Antiekmarkt bloeit in de zeepfabriek" BOEKHANDEL SCHAKELT COMPUTER IN \eidse agenda MEXm pA Geen verzorgingstehuis, wel bejaarden woningen Organisator Plasmeijer: Meer opgeblazen fietsopstelstroken 99 ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 Stichting Kerkwerve: Plasmeijer: Waarom kunnen we in Leiden geen weekendbeurs houden?" OEGSTGEEST - "Het ziet er niet naar uit dat de Oegstgeester Stichting Kerkwerve ooit een verzorgingstehuis voor bejaar den in de gemeente zal kunnen realiseren. Wel bestaat misschien de mogelijkheid dat bejaarden- woningen door deze Stichting kunnen worden gebouwd", dit meent CDA-raadslid Piet van Veen. Uit een gesprek dat hij met het be stuur van de Stichting Kerkwer ve had gevoerd was duidelijk naar voren gekomen dat de rijks overheid de bouw van nog een verzorgingstehuis in Oegstgeest niet zou toestaan. "In Oegstgeest zitten we namelijk al wat het aan tal bedden in verzorgingstehui zen betreft boven de landelijke norm van zeven procent van het aantal 65-plussers in de gemeen te", verklaarde Van Veen. Hij spreekt daarbij uit de indruk te hebben dat aan deze norm zeer streng de hand wordt gehouden. "Het is zelfs zo dat regionaal wordt bezien hoe groot de ver zorgingsmogelijkheden zijn. En aangezien Leiden ook al over de norm is en Zuid-Holland als ge heel ten opzichte van andere pro vincies gunstig afsteekt moet uitbreiding van het beddenbe stand voor verzorging van be jaarden in Oegstgeest worden uitgesloten", aldus Van Veen. De Stichting Kerkwerve is ruim tien jaar geleden opgericht met het doel een interkerkelijk be jaardenverzorgingstehuis in Oegstgeest op te richten. "Dat dit om genoemde reden nooit is ge lukt betekent niet dat Kerkwerve zichzelf zou opheffen", aldus^Van Veen die benadrukte dat de Stichting nog wel degelijk echt leeft. Voor de realisering van be jaardenwoningen zag hij nog wel mogelijkheden omdat hiervoor de landelijke norm in Oegstgeest nog niet is bereikt. "Daarvan zouden we er nog wel zo"n honderdvijftig van mogen bijbouwen", verduidelijkte hij. "Deze zouden dan eventueel op de voor bejaardenvoorzieningen gereserveerde grond in nieuw bouwwijk Haaswijk kunnen ko men", aldus Van Veen. ZATERDAG Sanders, Levendaal (hoek Korevaar- straat), Antiekmarkt, 9.30 - 17 uur. Breehuys, Breestraat 19, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, Theater van de Lach met "Nee, schat, nu niet", klucht van Ray Cooney en John Chapman, 20.15 uur. ZONDAG Leids Vrijetijdscentrum, Oud- en Nieuwjaarsfeest, vanaf 22 uur. Vuurwerkgooier sloeg man in het gezicht LEIDEN - Een 56-jarige Leidenaar heeft bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. Donder dagavond werd vuurwerk tegen het raam van zijn woning ge gooid. De man ging de vuur- werkgooiers achterna. Toen hij ze aansprak kreeg hij een klap in het gezicht waarbij zijn neus en lin ker jukbeen werd gebroken. De man werd naar het AZ overge bracht voor behandeling. De da der kon niet worden achterhaald. LEIDEN - De Leidse antiekmarkt is in trek. Met elke week zo'n 500 tot 700 bezoekers is de markt één van de vaste trekpleisters geworden op de vrije zaterdag. In het afge lopen jaar kwam de antiekmarkt in het nieuws door de verhuizing van de Pieterskerk naar het Sanderseomplex aan het Levendaal. Het nieuwe onderkomen heeft geen nadelige gevolgen gehad voor de bezoekersaantallen. "De mensen blijven komen", zegt de heer Plasmeijer, organisator van de antiekmarkt. "We hebben s jaar tijd een vaste klanten kring opgebouwd. Niet alleen van mensen die antiek willen ko pen, maar ook mensen die ge woon gezellig komen kijken of die een klein dingetje willen ko pen. Zo'n markt als in Leiden is veel ge zelliger dan een echte antiek markt. Hier is voor iedereen wat. Het is niet allemaal echt antiek, er is ook veel cureosa. Dat trekt ge wone mensen aan. Betaalbare dingen die toch wel oud zijn. Er worden hier dingen verkocht voor 5 gulden maar ook voor 5000 gulden. Het gaat er niet om dat er Nieuwjaarsreceptie gemeente Leiderdorp LEIDERDORP - Het gemeentebe stuur van Leiderdorp houdt op dinsdag 2 januari van half acht tot negen uur een nieuwjaarsrecep tie in het Dorpshuis in Leider dorp. Het moet een receptie wor den met een minder formeel ka rakter dan voorheen. Geen offi ciële receptie dus met de wel haast traditionele rij wachten den. Een ensemble van de streekmu- ziekschool Rijnakkoord zal de receptie muzikaaÉ opluisteren. veel verkocht wordt, maar dat er leuk verkocht wordt. Het moet in de eerste plaats gezellig zijn. De mensen worden hier niet bela zerd", zegt Plasmeijer ronduit. "Als iets nieuw is dan wordt dat er ook bijgezegd. En wanneer de mensen wel echt antiek kopen dan krijgen ze ook een garantie. Als een standhouder teveel rommel in zijn kraam heeft staan, dan zeg ik ook van: Dit moet weg en dat moet weg. Wanneer de klanten toch klachten hebben dan kunnen ze altijd op mij te rugvallen. Ik ben er elke week. Wat ik dan allemaal doe?" OUDE DINGEN "kletsen", zegt zijn vrouw alvorens hij dat zelf kan doen. "Vroeger keken vooral oudere mensen naar antiek", gaat Plasmeijer Nieuwjaarsrede in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De raad van Zoeterwoude komt dinsdag 2 ja nuari bijeen voor een speciale nieuwjaarsvergadering. De agenda vermeldt als enige punt het uitspreken van de nieuw jaarsrede door burgemeester J. A. Detmers. De vergadering be gint om acht uur 's avonds. verder. "Tegenwoordig hebben ook steeds meer jongelui belang stelling voor oude dingen. Speel doosjes en koffiemolens zijn erg gewild. En allerlei kleine din getjes zoals brilledoosjes en vin gerhoedjes uit grootmoeders tijd. Ook voor meubels is veel interes se en voor klokken, porselein, prenten en etsen. Ach, eigenlijk vindt iedereen wel iets van zijn gading. Kinderen hebben vooral belangstelling voor oude mun ten. Daarvan zijn er een heleboel, al voor een paar gulden mogen ze heel wat uitzoeken. Zij worden per slot van rekening de verza melaars van de toekomst." de Leidse antiekmarkt is Zes jaar geleden begonnen in de Burcht. "Toen stonden er drie kramen buiten op het pleintje", vertelt Plasmeijer. "de bedoeling was eigenlijk om meer mensen voor een kopje koffie naar De Burcht te krijgen. Er gebeurde bijna niets meer met De Burcht en daarom wilde we proberen met een antiekmarkt wat leven in de brouwerij te brengen. Nou, dat is goed gelukt. Na verloop van tijd zeiden de standhouders tegen mij: kunnen we niet binnen gaan staan en wat uitbreiden. Zo is de antiekmarkt van lieverlee groter geworden. Na de brand in de Burchtzaal moest de antiekmarkt verhuizen naar de Pieterskerk. "Toen is de be langstelling wel flink teruggelo pen", aldus Plasmeijer. De Burcht lag nu eenmaal in de marktenroute en dus kwamen er veel mensen zomaar even binnen lopen om rond te kijken. In de Pieterskerk is wel meer publiek gekomen dat echt belangstelling had. Bovendien konden we uit breiden tot 25 standhouders. De grote zaal van de Burcht was met 11 stands al vol. Biezen pakken De antiekmarkt heeft ondanks de restauratiewerkzaamheden twee jaar en twee maanden stand ge houden in de Pieterskerk. In ok tober waren die werkzaamheden echter zover gevorderd dat de vloer eruit moest en de stand houders hun biezen moesten pakken. "Gespannen weken dus", zegt Plasmeijer. "Het viel niet mee om in Leiden een grote ruimte te vinden waar de antiek markt kon worden onderge bracht. Ik ben naar de burge meester geweest en toen hebben we heel wat zitten prakkizeren over waar we heen moesten. Op het laatste nippertje kwamen we op het idee om naar een deel van de voormalige zeepfabriek van Sanders te verhuizen. De sfeer in het nieuwe onderkomen is veel intiemer", vindt Plasmeij er. "En het is er niet zo koud als in de kerk. De verhuizing was snel geregeld. We hebben alle mede werking gekregen van de brand weer, van het energiebedrijf Rijnland en van de gemeente Leiden. Dat is ook wel eens an ders", aldus Plasmeijer. "We zijn al jaren bezig om gedaan te krij gen dat we regelmatig een week endbeurs mogen draaien. Maar hoewel op vele plaatsen in Ne derland weekend-beurzen zijn wordt in Leiden de letter van de wet zeer streng nageleefd. Ik snap niet wat er tegen is, zo'n an tiekmarkt is toch een goede vrije tijdsbesteding." JAN RIJSDAM Een "opgeblazen fietsopstelstróok" bij het Gangetje in de Breestraat ENWB in brief aan Leidse college: LEIDEN - De ENWB (Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond) heeft in een brief aan het Leidse college van B en W bepleit dat er in de stad meer zogenaamde "opgeblazen fietsopstelstroken" worden aange legd. Een dergelijke opstelstrook is voor het eerst op de Breestraat nabij het Gangetje aangelegd. Ook op andere plaatsen in de stad is dat inmid dels gebeurd. Volgens de ENWB zijn de eerste ervaringen die met deze opstelstroken zijn opgedaan erg positief geweest. In de brief noemt de ENWB een reeks punten in Leiden waar dergelijk opstelstroken ook zouden moe ten komen. Dat zijn onder meer het Noordeinde bij het Rapenburg, de Haven bij de Zijlpoort, de Valkbrug, Rapenburg bij Kort Rapenburg op de Warmonderbrug, Korte Mare bij kruising Langegracht, Gangetje en Steenschuur bij Breestraat, Hogewoerd bij Hooigracht en Nieuwe Rijn bij Hooigracht. Unieke automatisering in Kooykers boekenadministratie LEIDEN - De Leidse boekhandel Kooyker schakelt met ingang van het nieuwe jaar over op de com puter voor de verwerking van de boekenadministratie. Kooyker is in de Nederlandse boekhandel de eerste zaak die zo vergaand au tomatiseert. Het bedrijf wil door deze automatisering de service aan de klanten vergroten. Kooyker - een zaak met een traditie van inmiddels 115 jaar-werkt als iedere grote boekhandel met een gigantische administratie. Direc teur Fj. Arkenau schat de om vang van de boekenadministratie op zo'n 50.000 losse kaartjes. Dit logge systeem staat een vlotte verwerking van bestellingen, re serveringen en een snel overzicht van het boekenbezit en de uitga ven, die op de markt zijn, in de weg. Na een voorbereidingsperiode van twee jaar heeft Kooyker in sa menwerking met een computer firma een systeem ontwikkeld waarin alle benodigde gegevens van klanten, uitgevers en boe kenbezit kunnen worden opge nomen. Dit systeem is volledig afgestemd op de speciale en in gewikkelde administratie van de boekhandel. Kooyker heeft zo'n 15.000 klanten in binnen- en buitenland, die voor een belangrijk deel geïnte resseerd zijn in specialistische uitgaven. Het bedrijf betrekt zijn boeken van maar liefst 3.000 uit gevers over de gehele wereld. Alleen aan tijdschriften ver spreidt de boekhandel al 6.000 verschillende periodieken onder zijn klanten. "Het is een gigantische hoeveel heid orders die wij hebben. Met het kaartjes-systeem werkte dat ontzettend traag. Bij het nagaan van reserveringen moeten soms hele kaartenbakken doorgezocht worden. Alleen het verlengen van de tijdschrift-abonnementen kostte ons al zo'n drie maanden. Met- het automatiseringssysteem is dat binnen twee weken klaar", aldus computer-specialist W. van den Wijngaard. Irritatie Boekhandel Kooyker merkte dat de vertragingen van het kaartjes systeem bij klanten steeds vaker tot irritatie leidde. Directeur Ar kenau: "We kregen steeds meer gevallen van klanten die bij bui tenlandse boekhandels gingen bestellen omdat het voor hen dan sneller ging. Van den Wijngaard: "We konden gewoon niet ade quaat reageren". Via het computer-systeem kan Kooyker nu in enkele ogenblik ken nagaan welke bestellingen een klant heeft lopen, hoe lang de levertijd is en heelt men de mo gelijkheid om de klant te laten zien wat men aan zijn bestelling heeft gedaan. Daarnaast kan de boekhandel de klant via een indeling van uitga- ves regelmatig en volledig op de hoogte houden van nieuwe uit gaven op bepaalde gebieden. Kooyker heeft de catalogus van uitgaven daarvoor in zeventig ca tegorieën - vooral wetenschap pelijke, maar daarnaast ook po pulaire uitgaven - ingedeeld. Ie dere vaste klant kan nu aangeven voor welke gebieden hij op de hoogte wil blijven van nieuwe uitgaven. De overschakeling op de computer is in de winkel aan de Nieuwe Rijn alleen af te zien aan een beeldscherm bij de toonbank. Kooyker kan hier voor klanten informatie opvragen uit het ge heugen en voor de klant zonodig ook een afdruk van zijn bestellin gen - een zogenaamde "print" - laten maken. "Dan kunnen de mensen precies zien wat er met de order is gebeurd", aldus direc teur Arkenau. In de kring van Nederlandse boek handels is de interesse voor de ver doorgevoerde automatisering bij Kooyker groot. "De organisa tie in de boekhandel is in feite nog zeer ouderwets. Aanvanke lijk werden wij met argusogen aangekeken, zo van die zullen wel op hun gezicht vallen. Nu wil ie dereen er meer van weten", zegt computer-man Van den Wijn gaard. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt dt dienst waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, noord-' binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Bran- delerkade 28, tel. 120412 (zaterdag en zondag); H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961 (maandag): Wijk II (Kooi en Me- renwijk): Y. Groeneveld.Brikkenwal 19, tel. 133834 (zaterdag en zondag); P. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890 (maandag); Wijk III (Waard, Professoren wijk, Tuin- stadwijk en zuid-binnenstad): F. Mas tenbroek, Houtlaan 27, tel. 153157 (za terdag en zondag); S. Smit, Cobetstraat 43. tel. 130177 (maandag); Wijk IV (Zuid- Westen Haagwegkwartier): H. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089 (zaterdag en zondag); F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - Dr. O. Du Ry van Beest Holle. Vlaskamp 16, Leiderdorp, tel. i 891100 (zaterdag en zondag); dr. S.P. Ouwerkeri Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur. Merelstraat 184a, tel. 891000. (maandag). Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666 (zaterdag en zon-| dag); H.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747 (maandag). Voorschoten - F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); S. v.d. Kooy, S. v.d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zon dag); B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-762159 (maandag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel. 10834 (zaterdag en zon dag); F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel 10030 (maandag). Apotheken De avond-, nacht- zondags- en nieuw jaarsdagdienst in de regio Leiden, wordt van 29 dec. tot 5 jan. waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedrecepten, van een taxi tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.! 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscventrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe- i den verkeren. Dag en nacht bereikbaar I Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 j (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhülpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. I Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp I voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Dierenhülpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. I Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232.10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2