Feyenoord wil mi meer internationaal contact VRIJ-UIT Wat is er geworden van de Black Power atleten? Leidse schaker Van der Wiel weer naar zege icmntmc Winst EBBC Stephan: „Vooral Scandinavië belangrijk Canadese jeugd klopt Oranje ijshockeyteam WOENSDAG 3 JANUARI 1979 Tien jaar geleden is het al weex dat de stiefkinderen van de Amerikaanse sport, de neger atleten, hun van oudsher ne derige houding lieten varen en tot ontsteltenis van veruit het grootste deel van de natie vurig de kop opstaken. De wereld maakte kennis met Black Po wer in de sport tijdens de Olympische Spelen van Mexico, in de herfst van 1968. De Olympisch kampioen óp de 200 meter, Tommie Smith, en zijn landgenoot John Carlos (brons) verschenen op het ere podium met een zwarte hand schoen aan en toen de Ameri kaanse vlag aan de mast om hoog ging, bogen zij beiden het hoofd en staken de gehand- schoende vuist in de lucht. De foto daarvan werd in .vrijwel alle dagbladen ter wereld afge drukt en iedereen die in die tijd ouder dan 14 jaar was moet het beeld nog helder voor de geest staan. De geheel uit negers bestaande 4x400 m ploeg van de VS (Freeman, Matthews, James, Evans) zorgde kort daarop voor nieuwe opwinding door met zwarte baretten en grimmige gezichten op het ereplatform te gaan staan. Een uitloper van Black Power in de sport beleef den we in 1972 toen de Ameri kaanse 400 m lopers Matthews (goud) en Collett (zilver) uiterst slordig gekleed en zonder enige aandacht de ceremonie aan zich voorbij lieten gaan. Ik moet eerlijk zeggen dat ik geen bewonderaar was (ben) van dat soort demonstraties op zul ke momenten. Zeer zeker behoor ik niet tot de naïevelingen die HAARLEM (ANP) - In de eredivi sie basketbal heren werd gister avond één wedstrijd gespeeld. In Haarlem won het Bossche EBBC van Flamingo's: 93-95 na verlen ging. Bij rust was de stand 38-45 De eindstand was 85-85. In de verlenging scoorde Kees Akerboom met twee strafworpen de beslissende punten. Overi gens begon de wedstrijd ander half uur te laat, omdat EBBC veel vertraging ondervond tijdens de reis naar Haarlem. De wedstrijd BOB-Donar ging zelfs helemaal niet door. Donar kwam veertig kilometer buiten Groningen vast te zitten in de denken dat je sport en politiek kunt scheiden, maar aid je het Olympisch erepodium gaat ge bruiken om het onrecht in de wereld te etaleren dan wordt het natuurlijk een kakelbont circus waar het eind van zoek Tommie Smith Neil Amdur, sportverslaggever van de New York Times, heeft onlangs de belangrijkste figu ren van de Black Power uit die tijd opgezocht om te kijken wat er van hen is geworden. Als belangrijkste man van de be weging werd Tommie Smith be schouwd. Hij is nu 34 jaar, stu deerde af in de sociologie en werkt als leraar lichamelijke opvoeding en atletiekcoach in Califomië. De Olympisch kam pioen van 1968 komt uit het in terview naar voren als een nog steeds) zelfverzekerd man, die het rumoer in zijn leven heeft overwonnen. De beschuldiging van vele Amerikanen (ook nu nog gedaan) dat hij met zijn houding de vlag en het volkslied van zijn land beledigde, legt hij rustig naast zich neer. 'Ik beledigde de vlag niet, ik éér- de hem door op te staan en mij te verzetten tegen een stuk on rechtvaardigheid. We waren atleten van grootformaat, men verwachtte zo ongeveer alles van ons. Maar omgekeerd gaf de Amerikaanse maatschappij ons niets terug. Geen redelijk werk, daardoor geen ontspan ning We moesten zelf maar zien hoe ons kostje bij elkaar te scharrelen. En als je dan naar de blanke topatleten keek, met hun aantrekkelijke banen, hui- Tommie Smith en Jc los. Black Power in 1968. zen en auto's dan dacht je: hoe is dat nou toch in godsnaam mogelijk. Wat ik in Mexico City deed was iets dat ik voelde dat ik moest doen. Het was niet iets dat me was opgedragen. Ik wilde ermee uitdrukken dat ie dereen recht heeft op een be hoorlijke plaats in het leven" Het optreden in Mexico en Mün- chen heeft bij de meeste Black Power atleten geleid tot een soort sociale chaos in hun leven, niet eventjes maar gedurende vele jaren. Bruce Ogilvie, hoogleraar psychologie aan de San Jose State Universitydie langdurig met hen heeft ge sproken is van mening dat de meesten er een hogere prijs voor hebben betaald dan ze eigenlijk konden opbrengen Ze werden heel lang met de nek aangekeken, kregen het nóg moeilijker om geschikt werk te vinden. Van de zeven man met wie Amdur sprak, had er maar één zijn huwelijk in stand kun nen houden. Frustratie, verbittering, woede. Maar als ze terugkijken op 1968 overheerst toch een gevoel van trots. Wat men hen ook naar het hoofd heeft gegooid, veler ogen zijn opengegaan, hun daad heeft iets in beweging gebracht, er is intussen het een en ander verbeterd. Werk Zelf lijken ze ook de zwaarste tij den achter de rug *e hebben. Ze hebben zo te zien te langen leste behoorlijk werk kunnen krij- 9enVrijwel allemaal zijn ze betrokken bij het opleiden van jongeren. Dat ontroert me dan. Smith als le raar, Carlos leidt een jeugd programma in Los Angeles, Matthews werkt voor een pro ject tegen kindermishandeling Larry James, jarenlang zeer verbitterd, heeft ook een sport- functie in het onderwijs. In zijn reactie bespeur je nog wat res sentimenten. "Pioniers krijgen het nu eenmaal het hardste te verduren. Ze plukken niet echt de vruchten van de doorbraak die ze hebben bewerkstelligd. Ze maken het pad vrij - voor het betere leven van anderen" Smith vindt dat er nog een zeer lange weg te gaan is en hij is niet optimistisch. Negerstem men worden nauwelijks nog gehoord. Er is geen Black Po wer in de jaren zeventig, geen vervolg. "Zwart-zijn in deze maatschappij is tegenwoordig iets zeer abstracts. Niemand weet meer wat er in het hoofd van de zwarte mens omgaat omdat er zovelen zijn die het niet echt wat kan schelen. Er zijn te veel andere dingen die het denken beheersen: belas ting, geldontwaardingoorlo gen in andere landen. De verbe tering van de rassenzaak wordt geblokkeerd door ingrijpende gebeurtenissen in het gewone leven". Het wachten is op nieuwe impul sen. Smith zegt bereid te zijn weer de hand aan de ploeg te slaan. Maar vooroplopen kan hij niet meer. Individuele acties acht hij trouwens toch zinloos. Er is aanzienlijk meer nodig dan een omhooggestoken zwar te vuist om de zaak weer in be weging te brengen. Heiden Toen de Amerikaan Eric Heiden in 1977 wereldkampioen schaatsen werd, zowel bij de sprinters als de all-rounders, was dat voor velen het bewijs dat schaatsenrijden nog een onderontwikkelde tak van sport was. Een Amerikaanse jongen van 18 jaar die met een paar schaat sen, wat schema's van zijn trainster en een rugzak in Eu ropa werd neergelaten en met een de wereldtitel veroverde, ja dat toonde wel aan dat de man talent had, maar voor alles was het toch de bevestiging van de onrijpheid van die sport. Bij andere, hoog ontwikkelde tak ken van sport zou zoiets niet mogelijk zijn. Nu vergaten de mensen die zo re deneerden dat Heiden bepaald niet zo maar uit de lucht was komen vallen. In 1976washij al als vijfde geëindigd. Wat was er dus gebeurd: hij had zich in één jaar opmerkelijk ontwikkeld. Niets meer, maar natuurlijk ook niets minder. Daarna heeft iedereen zich min of meer bij de meerderheid van Heiden neergelegd. Zo van: je doet nou eenmaal niets tegen zo'n 18-karaats natuurtalent, dat alles zo uit de mouw schudt. Niemand van de trainers ging na wat die Amerikaan nu ei genlijk deed, men bleef (blijft) maar koekeloeren naar de Noorse goeroe Tenman, die zo'n beetje wordt beschouwd als de kruising van een wonderdokter en een goochelaar. Tenslotte werd het een tweetal schaatsenrijders toch te bar. De Volkskrant van afgelopen za terdag meldt in een zeer inte ressant stuk van Ronald ten Brink dat Sies Uilkema en de Noor Frode Roenning afgelo pen zomer hun vakantie in de VS. hebben gecombineerd met een aantal werkbezoeken aan Heiden in Madison. Het tweetal is zeer geïmponeerd terugge komen. De Amerikaan mag dan een groot talent zijn, het is hem zeker niet komen aan waaien. Dat sprookje kan met een de wereld uit. Hij traint vooral in de zomermaanden zeer hard. "Fanatieker, vaker en zwaarder dan wij", aldus Uilkema. "Zo'n vijf uur per dag". Hij blijkt al van zijn 14de jaar af zo intensief bezig te zijn. Een grote kamer in het huis van de Heidens is ingericht als gymnastiekzaal. Daar hebben Eric en zijn zuster Beth de mo dernste apparatuur bij de hand. Vlakbij ligt een atletiek baan en voor het zwaardere Door Ruud Paauw loopwerk zijn er de heuvels in de directe omgeving. Zijn trainster komt elke week over om de werkschema's met hem door te nemen. Heiden is bijna full-time met zijn sport bezig. Studeren doet hij in de uren die overblijven. Afrondend: het succes van Hei den heeft niets te maken met een eventuele onderontwikkeldheid van de schaatssport. Hij heeft zijn talent ontwikkeld door er eenvoudig keihard voor te wer ken. Niet meer Wat niet meer zou hoeven in 1979: "Ik moest hem wel neerleggen, wat kon ik anders doen". "We spelen geheel en al op de coun ter", "Hondelul""Vuil? Wel nee,dat was gewoon een profes sionele aanpak", "We hebben de nxd bekwaam vastgehouden" "De scheidsrechter voelde de sfeer van de wedstrijd niet aan", "Resultaatvoetbal""In graven", "Spelen op een punt" "We waren onvoldoende gemo tiveerd", "Dikke zak stront" "Kant aan m'n broek" GRONINGEN (ANP) - John van der Wiel heeft gisteren tijdens het schaaktoernooi om het Europees juniorenkampioenschap in Groningen zijn partij voor de elfde ronde tegen de Deen Erik Pedersen met zwart gewonnen. Hij bezet met nog twee ronden te spelen de eerste plaats op de ranglijst met negen punten. Tweede is de Sowjetrus Sergej Dolma- tov, die met wit de Pool Marek Hawelko versloeg. Dolmatov, die in de eerste ronde al remise speelde tegen Van der Wiel, heeft een half punt achterstand. De resultaten van de partijen voor de elfde ronde zijn: Pederson (Den) - Van der Wiel (Ned) 0-1, Dolmatov (Sov) - Hawelko (Poo) 1-0, Petursson (IJsl) - Plaskett (Eng) 1-0, Nikolic (IJsl) - Vaelkesalmi (Fin) 1-0, Karolyi (Hon) - Gazik (Tsj) 0-1, Tiller (Noo) - Muir (Sch) remise, Levacic (Fra) - McCarthy (Ier) 1-0, Swoboda (Oos) -Mateu (Spa) remise, Zimmermann (Bel) - Grinberg (Isr) 0-1De Boer (Ned) - Neunschwander (Zwi) remise, Arnolds (Wdl)-Dos Santos (Por) 0-1, Hessenbruch (Lux)- Cramling (Zwe) 0-1, Ratti (Ita) - Yurtseven (Tur) rémise, Natsis (Gri) - Heaven (Wal) 1-0. Stand aan de kop: .1. Van der Wiel 9 punten; 2. Dolmatov (Sov) 8,5, 3 Petursson, Nikolic en Plaskett allen 7 r"lz3 W' •j r T¥ Sterr ff S®Jg* Beeld uit het ijshockeyduel Sowjet-Unie-Tsjechoslowakijede confronta tie die in feite de finale van het WK-ijshockey voor jeugdteams had moeten worden. Hier scoort Vladimir (lOf de eerste goal voor de Sowjets. ROOSENDAAL (ANP) - Het Nederlands ijshockeyteam heeft gister avond in Roosendaal met 4-6 verloren van het Canadese jeugdteam Saint John Warriors. De periodestanden waren 2-2; 1-2 en 1-2. Voor Nederland scoorden Brian de Bruyn, Larry van Wieren, Frank Soldt en Jack de Heer. Het team van Hans Westberg had in dit duel gedurende acht minuten een numerieke meerderheid waarvan even wel niet werd geprofiteerd, omdat het 'power play' te zwak was ver zorgd. In de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey voor junioren teams hebben Zweden en de Sowjet-Unie zich gisteren in Karlstad geplaatst voor de finale. Zweden won met 5-2 van Finland, terwijl de Russen Tsjechowakije niet verder dan 2-2 lieten komen. Verder hield Canada de Verenigde Staten er met 6-3 onder en hadden de Westduitsers geen enkele moeite met Noorwegen: 6-0. Tijdens deze confrontatie raakte de Noor Stephen Foyd bij een vecht partij gewond. Hij kreeg met een stick een klap op het hoofd en moest de wond in het ziekenhuis laten hechten. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het management van Feyenoord streeft naar een zo optimaal mo gelijk contact met landen, waarmee in het ver leden niet of nauwelijks werd zakengedaan. Di recteur Peter Stephan zei dat gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie op de tweede dag van het jaar van de stichting Feyenoord. Keegan Op 13 mei, onmiddellijk na afloop van de competitie reist de Rot terdamse eredivisieclub daartoe Kevin Keegan, de Europese voet- Zuid-Amerika, Uruquay, Brazilië en Surinarhe een viertal wedstrijden wordt ge speeld. Stephan: "Maar ook de contacten met de Scandinavische landen zullen worden aangehaald. Wij hebben hier al een twaalftal balier van het jaar, heeft nog geen beslissing genomen over het verlengen van zijn contract bij Hamburger SV. Günter Netzer, de manager van de Bundesli- gaclub, schat de kans op vijftig procent. "We spreken voortdu rend met Keegan", zei Netzer. Noorse trainers in de leer gehad Volgens Netzer heeft Keegan tiÊfr Peter Stephan subsidie krijgt momenteel loopt i zoek van Ove Kindvall een Zweedse ausputzer stage. Een zekere Carl Enquist van Atvida- berg, op wie we voorlopig een op tie nemen. Doel is om zoveel mo gelijk goede relaties op te bou- Peter Stephan zegt dat een inten sievere manier van zaken doen noodzakelijk is geworden nu met name het PvdA-gedeelte in het Rotterdamse college van B en W de deur naar gemeentelijke sub sidie aan het betaalde voetbal in de Maasstad heeft dichtgegooid. Eerder al leverden de voorzitters Sparta en Excelsior, Van Rijn en Bontenbal ernstige kritiek aan het adres van de gemeente Rot terdam. Het toernooi van Feyenoord zelf zal in 1979 worden gehouden op vrijdag 10 en zondag 12 augustus. Naast de organiserende vereni ging zullen nog drie clubs mee- orig jaar vond het toernooi twee weken voor het begin van de Ne derlandse competitie plaats en het toernooi in Amsterdam een week daarna, dit keer zijn de rol len omgedraaid, eerst Amster dam, daarna Rotterdam en een week later de eerste competitie ronde in het Nederlandse betaal de voetbal. biedingen uit Amerika gekregen, die hem het vijf- of zesvoudige van zijn huidige jaarsalaris bij HSV (ongeveer'420.000 mark) in het vooruitzicht stellen. "Dat kunnen wij niet betalen", stelde de manager. De Engelse interna tional heeft laten weten dat hij wel bij HSV wil blijven als de club dit jaar kampioen van West- Duitsland wordt. Daar wil de club echter niet op wachten. Een glimlach kon er bij de Tsjechische skispringer Jozef Samek f midden) best af, nadat hij gisteren de traditionele schansspringwedstrijd in Garmisch Partenkirchen had gewonnen. De Joegoslaaf Bog dan Norcic (links) en de Fin Pentti Kokkonen (rechts, hij werd derde) delen in de vreugde. \0/£W£/?//-r- S/MOM S. f l/OX>Z/TT£g SM/VffiÓOS 1 O/WO IPW J MPP'E /6Afc>6 Sr££DS P£& (%AMO J/MOMS I MP 6£7E*ay S/V&?ZOOSP OP !/P#C> /CCJA/m/

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9