Meren wij k-huizen op Warmondse grond Kritiek op bestuur 'Schouwenhove' Leic/se agenda Schermen op proef tegen treinlawaai BOUW VAN 471 WONINGEN BEGINT DIT JAAR ers. ijs, geen koek en zopie STAD EN RAND DONDERDAG 4 JANUARI 1979 WARMOND - De Nederlandse Spoorwegen zullen binnen kort langs het deel van de Schiphollijn dat door de be bouwde kom van Warmond loopt op proef geluidscher- men plaatsen. De proef- schermen komen te staan bij het nieuwe viaduct ter hoog te van de Oranje Nassaulaan en langs de Padoxlaan. Het plaatsen van de proef- schermen loopt vooruit op de aanleg van geluidweren- de voorzieningen langs het gehele traject van de Schip hollijn dat door de bebouw de kom van Warmond loopt. Het is de bedoeling dat langs de spoorlijn in Warmond ge- luidschermen - en waar meer ruimte is - geluidwal- len worden aangelegd. De proefschermen worden ge plaatst om bewoners een in druk te geven van de effecten die deze voorzieningen kun nen hebben. De gemeente Warmond zal op korte ter mijn de voorstellen voor de ze geluidwerende maatrege len met de bevolking be spreken. Voor het treffen van geluidwe rende voorzieningen is een bedrag van 4,5 miljoen gul den beschikbaar. Dit bedrag is door het ministerie van verkeer en waterstaat be schikbaar gesteld in de over eenkomst, waarbij de ge meente Warmond de bezwa ren tegen de aanleg van de Schiphollijn introk. LEIDEN - Bewoners van de serviceflat "Schouwenhove" aan de Jan Luykenlaan in Leiden hebben zich gisteravond sterk verzet tegen de nieuwe huurverhoging voor dit jaar. Op een bewonersavond kreeg een bestuursdelegatie van de beherende stichting Zomerland scherpe kritiek op de aangekondigde huurverhoging te horen. De kritiek van de bewoners op het bestuur zorgde voor een heftige bijeenkomst, waarbij een groot deel van de aanwezige bewoners voortijdig vertrok. De vergadering werd onder enig tumult gesloten toen enige bewoners het vertrek van het bestuur eisten. Zoals eergisteren gemeld kanten de bewoners zich tegen de zonder overleg aangekondigde huurverho ging. Volgens de bewonerscommissie is de verhoging te fors en komt het bestuur met de huurverho ging van vorig jaar voldoende uit. Van de zijde van het bestuur verklaarde penningmeester mr. W.R. Becker dat de huur nog altijd 'redelijk' is. De bestuursdelegatie deelde de bewoners de voorlopige hüren mee. De huren worden pas definitief vastgesteld na nader overleg dat de stichting Zomerland volgende maand nog moet voeren met de gemeente Leiden. De bewoners van 'Schouwenhove' kregen gisteren van het bestuur dé aanmaning dat achterstallige huren - een deel weigert de huurverhoging van vorig jaar april te betalen - voor 15 januari over te maken. Bij uitblijven van de achterstallige bedragen zal het bestuur overgaan tot maatregelen, kondigt men aan. WARMOND - Waarschijnlijk zal in de loop van dit jaar worden begonnen met de bouw van het Warmondse deel van de Merenwijk. In totaal gaat het om 471 eengezinswo ningen, waarvan er 98 woningwethuizen. Warmond kan aanspraak maken op tien procent van het nieuwe wo ningbestand. Het overgrote deel van de woningen is bestemd voor Leidse woningzoekenden die wel v enige tijd Warmonder zullen zijn. Het merendeel van de 471 wonin gen wordt namelijk op War- monds grondgebied gebouwd. Destijds zijn de gemeenten Lei den en Warmond overeengeko men dat na voltooiing van de Me renwijk een grenswijziging zal plaatsvinden. Het Warmondse gemeentebestuur wil zo lang mogelijk de touwtjes in handen houden, zodat het er zeker van is dat het uitbreidings plan volledig aan de wensen van Warmond voldoet. "Het gaat ten slotte om een woonwijk die fors oprukt op Warmonds grondge bied. Velen hebben daartegen landschappelijke bezwaren. Vandaar dat we wel wat eisen mogen stellen", zo merkt ge meentesecretaris C. Zoetemelk oP- Zoetemelk schat dat de grenswijzi ging nog wel een jaar of drie zal duren. "Er is immers een wets wijziging voor nodig, die ook de Tweede Kamer moet passeren." Dat betekent dat Leidenaars die in het Warmondse deel van de Merenwijk komen te wonen naar het Warmondse gemeentehuis moeten om bijvoorbeeld hun paspoort te laten verlengen. Maar Zoetemelk tilt daar niet zo zwaar aan. Volgens hem maakt het niet veel uit of je vanuit de Merenwijk door de drukke binnenstad naar het Leidse stadhuis gaat of datje via de Willem de Zwijgerlaan naar Warmond rijdt. De gemeen tesecretaris benadrukt boven dien dat Warmond zijn uiterste best zal doen om de grenswijzi ging zo snel mogelijk een feit te laten zijn. In het verleden heeft de gemeente Leiden daaraan wel eens getwij feld. een jaar geleden was de sfeer tussen de buurgemeenten rond uit slecht. De Leidse wethouder Waal en Warmonds burgemees ter de Vreeze zaten elkaar flink in de haren. Ze beschuldigden el kaar van niet nagekomen afspra ken en financiële voordeeltjes. Inmiddels schijnen de contacten tijdens een informele bijeen komst te zijn verbeterd, dat blijkt ook wel uit het feit dat de buur gemeenten nu overeenstemming hebben bereikt over een verka velingsplan voor het Warmondse deel van de Merenwijk, dat uit eindelijk een capaciteit krijgt van 6000 woningen. Het Warmondse gedeelte bestaat uit een westelijk en oostelijk plandeel dat ge scheiden wordt door een singel met groenvoorzieningen. Het oostelijk deel sluit aan bij de al bestaande bebouwing van de Me renwijk. De twee plandelen zijn ontworpen door verschillende architecten, in de hoop dat er enige variatie in de bebouwing ontstaat. Een sin gel met brede groenstrook moet de Merenwijk voor Warmond aan het oog ontrekken. Over de singel komen twee bruggetjes te liggen, waarover eventueel ook fietspa den kunnen worden gelegd. Bo vendien komt er een brug over dr Groote sloot die de Merenwijk gaat verbinden met het eiland "de Strengen" dat in het Joppe ligt. "De Strengen" is bestemd voor recreatie van Merenwijk- bewoners. De financiële gevolgen van de vol tooiing van de Mereriwijk op Warmonds grondgebied worden bekeken door een ambtelijk werkgroep van de twee gemeen ten. Het ligt in de bedoeling het Warmondse deel voor wat betreft de dienstenverlening (reini gingsdienst, brandweer, politie) direct bij Leiden onder te bren gen. Warmond, dat door een tij delijke vergroting van het inwo neraantal hogere uitkeringen van het rijk zal ontvangen, betaalt voor de taken die Leiden over neemt. Over de hoogte van de bedragen moet nog overeenstemming worden bereikt. Uiteindelijk zal het verificatiebureau van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten bepalen of er sprake is van een "eerlijke" financiële overeenkomst tussen Leiden en Warmond. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café-avond 21-24 uur Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Inv. Bond 19-20 uur. Archi tectenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij ad vies, 20-21 uur Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. v. 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie, saxofoon, Leidse Go- club. 20 uur Apotheken De avond-, nacht- zondags- en nieuw jaarsdagdienst in de regio Leiden, wordt van 29 dec. tot 5 jan. waargenomen door. Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur "s avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedrecepten, van een taxi tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscventrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. g|ijj|||||| LEIDEN - Geen koek- en zopietenten, krakend ijs en de "beste ijsbaan van Europa": dat zijn enkele ervaringen, opgedaan bij een ritje langs bevroren waterplassen en officiële ijsbanen in de randgemeenten van Leiden. Al met al nog vrij weinig schaatsers op de been, met uitzondering van Voorschoten en Warmond waar de belangstelling vrij groot was. Toch wel enigszins teleurstel lend, daar Koning Winter nu ein delijk goed zijn intrede heeft ge daan. Desondanks zorgden vrolijke mu ziek, de gladde ijzers aan, de voet kleurrijke ijsmutsen op de hoof den en zich warmlopende men sen, met op de achtergrond vaak een prachtig winters decor, voor de oude vertrouwde sfeer die rond een dergelijk schaatsgebeu- ren hangt. Met een sleetje het ijs op als je nog te jong bent voor schaatsen. beeld uit Voorschoten) Schaatslust Op de Voorschotense ijsbaan aan de Anthonie van Leeuwenhoek kade waren gistermiddag naar schatting vijfhonderd schaatsers actief. Volgens een lid van de al 22 jaar bestaande schaatsclub zit het er dik in dat men gisteravond de duizendste bezoeker kon ver welkomen, iets wat duidelijk pleit voor de Voorschotense schaatslust. Overigens heeft men goede hoop dat de traditionele Voorschotense kampioenschap pen binnenkort op dit onderge spoten sportveld kunnen plaats vinden. ook in Warmond bij de Poel, waar vroeger het zwembad van deze gemeente was, waren honderden mensen op het ijs. Opvallend was daar de uitstekende conditie van de ijsvloer. Men was druk doende met het in orde maken van de lichtinstallatie, zodat spoedig wedstrijden kunnen plaatsvin den. In andere gemeenten was de ijslaag nog niet al te best. Op de Oegs- geester ijsbaan, met op de ach tergrond kasteel Poelgeest, had de sterke wind, die gepaard ging met hevige sneeuwval, de toe stand van het ijs sterk verslech terd. De gemotoriseerde sneeuw schuiver zorgde daar toch nog voor een goed uitgezet parcours. Een vertegenwoordiger van de schaatsvereniging vertelde dan ook in een vlaag van "winterse opgewektheid", dat we ons op „de beste ijsbaan van Europa" bevonden. Deze gedurfde uit spraak maakte hij echter al weer snel ongedaan door er "in zomer- Vooral de jeugd vermaakt zich op de Miening in Zoeterwoude. t De vijver bij raadhuis De Paauw in Wassenaar: gevaarlijk ijs. se nuchterheid" aan toe te voegen dat de baan op bepaalde plekken erg slecht was. Wedstrijden staan in Oegstgeest ook dan voorlopig nog niet op het programma. Moeite In Leiderdorp viel de belangstel ling nogal tegen. In deze gemeen te heeft de plaatselijke ijsclub heel wat moeite gehad met het verwijderen van de sneeuwlaag. Toch zijn er voor zaterdag wed strijden georganiseerd. De jong ste jeugd (8-15 jaar) komt 's mid dags in actie en zal strijden om de In Memoriam De Lange beker, terwijl deelnemers vanaf 16 jaar om half acht 's avonds sportief strijd zullen gaan leveren, mat als inzet de In Memoriam Kwik be ker. In Zoeterwoude trof men de mees te schaatsers aan, vooral jeugdi gen op de Miening. Slootjes wa ren verder ook in andere gemeen ten wel in trek. Bij het Bos van Krantz in Warmond en op bevro ren waterplassen in de Ganzen- wei en de Kloosterwei van deze gemeente werd ook druk ge schaatst. Ook in Wassenaar werd gebruik gemaakt van slootjes. De grote schaatsplekken zoals bij de vijver achter raadhuis De Paauw bleven daar echter vrijwel leeg. Het ijs van de ijsbaan aan de Backersha- genlaan is meestal erg slecht. Een woordvoerster van de gemeente Wassenaar zei dat de plantsoe nendienst, die zich normaliter bezighoudt met het vegen van de ijsbaan, daar door de drukke werkzaamheden om de wegen sneeuwvrij te maken, nog niet aan toe gekomen is. Als de weersomstandigheden het toela ten wordt daar waarschijnlijk nog wat aan gedaan. Bij de Paauw stonden in elk geval wel vuurrode waarschuwingsbordjes met het opschrift "gevaarlijk ijs". Alles bij elkaar een toch wel matige belangstelling van de mensen in de regio voor het winterse gebeu ren. Wellicht dat een goed door zetten van de vorst, de mensen massaal in beweging zet. Want koek- en zopietenten, die horen er toch echt bij Stoomleiding gesprongen bij vaten vergif LEIDEN - Door het springen van een stoomleiding in een ruimte waar vaten natriumcyanide stonden opgeslagen, heeft de omgeving van de Adler-fabriek aan de Rooseveltstraat in Lei den gistermiddag blootgestaan aan het gevaar dat dit zwaar gif tige blauwzuur in de lucht en in het water terecht zou komen. Bij Adler waarschuwde men met een de brandweer die met ge bruikmaking van perslucht en speciale kleding de ruimte heeft afgesloten. Metingen door de in spectie voor het brandweerwe zen wezen daarna uit dat de na triumcyanide niet aan de lucht was ontsnapt. Afdek-deken vergeten: Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecompiex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30cuur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwij s winkel Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. QylltO ITl brand Advocaten spreekuur Sneeuwschuiven op "de beste ijsbaan van Europa" in Oegstgeest. LEIDEN - Op de Hooigracht in Leiden raakte gisteren rond mid dernacht een personenauto in brand, doordat de eigenaar ver gat voor het starten een deken waarmee hij de motor had afge dekt weg te halen. De brandweer bluste met één straal middel- druk. De auto werd totaal ver nield, de schade bedraagt twee duizend gulden. Politie vindt revolver bij autodief VOORSCHOTEN - De rijkspolitie van Voorschoten heeft gisteren bij een huiszoeking in de woning van een 25-jarige taxichauffeur uit het dorp een revolver en mu nitie aangetroffen. De huiszoeking vond plaats op ver zoek van de Rijkspolitie in Ha- zerswoude, die de man eerder op de dag had geprobeerd aan te houden. De chauffeur reed in een Mercedes door Hazerswoude en negeerde een stopteken van de politie. Er volgde een achtervol ging die uiteindelijk resulteerde in de aanhouding van de man. Hij bleek de Mercedes in Leiden te hebben gestolen. Aanhouding bij kerstboombrand LEIDEN - Diverse kerstboom- brandjes in Leiden, ondermeer op het Lammenschansplein en op de Franchimontlaan, hebben brandweer en politie gisteravond op de been gebracht. Bij het ge beuren op de Franchimontlaan hield de politie twee jongeman nen aan (18 en 19 jaar), die al de hele avond bezig waren omwo nenden overlast te bezorgen. Na een onderhoud op het politiebu reau zijn ze naar huis gestuurd. Rutgershuis FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Belangengroep alleenstaanden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnementf 160,70 Jaarabonnement per post f 232,10 Losse nummers t 0,61 Bij automatische overschry- ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2