^ereldraad" wordt goed bewaakt 21 Meewerken aan een rechtvaardige samenleving VS werken in het geheim aan vredesgesprek Tanker uit havens geweerd Liedboek Uw stookgedrag is belangrijk, vooral als het hard vriest. VRIJDAG 5 JANUARI 1979 Geen meesters en privileges meer op Jamaica iiJ4mjin HA'iJJB- Ingezonden Met veel waardering las ik in het Leidsch Dagblad de reactie van de organist J. de Groot op het "grof geschut" van dominee Bouhuys. Wij zouden hier in Katwijk zo graag uit het Liedboek zingen, maar de kerkeraad geeft alleen toestem ming voor jeugd- en opendeur- diensten (dat wil zeggen de her vormde gemeente van Katwijk aan den Rijn, waar ik kerk omdat het in ieder geval minder "zwaar" is dan in Katwijk aan Zee). En als je dan zo'n irritant artikel leest, wind je je inderdaad op. Ik heb ds. Bouhuys persoonlijk ge schreven en hem verteld dat wij jarenlang met hervormde en ge reformeerde geïnteresseerden (ongeveer honderd personen) op zaterdagavond van 7 uur tot kwart voor 8 onder leiding van een muziekleraar van de Pedago gische Akademie in Den Haag, drs. Leen Haasnoot, Katwijk, moeilijke melodieën uit het Liedboek hebben ingestudeerd. Steeds van oktober tot april. Heerlijk was dat. Dikwijls had je er nog meer aan dan aan de zon dagse kerkdienst. Onder de zan gers waren ook verscheidene academici, die de "religieuze ba- roktaal" (uitdrukking van ds. Bouhuys) best konden zingen. Er werd ook altijd aandacht besteed aan de tekst. Ik heb ds. Bouhuys gevraagd, waarom de advents- en kerstlie deren niet bruikbaar zouden zijn, en heb ook nog vele andere nummers genoemd. Ook heb ik hem verteld, dat je als je in Was senaar, Leiden, de Kloosterkerk in Den Haag of in Oegstgeest kerkt, altijd fijn kunt meezingen omdat de liederen je bekend en lief zijn. JAMAICA, waar het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken met delegaties uit de hele wereld, nu elf dagen vergadert, is een heel zonnig eiland in de Caribische Zee. Honderd vijftig kilometer zuidelijk van Cuba. Er wonen ruim twee miljoen mensen, voornamelijk zwarten, van wie een kleine 500.000 in de hoofdstad Kingston. Het heeft een oppervlakte van ongeveer één-derde van ons land. Eén groot deel van de actieve ei landbevolking werkt in de land bouw. Suiker, bananen, citrus vruchten en koffie. Verder is Ja maica een van de belangrijkste wereldproducenten van bauxiet (aluminiumerts). Een andere voorname bron van inkomsten is het toerisme. In 1969 al telde het eiland een kleine half miljoen zon- en strandzoekers, die bij el kaar 95 miljoen dollar uitgaven. Voor 'Rome' verboden Op kerkelijke gebied is het protes- wm z t Vruchten voor de markt. tantisme er de voornaamste stroming. De anglikanen, baptis ten en methodisten en de Church of God vormen samen tachtig procent daarvan. De rooms-ka- tholieke missie - zo vertelt Jan Filius in het gereformeerd-her-, vormde zendingsblad "Vandaar" van deze maand - die vlak na Columbus op het eiland arriveer de (rond 1510), werden er later (na 1655) door de Engelsen weer uit gegooid. Tot 1792 was deze plek voor "Rome" verboden terrein. Nu telt het bisdom Jamaica 130.000 zielen. In 1944 kreeg Jamaica een begin van zelfbestuur. Sinds 1962 is het een onafhankelijke republiek. De zendelingen, meest Engelsen en Amerikanen, hebben vrij snel toegewerkt naar zelfstandige kerken. Sinds eind vorige eeuw, zo vermeldt Filius, zijn de meeste onafhankelijk in hun beleid en besluiten. Maar de afhankelijk heid in geld is nog steeds niet ten einde. Trouwens, het land zelf kan zich evenmin bedruipen. Politiek gaat Jamaica wel een eigen weg, maar wat dat nu precies betekent is niet zo duidelijk, al wordt het ac cent gelegd op het anti-kapitalis tische karakter ervan. Geen meesters en privileges meer, maar werkers en een totale vrij heid. De zorgen van de kerken op Jamai ca zijn voor een deel ook van fi nanciële aard. Met name het ker kelijke ontwikkelingsbureau In 1970 was nog veertig procent van de Jamaicaanse bevolking analfa beet. Nu wordt er veel meer aandacht aan het onderwijs besteed. Beide foto's uit het zendingsblad "Vandaar" deed aanvankelijk alsof het geld niet op kon. maar begin vorig jaar moest directeur Robert Cuthbert toch constateren dat de "witte broodsweken" voorbij waren. Veel bereikt Filius geeft een opsomming van wat op kerkelijk terrein zoal is bereikt. Een goede oecumeni sche samenwerking, gezamenlij ke planning, ontwikkelingspro gramma's, uitbreiding van de so ciale zorg, theologische bezin ning op de rol van het geloof, per soonlijk en in de samenleving, en samenwerking in de massacom municatie. Het leven van de Jamaicanen - 77 procent is van negerafkomst - kent een ondertoon van zorg en angst. Na donker is de straat er niet veilig meer. Overvallen en berovingen komen regelmatig voor. Filius heeft het meege maakt dat na een dienst in een van de grootste kerken in het har tje van Kingston een paar gauw dieven, gewapend met revolvers, de collecte kwamen "ophalen" De leden van het Centraal Comité van de Wereldraad kunnen ech ter in alle rust hun omvangrijke agenda afwerken. Het gebouw van de theologische faculteit van de Universiteit van West-Indië, waar ze tot 11 januari bijeenko men, ligt een eind buiten de stad En het wordt goed bewaakt. Paus en abortus. Op een algeme ne audiëntie deze week heeft de paus opnieuw stelling genomen tegen de abortus, die, zo zei hij, vaak vergoelijkend zwanger schapsonderbreking wordt ge noemd. Tegelijk drong hij er krachtig op aan dat de samenle ving de aanstaande moeder in haar moeilijkheden niet alleen zal laten. "De oplossing van de problemen ligt niet in goedkeu ring van abortus". Ten aanzien van abortus bestaat volgens de paus geen andere maatstaf dan die van de zedenwet en het gewe ten. Het liberale blad "La Stampa" doet deze pauselijke toespraak den ken aan de agressivitiet en hard heid van de vroegere kruistoch ten. "Links" in Italië is zeer ont stemd over de woorden van kar dinaal Benelli van Florence die abortus een "uit te snijden pest buil" noemde, "die meer slacht offers dan een oorlog maakt". Een radikale leider nodigde de paus uit alle regeringsleiders in de ban te doen die enorme bedra gen uitgeven voor bewapening en atoohibommen. Valse voorstelling. Het bestuur van de Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen te Utrecht verwijt bisschop Gijsen van Roermond een valse voor stelling van zaken. Hij beweerde onlangs dat het bureau priesters en religieuzen in moeilijkheden adviseert hun seksualiteit te be leven zonder dispensatie van hun kerkelijke staat te hebben ver kregen. De brochure "Met hart en zinnen", waarover het hier gaat, is, volgens het bureau, slechts een discussie stuk en geen leidraad voor de cliënten. Het bestuur wijst erop dat de bisschop nooit iemand van het bestuur heeft geraadpleegd. De bisschop is dan ook niet op de hoogte van de begeleiding die de staf aan de cliënten geeft. Die kunnen zich nu, door de uitlatin- Het adviesbureau is geen direct kerkelijke instelling, maar toch zitten twee mensen namens de bisschoppen in het bestuur. Nu dan zonder instemming van Gij- Hervormde Kerk: beroepen te Biezelinge L.A. de Graaf Oude- lande, te Maasdam G.D. Vossers Vaassen, te Woudenberg J. Blom Sint Maartensdijk, te Lage Zwa- luwe B.A. Dubbeldam Parrega, te Kloosterhaar R. Boerma Tilburg, te Broek in Waterland vicaris B. Becking Amsterdam, te Eemnes- Buiten G. Abma Poortvliet; be dankt voor Leerdam T. Poot Nieuw-Loosdrecht, voor Rotter dam en voor Zoetermeer F. Roo- denburg Middelburg, voor Vlaardingen J. van Slageren Bijlmermeer. Overleden: H. Bartlema (te Malden-Heumen), 65 jaar, oud-legerpredikant. Geref. Kerken: aangenomen naar Den Briel J.W. Doff Schermer- hom Geref. Gemeenten: beroepen te Hoofddorp R. Boogaard Leiden; bedankt voor Aalst A. Moerker ken Nieuw-Beyerland. Overleden. In Gouda is op 79-ja- rige leeftijd de heer A. de Rede lijkheid overleden. Hij was vooral in hervormd-gereformeerde evangelisatiekringen een bekend man. Na in een tuinderij te heb ben gewerkt, werd hij voorgan ger-godsdienstonderwijzer van een evangelisatie in Ouderkerk aan de IJssel. In 1968 vertrok hij naar Den Hulst (Overijssel). In het land vervulde hij veel spreekbeurten. Ook in SGP- kringen was de heer De Rede lijkheid actief. Maandag om 10 uur wordt in de hervormde kerk te Ouderkerk een rouwdienst ge houden. Om 12 uur is daar de be grafenis. Belangrijke opdracht voor oecumenische beweging "Christenen leven in de verwachting van het koninkrijk van God. Dat mes- siaanse rijk is al begonnen. Christus heeft het binnen onze ruimte en tijd gebracht. Maar het is óók een droom die nog niet vervuld is" Anderhalf jaar is gewerkt aan het rap port waaraan deze passage is ont leend en dat het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken deze week op Jamaica in handen kreeg. Het gaat over een rechtvaardigedemo cratische en leefbare samenleving. De Wereldraad wil niet de pretentie hebben, een plan voor een ideale sa menleving te kunnen bieden. Om te beginnen zijn daarvoor de regionale verschillen te groot. Maar wachten op het rijk van God zonder zelf iets te ondernemen, is een ontkenning van de historische komst van Christus, zo zegt het rapport. Actie zónder de ver wachting van dat rijk zou een ont kenning zijn van Christustweede komst op aarde. Het messiaanse rijk vraagt om een antwoord in het heden en tegelijk om een blijde verwachting van wat nog niet gezien kan worden met geduld en gebed. De strijd voor een rechtvaardige sa menleving is een machtsstrijd omdat alleen macht een instrument voor verandering is. Geen macht die leidt tot zelfverheerlijkingmaar een die nende macht De makers van het rapport zien voor de oecumenische beweging in het mee denken over en meewerken aan de realisering van een leefbare samenle ving een belangrijke opdracht weg gelegd. Zij pleiten er dan ook voor dat de programma's en activiteiten van de Wereldraaa'nog meer dienstbaar worden gemaakt aan dit centrale doel. Dat kan door studie, vorming en onderwijs, maar er moet ook ernst worden gemaakt met daadwerkelijke steun aan bewegingen en personen in verschillende delen van de wereld die voor zo'n samenleving strijden Binnenkort zaï deze studie in vereen voudigde vorm aan de lid-kerken worden toegezonden op op plaatselijk niveau een discussie hierover op gang te kunnen brengen Russische kerk De Russisch-orthodoxe Kerk zegt in een boodschap aan het Centraal Comité de Wereldraad haar volledige steun toe voor zijn programma tegen het militarisme en voor ontwapening, zijn strijd voor de mensenrechten, zijn programma voor een rechtvaar diger samenleving, andere sociale ac ties en zijn fonds tegen het racisme. Deze kerk vindt het echter absoluut noodzakelijk dat de theologische principes die aan dit alles ten grond slag liggen zo diep mogelijk worden uitgespit. Zij spreekt zich daarmee uit voor een Wereldraad die hoge prioriteit geeft aan de kerkelijke en theologische kanten van zijn hande lingen. De Russische kerk acht de orthodoxe vertegenwoordiging in de Wereld raad, gezien de omvang van de or thodoxie in de wereld, onvoldoende. Zjoals ook net evaluatierapport van de Wereldraad al signaleerde. De sta tuten van de Wereldraad zouden moe ten worden aangepast aan de werke lijke situatie. Door onze correspondent JERUZALEM - Israël en Egypte zijn allebei bereid om de vredes onderhandelingen te hervatten, maar de voortzetting van het overleg zal dit maal waarschijn lijk niet via de televisie en de pers gevoerd worden. Beide partijen wachten op een nieuw Ameri kaans initiatief om de laatste ge schilpunten uit de weg te r Amerika wil echter mislukking voorkomen, en wenst via geheime diplomatie daarom eerst de weg te effenen voor het afsluiten van de onder handelingen, voordat op minis tersniveau de partijen opnieuw naar Washington zullen worden uitgenodigd. Sinds de onderhan delingen op 15 december werden afgebroken - de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance keerde toen met lege han den terug naar Washington - is er het een en ander veranderd in het Midden-Oosten. Het ineenstor ten van het Perzische rijk heeft alles wat pro-westers is in het Midden-Oosten zenuwachtig gemaakt om het zacht uit te drukken. Het duidelijkste bewijs daarvan is de toenadering tussen Saoedi-Arabië en Egypte, die twee maanden geleden elkaar nog voor rotte vis uitscholden. Dit neemt niet weg dat de me ningsverschillen waarop het overleg op 15 december vastliep nog onveranderd zijn. Wel veran derd is de opgewonden stem ming. Bij het afbreken van de on derhandelingen was de houding van Israël dat Begin zijn laatste tegemoetkoming gemaakt heeft. Via een bijna onnavolgbare woord- en politieke acrobatiek heeft Begin zijn politieke nee te gen verdere concessies verzacht. De prijs die Begin voor het voort zetten van de onderhandelingen moet betalen zijn ferme woorden, over het voortzetten van de ne derzettingenpolitiek, en het joodse recht op Judea en Sama ria. Maar verder dan woordelijke steun aan de nederzettingenpoli tiek schijnt Begin voor het mo ment niet te geven. Als de vraag gesteld wordt wanneer de vol gende nederzetting van de grond komt is steevast zijn antwoord: daar zal de regering over beslis- Als Begin het binnenlandse front rustig kan houden - waar het wel op lijkt, ondanks de rumoerige demonstratieve acties van Goesj Emoeniem het blok der gelovi gen. Deze groep probeert op ei gen houtje nederzettingen op te richten, maar wordt steeds snel door het leger weer tot de orde geroepen. ATLANTIC CITY-Het roemloos einde van het fan Het gebouw dat ooit werd gebouwd onder supervisu moest plaats maken voor een nieuw casino. IJMUIDEN (ANP) - De Griekse tanker 'Andros Patria', die gela den met olie voor de Portugese kust in moeilijkheden verkeert, mag geen Franse, Spaanse, Por tugese of Engelse haven binnen lopen. Portugal heeft ook beslo ten dat de vleugellamme tanker 200 mijl buiten de kust moet blij ven. De tanker is inmiddels door twee Nederlandse sleepboten verder de Atlantische Oceaan opgesleept. Aan de Portugese eis van 200 mijl is voldaan. De supertanker van ruim 215.000 ton raakte op oudejaarsavond in de problemen voor Spaanse westkust ter hoogt van La Coru- na. Door het zware weer ontstond een scheur van vijftien meter lengte aan bakboord. Ook brak brand uit. Op drie man na besloot de gehele bemanning in de red dingsboten te gaan. De drie man die op de tanker achterbleven zijn later met twee helikopters aan land gebracht. Van de red dingsboten is tot nu toe niets ge vonden. Inmiddels zijn elf lijken uit het water gevist. Gevreesd wordt dat de andere beman ningsleden ook zijn verdronken. De beslissing van de vier landen be tekent dat de beschadigde tanker op volle zee moet worden gerepa reerd. De vijf mannen zijn aan boord erin geslaagd de hulpgeneratoren aan de gang te krijgen zodat het schip tenminste weer licht kan voeren. De mannen verklaarden dat toen zij aan boord kwamen het schip 'dood' was. Dat wil zeggen dat er niemand aan boord was en dat geen der motoren in werking ADVERTENTIE Ook de aardgasleveranciers merken terdege dat het weer eens ouderwets vriest. De aardgasafzet is met tientallen miljoenen kubieke meters per dag omhoog gesprongen en het hele leidingsysteem werkt op volle toeren om iedereen van aardgas te voorzien. In de Nederlandse huizen wordt hard gestookt, maar soms blijkt de verwarming het niet helemaal te kunnen "trekken", vooral als een koude wind de glasvlakken belaagt. Wij geven u daarom een paar simpele adviezen om de warmte zoveel mogelijk binnen te houden, deze kleine handelingen kunnen u bovendien heel wat op uw gasrekening schelen. Sluit tegen de schemering uw overgordijnen. Hebt u binnenzonwering laat die dan ook zakken. Houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. Bekijk of u in lege kamers wel moet stoken. Staat er een lokaal verwarmingstoestel, zet dat dan op een lage stand. Bij behoorlijke vorst radiatoren niet dicht draaien, omdat anders het water daarin kan bevriezen. Geeft uw centrale verwarming toch onvoldoende warmte af ondanks alle maatregelen, dan bestaat de kans dat uw ketelthermostaat te laag is afgesteld. Bij de huidige weers omstandigheden mag deze in zijn hoogste stand staan. De regeling kunt u vinden door de draaibare of afneembare klep van de ketel open te doen. Veelal is de ketelthermostaat te herkennen aan een graden- indeling met een instelbaar pijltje. Er zijn ketels die de instel bare thermostaat niet hebben. Heeft u zo'n ketel, dan kunt u dit advies niet toepassen. Denk toch vooral om de nodige frisse lucht voor verbrandingstoestellen bij het afdichten van tochtkieren en naden. Voor verdere informatie: bel uw gasbedrijf of installateur. Aardgas is kostbaar, doe er verstandig mee. Publikatie van: Gasunie, Vegin en Economische Zaken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17