DE TELEVISIE OP OUDEJAARSAVOND „Het Gehandicapte Kind" w HERHALING PUZZEL 16 □Qd «ZSEBSHaBB* „Welk van de drie" Kerstman: zon in de winter en dertig brief jes van 100. ff ZO INZENDEN n M EXTRA M DUIZENDJES rf-y ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 Wie niet beter wist zou rond de kerstdagen gedacht hebben dat de geboorte van een be langrijk musicus herdacht werd, want er werd evenveel muziek over ons hoofd uitge strooid als sneeuwconfetti over de hoofden van Andrè van Duin en zijn publiek in zijn speciale Rudi-Carrell- hommage: „Andrè's Kerst show". Als je je ogen dicht deed, hoorde je Rudi Carrell zingen, en als je ze weer open deed, zag je een nog nooit eerder in Nederland vertoon de Rudi-Carrellshow, met Andrè van Duin als vakbe kwame vervanger van de blijkbaar ziek geworden Rudi Carrell. Waarom ben ik nou toch altijd zo onaardig over Andrè van Duin, kan iemand mij dat vertellen? Terwijl ik hem juist zo aardig en nor maal vond bij Sonja Barend. Tscheu la Ling in de man dekking, zo'n soort syndroom zal het wel van me zijn. Maar waar had ik het over, o ja, over „Cantate Domino" (NCRV, 40 minuten), „The King's Singers" (NCRV, 5 minuten), „Tijl Uilenspiegel" (NOS, 30 minuten), „Kerst zang" (KRO, 15 minuten), „Eurovisie-kerstconcert 1978" (NOS, 60 minuten), „VARA's Muzikale Kerst show" (VARA, 97 minuten), „James Galway speelt Mo zart" (VARA, 57 minuten), „U zij de glorie" (NCRV, 40 mi nuten), „Muziek voor ons ple zier" (NOS, 28 minuten), „MacMillan's Mayerling" (NOS, 120 minuten), „Doe lenconcert" (EO, 107 minu ten), „Schubert 1797-1828" (NOS, 50 minuten), héhé, we zijn er, ruim tieneneenhalf uur muziek, een enkele keer vermengd met ballet of een kerstman, een gemakzuchti- ger programmering is nau welijks denkbaar. Muziek bijt niet, het gaat je ene oor in, spoelt in de beste gevallen even een hersenkwab aange naam om, en gaat dan het an dere oor weer uit. Maar in drie dagen tijd tweeëneenhalve zendavond muziek, muziek, muziek, dat is toch wel heel erg veel van het goede en mooie! Gelukkig zorgde de VPRO nog voor iets onverwachts. Koot en Bie, de bewakers van het programma, waren in hun reeks verwikkelingen met mr. Onno van der Panne toe gekomen aan ontslag op staande voet, waardoor niet Door Nico Scheepmaker zij maar een paar ongemak kelijke huurlingen de bewa king van de VPRO-pro- gramma's hadden overgeno men. Dat viel niet alleen sa men met het slot van „Mary Hartman, Mary Hartman" (een serie die voor mij onver getelijk zal blijven, in haar beste momenten vaak iets Tsjechoviaans had, maar op den duur toch uitgeblust raakte, en als het de serie zelf niet was, dan was ik het wel), maar ook met een krachtda dig ingrijpen van de nieuwe bewakers. De ged£chtenwis- seling van een internationaal gezelschap politicologen en journalisten onder het op schrift „De laatste restjes blank Afrika", werd zonder pardon vervangen door een lekkere knokfilm, te weten „Fgt City" van John Huston met veel geboks erin. Toen die programmawijziging werd aangekondigd door die blaaskaken van de Nieuwe Orde, dacht ik eerst nog dat het een onderdeel van het spel was. Dat zeiden ze nu wel, maar straks, als „Mary Hartman, Mary Hartman" af gelopen was, zouden Bie en Koot er wel weer zitten, wat verfomfaaid na het verwoede gevecht om de macht, maar onomstotelijk. De beslissing om „Fat City" uit te zenden zouden zij terugdraaien, niks geen „Fat City", geouwehoer over Afrika waar we geen moer mee te maken hebben, zo willen het de omroepbla den, dus zo wil het ook de be waking! Maar nee, de frisgewassen jon gens zaten er nog steeds toen Mary was weggekwijnd, „Fat City" begon, en ik begreep dat die dekselse kwajongens ons nog even in het onzekere wilden laten: even vijf minu ten „Fat City" en dan opeens: storing!, effetjes geduld as jeblieft, en wie blijken er dan toch nog te zitten? Koot en Bie natuurlijk, die alsnog met dr. Conor Cruise O'Brien, Donald Woods, Dennis Bru tus, V. S. Napaul, Peter Eno- hora en Olivier Todd kwamen opdraven. Maar de vijf minu ten werden tien minuten, en na een uurtje „Fat City" be gon ik echt te geloven dat we de film „Fat City" te zien zou den krijgen, als kersttoe spraak. Was het dan allemaal een grap geweest, een inge wikkelde intrige, waarbij we bang waren of blij waren ge maakt met een zwaarwichtige discussie met een aantal klin kende namen, zonder dat het ooit in de bedoeling had gele den deze mensen naar Ne derland te halen? Het was ook wel al opmerkelijk dat er geen enkele Nederlander bij zat, hoewel we in Zuid-Afrika toch nog altijd een taal in de melk te brokken hebben. Maar zouden ze bij de VPRO echt zo ver gaan, terwille van een Koot Bie-grap? Navraag leerde me, dat de ver wijdering van Koot en Bie door frisse en vrolijke jon gens van Eurosafe weliswaar gepland was, als logisch ver volg op hun cumulerende moeilijkheden met mr. Onno van der Panne, maar dat de discussie normaal gesproken gewoon door zou zijn gegaan, als niet de spil van het pro gramma, dr. Conor Cruise O'Brian, hoofdredacteur van The Observer, op een laat tijdstip had moeten afzeggen wegens ziekte in zijn familie. Omdat het hele discussiepro gramma rond hem was opge bouwd, leek het Hans Keiler en Roelof Kiers verstandiger om daarna ook de andere deelnemers bijtijds af te zeg gen, waërdoor het nu al de tweede keer was dat het pro gramma, dat al lang in de pen was, moest worden uitge steld. Alleen gebeurde dat de eerste keer zo bijtijds, dat het programma nog niet in de programmabladen was opge nomen, waardoor er geen haan naar kraaide. Maar in principe houden we het nog te goed, het wachten is op dr. Conor Cruise O'Brien, of op Koot en Bie natuurlijk. Want volgens mij zitten die er toch achter. Vermoedelijk spelen zij al die politicologen en journalisten straks, al jonge- jannend, zelf! HILVERSUM - Wie op ou dejaarsavond tussen olie bollen, appelflappen, zure haringen en andere lek kernijen door nog naar de televisie wil kijken, kan op 31 december, wat Neder land betreft, een keus ma ken tussen een speciale aflevering van de "vuist" van Willem Duys op Ne derland I en een drie en een half uur durende show rond het duo Koot en Bie op Nederland II. Op Nederland I begint de AVRO de laatste avond van het jaar met de vertoning van de film "Genevie ve"", gebaseerd op de jaarlijkse race van Londen naar Brighton voor antieke automobielen. Daarna gaat Willem Duys in een bijna twee uur durend program ma het 1978 besluiten. Op Nederland II is alle zendtijd tus sen tien voor half negen en mid dernacht ter beschikking van Koot en Bie die dan hun bewa kingswerkzaamheden voor de VPRO beëindigen en die, gewa pend met kisten vol baardlijm, snorren en brillen, een parade van fenomenen uit de jaren ze ventig zullen presenteren. Als de eerste gelukwensen in het nieuwe jaar zijn uitgewisseld komt de NOS op het scherm met "Geprolongeerd 1978", een bloemlezing uit het Nederlandse televisie-amusement van 1978, samengesteld door Hetty van Kempen en Dick van Bommel. Willem Duys: afscheid van het jaar 1978 Sport Het jaarlijkse overzicht over het af gelopen sportjaar van Studio Sport zal op oudejaarsdag van 19.20 tot 20.30 uur via Nederland II worden uitgezonden. In dit overzicht zal ruimschoots aan dacht worden geschonken aan prestaties van Nederlandse sportlieden, zal veel tijd worden uitgetrokken voor de wedstrij- Koot en Bie: afscheid van de bewakingsdienst. den van het Nederlands voetbal elftal bij de wereldkampioen schappen in Argentinië en zullen uiteraard ook opmerkelijke pres taties uit het buitenland nog eens te zien zijn. In de Studio zal met Nederlanders, die het jaar 1978 "gezicht" gaven, worden gesproken. Dat zijn on der meer tennisser Tom Okker, de wielrenners Gerrie Knete- mann en Joop Zoetemelk, auto coureur Jan Lammers en motor coureur Wil Hartog. De gulle Kerstman laat ook de puzzelaars niet in de steek. Hij zorgt voor zon in de winterse maanden door namens FA. DE VOS B V. te Rotterdam een fraaie UWE zonnebank (waarde 2498.beschikbaar te stel len. Bovendien slingert hij er dertig briefjes van honderd tegenaan. Allemaal als extra prijzen voor deze Kerst/Nieuwjaarspuzzel. Exclusief zijn er nog beschik baar vijf PHILIPS draagbare ra dio-cassette recorders, compleet met FM band en middengolf, een electronische microfoon, een automatische bandstop en een pauzetoets. Een droom van een apparaat t.w.v. 399. Ook dit jaar zetten we de traditie voort om de kerst puzzel op oudejaar te herhalen. Zo rond de schaal met oliebollen en appelflappen heeft u nog ruim schoots de gelegenheid deze feestelijke puzzel op te lossen en in te zenden. Start het nieuwe jaar goed. „Het gehandicapte Kind" is u er dankbaar voor. Horizontaal: 1. niet vast; 6. insekt; 11. vaas; 12. snel; 14. sprook jesfiguur; 15. lager onder wijs (afk.); 17. besef; 18. Frans voegwoord; 19. godsdienstig; 21. voordeel; 22 het inzetten; 23. pers. vnw.; 24. bijwoord; 26. vis; 27. muzieknoot, 29. zang stem; 31. duinvallei; 33. verpakkingsmateriaal; 35. oorlogsmateriaal; 36. ma gie bedrijven; 37. deel v.d. hals; 39. gelofte; 41peuter; 44. koude lekkernij; 46. slang; 47. muzieknoot; 49. uitroep v. afkeer; 50. hoofd deksel; 51. grote bijl; 53 vaartuig; 54. tantalium (afk); 55. langzaam; 56. godsdienst (afk.); 57. lid woord; 59. omslag; 60. klein vertrek; 62. voort wen telen; 63. noodlottig. Vertikaal: 1. zeezoogdier; 2. op dit moment; 3. hoofdsieraad; 4. voegwoord; 5. deel v.h. jaar; 7. voegwoord; 8. ge- meensachappelijke weide; 9. pers. vnw,; 10. deel ve. woord; 12. kippenloop; 13. gegraven waterdiepte; 16. zwaardwalvis; 18. roem; 20. sporeplantje; 22. elektrisch geladen deeltje; 25. mens aap; 26. adellijke titel, 28. appel; 30. hoofddeksel; 31. mager; 32. streling v.d. tong; 33. grote zoutwater vlakte; 34. klein paardje; 38. vuurspuwende berg; 40. vo gel; 41. etenbereider; 42. kledingstuk; 43. toorts; 45. bevel; 46. opdracht; 48. wastafel; 49. drankgelegen heid; 51. behoeftig; 52. vruchtennat; 57. oude leng temaat; 58. deel v.e. Franse ontkenning; 60. ongeveer (afk.); 61. bergplaats. Zoek de juiste antwoorden van Onderstaande vragen Om mee te dingen naar een van de fraaie prijzen dient achter het nummer van de vraag de letter van het antwoord te worden vermeld op een briefkaart of postgïro-biljet en dit in te zenden als aangegeven onder „Zo inzenden" A. den Doolaard was de schrijver van: A. Het schot In de nacht; B. Het leven van een landloper of C. Het wenende weesmeisje. Partizaan is: A. verzetsstrijder; B. soort kaas of C. mast van een zeilboot. Van de extra postzegels, die u boven de 1,50 op de briefkaart plakt en van de extra girostortingen boven de 1,50 wordt 10°o gestort in een pot. Notaris mr A M Reyntjès heeft een aantal data vastge steld waarop hij die pot uit keert in ronde bedragen van 1000,-. Dat betekent voor een aantal goede oplossers in die week een biljet van 1000 gulden U kunt die pot spek ken door meer dan 1,50 bij te plakken of te gireren een extra kans op een duizendje en een extra steuntje voor het goede doel. Per briefkaart: naast de normale porto van Per postgiro, voordelig en eenvoudig u 40 cent plakt u tenminste 1,50 (en ten maakt minimaal 1,50 over op onderstaan- hoogste 10 gulden) aan geldige Nederland- de girorekening. De slagzin van de kruis- se postzegels extra Vermeld duidelijk woordpuzzel of de oplossing van de rebus naam en adres (IN BLOKLETTERS) en de (slechts èèn per girokaart) schrijft u op de slagzin die u in de kruiswoordpuzzel hebt voorzijde onder Mededelingen'' Geen gi- govonden of de oplossing van de rebus, robetaalcheques of betaalkaarten inzenden doch ook één per kaart Uw oplossing: «IZtNDIt Leldsch Dagblad/ Alphens Dagblad Postbus 10109 3 2 2 4 10 9 Leldsch Dagblad/Alphens Dagblad Den Haag Uw oplossing Jy i Den Haag Oplossingen u mag net zo veel inzenden Over de uitslag kan met worden gecorres- als u wilt moeten 6 Januari a.s. in ons pondeerd of getelefoneerd Gewonnen prij- bezit zijn. Wel voor elke slagzin en voor zen kunnen met worden geruild, evenmin elke oplossing een aparte girokaart of kan daarover worden gecorrespondeerd briefkaart gebruiken. met de betreffende fabrikant of deze krant Qe openbare trekking wordt wekelijks ver- OPGELET: bij het gireren van 1,50 de ncht door notaris mr A M Reyntjes in 1 (gulden) en 50 (cent) in de juiste, Den Haag, bij wie ook de oplossingen zijn daarvoor bestemde vakjes plaatsen. Dat gedeponeerd voorkomt foutieve overschrijvingen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19