Ruime nederlaag ijshockey te am tegen Rusland Nederland eindelijk met vier clubs in EG III ALLE 31.342 Enige gevaar komt nog van Engeland vorig jaar waren heter mu wensen Nieuwe center P/Leiden Na knappe 3-1 voorsprong Schaatsploeg lijkt toch op goede weg 24.346, meubelkeurzitparadijs ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 UTRECHT (GPD) - „Successen in de Europa Cup van Ajax, Feyenoord, PSV en in minde re mate FC Twente, zilver bij de wereldkampioenschappen voetbal, derde bij het EK, maar een invloed bij de inter nationale voetbalbond van 0,0. De KNVB is niet eens in staat iets te doen aan de on rechtvaardige verdeling van de 64 plaatsen in de UEFA Cup". Een verwijt, waarmee de vaderlandse voetballei ders de laatste jaren meerdere keren om de oren geslagen zijn. West-Duitsland, Engeland en Italië hebben om historische redenen (deelname en suc cessen in de Jaarbeursste- denbeker, de voorganger van het UEFA-Cup- of Europa- Cup-3-toernooi) recht op vier plaatsen, vijf landen mogen drie clubs inschrijven en Ne derland hoort tot de dertien landen die met twee teams in de UEFA Cup uitkomen. Een regeling die door het gemor van Nederland en nog enkele landen op de helling gaat. De Europese voetbalbond heeft lang gepuzzeld en is gekomen met een ingewikkelde, maar eerlijke verdeling. In het sei zoen 1980-1981 mogen drie landen vier clubs afvaardi gen, vijf naties drie, dertien landen twee en de rest één. Zoals het nu was. Met dit ver schil, dat voor de verdeling de resultaten geteld worden in de drie Europa-Cuptoernooi en, en dat gerekend over een periode van vijfjaar. Eindelijk een rechtvaardige verdeling. Hoe jammer voor de Nederlandse afgevaardig den bij de UEFA, die jaren lang mopperend steun zoch ten bij de collega's uit den vreemde, dat juist nu vier Ne derlandse ploegen in record tempo aan de kant gezet zijn. FC Twente en AZ'67 over leefden de eerste ronde niet, PSV strandde bij de laatste zestien en Ajax werd gewipt in de derde ronde. Geen Ne derlandse club bij de laatste acht. Spijtig, maar 't kan lij den. Eerst iets over de nieuwe ver deling van de UEFA-Cup- plaatsen, 64 in totaal. Aan het einde van het voetbalseizoen wordt een ranglijst opge maakt. Nummer 1, 2 en 3 op de lijst mogen met vier deel nemen, de nummers 4 tot en met 8 met drie, nummer 9 tot en met 21 gaan met twee teams in de slag. Hoe stelt de Europese voetbal bond deze lijst samen. Geke ken wordt naar de resultaten die de landen gedurende vijf seizoenen gehaald hebben in de Europa Cup 1, 2 en 3. Voor 1980-1981 (volgend seizoen blijft alles nog bij het oude, dus twee Nederlandsé clubs) gelden de uitslagen behaald in de seizoenen '74-'75, '75-'76, '76-'77, '77-'78 en dit seizoen, '78-'79. In het seizoen 1981-1982 wordt het resultaat van'1974-1975 niet meer ge teld, maar wel dat van 1979-1980. Men werkt met een som van quotiënten. Voor een over winning worden twee punten gegeven, voor een gelijkspel één. Het totaal dat men in een verzamelt, wordt ge deeld door het aantal deel nemende clubs per land. Daarbij telt een eventuele voorronde niet mee en in wedstrijden die beslist wor den door strafschoppen krij gen beide ploegen één punt. Een voorbeeld. Nederland nam dit jaar met vier clubs deel aan het cupgebeuren. De ver tegenwoordigers speelden veertien wedstrijden (PSV 4, Ajax 6, AZ en Twente 2) en Een blik op de ranglijst over de vier seizoenen die mét het huidige beslissend zijn, laat zien dat vooral Engeland een kans heeft door te dringen tot de top-drie. West-Duitsland is zeker van deelname met vier clubs in het seizoen 1980-1981. De stand: 1. West-Duitsland 38.617 2. Nederland 35,950 3. België 33.900 4. Spanje 29.400 5. Rusland 29.050 6. Engeland 28.999 7. Italië 22.266 8. Oost-Duitsland 22.250 9. Joegoslavië 21.750 10. Frankrijk 21.750 11. Hongarije 18.150 12. Portugal 15.750 13. Polen 14.850 14. Tsjechoslowakije 14.000 15. Oostenrijk 13.700. Zou dit de eindstand zijn, dan mogen Duitsland, Nederland en België vier ploegen af vaardigen, Spanje, Rusland, Engeland, Italië en Oost- Duitsland drie teams, terwijl Joegoslavië, Frankrijk, Hon garije, Portugal, Polen, Tsje choslowakije, Oostenrijk, Griekenland, Zwitserland, Schotland, Bulgarije, Zwe den en Turkije met twee ploegen mogen inschrij- Duidelijk is dat Nederland in ieder geval bij de eerste acht komt en dus met drie clubs mag inschrijven. Het eindto- taal van ons land (39.200) wordt overtroffen door de Duitsers, misschien door de Belgen. Dat hangt dan van hun enige vertegenwoordi ger, Beveren, in de Europa Cup 3 af. Voor Spanje, dat ook met èèn ploeg verder gaat, is de achterstand op ons te groot, Rusland heeft het even slecht gedaan als wij. Nee, het enige gevaar komt van Enge land, dat nog met vier teams meedraait. Halen zij een quo tiënt dat hoger ligt dan 10.201, dan wordt Nederland of Bel gië uit de top gestoten. De Engelsen zullen dan wel zo ongeveer alle Europa-Cup toernooien in dit jaar moeten Weinig zorgen voor Nederland, die vier plaatsen in de UEFA Cup komen er in het seizoen 1980-1981. Veel moeilijker zal het zijn om die plaatsen te houden, want zet de dalende lijn van de laatste jaren zich voort, dan is het snel ge daan. verzamelden dertien punten. Die dertien deelt men door het aantal deelnemende clubs (vier) en men krijgt 3,25. Dat cijfer wordt opgeteld bij het getal dat Nederland in de voorgaande vier jaar verza melde. Landen met een club in de kwartfinale krijgen een bo- nuspunt. Haalt die ploeg de halve finale, dan ontvangt men opnieuw een extraatje, en plaatst die ploeg zich voor de finale, dan volgt opnieuw een bonuspunt. Voor Neder land dit jaar geen extraatjes. Maar neem Duitsland. Het was met zes clubs present en verzamelde tot nu toe 47 pun ten. Van die zes hebben vijf zich geplaatst voor de kwart finale. Vijf bonuspunten der halve. Het quotiënt van de Duitsers: zevenenveertig plus vijf, gedeeld door het aantal deelnemers (zes), uitkomst 8,66. Een getal dat hoger komt te liggen als de Duitsers hun voortreffelijke prestaties voortzetten. Nederland hoeft zich niet te spiegelen aan de oosterburen, die bekeken over vier jaar de ranglijst aanvoeren, vóór Ne derland en België. Nee, het is voor Nederland zaak naar an deren te kijken, naar de pres taties van onze zuiderburen, Spanje, Rusland, Engeland en Italië. DEN HAAG - Welgeteld negen minuten en vijfendertig seconden mocht het Nederlands ijshockeyteam in de interland tegen de Sowjet-Unie in het zelf vertelde overwin ningssprookje geloven. Een verhaaltje, dat gestalte kreeg in de vorm van drie gaaf gescoorde goals, die de beloning vormden voor het even knappe als brutale offensief waar de Hans Westberg-equipe de wereldkampioenen op had getracteerd. Na die 575 seconden vonden de Sowjets het welletjes, accelereerden zonder moeite naar een hoger tempo en stelden vervolgens orde op zaken: 3-13. ADVERTENTIE k- JosBles voor Nederland in de aanval. Lutchenko en Tsygankov schermen het doel van Sowjet-keeper Tyetjak af. Met die alleszeggende cijfers on derstreepten de Russen het gi gantische verschil in routine en kwaliteit. Toegegeven, de volge lingen van parttime-coach West- berg hadden in het eerste part de show gestolen, iets dat de Russi sche coach Koloskov later tot de opmerking verleidde „dat de Ne derlanders tijdens het WK voor de B-groep in Roemenië zeker mogelijkheden hebben", erkend OSLO (ANP) - De Nederlandse schaatsploeg is op de eerste dag van de Nieuwjaarswedstrijden in Oslo niet onderuit gegaan. In het klassement over de eerste twee afstanden bezet Hilbert van der Duim de tweede plaats met slechts een minimale achterstand op Jan Egil Storholt. Klaas Vriend sloot de eerste dag af als zesde. Storholt dankte zijn eerste plaats aan zijn overwinning op de 3000 meter, nadat hij op de sprint ge deeld tweede was geworden met onder andere Van der Duim. Storholt won de 3000 meter sa men met Piet Kleine. De twee rij ders kwamen uit op 4 minuten 15,18 seconden. Van der Duim gebruikte ruim anderhalve se conde meer op de dubbele mijl. De ploeg van Egbert van 't Oever is in Oslo op weg naar een revanche voor de harde nederlaag tegen de Noorse all-rounders in Larvik. Krap twee weken geleden kon een grieperige Van der Duim zich al leen op de 500 meter handhaven tussen de Noorse grote drie Stor holt, Sjöbrend en Stensjhemmet. In Oslo echter was niet alleen Kleine, die op de 3000 meter de eerste plaats deelde mét Storholt, partij voor de Noren, maar ook Van der Duim en Vriend. Hilbert van der Duim, die in Larvik op de 3000 meter dertien secon den had moeten toegeven aan de ook daar ongenaakbare Storholt, beperkte de schade in de Noorse hoofdstad tot anderhalve secon de. En waar Storholt in de koude avond iets onder zijn tijd van Larvik bleef behaalden ook de andere Nederlanders duidelijk winst. Slechts Frits Schalij ver speelde een fractie van een se conde in vergelijking met Larvik op de avond dat (le vooruitzich ten van het Nederlandse schaat sen voor het eerst sinds meer dan een vol seizoen weer enigszins gunstig leken. moet evenwel worden dat de Sowjets de Nederlandse ploeg in die fase daartoe ook de gelegen heid gaf. Het neemt echter niet weg, dat de Hans Westberg-brigade vrijdag avond in de Haagse Uithof het bewijs hebben geleverd in de loop der jaren op alle ijshockeyf- ronten vooruitgang te hebben geboekt. Waar in het verleden de nationale ijshockeyrepresentan- ten niet verder kwamen dan wat internationaal gerommel in de marge, stond nu een naar Neder landse begrippen gestroomlijnd team op het ijs dat na afloop te recht het applaus voor het gele verde werk mocht inhaleren. Met name in de eerste periode stel den de Westberg-discipelen al lerlei pogingen in het werk om de interland van het vooraf toege kende predicaat „ongelijke strijd" te ontdoen. Het nationale team leek daarin wonderwel te slagen, toen Corkie de Graauw na 32 seconden, na een assist van JosBles, de 1-0 had gevonden. Weliswaar bracht Victor Golikov zijn ploeg na voorbereidend werk van Biljaletdinov spoedig langs zij, maar die tegengoal had op de thuisformatie geen demoralise rende werking. Integendeel: vooral de Heerenveen-lijn De Heer-Van Wieren en Jansen doorkliefden geregeld het Russi sche defensiebastion. Zoals na 3.56 min. bijvoorbeeld, toen Jack de Heer aan de basis stond van een soepel lopende aanval, die via Jan Jansen zijn bekroning vond in de 2-1 van Larry van Wie- Die goal injecteerde het Neder lands team. Gedragen door de aanmoedigingen van het Haagse publiek werd vrijwel permanent een vooraf ongedacht eenrich tingsverkeer onderhouden, waarbij andermaal de eerste (Heerenveen) aanvalslijn een hoofdrol vervulde. Met een splij tende pass schakelde na 5.41 min. de op dat moment uitblinkende Van Wieren winger Jan Jansen in die vervolgens koeltjes de 3-1 vond. Juist door dat doelpunt schrokken de Sowjets wakker. Niet langer wensten de veelvou dige wereldtitelhouders het 4000- koppige publiek het waanidee te schenken dat ze deze wedstrijd als een obligate onderbreking van een vakantietrip beschouw den. Simpelweg werd het Russi sche mechaniek naar een hoger toerental geschakeld; rolde het door chef-coach Koloskov inge brachte programma systema tisch uit de Russische ijshockey- computer. Met een wel haast griezelig aan doende perfectie werd de rijke scala aan technisch vernuft, crea tiviteit en ploegdiscipline breed op de ijspiste uitgestald. Allengs werd duidelijk dat de zo aange moedigde Westberg-formatie eenvoudig niet meer bij machte was de op toeren geraakte Russi sche machine tot een lager draai- tempo aan te sporen, al het onge breidelde geploeter van de Ne derlandse ijshockeyers ten spijt. Nadat Prirodin voor 3-2 had ge zorgd en Anton Golikov zijn ploeg op gelijke voet had ge bracht, loodsten (opnieuw Anton Golikov en Victor Golikov) de Sowjet-Unie in het tussenpart naar een 3-5-voorsprong. Vanuit die veilige marge opererend zetten de Russen in het laatste bedrijf aan voor een schitterend partijtje gallery-play, waarbij voor het zo dapper gestarte tionale team niet meer dan toeschouwersrol1 Het was uiteindelijk slechts de goed opererende Nijmegen doelman John de Bruyn te dan ken dat het in eerste instantie zo vlot vertelde sprookje niet in een drama uitmondde. Periodestanden: 3-3; 0-2; 0-8. SCOREVERLOOP Eerste periode: 32 sec. Corkie de Graauw 1-0; 1.45 min. Victor Golikov 1-1; 3.56 min. Larry van Wieren 2-1; 5.41 min. Jan Jansen 3-1; 6.57 min. Prirodin 3-2; mensen die dit jaar via ASB Uitzendbureau gewerkt hebben hun tijdelijke werkgevers een gezellige jaar wisseling en een voorspoedig 1979. Vanzelfsprekend sluiten de mensen van ASB zich daar weer graag bij aan. 9.35 r 3-5. Anton Golikov 3-3. Derde periode: 3.29 min. Victor Golikov 3-6; 3.57 min. Valery Kharlamov 3-7; 5.05 min. Balderis 3-8; 9.18 min. Ka- pustin 3-9; 15.55 min. Vlademir Pe- 3-10; 17.57 min. Biljaletdinov LEIDEN - Het heeft heel wat voeten in aarde gehad, maar Parker Leiden heeft nu dan toch beslag weten te leggen op een Amerikaanse center. De nieuwe man heet John Washington en is 2.10 meter lang. Washington, de opvolger van Dave Kyle, is afkom stig van de University of Memphis. De nieuwe speler van Leiden die nog net vóór de sluiting van de transferperiode kon worden aangetrokken is niet onbekend met het Europese basketbal. Vorig seizoen speelde hij namelijk in België. Door de komst van Washington ziet Leiden af van Terry Thomas, de Canadees die vorige week werd uitge probeerd op het Kersttoernooi van Blitz. Assistent- coach Han Wallaart bekeek Thomas gisteren ih Londen waar hij met Canada tegen Engeland speelde. Wallaart kwalificeerde Thomas, die 30 punten scoorde, weliswaar als een zeer waardevolle speler, maar zijn advies luidde toch negatief. Tho mas is namelijk een forward en aan zo'n speler heeft Leiden geen behoefte. Washington dus. Het Nederlands basketbalteam heeft het vier-lan- dentoernooi in Stockholm niet winnend kunnen afsluiten. De experimentele ploeg verloor gisteren met 60-70 van Zweden, dat door deze zege de eerste plaats voor zich opeiste. Nederland stond bij rust al met 39-28 achter. Kees Akerboom scoorde 27 pun ten. De ploeg van Tom Quinn werd achter Zweden en Frankrijk derde. De mensen van ASB Uitzendbureau weten veel van tijdelijk werk. Uitzendbureau met meer dan 70 kantoren in de Benelux. BASKETBAL - Het Nederlands kadettenteam heeft gisteravond in de Amsterdamse Apollohal met 65-72 verloren van West- Duitsland. ADVERTENTIE SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlandse grootste Geniet van de bijzonder lage kollektie echt Braziliaans leren prijzen, meubelen staat te kijk en te koop. Onderga op uw gemak de rijkdom van echt Braziliaans leer. specialisten in leer Scheveningen: Gevers Deynoctweg 83 (100 meter van het Kurhaus). Dagelijks geopend van 9-18 uur. Let op: zondags van 11-17 uur. Nieuwjaarsdag van 11-17 uur geopend. COZ/c/z/S/zz. /V// e?£ZoCZ/7 •774^)/^ 7ï/ööcS"- Z/T7ÏS/?' Ai£7~ CZ///VZ) ZS G£7£Aa£H£>/

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9