ÜTÊF'rf: Hf f Élf JrSSSk r EISEVIERS Minister Pais, financiële be lemmering. '11991 T If am ■- Oud-minister Drees, geen turf of soep. Waarom zou de overheid voor bepaalde goederen en diensten - die nu gratis zijn - geen prijzen in rekening mogen brengen? In het heilsplan van het kabinet- Van Agt-Wiegel, „Bestek '81', werd deze rekening al gepresenteerd. Dat was het meest zichtbaar in de gezondheidszorg, onder meer door „hotelkosten" voor een bepaald bedrag per dag te verhalen bij de gebruiker (een zieke) van een ziekenhuis. Niemand dacht aan het profijt beginsel, omdat die term niet werd gehanteerd in „Bestek '81". Het was minister Albeda van sociale zaken die uit de school klapte en hardop ging denken over de serieuze voornemens van het kabinet om het profijtbeginsel in de praktijk te brengen. Daarbij gaat het om het weer innen van schoolgelden na de leer plichtige leeftijd; een eigen bijdrage in ziektekosten; het laten betalen voor het gebruik van bibliotheken; en de ver hoging van collegegelden. Maar is er werkelijk iets nieuws onder de zon? In de vorige eeuw kwam de pro fijtgedachte al op de proppen. Recentelijker werd het ver dedigd door onder anderen: Drees jr. (DS'70-minister in het kabinet-Biesheuvel), de socialist Vondeling in 1966, de PvdA in 1967, en in het zelfde jaar door het kabinet- De Jong in zijn regerings verklaring. Het profijtbegin sel werd omschreven als een instrument tot het bevorde ren van een doelmatig(er) ge bruik van diensten en goede- Drees jr. heeft zich in zijn publikaties onomwonden verklaard tegen wat hij noemde „het negentiende eeuwse, kille, fiscale profijt beginsel". Dat betrof belas tingheffing die gericht was tegen redelijke inkomens verdeling. Het uitgangspunt was een soort proportionele belastingheffing. Het „moderne, 20e^eeuwse, pro fijtbeginsel", zoals Drees jr. en anderen zich voorstelden, betreft het met beleid laten betalen voor individuele goe deren, verschaft door de overheid of gesubsidieerde instellingen. Hierbij gaat men er wel vanuit dat gestreefd wordt naar redelijke inko mensverdeling door onder meer progressieve inkom- stenbelasting, en door over drachten in geld. Zo krijgen bejaarden aow, en geen turf of soep. De oergedachte daarachter, had te maken met de economi sche orde en de kringloop van goederen en diensten naar de mensen toe. De keuze-vrij heid van de consument door hem via geld in staat te stellen zelf te bepalen wat hij wel en niet kan gebruiken, staat cen traal. Evenals een belasting heffing naar draagkracht, want waarom moet een voet balfanaat als belastingbetaler ook opdraaien voor de ple ziertjes van een „elite" bij jachthavens. En waarom worden de studiekosten van later dik verdienende acade mici afgewenteld op iedere belastingbetaler, zo vroegen Drees jr. en anderen zich af. Er stond hun dan ook voor ogeri een beter en eerlijker gebruik van overheidsvoorzieningen. Het moderne profijtbeginsel heeft namelijk zijn gunstige kanten. De kosten van een produkt moeten toch betaald worden. Ook die van gratis voorgeschotelde overheids diensten. Waarom moeten die altijd maar weer verhaald worden via (hogere) belastin gen, als men er - net als bij elk ander goed - een prijs voor berekenen kan? Bovendien wordt onnodige verspilling en verkwisting afgeremd. Er kan dan doelmatiger inge speeld worden op kostenbe heersing. „Zwaar weer" Men had begin jaren '70 en daarvoor zijn tijd echter niet mee. De bomen reikten toen - nog vóór de oliecrisis - im mers tot aan de hemel? Nu is inmiddels duidelijk gewor den dat die tijd niet meer te rugkomt. „Ombuigen" is thans het toverwoord, ofte wel de broekriem moet aan gehaald worden, door voor taan genoegen te (moeten) met „minder meer". De èènprocents-operatie van de socialist Duisenberg en „Bestek '81" kwamen op ta fel, omdat het „zwaar weer" is In dat ka- 2 glans gege ven aan het profijtbegin sel. Toch is er geenszins bijval voor de plannen van het huidige kabinet. Dat bleek kort gele den nog bij de behandeling van de onderwijsbegroting van minister Pais, toen hij meedeelde dat er gestudeerd wordt op de invoering van een grotere eigen bijdrage in de kosten van het onderwijs. Door diverse kamerfracties werd als reactie het profijtbe ginsel (bij scholing en vor ming) gekoppeld aan het draagkrachtbeginsel. Daar door zou de meer-opbrengst kunnen worden aangewend om kansarmen beter en meer te activeren tot het deelne men aan veelvormige onder wijsactiviteiten. CDA- woordvoerder Van Leijern horst waarschuwde Pais/dat de toegang tot „een basis voorziening" als het onder wijs niet mag worden be lemmerd door financiële bar- Net als bij de behandeling van de rijksbegroting voor sociale zaken, en ook in de voorgaan de jaren, werden weer een paar zaken verward. De oer gedachte van het profijtbe ginsel is toch de keuze-vrij heid van de consument, waarin hij zelf zal bepalen wat voor hem „een basisvoorzie ning" is of „een essentieel goed". Dat kan zijn, het willen betalen voor activiteiten in bijvoorbeeld de welzijnssec tor, maar dat kan ook beteke nen het besteden van geld aan een extra vakantiereisje. Meer geld „Een essentieel artikel", zoals melk en brood, wordt heus wel gebruikt, ook al betaalt de consument er een prijs voor. En als bepaalde bevolkings groepen - de laagste inko mensgroepen - tussen de wal en het schip dreigen te ko men, dan moet men ze eruit lichten en vervolgens wat doen aan hun inkomensposi tie door hen meer geld te ge ven. Het moderne profijtbe ginsel ging immers uit van een redelijke inkomensver deling en een weloverwogen belasting- c.q. subsidiebeleid van de centrale overheid Allemaal goed en wel, zegt bij voorbeeld het Tweede-Ka merlid Jansen (PPR). Hij sig naleert een tendens om eerst het profijtbeginsel in te voe ren, waarna alsnog aanvul lende, compenserende mo gelijkheden kunnen worden aangewend. Jansen vindt dat men vooraf onder meer de in komensongelijkheid moet verkleinen door een scherp gecontroleerd inkomensbe leid en verder door inko menscorrecties bij gesubsi dieerde activiteiten die in hoofdzaak alleen maar de „welgestelden" ten goede komen. Bij het profijtbeginsel gaat het volgens Jansen niet alleen om de maximale keuze-vrijheid van de burgers voor „essen tiële goederen", maar ook om zijn bestedingsmogelijkhe den. Belastingen Wat die bestedingsmogelijkhe den betreft, denkt Jansen blijkbaar dat er aan inko mensbeleid in geld weinig gebeurt. In feito heeft Neder land echter na de Tweede We reldoorlog hoge progressieve belastingen en tamelijk hoge sociale uitkeringen. Er is ge kozen voor hulp in geld, zodat bijvoorbeeld grote gezinnen zelf kunnen beslissen wat ze met de kinderbijslag doen. Verder signaleert Jansen, dat niet iedereen in staat is - be seft - waarom een bepaalde dienst of artikel toch essen tieel is. Het instandhouden van openbaar vervoer bij voorbeeld - met zware over heidssubsidies - is van be lang, omdat anders bepaalde bevolkingsgroepen gedu peerd zullen worden door te hoge tarieven van tram, bus en trein. Verder wordt een poging om de druk op het verkeer, en de aanslag op het milieu, niet of minder te ver groten, helemaal hopeloos. ondervindt overigens in stemming in meer brede kring. De term en de inhoud van het profijtbeginsel geven ook nu aanleiding tot veel politieke strijd. Juist bij zulk een ge voelig onderwerp zou het ka binet niet moeten komen met halfslachtige en niet uitge werkte voornemens. De in trekking van de honderd gul den eigen bijdrage van zie kenfondspatiënten is een veeg teken. Het kabinet heeft moeten erkennen dat er - vooraf - eerst gestudeerd moet worden op een uitge dokterd plan. Het is trouwens niet slim om juist de gevoeli ge gezondheidszorg en de welzijnssector uit te kiezen voor het toepassen van een niet uitgewerkt profijtbegin sel. Parkeerheffing Drees jr. had al aangetoond dat er doelmatiger mogelijkhe den liggen, waarbij de kost voor de baat uitgaat. Hij noemde het laten betalen voor het parkeren van auto's op openbare wegen en stuk- ken grond. Nu al moeten de i tal van overheidsvoorzienin gen betalen (gas, water, elek triciteit, een paspoort, een woonvergunning). De nood zaak tot verdere ombuigingen ligt er. Maar het kabinet moet natuurlijk niet halfslachtig handelen door hardop te denken over de profijtge dachte. Ook minister Albeda kan zoiets beter overlaten aan zijn ambtenaren, en het grote zwijgen over het profijtbegin sel pas verbreken als hij als bewindsman de beschikking heeft gekregen over een so ciaal afgewogen beleidsplan, waarin zichtbaar wordt ge maakt dat hij het écht heeft over de moderne profijtge dachte. Hardop denken is èèn, maar van wezenlijker belang is te laten overkomen dat het profijtbe ginsel niet alleen maar een aanslag op de portemonnee is. Het is de kunst om con creet aan te tonen dat nieuwe arbeidsplaatsen - wat Albeda bedoelde - ook gefinancierd kunnen worden uit particu liere middelen, in plaats van uit de algemene middelen (de belastingen). L/n VRM NEDERLAND Op de voorpagina van Vrij Neder land van deze week weer hoogst onplezierig nieuws over de KLM. Frans Peeters en Feike SalVerda spraken uren lang met de om streden en ontslagen accountant Jos de Wit over "de valse progno ses, de zwarte kas en de illegale praktijken". Over de steekpen ningen die de drie êróte Ameri kaanse vliegtuigfabrikanten aan KLM-ers zouden hebben betaald, zegt De Wit "Het is uitermate moeilijk om vast te stellen wie de werkelijke ont vanger is van de steekpenningen. Het is onwaarschijnlijk dat slechts één functionaris of oud functionaris is omgekocht. Een vlieg tuig aankoop is niet de be slissing van één persoon, dat is een beslissing van meerdere per sonen. Er zijn regeringsfunctio narissen, commissarissen en le den van de directie. In principe is elke sleutelfiguur in deze instan ties kandidaat-ontvanger van steekpenningen. Het is,natuurlijk heel makkelijk in een zwart kas boek maar één naam of code naam te zetten. In het kasboek staat dan alleen Victor Baarn, maar dat kunnen er tien zijn. Vic tor Baarn betekent dan: steek penningen voor vliegtuigle veranties aan Nederland. Dat is het onduidelijke. Het is afschu welijk. Van nu af kun je zeggen: in de top van de KLM zit een rotte plek". Koot en voornamelijk Bie praten over hun avondvullende oude- jaarsprogramma. "Die scène met die makelaar, daar is vrijwel geen woord aan verzonnen. Dat is pre cies de taal die wij te horen kre gen toen we dit jaar wilden ver huizen". Het kleurenkatern bevat het uiterst dramatische verhaal over de "Ondergang van de Arbeider spers". Ooit rolde daar de groot ste krant van Nederland, Het Vrije Volk, van de persen. Het is tien jaar geleden dat het besluit viel de hoofdvestiging van de AP aan het Hekelveld te sluiten, de persen en het gebouw te verko pen en honderden mensen te ont slaan. Voor ieder met een socia listisch hart in het lijf is het een hartverscheurend relaas. Over de groei, de glorie, de slachting en de sloop. Waarom kon de "Rode Burcht" zich niet handhaven? Door zwak manoeuvreren op di rectieniveau, door de geest in het bedrijf die meer op propaganda dan op commercie was gericht, door de formule waarop. Het Vrije Volk rustte niet tijdig te vernieuwen, door verregaande slordigheden waardoor de ge weldige drukorder van de VARA- gids verloren ging. Zeker. Maar volgens VN bovenal omdat het van oudsher gestelde doel, de emancipatie van de arbeiders beweging, was vervuld. "Toen hét grote bindmiddel tussen AP en lezers, de solidariteit, weg viel, bleef er niets over". EM besteedt ruim aandacht aan antwoorden op de vraag wat 1979 ons op sociaal-economisch ge bied zal brengen. Het blad ziet het somber in omdat voor de hele we reldeconomie een verbetering in het evenwicht van de betalings balansen wordt verwacht en de Nederlandse nu juist voor het eerst een tekort vertoont, voor namelijk door de tegenvallende opbrengsten uit de export van aardgas. "We leven ver boven on ze stand". Werken bij het leger is toch popu lairder dan men dacht, zo blijkt uit het artikel "Dringen om ka derfuncties bij de Landmacht". Een dreigend tekort aan kader voor 1982 bracht de Kon. Land macht op het idee jongemannen uit de burgermaatschappij *op te roepen beroepsmilitair te wor den. Voor de ongeveer 400 vaca tures meldden zich meer dan 10.000 sollicitanten. Uit Teheran en Koem berichten Ullman en Butler over "De in eenstorting van het sjah-regime". Volgens EM wil Ted Kennedy Carter in 1980 uit het Witte Huis verdringen: "Ted Kennedy flirt met het Amerikaanse president schap". Over het beruchte inci dent van Chappaquiddick dat al jaren als een dreigende wolk bo ven zijn hoofd hangt, wordt luch tigjes heengepraat. Pierre Huyskens bekijkt in een uit voerige reportage ("Waar blijft de man met de koffie-kar?") de ser vice in en rond de trein. Voorts: "Verzet tegen opslag van radioac tief afval in zoutkoepels neemt toe", "Hoge eisen aan Nederland se NAVO-taak", "De bittere pil van Pais" (sanering muziekon derwijs) en "De Egyptische ko ningsgraven storten in". Het PvdA-kamerlid David van Ooijen, zelf Dominicaner pries ter, maakt zich in HP woest over uitspraken van bisschop Gijsen over abortus. "We worden door hem op één lijn gezet met lust moordenaars. Wanneer dit in En geland was gezegd, had de bis schop zich voor de rechter kun nen verantwoorden". Ook een uitgebreide reportage over ge schiedenis en "benarde toe komst" van de Bloemenhove- kliniek. Het blad vindt dat de kli niek straks ook onder de. nieuwe wet open moet blijven omdat "een heel kwetsbare groep er af hankelijk van is" en omdat de zeer specialistische kennis die er vergaard is verloren dreigt te gaan. Zou men Bloemenhove sluiten, dan zou dat betekenen "dat zulke gecompliceerde in grepen voortaan verricht worden door gynaecologen in ziekenhui zen die daar geen enkele ervaring mee hebben". Nico Haasbroek schrijft in een arti kel ("Wij zijn de junkies die de oorlog verloren") hoezeer de Amerikaanse samenleving nog worstelt met het Vietnam-trau- "De draaideur van de psychiatrie" heet de reportage van Johanneke van Slooten over de tekortschie-, tende nazorg van psychiatrische patiënten, die tegenwoordig door de opkomst van de psychofarma ca veel sneller uit een inrichting worden ontslagen dan voorheen. Emma Brunt spreekt met schrijf ster Ethel Portnoy. "Schrijven is een publieke bezigheid, je brengt iets in de openbaarheid. Daarom kleed ik me met zorg als ik er aan begin". hervormd nederland "Dit kabinet maakt dat ieder voor z'n eigen standje gaat werken", zegt ABVA-voorzitter Jan Dut- man (de grote tegenspeler van minister Wiegel) in Hervormd Nederland. "De geschiedenis van de mensheid heeft aangetoond dat de leus: Ieder voor zich eri God voor ons allen, niet c Kees Waagmeester neemt met Jac ques Janssen en Paul Voester- mans hun proefschrift "De ver grijsde universiteit" door en dan met name de conclusie dat onder studenten de gevoelens van zin loosheid sterk zijn gestegen. "In de jaren zestig en beginjaren zeventig was het voorpagina nieuws wat ze deden. Nu zijn ze nauwelijks interessant meer, er wordt niet meer naar hen geluis terd. In de jaren vijftig vormen de studenten een elitaire groep in hun speeltuin waarin ze experi menteren, in de jaren zestig pik ken ze als elitaire groep bepaalde idealen op die nu nog wel be staan, maar hun ideologisch en maatschappelijk krediet is op. Studenten vormen geen elitaire groep meer. Er gaat nu een golf van kritiek over de universiteiten heen. De samenleving valt de universiteit aanterwijl het vroe ger andersom was". Verden "De zorgen van het Comité voor de rechtsstaat", "Psychiater wordt vaak te vlug ir gescha keld", "Ombudsman is voor vele mensen laatste redmiddel" en "Op weg naar nieuwe vormen van gemeente-zijn". (Het weekblad De Tijd was gisteren nog niet verkrijgbaar). RUUD PAAUW Minister Albeda, hardop denken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15