Eerste lustrum van zaak-DaeyOuwens 'Slecht weer goed voor zandt ran sporten' De drie kostbare minuten van D'66 in L'dorp Geen extra problemen op Kagerplassen mensen en geoenrtenjesen ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 BENTHUIZEN - Een lekkere roddel is nooit weg, vooral niet als het gaat om misbruik van de sociale voorzieningen. Nou, vooruit dan: in Benthuizen woont een man - 48 jaar oud, kerngezond - die al vijf jaar lang op kosten van de gemeenschap leeft. Hij heeft al een paar ton op zijn bankrekening bij laten schrijven zonder er één vinger voor te hebben uitge stoken. Te lui om te werken? Nee, integendeel. Want T. C. Daey Ouwens - over hem gaat het hier - wil liever nog vandaag aan de slag dan morgen. Tom Daey Ouwens werd in januari 1974 door de gemeente Leiden geschorst als directeur van de Groendoordhal, waar hij vanaf ja nuari 1969 de scepter zwaaide. De reden was dat er toenemende wrevel bij de gebruikers van de hal zou zijn over de wijze waarop Daey Ouwens functioneerde. Twee jaar geleden, eind 1976, werd de Benthuizenaar na een langdurig onderzoek door het Leids col lege van B en W ontslagen. Dit ontslag werd drie maanden geleden nietig verklaard door de Centrale Raad van Beroep. De rehabilita tie van de ex-Groenoordhal-directeur is echter een gedeeltelijke, want de Centrale Raad besliste tevens dat Daey Ouwens niet terug moet keren naar de Groenoordhal. Volgende week kan het eerste lustrum worden gevierd in de zaak- Daey Ouwens. Maar een leuk feest wordt het niet, want deze langslepende affaire heeft twee verliezers opgeleverd: de gemeen te Leiden en Daey Ouwens zelf. Leiden leed voor heel Nederland gezichtsverlies en moet nu bovendien diep in de buidel tasten voor een schadevergoeding. En Daey Ouwens zit nog net zo diep in de put als vijfjaar geleden Daey Ouwens "Ik ben geen seconde blij geweest "Ik ben geen seconde blij ge weest met de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. Ik voelde me gepakt. Van reha bilitatie is geen sprake. Hoe kan ik nu nog een baan vin den? Ik sta al een jaar of twee, drie bij het arbeidsbureau in geschreven als werkzoeken de. Zelf heb ook al een paar keer gesolliciteerd, maar dat werd steeds niets. Bovendien ben ik nu 48. Het wordt steeds moeilijker om iets te vinden Volgens Tom Daey Ouwens is er maar één oplossing voor de problemen: terug naar de Groenoordhal. "Dat is de eni ge mogelijkheid. Ik wil graag terug. De positie van André de Jong (de huidige Groenoordhal-directeur, die onder Daey Ouwens adjunct directeur was. red.) is mijn zaak niet. Dat klinkt hard, maar het is. zo. In 1974 zei de gemeente dat men geen nieuwe directeur zou benoe men zolang mijn zaak bij de rechter lag. Maar dat hebben ze toch gedaan. Dat is hün fout. Overigens zie ik niet waarom de hal geen twee di recteuren zou kunnen heb ben. Je zou bijvoorbeeld een scheiding kunnen aanbren gen tussen de veemarkt en de evenementen. André de Jong had toch al een lichte voor keur voor de veemarkt en mij maakt het niet zoveel uit. Ik had geen voorkeur. Je moet uiteraard duidelijke afspra ken maken, maar met André de Jong kan ik samenwerken, daar zie ik geen probleem in want nu heb je in feite ook twee directeuren, van wie er één helemaal niets zit te doen." De afgelopen jaren heeft Daey Ouwens enorm veel positieve reactiés gekregen van familie vrienden en kennissen, maar ook van mensen die hij hele maal niet kende. "Ik heb een dikke honderd brieven ge kregen van vreemden. De meeste brieven begonnen met: U kent mij niet, maar...' Die reacties hebben hem toch eigenlijk niet meer dan een pleister op de wonde. Wie met hem praat merkt dat hij de gebeurtenissen in januari 1974 en de lange nasleep daarvan nog niet heeft kun nen verwerken. '•Als ik erover praat wordt ik nog steeds emotioneel en verbitterd. Maar ik heb me zelf wel aangeleerd om het van me af te zetten. Ik heb me daarom in allerlei hobbies ge stort. Ik geef gymnastiekles sen. ik heb een paar functies in het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, ik voetbal nog steeds bij H.B.S. in Den Haag, ik zit in een raadscommissie hier in Bent huizen, in het Opbouworgaan Zoetermeer en ik studeer Spaans aan de Volksuniversi teit in Zoetermeer. Mijn agenda is elke dag vol. Ja, je moet onder de mensen blij ven, hè. Als je toegeeft aan je verdriet ga je kapot. Dan kun je zelfs niet meer lachen." Even later wordt de post door de brievenbus gegooid. Een dikke stapel enveloppen, on- t van de gymnastiek- n de gemeente Zoe- "Hier, nu zie je waar ik me mee bezig houd. Zo moet ik mijn dagen doorko- Op 6 oktober droeg de Centrale Raad van Beroep de gemeen te Leiden opeen schadever goeding voorDaey Ouwens te regelen. Tot op dit moment heeft de gemeente echter nog niets van zich laten horen. Tom Daey Ouwens: "Ik wacht maar af wat er nu gaat gebeuren. Ik vind het onbe grijpelijk dat het zo lang duurt. Misschien wil de ge meente Leiden het op de lan ge baan schuiven. Of ik een schadevergoeding wil? Dat weet ik helemaal nog niet. Eerst wil ik een voorstel van de gemeente afwachten of een gesprek met ze hebben. Als ze me moeten betalen zijn de inwoners van Leiden de dupe. Want de mensen moe ten dan meer reinigingsrech ten en hondenbelasting en dergelijke gaan betalen." Hoewel hij weet dat de kans daarop klein is heeft Daey Ouwens de hoop op een te rugkeer naar de Groenoord hal niet opgegeven. "De zaak heeft me geruïneerd. Het eni ge dat de gemeente Leiden kan doen om het te herstellen is me terug te nemen. Laat de gemeenteraad eens als mens redeneren. Laat 'ze zich eens afvragen: moet die man nog zo'n 30 jaar daarmee leven of willen wij er met één penne- streek een eind aan maken?" THEO TEMMINK LEIDERDORP - "Het lijkt of het jaren geleden ge beurd is, zo onwerkelijk is het nu. Eerst een periode van enorme activiteit en dat stort dan ineens als een kaartenhuis in elkaar" Aan het woord Joep Fakkel, afgelopen jaar op het ene moment lijsttrekster van een veelbelovende groepering in de Leiderdorp- se politiek (D'66), op het andere moment gedoemd tot machte loosheid. De oorzaak lijkt zo miniem: een tijdsverschil van drie minuten. Honderdtachtig seconden te laat leverde D'66 zijn lijst in bij het stembureau en werd daarom uitgesloten van de ge meenteraadsverkiezing in Leiderdorp. Door die onnozele fout telt de Leiderdorpse gemeenteraad vier jaar lang geen zelfstandi ge D'66 groepering in zijn gelederen. "Nadat de verkiezingen waren gehouden, viel ik wel in een gat", vertelt Joep Fakkel over die periode. "Toen we in Leiderdorp' uitgeschakeld waren, heb ik de tijd tot de raadsverkiezingen benut om op het hoofdkantoor in Den Haag bezig te zijn met de landelijke coördinatie van de gemeenteraadsverkiezingen, mate riaal distribueren en zo. Maar toen dat voorbij was, had ik opeens een zee van tijd. Wat moest ik ermee? Bij D'66 in Den Haag wisten ze me over het dieptepunt heen te helpen. Ze hebben me aan het werk gezet. Secretaresse-werk zaamheden. Ik werd lid van de kerngroep volksgezondheid en van de overleggroep voor vrouwen. Ik heb me echt kunnen ver diepen in wat D'66 wil. Dat had niet gekund, althans niet zo intensief, als ik in de gemeenteraad had gezeten. Over een tijdje zal ik me ook wel wat meer gemeentelijk gaan bezighouden. Maar ik heb er inmiddels wat afstand van genomen. Het accent blijft voor mij op het landelijk niveau liggen". Nog steeds jammer "Natuurlijk vind ik het nog steeds jammer dat D'66 in Leiderdorp geen eigen vertegenwoordigers in de raad heeft. Daardoor kan D'66 zich niet profileren. De PPR (de partij waarmee D'66 na het debacle in april besloot samen te werken, red.) heeft wel veel van onze programmapunten overgenomen. Maar de toekomst zal moeten uitwijzen wat daar in de praktijk van terecht komt. Je kent wel je leden niet de kiezers. Zijn we onze aanhang kwijt als de PPR het goed doet? Het zal in elk geval meer moeite kosten de kiezers te laten merken dat er zoiets al D'66 bestaat'. 'Als we in de raad hadden gezeten, zouden we er natuurlijk anders voorstaan", zegt ook D'66 voorzitter (Leiderdorp) Ron Jolly. 'Maar", weet hij dan het uitgangspunt van zijn partij listig naar ,zijn hand te zetten, "we zijn nu eenmaal pragmatisch. Dan besef je dat het niet zo belangrijk is daarbij stil te staan". "Als D'66 hadden we natuurlijk toch wat andere aspecten bena drukt dan via de PPR. Je moet nu wel eens wat water in de wijn doen om gezamenlijk tot een visie te komen. Binnen de raad zijn we niet zelfstandig, zicht tonen'. Bestuurslid Dick Schuyt: aanmerkelijk beter dan D'66 ter ziele gegaan daarbuiten moeten i t eigen ge- De samenwerking met de PPR is nu i de afgelopen raadsperiode. Daarin is a heroprichting moesten we opeens in rijdende trein springen. Maar nu staat ook Gordijn (fractie voorzitter PPR, red.) er anders voor. Hij heeft dankzij D'66 twee vertegenwoordigers in de raad, kan putten uit een groter reser voir aan mensen en krijgt bovendien ondersteuning van D'66" In principe Jolly: "In principe willen verkiezingen in. Wel sar eigen lijst." Niet meer in het bestuur, nog wel in D'66 aktief. is Rik Weggen, de voormalige secretaris, die met kramp in zijn benen van het harde fietsen het gemeentehuis net te laat met de D'66 lijst bereik- te."Daar heb ik me nog vaak beroerd over gevoeld. Daarna was het in feite politiek niet meer verantwoord als secretaris aan te blijven. Ik ben dus afgetreden. Dat gaf wel een leegte. Maar ik ben uitstekend opgevangen binnen D'66, je zag geen boze gezichten Het maakt natuurlijk verschil dat ik zie dat D'66 zich goed ont wikkelt. Als het was mis gelopen, had ik me veel vervelender gevoeld." Jolly: "Maar opmerkingen worden er nog wel over gemaakt. Dan wordt er gevraagd: wat hebben jullie met de secretaris gedaan? En dan zeg ik: we hebben hem een klok gegeven." Jolly grijnst wat schuldbewust. "Dat is niet waar, hoor. Maar op zichzelf is het een verheugend teken dat er nog steeds over D'66 wordt ge praat." En tot slot: "We hebben er wel mee gebofd dat er 'n PPR was in Leiderdorp, waar we nog banden mee hadden ook. Met onze keus voor de PPR hebben we destijds alles op één kaart gezet. En dat is gelukt. Dat is toch een kwestie van inzicht van het bestuur ge weest." INGRID CRAMER Zo'n tien boten worden per dag nog volgeladen met zand en gaan naar het Sassenheimerviaduct waar- ze worden leeggehaald door kranen Hier hoopt hel laatste zand voorde Schip holli.in ter hoogte van Sassen heim en Warmond zich op DE KAAG - "We hielden in het begin ons hart vast, toen we hoorden dat hier zoveel zand- transporten zouden gaan plaatsvinden. Maar achteraf gezien heeft het helemaal geen extra problemen opgeleverd" Dit zegt postcommandant Lo- del van de Rijkspolitie te water als hij terugblikt op meer aan een jaar van uiterst intensieve transporten van zand over de Kagerplassen, richting Schip- holspoorlijn, Nu de aanleg van de Schiphollijn vordert en Warmond gaat passeren lopen de zandtransporten over de Kaag naar een eind. De boten of bakken worden nu nog gevuld in 't Joppe en gaan van daaruit via het Z weiland en het Norremeer naar de Sassen- heimervaart. Daarnaast gaan transporten via de westelijke Ringvaart naar de Kalkzand steenfabriek Van Herwaarden in Hillegom. Bij dit vervoer gaat het om kleinere transpor ten die voorlopig nog door zul len gaan. Het zand vóór de spoorlijn werd eerst in de Ringvaart ter hoogte van Ade door een zandzuiger uit de boten gezogen en via een pijpleiding richting Schiphol lijn vervoerd. Deze zandzuiger is nu niet meer nodig. Hij is dan ook al enkele maanden weg. In de Sassenheimervaart wordt het thans nog benodigde zand op vrachtwagens overgeladen en vervoerd. Met het verdwij nen van de zandzuiger is ook een van de winige knelpunten die ontstaan zijn door het mas sale zandtransport (in de zand- winplas 't Joppe werden dit jaar alleen al door de zandzui ger Cruquies 2 miljoen kubieke meter zand opgezogen) ver dwenen. De verwachte drukte van water- recreanten op de Plassen en de aanwezigheid van de moeilijk wendbare transportboten met veelal een laadvermogen van tegen de 1000 ton leverde voor de waterpolitie het schrikbeeld op van aanvaringen met alle nare gevolgen van dien. Ach teraf gezien blijkt het allemaal vrij soepel te zijn verlopen, zo stelt de politie. In de tijd van de hoogste transportfrequentie, waarbij wekelijks 40.000 tot 50.000 kubieke meter zand. werd vervoerd met zo'n 28 transporten per dag over de Kagerplassen, moesten er na tuurlijk wel voorzorgsmaatre gelen worden genomen. De Ringvaart was niet alleen ter hoogte van de zandzuiger (die het zand overbracht van de bo ten op de pijpleiding) gevaar lijk voor elkaar passerende bo ten, ook de plaats waar het pontveer naar het Kaageiland oversteekt vormde een knel punt. Volgens een van de veer lieden zijn er echter nooit moeilijkheden geweest. De pont werd in de transportpe riode trouwens uitgerust met een marefoon. Verder kwamen er overal waarschuwingsbor den te staan. Waar de Ringvaart overgaat in de Kagerplassen lag een verder knelpunt. Daar moesten de zware schepen of de duwboten met de bakken ervoor vanaf de Dieperpoel de Ringvaart in draaien. "Die gasten op die bo ten voeren erg voorzichtig" zegt de eigenaar van een jacht werf dicht bij de "ingang" van de vaart waar de (vaak) moeilij ke manoeuvres moesten wor den uitgehaald. De waterpolitie geeft ook aan dat de schippers erg voorzichtig waren: "Maar we kunnen wel zeggen dat het weer de afgelopen zomer ook meegewerkt heeft. Door het slechte weer is de drukte in het recreatiegebied sterk tegenge vallen. En dat konden we voor de veiligheid met zoveel trans porten nu juist wel gebruiken", aldus Lödel. Toch mag niet voorbijgegaan worden aan de minder prettige ervaringen die te melden zijn over het afgelopen jaar rond de zandtransporten. Er zijn on gelukken gebeurd. Het ergste was wel een dodelijk ongeval ter hoogte van Buitenkaag. Een oudere man werd daar aange varen door een transportboot toen hij met zijn bootje over stak. Lödel relativerend: "Hier moet echter geen direct ver band gelegd worden met de transporten. Het was wel een zandtransport naar een los plaats voor de Rijksweg. Maar als je het kritisch gaat bekijken en vergelijkingen gaat trekken dan zie je dat bij het vervoer over de weg meer ongelukken gebeuren". Verder zijn er nog kleine aanva ringen geweest die de water politie indeelt in de categorie "nauwelijks noemenswaar dig". Wel zijn die botsingen op het water gedeeltelijk ook te wijten geweest aan de waterre creanten zelf, zo vertelt Lödel. 'Zij onderschatten het gevaar van de zandtransporten en va ren er vaak te dichtbij. En die grote transporten zijn nauwe lijks wendbaar". Een ander gevolg van de zand transporten dat afgelopen jaar in het nieuws kwam, is het ver schuiven van de Kaagweek geweest. De bouwvakvakantie was de enige uitwijkmogelijk heid die de organisatoren van de Kaagweek overbleef omdat anders de transportboten door het wedstrijdveld op de Kager plassen zouden varen. Op zich zelf heeft deze verschuiving weinig problemen opgeleverd. Het enige bezwaar dat er aan vastkleefde was dat in diezelf de periode ook wedstrijden op de Loosdrechtse Plassen plaatsvonden. Een andere herinnering aan de transporten zijn de aangetaste en beschadigde oevers. Zo is onder andere in de buurt van het Sassenheimerviaduct al een noodbeschoeiing aange bracht. De grote zandschepen hebben een zuigende werking bij het passeren waardoor de beschoeiingen en het talud worden aangetast. Voor de waterpolitie is het druk ke vervoer geen extra taakver zwaring geweest. "Wel moest zo nu en dan gelet worden op het niet te diep varen van de boten." De maximaal toegesta ne diepte op de Plassen is 1.95 meter maar voor de zandtrans porten was een ontheffing ver leend tot 2.30 meter. Aan deze ontheffing was de voorwaarde verbonden dat niet meer na 7 uur 's avonds gevaren mocht worden. Op de Ringvaart langs de Bui tenkaag staat nu nog een groot geel bord: "Attentie Watersport Op werkdagen intensieve vaart grote schepen"Het is daar nu weer rustig.... CHARLES LENNARTZ

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29