Verwekkers van kanker moeten nit de voeding verdwijnen Rijnsburgse IJsclub wil van bekers af... PAGINA 4 AD-ST DONDERDAG 4 JANUARI 1979 lil alle vroegte werd gistermorgen in het Hillegomse bejaar dentehuis Bloems- waard het start schot gegeven voor de "Operatie Noordwijk". Cen traal daarin staan 120 bejaarden, die vanwege de renova tie van hun eigen centrum voor voor lopig een maand of tien hun intrek ne men in het klinken de alternatief: Huis ter Duin, het eens zo vermaarde, op de duintoppen gelegen Noordwijkse grand- hotel. Toen de ijsclub Rijnsbnrg 15 jaar geleden het zilveren jubileum vierde werden er nogal wat bekers cadeau gedaan. Na 1963 echter hebben zich geen gelegenheden meer voorgedaan om die bekers uit te reiken. Om de doodeenvoudige reden dat elke keer, nadat er wedstrijden waren gepland, het promt ging dooien. De jubileum- bekers (met gravure) zijn nooit uitgereikt, net zo goed als al die andere bekers die men in de afgelopen vijftien jaar vlak voor wedstrijden aanschafte. Het bestuur van de ijsclub heeft er nu echter goede moed op dat de hele partij dit jaar van de hand kan worden gedaan. De wedstrijden zitten er aan te komen en het moet nu wel heel erg gek lopen wil de dooi roet in het eten gooien. Overigens, de ijsclub Rijnsburg heeft zich net in een nieuw jasje gestoken. Kort geleden stemde de gemeenteraad toe in een rente loos voorschot van 40.000 gulden. Daarvoor heeft men een nieuwe lichtinstallatie vier masten van elk 4000 watt) kunnen aanschaf fen en een kleed- en vergaderruimte. Tot voor kort heeft de vereni ging het met een soort varkenshok moeten stellen, waar de gaten aan alle kanten invielen. Hoewel het niet meezit met de winters blijkt het voor een ijsvereni- ging als die in Rijnsburg toch verantwoord om een fikse geldle ning af te sluiten. Bestuursleden hebben mij voorberekend dat er slechts een aantal vanvier schaatsdagen per jaar hoeft te worden gehaald om aan de benodigde financiën te komen. De huidige ijsbaan tegenover de tuinbouwschool voldoet niet al te best. Ide aal zou zijn een baan op polderpeil. Daar spuit men water op en daar blijft het ook staan. De Rijnsburgse baan, een weiland, ligt een stuk hoger zodat het water wegzakt. Er moet dus veel meer op worden gespoten. Er is kans op een nieuwe baan. De gemeente heeft medewerking toegezegd. Maar er zal tenminste nog een jaar of vier van de oude baan gebruik moeten worden gemaakt, is de verwachting. De totale verhuisoperatie moet in twee dagen zijn gepiept, zo geeft het draaiboek aan. Gis termorgen werden per bus de eerste vijftig bejaarden in Noordwijk afgeleverd en bij na gelijktijdig arriveerde de eerste van de vier supergrote verhuiswagens, die elk zo'n drie keer tot aan de nok gela den op en neer zullen rijden. Er is vijftien man verhuisper- soneel ingezet om alle huis kamer- en kantoormeubilair, bedden, partijen kleding e.d. zo snel mogelijk in het grand- hotel te installeren. Vanmor gen zijn de overige bejaarden gearriveerd. Degenen die gisteren kwamen hebben eerst een halve dag in de grote zaal moeten bivakke ren om de verhuizers en het verplegend personeel de ge legenheid te geven onge stoord de kamers in orde te brengen. De bejaarden wer den intussen op hun gemak gesteld. Huis ter Duin-mana ger Eberharter sprak een welkomswoordje, Bloems- waard-directeur Wamelink deed hetzelfde en daarna was er koffie en een borreltje. Rond half twaalf schraapten de Hillegomse bejaarden de kelen voor wat vaderlandse meedeiners. Somber Een pak van het hart van direc teur Wamelink, die buiten de zaal verzuchtte: "Gelukkig Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Een kamer met uitzicht op zt zeg, de stemming zit er weer in". Die was er de dagen voor even uit geweest. Vooral vlak na Nieuwjaar toen in Bloemswaard het sein "in pakken" werd gegeven. De aanblik van talloze volge stouwde verhuisdozen in de gang van het centrum zorgde voor een zeer sombere stem ming. "Het is ook niet niks als bejaarden zoveel kilometers van hun vertrouwde omge ving nieuw onderdak krij gen", zegt Wamelink, "maar voor deze oplossing hebben we met zijn allen gekozen. Voor hetzelfde geld hadden we nu in houten noodgebou wen gezeten. Ik moet er niet aan denken met dit weer". Verschil Huis ter Duin en Bloemswaard verschillen nogal wat. Hoe wel je het op het eerste ge zicht niet zou zeggen is het Noordwijkse grand-hotel een stuk kleiner dan het bejaar dencentrum. In Hillegom hadden alle bejaarden een ei gen kamer, op het "vakan tieadres" heeft men slechts de beschikking over 89 kamers, zodat sommigen de ruimte moeten delen met anderen. Daar is een "tactisch plan" voor opgesteld en men hoopt nu dat die tien maanden (dat is de periode om in Hillegom de renovatie rond te krijgen) in onderlinge vrede en har monie zullen worden doorge bracht. Er waren erg veel lief hebbers voor een kamer aan de zeekant maar niet iedereen heeft men zijn zin kunnen ge ven. Op de bovenste etage van het nog niet zo lang geleden geheel vernieuwde grand-ho tel zijn de bedlegerigen on dergebracht. Daar is ook een ruimte om zieken te behan delen. Nog een verschil met Hillegom: voor activiteiten als biljarten, kaarten, verga- Iedereen is vol goede moed en bereid er het beste deren en het bijwonen van de mis beschikte men over apar te ruimtes. Nu moet men het doen met één grote zaal. Maar volgens directeur Wamelink is dat een kwestie van organi seren. Net zo goed als dat het geval is geweest met het da gelijkse vervoer van het ver plegend personeel van en naar Noordwijk. Er is een vervoersrooster opgesteld. De komende tien maanden zal er elke dag een busje rij den en wie in het bezit is van een auto neemt collega's mee. "Bij elkaar is het een unieke verhuizing geworden", zeer zeker binnen de bejaarden zorg", zegt Wamelink. "Maar vraag niet hoeveel tijd er in is gaan zitten. We hebben er talloze vergaderingen tegen aan gegooid, de laatste tijd ook regelmatig 's nachts. Maar we zijn er uitgekomen. Wat ons betreft is alles nu in kannen en kruiken in dit ho tel. Nu maar afwachten hoe de bejaarden aarden". Gis termorgen zat de stemming er in elk geval prima in. De over stap werd nog wat dragelijker gemaakt door familieleden van de bejaarden, die zich al na twee uur nadat het hotel in Hillegomse handen was ge komen, aan de balie meldden. En wat het verplegend perso neel vindt van de overstap? Met name de ouderen hadden liever in Hillegom gebleven. De jonge verpleegsters echter zien nu al uit naar de zomer. Vanuit het hotel is het nog geen honderd meter lopen naar het strand en bovendien ligt aan de zeekant een prach tig terras on DEN HAAG (GPD) - Kan kerverwekkende stoffen mogen niet in voeding en milieu voorkomen, tenzij zij onvermijdbaar of on misbaar zijn. Kanker- bevorderende stoffen mo gen slechts in zo geringe mate voorkomen, dat de hoeveelheid die minimaal voor hun werking nodig is niet wordt overschreden. worden gevoerd. De vaste instan tie die over de toelaatbaarheid moet adviseren, zou het verrichte onderzoek moeten beoordelen en daarover moeten adviseren, zou de onderzochte stoffen op een rij tje moeten zetten en zou even tuele risicoschattingen moeten maken. Stoffen die nog niet volledig zijn onderzocht maar er al wel van verdacht worden kankerver wekkend te zijn, dienen met spoed nader te worden onder zocht en voorlopig als kanker verwekkend te worden behan deld. Landelijke kankerregistra tie is ook nodig om te beschikken over betrouwbare basisgegevens inzake het aantal nieuwe gevallen van de verschillende vormen van kanker bij de bevolking naar ge slacht en leeftijdsgroep en de veranderingen hiervan met de tijd. Aldus een advies van de Gezond heidsraad aan minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhy giëne). Mede op basis van dit ad vies zal deze bewindsman nu een concreet beleid op dit terrein op gang brengen. De minister is bezig met het instel len van een vast orgaan voor de advisering inzake de toelaat baarheid van chemische stoffen. Ook werkt het ministerie aan de uitvoering van andere aanbeve lingen van de Gezondheidsraad, zoals het opzetten van een lande lijke kankerregistratie. Hierdoor kan het onderzoek naar het op treden van kankerverwekkende stoffen en het voorkomen van kanker worden verbeterd. In de loop van 1979 komt de Ge zondheidsraad met een advies over de zogenaamde mutagene stoffen, dat wil zeggen stoffen die schade zouden kunnen toebren gen aan het erfelijk materiaal in menselijke cellen. De aanvraag voor het advies over kankerwerwekkende en kanker- bevorderende stoffen werd eind 1973 gedaan. De Gezondheidsrad adviseert beide groepen stoffen verschillend te behandelen. Kankerverwekkende stoffen worden omschreven als stoffen die zelfstandig kanker kunnen doen ontstaan. Kankerbevorde- rende stoffen doen dat niet, maar dragen daartoe bij door het li chaam of lichaamscellen ontvan kelijker te maken voor stoffen die wel kanker kunnen veroorza ken. De Gezondheidsraad vindt dat de mens zowel tegen kankerver wekkende als tegen kanker- bevorderende stoffen beschermd moet zijn. Over het toelaatbare niveau van elke onvermijdbare stof dient telkens een discussie te GRONINGEN (GPD) - Op middelbare scholen moet eigenlijk al begonnen worden met een opleiding voor acute hulpverlening aan slachtoffers van hartinfarc ten. Dit zeggen de Groninger cardioloog prof. dr. J. Nieveen en de chef ambulancedienst van de GGD in Groningen, de verpleegkundige Joh. Schraa. Aanleiding vormen de plannen van de Nederlandse Hart stichting om jaarlijks in ons land een miljoen mensen op te leiden die slachtoffers, die zijn getroffen door een hartin farct, meteen kunnen helpen. De Hartstichting wil dit doen via de reanimatie-cursus. De directeur van de stichting, de heer E. Dekker heeft een op roep gedaan aan deskundigen om een bijdrage te leveren aan massa-onderricht. Volgens de heer Schraa heeft men de kneepjes na vier uur onder de knie. Wel is het noodzakelijk dat men jaar lijks een uur uittrekt om de kennis nog eens te testen. Mensen die worden getroffen door een hartinfarct hebben volgens de heer Nieveen on middellijk hulp nodig. „Het belangrijkste risico bij een hartinfarct, dus het afsluiten van de kransvaten is, dat het hart ritmestoornissen krijgt. Het hart trekt zich niet goed meer samen en er wordt dus geen bloed meer rondge pompt. Duurt dit een minuut of vijf, dan gaan de hersenen dood. Het is dus noodzakelijk dat er erg snel hulp wordt ge boden", aldus de heer Nie veen. Volgens hem ligt er op het gebied van de opleiding een taak voor bijvoorbeeld het Rode Kruis. „Het Oranje Kruis, dat zich bezig houdt met EHBO-opleidingen, staat nogal huiverig tegenover de reanimatie-cursus. Men is bang dat bij het niet goed uit voeren van de hulpverlening het slachtoffer bijvoorbeeld ribben of het borstbeen zou breken. Maar ik zeg dan op mijn beurt dat je misschien het leven van een patiënt redt. En wat is nu belangrij ker?" Bijscholing De heer Schraa: „Wij geven al jaren een bijscholingscursus voor het ambulance-perso neel. De verschillende afde lingen van de gemeente Gro ningen, die ieder iemand hebben die een EHBO-di- ploma bezit, komen ook re gelmatig bij de GGD terecht als het gaat om een bijscho- lings- of herhalingscursus. Op een gegeven moment zijn wij tot de conclusie gekomen dat wij de mensen ook hartmas sage moesten bijbrengen. De mond-op-mond beademing maakt al deel uit van het EH- BO-pakket. Deze beide zaken zijn nu juist erg belangrijk bij de hulpverlening aan slacht offers van een hartin farct". Sinds mei van dit jaar heeft een groot aantal mensen van de Groninger gemeentepolitie een reanimatiecursus ge volgd. Binnenkort wordt tij dens een bijscholingscursus voor ambulancepersoneel uit de provincie ook de reanima tie bij de kop gepakt. De cursus van vier uur is ge splitst in twee middagen en wordt gegeven door ervaren ambulance-verpleegkundi gen, die worden bijgestaan door artsen. Deze verpleeg kundigen hebben een aparte opleiding gevolgd aan de An ne Reynvaanschool in Am sterdam onder toezicht van de Hartstichting. Tijdens de lessen wordt gebruik ge maakt van een oefenpop. De cursisten krijgen een toelich ting over het toepassen van hartmassage en mond-op- mond beademing. De anato mie en fysiologie van de luchtwegen maakt ook deel uit van het cursuspakket. De heer Schraa: „Het stellen van de juiste indicatie (diag nose) is natuurlijk erg belang rijk. Niet iedereen die be wusteloos is heeft een hartin farct. Daarnaast is het ge bruik van goed oefenmate riaal natuurlijk ook een facet, waaraan je de nodige aan dacht moet besteden. Het zelfde geldt voor de complica ties die kunnen optre den". Emoties Volgens de heer Schraa moet met de cursisten ook gespro ken worden over de emoties die optreden als iemand ge troffen is door een hartinfarct. „Het is aan te raden dat dit gebeurt door bijvoorbeeld iemand die werkt op de inten- sive-care afdeling van een ziekenhuis. De heer Schraa vindt dat er op scholen tijd moet worden in geruimd voor het geven van EHBO-onderricht. Daaraan zou dan volgens hem een rea nimatiecursus vastgekoppeld kunnen worden. Behalve de politie gaat de GGD binnenkort ook de branweer opleiden. Een woordvoerder van de Hartstichting zegt, dat er momenteel erg veel be langstelling is voor de cursus. „Dat hebben peilingen die wij hebben uitgevoerd wel uit gewezen. Interesse is er ge noeg. Het is nu natuurlijk de vraag hoeveel verpleegkun digen er bereid gevonden kunnen worden om de cursus te geven. Daar hangt momen teel alles van af'. In het Belgische Leuven wordt de cursus momenteel gege ven aan mensen van twaalf jaar. De heer Schraa heeft naar aanleiding van de oplei ding die in Groningen wordt gegeven een verslag gemaakt. Daarin schrijft hij onder meer „Wij hopen dat de ont wikkeling van deze instructie zo zal verlopen, dat geselec teerde EHBO'ers in de gele genheid worden gesteld de technieken te leren met een voor ons land gestandaardi seerde methode met als af sluiting een test. Minimaal moeten twee herhalingsles- sen per jaar verplicht worden gesteld om de verworven kundigheid op een aanvaard baar peil te houden. In de praktijk is het volgens de heer Schraa al gebeurd dat een politieagent dank zij de cursus een slachtoffer van cer. hartinfc.iv_i i..eie<_i. etrate hulp kon bieden. Het initia tief van de Hartstichting, naar Amerikaans voorbeeld, is geweldig. Maar het is de vraag hoe men de uitwerking in de praktijk weet te realise- Minister Ginjaarmoet beleid op gang brengen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4