Trieste nasleep van de cam ping - ramp mensen en gebeurten ZATERDAG 30 DECEMBER 1 <178 EXTRA PAGINA 23 Tewijl de happen en dranken een groot deel van Nederland nog zwaar op de maag liggen, verkondigt het Centraal Bu reau voor de Statistiek op 3 januari 1978 dat de stijging van onze welvaart voorna melijk opgaat aan snoep, drank en vlees. Het kabinet Van Agt treedt officieel in de Tweede Kamer aan op 16 ja nuari. In de regeringsverkla ring is het al inkomensmati ging en beperking wat de klok slaat. Op 19 januari krijgt het kabinet van de Kamer toe stemming zijn plannen uit te voeren. Oppositieleider Den Uyl is het er niet mee eens en weigert premier Van Agt een handdrukje te geven. De 62- jarige Molukse leider Theo Kuhuwael raakt op 29 janua ri gewond bij een aanslag bij hem thuis in Den Haag ge pleegd. Met de kogel nog in zijn lichaam vertrekt hij 5 fe bruari samen met drie andere Molukkers voor een rondreis door Indonesië. Kuhuwael overlijdt op 17 juli. Vijf Maastrichtse kinderen worden 1 februari naar het ziekenhuis gebracht. Hun maag moet worden leegge pompt Zij hebben Israëlische sinaasappels gegeten die door Palestijnen met kwik zouden zijn vergiftigd. Spaanse ap peltjes van oranje ondergaan hetzelfde lot. Drie maart is de dag van de mi nistercrisis Defensieminister Kruisinga treedt af wegens verschil van mening over de neutronenbom. Hij is fel tegen opneming van dit oorlogstuig in het wapenarsenaal. Mr. W Scholten wordt 7 maart zijn opvolger. Tegen de zin van het kabinet wijst de Kamer dan alsnog de neutronenbom af. Diezelfde dag raakt ex-minister Lubbers in opspraak. Hij blijkt minister en zakenman tegelijk te zijn geweest. Drie Molukkers overvallen op 13 maart het Provinciehuis in Assen. Een ambtenaar wordt daarbij gedood. Mariniers bevrijden de volgende dag de gijzelaars. Gedeputeerde Trip wordt bij die actie le vensgevaarlijk gewond. Hij overlijdt op 15 april. De drie worden in juni veroordeeld tot vijftien jaar. Het CDA is de grote winnaar bij de Statenverkiezingen van 29 CDA-politici die het afgelopen jaar opvallend in het nieuws kwamen. Op de foto links de heren Aantjes, in 1978 "ingehaald", door zijn oorlogsverleden en Schakel, de nieuwe vice-voorzitter van het CDA. Op de foto rechts de heer Kruisinga, die aftrad als defensie-minister na een kwestie over de neutronenbom. maart. Ook de PvdA groeit nog, maar de VVD verliest. Op 18 april worden bij de Tweede Kamer 1.162.757 handteke ningen tegen de neutromn- bóm afgegeven. Op 8 mei worden de poliogeval- len op de eerste noordwest- Veluwe gemeld. Meer dan honderd mensen zullen door de ziekte getroffen worden. De gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei leveren CDA en D'66 grote winst op. De VVD loopt fors terug. De PvdA leidt een licht verlies. Vier politici zijn in het bezit van een koopsompolis, meldt de onderzoekcommissie op 23 ju- Met de publikatie van Bestek '81 op 30 juni onderstreept het kabinet dat in de komende vier jaar tien miljard gulden bezuinigd dient te worden. Op 4 juli wordt de oorlogsmis dadiger Siert B. door Gronin gers opgespoord in West- Duitsland. Op 23 juli volgt nummer twee Wilhelm B. De ex-SS-er J.K. wordt een maand later aan de grens bij Venlo gepakt. Justitie zoekt nog altijd naar 350 anderen. Voor de zogenaamde Kerk- marokkanen is 16 juli een his torische dagVeertien van hen beginnen dan de hongersta king in de Amsterdamse kerk De Du if. Op 17 oktober krijgen ze uiteindelijk te horen dat 121 van hen in Nederland op nieuw een verblijfsvergun ning kunnen aanvragen. "Liever een dode verdachte dan een dode agent". Zo interpre teert PvdA-kamerlid Roethof op 30 september uitgelekte ge heime instructies voor de poli tie. Op 13 oktober worden plotseling de twee RAF-leden Wacker- nagel en Schneider aan de Westduitse justitie uitgele verd, omdat ze in hongersta king zijn gegaan. De derde RAF-gevangene in ons land, Folkerts, mag nog blijven, maar op 17 oktober wordt ook hij per helikopter naar de Bondsrepubliek afgevoerd. Een jongen en een meisje, "ver moedelijk RAF-aanhangers" schieten aan de grens in Kerkrade de douanier D. de Jong (20) dood. Een collega van hem raakt zwaar gewond en zal later overlijden. Nederland is geschokt als op 6 november bekend wordt dat het oorlogsverleden van CDA- fractieleder Wim Aantjes nog minder fraai is dan hij al terloops had laten doorsche meren. Hij blijkt zich eind 1944 vrijwillig gemeld te heb ben bij de Germaansche SS. Aantjes vertrekt kort daarna uit de politiek. Op 20 november legt mevr. Kor- tenhorstechtgenote van wijlen de tweede-kamervoorzitter, voor de Haagse rechtbank een verklaring af die ui teindelijk tot vrijlating van Pieter Men- ten op 4 december zou leiden. Elfjuli 1978. Met een daverende knal en een enorme vuurbal veranderde de Spaanse cam ping Los Alfaques in een puin hoop. Zo'n 200 doden en een nog groter aantal gewonden maken deze gebeurtenis tot wereldnieuws. Oorzaak van de ramp: een exploderende tank auto. De slachtoffers zijn voornamelijk Duitsers, Engelsen en Belgen. Maar ook een twintigtal Ne derlanders vindt de dood of raakt gewond. In allerijl wor den de gewonden naar zieken huizen in de wijde omgeving gebracht waar dokters eerste hulp verlenen. Maar ook ande re hulp is nodig. Ouderloos ge worden kinderen moeten wor den opgevangen, regelingen zijn nodig voor de terugreis van veel getroffenen, de slachtof fers moeten geïdentificeerd worden, de gewonden dienen zo mogelijk naar hun eigen land te worden vervoerd enz. Met deze hulpverlening hebben de verschillende toeristenor ganisaties zich beziggehouden. Voor Nederland was het de Alarmcentrale van de ANWB, die meteen bij het bekend wor den van de ramp in actie kwam. De mensen die dachten dat er mogelijk familieleden of ken nissen bij de ramp betrokken waren, konden de Alarmcen trale bellen. Van die mogelijk heid is dankbaar gebruik ge maakt. Zevenduizend Chef van de Alarmcentrale S. Beems: "Die avond kregen we ongeveer 7000 telefoontjes en dat is de dagen daarop in iets mindere mate zo doorgegaan. Niet iedereen had trouwens een goede reden op te bellen. Er waren mannen die vroegen of het in andere plaatsen in' Spanje ook gevaarlijk was en er was zelfs iemand die zich onge rust maakte over zijn familie in Frankrijk. Eén dame heeft het zelfs gepresteerd dagenlang om de drie uur op te bellen. Ze had niemand in Spanje zitten" Samen met een team van het Ro de Kruisziekenhuis uit Bever wijk, dat een brandwonden centrum heeft, ging iemand van de Aiarmcentrale naar de plaats van de ramp. In de eerste plaats om te inventariseren. Na een paar dagen was hij zover gevorderd dat hij wist hoeveel Nederlandse gewonden er wa ren en in welke ziekenhuizen ze lagen.. Voor hen en voor de na bestaanden van de doden kon hij de terugreis regelen. Beems: "We hadden natuurlijk helemaal geen ervaring met een ongeluk van dergelijke omvang. Toch wisten we wel zo'n beetje wat we moesten doen, want we hadden een der gelijke ramp zien aankomen. Enkele maanden ervoor hadden we zoiets nog uitgebreid door gesproken met dokter Her mans van het brandwonden centrum in Beverwijk. We hebben daar veel aan gehad" Beladen. Beems en zijn medewerkers ont kennen dat zij door hun werk zaamheden afstompen. "Dat is een zwaar beladen term. Als je direct bij zo'n ramp betrokken bent, bouw je wel een scherm om je heen. Op die momenten denk je niet de redenen waar om je dit werk moet doen.Je bent bezig met cijfers, je moet zoveel regelen, je gaat maar gewoon aan de gang", aldus Beems, die er wel aan toevoegt dat hij er op de oudejaarsavond nog wel even aan zal terugden ken. Nadat de terugreis voor doden, gewonden en nabestaanden was geregeld en iedereen weer op Nederlandse bodem ver toefde, was het werk voor de Alarmcentrale gedaan. De na zorg voor slachtoffers en nabe staanden kwam in handen van de juridische afdeling van de ANWB. Mevr. Den Ouden van die afdeling zegt dat zij zich zowel met de materiële als met de sociale nazorg bezighoudt. Beginstadium Wat de materiële kant van de zaak betreft, verkeert men nog in een beginstadium. Een even tuele schadevergoeding komt pas aan de orde als de precieze oorzaak van de ramp is vastge steld. En daarover bakkeleien de desbetreffende instanties nog volop. Volgens mevr. Den Ouden zijn er aanwijzingen dat de chauffeur van de tankauto, die zelf ook het leven liet, geen blaam treft. Mogelijk heeft er met de tank zelf iets fout geze ten. Maar het zal wel tegen de zomer lopen voor er een oplos sing is gevonden voor dit vraagstuk. In die tussentijd wordt er in ieder geval niets uitgekeerd. Als de schadeclaims komen zal het gaan om de vergoeding van de geleden materiële schade, om smartegeld en om onder- houdsclaims voor kinderen die hun ouders hebben verloren. Mevr. Den Ouden meent dat die kinderen op het ogenblik geen financiële problemen hebben omdat zij uitkeringen genieten als die van het wezen pensioen. De juridische afdeling heeft nog steeds contact met de gewonde slachtoffers. Verwacht wordt dat die contacten nog wel een paar jaar zullen aanhouden. Deze mensen zijn zowef licha melijk als psychisch ernstig gewond geraakt en dat brengt voor de hulpverleners van de ANWB met zich mee dat ze veel met de slachtoffers moeten praten. ■k Dr.R. Hermans (links) en dr.H. Waldeck voor het vliegtuig waarmee zij naarSpae vlogen om. hulp te verlenen aan de slachtoffers van de ramp op de camping San Carlos de la Rapita. patiënten, als ze eenmaal thuis zijn, door hun uiterlijk niet worden geaccepteerd. Niet door de eigen gezinsleden en niet door de buitenwereld. Het publiek helpt helaas niet mee om een brandwondpatiënt zich een normaal mens te laten voelen. Het gevolg is natuurlijk dat de patiënt uit schaamte zo veel mogelijk van zijn verwon dingen bedekt houdt. Dat kun nen ze jarenlang, zo niet hun hele leven volhouden. Ik denk dat de slachtoffers van de cam pingramp nu die tweede fase doormaken. Ze willen dan vaak niets met hun toestand te ma ken hebben ze verdringen het" - .1 -*"«• Beeld van de camping San Carlos de la Rapita na het ontploffen van een tankwagen met gas. Een gewoon praatje helpt al erg veel, meent mevr. Den Ouden. Zij gelooft dat deze mensen het de afgelopen maand erg moei lijk hebben gehad. Tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling komt die gebeurtenis bij de be trokkenen ongetwijfeld weer boven. Ook de komende kerst vakantie zal voor hen geen ge makkelijke periode zijn, aldus mevr. Den Ouden. Vereniging Maar hoeveel werk de juridische afdeling van de ANWB ook verzet om de slachtoffers van de camping-ramp in hun vooral geestelijke nood te helpen, door de aard van de werkzaam heden ontbreken de nodige in tensiteit en gerichtheid. Na tuurlijk kan een psychiater of een maatschappelijk werkster hier uitkomst bieden, maar •ITORREBLANCA voor slachtoffers van brandon- gelukken staat nog een andere en misschien zinniger weg open. In Beverwijk zetelt de Vereniging van ex-brandwon denpatiënten, een organisatie die geheel uit "mede-slachtof fers" bestaat. De secretaresse van die vereni ging, mevr. R. Hulshoff, kijkt niet vreemd op als zij hoort dat de slachtoffers van de camping ramp nog niet geïnterviewd willen worden. Zij zegt: Daar voor is het nog te vroeg. Een brandwondpatient maakt ver schillende fasen door. De eer ste fase is die van het zieken huis, goed beschermd en nie mand kijkt je raar aan vanwege je verwondingen. De tweede fase is die van de eerste periode thuis. Dan moetje wennen aan je nieuwe situatie, je gezinsle den moeten aan jou wennen en je ziet maar al te vaak dat de Nog niemand Er heeft zich van degenen die bij de ramp in Spanje betrokken waren ook nog niemand bij de vereniging aangemeld. Mevr. Hulshoff wacht rustig af en weet dat er een goede kans be staat dat ze toch een keer ko men. "Een brandwondpatient heeft in vergelijking met slachtoffers van andere onge lukken een extra handicap. Iemand bij een auto-ongeluk betrokken is geweest, mist vaak die gebeurtenis in zijn ge heugen. Een brandwondpa tient maakt zijn ongeluk veruit de meeste keren van begin'tot eind bewust mee. Doordat hij zijn bewustzijn niet verliest, zit die ervaring in zijn geheugen gegrift en dat heeft tot gevolg dat hij zijn ongeluk zijn hele le ven lang opnieuw blijft bele ven. Er bestaan dan ook eigenlijk geen ex-brandwondpatienten. Van daar dat de geestelijke proble men bij deze mensen zo enorm groot zijn. Wij willen proberen hierbij hulp te bieden, maar we dringen ons niet op. Wel laten we iedere patient die in het brandwondencentrum in Be verwijk ligt, weten dat onze vereniging bestaat en dat ze via ons geholpen kunnen worden", aldus Mevr. Hulshoff. Praten Die hulp bestaat voor een belang rijk deel uit praten. Praten over de problemen totdat ze er over heen zijn. Daartoe hanteert de vereniging een beproefd sys teem. Wanneer een lid van de vereniging met problemen kampt, krijgt hij een ander lid als gesprekspartner toegewe zen. Die gesprekspartner heeft de eigen problemen voor het belangrijkste deel overwon nen. De vereniging gaat ervan uit dat een patient optimaal ge holpen kan worden als hij zijn problemen kan bespreken met iemand die dezelfde moeilijk heden heeft ondergaan. Zoals gezegd, de vereniging be staat geheel uit brandwonden patiënten, geen deskundige dus. Ze is een kleine twee jaar gelden op initiatief van dokter Hermans van het Beverwijkse brandwondencentrum opge richt en telt nu zo'n honderd le den. "Dat is niet veel maar als je als brandwondpatiënt lid wordt van onze vereniging plaats je jezelf onwillekeurig in het hokie van brandwondpa tiënten. En dat weerhoudt velen ervan zich aan te melden. Ook willen veel mensen eerst de kat uit de boom kijken, zeker we ten of zij ook werkelijk iets hebben aan de hulp via de ver eniging", aldus mevr. Hulshoff, die er aan toevoegt dat de hulp niet alleen bestaat uit het met elkaar praten. Aan de vereniging is een jurist verbonden die voor een gere duceerde prijs de materiële za ken van de leden behartigt. Daarnaast is er een maatschap pelijk werkster, zelf ex-brand wondpatiënt, en is er dokter Hermans als medisch adviseur. Extra lijdensweg Naast de geestelijke moeilijkhe den moeten veel brandwond patiënt nog een extra lij densweg doormaken omdat zij ettelijke keren opnieuw geope reerd moeten worden. Een nieuwe transplantatie, of een herbehandeling, omdat het li chaam de laatste transplantatie niet accepteerde. 'Je hoeft er niet vreemd van op te kijken als een brandwondpa- tiént voor de twintigste keer wordt opgenomen". 3e Vereniging van ex-brand wondpatiënten ondervindt overigens ook tegenwerking. De brandwondencentra in Groningen en Rotterdam wil len eigenlijk helemaal niets te maken hebben met de vereni ging. Pogingen van mevr. Hulshoff en haar mede-be stuursleden om ook in deze plaatsen een vereniging op te richten, stranden op de weige ring van de twee brandwon dencentra om hun medewer- king te verlenen. Ook pogingen van de specialisten van het Be verwijkse centrum om hun collega's in Groningen en Rot terdam over te halen mochten niet baten. )aarbij komt dat ook de meeste andere ziekenhuizen in ons land vreemd staan tegenover de vereniging. Ruim 350 zie kenhuizen kregen een brief van mevr. Hulshoff, waarin de me ning over de vereniging werd gevraagd. Slechts £1 zieken huizen reageerden*.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23