Nog geen reden tot onrast over olie voorzienin g Verdachte vrij in ruil voor chemische castratie N0RIT««-i^£sS Tevredenheid over proef verlof aan gedetineerden Vakantie in Engeland Ombuigingen passen op huidige situatie als een zadel op een koe Ondanks somberheid Van Agt ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Een ongeveer dertigjarige man,die in het Arnhemse huis van bewaring was ingesloten op verdenking van pedofiele contacten, heeft zijn vrijheid voorlopig terugge kregen onder de voorwaarde dat hij zich aan een chemische cas tratie zou onderwerpen. Dit voor stel werd hem op 25 juli gedaan en de betrokken verdachte was bereid deze prijs voor zijn vrij heid te betalen. Dat was twee we ken nadat staatssecretaris Haars de Tweede Kamer verzekerde, dat al sinds tien jaar geen enkele zedendelinquent door justitie wordt gecastreerd. Dit geval van castratie is eerst nu. aan het licht gekomen, door een publicatie in het decembernum mer van KRI, het maandblad van de reclassering. De castrerende medicatie werd de verdachte toegediend door de justitie-psychiater dr. J. Schuier, tevens directeur van het Selektie- 3HEEE Instituut voor tbr-gestelden te Utrecht. Hij gebruikte daartoe het middel Androcur, een cypro- teronacetaat van de Duitse fabri kant Schering. Dit middel heeft een tijdelijk castrerende wer king, die bovendien in intens jfeit kan verschillen. Androcur is niet vrij van ingrijpende bijwerkin gen en kan bovendien een ernsti ge graad van psychische frustra tie oproepen. Dr. Schuier heeft tegenover KRI erkend dat de keuze tussen ge vangenschap of castratie voor de betrokken verdachte geen vrije keus was: „Natuurlijk heeft de man niet in vrijheid kunnen be slissen, maar wat was het alterna tief? Hij wilde zelf beslist niet in het huis van bewaring blijven. Ik ben dan een praktisch man en zie er geen been in om zoiets te rege len. Het was natuurlijk fraaier geweest als het niet in de voor waarden was opgenomen. For meel bekeken heeft hij inderdaad onder dwang mediciinen gekre gen, maar ik vind dat, gezien het alternatief, niet ontoelaat baar". Psychiatrisch adviseur van minis ter De Ruiter (justitie), prof. dr. S. van der Kwast, spreekt daarente gen v/el van „een ontoelaatbare geschiedenis". Hij wijst een chemische castratie in het kader van dwangbehandeling af. De rechter-commissaris, die uitein delijk de beslissing nam om de verdachte voorlopig weer vrij te laten, jhr. mr. P. R. Feith, ver plichtte de man zich te gedragen naar de voorschriften van dr. Schuier, „ook wat betreft medi- cijnengebruik". Tegenover KRI zegt hij zich echter niet te kunnen herinneren dat het daarbij om een castrerende me dicatie ging. Hij legt de verant woordelijkheid voor de castratie bij de arts. Volgens KRI was de castratie voorgesteld door de ad vocaat, de maatschappelijk wer ker en de psychiater van de ver dachte en waren alle partijen op de hoogte van de aard van de be slissing die genomen werd. Inmiddels is de castrerende medi catie gestaakt vanwege de toe nemende bezorgdheid daarover bij de betrokken verdachte. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Ria Beckers (PPR) heeft al aange kondigd de minister van justitie vragen te zullen stellen over de omstreden behandeling. Pleidooi van Kamerlid voor meer faciliteiten invalide treinreiziger DEN HAAG (GPD) - De WD- Tweede-Kamerleden mevrouw Verkerk en de heer Van de Ven hebben gisteren in schriftelijke vragen een diepgaand onderzoek bepleit naar de moeilijkheden die invalide reizigers ondervinden bij het reizen per trein. Mevrouw Verkerk, die donderdag met een invalide een tocht per trein maak te om zich op de hoogte te stellen van de situatie, wil dat de minis ter van verkeer en waterstaat, haar partijgenoot Tuijnman, bij dit onderzoek de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie in schakelt. De vier grootste knelpunten voor invalide reizigers zijn volgens mevrouw Verkerk ten eerste de toegankelijkheid van de stations en de bereikbaarheid van de per rons, ten tweede de in- en uit- stapmogelijkheden van de trein stellen, ten derde de-ontoegan kelijkheid van de coupè's, waar door rolstoelgebruikers altijd in een instapruimte of zelfs bagage ruimte „geparkeerd" worden en ten vierde de noodzaak voor rol stoelgebruikers hun reis mini maal twee dagen van tevoren te melden, waardoor „spontaan" reizen of door omstandigheden afwijken van de voorpro gram- mering ernstig wordt belem merd. Volgens mevrouw Verkerk zijn van de 352 stations in Nederland de perrons van 67 stations nog steeds in het geheel niet, of slechts met behulp van vaak schaars aanwezig NS-personeel voor de gehandicapten bereik baar. Daarnaast zijn nog eens op 35 stations de perrons wel be reikbaar, maar geven de hoogte verschillen bijkans onoverko melijke in- en uitstapproblemen. Zij vraagt of minister Tuynman bereid is met zijn ambtgenoot van sociale zaken na te gaan of door middel van bijzondere sub sidies zinvolle arbeid te scheppen is, die in belangrijke mate kan bijdragen tot het opheffen van de knelpunten. DEN HAAG (GPD) - De staking bij de olie-industrie in Iran geeft geen reden tot ongerustheid ovér onze olievoorzie ning, zeker niet op korte termijn, ondanks de sombere uitlatingen van premier Van Agt. Deze mening valt in kringen van deskundigen te vernemen. positie gunstig is. Dat er geen on rust bestaat, bewijst ook, zo wordt aangevoerd, het feit. dat het IEA-bureau in Parijs tijdens de kerst- en jaarwisselingsperiode gesloten is en de medewerkers (van wie er velen uit het buiten land komen) met vakantie zijn. Er zal veel moeten gebeuren wil het in ons land tot bijzondere maat regelen komen. Bovendien kan het totale tekort van de IEA-lan- den niet boven de 9 procent ko men, zo wordt verondersteld, omdat Iran niet meer dan 10 pro cent van de wereldproduktie le vert. Dat is nog altijd een flink aandeel, maar in dit verband wordt gewezen op het feit dat Sa- oedi-Arabië zijn produktie fors heeft verhoogd: van 8 tot 11 mil joen vaten per dag. Als de situatie voor West-Europa in het algemeen en Nederland in het bijzonder op langere termijn moeilijk wordt, is men daarop be ter voorbereid dan tijdens de „oliecrisis" van vijf jaar gele den. Verbruiksvermindering zou dan eventueel moeten worden over wogen, maar zover is het nog lang niet. Distributie, zoals in 1974, is totaal niet in zicht, ook omdat de omstandigheden van nu geheel anders zijn dan vijf jaar geleden. Er zijn nu internationale afspra ken en er zijn buffervoorraden. Bovendien is er sprake van een oschot op de oliemarkt. De aanvoer van olie voor ons land bestaat voor bijna een kwart uit Iraanse. Dit percentage is wel ho ger geweest, maar is juist in 1978 weer teruggelopen. In EG-ver- band zit Nederland wat hoog „in de schaal", want het EG-gemid- deldevan de aanvoer uit Iran is 15 procent. De Verenigde Staten ontvangen vrijwel geen Iraanse olie, Engeland daarentegen vrij veel. Het concern British Petro leum haalt bijna de helft uit Iran. Na de oliecrisis van 1973-'74 is een internationale organisatie opge richt, het Internationaal Energie Agentschap (IEA), dat in Parijs zetelt. Daarin nemen 19 landen deel, alle westerse industrielan den (waaronder Nederland) en verder de VS, Japan en Canada. Binnen het IEA zijn afspraken gemaakt voor het geval er storin gen optreden in de olietoevoer, zoals indertijd bij het Arabische embargo en in gevallen als dat van Iran. SCHIPHOL - Op schiphol is gistermiddag de 25ste sterfdag van de grondlegger van de KLM, Albert Plesman, herdacht. Op oudejaarsdag zal het 25 jaar geleden zijn dat Plesman op 64-jarige leeftijd overleed. Bij de gisteren gehouden plechtigheid waren ook leerlingen van een aantal "Plesman-scholen" aanwezig. Karin Meijer van de Plesmanschoól in Am sterdam en Gerko Vlastuin van de Plesmanschool in Rotterdam legden, geholpen dooreen lidvan de luchthavenpolitie ,een krans bij het borstbeeld van dr. Plesman. ADVERTENTIE Verdeling In het schema dat hiertoe bestaat, is geregeld dat in bepaalde gevallen verdelingsafspraken moeten werken. Pas wanneer de totale aanvoer naar de IEA-landen ze ven procent minder wordt dan de cijfers over de laatste 12 maanden aangeven, worden deze afspra ken van kracht. Dan dient een gelijke verdeling te geschieden, zodat niet èèn land alleen de klap moet opvangen. Pas als het tekort negen procent wordt, kunnen de landen hun buffervoorraden gaan aanspreken. Het opbouwen van buffervoorra den is ook een zaak die na 1973-'74 werd gerealiseerd. Krachtens IEA-richtlijnen dient ieder der 19 landen een voorraad voor 70 dagen te hebben. Neder land heeft zelfs een voorraad van 90 dagen aangelegd, zodat onze DEN HAAG (GPD) - Het experi ment met gedetineerden-verlof in de gevangenis Groot Banken- bosch te Veenhuizen is bevredi gend verlopen. Slechts 1,8 pro cent van de aan gedetineerden verleende weekendverloven mislukte doordat de gedetineer-, de na afloop niet naar de gevan genis terugkeerde. In de periode van november 1977 tot oktober 1978 werd aan 580 gedetineerden om de vier weken een weekend vrijgegeven. Zij gingen samen 1371 keer op verlof. Vijfentwintig gedetineerden uit Groot Ban- kenbosch keerden niet terug, twee pleegden tijdens hun vrije weekend opnieuw een delict. Enkelen kwamen te laat of onder invloed terug in de gevangenis. Het reclasseringsblad KRI meldt deze resultaten in het december- De experimenten met gedetineer den-verlof zijn inmiddels beëin digd. Staatssecretaris Haars heeft naar aanleiding van de resultaten het weekendverlof voor ver schillende categoriën gedeti neerden tot regel gemaakt. De maatregelen worden in hoog tempo door het ministerie afge kondigd en vóór het eind van 1979 is zelfs nog een regeling voor het verlof van langgestrafte gede tineerden te verwachten. Een en ander betekent, zo stelt het reclasseringsblad, een doorbraak bij het Nederlandse gevangenis wezen; een doorbraak die overi gens in vérgaande mate door de vorige staatssecretaris van justi tie, mr. H. J. Zeevalking, werd voorbereid. Momenteel bestaat er nog verschil van mening over de wijze waarop aan de langge straften ook verlof kan worden verleend. De directie Gevange niswezen van het ministerie van justitie voelt er niets voor dit verlof tot regel te maken, terwijl de directeur van de Algemene Reclasseringsvereniging, drs. M. Dotinga, meent dat er dan rechtsongelijkheid ontstaat. De ADVERTENTIE ADVERTENTIE SÏGBENTOIJg» nieuwe reisgids van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland ligt voor u klaar, de Engelandvaarder bij uitstek. Pagina's vol vakantiepret. Haal die gids bij uw reisburo, uw automobielclub, ABN, AMRO-, Rabobank of bij de NS-inlichtingen-kantoren. U kunt ook schrijven naar SMZ. Postbus 2, 3150 AA HOEK VAN HOLLAND, of bel 01747-3944. zL hoek van holland db harwich /<r Brug zeesluis zeker half jaar buiten werking TERNEUZEN (ANP) - De brug over de zeesluis bij Terneuzen zal waarschijnlijk zes maanden tot maximaal negen maanden buiten werking zijn. In de nacht van donderdag op vrijdag werd de brug in open toestand geramd door een schip. De schade bedraagt tien tot vijftien miljoen gulden, aldus een voor lopige schatting van deskundi gen. Het 14.000 ton metende schip, de "Blue Hawk" ramde de brug. reclassering wil in principe slechts meewerken aan een recht op verlof. De belangrijkste drijfveer voor zo wel justitie als reclassering om mee te werken aan een regelma tig verlof voor gedetineerden, is dat de gedetineerden door mid del van dit verlof hun contacten met „thuis" beter kunnen onder houden en daardoor minder problemen zullen ontmoeten wanneer zij weer terugkeren in de vrije maatschappij. Vakcentrales krijgen brief ondernemers DEN HAAG (ANP) - De zeven cen trale ondernemersorganisaties, die samenwerken in de raad van bestuur in arbeidszaken, hebben de vakcentrales gisteren in een brief gevraagd, of deze alsnog mogelijkheden zien om in de Stichting van de Arbeid te komen tot "een afgerond pakket van ar beidsvoorwaarden. dat rekening houdt met de beperkte mogelijk heden en dat de loonkostenont wikkeling in 1979, inclusief' de kosten van eventuele arbeidstijd verkorting, duidelijk afgrendelt" FNV-voorzitter Wim Kok zei giste ren in een eerste reactie, in de brief van de werkgevers niet of nauwelijks aanknopingspunten te zien voor hervatting van het overleg in de Stichting van de Arbeid. De werkgevers wijzen volgens Kok in feite op voorhand al de verlan gens van de vakbeweging af. De FNV had de suggestie gedaan om in de Stichting van de Arbeid tot deelakkoorden te komen over zaken als bijvoorbeeld de aftop ping van de prijscompensatie. De FNV acht evenals de werkge vers de kans op een allesomvat tend centraal akkoord» niet of nauwelijks aanwezig en daarom is het volgens Kok des te meer te betreuren dat de werkgevers in hun uitnodiging al laten weten dat ze ook niets zien in deelak koorden. Prof. Van den Doel Het belangrijkste sociaal-eco nomische wapenfeit van 1978 was ongetwijfeld de publika- tie van Bestek 81, de beleids nota van het kabinet-Van Agt. Evenals Den Uyl voor ogen stond wilde Van Agt de stij ging van de collectieve lasten afremmen om meer ruimte te scheppen voor de winsten en de particulier besteedbare inkomens. Anders dan Den Uyl voor ogen stond wilde Van Agt de lasten niet con centreren bij de hoge inko mens maar bij de ambtenaren en de niet-actieven. In de discussie is geheel onder gesneeuwd hoezeer de plan nen van het voormalige kabi net-Den Uyl en het huidige kabinet-Van Agt op elkaar lijken. Beide kabinetten wil den, mede in het licht van de teruglopende economische groei, de stijging van de col-' lectieve lasten afremmen. Beide kabinetten wilden de narigheid van deze afrem ming leggen bij een minder heid Den Uyl wilde de min derheid van hogere inkomens treffen, en Van Agt wilde de minderheid van de niet-ac tieven treffen. Beide kabinet ten geloofden in de "winst is werk"-filosofie. Beide kabi netten hadden enig oog voor betekenis van de kwartaire sector en lieten stadsver nieuwing maatschappelijk werk, ontwikkelingshulp, openbaar vervoer en indivi duele huursubsidies min of meer onverlet. Ondanks deze treffende over eenkomsten is het m.i. aan het eind van het jaar al duidelijk, dat van de begrote ombuigin gen op korte termijn slechts zeer weinig terecht komt. Daarvoor zijn twee redenen: de meerderheid wil de om buigingen niet, en de ombui gingen passen niet in een ef fectief werkgelegenheidsbe leid. Dat de meerderheid de ombui gingen niet wil is het afgelo pen jaar wel zeer duidelijk aan het daglicht getreden. Als de meerderheid stond te po pelen om nu eindelijk eens van het collectieve juk te worden bevrijd hadden Van Agt en Wiegel niet ge schroomd het ombuigings plan ruimschoots vóór de sta ten- en raadsverkiezingen van maart en mei te presente ren. Men had dan tijdens de verkiezingen de massale steun van de werkers kunnen incasseren en, aldus gesterkt, de ombuigingen in een fors tempo kunnen uitvoeren. Maar het tegendeel gebeurde. Het kabinet-Van Agt zweeg in alle talen. Pas toen de ver kiezingen achter de rug wa ren durfde het met Bestek '81 op de proppen te komen. Aanvankelijk reageerde het Nederlandse volk aarzelend op de plannen. Het was vakantie en niemand maakte zich zorgen. Op de derde dinsdag van september werd echter de begroting voor 1979 gepresenteerd. Toen waren de ombuigingsplannen per begrotingshoofdstuk gecon cretiseerd en in afzonderlijke wetsontwerpen gespecifi ceerd. Toen is het Nederland se volk, althans de meerder heid daarvan, zich kennelijk het apezuur geschrokken. Dat blijkt niet uit de woeste reacties van de vakbeweging. Want tijdens het kabinet-Den Uyl waren die reacties ook al woest. Nee, dat blijkt uit de "opinion-polls". Na een jaar oppositie is Den Uyl als mi nister-president nog steeds populairder dan Van Agt. De PvdA, die zich inmiddels te gen zowat elke ombuiging heeft uitgesproken, boekt forse winst terwijl het CDA en de WD zware verliezen lij den. Toen Van Agt in het voorjaar zo geheimzinnig deed met zijn ombuigingsplan had hij het goed gezien: de meerderheid wijst een forse ombuiging af. Het gedram van de socialisten over de maatschappijher vormingen had weliswaar aanvankelijk contra-produc tief gewerkt en een zekere steun voor het kabinet-Van Agt opgeleverd, maar zodra het kabinet zijn vingers uit strekte naar de collectieve verworvenheden, hield de steun op. Van Agt kan nu niet anders doen dan het ene na het andere CDA-amende- ment overnemen en aldus toelaten dat van zijn forse plannen, die hij eerder aan kondigde als de belangrijkste financiële operatie sinds de geldzuivering van Lieftink, via een salamitactiek van hun hart worden beroofd. Dat de meerderheid van het Nederlandse volk de plannen afwijst is geen wonder. De ombuigingen passen even slecht op de huidige sociaal- economische situatie als een zadel op een koe. Op het eer ste gezicht lijkt het heel sim pel: de economische groei neemt af en dus moet er wor den bezuinigd. Op zichzelf zit daar ook zeker wat in; het is bepaald geen onzin. Maar het jaar 1978 werd niet alleen door een verminderde eco nomische groei gekenmerkt, maar ook door werkloosheid en angst voor de economische toekomst. In een dergelijk klimaat passen geen bezuini gingen. Van Agt heeft, in het voetspoor van zijn voorgan ger, het zwaartepunt van de ombuiging gelegd bij de so ciale voorzieningen omdat juist in die sector de collectie ve lasten het sterkst zijn ge groeid. Prof. Wolfson heeft er in Economische Statistische Berichten van 12 juli al op gewezen dat dit een onzinnig argument is. De sociale lasten groeien het hardst omdat men kennelijke aan sociale voor zieningen de meeste behoefte heeft en het is merkwaardig om juist te gaan hakken in een sector, waaraan de meeste behoefte bestaat. Juist in een tijd van werkloos heid bestaat aan sociale voor zieningen behoefte. Iedereen rekent erop dat ook hij wel eens werkloos kan worden en dan een beroep op de sociale voorzieningen zal moeten doen. Iedereen die nu nog ac tief is, houdt met de moge lijkheid rekening dat hij mor gen tot de niet-actieven be hoort. Wie de lasten probeert te leggen bij de minderheid van de niet-actieven, zoals Van Agt wil, maakt dus een ongelooflijk grote politieke fout: in feite legt hij de lasten niet bij een minderheid maar bij een meerderheid. De ac tieven ervaren deze operatie niet als een relatieve verbete ring van hun huidige positie, maar vooral als een relatieve verslechtering van hun toe komstige positie. Den Uyl was veel slimmer: die legde het zwaartepunt van de lasten in hoofdzaak bij de hoge in komenstrekkers. En in een tijd he nkt niemand dat ook hij morgen tot de ho gere inkomenstrekkers zal kunnen behoren. Het ombuigingsplan van de re gering-Den Uyl had dus meer kans van slagen dan het om buigingsplan van de regering- Van Agt, maar ik geloof dat ook dat plan zou zijn mislukt. Want ook het plan van Den Uyl ging ervan uit dat, via een geringe bezuiniging op col lectieve lasten, de rende mentspositie van de bedrij ven kon worden versterkt. Het versterken van de rende mentspositie van bedrijven in een economische crisis is ech ter dweilen met de kraan open. Het karakter van een economische crisis is nu eenmaal dat de afzet wegvalt en een beetje bezuiging is daarvoor een druppel op de gloeiende plaat. Minister Al- beda heeft de trekkers van de sociale uitkeringen voorge rekend dat het gaat om een bedrag van slechts f6 a f12 per maand. Maar juist dat "slechts" maakt elk ombui gingsplan ongeloofwaardig. Geen enkele trekker van so ciale uitkeringen gelooft dat door die luttele zes gulden van hem de Nederlandse eco nomie kan worden hersteld. Veeleer ziet hij die zes gulden als een salamitactiek: van daag beginnen ze met de proefballon van zes gulden om morgen met honderd gul den op de stoep te staan. Hij wordt argwanend en verzet zich. Ook tegen zes gulden. Want de economische crisis laat zich niet bestrijden door de winsten een beetje te ver groten en de lasten daarvan te concentreren bij slechts een groep. PROF. VAN DEN DOEL

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7