'Ik gebruik mijn energie nu maar voor iets anders' 'De vaat blijft wel eens'n keer staan Heffingen zaaien onrust bij 'siergewassen' Sassenheimer Van den Berg, half jaar na 'aardbeving': Géén figurantenrol voor Ria de la Haye ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 Van den Berg met een van zijn zes honden voor zijn bedreigde woning. Het huis ligt nu ingeklemd tussen Rijksweg 44, de Sassenheimer Vaart en de Schiphollijn SASSENHEIM - "Ik zeg nu: laat ik mijn energie toch voor iets anders gebruiken dan voor deze verloren zaak. Want dat het een verloren zaak is, dat voelt iedereen toch met zijn klompen aap-?" Voor A.J. van den Berg (54) uit Sassenheim was de nacht van maandag 10 op dinsdag 11 juli er eentje, die hij zich nog lang zal herinneren. Toen hij die nacht zijn honden uitliet, het liep tegen half twaalf, hoorde hij plotseling achter zich iets kraken. Nadat hij zich had omgedraaid, zag hij iets on gelooflijks: zijn tuin werd langzamerhand de lucht in gestuwd, als door een ge heimzinnige kracht. De zware bergen zand voor de aanleg van de Schiphollijn, vlak bij Van den Berg's wo ning aan de Industriekade, waren voor het natuurgebeu ren verantwoordelijk. De zandhopen drukten zó zwaar op de grond, dat die op een andere plaats omhoog kwam. En die andere plaats was toe vallig de tuin van Van den Berg... De gebeurtenis was min of meer symbolisch voor de positie die de vleesfabrikant in ruste al een paar jaar aan de Indus triekade inneemt. Direct ach ter zijn woning razen de au to's op rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam) voorbij en pal voor zijn huis wordt sinds een paar jaar een metershoge dijk voor de Schiphollijn .aangelegd, die hem het uit zicht volkomen ontneemt. "Vroeger had ik vanuit mijn woning direct uitzicht op de Kagerplassen, nu zitten we tegen deze dijken aan te kij ken. Dat had ik natuurlijk niet verwacht toen ik dit huisje in 1970 kocht. Toen begonnen ze over de Schiphollijn te pra ten, en nota bene het aller laatste traject dat geaccep teerd werd, liep pal voor mijn woning langs". In zijn dikke dossier heeft Van -den Berg een brief van de toenmalige minister Westerterp, die de aanleg van de Schiphollijn volgens hem voor het minder leuke tracé aankondigt. Berustend Nu, een halfjaar later nadat hij zijn eerste "aardbeving" be leefde en daardoor landelijk in het nieuws kwam ("Er kwamen in die tijd wel dertig journalisten aan de deur", al dus Van den Berg) is hij tame lijk berustend over de gevol gen van wat toen gebeurde en zijn toekomst straks in zijn "weggedrukte" huisje. "Ze hebben beloofd om alles weer zoveel mogelijk te egaliseren. Het was van de kant van de bouwer, Articon( een doch- terondeneming van de Neder- alandse Spoorwegen, red.) ook een verkeerde berekening geweest. Ze dachten geloof ik dat mijn tuin maar een paar centimeter omhoog zou komen. Het is dus iets meer geworden", zegt Van den Berg. Het werd uiteindelijk ander halve meter. Inmiddels is het tuinpad weer bruikbaar ge maakt, werd de (afgebroken) waterafvoer hersteld en ligt er een toezegging dat voorjaar 1979 alles weer in orde zal zij n. Ontevreden over de "opvang" is Van den Berg niet: "Ik hoef maar te kikken of Articon staat met een paar mannetjes voor de deur. Echt ruzie heb ik nooit met ze gehad". Over een schadevergoeding is nooit gesproken. Nou lijkt het er wel op dat Van den Berg financieel niet zoveel te lijden heeft gehad van de nieuw aan te leggen spoorlijn. Hij heeft wel behoorlijke stukken grond moeten inleveren, maar daarvoor elders weer grond terug ontvangen en er bovendien nog een bedrag bij gekregen. Over de hoogte daarvan laat hij zich niet uit. Het houden van schapen is echter vrijwel onmogelijk geworden - de dieren zouden dan ver buiten Van den Berg's bereik, aan de overkant van de "Schipholdijk" moeten grazen. Daarnaast kan hij op de smalle overgebleven strook tussen Rijksweg 44 en de Schiphollijn nog onbe lemmerd paarden houden, eén van zijn andere liefhebbe rijen. Andere "voordelen" die enigs zins tegen het verlies van een vrii uitzicht opwegen zijn volgens Van den Berg het feit dat hij straks onder het via- dukt van de Schiphollijn een eigen parkeerplaats voor zijn auto krijgt, en dat er langs de dijk een speciale weg naar zijn woning wordt aangelegd. Kopen Het aanbod, hem destijds aan gedaan, om het hele huis maar te kopen en een veilig heenkomen te zoeken, wees Van den Berg resoluut van de hand. "Ik heb gezegd: Ik wil het wel aan Articon verkopen, maar dan moeten ze zorgen dat er weer een gelijkwaardig huis voor in de plaats komt. En dat is natuurlijk heel moeilijk, omdat ik hier in feite heel mooi zit. En ik wil eigen lijk ook niet verhuizen, want ik voel me in Sassenheim bij zonder thuis. Daarom blijf ik zitten." Naar verwachting zullen rond 1982 de eerst treinen op het traject Amsterdam-Leiden langs de woning van Van den Be Dat voorlopig nog stel baar. HENK VEGTER LISSE - Een aantal bollenhan- delaren en bollenkwekers slaat munt uit de problemen bij het Produktschap voor i Siergewassen. Zowel over de inkoop als over de verkoop is een vakheffing verschuldigd aan het Produktschap. Enige handelaren schromen niet ex tra gelden te incasseren bij verkoop van bollen, terwijl ze zelf weigeren heffingen te be talen over de inkoopwaarde van de bollen. De huidige onzekerheid bij het Produktschap voor Sierge wassen wordt aangegrepen om geen heffingen meer af te dragen. Het is een zaak die het afgelopen jaar de gemoederen in de bollenstreek zeer heeft beziggehouden. De onzekerheid bij het Produkt schap, kortweg PVS ge naamd, is ontstaan nadat het College van Beroep voor het Bedrijfsleven een aantal ver ordeningen van het PVS, op basis waarvan de heffingen worden geheven, onverbin dend heeft verklaard. De gelden zijn op basis van een juridische slecht onderbouw de verordening geïnd. Alle handelaren en kwekers die dat door hadden en protest hebben aangete kend. tegen deze heffingen of in beroep zijn gegaan hebben hun geld terug gekregen. Het PVS heeft de afgelopen maanden ongeveer 7 miljoen terugbetaald. De handelaren en kwekers die niet door had den dat de verordening niet klopte krijgen hun geld niet terug. De onzekerheid bij het PVS wordt nog versterkt doordat ook de nieuwe vak heffing (op basis van het zo genaamde bronwaardesys teem) op de helling staat. de advocaat van een aantal bollenmensen, mr. J. van der Plas, is ook over deze verorde ning in beroep gegaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De zaak is voorgeweest, en het college doet waarschijnlijk half ja nuari van het volgend jaar uitspraak. 'fou- Hangende die uitspraak zijn een paar bollenhandelaren een beetje ontrouw geworden zo heeft de voorzitter van het PVS, de heer JE.C. Spithoven geconstateerd. Het feit dat slechts een deel van de heffingbetalers zijn geld heeft terugyekregen. heeft nogal wat kwaad bloed gezet bij de verschillende vakorga nisaties. Vooral bij die vakor ganisaties is twijfel gerezen over de noodzaak van het be staan van het Produktschap voor Siergewassen. Het Produktschap voor Sierge wassen staat een beetje mach teloos tegenover de problemen die als gevolg van de rechte lijke uitspraak zijn gerezen. Het schap kan voordat het College van Beroep uitspraak heeft gedaan over de nieuwe verordening weinig doen. "De huidige toestand van on rust en rechtsonzekerheid mag niet veel langer meer duren. ,Jiet is een onhoudbare situatie voor het bloembollenvak; een onhoudbare situatie voor het PSV en zijn werknemers. On der zulke omstandigheden en spanningen werken is geen pretje. Ik hoop dat over niet al te lange tijd duidelijkheid komt in deze zaak door een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven", zo formuleerde ir.J.E.C. Spithoven nog niet zo lang geleden de gespannen situatie op het schap. Als Van der Plas in het gelijkgesteld wordt dan is er natuurlijk duidelijkheid maar dan is de chaos in de bloembollenwereld niet te Verordeningen die in landen binnen de Europese gemeen schap worden gemaakt wor den onder meer getoetst aan het Europees recht.de afspra ken die de regeringen van de deelnemende landen hebben gemaakt. De heffingsveror deningen van het Produkt schap bleken in strijd te zijn met dat Europees recht, on danks het feit dat de verorde ningen door een groot aantal juristen en de minister van landbouw en visserij is gezien en zelfs door de laatste is gete- "Er zijn fouten gemaakt door de topambtenaren van het Pro duktschap voor Siergewas sen", tot die conclusie komt mr. J. van der Plas. Die top ambtenaren hebben verorde ningen geinaakt, die in strijd waren met het Europees recht en hebben vervolgens repara tieverordeningen (verorde ningen die de fouten in de oor spronkelijke verordening moesten opheffen) uitgevoerd die evc ncens in strijd waren met dat recht. Reden voor mr. J. van der Plas het PSV te "advise '.ren" de topambtena ren ma ar eens flink aan de tand te voelen. Voorzitte r Spithoven voelt daar weinig voor. Onlangs zei hij nog dat "succes vele vaders kent,maar dat mislukking al tijd een wees is". Hij wil de veran twoordelijkheid voor de slecht onderbouwde verorde ningen niet afschuiven op de schouders van een enkeling. 'Ik ben van mening dat er spra ke is van een collectieve ver antwoordelijkheid". aldus de voorzitter van het Produkt schap voor Siergewassen ir. J.E.C. Spithoven. HENK VAN DER POST KATWIJK -Met de hand draait ze zelf haar "sjekkies" Halfzware. Haar moderne klederdracht heeft nog geen opmerkingen ontlokt uit de monden van de he ren in het grijze pak, witte overhemd met stropdas en zwarte schoenen. Maar een collega-politicus kreeg het zwaarder te verduren. Die heeft het ongenoegen wél eens mogen smaken dat die heren iets over zijn alternatieve kleren zeiden. Zijn spijkerbroek tussen de keurig gesneden snit kon niet, vonden zij. "Nou, als ze zo'n opmerking te gen mij zouden maken, zou ik dat beslist niet pikken," laat Ria de la Haye, pas voor de Partij van de Arbeid als enige vrouw in de gemeenteraad van Katwijk gekozen, pinnig horen. "Ik kleed me zoals ik dat wil." Die sombere donderdagmiddag in december draagt ze een grijze rokbroek. Aan haar be nen een soort kniekousen die iets weg hebben van been warmers. In haar huis aan de Mr. Fockstraat zijn zij en haar man druk aan het verbouwen, hoewel het klussen de laatste weken wat is gestagneerd. Een zwarte kat ligt languit in de rode fauteuil die vlakbij de open haard staat. Een dwerg konijntje in een hokje op de grond heeft zijn oogjes ook al gesloten. Ria geeft het eerlijk toe. Toen ze de raadzaal voor de allereer ste keer binnenstapte om als lid van de gemeenteraad te worden geïnstalleerd, had ze het "spaans benauwd". En een paar keer daarna klopte haar hart nóg in haar keel. Burgemeester en wethouders die op een verhoginkje zitten en op de raadsleden neerkij ken, nee, dat vindt ze maar niks. Dat de toehoorders bij raadsvergaderingen door een andere deur naar binnen moeten dan de vroede vade ren en het college, staat haar ook niet aan. Dat hekje tussen de publieke tribune in do raadzaal mag er van haar uit en B en W mogen, wat haar betreft, best op gelijke hoogte met de raad zitten. Wordt zij nu ook als vrouw be handeld en misschien zelfs genegeerd? "Eerlijk gezegd was ik daar vooral in het begin v .1 een beetje bang voor, weet je Maar mijn verwach tingen zijn niet uitgekomen. Natuurlijk, ik krijg alle kans om mijn woordje te doen. M'n collega-raadsleden zijn heus -niet zo dat ze dan ongeïnte resseerd in het rond gaan zit ten kijken. Bovendien, ik praat zakelijk en houd geen ellenlange verhalen. Ik ben ook niet bereid om me, wat dit betreft, aan te passen," zegt Ria. Geen figuranten Voor de socialiste is dus geen figurantenrol weggelegd als enige vrouw in de raad. Inte gendeel. Daar waar ze een opmerking denkt te moeten maken, doet ze haar mond open. En de overige raadsle den luisteren naar haar. Tóch schroomt ze af en toe wel eens om in een openbare raadsvergadering "aan de bel" te trekken. De inrichting van de raadzaal speelt haai hierbij parten. Zeker is dal het niet aan de publieke tribu ne ligt. In een commissievergadering voelt ze zich duidelijk beter thuis. "Daar durf ik ook meer te vragen, weet je. Ze kijken je heus niet smalend aan als je iets niet weet. Zo'n commis sie is veel gemoedelijker, je zit, om te beginnen, al om een ronde tafel. Dan kun je me kaar allemaal zien. In de raad praatje vaak tegen iemand en kun je niet eens zijn gezicht zien. Nou, als ik met iemand van gedachten wissel wil ik graag de uitdrukking op zijn gezicht zien. Het gemoedelij ke in de commissie mis ik in de raad zelf. Daar is, voor mijn gevoel, veel meer strijd," meent Ria. De onervarenheid heeft haar al een keer parten gespeeld. No ta bene in de allereerste commissie-vergadering. Ze liet zich daar door meer er varen politici zo omver pra ten over een vergoeding van 100% aan jeugd-hoofdleiders. Het voorstel was dit te halve ren. Hiermee ging ze, evenals een paar andere leden van de commissie, akkoord- Toen ze later op de avond op haar fiets naar huis reed en nog eens over de zaak nadacht, be kroop haar het gevoel dat ze het niet goed had gedaan. Het is toch allemaal nog op zijn pootjes terecht gekomen Want toen het puntje bij paaltje kwam en de gemeenteraad een beslissing moest nemen verklaarde zij een andere me ning te hebben en koos voor de 100%. Het frappante toen was dat niet alleen zij van ge dachten was veranderd, maar ook alle andere leden van die commissie. Ze kreeg het later nog wel een keer voor haar voeten geworpen. In bedekte termen. Van de voorzitter van de commissie, wethouder Parlevliet. Steek onder water "Ach," reageert Ria nu, "dat ging helemaal niet naar hoor. Parlevliet zei het niet op een onaardige manier. Maar hij gaf een steek onder water. Voor mij een teken om me in het vervolg wat voorzichtiger op te stellen. Ik vind- het ook niet erg eens een keertje door de mand te vallen. Daar leer je Misschien hebben er raadsle den met de gedachten rond gelopen toen Ria in de raad kwam dat zij zich uitsluitend voor vrouwen zou gaan inzet ten. Peuterspeelzalen, moe dermavo en nog wat andere zaken. "Natuurlijk vind ik die dingen belangrijk, maar daarnaast zijn er ook nog wel andere onderwerpen die mijn aan dacht nodig hebben, zoals een schooladviesdienst. Daar ben ik absoluut niet blind voor." Toen ze eens in een zaakje over tandartsen was gedoken om wat meer infor matie boven water te krijgen en haar mening daarover aan het college kenbaar maakte, werden er toch wel enkele wenkbrauwen gefronst. "Ja," glimlacht Ria, "je kon ze bij wijze van spreken "zien" denken waar bemoeit dat mens zich eigenlijk mee. Ik vermoed dat als een man dit zou hebben aangekaart dit iets anders zou zijn gegaan." Twintig uur Twintig uur in de week besteedt ze aan het raadswerk. Komt Ria de la Haye. ze daardoor niet met haar huishouden in de knoei? Juist half november was er het nodige op het gemeentelijk vlak te doen. "Dus," reageert ze, "staat m'n afwas er nog en zijn m'n bedden niet opge maakt. Als ik 's avonds werk, zorgt m'n man voor de oppas bij de kinderen. Maar omdat ik nogal eens overdag Werk, ben ik in de avond vaak vrij. Wanneer ik zin heb om naai de bioscoop te gaan of een boek te lezen, kan dat." Als raadslid krijgt ze per jaar zo'n twaalfduizend gulden. Verzoet geld de (ongeregelde arbeid voor haar? "Omdat ik er geld voor krijg, beschouw ik het raadswerk gewoon als een baan Bij een baas moetje er ook voor wer ken. Ik vind dat ze voor die twaalfduizend gulden best iets van je mogen verwach ten. Voor mij is dit niet zo maar een aardig "schnabbel- tje" met een leuke verdienste. Voorlopig bevalt me dit werk erg goed. Het is gewoon een leuke baan." Als ze dus geen raadslid zou zijn, zou ze een andere baan hebben? Ria bevestigt dit. Ja ren is ze kleuterleidster ge weest. Dit werk wilde ze niet meer doen omdat ze er geen zin in had. In Leiden deed ze een tijdje administratief werk, maar ook dat vond ze aan de saaie kant. Zeker, ze was er nog wel een poosje mee blijven doorgaan, maar had toch ernstige pogingen ondernomen om wat anders te vinden. In september kwam ze echter op een ver kiesbare plaats voor een raadszctel. En dat betekende het einde om nog langer naar een andere baan te zoeken. Laatste vraag. Zou in het colle ge van Katwijk een vrouw worden geaccepteerd? En zou zij zelf als wethouder willen functioneren? Even is het stil. Ria trekt één been hoog op, zuigt aan een sigaret en zucht dan: "Ach, ik weet natuurlijk niet of ik over vier jaar nog in de raad zal zit ten, hoe ik er dan over denk. Een vrouw kan natuurlijk in het college van Katwijk zit ten. Waarom niet? Als je je werk goed doet, kunnen ze toch niets op je aanmerken? Ik geloof ook nog dat ze vol ledig zal worden geaccep teerd." Een spiraal sigarettenrook kringelt uit haar neus. Ria glimlacht, üf ze zeggen wil: dat had je niet verwacht, hè? JAN WESTERLAKEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33