MMIM- Het jaar 1978 in vogel vlucht Troon van de Sjah wankelt - ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 PAGINA 25 Ondanks de grote verwachtingen die waren gerezen na president Sadats historische reis naar Jeruzalem in november vorig jaar, heeft 1978 geen vrede gebracht in het Midden-Oosten. Een ak koord tussen Israel en Egypte leek soms dichtbij, maar met name de eis van Sadat dat aan zo'n overeenkomst enige basis principes voor de oplossing van het Palestijnse vraagstuk zou den worden gekoppeld, ligt Menachem Begin en zijn ministers zwaar op de maag. De zeventiende december, de limiet die de twee regeringsleiders waren overeengekomen op de door president Carter belegde conferentie van Camp David, verstreek zonder dat er een hand tekening was gezet. Onze correspondent in Jeruzalem, Jaap van Wesel, beschrijft in de twee onderstaande artikelen hoe gewone mensen (een Israë lisch echtpaar, een Egyptenaar en een Palestijnse) denken over een toekomst zonder oorlogsdreiging. Een erg hoopgevend beeld schildert hij niet: Diepgeworteld wan trouwen, materialistische verlangens en religieuze tegenstel lingen worden met een vredesakkoord, als dat er komt, niet uit de wereld geholpen. Het milieu kreeg het weer hard te verduren in 1978. De ramp met de supertanker Amoco-Cadiz leidde lot geweldige smeerboel op de stranden van Bretagne. Camp David en de JERUZALEM - „Zodra de grens met Egypte open gaat, gaan wij er heen, want ik geloof nooit dat die vrede stand houdt. En dan hebben wij in ieder geval de pyramides ge zien". Itziek (35) is buschauffeur, Aliza (32) zijn vrouw is verpleeg ster. Ze zijn jood, allebei in Israel geboren. De ouders van Aliza komen uit Irak, die van Itziek uit Syrië. Ze hebben een kleine maar smaakvol ingerichte flat in Jeruzalem, waar ze met hun twee kinderen wonen. Het gaat ze financieel niet slecht. Samen verdienen ze zo'n 1350 gulden in de maand, meer dan het gemiddelde maandsalaris van de Israëli (600 gulden in de maand). Itziek zit als buschauffeur zelfs in een hogere loon schaal dan artsen, onderwijzers, hooglera ren. Al behoren buschauffeurs niet meer tot de elite die zij in de pionierstijd waren. It ziek en Aliza zijn trouwe Begin-stemmers, maar zijn niet politiek bewust. Zij zijn te leurgesteld omdat het onder Begin een even grote chaos is gebleven als onder zijn voor gangers. „Ze hebben het allemaal te druk met vrede, Palestijnen en autonomie om zich met de échte problemen bezig te kun nen houden", vindt Itziek. De tijd van Itziek en Aliza wordt vrijwel ge heel gevuld met de problemen van het da gelijks leven. Als zoveel Israëliërs hebben zij de afgelopen maanden de koopziekte ge kregen. Laatste aankopen: een andere (tweedehands) auto, een ijskast, een stof zuiger en een tweede televisie, alles op afbe taling (elektrische apparaten zijn in Israël zeker tweemaal zo duur als in Neder land). Die koopziekte komt natuurlijk niet uit de lucht vallen. Het is een rechtstreeks gevolg van de steeds sneller gaande inflatie, nu al 50 procent per jaar. Itziek: „Onze oude auto heb ik twee jaar geleden voor 6500 gulden gekocht. Nu heb ik er driemaal zoveel voor teruggekregen, in ponden. Als je iets ge bruikt en dat verkoopt, krijg je er meestal minder voor, maar voor mijn auto kreeg ik driemaal zoveel, terwijl mijn salaris in die tijd maar met 30 procent is gestegen". Aliza geeft een voorbeeld uit het dagelijks leven: „Ik koop bij de kruidenier iedere dag een fles yoghurt, twee flessen melk, een brood en twee pakjes sigaretten. Een jaar geleden betaalde ik daar twee gulden voor, nu viermaal zoveel in ponden. De eerste keer hoor je nog over de prijsstijging op de televisie, maar daarna is het al vanzelfspre kend geworden. Als ik wil verdienen dan koop ik een lading waspoeder, want het is het afgelopen jaar nog niet voorgekomen dat ik daar tweemaal hetzelfde voor heb be taald". Voor Ifziek is alles wat hij in de winkel ziet een spotkoopje - want de volgende maand is het weer duurder. Dus je kan beter nu kopen dan morgen. „Voor de ijskast heb ik drie maanden geleden 1800 gulden betaald, nu kost hij 2350 gulden". Itziek heeft een extra draagbare tv gekocht. Niet omdat hij hem nodig heeft, „maar omdat een tv geld is, zelfs meer dan geld, want geld is waardeloos. Ik heb er 800 gulden voor betaald. Dat is nu drie weken geleden. Op dit moment kost hij al duizend gulden" Er is èèn maar: Itziek „investeert" in de overbodige televisie met geld dat hij elders moet lenen. Zijn hele maandsalaris en dat van Aliza gaan op aan eten, drinken, de auto, de kinderen en afbetaling van oude schul den. Net als zeer veel andere Israëliërs heeft Itziek een permanent negatief banksaldo. Dat is vrij normaal in Israël, want de banken plegen tegen zeer hoge rente een maande lijks krediet ter hoogte van het maandsalaris toe te staan. Hij heeft dus een permanent negatief banksaldo, waar eens in de drie maanden strafrente bijkomt. Zoals gezegd, Itziek is geen uitzondering. De gemiddelde Israëli leeft van zijn schul den en staakt om loonsverhoging als het kredietplafond bereikt is. Het zwarte verborgen geld in Israël loopt in de miljoenen. Aliza: „Hoe kunnen zoveel mensen in Israël, die niet meer verdienen dan 650 gulden (het gemiddelde maandsala ris) zich zoveel permitteren: huizen kopen, nieuwe auto's, televisie, noem maar op. Ik heb er bijvoorbeeld geen flauw idee van waar mijn broer van leeft. Hij is gescheiden, betaalt alimentatie en heeft een dure auto. Toch werkt hij maar twee dagen in de Een feit is dat vrijwel iedereen de uiterst chaotisch georganiseerde belastingdien sten oplicht: bijna geen elektricien, tim merman, arts, taxichauffeur, laboratorium, garage, verhuizer of architect is bereid een kwitantie te geven of anders dan contant geld aan te nemen. Een permanente malaise van oneerlijkheid, zowel van de kant van de overheid als de burger dus, waar Itziek en Aliza dagelijks mee worden geconfronteerd, bij de kruide nier, in de winkel en op het werk. Geen wonder dat zij de Israëliërs bijna net zo wei nig vertrouwen als de Arabier. „Ik ben bang voor vrede met Egypte", zegt Aliza. „Als de grenzen opengaan, dan gaan er allemaal dingen gebeuren die ik niet kan overzien. Dat vind ik doodeng. Nu zijn de zaken duidelijk. Zij daar en ik hier. Als ik hier iets voor tien gulden koop, dan weet ik dat ik vijf gulden te veel betaal. Maar als Egyptenaren hier en wij daar komen, dan zal het allemaal nog veel erger worden, oplich ting, bedrog, fraude en misdaad. Waarom? Omdat wij zullen proberen in Egypte geld te verdienen en de Egyptenaren zullen hier willen komen werken. Ik geloof niet in eer lijke samenwerking. Iedereen zal proberen de ander een poot uit te draaien. Zij even goed als wij" Beter dus geen vrede? Itziek: „Ik zie vrede als een soort ongeboren kind. Wij weten niet wat het zal worden. Gezond, doodgeboren of een mongooltje. Maar hij zal wel geboren worden. En we zullen ermee moeten le ven" AMMAN - Mohammed is inge nieur, 40 jaar, ongetrouwd en Egyptenaar. Dat is voor ie mand van zijn leeftijd in Egypte geen uitzondering. Trouwen is een kostbare zaak Een huis, vrouw en kinderen onderhouden nóg kostbaar der. Huizen zijn in Egypte schaars en duur. Van een sa laris van f200 in de maand moet je al bijna de helft aan huur op tafel leggen. Daarom heeft Mohammed gedaan wat heel veel Egyptische mannen plegen te doen: hij is een aan tal jaren bij zijn ouders blij ven wonen om te sparen en la ter te kunnen trouwen. Nu werkt hij in Jordanië als in genieur, want daar zijn de salarissen hoger en er is meer werk. Leila is Palestijnse, eveneens ongetrouwd, maar 20 jaar jonger dan Mohammed. Bei den zijn zenaar eigen zeggen gelovige moslims, maar van een hu welijk kan geen sprake zijn. Mohammed houdt niet van Leila en Leila niet van Mohammed. Of juister ge zegd: Mohammed haal Pale stijnen en Leila veracht Egyp tenaren. Leila studeert aan de universiteit van Amman. Haar ouders zijn welgesteld en komen uit Jeruzalem. Zij zelf is in Amman geboren, maar Palestina is haar va derland. Lala is aanhangster van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, maar dal mag zij in Jordanië niet hardop zeggen. Sadat is volgens haar een verrader en autonomie voor de Palestij nen een belediging. ,Je kunt niet onderhandelen over iets wat al van jou is. Ben jij soms bereid om te onder handelen over de aankoop van je eigen huis. en nog wel van de man die het van je ge stolen heeft?". Leila heeft een diepe minachting voor Sadat Mohammed en hel Egyptische volk, dat verblind achter zijn leider aanloopt. „Sadat laat zich vernederen. Hij krijgt de Sinai lenig, maar de Sinai blijft gedemilitariseerd. Mo hammed vindt dat Leila een grote mond heeft ,,De Arabie ren hebben een grote mond als het over de bevrijding van Palestina gaat", zegt hij, „maar de Egyptische soldaten mogen sneuvelen in de oorlog die wij voor de Palestijnen gevoerd hebben. Natuurlijk hebben de Palestijnen recht op hun vaderland. President Sadat heeft ze toch de weg ge wezen? Kijk maar naar Gaza, daar steunt 80 tot 90 procent van de Palestijnen president Sadat. Dat zal het voorbeeld worden voor alle Palest ij- hoe hij de Palestijnse zaak verraadt tot schande van de nagedachtenis van alle ge sneuvelde Egyptische solda ten? Begrijpt hij niet hoe hij in de zionistische val loopt? De zionisten hebben altijd ex pansie nodig. Eerst hebben ze Palestina opgeslokt, nu is Egypte aan cle beurt. Mohammed is het met Leila on eens „Laat ze maar komende zionisten, laat ze maar ko men". Zijn ogen glimmen van trots en genoegen. ,J£gypte is zo groot, zooo groot. Wij heb ben 40 miljoen mensen. Wij zullen de zionisten absorbe ren, en zij zullen in de massa ten onder gaan. Zij zullen ten onder gaan en Egypte zal voortbestaan'. „Ook als de Irakezen saboteurs sturen om de boel in de war te sturen?", probeert Leila. Nu wordt Mohammed boos. ..Er zijn niet meer dan een paar duizend Iraakse agenten. Wij hebben een voortreffelijke ge heime politie, die precies weet wat ze doen en laten. Het zal welgeteld een minuut duren om ze eruit te gooiende Ira kezen en alle andere Arabie ren. Wij laten niet met ons spotten. Wij zijn geen Libane- zen" Mohammed en Leila heb ben elkaar weinig meer te ver tellen. Leila heeft voor Mo hammed eens te meer beves tigd wat hij altijd al had ge weten: hij vindt haar mooi. maar immoreel en onzedelijk. In het geheel geen goede mos lim. .Arabieren zijn geen goede moslims. Ze drinken, plegen echtbreuk in gehein ette het openbaar een vroom gezicht op. Wij zien dal in onze nacht clubs in Cairo. In Egj/pte daarentegen gaan steeds meer jonge mensen naar de moskee, meer nog dan de ou deren. Jongens en meisjes gaan samen naar de universi teit,maar blijven maagd voor het huwelijk, in tegenstelling tot de Arabische vrouwen. Ik ken de Arabieren zo goed. Ze komen naar Cairo, trouwen met de eerste de beste dienst meid en vertellen dan thuis dat ze van voorname familie is. Nee, vertel mij maar niets, het zijn hypocrieten". Leila heeft een wat genuanceerder oordeel over godsdienst en moraal. Bij haar op de uni versiteit is een opleving van de Islam duidelijk merkbaar zoals in de hele Arabische we reld, tot Iran toe. Leila be schouwt zich voor 30 procent westers, maar wel een gelovi ge, zij het zondige moslim. Zondig, want zij heeft geen sluier en houdt ervan in biki ni aan het strand te liggen. Volgeiis de Islam een schan delijke zaak, zoals enige van haar medestudentes bestraf fend tegen haar zeggen: een man naar je laten kijken, is hetzelfde als met hem naar bed gaan. Dat gaat Leila wel wat te ver. maar dat ze zon digt, is een feit. met haar spij kerbroek, sigaretten en make up. Leila heeft het moeilijk als geë mancipeerde vrouw in een on geëmancipeerde Arabische maatschappijHaar schei"pe tong wordt allerminst op prijs gesteld. .Misschien ben ik wel meer dan 30 procent westers", geeft ze toe. Maar als Pale stijnse heeft zij vertrouwen in de toekomst. ..Het is een een voudig rekensommetje. Er wonen in Palestina 3 miljoen joden en 2 miljoen Arabieren. De Arabische bevolking ver dubbelt zich iedere 18 jaar.de joden nemen met 2 procent per jaar toe. Over 20 jaar zijn er dus even veel joden als Ara bieren. Het is gewoon een kwestie van tijd. De statistie ken spreken voor zich zelf. Maar Mohammed kan geen 20 jaar wachten. Egypte moet 40 miljoen hongerige magen voelen. Niet over 20 jaar. Negentienhonderdachtenzeventig begint met rumoer om Indira Gandhi en eindigt er ook weer mee. Op 3 januari wordt de Indiase ex-premier uit de Congres partij gezet en eind december besluit het parle ment, waarin zij na het stichten van een nieuwe partij weer was doorgedrongen, dat haar praktijken uit het verleden niet zonder gevolgen kunnen blijven: Zij verliest haar zetel en verdwijnt naar een gevangenis. Verschillende zaken die zich in de eerste paar weken van 1978 afspelen, krijgen op turbulen te wijze een vervolg in de rest van het jaar. Cambodja en Vietnam, ge steund door respectievelijk China en de Sowjet-Unie, verbreken hun diplomatieke betrekkingen, waarna de spanningen in snel tempo toenemen. In Iran opent de politie voor het eerst het vuur op demonstranten, hetgeen de inleiding vormt tot een gi gantische onrust die het ge hele jaar voortduurt en de troon van de sjah aan het wankelen brengt. In Bolivia komen leger en politie groot scheeps in actie tegen linkse extremisten, waarna het kli maat rijp is voor twee staats grepen in achtereenvolgens juli en november. In Rhode- sië wordt de vorming van een blank-zwarte overgangsrege ring aangekondigd, die ook inderdaad tot stand komt, maar een definitieve regeling van het probleem blijft uit. De guerrilla-oorlog duurt on verminderd voort doordat het Patriottisch Front van Nko- mo en Mugabe van de voorge stelde regelingen niets wil weten. In Tunesië Op 26 januari doen zich in Tu nesië bloedige rellen voor bij een door de vakbonden uitge roepen staking (gevolgd door een golf van arrestaties) en op de 23ste wordt in Parijs de groot-industrieel baron Em- Op 1 februari verdwijnt de Westduitse minister van de fensie van het toneel als ge volg van afluisterpraktijken van de inlichtingendienst. Twee weken later gaat de Bondsdag met slechts één stem meerderheid akkoord met de anti-terreurmaatre gelen van de regering en doet zich op de Cyprische lucht haven een bloedbad voor als Egyptische commando's een einde proberen te maken aan een door Palestijnen uitge voerde vliegtuigkaping en vervolgens slaags raken met het leger van Cyprus. Tegen het einde van de maand komt het tot hevige gevechten in Nicaragua, waar de pogingen van de oppositiepartijen en het Sanclistische Bevrijdings front om de dictator Somoza tot aftreden te dwingen in de loop van het jaar onvermin derd. maar tot nu toe tever geefs, voortduurden. Zeehonden In de eerste weken van maart heerst grote opwinding over de slachting van zeehonden in Canada. Op de 16e brengt de ontvoering van Aldo Moro, waarbij vijf lijfwachten wer den doodgeschoten, Italië in een vele weken voortdurende crisissfeer. De ramp met de olietanker Amoco Cadiz leidt tot een énorme vervuiling van de Bretonse kust en in Japan voorkomen hevige ongere geldheden gedurende enige tijd de opening van de nieuwe luchthaven Narita. Proces Grote aandacht krijgt in april het proces dat in het Beierse Aschaffenburg volgt op de dood van de "bezeten" Anne- liese Michel. Twee priesters waren vele maanden lang met rituele middelen in de weer om de 23-jange studente van de satan te verlossen, maar lieten na een arts te waar schuwen toen „de duivel" het meisje beval alle voedsel te weigeren. Eind april kost een staatsgreep in Afghanistan duizenden het leven. Midden mei probeert een op- standelingenleger zich mees ter te maken van de provincie Sjaba in Zaire. Franse en Bel gische parachutisten komen de westerlingen in het gebied te hulp. Op 27 mei bevrijdt een groepje vrouwen de ter rorist Till Meyer uit een ge vangenis in Berlijn. V erontwaardiging Het proces in juni tegen de Russische dissi denten Ginzbourg en Sjtsjaranski wekt grote ver ontwaardiging in het westen. Op de elfde veroorzaakt een van de weg geraakte tankauto de afschuwelijke ramp op de Spaanse camping Las Alfa- ques. Franse verkeersleiders veroorzaken tegen het eind van de maand met stiptheids acties grote vertragingen in het luchtverkeer. Op 6 augustus begint een dra matische periode voor de rooms-katholieke wereld. Paus Paulus VI overlijdt en zijn opvolger Albino Luciani (Johannes Paulus I) wordt na een pontificaat van maar net een maand dood in zijn kamer aangetroffen. Het opnieuw bijeengekomen conclaaf zorgt voor een verrassing: voor het eerst na eeuwen wordt een niet-Italiaan paus van Rome: de Poolse kardi naal Wojtyla. In Iran vinden op 19 augustus meer dan 400 mensen de dood bij een aangestoken brand in een bioscoop. Aan het einde van de maand maakt premier Vorster van Zuid-Afrika plaats voor Pie- ter Willem Botha. Oktober geeft regeringscrises te zien in Zweden en Portu gal. In Portugal wordt het kleurloze kabinet van Nobre da Costa, dat maar 17 dagen op de been bleef, opgevolgd door de re gering van Mota Pinto. Presi dent Carter roept heftige dis cussies op met zijn besluit tactische kernkoppen in de produktie te nemen die ge schikt zijn voor de neutro nenbom. Grote.arbeidsonrust heerst er in Frankrijk. Referendum Eind oktober aanvaarden beide kamers van het Spaanse par lement (en later via een refe rendum ook de bevolking) de nieuwe grondwet. De daarin vastgelegde autonomierege- ling voor o.a. het Baskenland inspireert de afscheidings beweging ETA, die volledige onafhankelijkheid nastreeft, tot een golf van terreuracties. Op 7 november treedt in Zuid- Afrika de minister van plurale betrekkingen, dr Connie Mulder, af, na grote opschud ding in het parlement over corruptieschandalen op zijn vroegere ministerie van voorlichting, De wereld maakt zich zorgen over de 2500 Vietnamese vluchtelin gen op het vrachtschip Hai Hong. Meer dan 900 leden van sekte Peoples Temple Gu late het weekeinde van 18 op 19 i vember door hun leider be wegen zelfmoord te plegen of worden gedood. China Groot nieuws brengt president Carter in december: herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen de V S. en Chi na. waar inmiddels een ware discussiedrift is uitgebarsten en talrijke functionarissen die tijdens de Culturele Revolu tie in ongenade vielen, eer herstel hebben gekregen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25