Openbare leven in de war door aanhoudende kou op .Verdeel woningen andere manier' VOORLOPIG GENOEG GAS EN STROOM Falende gasafïoer werd fataal Advies aan minister: Vreemd verschijnsel was kosmische steen 'n Ei hoort erbij Minder misdaad in hoofdstad WOENSDAG 3 JANUARI 1979 AMBT-DELDEN (ANP/GPD) - Een uitgebreid onderzoek van politie en technische deskundigen heeft gisteren uitgewezen dat de vier kinde ren uit het Ambtdeldense ge zin Kleinsman en hun oma, mevrouw Hollink, zondag (oudejaarsdag) om het leven zijn gekomen door koolmo- noxyde. Ook het echtpaar Kleinsman en twee van hun kinderen, die in een ziekenhuis zijn opgeno men, hebben een grote dosis van het giftige gas binnenge kregen. De toestand van me vrouw Kleinsman omschrijft de politie nog steeds als zorgwekkend. Samenloop Dat de boerderij van de familie Kleinsman zo veel koolmo- noxyde bevatte kwam vol gens de experts door een uit zonderlijke samenloop van omstandigheden. Zij hebben ontdekt dat de kachel van de centrale verwarming, die zich op de begane grond in de bij keuken bevindt, in de nacht van zaterdag op zondag niet meer goed brandde. Dat was naar de mening van de tech nici een gevolg van de sneeuw en de harde wind waardoor de afvoer niet meer werkte. Gas sen kwamen daardoor in de woon-en slaapvertrekken te recht. Waarschuwing „Elk gasapparaat, of het nu om een ketel voor de centrale verwarming, een geiser of een kooktoestel gaat, is in princi pe volkomen veilig. Voor waarde is wel dat men aan de voorschriften voldoet en dat de apparatuur goed wordt onderhouden" Dat zegt de heer J. Klein Geb- bink, hoofd van de afdeling public relation en voorlich ting van de Openbare Nuts bedrijven in Enschede naar aanleiding van de tragische gebeurtenissen in Bentelo en Hardenberg. Dat onderhoud moet minstens één keer per jaar plaats heb ben, maar nog belangrijker is dat ze voldoen aan de voor schriften. Klein Gebbink: „In deze dagen van strenge kou en felle wind hebben'de men sen de neiging om alles wat tocht of kiert dicht te stoppen. Dat wil dan ook wel eens de ventilatieopening zijn in de ruimte waar met gas wordt gestookt. Zo'n opening is be langrijk voor de aanvoer van zuurstof, en die zuurstof is weer nodig om het gas vol doende te laten verbranden. Is er gebrek aan zuurstof, dan ontstaat koolmonoxyde. Nou is dat normaal niet zo'n probleem, als de afvoer goed is, verdwijnt het wel. Maar als er wel wat aan schort dan blijft het hangen, en zoiets moet ook in Bentelo het geval zijn geweest" Boosdoeners Vooral een goede afvoer is dus erg belangrijk. Losgeschoten afvoerpijpen, maar ook lek kende schoorstenen, zijn gro te boosdoeners. „Neem de gaskachels", aldus Klein Gebbink, „dat zijn vaak appa raten die er al tien, twaalf jaar staan en waar niemand verder naar heeft omgekeken. Hoe gemakkelijk raakt zo'n toe stel niet los van de afvoer als er bijvoorbeeld een kind op gaat zitten. Er zijn zoveel mo gelijkheden dat het allemaal niet meer zo goed zit. Daarom is het onderhoud jaarlijks ook zo belangrijk, want de appa ratus moet steeds goed wór den schoongemaakt. Hoe meer vuil, hoe meer kans op de vorming van koolmo noxyde" DEN HAAG (GPD) - De gas- en elektriciteitsinstanties, verant woordelijk voor een groot deel van de nationale energievoorzie ning, melden dat zij geen problemen hebben in deze perio de van felle kou. Uiteraard is nu het verbruik wel hoger dan nor maal, maar bij de aflevering doet zich geen stagnatie voor. Matig heid wordt te allen tijde aanbe volen, maar voor tekorten is men alleen bang wanneer het streng blijft vriezen. Ons aardgas stroomt nu elke dag met nog grotere hoeveelheden door het buizennet. Op oude jaarsdag werd een record bereikt voor 1978 met een afgifte op die dag van 412 miljoen kubieke me ter. De harde wind was hieraan mede debet. Het absolute record, 414 miljoen kubieke meter op één dag (vele jaren geleden), werd nog net niet bereikt. De Gasunie was voorbereid op hevige kou en heeft geen bijzondere maatrege len moeten i Problemen voor de Randstad, waar jarenlang op een extra reserve- voorziening moest worden ge wacht, die vooral bij felle kou moet dienen, zijn Deze extra voorziening, in de vorm van een buffervoorraad op de Maasvlakte, is vorig jaar klaargekomen. Deze reserve werd op oudejaarsdag „bijgezet", zoals dat heet en helpt sedertdien de levering voor het Westen op peil te houden. Zoveel mogelijk temperen heeft zin met het oog op de gasrekening, aldus-de Gasunie in Groningen. Maar al te veel, zoals uit meldin gen blijkt, is ook niet verstandig, omdat bij volledig uitschakelen tijdens afwezigheid met strenge vorst radiatoren kunnen bevrie zen. Aanbevolen wordt de pomp van de cv-installatie te laten draaien, evenals het instellen van de thermostaat op lage stand. Ook het aloude advies „gordijnen dicht" geldt nog altijd. De elektriciteitsvoorziening ver loopt bevredigend, afgezien van enkele kleine, plaatselijke sto ringen, zo melden de Arnhemse Instellingen van de Elektrici teitsbedrijven. Er is in ieder geval brandstof voldoende - olie voor een paar maanden -, in noodge vallen kan op aardgas worden omgeschakeld. Het verbruik is nu ongeveer 5 procent meer dan normaal, vooral omdat er meer verlichting brandt. Voor de produktiecapaciteit (totaal vermogen in ons land ongeveer 14.000 megawatt) betekent dit dat tussen de 200 en 300 megawatt meer is ingeschakeld. Als de kou lang duurt zal daardoor de ver- bruiksstijging in dit jaar worden beïnvloed Wat vorig jaar betreft, de zogenaamde maximale belas ting, de gemiddelde benodigde produktiecapaciteit, lag toen 6 procent hoger dan in 1977, dat is 9300 megawatt. Praktisch de enige last die de afge lopen dagen door harde wind ontstond was het zogenaamde „lijndansen". Dit betekent dat hoogspanningskabels „in galop' komen, elkaar raken en voor kortsluiting zorgen. Vermoed wordt dat dit verschijnsel mede door vastgevroren sneeuw ont stond, waardoor lijnen soms een soort „vliegtuigvleugelprofiel" krijgen. Dit euvel deed zich voor al in vlakke gebieden, zoals de Flevopolders, het noorden van het land en sommige delen van Noord-Holland. Maar de ver bruikers hebben er in het alge meen niets van gemerkt. moesten lang wachten op de perrons omdat ook de NS te lijden DEN HAAG (GPD) - De manier waarop de over heid probeert om wonin gen zo eerlijk mogelijk te verdelen, het zogenaamde anti-speculatiebeding, is Dè overheid streeft met regels uit het burger lijk recht, regels die gelden voor de betrekkingen tussen burgers onderling en waarbij men alleen in beroep kan gaan bij de recht banken. derzoeken of wettelijke bepalin gen gemaakt kunnen worden om de prijzen van huizen in het hele land in de hand te kunnen hou den. DEN HAAG (GPD/ANP) - De winter heeft het leven in ons land op de eerste werkdag van het nieuwe jaar danig ontregeld. Treindiensten en luchtverkeer kampten gis teren met ernstige ontregeling van dienstroosters, veerdiensten werden, tijdelijk, uit de vaart genomen, terwijl zich op de wegen - die in het gehele land slecht tot niet berijdbaar waren - vooral in de ochtend- en avondspits lange files vormden. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich vrijwel nergens voorgedaan. De aanhoudende vorst leidt vrijwel vanzelfsprekend tot gissingen rond een mogelijke Elfsteden tocht. Met het oog daarop heeft het provinciaal bestuur van Friesland een algeheel vaarver- bod afgekondigd. Slechts de twee grote kanalen, Prinses Mar grietkanaal en het Van Harinx- makanaal zijn van dat verbod uitgezonderd, evenals de toe- gangsvaarwegen tot Sneek en Leeuwarden. Helikopter De Koninklijke Luchtmacht heeft de districtsgeneeskundige dienst in Ede helikopter-hulp toege zegd, indien ambulances door de sneeuw niet tijdig ernstige on gelukken kunnen bereiken. In het centrum van Ede is een ter rein dichtbij het ziekenhuis ge schikt gemaakt als landings plaats voor de helikopters. De gemeente Ede bestrijkt een groot deel van de Veluwe, waar de wegen momenteel uiterst moeilijk te berijden zijn. De Ede- se geneeskundige dienst heeft i publiekrech- geen juist middel. Het an ti-speculatiebeding wordt door sommige gemeenten gebruikt om speculanten te weren. Het beding houdt ïn dat mensen die een zojuist gekocht huis weer willen verkopen hiervoor een boete krijgen die kan oplopen tot twee derde van de waarde van het huis De Raad voor de Volkshuisvesting, RAVO, ageert tegen het anti-spe- culatiebeding in een advies aan minister Beelaerts van Blokland van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De raad vindt onder meer dat de overheid goed moet bekijken aan wie bouw grond wordt uitgegeven. Verder vindt de raad het onjuist dat de zo eerlijk mogelijke verdeling van woonruimte wordt nage- telijke regeling moeten treffen, vindt de RAVO. Het voordeel hiervan zou zijn dat degene die als speculant wordt beschouwd in beroep kan gaan bij een demo cratisch gecontroleerd orgaan, zoals gedeputeerde staten. De raad voor de volkshuisvesting zegt ook dat het effekt van het beding zeer beperkt is. De be scherming van de eigen inwoners en het beschikbaar houden van goedkope woonruimte vinden volgens de raad in de woonruim- tewet 1947 een veel beter instru ment. De raad adviseert de minister de gemeenten er op te wijzen dat de normen die worden toegepast in bepalingen welke de verkoop re gelen (uitzondering van prijs) ook kunnen worden neergelegd in hun woonruimteverordening. Deze normen kunnen dan ook worden gehanteerd bij het verle nen van een woonvergunning aan de koper van een woning met een koopsom van minder dan 270.000 gulden. Boven dit bedrag is geen woonvergunning vereist. De raad schrijft dat de bewindsman de gemeenten, waar nog niet geèist mag worden dat de aan vrager economisch gebonden is, nogmaals kan meedelen dat zij kunnen verzoeken deze be voegdheid toegekend te krijgen. De raad adviseert tot slot te on- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Het vreemde lichtverschijnsel dat zondag avond door een groot aantal men sen werd waargenomen, was vol gens het Sterrekundig Instituut in Utrecht een stuk steen uit de kosmische ruimte. Dit heeft prof. dr. C. de Jager van het instituut gisteren meegedeeld. De vuurbol die op oudejaarsavond, iets na acht uur, boven Nederland verscheen, bewoog zich van noord naar oost en liet een spoor van vonken achter. Dit indruk wekkende verschijnsel wordt, volgens professor De Jager, ver oorzaakt doordat een stuk steen uit de kosmische ruimte de aarde nadert met een snelheid van vele tientallen kilometers per secon de. Wanneer de steen in de hoge atmosfeer komt, wordt de lucht ter plaatse tot licht geven ge bracht als gevolg van de hoge snelheid van het binnendringen de voorwerp, aldus professor De Jager. Het Sterrekundig Instituut deelt mee dat dergelijke verschijnse len vrij geregeld voorkomen, maar slechts zelden boven ons land te zien zijn. Het lichtverschijnsel werd, volgens de meldingen, alleen boven de grote rivieren gesignaleerd. Ver scheidene mensen zeiden het verschijnsel ongeveer twintig se conden te hebben gezien, ande ren spraken van drie minuten. LONDEN (UPI) - Olga Deterding, 49, die toen zij tien jaar t miljoen gxdden erfde, en de rest van haar leven doorbracht met het vergeefs zoeken van geluk, stierf met oudejaar te middernacht met een glas champagne in de hand toen zij in Londen een toast uitbracht op het nieuwe jaar. Olga Deterding, wiens vader het rijk van Royal Dutch Shell Oil vestigde, zakte op een nieuwjaarspartij in een club in Mayfair ineen. Er is een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Als jonge vrouw was zij zes jaar lang verpleegster in de leprakolonie van drAlbert Schweitzer in Afrika. Er is veel gepubliceerd over twee roman ces. maar zij trouwde niet. Vrienden zeiden dat het leven haar niet meer zo interesseerde. "Zij had alles behalve iemand om van te houden en zag erg tegen weer een jaar op", zo zei een van hen. ook haar ambulances, evenals in andere delen van het land, uitge rust met spijkerbanden en sneeuwkettingen. Tevens is een terreinauto geschikt gemaakt voor vervoer van gewonden. On danks deze maatregelen acht de dienst het verstandig bij voorbaat de hulp in te roepen van de luchtmacht. Op alle Nederlandse vaarwegen is de ijsbezetting gisteren overigens sterk toegenomen. Het meren deel van kanalen en vaarten is moeilijk tot niet bevaarbaar. Op het IJsselmeer kwam gisteren voor het eerst sinds 15 jaar weer een ij breker in actie om doorvaart te forceren voor onder meer schepen met gevaarlijke stoffen die niet langer in de haven van Amsterdam mochten blijven lig gen. Het winterweer zorgde op Schiphol voor een chaos. Ruim een derde van het aantal vluchten dat was gepland moest worden geannu leerd, terwijl 36 toestellen met vertraging vertrokken. Sneeuw en windkracht 8 zorgden er ook voor dat een beperkt aantal vlieg tuigen niet op de luchthaven kon landen, maar moest uitwijken. Ook het openbaar vervoer heeft last gehad van de winter. De spoor wegen hadden het extra druk, omdat veel reizigers die normaal met de auto gaan, zich in verband met de barre weersomstandighe den tot de NS wenden. Stuifsneeuw Het treinverkeer ondervond grote hinder van stuifsneeuw die bij sommige treinen zelfs kortslui ting in de motor veroorzaakte. Door het slechte zicht lagen de snelheden bovendien lager dan gebruikelijk. Wissels raakten on klaar door sneeuwval en vorst. Ontkoppelen van treinstellen bleek soms niet meer mogelijk. Deuren gingen niet meer open of dicht. Ook de streekbussen ondervonden in vrijwel het gehele land ernstige vertragingen. Op de zwaar on dergesneeuwde binnenwegen was langzaam rijden - zo er al ge reden kon worden - het parool. De Afsluitdijk was gistermiddag niet langer berijdbaar, evenmin als de route Enkhuizen-Lelystad. Op diverse trajecten werden ex tra diensten ingezet om de "ga ten" in de dienstregeling te dich ten. Het barre weer maakt overigens het binnenlands vervoer duurder, aldus het NOB. Volgens een be paling mag het vrachtwagenver- voer bij sneeuw en gladheid een extra toeslag in rekening bren gen. Wegens de verhoogde kans op schade mogen de Rotterdam se taxichauffeurs van hun ge meentebestuur een gladheids toeslag aan hun klanten bereke- Door de verminderde aanvoer stijgt de prijs van wintergroenten als spruiten, boerenkool en prei met sprongen. De enige wintergroen te die nu nog goedkoop is is rode- kool. Op diverse veilingen kwam de prijs niet boven een kwartje uit. Inmiddels hebben schaatsfabri- kanten en -importeurs het druk met de vele bestellingen die zy moeten verwerken. Vrijwel ner gens is echter sprake van een stormloop. Ondanks de goede verkoop zijn er op veel plaatsen behoorlijke voorraden. Uit het hele land komen meldingen over bevroren watermeters en binnenleidingen. Het meest blij ken vrijstaande woningen en boerderijen op het platteland aan dit euvel te lijden. AMSTERDAM (ANP) - Een voorlopige beschouwing van de misdaadcijfers over 1978 in Amsterdam geeft een geringe teruggang of op zijn minst een stabilisering te zien. Door krachtig optreden van vooral de narcoticabrigade van de Amsterdamse politie hield de hoofdstad op heroïnecen- trum nummer één te zijn. Dit merkte hoofdcommissaris Th. Sanders vanochtend op in zijn nieuwjaarstoespraak voor het Amsterdamse poli tiekorps. Drugs Sanders haakte daarbij in op met name de rol van bepaalde buitenlanders. "Hun verwij dering werkte zeer bevrij dend. vooral ten aanzien van de handel in hard drugs". Hij acht het van groot belang om ten behoeve van de misdaad bestrijding streng toezicht te doen houden op de aanwe zigheid van illegale buiten landers in de stad. Er bestaat volgens hem een onvoldoen de inzicht in de door buiten landers begane criminaliteit van de ruim elfduizend per sonen die voor een misdrijf werden aangehouden, waren er ruim 2400 buitenlanders. Ondanks die vermihdering van criminaliteit blijft de Am sterdamse politie voor gigan tische problemen staan, vol gens Sanders. "Wat betreft het gevoel van onveiligheid, het vandalisme in buurten, op sportvelden en dergelijke, wordt al heel vlug de verwij tende vinger in de richting van de politie gestoken. Wij onttrekken ons niet aan onze verantwoordelijkheid, maar wijzen ook op de medeve rantwoordelijkheid van de hele gemeenschap", aldus Sanders. Taak Hierbij kwam ook de taak van de politie ter sprake. De hoofdcommissaris vindt de bewaking van vooral buiten landse vestigingen tegen aanvallen van terroristische aard geen taak voor een bur gerlijk politie-apparaat. Vol gens Sanders zijn bewape ning, beveiliging, opleiding en persoonlijke instelling van de politiefunctionaris hieraan niet aangepast. Het aantal klachten over poli tieoptreden daalde aanzien lijk: in 1977 waren dit er 228 en het vorig jaar tot half no vember 166. Van de 93 afge dane klachten waren er vol gens Sanders 23 gerechtvaar digd. Hij zei het wel te betreu ren dat het hier in enkele ge vallen ongerechtvaardigd ruw optreden van de politie betrof. "Gewoon menselijke fouten kunnen acceptabel zijn. Ongerechtvaardigd ruw optreden is dat nimmer", al dus de hoofdcommissaris.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7