Lenteromantiek" in Warmond Callaghan kan van reputatie 'Maggie VRIJHEID VAN MENINGSUITING IN HET GEDRANG Noortnkkers zoeken ruimte r T door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Graven naar restanten van dorpspomp Zodra graven weer mogelijk is gaat gemeentewerken Noordwijkerhout onderzoe ken wat in de grond zit vlakbij de zitbank die voor het Witte Kerkje in de Dorpsstraat staat. Toen daar een paar maanden terug een nieuwe electriciteitskabel moest worden gelegd stuitte men op een grote steenklomp, die men op dat moment echter niet verder heeft kunnen uit graven. Het vermoeden bestaat dat het hier gaat om restanten van de voormalige dorpspomp, die tot 1936 voor het kerkje heeft gestaan en toen plaats heeft moeten maken voor de aanleg van een weg. Het is niet hele maal zeker of op de plaats van de steenklomp ook inderdaad de dorpspomp heeft gestaan. Er is voorlopig een bedrag van 1500 gulden uitgetrokken om daar een antwoord op te krijgen. Mocht het vermoe den inderdaad juist zijn dan bestaat er een kans dat er ter plaatse weer een nieuwe pomp wordt neergezet. Zo zag voor de Tweede Wereldoorlog tent, staat de dorpspomp die in 1936 i Noordwijkerhout er uit. Rechts, voor de muziek- De Noordwijkse carnavalsver eniging Noortukkers zit da nig in de problemen nu het door brand getroffen Palace- hotel niet meer kan worden gebruikt als "residentie". En dat precies in het elfde, dus belangrijke jubileumjaar Het geplande nieuwjaarsbal kan dan weliswaar elders normaal doorgang vinden maar de vraag is waar het eind februari naar toe moet als het carnaval pas goed los barst. Dan moeten de Noor tukkers per feestavond zo'n 2000 man zien te bergen Waar, is nu de vraag. Het Casino valt als alternatief zo goed als zeker af. Secretaris en ex-prins carnaval Jan van Leeuwen: 'Tn het casino barst het van de bars. Wij hebben liever een gelegenheid waar er wat minder zijn zodat men met hossen en dansen de ruim te heeft. We hebben ook over wogen het carnaval dit jaar in de sporthal te houden Maar van dat idee zijn we ook al afgestapt. In zo'n hoge ruimte is het moeilijk versie ren en bovendien is de vloer erg kwetsbaar" De carnavalsvereniging onder handelt momenteel met de ei genaar van een particuliere sporthal, waarin massaa feesten wél mogelijk is. De Noortukkers hebben tien da gen bedenktijd gekregen. Men Wil op zo kort mogelijke ter mijn beslissen omdat het hoog tijd wordt om organisatorisch voor het komende carnaval spijkers met koppen te slaan En dat kan alleen als bekend is waar gefeest kan worden Bloemencorso nu al in voorbereiding Hoe is de familienaam Warmer dam ontstaan en wie zijn door de eeuwen heen de dragers .van die naam geweest? Wat voor beroep hadden ze, hoe hebben ze geleefd en welke Warmerdammen leven er nu? Vragen waar de afgelopen zestien jaar Noordwijkerhou- ter Peter Warmerdam zich inT tensief mee bezig heeft ge houden en die daar inmiddels ook de meeste antwoorden op heeft gevonden. De gemeente-ambtenaar is in middels zover met zijn na speuringen gevorderd dathij de tijd rijp acht voor een zo genaamd sociaal-historisch verslag over het verleden en heden van zijn familie. Over enkele maanden zal er een Warmerdammenboekje ver schijnen, waar hij momenteel de laatste gegevens voor bij elkaar schraapt. Met name zoekt hij nog naar gegevens over Warmerdammen die zich buiten de bollenstreek hebben gevestigd. Peter Warmerdam is tot de conclusie gekomen dat de al lereerste Warmerdammen in Warmond woonden, waar ze een boerderij hadden. Ook de meeste generaties daarna hielden zich met de veehou derij bezig. De rode draad in het boekje zijn vier boerderij en waarop door de eeuwen heen Warmerdammen de scepter hebben gezwaaid. Dat zijn boerderij De Groene Tuin in De Zilk (is er niet meer), Bouwlust en Op Hoop van Zegen in Noordwijkerhout (nog in tact) en de boerderij in Warmond. Van deze vier boerderijen ver zamelde hij zoveel mogelijk informatie. Spitte het ge meentearchief van Noord wijkerhout door (met name de periode 1780-1870) ging ook regelmatig naar Den Haag om te zoeken in het al gemeen rijksarchief. Hij ver zamelde ook veel foto's. Zo heeft hij zich een redelijk beeld kunnen vormen van het wel en wee van zijn familie in de afgelopen vier eeuwen. De meeste Warmerdammen zijn de bollenstreek trouw gebleven. Althans, tot rond 1930. Daarna zijn er nogal wat naar Amerika geëmigreerd en na de laatste wereldoorlog zijn er diverse elders in het land gaan wonen. Terwijl buiten de temperatuur nog lang geen aan stalten lijkt te maken af te stappen van de winter se waarden, wordt in de aan de Warmondse Dorpsstraat gelegen verwarmde schuur van smit Leo de Nie, al weer volop aan de komende lente gewerkt. De smid levert het leeuwenaandeel in de fabricage van de stalen onderbouwen voor de wa gens die meerijden in de jaarlijkse bloemencorso. Dit jaar staat die corso in het teken van de lente. Het is het 26e jaar dat De Nie dit werk doet. Van de 21 wagens die dit jaar meerijden worden er 13 in Warmond vervaardigd. Dat is zo'n beetje het jaar gemiddelde. De overige worden in De Zilk gecon strueerd. De Nie kan het werk niet meer alleen af. Hij wordt holpen door zijn zoon Mark en door Warmonder Piet van Rijn. Met zijn drieën hebben ze er in de komende maanden dagelijks volop werk aan. De figuren (dit jaar zijn het louter abstracte voor stellingen) worden gemaakt van einden betonij zer die. na in de gewenste vormen te zijn gebogen, aan elkaar worden gelast. Leidraad bij de con structie zijn de tekeningen, zoals die op papier zijn gezet door corso-ontwerper Van Driel. Bij een normaal werktempo gaat er per onderbouw één week werk in zitten. Als ze klaar zijn blijven ze niet in Warmond maar worden overgebracht naar Lisse waar ze gestald worden in de Hobaho-hal- len, om later met stro te worden bekleed. De Nie heeft nu in totaal zo'n driehonderd corsowa gens door zijn handen laten gaan. "Normaal ge sproken is het werken met betonijzer een vrije saaie aangelegenheid. Echter niet als je er mee doet wat ik doe. Dan breng je het spul tot leven. Dat maakt dit werk dan ook zo plezierig", zegt de Warmonder, die dit winters begin van het nieu jaar heeft ingezet met de constructie van de c sowagen "Lenteromantiek" Een oude foto uit het archief van Peter Warmerdam Bij algemene verkiezingen van oktober (Van correspondent) LONDEN - De 66-jarige Britse premier James Callaghan staat dit jaar voor de zwaarste opgave van zijn carrière. Hij moet de nu niet langer afwendbare algemene verkiezin gen winnen om de Labourpartij aan de macht te houden En hoewel de voortekenen niet gunstig zijn, zal het weini gen verbazen wanneer Callaghan er toch nog in slaagt om net op tijd een winnende troefkaart uit zijn mouw te schudden. negen maanden om het tij in zijn voordeel te keren. Hij wordt daarbij door twee factoren buiten Omdat de termijn waarvoor deze regering is gekozen in oktober verstrijkt, heeft de premier nog "Ijzeren Maggie" past heel toepasselijk een ijzeren harnas zijn invloedssfeer geholpen. De belangrijkste is de persoonlijk heid van Margareth Thatcher, die als leidster van de Conservatie ven ook in haar eigen partij niet wordt gezien als een veelbelo vende lijsttrekster. Gekunsteld Thatcher, die niet voor niets de bij naam „IJzeren Maggie" heeft ge kregen, komt in het parlement (waarvan de zittingen nu via de radio gevolgd kunnen worden) en op de beeldbuis niet over als een aannemelijke potentiële eer ste minister. Velen zien haar als een vrouw die alle eigenschap pen mist die een vrouw aantrek kelijk kunnen maken. Men vindt haar te ambitieus, onpersoonlijk, ongevoelig en gekunsteld. Callaghan daarentegen maakt een gebalanceerde en zelfverzekerde indruk, een soort pater familias, die het beste met iedereen voor heeft, iemand die men graag in vertrouwen wil nemen voor per soonlijke problemen. Thatcher daarentegen maakt geen moe derlijke indruk, eerder die van een directrice van een strafge vangenis of een kostschool (het verschil tussen beide is volgens vele Britten dan ook te verwaar lozen). Zekerheid De tweede factor die in Callaghans kaart speelt, is dat de Conserva tieven er tot nog toe niet in zijn geslaagd een duidelijk beleid te formuleren, anders dan kritiek te hebben op de door Labour ge volgde koers. En het is op dit punt waar juist de kiezers grotere zekerheid willen hebben dat zij in een algemene verkiezing geen kat in de zak kopen. Het is bo vendien ook het punt waar Cal laghans beste kansen liggen. Het voordeel van een zittende rege ring is immers dat zij, meer dan de oppositiepartij, in staat is om de verkiezingsthema's te bepa len. In het huidige Engeland zijn deze thema's weliswaar gedeel telijk al bepaald door economi sche, monetaire en inflatoire problemen, maar Callaghan en zijn minister van financiën Healy hebben het in de hand te bepalen James Callaghan: pater familias op welke van deze problemen het accent zal worden gelegd. Een van de handigste zetten die de Labourregering zou kunnen doen, is de Conservatieven in een debat over prijsbeheersing te dwingen waardoor winstmarges ingeperkt dienen te worden. Het is niet waarschijnlijk dat de To ries daarmee zullen instemmen. Op dat punt zou Callaghan een voorsprong kunnen behalen. Luchtkasteel Niettemin ziet de onmiddellijke toekomst er voor Labour niet rooskleurig uit na de in het par lement geleden nederlagen over het loonbeleid, dat nu zo goed als een luchtkasteel is geworden. Callaghan, die heeft moeten toe geven dat de maximum-loons verhogingsregeling van 5 procent niet langer op gaat voor de privè- sector, zal zich binnenkort onge twijfeld geconfronteerd zien met eisen van regeringsemployè's (vuilnisophalers, lager kantoor personeel, arbeiders in de elek triciteitscentrales) om hun lonen op te trekken naar voorbeeld van wat de privè-industrie nu onge straft mag bieden. In deze openbare sector is in de komende maanden dan ook de confrontatie te verwachten die de regering ten val kan brengen door een te klein vertrouwensvo tum in het parlement. Callaghan zal zulk een naderend onheil on getwijfeld voor willen zijn door loonsverhogingen aan te bieden, onder het mom van zogenaamde produktiviteitsregelingen of an dere wassen neuzen. Dan nog blijft de vraag of hij het tijdstip van de verkiezingen in eigen hand kan houden, of dat hij door de Conservatieven gedwongen kan worden ze uit te schrijven op een voor hem ongunstig ogenblik. Wanneer Labour de verkiezingen verliest, is de kans groot dat de nu al moeilijk in toom te houden lin kervleugel van de partij zich ver der zal consolideren op een wijze die het aanzien en het karakter van de Labourpartij drastisch kan wijzigen. KEULEN - In West-Duitsland bestaat een steeds sterkere neiging het maatschappelijk gebeuren te nationaliseren. Met andere woorden: de staat probeert een grotere greep te krijgen op de vrijheid van meningsui ting. Dit zei de Westduitse socioloog prof. Oskar Negt uit Hannover bij het begin van de tweede zitting van het derde Bertrand Russell-tribu- naal in de Stadthalle van Keulen-Muhlheim. De twee eerste Russell-tribunalen (in 1966 en in 1975-'76) hielden zich bezig met de oorlogvoering van de Amerikanen in Vietnam en de folter praktijken in Zuid-Amerika. In het voorjaar van 197R onderzocht het tribunaal de praktijk van de Berufsverbote in de Bondsrepubliek. De internationale jury (waarin onder anderen de Noorse polemoloog Gal- tung, de Nederlandse filosoof Nauta, de Oostenrijkse publicist Jungkler), onder voorzitterschap van de Joegoslavische historicus Wla- dimir Dedijer, oordeelde eenstemmig dat deze praktijk in strijd was met de internationale rechten van de mens. Vooroordelen Het tweede gedeelte van het tribunaal over de mensenrechten in West- Duitsland, omvat drie onderwerpen: beperking van meningsvrijheid, de rechten van advocaten bij strafprocessen en het optreden van de West duitse binnenlandse veiligheidsdienst (Verfassungsschutz). Voorzitter Dedijer zei in zijn openingstoespraak, dat het tribunaal er niet op uit is anti-Duitse vooroordelen te bevestigen. Hij legde er zelfs de nadruk op dat de Duitse regering dit tribunaal op eigen bodem heeft toegelaten, wat ten opzichte van Vietnam destijds in Frankrijk en Engeland werd geweigerd. Prof. Nauta verklaarde het verheugend te vinden dat er met name de laatste tijd zo intensief over het Radicalenbesluit wordt gedacht in de Bondsrepubliek. Hij meende echter dat er, ondanks de voorstellen van de regeringspartijen SPD en FDP en het Duitse kabinet om dit besluit te liberaliseren, toch zorgen blijven over de Berufsverbote. Nauta vindt, en met hem de jury van het tribunaal, dat de binnenlandse veiligheids dienst jgeen rol meer mag spelen als het erom gaat sollicitanten voor overheidsfuncties te beoordelen. Dat is een van de redenen waarom de praktijk van de Verfassungsschutz nu door de jury van het tribunaal wordt onderzocht. Censuur Woensdag kwam als eerste punt de censuur aan de orde. Prof. Oskar Negt zei in zijn voordracht dat er natuurlijk in alle westerse democratieën sprake is van een zekere vorm van censuur, zoals er in al die landen ook sprake is van een zekere vorm van Berufsverbote. Het verschil met de Bondsrepubliek is echter, dat de Duitsers volgens hem een andere om gang met deze begrippen hebben. „In Duitsland nemen die existentiële- re vormen aan", aldus Negt. Historisch is dit volgens de hoogleraar te verklaren uit twee oude Duites tradities die weer zijn opgeleefd: een panische angst voor revolutie (ontaardend in een collectief paranoia ten opzichte van communisten) en de macht van de bureaucratie. Daardoor zouden liberale vrijheids rechten in Duitsland altijd wat vreemd zijn gevonden. Er is, aldus Negt, een type staatsburger ontstaan dat zich identificeerde met de staat. Bij de heersende klasse zou daarom geen wantrouwen tegen de staat zijn ontstaan. Zodra bepaalde basisgroepen dan ook in het openbaar gaan pleiten voor alternatieve levensvormen die gericht zijn tegen de geves tigde orde, ontstaat er volgens Negt censuur, of een zelf opgelegde beperking van meningsvorming. Prof. Negt noemde de volgende voorbeelden: in de eerste plaats de ver dringing van geweld. Volgens paragraaf 88A van het wetboek van straf recht zijn geschriften die tot geweld oproepen strafbaar. Dat betekent dat ook een literaire vorm van geweld in principe strafbaar zou kunnen zijn. Bijvoorbeeld het boek „De verloren eer van Katharina Blum" van Heinrich Boll. Verder vindt Negt het een vorm van censuur dat woorden als Berufsverbot in de Bondsrepubliek eigenlijk verboden zijn. Het feit dat er zelden over produktieverhoudingen in bedrijven en zelden over minderheden wordt bericht, is eveneens een vorm van beperking van de meningsvrijheid, zei Negt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4