DE ATOOMKERN ADEMT 'Een ware vrien PUBLIEK Wie was lift mijn er... Katwijker John Visser Groninger onderzoekers geven stoot tot ontdekking PAGINA 4 DO-ST WOENSDAG 3 JANUARI 1979 door Herman vain Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Op de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Alphen is Piet van Heynin- gen (foto) gisteravond weer druk aan het filmen geweest. Het waren de eerste meters film voor het zeventiende journaal over Alphen. Van Heyningen heeft ook alle vo rige gemaakt. In die jour naals is te zien wat voor be langrijks zich in een bepaald jaar in Alphen heeft afge speeld. De dorpsfilmer Van Heyningen, die voor zijn werk van de gemeente een kleine vergoeding ontvangt, heeft het in 1978 wel erg druk gehad. Het zijn er in totaal 25 gewor den, terwijl het gemiddelde ligt op 15. Daardoor heeft hij nu ook veel meer tijd nodig voor de montage. Hij ver wacht dat hij daar pas in april van dit jaar mee klaar zal zijn. Tot zolang zullen de Alphenaren dus op de pre mière moeten wachten. Het journaal 1978 zal ook aan zienlijk langer zijn dan in voorgaande jaren, toen de afdraaitijd rond een uur lag. Daar komt nu minstens een half uur bij. In een flat aan de Hoor- neslaan in Katwijk klinkt bijna elke nacht op twee hoog het gera tel van een electrische schrijfmachine. De man achter de door een piepklein schemer lampje beschenen knoppen is John Vis- ser. Op de over de ma- chjnerol voortschui- vende witte vellen pa pier stoeit hij met woorden en zinnen, de kommer en kwel op de ze wereld als rijke in spiratiebron. Amateur-huisdichter Visser scoort een gemiddelde van drie rijmbrouwsels per dag. Meestal een regel of tien per stuk. Hij noteert nu zijn veer tigste jaar als dichter Begon er mee op zijn zeventiende Was toen ketelbinkie op koopvaardijschepen. Ver diende later zijn boterham met de verkoop van partijen emmers, textiel en aanver wante artikelen en heeft nu sinds een jaar of vijf in Kat wijk een winkel in schuim rubber en klein antiek. Staat daar alleen 's morgens m om zich 's middags en een paar uur s nachts geheel op het dichten te kunnen wer pen. John Visser ("alléén de lagere school gehad") werkt er hard aan om landelijke be kendheid te krijgen. Stuurt wat hij dicht o.m. aan minis ters, dagbladen, predikanten of, zoals hij vorige week nog deed, aan de koningin. Kreeg al eens het verzoek van een uitgever om een triologie over Katwijk te schrijven. Be dankte daarvoor omdat er volgens hem maar één af doende manier is om een boodschap duidelijk aan de man te brengen en dat is het gedicht. En dan het liefst zo kort mogelijk. Hoe staat het met de kwaliteit van de regels die hij aan het papier toevertrouwt? "Ik kan moeilijk een vergelijking ma ken met andere dichters", zegt de Katwijker, "want ik lees nooit werk van een ander. Daar ontbreekt me gewoon weg de tijd voor. Toch heb ik sterk het gevoel dat mijn tek sten steeds beter worden" Zijn optimisme put Visser on der meer uit het laatste tv-op- treden van Toon Hermans. Deze las toen ook wat voor uit eigen werk. Onder meer het vierregelige gedicht "Een wa re vriend", waarvan Hermans vertelde dat hij er talloze brieven op had gekregen van mensen die er ontroerd door waren geraakt. Visser be weert dat het zijn gedicht is dat door Hermans werd voor gelezen. "Hij heeft het van mij gepikt", zegt de Katwijker, "en ik weet precies hoe hij er aan is gekomen. Ik heb vorig jaar een stapeltje van mijn gedichten aan Henk v. d. Meyden gestuurd, die nogal bevriend is met Hermans. Ondanks herhaalde bezoeken heb ik die gedichten nooit meer terug gezien. Dus ook niet "Een ware vriend". En dat was echt mijn gedicht. Laat mijn vrouw het maar zeggen. Haar heb ik het des tijds voorgelezen". "Ik ga nu na of er in die bundel van Hermans wellicht nog meer werk van mij zit. Want dit hoef ik natuurlijk niet te Ook de advertentie maakt Visser op rijm. Alleen het probleem is, hoe bewijs ik dat die tekst van mij is. Aan do ene kant ben ik dus vreselijk boos op Hermans maar daar staat weer tegenover dat nu is gebleken dat mijn gedichten goed genoeg zijn om voor de televisie voorgelezen te wor den. Kijk, en dat is ook wat waard". De jubilerende amateur-dichter (van de advertenties die hij als zakenman maakt zijn de meeste opgesteld in dicht vorm en ook in de etalage van zijn winkel hangen de nodige acht- of vierregelige medede lingen) wil nog een paar jaar sleutelen aan de kwaliteit van zijn verzinsels en er dan mo gelijk zijn beröep van maken. Hieronder een van zijn recente gedichten dat hij de titel: boot-vluchtelingen gaf. Hij\ stuurde het rond de jaarwis seling aan de koningin. Zie toch naar ginds hoven Hongkong, Waar de Chinese nachtegaal zo mooi zong, Vliegt nu een grote roofvogel huilend rond', Van het aanschouwen wat zich onder hem bevond. Het was hoven het oude schip de "Huey Fong", Waar op velen mensen met uit hangende tong, Door ontberingen ineengepakt stonden of lagen te sterven, Louter om de dicht bijzijnde vrijheid te kunnen verwer ven. Het Kerst-lied Vrede op aarde is al veel gezongen, Maar wat zijn wij allen er onbe zield er mee omgesprongen, Laten wij ook deze vluchtelin gen toch helpen met elkaar, Heus dan hebben wij allen een goed en gelukkig Nieuwjaar De auto is uit de sloot getrokken en weer op vier wielen gezet, zoekt de man bij die auto wellicht zijn bril Midden op de Rijns- burgerweg in Voorhout (de smalle en stille verbindingsweg met Rijnsburg) ontwaardde ik gis termiddag een lif ter, druk gebarend, een diplomaten koffertje in de ene hand en een sjaal in de andere. Vlakbij gekomen zag ik dat hij ook nog onder de bagger zat. De reden werd me al snel duidelijk. Nog geen drie minuten daarvoor, vertelde hij, was hij door de gladheid met zijn auto van de weg geraakt en onder steboven in een bevroren polder sloot beland. De auto was in één klap totaal ver nield, hijzelf had kans gezien via een portierraam aan het ijskoude water te ontsnappen. Zonder zelf een schrammetje te hebben opgelopen. Alleen zat de schrik er een beetje in. Snel een lift aangeboden dus en dit keer extra voor zichtig rijdend naar het politiebu reau in Voorhout gereden. Zou het voor de rest zelf wel regelen, zei hij. De Voorhoutse poli tie heeft de man inderdaad even over de vloer ge had maar deze is, zonder zijn naam te trokken. Jammer, want hij heeft in alle opwinding zijn bril in mijn auto la ten liggen. Ik wacht op een tele foontje. GRONINGEN (GPD) - Veertig jaar geleden, de cember 1938, slaagde de Duitse chemicus en na tuurkundige Otto Hahn er m zijn laboratorium in het Kaiser Wilhelm Institut für Chemie te Berlijn voor het eerst in de geschiedenis in om uraniumatomen te splijten. Daarmee begon het atoomtijdperk. In dat nieuwe tijdperk gaat het zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de ei genschappen van atoomkernen verder. En het biedt nieuwe verrassingen. Een groep onderzoekers van het Kernfysisch Versneller Instituut van de Groninger rijksuniversi teit heeft een belangrijke stoot gegeven bij het aantonen van het bestaan van een uiterst snelle trilling - een reuzenresonantie - in atoomkernen waarbij deze met behoud van vorm krimpen en uitzetten. Als een rond ballon netje, waar beurtelings lucht in geblazen en uitgelaten wordt, waardoor de omvang in snelle opeenvolging eentiende deel gro ter en kleiner wordt. Het bestaan van deze trilling, de „monopool- resonantie", bij atomen van het element lood is vorig jaar beves tigd door experimenten van de Texas A and M universiteit, nadat de onderzoekers in Groningen hen op het spoor hadden ge zet. Verdere experimenten in het insti tuut in Paddepoel leveren de on derzoekers het sterke vermoeden op, dat deze trilling niet alleen bestaat bij lood, maar ook bij goud en bismut, terwijl men denkt dat hij ook voorkomt bij de elementen samarium, tin, zir koon en (iets minder sterk) nik kel. Vermoed wordt voorts dat de monopoolresonantie wel eens afwezig zou kunnen zijn bij de lichtere elementen als calcium, natrium en zuurstof. De onder zoekers vinden het nog te vroeg daarover definitieve uitspraken te doen; het onderzoek wordt voortgezet. In het Jaarboek 1975 van de stich ting voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek (ZWO) schreef de hoogleraar-directeur van het Groninger instituut, dr. R. H Siemssen, nog: 'De bestudering van de reuzenre- sonanties is nog maar in het be ginstadium en interessante ont wikkelingen kunnen in de naaste toekomst worden verwacht. Eén van de meest intrigerende vragen is, of het mogelijk zal zijn het be staan van een monopoolreuzen- resonantie aan te tonen, waarbij de kern als geheel een radiale trilling uitvoert, een soort adem beweging.Op vele plaatsen wordt naarstig naar deze resonantie gezocht, tot nu toe zonder resul taat" Dat resultaat is er dan nu: het Gro ninger instituut heeft er een be langrijke bijdrage aan gele verd. De groep onderzoekers bestond uit de heren K. van der Borg en H. van der Plicht de Duitse kernfy sicus H. P. Morsch, de Amerikaan F. E. Bertrand en de KVI-stafle- den A. G. Drentje en M. N. Hara- keh; het werk werd gecoördi- neerd door dr. A. van der Woude van h^t KVI. Dr. Van der Woude- „We zijn nu bezig te proberen be tere metingen uit te voeren, waarbij we iets van de systema tiek van deze resonantie probe ren te vinden". Bijzonder Het is heel bijzondere materie, waarop dit onderzoek zich richt. Een atoomkern is onvoorstelbaar klein: 10 tot de min-veertiende centimeter. oftewel het 100.000.000.000.000e deel van een centimeter. De kern is opge bouwd uit nucleonen (positief geladen protonen en niet geladen neutronen); de dichtheid is ech ter onzaglijk groot. Weegt één li ter (kubieke decimeter) water één kilogram, één kubieke decimeter kern materie weegt tien tot zeven tiende kg, oftewel 100.000.000.000.000.000 kg. Ne gen goederenwagons van de Ne derlandse Spoorwegen vol kernmaterie (735 kubieke meter) zouden samen hetzelfde gewicht hebben als de maan. „Dat geeft meteen aan, dat we hier met heel andere dingen te doen hebben dan in het dagelijks le ven. Maar het grappige is, dat als je er een beetje gevoel voor wilt krijgen hoe zo'n kern reageert op de buitenwereld, je hem het beste kunt vergelijken met een water druppel. Die is ook rond en als je naar een druppel kijkt die aan een kraan hangt, zie je dat hij ook be paalde trillingen om zijn even wichtsvorm kan uitvoeren", al dus dr. Van der Woude. Een paar van die verschillende tril lingen zijn bekend. Er is er een, waarbij de vorm niet verandert, maar waarbij de positief geladen protonen en de niet geladen neu tronen ten opzichte van elkaar trillen. Zo'n soort trilling is bij ra dioamateurs en andere elektro- nica-enthousiasten bekend als een dipooltrilling: dipoolanten- nes berusten er op. „Waar wij ons mee bezighouden zijn twee andere soorten trilling", aldus dr. Van der Woude. In de eerste plaats is dat de quadra- pooltrilling, waarbij de bolvorm van de kern wordt uitgerekt tot een ovaal, weer terugveert en in andere richting tot een ovaal ver vormt. Daarbij gaat het ook slechts om een vervorming tot een tiende deel van de straal van de kern. De trilling duurt niet meer dan ongeveer tien tot de min-22e seconde (het 10.000.000.000.000.000.000.000e deel van een seconde), veel korter dus dan een geluidstrilling, die ongeveer een vijfhonderdste se conde duurt. „Het bestaan van deze trilling werd omstreeks 1960 voorspeld door het bekende theoretisch team A Bohr "(zoon van de beroemde Niels Bohr) en Mottelson, dat een paar jaar geleden de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg. Het heeft tot 1972 geduurd, voordat deze quadrapooltrilling experi menteel werd gevonden", aldus dr. Van der Woude „In 1973-1974 zijn wij ook hier in Groningen met experimenten over trillingen begonnen. Het heeft tot 1977 geduurd voor we van de quadrapooltrilling vrij precies wisten wat de trillingstijd was pn hoe die tijd varieerde naar de grootte van de kern", aldus dr Van der Woude. Monopooltrilling „Er was echter nog een voorspelde trilling, de monopooltrilling, waarvan wij in de loop van de laatste drie jaar experimenteren het gevoel kregen dat hij wel eens zou kunnen bestaan Je zou kun nen zeggen, dat wij een stoot ge geven hebben aan de gedachte, dat er behalve de quadrapooltril ling nog iets anders moest zijn. Wij konden toen niet met absolu te zekerheid zeggen, dat het de monopoolresonantie was: het kon ook nog een ingewikkelder vervorming zijn", zegt hij. Bij de Texas A and M University had men de beschikking over een cyclotron (deeltjesversneller) en een magnetische spectograaf, die wij hier toen nog niet hadden. Daar heeft een groep onderzoe kers, bestaande uit D. H, Youngblood, C. M. Rosza, J. D. Bronson, in 1977 experimenteel aangetoond, dat het inderdaad de monopoolresonantie was. Met onze experimenten werd, voor het eerst, definitief aangetoond dat er iets aan de hand was en dat is sindsdien in Texas bevestigd", zegt hij. In het Jaarboek 1977 van de stich ting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie (FOM) en de stichting Instituut voor Kernfy sisch Onderzoek (IKO)schrijft hij daarover in een zogeheten „trendartikel": .jVeel meer experimenteel mate riaal zal nodig zijn om vast te kunnen stellen hoe algemeen dit verschijnsel in kernen voorkomt en of er van een systematisch ge drag van de monopoolresonan- tie-eigenschappen kan worden gesproken op dezelfde manier als dat voor de dipool- en quadra- poolresonantie het geval is" De monopoolresonantie is met na me zo interessant, omdat hij de onderzoekers inzicht kan geven in de elasticiteit, de samendruk baarheid, van het kernmateriaal „Het is een beetje te vergelijken met een metalen staaf, die je aan een kant vastzet, waarna je er aan de andere kant een klap tegen geeft. De staaf gaat dan trillen: er gaat een dichtheidsgolf door het metaal naar het uiteinde, waar de staaf vastzit", aldus dr. Van der Woude. „De frequentie van de trilling wordt bij de staaf bepaald doordè elasticiteit van het metaal. Zo is het bij kernmaterie ook: doordat nu de energie van deze trilling, de trillingssnelheid, is gevonden, is de elasticiteit, de samendruk baarheid van kernmaterie be kend beworden. Die was volko men onbekend. Dat is ook een gegeven, dat experimenteel ei genlijk alleen op deze wijze ge vonden kon worden", aldus dr Van der Woude. Bombarderen De experimenten i nopoolresonantie werd gevon den in het Kernfysisch Versneller Instituut, bestaan uit het bom barderen van in het instituut ver vaardigde fragiele trefplaatjes met een bundel alfadeeltjes (he- lium-ionen) met behulp van het cyclotron. Gewerkt werd meteen trefplaatje lood: een plaatje van een vierkante centimeter, be staande uit één milligram van dit metaal. Het trefplaatje heeft een dikte van één duizendste milli meter. „Als daar nu in de verstrooiings kamer van ons instituut met een bundel alfadeeltjes op wordt ge schoten, wordt er zo nu en dan een deeltje afgebogen. Zo één op de miljoen tot één op de tien mil joen komt in een teller terecht. Daarmee worden dan de hoe veelheid afgebogen deeltjes en de energie waarmee ze in de teller terecht komen, gemeten gedu rende een bepaalde tijd. Dat wordt met behulp van de compu ter vastgelegd in een zogenaamd spectrum", aldus dr. Van der Woude. „De deeltjes worden afgebogen doordat ze in botsing komen met de kern van een atoom lood. Die kern gaat door die botsing trillen. Door nu naar die alfadeeltjes te kijken, weet je hoe groot de op donder was, die zo'n deeltje de kern heeft gegeven. Op die ma nier leer je dan iets over die kern", zegt hij. Biljart „Het is moeilijk dat met het dage lijkse leven in verband te bren gen. Je zou kunnen denken aan een soort biljart: de stootbal raakt de rode bal en verandert van rich ting en snelheid en door die te meten kun je wat te weten komen over de rode bal. De vergelijking gaat niet op, want in ons geval blijft de rode bal (de kern) trillend op zijn plaats, omdat de stootbal (hel alfadeeltje) zo ontzettend veel kleiner is", aldus dr. Van der Woude. Iets eenvoudiger is het de mate van elasticiteit, van samendrukbaar heid, voorstelbaar te maken. Geluid is een trilling, die recht streeks samenhangt met elastici teit: de mate van samendruk baarheid van lucht maakt dat geluid zich door lucht voortplant met een snelheid van driehon derd meter per seconde. Voor het kernmateriaal met zijn zo veel grotere dichtheid is nu ge vonden, dat geluid er met veel groter snelheid doorheen gaat. Die snelheid is vastgesteld op zo'n zestig miljoen meter per se conde (dat is twintig procent van de lichtsnelheid), oftewel hon derdduizend maal sneller dan geluid zich door lucht voort plant.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4