoorbeeld, waar een arbeider die zich 20 minu ten te laat op zijn werk meld de, een wel heel apart excuus aanvoerde. Toen hij was op gestaan, was hij tot de ont dekking gekomen dat zijn kunstgebit in het glas op het nachtkastje was vastgevro ren. Dat vond zijn werkgever een redelijke verklaring Minder om te lachen was de schade die de kou veroorzaak te. ,JJiet te kwalificereneen grotere schade dan bij de overstromingsramp van '53", zei voorzitter H. J. de Koster van het Verbond van Neder landse Werkgevers. Toen hij dat zei, was het al weer begin maart en was het afgelopen met de kou. Vanaf 3 maart kon de balans worden opgemaakt. Het re sultaat daarvan: van de win ters van de laatste 2.5 eeuw kwam die van 1962-'63 op de zevende plaats. geen ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP/GPD) - Het comité van graanhandelaren in Rotterdam heeft gistermiddag be- sloten een kort geding aan te spannen tegen de stakende Mn schippers. Het geding dient woensdagmiddag in Rot- c terdam, aldus een woordvoerder van het comité. De 7 graanhandel eist van de schippersbonden ONS en ASV dQtlMl VOOT en van de toerbeurvereniging Noord-Zuid dat ze hun vrachtboycot staken. 1 r i i DEN HAAG (ANP) - Tijdens een ruzie is gistermiddag in Den Haag een man doodgestoken. Het slachtoffer is de 36-jarige Belga- cem Ben Maoui Tatnassi uit Den Haag. De politie heeft de dadel' de 38-jarige H. A. uit Den Haag in diens woning aangehouden. Hij had zich in een kast verborgen. De mannen hadden ruzie gekregen in een koffiebar op de hoek van de Jan van Goyenstraat en de Rembrandtstraat. De ruzie werd buiten voortgezet en eindigde in een steekpartij. Na een achtervolging in de nacht van woensdag op donderdag door de politie van Voorburg en Den Haag is de 34-jarige J M. J uit Den Haag met zijn auto klem gereden en aangehouden op ver denking van poging tot doodslag op zijn vrouw Woensdagavond kregen J. en zijn vrouw in hun woning ruzie over hun zoontje. Het echtpaar leefde al enige tijd in onmin. Op het hoogtepunt van de ruzie pakte J een pistool en schoot drie maal in de richting van zijn echtgenote zonder haar te raken. Daarna stapte hij in zijn auto en reed weg SCHIPHOL (GPD) - De NV Luchthaven Schiphol zal voorlo pig worden geleid door twee di recteuren: Wegstapel (president directeur) en Stapel. De vacature in de directie, ontstaan door het onvrijwillig vertrek van dr. Rie- mens, zal niet worden vervuld. Dat is de strekking van een ad vies dat de Schiphol-directie aan de raad van commissarissen heeft uitgebracht. De onderne mingsraad van de luchthaven heeft zich unaniem achter dit standpunt geschaard. De leden van de ondernemingsraad willen de lege stoel van Riemens, die vertrokken is na een diep gaand conflict met zijn collega Stapel, echter nog een tijdje in de directiekamer laten staan. Een blijvende inkrimping van de Schiphol-top tot twee man vin den ze nog te voorbarig. Daartoe zou pas kunnen worden besloten wanneer alle problemen binnen de staf van de luchthaven tot het verleden behoren. Daarvan is nu nog geen sprake. Het conflict tussen Riemens en Stapel, dat was terug te voeren op een onverenigbaarheid van ka rakters, was al onoplosbaar toen begin vorig jaar de Zoetermeerse burgemeester Wegstapel als der de man werd binnengehaald. Hij moest de vrede en de samenwer king binnen de Schiphol-staf herstellen en kreeg daartoe als president-directeur alle be voegdheden. Riemens heeft zich bij de komst van een baas nooit kunnen neer leggen en heeft de firma verlaten na enkele maanden van moei zaam samenwerken. Wegstapel en Stapel willen nu samen ver der, zonder een opvolger voor hun afgezwaaide collega te be noemen. Een van hun argumen ten daarvoor is de plezierige sa menwerking binnen het zoge naamde managementteam, waarin de zeven afdelingshoof den van de luchthaven zitting hebben. De gekozen leden van de ondernemingsraad hadden aan- vankelijk echter zeer grote twij fels over de vrede die na het ver trek van Riemens binnen de top van hun bedrijf zou heersen. Ze koesterden de nodige scepsis ten opzichte van Stapel (waar er twee vechten, hebben er ook twee schuld). Stapel mag na Riemens vertrek niet als triomfator naar voren komen", zegt een van de or-leden en ook werd de goede samenwerking binnen het mana gementteam met een stevige kor rel zout genomen. Na de or-vergadering van gisteren is een deel van die twijfel echter weg genomen. Woordvoerder Wesseling: „Twee van de drie op drachten waarmee Wegstapel binnenkwam, zijn nu aardig ge lukt: het herstellen van het ver trouwen in de directie en het her stellen van goede samenwerking binnen de directie. Maar Wegsta- pels derde opdracht - het her stellen van de eenheid binnen het managementteam - vergt meer tijd. Hij kan die klus ook niet al leen af. Een organisatiedeskun dige, prof. De Koek van Leeuwen uit Oegstgeest, is in de arm ge nomen om de heren managers, die elk meer dan een staatssecre taris verdienen, met elkaar te ver zoenen. De conflicten die jaren lang tussen Riemens en Stapel hebben gespeeld, hebben hun sporen achtergelaten in het ma nagementteam. BRESKENS (ANP) - De storm met windkracht elf van afgelopen dinsdag heeft in de jachthaven van het Zeeuwse Breskens een grote ravage aangericht. Een aantal schepen is totaal vernield en de kade is zwaar beschadigd. De schade loopt in de miljoenen. De jachthaven, die in open ver binding staat met de zee, zou zijn getroffen door een vloed golf welke schepen tegen de kade smeet. Deze kade,een ponton welke met kabels aan de bodem is beves tigd, is vooral onder water zeer zwaar beschadigd. Naar verwachting zal het zeker twee maanden duren voor de schade is hersteld. De niet of minder beschadigde schepen zijn uit de haven weggehaald. Jachteigenaren hebben kritiek geuit op de wijze waarop de gemeente Oostburg tijdens en na de storm zich heeft ingezet om te redden wat er nog te redden viel. De gemeente zegt echter dat de haven een grote heksenketel was en dat men geen mensen levens op het spel heeft willen zetten. De eis van het comité wordt ge steund door nog vijf organisaties uit het bedrijfsleven. Het zijn de Vereniging de Amsterdamse Graanhandel, de Vereniging van Nederlandse Mengvoederfabri kanten, de Nederlandse Vereni ging van Meelfabrikanten, de Nederlandse Industriële Mole naarsorganisatie en de Centrale Coöperatieve handel. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat blijft be reid tot overleg met de stakende schippers. Dat bleek gistermid dag na afloop van het gesprek dat de bewindsvrouwe had met ver laders, reders en vertegenwoor digers van de Federatie van Schippersbonden. De federatie doet niet aan de acties van de schippers mee. De schippers bonden ONS en ASV en de Toe- beurtvereniging Noord-Zuid namen niet deel aan het oriënte rende gesprek met de staatsse cretaris over de samenstelling van het bestuursorgaan dat het toerbeurtverkeer op België en Frankrijk moet regelen. De drie organisaties vinden, in te genstelling tot de staatssecreta ris, dat het systeem van toerbeurt een zaak moet zijn voor de schip pers. Mevrouw Smit-Kroes vindt dat ook bedrijfsleven (verladers), reders en overheid in het bestuur moeten zitten. Voorzitter L. van Roosmalen van de ONS ver klaarde niet te willen praten over een zaak "waartegen we aan het staken zijn". De Federatie van Schippersbonden is het in grote lijnen met mevrouw Smit-Kroes eens, maar bepleit een aparte po sitie voor de particuliere schip pers. Ongerust Het Produktschap voor Granen. Zaden en Peulvruchten, maakt zich ernstig ongerust over de ge volgen die de staking heeft voor de bevoorrading van industrieën die granen en veevoedergrond stoffen verwerken. De voedsel voorzieningvan mensen dier kan in gevaar komen, zegt voorzitter Beukering van het Produkt schap. Inmiddels heeft het kabinet, bij monde van vice-premier Wiegel, gezegd dat het niet zal toestaan dat stakende binnenschippers hun collega's die wel willen varen het werken beletten. Hoewel er van dergelijke acties momenteel nog geen sprake is, stelde Wiegel gisteren dat werk willigen daarvoor alle vrijheid moeten hebben en dat die vrij heid gegarandeerd moet worden. Wiegel ging niet nader in op wat eventueel gedaan zal worden om die vaarvrijheid inderdaad te ga randeren. Volgens Wiegel, die de ministerraad voorzat bij afwezig heid van premier Van Agt. steunt het kabinet het tot nog toe door staatssecretaris Smit-Kroes ge voerde beleid. Het kabinet heeft veel waardering voor de zeer in tensieve wijze waarop zij pro beert de partijen bij elkaar te brengen, aldus Wiegel. Het kabinet blijft, volgens Wiegel, vasthouden aan de Akte van Mannheim, die uitgaat van het principe van de vrije vaart in Eu ropa. In dat kader streeft Smit- Kroes naar duidelijke afspraken tussen schippers en verladers. Wiegel stelde overigens dat de si tuatie momenteel - mede door de ijsoverlast, die varen toch al moeilijk maakt - erg moeilijk op waarde is te schatten. De overkoepelende Franse schip- persorganisatie CMTIB heeft be sloten als steun aan de stakende Nederlandse- schippers alle in ternationale vervoer te weigeren elfstedentocht LEEUWARDEN (ANP, GPD) - Het bestuur van de Friesche elf ste den heeft gisteravond geen be sluit genomen over een mogelij ke datum voor de elfstedentocht Er gaan in Friesland echter ge ruchten dat hiervoor de dinsdag of de woensdag het meest in aanmerking komen. "De sneeuwval heeft de kans op een elfstedentocht erg ver kleind". Dit vertelde ir. H. Kroes, lid van het bestuur van de Frie sche elf steden. Intussen heeft de provincie wel op verzoek van de Friesche elf ste den het vaarverbod uitgebreid tot het Van Haringsmakanaal. Het openbaar vervoer heeft giste ren ook nog te kampen gehad met vertragingen. Vooral bij de Ne derlandse Spoorwegen, waar op nieuw een groot aantal door gaande treinen geschrapt was, liepen de vertragingen op tot rond een uur op de langere trajec ten. De problemen bij de spoor wegen hebben mede te maken met deuren niet niet open willen De NS zou, zo zei directeur L. F Ploeger donderdagmiddag, deze winterse ongemakken wel kun nen verhelpen door bijvoorbeeld de deursponningen van verwar ming te voorzien. "Maar zoiets is erg duur en het is de vraag of dat wel verantwoord is voor combi naties van weersomstandighe den die misschien eens in de vijf tien jaar voorkomen". De scheepvaart op het lJsselmeer is vrijwel onmogelijk. Alleen schepen met een groot motor vermogen kunnen nog van Am sterdam naar Lemmer varen door een met ijsbrekers opengehou den vaargeul. Voor de rest is het lJsselmeer nu geheel dichtgevro ren. Op de meeste plaatsen is schaatsen op het lJsselmeer on mogelijk. Het ijs is over het alge- meen zeer onbetrouwbaar", al dus de rijkspolitie in Volendam en Monninckendam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7