Surinaamse kerk zoekt hier ervaren gemeentepredikanten KERKDIENSTEN OUD- EN NIEUWJAAR -GIS Wacht tot na zondag Inspirerende samenwerking om cirkelgang te doorbreken De Surinaamse kerk- ontstaan uit het zendingswerk van de Broedergemeente (het Zeister Zendingsgenoot schap) - heeft gebrek aan predikanten, aan administra tief en beherend personeel en aan geld. Dat zijn de harde gegevens die tijdens een gemeenschappelijk beraad in Zeist, dat 45 uren duurde, op tafel kwamen. Het is een vicieuze cirkel. Gebrek aan predikanten leidt tot geringer contact met de gemeenten en dat ondermijnt de betrokkenheid van de gemeenteleden. De finan ciële basis wordt daardoor zwak ker. Personele voorzieningen komen in het gedrang. In 1963 is de Surinaamse kerk zelf standig geworden. De verwach tingen waren hoog gespannen. Men hoopte dat na tien jaar de financiële steun uit Nederland overbodig zou zijn geworden. Maar het pakte anders uit. Finan cieel traden er niet-geringe stag naties op. De synode die in 1963 tot zelfstandigwording besloot had zich op de financiële moge lijkheden van een volkskerk in een derde-wereld-situatie verke ken. "Zeist" kon zich dan ook niet terug trekken. De steun moest zelfs groter worden, wilde de zending in Suriname goede voortgang kunnen vinden. Die zending kreeg kansen, en zij heeft ze niet laten liggen. Interna ten, medische zorg, jeugd- en be- jaardenwerk, sociale centra, on derwijs, landbouwwerk en nieu we hulpmiddelen voor het pasto raat, het vergde forse investerin gen. Het zou ook dwaas zijn. te veronderstellen dat een jonge kerk dit alles alleen zou kunnen bekostigen. Grote uittocht Maar er is meer. In tijden van sterke veranderingen en toenemende spanningen komt het er voor een kerk extra op aan. Trouwens, die kerk staat zelf middenin dat proces. Tienduizenden Surinamers heb ben het land verlaten. Zij wonen nu in Nederland. Velen van hen waren vóór de grote uittocht meelevend lid van hun kerk. De Broedergemeente daar. die zich toch al in een toestand van ar moede bevond, onderging door hun vertrek een zware aderlating. Voor een kerk op weg naar onaf hankelijkheid is het een pijnlijke zaak. de Nederlandse partner op nieuw om predikanten te moeten vragen. Maar het kan niet anders, en er is haast bij, anders sterft het paard - om een Surinaams spreekwoord te gebruiken- ter wijl het gras groeit. Tijdelijke hulp uit Nederland kan dat voorkomen. Met name uit Nederland, omdat dan de taal problemen het kleinst zijn. Met enkele kerken zijn al verkennen de contacten gelegd. Suriname heeft vooral behoefte aan een aantal ervaren gemeentepre dikanten voor een betrekkelijk korte periode, die bereid en in staat zijn hun opvolger mede op te leiden en in te leiden in de praktijk. Geen ervaring Een toenemend aantal toekomstige pastores wordt namelijk opgeleid volgens een in Costa Rica be proefde methode, die hierop neerkomt dat de kandidaat een half jaar studeert, vervolgens een half jaar gemeentewerk doet on der begeleiding, dan opnieuw een halfjaar studeert, enzovoorts. Over deze methode doen moed gevende verhalen de ronde. Het opleidingsinstituut van de Broedergemeente heeft nog geen ervaring met de opleiding van pastorale medewerkers op die manier. Door tijdelijke buiten landse hulp en door een eigen opleiding hoopt men nu de cir kelgang, ook op dit punt, te door breken. Een zendingsgenootschap dat in deze tijd zijn plaats kent, stelt zich vanzelfsprekend de vraag of zulke hulp aan een zelfstandig wordende kerk in de derde we reld nog wel kan. Met medewer king van de Zeister zending wil de Surinaamse kerk echter tot een blijvende verbetering van haar moeilijke situatie komen. Geen van beide verwacht in dit ge val een oplossing van een inci denteel wegruimen van stenen op de weg naar later. Alleen in spirerende samenwerking biedt mogelijkheden voor de toe komst. Kerkje in Suriname De Vereniging tot bevordering van de Zondagsheiliging doet in haar jaarverslag over 1978 (oplage 20.000) een beroep op de 13.682 leden om er niet aan mee te werken dat de PTT op zondag moet arbeiden. Dat kan door poststukken op een zodanig mo ment aan te bicden dat ze voor de zondag worden bezorgd. "Wacht anders tot na de zondag". De leden - er kwamen er dit jaar 500 bij - wordt ook gevraagd, het hoofdbestuur te informeren over activiteiten op zondag, "op dat het daarop kan reageren". Reageren doet de vereniging (voorzitter: de oud-gereformeerde dominee J. van Prooijen te Rhenen) volop. Niemand wordt daarbij ontzien. De standhou ders van een huishoudbeurs in Amsterdam, de Zeister carna valsvereniging, Heinekens brouwerijen en het comité voor een zondagje windsurfen in Bruinisse kregen een schriftelijke vermaning. Maar ook het Reformatorisch Dagblad, dat per on geluk een bericht opnam over een commercieel gebeuren waarmee ook de zondag was gemoeid. Sommigen schrijven terug. Zo wees Heineken in haar brief op de "pluriforme maatschappij", waarin uitingen van een enkele groep niet aan de anderen kunnen en mogen worden opgelegd. Maar daar zit, volgens ds. Van Prooijen. nu juist het kwaad; in die veelvormigheid "Wordt de wereld niet gelijkvormig", blijft zijn parool. Dat is ook het thema van dit jaarverslag. "Eén dag is voor de Heer als duizend jaar en duizend jaar als één dag" (2 Petrus 3:8). Op de oudejaarsavond denken we allemaal samen wat we anders ieder voor ons op de verjaardag denken: "We zijn weer een jaar verder en wat is het snel gegaan", of: "We zijn weer een jaar verder en wat is het langzaam gegaan". Het gevoel dat het snel is ge gaan hebben we vooral als we al een groot gedeelte van ons leven achter ons hebben. Het gevoel dat het langzaam gaat hebben we vooral aan het be gin van ons leven. Als we willen weten, hoe snel of hoe langzaam de tijd verloopt, dan kunnen we op ons horlo ge kijken, of als we het heel precies willen weten kunnen we 002 bellen. Sinds tweehonderd jaar hebben wij mensen de mogelijkheid om de tijd heel precies te be rekenen. Voordien rekenden de meeste mensen alleen maar in jaren, dagen en uren. Onze technische vooruitgang is mogelijk dank zij de exacte berekening van de tijd, maar het zou wel eens kunnen zijn dat men vroeger, toen de tijd saanduidingen vager waren, op een veel "ontspannener" manier met de tyd leefde. Twee groepen Als wij werkelijk willen weten wat tijd is, en wat de zin van de ons toegemeten tijdsruim te is, dan moeten we niet op ons horloge kijken, maar ons de vraag stellen: "Hoe beleef ik mijn tijd?" En als gelovi gen: "Wat is de tijd in de ogen van de levende God?" De schrijver van de tweede brief van Petrus zegt: Eén dag is voor de Heer als duizend jaar en duizend jaar als eén dag. Hij heeft het tegen twee groe pen mensen: tegen de onge- duldigen, die willen dat Gods heerschappij over de hele we- ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 dat je vanuit God in één dag kunt doen wat je in je hele le ven niet gekund hebt?" Gods tijd reld en over alle mensen liefst vandaag nog overduidelijk blijkt, èn tegen degenen die hun ongeduld - zo ze dat al ooit gehad hebben - wel heb ben afgeleerd en die zeggen: "Zolang de wereld bestaat en zolang de mensen bestaan is er niets gebleken van Gods heerschappij, en daar zal ook nooit iets van blijken, dus la ten we ons maar schikken in ons min of meer plezierige lot". Tot degenen met het jeugdige enthousiasme voor wie ieder jaar en iedere dag waarin en waarop de beslissende ver andering ten goede nog niet is gekomen een verloren jaar of dag is, zegt hij: "Waarom die haast? Jij kunt wel denken dat het hier om een lange verloren tijd gaat. maar in Gods ogen is de tijd anders. Die in jouw ogen lange verlo ren tijd is voor God niet meer dan één dag, en denk niet dat God als een mens is die de moed in één dag verliest". Tegen degenen die zeggen: "Er is in het lange verleden niets veranderd en er zal in de even lange toekomst ook niets ver anderen!" zegt hij: "Waarom zijn jullie zo onbewogen; waarom neem je iedere dag zoals de andere; weet je niet dat voor God één dag zo be langrijk is als duizend jaar; Tot hen allemaal zegt hij: Beleef je tijd niét met een kalender of horloge in de hand, maar vanuit God. die je jouw tijd heeft gegeven en die tijd heeft voor jou. Gods wereld staat en valt niet met jouw tijd en met wat jij met je tijd doet, zo belangrijk ben je niet, maar je hoeft ook niet te denken dat je leven uiteindelijk niet meer is dan dat van een eendagsvlieg, want één dag van jouw korte leven kan voor God even be langrijk zijn als duizend jaar. Gods tijd is anders dan onze tijd. Voor God geldt: één dag is als duizend jaar en duizend iaar als één dag. Voor ons geldt: zeventig, tachtig jaar lijkt, als je nog aan het begin staat, heel lang, maar hoe ouder je wordt, des te korter lijkt het. Als christenen zeggen we in geloof: In de persoon van Je zus raken Gods tijd en onze tijd elkaar. Jezus is niet ouder dan dertig jaar geworden, en we weten alleen iets uit zijn laatste levensjaar. We kunnen het evangelie dat van Jezus vertelt in één a twee uur uitle- Maar dat fragment uit dat. naar onze maatstaven, korte leven van Jezus, is voor God zo be langrijk als duizend jaar. Daarmee zijn we nu bijna twee duizend jaar bezig. Daaruit putten we moed voor ons ei gen korte leven. Als we met het leven van Jezus bezig zijn, dan bepaalt niet het tijdsein hoe vroeg of hoe laat het is, want dan breekt Gods tijd in ons leven aan. Naar Alphen. De uitgeverij van de Zevendedag-adventisten (de ze mensen vieren de zaterdag in plaats van de zondag) is verhuisd van Den Haag naar het industrie terrein bij Avifauna te Alphen aan den Rijn. De officiële inge bruikneming van dit kantoor pand met magazijnruimte is op 16 januari, maar er wordt nu al in gewerkt. De uitgeverij "Veritas" verzorgt alle uitgaven voor de adventisti- sche kerkgemeenschap in ons land. Niet alleen het landelijke kerkblad en andere lectuur voor de eigen achterban, maar ook boeken en tijdschriften met een adventistisch-evangeliserend ka rakter. Uitgaven van "Veritas'! worden tegenwoordig niet meer uitsluitend door colporteurs ver kocht maar zijn ook in de boek handel verkrijgbaar. Huwen op zaterdag. Kerkelijke huwelijken moeten zo min mo gelijk nog op zaterdag plaats hebben. Dat schrijft aartsbis schop Willebrands in een brief aan de rooms-katholieke pasto res. Het is een van zijn aanbeve lingen om overbelasting van priesters in het weekeinde te voorkomen. Willebrands heeft gemerkt dat de eucharistievieringen in het weekeinde te veel dreigen te worden voor het aantal beschik bare priesters. Hij adviseert, ze tot drie per priester te beperken. "De eucharistieviering zal altijd de vereiste vorm van zondags heiliging blijven, maar waar geen priester is, daar is het aan te be velen op een andere manier als gemeenschap samen te komen voor gebed". De aartsbisschop suggereert doop- diensten en kerkdiensten met weinig belangstellenden te com bineren en het aantal "lekendien- sten" uit te breiden. "Betrokken heid van leken bij de liturgie doet hun zelfvertrouwen groeien." In het algemeen acht de kardinaal het verstandig om bij eucharis tievieringen te zien of de ge meenschap erbij betrokken is. Naarmate de viering meer een privé- of groepskarakter heeft, zal men kritischer moeten nagaan of niet een andere vorm van samen zijn kan worden gekozen. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Wageningen J. van de Ketterij Zetten, te N ij kerkerveen, 's Gre- velduin-Capelle en Bleskens- graaf J.R. Volk Polsbroek, te Apeldoorn R. van der Woude Al- men, te Werkendam, Kamerik, Kinderdijk en Stolwijk J. Blok Sint Maartensdijk, te Ilpendam- Watergang kandidaat J. Wou denberg Maarssen: aangenomen naar Utrecht P. Kikstra Hooge- veen, naar streekgemeente Frieslands End (omgeving Ap pelscha) H. Hendriks Anlo, naar Amsterdam (voor ziekenhuispas toraat en voor buitengewone werkzaamheden in de regio Am sterdam) W. J. van der Waal Gor- kum; bedankt voor Katwijk aan den Rijn M.Ruster Kampen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Oudewater P. Vlie- genthart Heerhugowaard. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Apeldoorn Tj. Boersma Zuidhorn. Gezegd. "Ik onderga liever de fiolen van uw toorn dan dat ik te j maken heb met een slapende gemeente en een zwijgende ker- keraad". (Dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Her- j vormde Kerk, tijdens een discus sie met kerkleden in Apeldoorn, waarin hij aan de tand werd ge voeld over het anti-racismefonds van de Wereldraad). "Onrust in de kerk maakt de gemeente vol-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4